Çmimet e naftës stabilizohen pas rënies të së premtes

April 10, 2018 08:42

Çmimet e naftës stabilizohen pas rënies të së premtes

Çmimet e naftës janë stabilizuar në fillimin e kësaj jave, pas rënies me rreth 2% në ditën e premte, për shkak të intensifikimit të luftës tregtare mes SHBA dhe Kinës.

Nafta Bruto amerikane po tregtohet në rreth 62.3 dollarë për fuçi, ndërsa nafta Brent e Londrës po tregtohet në rreth 67.4 dollarë për fuçi.

Nafta Bruto e Shanghait, pasi qendroi pushim të enjten dhe të premten, për shkak të një feste kombëtare të Kinë, dje u mbyll në rënie të lehtë me 0.6%.

Analistët mendojnë se, çmimet po mbështeten nga kërkesa e shëndetshme dhe nga marrëveshja mes OPEC dhe Rusisë për të ulur prodhimin me 1.8 milionë fuçi në ditë.

n.s. / dita

 

April 10, 2018 08:42
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*