Ç’kuptim ka fjala shoah?

August 15, 2013 20:14

Ç’kuptim ka fjala shoah?

E nderuar lexuese!

Ju duhet të kini dëgjuar për Holokaustin, term që përdoret për të emërtuar genocidin e Gjermanisë naziste dhe aleatëve të saj ndaj hebrejve të Europës. Vetë hebrejtë përdorin termin Shoah (në gjuhën ebraike: katastrofë ose shkatërrim). Nga pikëpamja gjuhësore fjala përbëhet nga dy terma të greqishtes së vjetër olos (e gjitha, e tëra) dhe kaio (shqiptimi “qeo” – kuptimi: djeg) term i cili më përpara është përdorur për të treguar një formë ekstreme sakrifice të judaizmit. Zhdukja e dy të tretave të hebrejve të Europës gjatë Holokaustit u organizua nga Gjermania nëpërmjet një aparati kompelks administrativ, ekonomik dhe ushtarak që nuk njeh precedentë në hitori për nga dimensionet dhe karakteristikat organizative.

August 15, 2013 20:14
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*