Çmimi Nobel në Mjekësi për 3 amerikanë, ‘Etërit’ e orës biologjike

October 2, 2017 13:00

Çmimi Nobel në Mjekësi për 3 amerikanë, ‘Etërit’ e orës biologjike

Këtë të hënë Akademia e Shkencave në Suedi ka shpallur fituesit në fushën e mjekësisë dhe psikologjisë.

Fitues janë shpallur amerikanët Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash e Michael E. Young.

Tre mjekët kanë zbuluar mekanizmin molekular i cili kontrollon ritmin kardiak, pra sjelljen e orës biologjike.

“ Zbulimet e tyre shpjegojnë sesi bimët, kafshët dhe njerëzit përshtasin ritmin e tyre biologjik në mënyrë që të sinkronizohen me revolucionin tokësor’, thuhej në deklaratën e jurisë suedeze.

October 2, 2017 13:00
Komento

1 Koment

  1. Konti Sbalta October 2, 14:14

    Cudi !Vetem ne Amerike u beka shkence!Une nuk them pse nuk merr cmimin nobel ndonji nga akademiket tane , por bota ka plot shkencetare te afte me emer edhe ata po te mos shihen gjerat politikisht mund te meritonin kete cmim.

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*