Çlirimi i Tiranës, çfarë shkruante Enver Hoxha

November 17, 2017 12:35

Çlirimi i Tiranës, çfarë shkruante Enver Hoxha

Si i kujtonte Enver Hoxha javët e fundit të Shqipërisë së pushtuar në librin e tij “Kur u hodhën themelet e Shqipërisë së re”.

Çfarë shkruante udhëheqësi komunist rrugën nga Berati drejt Tiranës dhe pse këmbëngulte për të qenë në kryeqytet më 28 nëntor. 

Odisea e udhëtimit si drejtues i Shqipërisë dhe fjalimi i parë, drejtuar njerëzve të mbledhur përpara hotel “Dajti”-t

“Ndërkohë armiku s’qe shporrur përfundimisht. Nga Berati nënshkrova urdhrin drejtuar Korparmatës I, divizioneve dhe brigadave për të sulmuar dhe për të çliruar Tiranën. Plani operativ për çlirimin e kryeqytetit që kishim hartuar, ishte pjesë përbërëse e planit strategjik, i cili do të bënte të mundur që deri në fund të nëntorit të mos mbetej këmbë armiku në gjithë Shqipërinë. I kishim të gjitha mundësitë për të arritur këtë objektiv. Ushtria Nacionalçlirimtare kishte tani në efektivin e vet mbi 70 mijë luftëtarë të organizuar në brigada, divizione, korparmata.

Për detajimin përfundimtar të planit të çlirimit të Tiranës bisedova me Hysni Kapon, i cili ishte i deleguari i Komitetit Qendror dhe komisar i Korparmatës I dhe ishte përgjegjësi kryesor për realizimin e këtij plani. Dhe ja, në mbrëmjen e 16 nëntorit na erdhi në Berat lajmi se Tirana, kryeqyteti i atdheut tonë, thuajse ishte çliruar plotësisht. Pushtuesve dhe tradhtarëve nuk u kishin mbetur më shumë se disa orë jetë. Me një gëzim të papërmbajtur dhe me një emocion të veçantë, u ula dhe shkrova qysh atë mbrëmje mesazhin drejtuar popullit shqiptar për këtë sihariq të madh, kurse të nesërmen, në mëngjesin e 17 nëntorit, u dëgjuan pushkët e fundit dhe kryeqyteti i atdheut tonë u çlirua një herë e përgjithmonë. Rruga për Tiranë tashmë ishte e hapur. Pas kaq vjet betejash e përpjekjesh, mundimesh e sakrificash në krye të Partisë e të luftës për liri, erdhi çasti që ne djemtë e vajzat e popullit të hynim fitimtarë në kryeqytet.

Propozova që Qeveria të hynte në Tiranë më 28 nëntor, në ditën e shënuar të Shpalljes së Pavarësisë. Vetë zgjedhja e kësaj dite për vendosjen e Qeverisë Demokratike në kryeqytetin e çliruar nga armët partizane do të ishte kuptimplotë.

Ndonëse në kushte normale distanca nga Berati në Tiranë me automjet mbulohet në jo më tepër se tri orë, ne u nisëm nga Berati një ditë më parë, sepse rrugët ishin të prishura dhe mund të ndodhte edhe ndonjë vonesë e paparashikuar. Dhe me të vërtetë udhëtimi ynë i parë nëpër atdheun e sapoçliruar s’mundi t’i shmangej njëfarë odiseje. Deri tek ura e Hasan Beut, siç i thoshin në atë kohë Urës Vajgurore, shkuam me disa automobila e me triçikla, që ia kishim zënë armikut apo i kishim rekuizuar. Aty i lamë makinat e triçiklat, sepse më tutje nuk kalonin dot, ngaqë gjermanët në tërheqje e sipër e kishin hedhur në erë urën. Kaluam, pra, Osumin me mjete rrethanore dhe matanë hipëm në një autobus që na priste. Kur arritëm tek ura e Kuçit zbritëm edhe nga autobusi, e kaluam lumin me vështirësi mbi një trap të improvizuar dhe vazhduam rrugën, derisa në Rrogozhinë na “doli” përpara një tjetër pengesë: Shkumbini. E lamë autobusin, hodhëm lumin grupe-grupe me një trap të vogël dhe, me disa vetura të ardhura posaçërisht nga Tirana, u kthyem djathtas, në drejtim të Elbasanit, sepse rruga Rrogozhinë-Kavajë-Tiranë ishte e minuar dhe me ura të shkatërruara.

Meqë kishim kaluar vështirësi të panumërta gjatë luftës, nuk na bënin ndonjë përshtypje të jashtëzakonshme këto peripeci të udhëtimit. Përkundrazi, na jepnin rast edhe për ndonjë shaka e humor. Sidoqoftë, gjatë gjithë kohës që udhëtuam, duke parë majtas e djathtas mendoja se ç’punë të mëdha na pritnin, se rindërtimi duhej filluar nga gjithçka, nga shtëpitë e djegura e nga këto ura, pa të cilat s’bëhej një hap.

Qyteti i Elbasanit kishte dy javë që ishte çliruar.

Nga ballkoni i hotelit akoma me emrin e mëparshëm “Moderno”, ku u vendosëm për të kaluar natën, përshëndeta popullin, që kishte mbushur sheshin dhe rrugët. Të nesërmen në mëngjes, më 28 nëntor, kolona jonë u nis për në Tiranë e përcjellë me dashuri nga grumbuj njerëzish, nga të dy anët e rrugës, deri në të dalë të Elbasanit. Edhe këtej rruga ishte e dëmtuar, kudo dukeshin të freskëta gjurmët e luftës. Kolonat gjermane, të ardhura nga Greqia, nuk e kaluan dot Qafën e Kërrabës për t’u ardhur në ndihmë forcave të tyre, të futura në një darë të zjarrtë në Tiranë. Goditjet tona të fuqishme i shpartalluan krejtësisht. Anash rrugës shikonim tanke e autoblinda të përmbysura, automjete të djegura, të zhvendosura pak sa për të hapur kalimin, pirgje me gëzhoja mitralozash, helmeta ushtarësh armiq. Sa më tepër i afroheshim Tiranës aq më të dukshme bëheshin, nga të dyja anët e udhës, armët e shkatërruara të armiqve. Kishte diçka të bukur e simbolike në këtë peizazh: fitimtarët kalonin krenarë përmes armëve të thyera e mbeturinave të të mundurve, të pushtuesve.

Po ktheheshim në Tiranën tonë të dashur dhe, për herë të parë pas kaq vjetësh, hynim atje jo ilegalë, me emra e me dokumente false, por lirisht e, për më tepër, fitimtarë! Tirana që për vite me radhë ngrysej e gdhihej mes fishkëllimave të bilbilave, sirenave të alarmit e në coprifuoco, tani ishte e çliruar pas një lufte heroike e të lavdishme. Këtë luftë e udhëhoqi Partia jonë marksiste-leniniste syshqiponjë, që nuk gaboi asnjëherë në vijë, se kishte në zemër dëshirat dhe aspiratat e popullit. Ajo mori përsipër barrën më të rëndë, por të shenjtë dhe e mbajti me nder duke e çuar këtë herë popullin tonë në fitoren e plotë, krahas lirisë ajo e solli popullin në fuqi, në pushtet.

Duke iu afruar kryeqytetit, ndihesha i emocionuar dhe nëpër mend më vinin ditët që kisha kaluar atje, kur bashkë me shokë të dashur e të afërt, me Qemalin, me Vasilin e të tjerë, punuam që nga grupet e veçuara, në grindje me njëri-tjetrin, të krijonim Partinë tonë Komuniste, avangardën e çeliktë të popullit. Kujtoja demonstratat e aksionet tona të para, ditët e netët kur ilegalisht kalonim nga njëra bazë në tjetrën, të ruajtur nga dashuria e njerëzve të thjeshtë të popullit. Këtu në Tiranë qemë rritur, qemë kalitur, kishim fituar eksperiencë për të organizuar e për të drejtuar, për të kryer detyrat që na kishte ngarkuar Partia jonë e dashur.

Që nga Pallati i Brigadave, gjatë Rrugës së Elbasanit e deri në qendër, dukeshin gjurmët e luftës heroike. Nëpër rrugë, në gërmadhat e mureve të shtëpive e në godinat e tjera dukeshin shenjat që kishin lënë predhat e plumbat, deri edhe minarja në qendër, pranë sahatit të madh, ishte e prerë përgjysmë nga goditjet e artilerisë.

92-38-0-eh

Por popullin e Tiranës e gjetëm të gëzuar, me këngë në gojë, entuziast e optimist, tek priste Qeverinë e tij. Një masë e madhe njerëzish kishte mbushur rrugët e bulevardin e madh para hotel “Dajtit”. Nga një tribunë e thjeshtë e përshëndeta popullin me rastin e Ditës së Pavarësisë, të cilën për herë të parë pas kaq vjet lufte e festonim të lirë.

– Flamuri ynë i lavdishëm, – thashë i emocionuar, – i skuqur me gjakun e heronjve të popullit të rënë në këtë luftë antifashiste, valon sot krenar në qiellin e Shqipërisë së lirë. Pesë vjet kanë kaluar nga robëria e rëndë fashiste, pesë herë nëpër rrugët e qyteteve të Shqipërisë, në çdo 28 Nëntor është derdhur gjaku i bijve heroikë, që përlesheshin me bajonetat e okupatorit dhe të tradhtarëve. Dita e Flamurit u bë kështu dita dy herë e shenjtë, Dita e Shpalljes së Pavarësisë dhe e bashkimit të popullit shqiptar.

I ndërprerë shpesh nga brohoritjet e duartrokitjet e pareshtura, fola për luftën heroike të popullit tonë, i cili iu përgjigj menjëherë kushtrimit të bijve të tij më të mirë dhe, me Partinë në krye, arriti të çlirojë një herë e përgjithmonë atdheun e të marrë vetë frenat e së ardhmes në dorë.

– Ndërtimi i Shqipërisë, zhvillimi i ekonomisë, i kulturës dhe i arsimit të popullit, ngritja e nivelit të jetesës së tij hapin një faqe tjetër të historisë sonë, histori që është në dorën tonë ta bëjmë dhe do ta bëjmë po aq të lavdishme sa edhe Luftën Nacionalçlirimtare, – thashë më poshtë. – Edhe në këtë luftë do të dalim fitimtarë, sepse tani ne kemi pushtetin tonë, që është i popullit dhe punon për popullin. Prandaj të japim çdo gjë për pushtetin, ta bëjmë këtë të fortë, se kështu do ta ndërtojmë vendin tonë të djegur, do të mëkëmbim bujqësinë dhe ekonominë tonë, do të ngremë shtëpitë e shkatërruara, do të çelim shkolla e do të ndërtojmë spitale. Shqipëria do të bëhet një kantier i madh pune. Në luftën për çlirim ne nuk kursyem as jetën, sot nuk duhet të kursejmë as mundin dhe djersën. I madh dhe i vogël e kupton se nuk robtohet më për të huajt, por punon e ndërton vendin e tij, jetën e tij.

enver_hoxha_1944_17_november_1

Ishin çaste historike, emocionante e të paharruara për Partinë dhe për popullin tonë! Ishin çastet e gëzimit të fitores së madhe. Me gjak, me djersë, me mund e sakrifica kishim kryer një vepër gjigante dhe madhështore.

Të nesërmen e kësaj dite të paharruar na erdhi lajmi i çlirimit të qytetit të Shkodrës, i cili shënonte dhe çlirimin e gjithë Shqipërisë.

Pikërisht atë ditë dy divizione të Ushtrisë Partizane Nacionalçlirimtare, të asaj ushtrie heroike të popullit shqiptar, që me gjakun, heroizmin, vetëmohimin e saj kishte korrur fitore pas fitoreje mbi pushtuesit e huaj dhe bashkëpunëtorët e tyre, me urdhër të Komandës së Përgjithshme, kaluan kufirin për të ndihmuar në çlirimin e popujve të Jugosllavisë. Fitore të reja do të shënoheshin në historikun e lavdishëm të Ushtrisë sonë Popullore. Ndërsa bijtë më të mirë të vendit tonë do të derdhnin gjakun për çlirimin e vëllezërve tane kosovarë, të Malit të Zi e të Maqedonisë dhe të popujve të Jugosllavisë, në Shqipëri 29 Nëntori shënonte fillimin e një epoke të re, të epokës së socializmit.

Kështu pranë ditës historike të 28 Nëntorit, Ditës së rradhe të Flamurit, u radhit Dita tjetër e madhe, 29 Nëntori, Dita e Çlirimit të Atdheut dhe e fitores së revolucionit popullor. Si njëra, ashtu edhe tjetra datë përfaqësojnë dy periudha të ndryshme, por të lavdishme të popullit shqiptar, dy periudha të cilat do të shkëlqejnë me tërë madhështinë e tyre në rrjedhë të viteve dhe të shekujve.

E tash periudha e re po niste. Të gjithë ishin të sigurt: ashtu siç kryem një vepër madhështore gjatë luftës, akoma më madhështore e më të mrekullueshme do ta ndërtonim e do ta mbronim veprën tjetër që kishim përpara – Shqipërinë socialiste!”

November 17, 2017 12:35
Komento

48 Komente

 1. demo November 17, 13:25

  Aktor! 10 dite para se te fliste keto llafe te bukra,kishte nenshkruar ca copa letre per Kico Themelkon dhe bataljoni ndeshkues i brigades pare,qe do te realizonte masakren mbi popullin e Tiranes.Dhjetra intelektuale,tregtare,oficere te mbretnise,do te merreshin nga shtepite e tyre “per sqarime” dhe do te pushkatoheshin me copa letre nga nje liste te hartuar nga Enver Hoxha dhe majori jugosllav,Vojo Todorovic.Faji i tyre i vetem ishte se kishin njohur,ose mund te kishin dijeni per hyneret e Enver Hoxhes para dhe gjate luftes.Edhe hitleri edhe Stalini,edhe ky mafiozi me i tmerrshem gjakatar Toto Rina,nuk qeshnin kur vritnin njerez.Vetem dy perbindsha djallezore ne gjithe historine e njerzimit,firmosen urdhera per egzekutim duke buzeqeshur:Enver Hoxha dhe Lulzim Basha.

  Reply to this comment
  • M.ELEZI November 17, 16:33

   zoti Demo
   te ngelur ora ne 1991
   kur Xhon Megou “vertetoi”
   se EHH kishte cuar ne zvicer 300 ton flori…
   .Eshte viti 2017….dhe eshte koha te kerkojme
   llogari..kush e mori armatimin shqiptar me vlere minimale
   30-35 miljard dollare.
   ..
   Ose ate deshmine e tmerreshme qe tha dje Pakal Milo qe
   AMBASDORI
   AMERIKAN
   GJERMAN
   ITALIAN
   na bene presion te madh qe te mos arrestonim berishen per krimin e 12-14 shtatorit 1998 dhe Kjo tregon se ai vend eshte me teper se i pushtuar…eshte i tej-poshtruar..dhe ky eshte lapidari qe Perendimi i perenduar po i ngre Enver Hoxhes

   Le te analizojme Enver Hoxhen (EHO) shkurtimisht dhe te gjejme kush eshte fajtori I vertete:
   *
   Pas krijimit te boshtit antifashist ne 1941 nga USA-GB-USSR pervec perballjes frontale u vendos qe ne vendet e pushtuara te krijohej rezitence e armatosur ku per Shqiperine dhe Ballakanin en pergjithesi u la ne drejtim kryesor linja MOSKE-BEOGRAD-TIRANE ku shqiperia konceptohej si nnje territory nen ombrellon e Titos.(ne kete kohe enveri nuk e pirthte kush pra nuk kishte faj)
   **
   Anglo Amerikanet sic thuhet qarte ne dokumentet e sotme perkrahen pa rezerva partizanet shqiptare (dhe pksh) per aresye se sa me shume gjermane te “gozhdoheshin ne Shqiperi dhe Ballakan aq me pak amerikane do vriteshin ne france dhe itali..pra ne nje fare menyre angloamerikanet e prune EHO-n ne pushtet (edhe ketu nuk ka faj enveri)
   ***
   Ne vitet 1943-1944-1945 gjithmone sipas dokumeteve thuhet sakte se CURCILLI ME RUZVELTIN sipas ndarjes se re boterore perseri Shqiperine e lane ne dore te TITOS dhe ky I fundit ishte nen ndikimin sovjetik( pra edhe ketu nuk eshte faji I enverit por curcillit dhe ruzveltit qe na shiten si placke tregu te Stalini qe I bente ligjin atyre)
   ****
   Ne vend te ishin te duruar dhe te “zgjuar” dipllomatet anglo-amerikane bene “sherr” me Enverin per kthimin e mbretit Zog dhe per pranine e tyre ushtarake.Pra perse duhet te fajesojme akoma enverin kur vete anglo-ameriaknet po prishnin marreveshjen qe kishin bere me Stalinin.Enver Hoxha veproi drejt se nuk ishte prostitute e “pandershem “ dhe te martohej me dy burra ne te njejten kohe.(edhe ketu nuk ka faj enveri)
   *****
   Perseri sipas dokumenteve sidomos pas 1948 pati nje agersion shumedimensional deri dhe plane per pushtim te shqiperise nga greqia,jugosllavia me zogiste dhe ish fashiste dhe te menaxhuar me mjete dhe fonde nga amerika dhe anglia…Sinqerisht te na kishin pushtuar do ishim te lumtur dhe do ti falenderonim,por meqe deshtuan perse nuk kerkohet falje sot nga anglo-amerikanet per vuajtjet e shqiptareve se udheheqja e EHO-s bente palle..biles dhe nje pjese te fondeve te te perndjekurve politike duhet ti paguajne anglo-amerikane dhe jo brezat qe akoma nuk kane lindur te paguajne borxhet e te perndjekurve politike.( Perseri enveri nuk ka faj..kush sulmoi..pse deshtuan)
   ******
   Eshte non sens nga shume analiste,dipllomate dhe zyrtare perendimore qe fajsojne EHO-n si dikatator…jo te nderuar zoterinj eshte faji juaj qe e late Enveri ne kembet e Titos dhe me vone te Stalinit dhe ai vecse hodhi vallen sipas muzikes tyre ( eshe ketu enverin mund ta quajme dikatator por jo fajtor..kush e la te kopeja dikatatoreve?)
   *******
   Edhe pas prishjes me Ruset ku EHO-a beri nja akt madhor ne 1961 ne bazen e vlores qe deboi flloten ruse dhe me vone doli nga traktati varshaves dhe denoi fuqishem agresionin ne ceki..perse anglo-amerikanet nuk u bene te gjalle per nje veprim ne favor te NATOS..pse e lane komentshkruesin te ahje bar dhe jo vetem qe nuk dhane asnj e lloj ndihme thelluan me shume embargo(edhe ketu nuk e fajesoj enverin)
   ********
   Pas lidhjes me Kinen ne 1964-1974 pati nje zhvillim te fuqishem ne vend nga ndihmat e medha kineze dhe kjo periudhe ishte kulmi I zhvillimit dhe nje fare hapje ndaj botes por cfare ndodhi ? Kush e mban mend vete personalisht EHO drejtoi nje fushate kunder konservatorizmit,riteve mesjetare dhe perkrahu liberalizimin dhe frymen e se rese dhe novatore (kujtoni fajlimine Matit ne 1972 dhe biseda me Agim Meron) ku thote shprehimisht qe brezi I luftes duhet te largohet dhe ti lere vendin nje plejade te re kuadrosh te shkolluar me universitete dhe jo me me veteranete luftes.Kështu ka pasur dy fjalime të rëndësishme të Enver Hoxhës, që përmenden pak, por që në një farë mënyrë përcaktuan atë që quhet “periudha e liberalizmit”, pavarësisht se njerëzit pastaj i ngatërrojnë gjërat. Ka qenë i famshmi fjalimi i Matit i Enver Hoxhës dhe e dyta biseda me Agim Meron, që ishte në atë kohë rektori i universitetit. Në fjalimin e Matit Enver Hoxha hodhi idenë se shokët e udhëheqjes që kanë bërë luftën, kanë vlerat e tyre, por tani duhet t’ua hapin rrugën kuadrove të reja. Pra ishte ideja e një hapje dhe një rinovimi të kuadrove të reja. Ndërsa me Agim Meron, midis të tjerash Enver Hoxha tha se sa të na e dëgjojë muzikën rinia në radiot e huaja, më mirë ta japim ne vetë. Ishte një ide për frymëmarrje të rinisë. …mirpo cfare ndodhi???????
   *********
   Shqiptaret qe posa dolen nga nje mjerim 500 vjecar nen pushtimin turk,me vone nen nje shtet anadollak me Zogun dhe pastaj pushtimi fashist e gjeti shqiperine ne 1944 pa asnje kokerr leku,te uritur,te shkaterruar nga lufta dhe mbi 80 perqind e zonave rurale dhe malore ne gjendje mesjetare..E thene ndryshe qe ky popull mund te emancipohej duhej te pakten 100 vjet..pra nga 1944 deri ne 2044 mund te civilozohej..pra kemi pune akoma per c’kafsherimine talebaneve Sali-baneve.
   Pikerisht ketu gaboi Enver Hoxha qe nxorri direkt nga mesjeta ne qytete berishistet barbare qe sot kane pushtuar ate vend.
   Cfare ndodhi ne fakt 1970-1972 ? Pak vemendje ju lutem..
   Ndersa Enver Hoxha po pregatitej te largohej nga skena politike dhe t’ja linte vendin brezit me te ri,duke shfrytezuar hapjen e tij ndaj cultures perendimore ,novatorizmit dhe te rese…ai popull,ata qeveritare te atehershem ,edhe shume familje te bllokut u HAPPEN BYTHESH..
   Filloi nje degjenerim I frikshem me teper nga shtresa injorante,nga te pakenaqurat nga sistemi si dhe nga agjenturat e huaja..Kjo u pasua deri ne tallje me Luften NCL dhete Enver Hoxhes vete bile dhe ne instanc a te larta…Pra filloi te behej nje permbysje sistemi ne menyre “gazmore” me muzike dhe TV…Ne ato vite koinciduan dhe tre ngjarje shokuese 1-vizita e Niksonit ne Kine..2-Lidhja e Titos me Kines dhe e treta ishte semundja e teper e rend e Enver Hoxhes.
   Pas nje rikuperimi te pjesshem Enveri u rikthye ne drejtim dhe filloi te hakmerrej me ato qe nuk e kuptuan liberalizimin e tij deri dhe permbysjen e tij prandaj mori dhe ato masa dragoniane se e pa qe ai popull ajo udheheqje e asaj kohe nuk ishin gati per “emancipim”.
   Kushdo mund te lexoje shenimet e autentike te Haxhi Kroit sekretarit personal te Enver Hoxhes dhe mund te kuptoje qe Enver HOXHA punoi dhe drejtoi normalisht nga 1944-1974 pra 30 vjet dhe pas kesaj ai duhej te mbrohej I semure rende nga ata qe donin ti merrnin “fronin” nga jashte dhe nga brenda.
   *************
   Cfare ndodhi ne 1991-1997 do te ndodhte dhe ne Shqiperi ne vitet 1973-1974.Ai vend sot eshte I djegur I shkaterruar moralisht ekonomikisht,ushatarakisht,financjarisht,moralisht dhe psiqikisht.
   Pikerisht dhe kjo egersi kanibaleske ndaj figures Enver Hoxhes eshte ne fakt monumenti me I mire qe po I bejne Enver Hoxhes qofte ish armiqte etij ambasadore te tipit Rajerson-Arvizu,qofte sumelepirisit e tij si Berisha,qofte Kaubojsa te peshtirosur si Edi Rama,qofte te perndjekurit (te permjerrurit ) politike qe sa ishte gjalle I rruajten topet dhe nuk po e mundin as te vdekur.
   Eshte e cuditeshme qe ne nje kohe qe Amerika zyrtare mban maredheie te shkelqyera me Kinen Komunuste te Maos dhe po vendosi mardhenie dipllomatike me 3K (Kuben Komuniste te Kastrove),ne shqiperi doli ambasdor I Arvizu ( lexues fermanesh) dhe I thote qe Enver Hoxha ishte monster.
   Lind pyetja ? Ku e gjen te drejten nje ambasdor te ofendoje nje ish burre shteti qe udhehoqe nje vend per 40 vjet dhe te sulmuar eger dhe me embargo nga vendi I tij ? Pse nuk na cliroi Amerika nga “monster enver ?
   Ku e gjen te drejten nje ambasdor te ofendoje nje popull te te tere,te vararet e 21 janarit dhe jetimet e tyre duek I then nje krimineli si berisha kur akoma nuk ishte thare gjaku I derdhur ne boulevard..Pse ndodhin keto veprime dipllomatesh te pa paranueshme qe nuk ndodhin as ne vendet koloniale..?
   I vetmi spjegim eshte te fatkeqesia me madhe kombetare ne Shqiperi pas 1992.
   Kombi shqiptar ka diasporen me anti-adhetare per te gjitha kohrat dhe per te gjithat vendet e botes ne Amerike.
   Dihet qe admistrata amerikane ne mardheniet me nje vend te caktuar ka vendimtare dhe rolin e diasporas se atij vendi.Kush jane diasporistet tane ?
   Ata jane disa elezbiberiste,franshkreliste,ca vatrane ish spiune,ish te mergates qyqeve te komitetit te maleve dhe ish spiune te grekut dhe serbit..qe kurre nuk u moren per nje Pajtim Kombetar ose per te ndihmuar ne investime amerikane ne Shqiperi..por merita e tyre e vetme ka qene kanibalizmi I teprur me figuren e Enver Hoxhes,ka qene nje lufte idiote kunder komunizmit ne shqiperi (qe vetem I tille nuk ishte).Keta te semure makartiste prune dhe djallin berishe ne pushtet ne 1992 dhe po e mbrojne dhe cot me te gjitha menyrat…ne nje kohe qe vete amerika zyratare nuk merret me me me luften idiote elezbiberiste kunder fuckomunizmit dhe enverizmit qe I perket shekullit kaluar..
   Pikerisht mbrojtja qe po behet Satrapit kriminel Berishe nga keto segmente nenje kohe qe ai e ka shperfyteruar plotesisht ate vend si shtet dhe si komb dhe vazhdon te kete fuqi dhe imunitet te plote nga keto elezbiberiste-makartiste eshte lapidary me I amdh qe po I ngrene Enver Hoxhes jo ne beton apo Bronx por ne kujtesen dhe ndergjegjen kombetare..
   Pra I bejme thirrje ketyre segmenteve antishqiptare kudo qe jane :
   Ju lutem mos I ringrini monumentin Enver Hoxhes duke mbrojtur me cdo cmim nje nga felliqsirat me te ndyra qe ka nxjerre shoqeria njerzore per te gjitha kohrat..
   SHTRIGU I LUGUT TE ZI TE TROPOJES ME NDER ME THANE SALI QENEFI.

   Enver Halil Hoxha ( si quhet zyrtarisht “diktatori “)
   16 October 1908 – 11 April 1985)
   was the socialist leader of Albania from 1944 until his death in 1985,
   as the First Secretary of the Party of Labour of Albania.
   He was chairman of the Democratic Front of Albania and commander-in-chief of the armed forces from 1944 until his death.

   Reply to this comment
   • Mollosi November 17, 19:22

    Historiani anglez, z. Noel Malcolm thot : “Partia Komuniste e Shqiperise ishte pak a shumë nje parti kukull e Titos…”

    Reply to this comment
    • 14 gusht 1941 November 17, 19:57

     Respekte Mollos !

     Je i pa-arritshem ne deduksjonet tua idiote duke “dribluar” cfare ka thene N.M.
     ..
     Kush ishte “bossi ne 1941-1945 ??

     Ishte BS-SHBA-BR dhe Tito ishte nje zbatues i urdherave te treshes Stalin-Roosvelt-Churchill eq te ndihmonte levizjen n-cl shqiptare ,

     Pra ne 1941 Karta e Atlantikut ishte një marrëveshje e bërë mes F.D Rooseveltit dhe W. Churchilt (ShBA-së dhe Britanisë), mbi rendin e ri botëror të ardhshem, e bërë më 14 gusht të vitit 1941 në një anije në Atlantik. Kësaj marrveshje, më 24 shtator të vitit 1941 ju bashkangjit edhe Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike. Në atë kohë, gjithë kundërshtarët e luftës kundër Gjermanisë, e njihnin këtë marrveshje si
     .
     Program te përbashkët…ku kucedres serbe i ngarkohet roli te organizoje luften NCL per llogari te Rooseveltit ,Churchillit…
     Ne tetor 1945 ne “The Percentages agreement “Joseph Stalin &Churchill dhe ambasdori amerikan Averell Harriman ndane Europen si kasape dhe shqiperine e gjore e lane ne dore te TITO RANKOVICIT DHE STALINIT
     pra me nje fjale keto 3 TE MEDHENJETE BOTES na lane ne urdherat e Titos kaq mjafton.
     PRA NESE NE 1944 KUR ARIU LUANI DHE TIGRI NDANE BOTEN….NUK E KISHIN NE DEFTER SHQIPERINE…
     .
     KURSE NE 1960 DEL NJE ENVER HOXHE QE BERI HISTORI KOZMIKE…QE NE STROFKEN E ARIUT RUS BERI TE PABESUESHMEN BILES NE ATE KOHE XHON KENEDI U DORZUA NE 1961 NE KUBE…
     .
     U desh nje lufte titanike e enver hoxhes te debonte serbet ne 1948 nga dera dhe ne 1991 i prune nga oxhaku lobi serbo-amerikan.me mollos-eviqet si puna jote

     Reply to this comment
   • ELIOT November 17, 19:46

    OR TI ELEZI … RRENAT QE I KE MESUAR NGA BOLSHEVIKET TREGOJA FEMIJEVE …. AMERIKANET KURRE SDONIN KTHIMIN E ZOGUT MORE I ZGJUAR … DHE NUK DONIN TE VENDOSNIN USHTRI AMERIKANE NE SHQIPERI . KUSH TA KA TEGUAR KETE BARCALETE BABI KOMUNIST …… AMERIKANET PO TE DONIN NJE NJERI TJETER NE SHQIPERI ….E BENIN SI NE GREQI … GREKET DONIN KOMUNZMIN DHE ANGLO AMERIKANET I CUAN TOPAT TANKET DHE VENDOSEN SISTEMIN E DEMOKRACISE ….. DHE FATIN E VENDEVE TE LINDJES E VENDOSI STALINI .. I CMENDURI …. DHE AMERIKANET ISHIN NE LUFTE ME JAPONEZET DHE SDONIN AKOMA RREMUJE …LUFTE ME STALININ ..PRANDAJ E LANE SHQIPERINE … POR ENVERI KISHTE FAJIN SE E BERI NJE VEND TE MBYLLUR …JA HOQI DEMOKRACINE POPULLIT …JA HOQI LIBERTENE POPULLIT …JA HOQI EGALITENE POPULLIT …. FILLOZOFI ELLEZI A KE DEGJUAR NDONJEHRERE SE C ESHTE LIBERTEJA ..APO TA BEJ ME VIZATIME …. TYC … QENKE NJE LOPE ..QE E MABANKE VETEN PER … TINEZAR … DHE BERISHEN E BERI ENVERI JOT …TINEZAR QE NDERRON XHAKETEN SA HERE …. DHE RMANE METEN NANON ..TE GJITHE JANE NGA DORA E ENVERIT ..CUNA SPIUNASH DHE HAJDUTA ….AMERIKA SI MBYLLI KUFIJTE …. AMERIKA SI VRAU TE RIJTE SE DONIN TE JETONIN NE EUROPE … DHE NE AMERIKE STE FUSNIN NE BURG SE KISHE IDE JO REPUBLIKANE …….MERCI TETE DE BITE .. DHE HAP DIKSIONERIN MESO FJALEN DEMOKRACIE ..PASTAJ NA CAJ BYTHEN ME RRENA ….CAPICHE …POVER CON .

    Reply to this comment
    • mehmeti i dyte November 17, 20:11

     FORT I NERUEM ELIOT MERCI-A

     kape pak keti timin ketu poshte dhe mos e lesho…shterngoje fort

     &

     Plani Cia-Tito-Zogu për kryengritje në Shqipëri

     Dokumenti që botohet për herë të parë sjell informacione shumë interesante mbi bisedimet e emisarëve të Zogut me palën jugosllave. Jugosllavët, me sa duket shumë të shqetësuar mbi situatën në Shqipëri dhe qëndrimin e fortë anti-Tito që mbante pala shqiptare në linjën e Stalinit, duket se po mendonin seriozisht një rrëzim të Hoxhës me çdo mënyrë të mundshme. Mbështetja për Zogun ishte një alternativë shumë e pëlqyer për Titon, i cili e kishte ndarë mendjen për një ndërhyrje sa më të fortë në Shqipëri, edhe nëse Zogu nuk do të kishte mundësi të përfshihej në një kryengritje të mundshme. Megjithatë, dërgimi i përfaqësuesve personalë të Titos pranë Zogut dhe ftesa për një zhvendosje të mundshme të Zogut dhe familjes së tij në Beograd duket se janë lëvizje, të cilat janë llogaritur nga Tito për të shprehur një besim tek ishmbreti shqiptar, por edhe për të arritur disa fitore diplomatike. Zogu, një diplomat i aftë për të nuhatur nuancat ballkanike, ka pranuar takimin me të dërguarit personalë të Titos, por duhet ta ketë refuzuar me xhentilesë ftesën për t’u zhvendosur në Beograd, të bërë nga lideri i njohur komunist i Jugosllavisë. Nëse Tito do të merrte atë që kërkonte dhe të tërhiqte Zogun në Beograd, lideri karizmatik jugosllav do të kishte arritur një fitore shumë të madhe propagandistike. E para, duke e konfiguruar Zogun si një alternativë për qeverisjen e një Shqipërie pro-jugosllave, e dyta si një kërcenim potencial ndaj Hoxhës dhe e treta, si një përpjekje për të zbutur faktorin kosovar, i cili duke parë ishmbretin Zog në krah të Titos, do të ulte tonet nacionaliste.

     TOP SEKRET Memorandum: Zv.drejtori për Koordinimin e Politikave, SE BGFIEND: Raporti javor Shtator 1952

     Gjatë muajit shtator, përfaqësuesit britanikë dhe amerikanë në Romë vazhduan bisedimet me anëtarët e Komitetit Ekzekutiv të Komitetit Kombëtar të Shqipërisë së Lirë, me qëllim arritjen e një marrëveshjeje me të gjitha fraksionet, si dhe një ri-organizim të Komitetit si dhe zgjerimin e tij. Raportimet nga Roma bëjnë me dije se deri më tani shumë pak progres është arritur në këtë drejtim. Balli Kombëtar refuzon me këmbëngulje zgjerimin e Komitetit. Kemi gjithashtu raportime kontradiktore mbi pozicionin që tashmë britanikët duan të mbajnë mbi këtë çështje. Kemi urdhëruar përfaqësuesin tonë që të jetë i kujdesshëm në bisedime, deri sa ne të sqarojmë pozicionin e britanikëve, si dhe të shikojmë se cilët elementë të Komitetit do të përkrahin qëndrimin tonë. Gjatë javës së parë të shtatorit ( ) bisedoi me Mbretin Zog në Aleksandri. Zogu deklaroi se përfaqësuesit e tij ishin pritur në mënyrë mjaft miqësore nga jugosllavët gjatë takimit në Shkup, në fund të gushtit. Zëdhënësi i jugosllavëve deklaroi se jugosllavët dëshironin të shikonin një rrëzim të regjimit aktual në Shqipëri nga vetë shqiptarët, me në krye Zogun, por në rrethanat e patolerueshme të vendit, jugosllavët do ta rrezonin regjimin vetë nëse Zogu dhe shqiptarët e tjerë nuk i kishin mundësitë për ta bërë një gjë të tillë. Jugosllavët ranë dakord që të dërgonin sa më shpejt përfaqësues direkt për të biseduar me Zogun në çështje të politikave, si dhe detaje operacionale. Jugosllavët gjithashtu deklaruan se nëse Zogu dhe familja e tij dëshironin të largoheshin nga Egjipti, ata do të ishin gjithmonë të mirëpritur në Beograd.

     TOP SEKRET Memorandum: Zv.drejtori për Koordinimin e Politikave, SE BGFIEND: Progres-raporti ditor, e martë, 27 maj 1952

     (Emri i zyrtarit-shënim red.) SE/PC Zëvendësi u nis më 27 maj 1952 për të biseduar me ishmbretin Zog me kërkesën e këtij të fundit, mbi statusin e negociatave aktuale me jugosllavët. Me mbërritjen e ( ) më 30 maj, Zogu pret që të ketë rezultatet e bisedimeve të negociuara në Turqi nga përfaqësuesi i tij, i cili kërkoi bisedimet me Titon në fillim të majit. ( ) Raporton se Komiteti i Shqipërisë së Lirë ka marrë lajm nga një prej dy grupeve që ka dimëruar në Jugosllavi se janë rifutur përsëri në Shqipëri. Komiteti po bën përpjekje për të verifikuar vërtetësinë e këtij lajmi dhe letrës që grupi ka dërguar nga Jugosllavia. Kryetari i grupit ka qenë instruktuar që të komunikojë vetëm nëpërmjet kësaj adrese.

     Dokumentet sekrete të CIA: Bisedat e Zogut me Titon në 1952

     Dokumenti i siguruar në arkivat e deklasifikuara amerikane, vazhdon të sjellë informacion mbi bashkëpunimin e ish- Mbretit Zog me liderin e njohur komunist jugosllav, Tito, duke zbuluar detaje të reja mbi bisedimet që bëheshin në pranverën e 1952-it. Memorandumi i 28 majit 1952 është një raport ditor i hartuar për drejtuesit e lartë të OPC, drejtoria e famshme që merrej me operacionet klandestine, një organizatë e cila operonte në zonat gri të spiunazhit amerikan. Fatkeqësisht, ashtu si edhe në dokumente të tjera të dala nga ky arkiv, emrat e personazheve amerikane të OPC janë të fshira dhe në këtë mënyrë është pak e pamundur për të kuptuar rolin e saktë të oficerëve amerikanë të Zbulimit. Gjithsesi, ky dokument hedh dritë në disa detaje mjaft interesante për të kuptuar prapaskenat e përpjekjeve të ish- Mbretit shqiptar për t’u rikthyer në fron me ndihmen e jugosllaveve te mbeshtetur me logjistike nga anglo-amerikanet….be continue..

     Reply to this comment
     • ELIOT November 18, 20:19

      or Mehmet KOQJA ..TI JE NJE I MJERE MORE COBAN ..PO KU E MESUAT HISTORINE JU MORE DERRRRRA ..ME NEXHMIJEN APO ENVERIN QE RRENIN SA HERE QE MERRNIN FRYME …CIA ME ZOGUN .. DHE KY DEBILI 14 GUSHT I 41..JENI ANALFABETA APO BUDALLENJ … PERSE SI MENDONI JU KACABUNJ …SE AMERIKA DO TE BENTE LUFT ME STALIN PSIKOPATIN PER SHQIPERINE E …MJERE ..KAQ BUDALLENJ JENI MORE …EHE BULLGARET RUMUNET POLAKET PRSISNIN NGA AMERIKA QE TI CLIRONTE NGA DIKTATORET … POR MORE IDIOTA AMERIKANET U VRANE ME MIJERA NE EUROPE … DHE ME JAPONEZET U BENE PILAF .U VRANE ME MIJERA MORE ZHULSA .. .KUSH I THA ENVERIT TE VRISTE RININE NE KUFIJE AMERIKA … AMERIKA I THA DIKTATORIT MBUSHI BURGJET ME PRISIONIERE POLITIKE PER NJE FJALE GOJE … SA BUDALLENJ QE JENI MORE …E JUSTIFIKONI KRIMET E HITLERIT NE SHQIPERI TE ENVERIT SEPSE AMERIKA SI DHA COKOLLAT ENVERIT DHE KATUNAREVE ANALFABETE …MIRE QE KENI LINDUR BUDALLENJ …POR MOS NGORDHNI LOPE …SHKONI LANI DHEMBET MOE KATUNARE PARA SE TE ZINI NE GOJE AMERIKEN ..SEPSE EDHE PASTEN E DHEMBEVE ENVERI JU A BERI ME TULLONA ..MORE TE PAFYTYRE .. JU JENI BAJGAT E BOTES MORE …TI MEHMET TURKU EDHE ZOGU JA HOQI CCERCAFET GRAVE QE BABAI JOT TURK JA VURI NE SHEKULLIN E 15 DHE ENVERI I MBYLLI SHQIPTARET NE KAFAZE …. JU JENI SHURRAT E LIBERTESE …JU JENI MUTRAT E DEMOKRACISE JENI MORRAT E CIVILIZIMIT ….. BREK GRISUR …BLENI BREKE SE EDHE NJE PALE BREKE TE GRISURA ENVERI JU A MORRI MORE …….. DECHETS DE CIVILIZIMIT ….. KUR SHKRUAJNE DISA ANALFABETA QE EDHE DEMOKRACIE SE DINE CDO TE THOTE ….. KA NGELUR QE GZIM KULLUFI TI THOTE VICTOR HUGO….SE ESHTE ME INTILIGENT SE AI ..

 2. Mark U.K November 17, 13:39

  E ke lexuar ekzaktsisht sic e pate thene Enveri.Po nuk tha se e shtyni qellimshem clirimin e Tiranes se donte te bente jehon,se gjermanet ishin ne ikje qe me 2 nendor.Pse u vran djem e vajza shqiptare ati aq i bente.Data 29 nendor eshte dita ma e zeze e vendit se Shqiperia ra ne okupimin komunist.

  Reply to this comment
 3. Vicens November 17, 14:36

  Lavdi deshmoreve te Atdheut Lavdi Enver Hozhes.Respekt .

  Reply to this comment
  • Rroshi November 17, 15:47

   Pse komunistet xhihadiste shqiptare, qe mburren se luftonin pushtuesin, ku ishin dhe pse nuk luftuan pushtuesin italian para Qershorit 1940? Ku ishin dhe pse nuk luftuan ushtrine greke pushtuese pasi ajo hyri ne Shqiperi ne 1940-1941 apo ushtrine gjermane kur hyri ne Shqiperi?

   Reply to this comment
   • Amerikani November 17, 16:45

    Se ne 8 nentor 1941 u krijua pksh. Nuk ta kane mesuar ne fillore kete?

    Reply to this comment
    • katarakti November 17, 19:09

     Nuk e ka mesuar ne fillore, se nuk e mbaroi dot. Por sot eshte me “master”, fale demonkracise

     Reply to this comment
    • Libri November 17, 19:56

     Druzhe Amerikano dhe Katarakto
     Pse rrini o muzhike te emigruar ne perendimin kapitalist. Pse nuk shkuat ne Rusi, Serbi, Siberi. Kopilja e jugosllaveve me emrin PKSH u formua ne Tetor 1941. Bijte e saja kopila te jugosllaveve dhe sllaveve ruse si terroriste qe ishin kishin kohe qe ishin shperndare ne Shqiperi. Ato perrallat qe keni lexuar ne shkollat kooperativiste te kolkozeve dhe sovkozeve sovjetike mbajini ngrohte sepse ndryshe te vertetat iu sjellin ftohtesi juve.

     Reply to this comment
     • SLLOBODANKA BULLATOVIC November 17, 21:47

      dy fjale per “Librin”

      Zoteri !
      Enveri bashkpunoi me shtetin jugosllav 1945-1948 sepse nga 1941 ne 1944 ishin fuqite e medha qe prune jugosllavet ne shqiperi per ndihme.Pra enveri ishte ne Paqe me jugoserbet 4 vjet ..dhe 40 VJET ISHTE NE LUFTE……
      .
      A JE I MARRE APO TE GRRICIN CORAPET ?
      .
      Dokumentet e ‘ARKIVES-IZET HAXHIA” FLASIN PER GJERA TE PABESUESHME///

      SI E PRUNE SERBET DHE LOBI SERB I AMERIKES SERBERISHEN NE PUSHTET
      .
      Ish-badiguardi i Sali Berishës gjatë presidencës së tij në 1992-1997, Izet Haxhia, ka filluar të flasë duke shpjeguar shumë zhvillime të rendësishme që nuk janë perceptuar nga publiku gjatë asaj periudhe.

      Në një postim të gjatë në profilin e tij në Facebook, Haxhia shpjegon se kanë qenë serbët dhe lobi sërbo-amerikan tepër i fuqishem në atë atë që sponsorizuan Berishën dhe njerëzit e tij në fillimet e ngjitjes në krye të shtetit duke i siguruar mbështetje diplomatike dhe pjesëmarrje në konferenca të rendësishme ndërkombëtare.

      Ja çfarë shkruan Izet Haxhia: “Vizita e Berishes në USA në vitin 1992 u organizua dhe u përgatit nga shefi i CIA-s për Balkanin Jug-Lindor Dejvid Philips. Ky person njihet për lidhje te fuqishme me lobin serb në Amerikë bashkë me Zv. Sekretarin e Departmentit të Jashtëm Lorenc Igellberger, i cili kishte intersa ekonomike në Serbi me firmen Zastava. Zonjës Berisha ju dhurua një çek prej 10 mijë dollarësh nga ana e Philips. Kur u vendosëm në hotel në Crans Montana, tek suita e Berishes erdhi një përson që nuk e njihja dhe që Berisha nuk e prezantoi. Ka qendruar për rreth tre orë në suiten e tij. Në këtë takim ka qënë vetëm Berisha dhe gruaja e tij. Të nesërmen në sallën ku mbahej forumi mori fjalën edhe përsoni që në darkë kishte darkuar me Berishen. Nga prezantimi që ju bë nga moderatori forumit Carteron mësova se ishte ministri i jashtem Serb i Jugosllavise së mbetur. Mbiemri me sa me kujohet ishte Ivanoviç”.

      Haxhia e përforcon edhe më tej argumentin e tij se Berisha është ngritur nga serbët në pushtet duke thënë se Ivanoviç është parë në tribunën e mitungut të fitores së 22 marsit 1992. “Interesant është fakti se PD vërtet u krijua në shtepinë Gramoz Pashkos, por drejtuesit e ardhshëm që do të merrnin postet drejtuese dolën nga shtëpia e profesor Bujar Hoxhes, një shqiptar me origjinë nga Kosova, rezident i sigurimit të shtetit e shërbimit sekret serb. Ky njeri kishte një pushtet të fuqishëm tek Berisha. Nga ky person u futën në PD klanet e Dibrës me Gazideden e Zhulalin që ishin të lidhura me sherbimin sekret maqedonas”, – vijon ai duke shtuar se edhe ngjarjet e vitit ’97 u organizuan nga qarqet anti-shqiptare.

      Ai zbardh gjithashtu edhe dërgimin e naftës shqiptare ne Jugosllavi, ndërkohë që OKB i kishte vendosur embargo gjatë luftës së Bosnjes.

      “Perveç dërgimit të karburantit makines së luftës së Milosheviçit është bërë edhe dërgimi i armëve serbëve të Bosnjes. Kjo është bërë e kamufluar si trafik i armësh relike në drejtim të Norvegjisë, por në të vërtetë shkonin armë për serbët e Bosnjes. Nëermjetës në të gjithë këtë tafik ka qenë gjenerali Boban, që ka takuar disa herë Berishën tek Vila nr.4”, – përbyll Haxhia.

      Berisha ishte përfolur vazhdimisht se është mbështetur nga serbët dhe lobi sërb ne Amerikë për ardhjen në pushtet, por kjo është një akuzë e fortë e bërë nga një ndër njerëzit që e kanë shoqëruar kudo kreun e PD-së në levizjet e tij brenda dhe jashtë vendit në atë kohë.

      Skandali, një i huaj në Këshillin e Sigurisë Kombëtare
      Sali Berisha arriti deri aty, sa t’i besojë një qytetari të huaj sekretet e Sigurisë Kombëtare. Tashmë është e njohur për të gjithë një foto e vitit 2006, ku shfaqet biznesmeni serbo­boshnjak Damir Fazlliç në mbledhjen e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Republikës së Shqipërisë. Nuk u sqarua kurrë çfarë kërkonte ky personazh në atë mbledhje, në çfarë cilësie ndodhej një shtetas i huaj, aq më tepër një i akuzuar për përfshirje në afera kriminale në disa vende të Ballkanit, me lidhje të forta farefisnie dhe biznesi me një nga kokat më të errëta të shërbimeve sekrete e mafies serbe, Jovica Stanishiç.

      Fazlliç është fotografuar në mars 2006, një vit pasi PD kishte ardhur në pushtet, në krah të Tom Ridge, i kontraktuar si këshilltar i qeverisë së atëhershme shqiptare dhe kryeministrit Sali Berisha për çështje të sigurisë. Para “mikut tim” (kështu deklaroi publikisht Berisha gjatë një seance në parlament më 7 tetor 2008 për Damir Fazlliç­in) raportojnë njëri pas tjetrit, të gjithë ministrat më të rëndësishëm të qeverisë shqiptare.

      E HARROVE LIBRI
      SLLOBODANKA BULLATOVIQIN E ELEZBIBEROVIQIT TE TOM RIXHIT
      DHE DAMIR FAZLLICIT ??

      GIVE ME A BREAK!
      THONE AMERIKANET NE KETE RAST

    • ELIOT November 19, 14:53

     AMERIKAN SE KE MESUAR AKOMA SE PARTINE BOLSHEVIKE E FORMUAN SLLAVET ..MUGOSHA DHE POPOVICHI …SE KE MESUAR NE KOPESHT ….POR NUK CUITEM JU FEMIJE KOMUNISTASH EDHE KOPESHTIN E MERRNINT ME MIQ … SHIKO RAMEN ….PIKTOR .POR EDHE NJE LULE SE PIKTURON DOTE . .. NE FRANCE EDHE KINEZET FITONIN ME SHUME LEKE DUKE BERE PORTRETE NE QENDER TE PARISIT .. SE RAMA BENTE SIKUR ….PIKTURONTE …….U SE HARROVA AMERIKAN DHE TI VICENS .. A E DINI DIFERENCEN E ENVERIT DHE HITLERIT …….??? JO SMA HA MENDJA …. LEXOJENI …HITLERIN KUR MIKU I TIJE ..GENERALI I MADH ERWIN ROMEL E TRADHETOI HITLERI SI PUSHKATOI FAMILJEN …ROMEL E DINTE PER ATENTATIN NE 1944 QE JU BE HITLERIT …DHE SI DENONCOI SHOKET ..PUCISTAT …. HITLERI E DETUROI DHELPREN E SHKRETETIRES .. PSEUDO .I RROMELIT TE VRISTE VETEN POR FAMILJE SJA PUSHKATOI ..NDERSA ENVERI E DETUROI MEHMETIN TE VRISTE VETEN ???? DHE FAMILJEN JA FUTI NE BURG .JA MASAKROI ….. E KUPTONI APO TJU A BEJ ME VIZATIME …SI NE KOPESHT …MERCI ….ET A BIENTOT …TETE DE BITE ..

     Reply to this comment
   • atentatori November 19, 02:02

    Per cfare komunistesh llap ti o hajvan pa samar,kur PKSH u formua ne 8 nentor 1941?
    Po ju ballistet e zogistet pse e tradhetuat atdheun dhe u bashkuat me pushtuesit?
    Me ju e kishte mire Enver Hoxha duhet llafosur vetem me plumbin pas koke!

    Reply to this comment
 4. Guri Naimit D(Dh.Xh.) November 17, 14:53

  Ngrehu DRITERO! me PENEN ne dore..

  Eshte kenaqesi po nuk gjej fjale ta shpreh;
  Ngrehu Dritero ! mere penen ne dore!
  Migjenin e madh,vella, mere me vete
  T’u kendoni si duhet te tre NENDOREVE,(1)

  Tre Nendore te Lirise,nisi koha e Kastrioteve
  Ngadhnjuar Ismail Qemali me Pamvaresine,
  N.Cl e Enver Hoxhes-vulosur CLIRIMNE.
  Mes Tiranes,fitimtaret partizanet tane..

  Ngadhnjo i miri Xhevo,Poet bir Skrapari,
  Edi qe semeundia,gjuhen, ta ka ka marre,
  Shpirtin dhe mendien Jo -ngadhnjo!..
  Rishkruaj djale si di Ti,ajo lufte c’te solli
  Ty sa mbare bashkekohesve tane…

  Gazetes Dita-Faleminderit dhe mirenjohie
  Perkujtuar 17 nendorin-Tirana cliruar,
  Per “29 nendorin” ne Shkoder parathenie,
  Atje dhe ne Tirane,pasardhes-parakaloni!.

  Ngrehu Dritero me PENEN ne dore
  Thirri atij populli- izolo pseudopatriotet !
  Tradhetuar idealet e popullit tone;
  Vendos-Unitet kombetar,,krah aleatet…

  Mbareshqiptare vellezer-Motra kudo jeni
  Manifestoni cilesite tuaja atdhetare,
  Mjaft me, me te mallkuarat ndasi
  Unitet kudo te jemi- Vellezer te kemi.

  Faleminderi bashkekombasit e mij emigrante,
  Larg atdheut me te e per te mendoni..
  Me kenaqin brezi Ri,jetersi traditave,
  Mes Torntos ju keto, po demostroni.
  Me Ju pasuesit VETERANE!

  Guri Naimit D.

  Reply to this comment
 5. Toni November 17, 15:01

  Ehhhhh Enver djali dil dhe nje njeher se popullin e ka marre malli…..se gjithe te zezat e zune kete popull

  Reply to this comment
  • ELIOT November 20, 19:20

   HEJ TONI …I KE AKOMA BREKKET E GRISURA QE TI LA DAJA ENVER …. PO BIDONIN E VAJGURIT SI NE AFRIKE E KE AKOMA ..PO BICIKLETE E MAOS …. E KE APO TA VODHEN..//////.KUR LIND BUDALLAH NUK ESHTE KRIM .. GJYANH ….POR KUR VDES PO ESHTE GJYNAH TI JE NJE I TILLE … TE RRONI VETE SE CITRONI TE PASKA LENE ..MERCI BAJGE …

   Reply to this comment
 6. Plaku Xhuxhumaku November 17, 15:23

  Kujt i plasi se cfare mendonte ky mut muti me emrin Enver Bytho Gjirokastra?

  Reply to this comment
  • Kaci November 17, 16:43

   Ate shtesen “gjirokastra” pas, here tjeter shtoje per pune te mira plako, se dhe “bytho” dhe “gjirokastra” sikur nuk shkon. Po ta shohesh ne kendveshtrim ballor ndryshon puna. Edhe 40 vjet dhe nga mbrapa sikur nuk mbahet pushteti. Shiko se mos ka tundur ndonje dege para ai “bythua”

   Reply to this comment
   • Plaku Xhuxhumaku November 17, 17:43

    @Cazzo (Kaci), shtesa Gjirokastra eshte thjesht per te treguar nga ishte Bythoja. Gjithmone respekt per Gjirokastren dhe gjirokastritet e mire.

    Qe ishte Bytho tashti dihet nga te gjithe. Per ata qe nuk duan ta besojne ose kuptojne qe edhe pse e mbajti 40 vjet pushtetin, ishte bytho e shkuar bythos, na vjen keq po s’kemi c’te bejme.

    Dhe po, eshte e vetete qe ndonje dege para edhe e ka tundur se beri te pillen Iliri, Sokoli dhe Pranvera (besoj se atesia eshte e tia), po qe edhe ia tundën deget nga vërra prapa, eshte po aq e vertete

    Reply to this comment
 7. Arber I November 17, 16:01

  Kujtimet jane subjektive, shkruhen sipas deshires se njerezve dhe konsiderohen nul nese nuk jane te ballafaquara me dokumente. Stili i te shkruarit duket qe nuk eshte i Enver Hoxhes, por i gazetareve qe u emeruan redaktore ne Institutin e ML prane KQ te PPSH dhe u moren me hartimin e kujtimeve letrare te E. Hoxhes. Tirana ka plot ngjarje qe mund te perkujtoheshin sot. Hyrja e Qeverise Demokratike (Komuniste) ne Tirane shenoi edhe Clirimin e Shqiperise. Dita e 29 Nentorit mund te shpallet “Dita e Veteraneve (Veterans Day)” sic e kane SHBA te me 11 Nentor.

  Reply to this comment
 8. Lisi November 17, 16:21

  Ajo Luftë është një faqe e lavdishme në historinë tonë !
  Enver Hoxha , që iu ngjit asaj Lufte , duke u shprehur butë , rezultoi një njeri i padenjë , me pasoja fatale për vëndin !

  Reply to this comment
 9. Kaci November 17, 16:33

  LAVDI DESHMOREVE TE ATDHEUT!
  LAVDI LUFTES ANTIFASHISTE NACIONALÇLIRIMTARE TE POPULLIT SHQIPTAR.

  Reply to this comment
 10. SS November 17, 16:53

  Keshtu eshte kurr plasin ujrat e zeza dhe te mbyte era a’s oksigjenin e paster nuk lini vendit o ndyresira Me ENVER HOXHA mburret dhe perkedhelet historia

  Reply to this comment
 11. intelektuali November 17, 16:59

  ENVER HOXHA PERPARA SE TE HYNIN NE TIRANE FSHATARET E MEHMETIT DHE TE MASAKRONIN TREGETARET DHE INTELEKTUALET TIRONSA JETONTE NE VILEN E BAHRI OMARIT

  Po pse me keto llogje mashtruese te PEDERASTIT te Gjyles do antarsohet Shqypnia ne BE?

  Po na tregoni o gazeta DITA nje vend tjeter ish komunist te Evropes Lindore qe feston keto data te ZEZA te historise?

  sepse:

  Edhe ruset e Putinit heshten njezeri per 100 vjetorin e Revolucionit Bolshevik dhe kane vendosur ta prishin sarkofagun e Leninit, pasi e mesuan qe ishte vetem nje kriminel vrastar qe kishte dhene urdher per vrasjen e milionave ruse e ukrainas, masaker cnjerezore qe e vazhdoi Stalini duke e cuar shifren e viktimave ne 30 milione nga 1923 e deri 1933 pa kurfare lufte njesoj sic beri Enveri pas Lufte.

  PO CFARE DO TE THOTE KJO EDITORIALE DEMAGOGJIKE E REZILIT O GAZETA DITA?

  E kuptoj se nuk do ta publikoni repliken time krejt korrekte, por Media jone kombetare ka detyre te pergatise shqyptaret per antarsimin ne BE dhe jo t’i budallepsi me propagande bolshevike sic bente Enveri me urdher nga Beogradi dhe me pas nga Moska e Pekini

  ndryshe:

  Bota do te vazhdoje te na tregoje me gisht si nje fis drogaxhinjsh ZULU nga Afrika

  Reply to this comment
  • Amerikani November 17, 20:45

   O Sillo çthote ky intelektuali keshtu mo?
   Ki ne çlirimtareve na quan “fashatare” mo dhe ata qe hanin qofte dhe pinin birra dhe me raste hiqnin nga nje dance e benin politike nga kolltuqet e ngrohta te hotel Dajtit, i quan intelektuale ki mo! I quan si vetja e tij mo. Po mire mo Sillo, po ki “intelektuali”, e di ki mo qe atehere ishte lufte mo!? E di ki qe kush ishte atdhetar e patriot mo ishte malit dhe nuk ngrohte jorganet ne Tirane mo?
   Pi ki ngahere me thote mua mo Sillo se une jetoja ne shine e Bahriut mo Sillo? Po pse mo, po ato urdhera, e po ato marshime me shoke, e po ata deshmitare te gjalle, e po ata ingleze e amerikane, e po ata foto nga lufta qe kemi dhe sote mo, ne shtepine e Bahriut i bera une mo Sillo!? Po pse mo Sillo gjithe ata trima 70.000 qe moren pjese ne lufte per burre te mire erdhen dhe me moren mua e me prishen gjumin nga shtepia e Bahriut mo Sillo? Apo se isha i bukur mo Sillo? Aaaaa po me moren se isha b…q… apo “pederast” siç e quajne keta modernet sot? Se sot kjo pune eshte perhapur shume mo Sillo. Ne kohen tone ishte ndryshe. Mund te te hante ndonjeçike muaselli mo Sillo, po nga te palaret e kishim, se helbete mal hesapi. Ku kishim kohe per banjo ne mo Sillo, po keta te sotshmit “itelektuale” i krruhet ne goje mo Sillo! Si eshte kjo pune mo Sillo!? Po mire mo Sillo, po ta pret mendja ti mo se une dy metra burre i bija bithes mo Sillo? Po mire mo Sillo me qe nuk me besoni po gjemani nje qe me q…. mo Sillo. Kujt ju ngrit para mua mo Sillo? Po nejse mo Sillo pune Fevzish jane keto mo.
   Me thene te drejten mo Sillo me shume inat me vjen kur na mohojne luften mo Sillo! 2.400 gjermane, leri italianet te vrare ne Shqiperi i mohojne mo Sillo! Nuk keni bere lufte thone mo Sillo. Po kush i vrau ata (rahmet paçin) se i vdekuri duhet respektuar, mo Sillo, ballistet i vrane mo?
   Po ki “intelektuali” thote: “Askush nuk i feston keto dita te ZEZA te historise” mo Sillo!
   Po pse çlirimi nga nazifashistet “dite e ZEZE e historise eshte mo Sillo? Po kete e feston gjithe Evropa mo Sillo. E feston dhe Franca qe e çliruan te tjeret mo Sillo, jo me ne qe beme gjithe ate lufte dhe dhame 28.000 zemra nene ne lule te moshes mo Sillo! Po Rusia çfare feston çdo Maj mo Sillo? Mos festojne gje fitoren kunder nazizmit mo Sillo, ku marin pjese lider nga e gjithe Evropa e me gjere mo Sillo? Po çthote ki “intelektuali” keshtu mo Sillo? Mos eshte fashist ki mo Sillo? Apo pasardhes i atyre bashke-puntoreve e kolaburacionisteve ki mo?
   Ki dhe genjen mo Sillo? Nje opozitare turifiçke ne Rusi thote; te varroset Leni dhe ki na thote; “ruset e Putinit kane vendosur te heqin sarkofagun mo!” Po Putini ka dale garant per mos e prekur edhe per arsye ekonomike mo Sillo, se helbete ekonomi tregu jemi. Para u jep ai mauzeleum mo Sillo nga vizitoret. Se si ka mbetur sahati ne 44 te gjitheve mo Sillo.
   Ki na krahason ne me Stalinin mo Sillo! Po ne 1500 vete persekutuam mo Sillo dhe ata te hapen dosjet qe lame e te shome si na dalin, e ki na tregon Stalini me 33 miljon te “masakruar” mo Sillo. Po ne e morem Shqiperine me 800 mije banore mo Sillo e ua lame ketyre me 3 miljon e gjysem mo Sillo. Ku vane se sot as 2.7 nuk jane mo Sillo? Keta “demokraleshet” ku i firasen mo Sillo? Po gjithe ato pasuri qe u lame ku i çuan mo Sillo? Shiqir qe mbajten dhe hidrocentralet e nuk u vune kazmen se i kisha bere une mo Sillo, se me pishe do benin drite sot keta mo Sillo si ne kohen e babaqemos mo Sillo.
   Po pse mo Sillo me genjeshtra e te paverteta do futen ne Evrope keta mo Sillo? Po keta mohojne veten mo Sillo. Keta mohojne perpjekjen e gjysherve e baballareve te tyre mo Sillo. Keta akoma jane te ndare ne llogore me keq nga ne dikur mo Sillo. Po ne te pakten u lame diçka ketyre mo Sillo po keta sot çpo u lene femijeve te tyre mo Sillo, veçse kulturen e mohimit te vlerave, te hajduterise e mos ndershkimit, te korupsionit e te droges, te mos solidaritetit njerezor e te mungeses se dashurise. E per sa kohe do kete “intelektuale” me zemer zeher themi ne andej nga jugu e mbushur me urrejtje nuk do kete paqtim ky vend e po nuk ka paqtim nuk ka solidaritet, e mbi te gjitha nuk ka dashur per njeri-tjetrin e per vendin e po nuk ka dashuri nuk ka jete.
   Ik tani o Sillo bashke me “intelektualin” se na keni çare trapin.

   Reply to this comment
 12. baqshkatdhetari November 17, 17:41

  o plak xhuxhumak bashke me zotin mark hani nje m….te madhe bashke me komentet e tuja te perditshme qe jeni bere te neveritshem ,nuk keni pune tjeter qe rrini perdite tu ba komente pergjithcka thjeshte jeni plehra te kazanir dhe fundrrina te kombit ,shkoni e bani ndonje pune per familjen tuaj dhe lereni komentet se jeni bere te merzitshem per publikun me mendimet tuaja per gjithcka,duket qarte se jeni mbeturinat e ballit apo te burgaxhinjve te kohes se ndritur kur SHQIPERIA ISHTE vend qe respektohej ne Europe,hajt tung tung

  Reply to this comment
 13. pse e bete enverin shenjtor, pas 1992 ? November 17, 17:43

  Cfare do te kete bere Enveri gjatë jetës tij
  vetëm atë qe beri ne Paris ne 1946 i lan të gjitha

  Fjalimi prej 45 minutash i Enver Hoxhës në Konferencë ekzalton shumëkënd jo vetëm francezët por të gjithë kryetarët e shteteve pjesmarrëse. vecanërisht frëngjishtja e tij prefekte
  .
  Kjo për shkak se për herë të parë akuzat greke u hodhën poshtë me forcë dhe me argumente, madje kishte dhe një numër kundërakuzash të rëndësishme.
  Fjalimi i Enverit ishte tejet patriotik.
  .
  Ai, pasi ngriti lart rolin e shqiptarëve në Luftë, dëmet njerëzore e materiale të shkaktuara, pasi artikuloi qartë se ne luftuam në krahë të aleatëve dhe se e çliruam vetë vendin tonë, akuzoi grekët se ishin bërë strehë e kriminelëve shqiptarë të arratisur pas Luftës, se në drejtim të tokës shqiptare futeshin nga territori grek banda të shumta, me qëllim sabotazhin e rrëzimin e pushtetit, foli për krimet masive ndaj popullsisë shqiptare të çamëve, për masakrat e Napoleon Zervës, për pretendimet territoriale për Vorio Epirin dhe e mbylli me kërcënimin:
  .
  “Edhe një shqiptar i gjallë të mbetet, grekët nuk futen dot në tokën tonë”.

  .Por edhe pse ky fjalim i Enver Hoxhës në formën e një aktakuze gjeti mbështetje pothuaj në të gjitha mediat më të mëdha të Francës, shqiptarët nuk kishin më të drejtë të ngjiteshin në podiumin e Konferencës. Kaq ishte vendosur për ta.
  .
  Ndërsa Kaldaris e shfrytëzon mandatin e vet si delegat me të drejta të plota në Konferencë, duke hedhur helm në adresë të shqiptarëve gjatë seancave në vazhdim. “Një ditë më pas, Kaldaris u ngrit dhe nisi të akuzonte me tonë të ashpra se në Konferencë ishte ftuar një bashkëpunëtor i fashistëve siç ishte Enver Hoxha, se batalionet shqiptare kishin luftuar kundër grekëve më 1940, se kishin bërë masakra në popullsinë civile e të tjera. Por Kryeministri grek kishte grumbulluar edhe fakte të forta për ta na goditur. .
  .
  Kaldaris për të mbrojtur akuzat e veta ndaj shqiptarëve, nxori një faksimile të gazetës shqiptare “Tomorri” të vitit 1940 që kishte në faqen e parë me germa të mëdha një thirrje publike të antizogistit Omer Nishani që thoshte: “I bëj thirrje popullit shqiptar të futet në Partinë Fashiste”.
  .
  .“Ky njeri, ky fashist, është tani President i Shqipërisë, tha Kaldaris triumfator duke tundur në ajër gazetën”, rrëfen Tare një nga momentet më të vështira të Konferencës.

  “Por duket shërbimet sekrete greke kishin punuar më mirë se kaq, pasi Kaldaris nxjerr edhe një tjetër faksimile duke vjellë helm: Po ju rrëfej edhe se cilin kanë Shef të Shtabit të Ushtrisë. Shikoni këtë urdhër të lëshuar nga Spiro Moisiu, në kohën që ka qenë Komandant i Batalionit ‘Tomorri’. Këtu është një urdhër sulmi.
  .
  Thotë: Në orën 12:30 të sulmohet territori grek. Ky njeri, që është tani në krye të ushtrisë shqiptare, ka vrarë e prerë deri në Kostur”, rrëfen argumentet e Kaldaris ish-shoqëruesi i Enver Hoxhës, duke justifikuar një memorie të pazakontë. Por edhe pse ishin ndjerë keq, shqiptarë nuk kishin asnjë mundësi të replikonin dhe të shpërndanin përshtypjen negative të mbjellë me mjeshtëri nga grekët.
  .
  Po e mbyll me thenien brilante te analistit grandioz Montanelit qe edhe pse e urrente Enver Hoxhes thoshte:
  Citoj:
  “””””-Shqiperia në fakt
  nuk kishte qenë kurrë e bashkuar
  as prej race, as prej gjuhe, as prej feje.
  U bashkua nën Hoxhën
  i cili arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, …
  ndoshta është më mirë që të mos hetohet
  si i bashkoi.se kur pati në dorë vendin e tij të vogël,
  Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.”””

  Reply to this comment
 14. Arben November 17, 17:53

  NOSTALGJIKET KRIMINELE MERREN ME

  CFARE SHKRUANTE.

  CFARE BERI ESHTE EKZEKUTIMI PA GJYQ I

  GJITHE KLASES INTELEKTUALE SHQIPETARE,

  E ARSIMUAR E GJITHA NE UNIVERSITETET

  ME TE MIRA TE BOTES.

  LE PASTAJ, CFARE SOLLI PER 50 VITE, MJERIM

  VARFERI DHE MASHTRIM.

  Reply to this comment
 15. Mark U.K November 17, 17:56

  Nuk besoj se ka njeri as ne bote sido te jete si nuk i nderon te renet per atdhe.Po ata qe sunduan per gati 50 vjet na suallen diktaturen ma te eger ne Europe.E keqja eshte se ata ae jane ne pushtet jan te njejtit,po jua kan hequr dhembet.

  Reply to this comment
  • Aliu November 17, 19:47

   zoti MarkUKaleshi ke shume te drejte.

   Shiqo si kalonte ne orgazem nena ,motra apo gjyshja juaj se edhe Krishti me Muhametin dhe Baba Abazin te shkonin se bashku nuk do priteshin kaq mire dhe vetem me 3 roje….
   .
   ***Enver Hoxha e vizitoi dy herë Tropojën. Vizita e parë më 5-7 shtator 1952 dhe e dyta më 30 maj 1970. Kam qënë pjesëmarrës në të dy takimet. Në shtatorin e vitit 51 isha 11 vjeç. Atë ditë zbrita nga bjeshka. Në shtëpi gjeta hallën dhe xhaxhain e vogël. Gjyshi, babai e dy xhaxhallarët e mëdhenj nuk ishin në shtëpi. Kishin shkuar në Kolgecaj (Bajram Curri) për të pritur Enver Hoxhën. Halla dhe xhaxhai i vogël kishin marrur porosi, që mos të më linin të ikja nga shtëpia. Unë bëra ç’bëra, u humba nga sytë dhe pa marrë asgjë parasysh me shpejtësi të erës u zhduka. Ecja me vrap. Gjithë njerëzit kishin ikur.

   Mbarimi i ditës po afrohej. Vetmia më bënte të më rrahte zemra. Arrita në Okol (livadh i madh). Aty ku rruga bashkohej me rrugë të tjera. Aty takova vargun e parë të njerëzve që ecnin me të shpejtë për të qenë në momentet e ardhjes së Enver Hoxhës. Përsëri vazhdoja të ecja me të shpejtë. Pas lija, njëri pas tjetrit grupet e tjera. Aq të shumtë ishin njerëzit që lëviznin gjatë asaj rruge, sa mezi depërtoja për t’i lënë pas. Makinat vinin njëra pas tjetrës. Vargut të njerëzve nuk i shihej as kreu as fundi. Të gjithë, duke biseduar me njëri-tjetrin, shikonin makinat për të parë atë që mbante Enver Hoxhën.

   Njëri thoshte se vjen me satë (autobus), tjetri thoshte se vjen me veturë, dikush tjetër thoshte se vjen me makinë ushtarake. Të gjithë prisnin me padurim që të shihnin Enver Hoxhën. Muzgu nuk kishte rënë akoma. Vendi ishte ishte mbushur plot e përplot me njerëz. Brohoritjet “Enver Hoxha”. këngët e vallet dëgjoheshin në çdo skaj të vendit të mbushur me njerëz. Në atë entuziazëm të papërshkuar, një makinë ndalet në hyrje të qytetit, që sapo kishte lindur. Dikush i hapi derën. Për një moment, etja e dëshira për të parë kush po del nga ajo makinë, e ndërpreu entuziazmin. Nji burrë shtatlartë, me shpatulla të gjera e me fytyrë tërë gaz ngriti duart lart, eci përmes turmës, duke shtërnguar duart sa me njërin sa me tjetrin, sa në një krah sa në krahun tjetër, duke përshëndetur gjithë të pranishmit. Brohoritjet, oshëtimat e tupanëve, këngët e vallet pa mbarim e bënë Enver Hoxhën, që të ndalej disa herë në mes të atij populli plot entuziazëm. Turma me Enver Hoxhën në mes mezi ecte përpara. U afruan te Shtëpia e Pritjes .

   Shoqëruesit mezi mundën të shkëpusnin Enver Hoxhën. Festa me këngë, valle e brohoritje vazhdoi deri në orët e vona të natës. Në Shtëpinë e Pritjes vazhdonte takimi mirëpritës. Në atë takim të mirëorganizuar merrnin pjesë autoritetet e rrethit, veteranë të luftës, ish-partizanë e partizane, nëpunës e aktivistë shoqërorë të dalluar, baballarë e nëna dëshmorësh, patriotë e mbështetës të luftës. Aty ishte edhe xhaxhai im, Ram Fazlia. Sipas Ramës, në atë ceremoni aq të ngrohtë e aq entuziaste u proçedua: “Arif Gashi, ishsekretar i parë i partisë për Tropojën në fjalën përshëndetëse, në emer të të gjithë popullit, i shprehu Enver Hoxhës, mirënjohjen dhe falenderimin për nderin e respektin, që ai po i bënte Tropojës e popullit të saj. Sekretari i partisë e siguroi Enver Hoxhën se Partia dhe ai në Tropojë, kurdoherë e në çdo situatë, kanë për të gjetur një popull besnik, nji popull të vendosur, nji popull që fjalën e dhënë s’di ta bëjë dysh.

   Në mes brohoritjeve e mori fjalën Enver Hoxha që shprehu kënaqësinë që ndodhet në mes të popullit të Tropojës, si dhe për pritjen shumë të ngrohtë që iu rezervua. Ai theksoi meritat historike të popullit të malësisë së Gjakovës, në luftë fyt për fyt me pushtuesit turq, serbo- malazezë, austriak e nazi-fshistë, theksoi arritjet e Shqipërisë gjatë tetë viteve çlirim si dhe perspektivat që i kanë çelur asaj planet 5vjeçare. Në vazhdim ai foli për miqtë e shumtë, duke veçuar Bashkimin Sovjetik e Stalinin e madh. Enver Hoxha ishte dhe psikolog. Ai i kuptonte njerëzit në shikim, në të folur, në lëvizje e në qëndërim. Afër mbarimit të fjalës ai iu drejtua të gjthë pjesëmarrësve. “E shoh se ju keni një shqetësim. Ju doni të dini se si është çështja e dy prej bijve të Tropojës, Zenel Bardhit e Beqir Ndout. Po jua shpjegoj. Zenel Bardhin, për merita lufte dhe aftësi organizuese dhe drejtuese, pas luftës e caktuam sekretar partie në vendin e vet. Për punë të mirë e bëmë dhe zv/ministër. Në atë detyrë shfaqi arrogancë, duke kundërshtuar dhe përçmuar ministrin. Më vonë mora vesh se Zeneli ishte fejuar me një vajzë nga Gjirokastëra, të cilës unë ia njihja familjen dhe të afërmit. Nga përbërësit e asaj familjeje, gjashtë prej tyre qenë në papajtueshmëri të plotë me pushtetin popullor dhe jetojnë në arrati.

   E thirra unë përsonalisht në zyrën time. I thashëë këto fjalë: -Zenel, e njeh atë vajzë me të cilën je fejuar? -Po, mu përgjigj. -I thashë-Sikur të isha duke kërkuar që të fejohesha me ndonjë vajzë nga Tropoja së pari do të të pyesja ty. Ju pse nuk më pyetët mua apo ndonjë shok tjetër që ka dijeni për atë vajzë e familjen e saj? Përsëri m’u përgjigj se dashuria nuk pyet për ato gjëra. Edhe Beqir Ndoun pas luftës e caktuam komandant qarku. Nga andej e ngritëm në përgjegjësi si zv/drejtor i drejtorisë politike në ushtri e pastaj zv/ministër të Brendshëm. Nji natë para se Sali Omeni të vriste vetën, Beqiri qëndroi me të tërë natën. Të dhënat për atë vrasje dhe shkaqet pse ndodhi, askush më mirë se Beqiri nuk mund t’i dinte. E thirrëm që të na e thoshte të vërtetën, të cilën na e fshehu, sepse u tregua frikacak. Tani për hatrin tuaj, të popullit të Tropojës ne do u japim dorën edhe një herë, por nëse ata, dorën tonë nuk e mirëkuptojnë , nuk na mbetet gjë tjetër veçse t’i kapim për supesh, t’u vëmë shqelmin në gjoks e t’i hedhim në humnerë”-u shpreh Enver Hoxha.

   Takimi emocionues me Sylejman Abaz Ndreun

   Në atë takim, thoshte Rama, folën shumë pjesmarrës, por ajo që elektrizoi gjithë pjesmarrësit ishte ngritja në këmbë e Sylejman Abaz Ndreut nga Selimajt e Gegysenit. Kur Enver Hoxha mbaroi fjalën e tij, duke falenderuar të pranishmit si dhe gjithë popullin e Tropojës për pritjen e ngrohtë që iu bë, Sylejmani, duke u mbështetur mbi shtagën (bastunin) e tij, ngrihet në këmbë dhe me kokën lart e me zë të fortë i drejtohet Enver Hoxhës : ”Bab mbaje kokën lart para armiqve e aleatëve se gjithë këtë popull që i pe i ke me vete e mos u tut (frikëso) prej askujt , se kurrkush nuk mundet me na ba gja”.

   Po kush ishte Sylejman Abaz Ndreu? Ishte një ndër burrat e njohur të Gegysenit, si dhe babai i dëshmorit Uk Sylejman Ndreu, partizan i brigadës së 25-të Sulmuese, që u bë fli me disa dhjetëra partizanë të tjerë në luftë për çlirimin e Kosovës. Fjalët e Sylejmanit e emocionuan Enver Hoxhën. Ai ngrihet nga vendi ku ishte ulur e shkon drejt Sylejmanit, e përqafon si djali babanë, e merr për dore, e ul pranë vetes deri sa përfundon takimi. Sylejmani kishte mbushur të shtëdhjetat. Vuajtjet e jetës si dhe azma kronike që e shoqëronte ia kishin shteruar forcat. Enver Hoxha , që nga ai moment e derisa Sylejmani mbylli sytë, u bë djalë e shkuar djalit për të.

   Me Enver Hoxhën, pranë lapidarit të Bajram Currit

   Interesimi i udhëheqësit komunist për jetën intime të heroit që u vra nga xhandarët e Zogut në mars 1925

   Mbas Kollatës, atje ku gjendet lapidari i i Bajram Currit, përballë kikave të Dragobisë, poshtë të cilave kalon rruga e makinës, u dëgjua nji oshtimë motorri. Në shpatin përballë u dukën tri makina që sillnin Enver Hoxhën afër shpellës së Dragobisë. Për ta pritur Enver Hoxhën, aty qëndruan dy prej pleqve të Valbonës, Ali Shabani, Muzli Tahiri dhe gjeologët, që përcaktonin vendburimet dhe rezervat e boksiteve të Valbonës. Enver Hoxhën e shoqëronin Ramiz Alia, Sadik Bekteshi, autoritetet e rrethit Tropojës si dhe veterani e bashkëluftëtari i Bajram Currit, Avdi Bajram Mulosmani.

   Në atë lëndinë, afër lapidarit, në pllakën e të cilit shkruhej: “Këtu më 29 mars 1925 ra heroikisht duke luftuar kundër xhandarmërisë së Ahmet Zogut Bajram Curri”, ishin shtruar disa sixhade. Nga aty duket shumë qartë shpella ku u rrethua Bajram Curri. Mikpritësit e ftuan Enver Hoxhën që të ulet në vendin që i kishin caktuar. Enver Hoxha, pasi u ul mori një cigare prej Ali Shabanit dhe ulur gju më gju me malësorët filloi kuvendimin sikur të ishte malësor i lindur dhe i rritur në atë vend. Veterani dhe bashkëluftëtari i Bajram Currit, Avdi Bajram Mulosmani i deklaroi Enver Hoxhës gjithçka kishte ndodhur në mëngjezin e 29 marsit 1925. I shpjegoi se Bajram Currin e stehuan në atë shpellë, duke menduar se xhandarmëria nuk do ta gjente, por ajo, në bashkëveprim me spiunët, e hetuan dhe e rrethuan papritur.

   “Ne, vazhdoi Avdiu, qëndruam. Vetë Bajram Curri u ngrit, mori pushkën dhe qëlloi mbi xhandarët. Gjithë synimi ynë ishte që të shpëtonim Bajramin, se po të na vritej ai do të na vritej edhe rezistenca ndaj Ahmet Zogut e regjimit të tij. Hoxha interesohej për jetën intime të Bajram Currit, moshën, ushqimin, apo si flinte. Hoxha, pasi nderoi Bajram Currin u rikthye në Dragobi. Populli ishte mbledhur. Vendi ku do bëhej takimi ishte caktuar e rregulluar. Makinat ecnin gjatë rrugës që përshkonte fshatin. Dy pleq të Dragobisë, Sadri Isufi, babai i heroit të popullit Ramë Sadria dhe Dul Alia, patriot dhe strehues i Bajram Currit, iu afruan Enver Hoxhës. Gjithë fjalimi i Enver Hoxhës, që zgjati jo më shumë se një gjysëm ore u përshkrua nga një ide e vetme se edhe në Malësi mund të jetohej mirë ashtu si në fushë. Dreka për të mirëpritur Enver Hoxhën u shtrua në një lëndinë buzë Valbonës. Mënyja kishte tre gjellëra karakteristike të malësisë së Gjakovës: çorbën, mazën e zier dhe qumështin e trashuar. Enver Hoxha, bashkë me banorët e grykave të Valbonës, u ul këmbëkryq si malësorët në sofrën e rrumbullakët tropojane. Shijoi gjellërat karakteristike.

   Kureshtarët nuk nguruan që ta pyesnin:. Si u duken këto gjellëra tano? -Shumë të mira- u përgjigj Enver Hoxha,- por ajo që ju preferoni shumë, (ishte fjala për mazën e zier), ka shumë shpenzime. Të nesërmën, datë 31 maj, Enver Hoxha u largua nga Tropoja. Tropojanët kishin mbushur rrugët nga Bajram Curri deri në Kam. Të vendosur në të dyja anët e rrugës, ata i shprehën mirënjohje dhe i uruan rrugë të mbarë. Vizitës së Enver Hoxhës në Tropojë iu kushtuan vargje poetike, këngë e valle. Poeti Ndoc Papleka e ka përjetësoi me vargjet e një peme të tërë “Enveri midis nesh”. Këngëtarja Fatime Sokoli i kushtoi këngën “Shkrepi rrezja mbi Shkëlzen”, ndërsa rapsodi popullor kosovar, Dervish Shaqja, vizitën e përjetësoi me vargjet : “Maj i kuq i vitit shtatëdhjetë/ N’histori ka me mbet/ N’ato bjeshkë të malësisë së Gjakovës/ Ushtoi zani i Enver Hoxhës.

   Maj 1970, Tropoja tri ditë Përgatitje

   Vizita e dytë dhe e fundit e Enver Hoxhës në Tropojë u bë në maj 1970. Asokohe unë isha i rritur. Kisha mbaruar shkollën për mësuesi e kryeja detyrën e drejtorit të shkollës në Valbonën turistike. Në agjendën e asaj vizite Enver Hoxha kishte planifikuar që të dilte mbas Kollatës, atje ku është vrarë Bajram Curri. Për këtë arsye, gjthë popullatës së Grykave (Dragobi, Valbonë e Çerem) iu krijua mundësia që takimin me Enver Hoxhën ta organizonte në Dragobi. Në vitin 1970 pranvera ishte vonuar. Dëbora akoma nuk ishte shkrirë. Freskia që ajo dëborë lëshonte acaronte klimën, duke shtyrë ditët e daljes së luleve dhe rritjen e barit. Ardhjen e Enver Hoxhës në ato gryka na e thanë tre ditë përpara. Drejtuesit e partisë e të qeverisjes vendore na mblodhën dhe të tërë së bashku hartuam detyrat për seicilin, që pritja dhe takimi të shkonte sa më mirë. Nuk na u desh shumë preokupim, sepse populli, sapo e mori vesh lajmin, shprehu kënaqësi të veçantë, duke menduar që të shkonte në atë takim me sa më shumë dinjitet që të nderonte vendin me gjitha vlerat patriotike që kishte.

   Burrat dhe gratë nxorrën nga arkat veshjet kombëtare që i kishin rujtur për dasma e festa. Të rinjtë e të rejat blinin në dyqane ato veshje që u shkonin sa më bukur për shtat. Mësuesit dhe nxënësit mendonin të gjenin lulet më të bukura, mendonin se si ta pregatitnin një program sa më denjitoz me vjersha këngë e valle. Nxënësit e Rrogamit që vazhdonin mësimin në ciklin e lartë në Valbonë, sapo mbaruan mësimin, me çantat e librave në shpinë e pa ngrënë drekë, u nisën drejt shpateve të Papllukës, ku mblodhën lulet më të bukura që i sollën të nesërmen në shkollë. Nuk i harroj kurrë ato lule. Një bisht i gjatë rreth 10 centimetra, në mbarim të të cilit ishte një kupë prej 5 nënpetalesh me ngjyrë jashile e formë vezake, që pak e rrethonin kurorën. Sipër kupës qëndronte kurora me petale të pandara, me ngjyrë rozë, me mes pak të fryrë, me madhësinë e një gote rakie, me buzë pak të kthyera nga jashtë, të cilat veçoheshin nga njëratjetra nga një vijë harkore shumë pak e thelluar.

   Dy mësueset e shkollës, që atë vit kishin vitin e parë të mësuesisë, i morën ato lule, i bashkuan katër nga katër, ua rrethuan bishtat me letër të bardhë dhe u dhanë atyre formën e buqetave. Me lulet që na sollën nxënësit pregaditëm aq buqeta sa kompletuam gjithë nxënësit e disa nga gratë e vajzat e fshatit. U përgatitëm me mish e shpirt. Në mesin e 30 majit të gjthë u mblodhëm në Zallë të Valbonës. mbanim me vete topan, fyell, çifteli. Për çudi të fatit, ajo ditë u gdhi e kthjellët. Dielli sa ngrihej në horizont e shtonte nxehtësinë. Njerëzit i thonin njëri-tjetrit: ”E shikoni dhe dita sot doli më e mirë se ditët e tjera”. Tjetri ia kthente: “Nuk thonë kot se njerëzit e mirë i shoqëron dita e mirë”.

   .Pra zoti Markukaleshi nuk eshte fafi i yne qe jot’eme e tundete fort dybekun per enverin.
   Tung !

   Reply to this comment
 16. Aliu nga Selenic November 17, 18:56

  Lavdi deshmorve qe ran per clirimin e venmdit dhe te kryeqytetit tone shqiperi.!

  Reply to this comment
 17. luli November 17, 19:06

  PER ATO 84 EKZEKUTIMET QE U BENE ATO DITE PER TE QERUAR RRUGEN DREJT PUSHTETIT ABSOLUT NUK SHKRUAN ASGJE !!

  Reply to this comment
 18. fteri November 17, 19:49

  Nëntëmbëdhjetë ditë me radhë kishte vazhduar lufta heroike për çlirimin e Tiranës,rrugë më rrugë e shtëpi më shtëpi .Në qytet ishin ngritur barrikada .Një pjesë e shtëpive ishin të djegur.Nëpër rrugë ,në tortuaret ,kudo shiheshin gjerman të vrarë ,kafshë të ngordhura ,maqina të djegura,tela telefoni të këputura ,copa predhash e gëzhoja .Me 17 nëtor 1944 Tirana ,kryeqyteti i Shqiprisë ,u çlirua për gjithmonë.

  Në urdhrin e ditës të komandantit të përgjithshëm të ushtrisë Naconal-Çlirimtare ,shokut Enver Hoxha ,thuhej: “Tirana u çlirua prej brigadave heroike të ushtrisë nac-çlirimtare të ndihmuar prej popullit të Tiranës ……..Gjaku i bijve të popullit tonë ,që ranë në këtë betejë për çlirimin e Kryeqytetit tonë ,shkroi një nga faqet më të shkëlqyera të luftës sonë ngadhnjimtare.Tërë populli,i madhë e i vogël ,burra e gra ,që kishin luftuar ato ditë bashkë me Partizanët ,dolli për të festuar çlirimin e kryeqytetit .Në këtë luftë nazistët patën 2,000 të vrarë ,mbi 300 robër dhe humbën shumë matërial lufte.
  Partizanët patën 127 të vrarë dhe 290 të plagosur .

  Sa t’ë rrojë’ky popull n’fole t’vet,t’madhin Enver s’ka me e harrue.

  Kush shkel betimin ,dheu s’e tret.

  Reply to this comment
  • intelektuali November 17, 20:27

   E harrove fare Mehmetin o fteri Myteberi,

   sepse:

   Kur Mehmeti po hynte ne Tirane per te vrare dhe masakruan popullin e Tirones se gjermonet austriake ja kishin mbathur me kohe qe me 2 nentor per te drejtim te Malit te Zi, pra kur Mehmeti dhe Fshataret e tij po hynin ne Tirane Enveri po bente qef me Nexhmijen ne Berat, arkivat tregojne bile se ku ishte strehuar tek nje tregetar qe me pas e vrau bashke me kunatin e tij Bahri Omari ku jetoi nga vera e 1940 deri ne ditet e para te netorit 1944

   CFARE LANC-I ISHTE KY I ENVERIT QE KOMANDOHEJ NGA VILA E BAHRI OMARIT?

   O fteri Myteberi
   qe del ne DITA
   si Nocke Derri?

   Reply to this comment
 19. kronikani November 17, 20:59

  KA NJI MODIFIKIM “TE VOCKEL” NE KETE FJALIM. NE DITARIN E TIJ NE DORESHKRIM AI THOTE ” SAPO ME NJOFTUAN SE U CLIRUA EDHE SHKODRA” PRA SHKODRA ESHTE CLIRUAR ME 28 NENTOR. KJO DATE SI DITA E CLIRIMIT ESHTE FESTUAR EDHE ME 28 NENTOR 1945 DHE 1946.POR U NDRYSHUA DHE U BE 29 NENTOR QE TE SHTE NJISOJ SI FESTA KOMBETARE E JUGOSLLAVISE. E KESHTU U FESTUA NE 1947. KRONISTET TANE MUND TA VERTETOJNE KET DUKE PARE DITARIN ORIGJINAL NE DORESHKRIM

  Reply to this comment
 20. fteri November 17, 21:10

  “Intelektualët” bënin punë armiqësor , pregatisnin intriga dhe kurthe ,vendosën mina , kundër lirisë dhe pamvarsisë shqiprisë,por populli ynë i udhëhequr nga partia dhe E.Hoxha i çau përpara dhe i dërrmoi ,njëri pas tjetrit të gjithë këto komplote dhe rreziqe.Prandaj u goditën të gjithë armiqët dhe puna armiqësore e tyre. dhe aleatët e dyshimtë.

  Reply to this comment
 21. Άρης Βελουχιώτης November 17, 21:11

  100 here me te medha ishin raprezaljet e te djathtes greke dhe ushtrise invaduese angleze ne krahesim me Shqiperine ku fitoi e majjta..

  .Ne luften me fashizmin Greqia pati humbje ne njerez njelloj si shtetet e tjera te Ballkanit..kurse pas invazionit te ushtrise Angleze numri i te vrareve te zhdukurve dhe te larguar shkoi afer 2 miljon dhe vetem femije jetime u larguan mbi 50 mije….pra nje genocid antikomunist i panevojshen se Stalini ja beri peshqesh Greqine Churchillos..

  Ne fakt per te qene te sakte duhet te krahesojme me Greqine cfare ndodhi ne te njejten kohe atje ??
  .
  Pas largimit te gjermaneve
  Greqia u pushtua nga koloniztoret angleze
  sipas marreveshjes me Stalinin
  pas traktatit te
  Lebanonit,
  Cazertes

  dhe Varkizes
  e majta greke dorzoi armet dhe u corientua..u shpartallua dhe ishte vone..deri sa shkuan per lesh dhe u dogjen edhe me napalm ne malet e Gramozit .
  .
  Po ku shkoi Enver hoxha dhe mehmet shehi i greqise..si u trajtuan nga “demokratet” anglo-amerikane dhe e djathta e zeze greke.
  .
  Edhe NAPALMIN I HODHEN TE MAJTES GREKE NE GRAMOZ…
  Aris Velouchiotis ishte mehmetshehu i greqise kurse Niko Belojanis ishte enveri greqise:
  I pari u var me koke te prere ne Trikalla..dhe koken ja vune ne nje llampe ndricimi per te tmerruar popullin kurse Belojanin e pushkatuan me 14 te tjere..
  .
  Ju lutem lexoni ca rrjeshta me poshte per” kulture:: cfare thote enciklopedia britanike per kryekomandantin e te majtes greke qe ja prene koken dhe e vune per 1 jave ne shtylle telefoni

  (Enciklopedia britanike sekuence)

  The heads of Velouchiotis and Javellas, exposed in the central square of the town of Trikala. The corpses of Velouchiotis and Javellas were subsequently decapitated, and the heads displayed, hanging from a lamp post in the central square of the town of Trikala. When British Labour government members of Parliament objected to the barbarity of the operation, they received the reply that the display was in accordance to an “ancient Greek war custom”

  Reply to this comment
  • Amerikani November 17, 22:33

   Me kujtohet filmi grek “Karafili j kuq” qe tregon aktivitetin politik te Niko Belojanis dhe momentin e egzekutimit te tij.
   Te njejte gje do kishin bere te vetequajturit “nacionaliste” me partizanet nqs anglezet do te kishin mundur ti binin ne pushtet. Demaskimi i mareveshjes se Mukjes ishte nje pergjigje edhe per anglezet per tu thene se: ata nuk mund te loznin dot me nacionalçlirimtaret te cilet po benin luften dhe ne pushtet, pasi Shqiperia te çlirohej te binin “nacionalistet”. Per kete arsye ENver Hoxha nuk u besoi kurre anglezeve, ndersa me amerikanet kishte nje tjeter raport besimi. Dihet boterisht qe anglezet kane favorizuar interesat greke ne raport me Shqiperine. Po Jalta natyrisht e la Shqiperine dhe qeverine e Hoxhes ne dore te Stalinit dhe neglizhenca e perendimit e detyroi Enverin si nacionalist i thekur te hidhte nje tjeter valle te detyruar prej kesaj neglizhence ne mbrojte te sovranitetit dhe teresise territoriale te shteti te spo ngritur shqiptar. Valle te cilen e hodhi dhe e lozi si nje lojtar i madh deri nga mesi i viteve 70 ku per shume arsye qe kerkojne analiza te tjera filloi dhe fillimi i fundit te atij sistemi.

   Reply to this comment
 22. fteri November 17, 22:10

  INTELEKTUAL mavria !…”,mos e kruajë grethin me krane se e pëson të zezën tënde ” thonë shkodranët .

  Ti je i pa fytyre ,pa idinë e imanë e kruan vazhdimisht .
  ..pyet : “CFARE LANC-I ISHTE KY I ENVERIT QE KOMANDOHEJ NGA VILA E BAHRI OMARIT …dhe roli i Mehmet Shehut ?.”…PËRGJIGJE mavrisë .

  Ja po ta trgoi se LANÇ-tare ishte lufta më heroike në historinë famëmadhe e partizanve legjendar shqiptar më e madhëja në histori të luftrave të shqiptarve e udhëhequr nga komandanti -gjenjali Enver Hoxha ,e drejtuar nga strategu ushtarak i luftrave Mehmet Shehu komandant i br/parë sulmuese ,që mobilizoi forcat kryesore kryesore të ushtrisë dhe mbas sajë të krijimit të shumë brigadave të tjera partizane ,(që u bënë tëmerr për armikun ),nga radhët e popullit shqiptar ,kjo ty të trondit !!!,dhe merresh në çdo koment me shpifje e trillime kundër luftës lavdishme ,që shkatrroi kolicionin e egër , gjermano-xhandaro-ballista -e zogistë ,që ishin vënë kundër divizionit të parë dhe tërë ushtrisë nac-çlirimtare.

  Sukseset e E.Hoxhës ka shqetsuar armiqët e vatanit vazhdimisht ,edhe në gjumë intelektual mavria shehë ëndrrra me sy hapur ,shëpif kundër E.Hoxhës në çdo koment .
  -Shko o’mavri në psikiatri se je në rrezik çëmendie.

  Reply to this comment
  • intelektuali November 18, 11:39

   PO C’A THU O FTERI MYTEBERI?

   Mehmet Fshatari nga Mallakastra doli se ishte POLIAGJENT i rrezikshem,

   prandaj:

   Te thashe mos shkruash me” Nocke Derri” o fteri Myteberi

   dhe:

   Meso pak shkrim e kendim se “pamvaresisht” qe perdor ti si fshatar dru me pre ne gjuhen tone eshte “pavaresisht”

   Reply to this comment
 23. Arber Iliri November 18, 02:02

  Gjate luftes Enver Hoxha ishte nje i barabarte midis udheheqesve, lere se si u gatua historia me vone kur kishte vene gjithcka ne dore, por gjate luftes as qe ishte udheheqesi i saj, pra enveristet jo pa qellim vazhdojne e lartesojne per meritat e luftes qe nuk i ka.Te numerojne se c’i beri popullit me pas duke i vrare gjithe eliten intelektuale vendit jashte Partise ne fillim e me pas brenda saj.Kjo eshte historia e Enver Hoxhes, te tjerat jane dokra.

  Reply to this comment
 24. Bido November 18, 06:09

  Na e rrofsh o Roshi,merr dhe intelektual mavrine te te ndihmoi,se atij i vjen shume ne doresh per te na e rruajtur.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin