CNN: Shqipëria, një vend mysliman që e do Amerikën

March 31, 2016 09:16

CNN: Shqipëria, një vend mysliman që e do Amerikën

Nga Frida Ghitis/CNN

Në këtë kohë titujsh ç’kurajues – kur terroristët Islamistë godasin fëmijët e krishterë dhe mamatë e tyre ditën e Pashkës në një park lojërash në Lahore të Pakistanit; kur një kandidat për t’u bërë president i Amerikës advokon ndalimin e myslimanëve që të hyjnë në Shtetet e Bashkuara; kur terroristët e ISIS kanë vrarë dhjetëra njerëz në Bruksel; kur bashkëjetesa paqësore ndonjëherë duket thuajse e pamundur, ka një vend që mund ta ringjallë shpresën tonë për të ardhmen: Mirësevini në Shqipëri.

Vendi i vogël me shumicë myslimane në Ballkan, një rajon i cili deri kohët e fundit ka qenë sinonimi i trazirave politike, është modeli i bashkëjetesës ndërfetare. Dhe është gjithashtu një prej vendeve më pro-amerikane në Tokë.

Si ka ndodhur kjo? Përgjigja përmban leksione të rëndësishme për Amerikën në shkallë globale.

Mjafton të ecësh nëpër rrugët e Tiranës dhe të pyesësh njerëzit se çfarë mendojnë për Shtetet e Bashkuara dhe do të marrësh një përgjigje thuajse të njëjtë adhurimi, respekti dhe mirënjohjeje.

Ashtu sikurse është i njëjtë reagimi dhe për zgjedhjet presidenciale amerikane.

Shqiptarët thonë se nuk po i ndjekin nga pranë zgjedhjet paraprake, por ata përgjigjen pa ngurrim kur dëgjojnë emrin “Trump”, me disa të qeshura, disa tundin kokën, ndërsa disa rrudhin fytyrën. Shumica nuk e njohin Ted Cruz dhe duken entuziastë për një presidencë të mundshme të udhëhequr nga Hillary Clinton. Por kur vjen puna te Trump, reagimi është një përzierje mosbesimi, zbavitjeje dhe refuzimi. “Ai duket pak i çmendur, por i mençur”, më tha Aurora Xhixha, një mikrobiologe. “Egoist,” ishte fjala se si e përshkroi Endri Hasanaj.

Duke diskutuar thirrjen e Trump për t’i ndaluar myslimanët që të hyjnë në Shtetet e Bashkuara, Adelina Bego, doktoreshë, duke e ligështuar. “Këtu në Shqipëri ne jetojmë së bashku, pa i marrë parasysh dallimet fetare”, tha ajo. “Ne e kemi parë Amerikën si simbol i demokracisë, një simbol që duhet imituar”. Ajo tha se propozimi i Trumpit do ta shkatërronte këtë simbol.

Sekretarët amerikanë të shtetit nga James Baker te John Kerry janë pritur si yje të muzikës rok në Shqipëri. Republikanët dhe Demokratët adhurohen këtu nga njerëzit e të gjitha partive dhe feve. Dhe arsyeja, me një fjalë të vetme, është integriteti.

Politika e jashtme amerikane, e cila vuan kaq shpesh nga konflikti ndërmjet idealeve dhe konsideratave praktike, ka gjetur këtu një shkrirje ndërmjet idealizmit dhe veprimit.

Shqipëria ra në dashuri me Shtetet e Bashkuara më 1919, kur udhëheqësit botërorë u mblodhën në Konferencën e Paqes së Parisit për të ripërcaktuar rendin botëror pasi Lufta e Parë Botërorore i shpërbeu perandoritë që kishin patur ndikim në pjesën më të madhe të planetit.

Presidenti Woodrow Wilson u ngrit në favor të Shqipërisë, duke ndaluar një plan për ta copëtuar vendin dhe për t’i ndarë copat e tij ndërmjet fqinjëve të tij, Italisë, Greqisë dhe Serbisë.

Ndaj në Tiranë sot mund të shohësh statujën e  Wilsonit në Sheshin Wilson.

 

March 31, 2016 09:16
Komento

13 Komente

 1. kujtesa March 31, 11:25

  Le te thone cte duan bota per “myslimanet” e Shqiperise! Ju them nje gje:
  -vetem vend mysliman nuk mund te thuhet per Shqiperine.
  Kam bindjen absolute se,nese behet nje census i pa ndikuar politikisht dhe pa ndikimin ose futjen e duarve ne rezultat nga religjonet fetare,atehere ne Shqiperi shumica(pra mbi 50 %) e popullsise do te tregoje se jane ateiste dhe ne pjesen tjeter te mbetur,shumica do te deklarohen te krishtere(pra ortodoks dhe katolike dhe besime te lidhura me te) dhe shume pak do te jene deklaruarmyslimane(me gjithe deget e saj).
  Shqiperia nuk ka qene dhe nuk mund te jete vend mysliman.
  Historia dihet!

  Reply to this comment
 2. Aurelius March 31, 11:59

  Sa po mashtrohet dynjaja, po rrofte diktatura e enverit qe i beri miletin ateist prandaj sju kercet shume per fe. Pa pyeti njhere ata mjekrat qe jane ne burg e te tregojne ata sa shume e duan ameriken.
  Ata qe jane musliman praktikant nuk duan as veten e tyre e lere ameriken.

  Reply to this comment
 3. Drejtperdrejt March 31, 12:18

  Donald Trump perfaqeson jo vetem nje kandidat ne zgjedhjet ne USA, por perfaqeson politiken ndryshe, ate te Drejtperdrejt me njerezit e qe politika e sotme e quan ” populizem “. Kjo politike e Drejtperdrejt perfaqeson politikisht shumicen e njerezve kudo ne bote qe nuk besojne fare me te kjo politike globale liberale e deshtuar me dashje nga krijuesit e saj, masoneria cifute e tezave te Friedmanit e ideve te Sorosit dhe e praktikes se anarkise globale sot. Bota sot do politike perfaqesuese. Donald Trump ate po ben, perfaqesim politik te shumices qe e etur per politike te Drejtperdrejt po e ndjek me interes e besim te math.

  Reply to this comment
 4. A.W. March 31, 12:57

  Fale zotit, nuk jemi vend mysliman. Por kemi ne mes myslimaneve islamike praktikant qe nuk dallojne fare nga ato te Azise si nga pamja ashtu dhe nga mendja. Shkoni e pyesni ndonje nga ato islamiket tone shqiptar se c’mendon per Ameriken e do shikoni se do thone ato qe deklaron dhe ISIS as me shum e as me pak.

  Reply to this comment
 5. ODISEJA March 31, 13:41

  shqiperia eshte nje shtet ateist dhe kjo beri qe te shpetonin cifutet ne luften e dyte berthamore dhe ne vitet 90 ne e thame qarte dhe te vendosur ” E DUAM SHQIPERINE SI E GJITHE EUROPA ” SEPSE NE URRENIM INJORANCEN DHE KULTUREN ISLAME PASI ISHIM TE TERE TE SHKOLLUAR DHE TE LEXUAR NGA SISTEMI SOCIALIST DHE ME PROFESIONET ME TE BUKURA DHE TE MIRA QE I AFRON EDHE NE DITET E SOTME PERENDIMI POR KURRSESI ARABIA DHE TURQIA APO IRANIA QE MERREN ME TREGETI RRUGESH ZIGOJNASH DHE GASTRONOMI SHITJE GJELLE

  Reply to this comment
 6. ODISEJA March 31, 13:43

  Shqiperia eshte nje shtet ATEIST dhe kjo beri qe te shpetonin CIFUTET ne luften e dyte boterore dhe ne vitet 90 ne e thame qarte dhe te vendosur ” E DUAM SHQIPERINE SI E GJITHE EUROPA ” SEPSE NE URRENIM INJORANCEN DHE KULTUREN ISLAME PASI ISHIM TE TERE TE SHKOLLUAR DHE TE LEXUAR NGA SISTEMI SOCIALIST DHE ME PROFESIONET ME TE BUKURA DHE TE MIRA QE I AFRON EDHE NE DITET E SOTME PERENDIMI , POR KURRSESI ARABIA DHE TURQIA APO IRANIA , QE MERREN ME TREGETI RRUGESH ZIGOJNASH DHE GASTRONOMI SHITJE GJELLE

  Reply to this comment
 7. TURP PER CNN E LESHIT March 31, 14:32

  ate qe nuk e beri serbi me grekun per qindra vjet per te na etiketuar VEND MYSLYMAN

  PO E BEN CNN NGA AMERIKA

  HAJDE ALEATE LESHI HAJDE..

  KUR NE AMERIKE ISHIN ZOTER INDOGJENET PARA SHEKULLIT 15-te..NE SHQIPERI ISHTE NE FUQI KRISTIANIZMI

  kete gafe kriminale beri dhe xhorxh bush kur vizitoi ne shqiperi,,QE THA SE VIZITOVA NJE VEND MYSLYMAN

  pse po na I beni enver hoxhen perendine e shqiptareve ??

  “Kthehu shoku Enver, t’i kemi falur të gjitha!”, ky është titulli i një shkrimi në të përditshmen e majtë britanike “Morning Star” (Ylli i Mëngjesit).

  Artikulli është shkruar nga poeti dhe këngëtari britanik John Baine, i njohur me emrin e skenës Attila the Stockbroker. Teksa i quan “trapllëqe” dogmat fetare të mesjetës, ai vlerëson nismën e Sekretarit të Parë të Partisë së Punës në Shqipëri, shoku Enver Hoxha të ndërmarrë në vitin 1960 për të lënë pas dogmat shoqërore mesjetare.
  Duke marrë shkasë nga sulmet në Francë, ai shkruan se “liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe se po mendoj të jem në krah të shokut Enver Hoxha”.

  Këto ditët e fundit jam bërë nostalgjik për disa nga zgjedhjet e gjetura në vitet ’60 nga shoku Enver Hoxha, Sekretar i Parë i Partisë së Punës në Shqipëri, për të zgjidhur problemin e ndarjeve shoqërore dhe trapllëqeve mesjetare të shkaktuara nga feja.
  Ndalimi i mjekrave, një muze i ateizmit dhe deklarata në vitin 1967 se Shqipëria është zyrtarisht i pari shtet ateist në botë dhe natyrisht shprehja apokrife:
  “Populli shqiptar do jetë i lirë vetëm kur të varet prifti i fundit me zorrët e hoxhës së fundit”.
  Disa vite më parë, megjithatë përpiqesha të pranoja që rruga e zgjedhur nga shoku Hoxha ishte një reagim i tepruar dhe se njerëzit kanë të drejtën për të adhuruar çdo mik imagjinar apo artifakt që zgjedhin ata, pavarësisht vendit të origjinës, formës apo numrit të tentakulave apo testikujve.
  Më vjen keq nëse kjo bën që të dukem si një hipi liberal.
  E kam bërë dhe kam një justifikim për këtë.
  Kjo zgjidhje presupozon se ata nuk do përfundojnë duke djegur kryqe në periferi, duke ndërtuar në tokat e tjetrit ose duke masakruar fansa të pafajshëm të muzikës ‘Rock’ në një klub nate të premten.
  Tani, liberalizmi im po zvogëlohet me shpejtësi dhe përfundimisht kam nisur të jem në krah të shokut Enver, sërish.
  Kjo është sigurisht e vërtetë, që në duart e duhura, ai mashkulli imagjinar me mjekër, mund të jetë një forcë për mirë. Gruaja ime është e krishterë, është e dashur, e mirë dhe socialiste. Ajo ka miq nga fe të tjera, që janë njerëz të mirë.
  Por në duart e gabuara ata marrin formën e shprehjes: “Oh Zot, çfarë kemi bërë për të merituar këtë?”.
  Sigurisht kjo është ajo që pyesin shumë njerëz tani.
  Edhe me standardet imperialiste, ishte e paimagjinueshme që të hidhje acid në fytyrat e femrave në Afganistanin e viteve ’70.
  Gra të lira dhe të arsimuara? Sekularizmi në zemër të Kushtetutës? Reforma e tokës, që i jep mbështetje fshatarëve të varfër? Nuk mund ta kesh.
  Ishte akoma më çmenduri dhe budallallëk të bombardosh Sadamin dhe Gadafin- dy nga antifondamentalistët më të angazhuar në planet- duke çliruar çmenduritë fetare nga burgjet.
  Në vend të thirrjeve “Faleminderit demokracia perëndimore, ju duam. Na sillni McDonalds, Top Man dhe Coldplay”, nisën të thërrasin “Allahu Akbar”.

  LE TE VIJE NJE SEKRETAR SHTETI NGA AMERIKA SOT A DO PRITET SI YJET STAR TE MUZIKES ??

  BOLL ME MASHTRIME
  BOLL ME HIPOKRIZI

  TOLERIMI QE PO I BEN USA SALI & LUL KRIMINELIT CON UJE NE MULLIRIN E ENVER HOXHES..KA FILLUAR SHENJTERIMI I TIJ

  Reply to this comment
 8. MYSLIMANIZMI+JANULLATIZMI =DY GJARPERINJ March 31, 16:40

  ZONJA GHITIS & CNN

  BOLL ME KETO HARTIME KALAMANJSH

  PO TE MOS ISHTE FEJA GREKE NE SHQIPERI DHE 2 MILJON GREKET NE AMERIKE
  DO TE KISHTE ME TERE MEND HARMONI FETARE.

  KURSE PER MYSLYMAIZMIN
  SHQIPERIA KURRE NUK KA QENE NUK ESHTE DHE NUK DO JETE MYSLYMANE

  FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA !!!!!!!!!!!!!!!!!

  vecojme nga artikulli me poshte:

  Është kaq delikate marrëdhënia Greko-Shqiptare sepse më shumë zjarrin e shtyjnë grekët e Athinës, por edhe shërbëtori i tyre KOLONELI JANULLATOS që josh segemente të politikës shqiptare me kryqin e legjionarëve të shenjtë që erdhën nga burgjet e Kretës dhe dogjën e plaçkitën 300 fshatra shqiptare e therrën shqiptarët e pafaj në Grabockë të Korçës, në Peshtan dhe Hormovë të Tepelenës, në Kuqar dhe Kosinë të Përmetit, në Delvinë etj njëqind vjet më parë në Shqipërinë e Jugut me masakrat greke në emër të fantazmës Vorio-Epir

  ———————-

  WORCESTER, MA – Politika shoviniste Greke nuk ka të ndaluar. Edhe në ditët e sotme. Një orkestrim i shkëlqyer si nga Athina, ashtu edhe nga segmente politike shqiptare që u ka mbetur qejfi se nuk janë pjesë e qeverisë së re shqiptare. Më 16 Gusht 2013, në Përmet të Shqipërisë pas një maratone 16 vjeçare të gjyqeve dhe vendimit të Gjykatës Kushtetuese për ekzekutimin e vendimit për lirimin e objektit të Pallatit të Kulturës Naim Frashëri që mbahej me forcë prej Kishës Ortodokse të qytetit u bë e mundur në përputhje me rregullsinë ligjore të zbatohej vendimi i formës së prerë. U rihap Pallati i Kulturës. Kuptohet, organet shtetërore shqiptare kanë bërë qorrin dhe shurdhin për kaq vjet edhe për një arsye tjetër, sepse në krye të Kishës Autoqefale Shqiptare është Anastas Janullatos me kombësi greke i kurorëzuar si kreu i Ortodoksisë jo në kishë, sepse thirrjet “Noli!, Noli!” , apo Anaksos dhe kënga patriotike “Për mëmëdhenë!” bënë që shpura e Ortodoksisë ta kurorëzonte në hotel Tirana edhe me pëlqimin e Athinës e të Patriarkanës Ekumenike të Stambollit si për fillim përkohësisht, por, ja që na mbeti peshqesh i vërtetë!
  Presidenti i atëhershëm Sali Berisha nuk dha ndonjë mesazh pëlqimi. Pra, karrikja e Ortodoksisë u uzurpua prej 21 vjet e ca ditë sot nga Janullatos, një prift me kombësi Greke duke shkelur me të dy këmbët statutin e Kishës Ortodokse Shqiptare të cilën Fan Noli e bëri realitet themelimin e Kishës Autoqefale Shqiptare dhe ndarjen përfundimisht nga ndikimi i Athinës fetare dhe zyrtare.
  Përse Athina zgjodhi Janullatos më 1991? I vinte keq për shqiptarët e besimit ortodoks? Po ç’ndodhi më pas? Në në të njëjtën kohë, më 1992 Konstantin Micotaqis, Kryeministër i Greqisë i parashtron Tiranës zyrtare (pozitës së djathtë plebishitare më shumë) si kusht ngritjen e varrezave greke në Këlcyrë të Përmetit, Ersekë, Korçë dhe Bularat, Gjirokastër me eshtrat e ushtarëve grekë që ranë në përpjekje me Italianët në Luftën Italo-Greke.
  Shqipëria, ndërkohë aspironte të fillonte negociatat me BE. Dhe Tirana zyrtare u nënshtrua para Greqisë dhe firmosi kushtin e Varrezave Greke në Shqipëri për të filluar implementimin e Marrëveshjes së Asocim-Stabilizimit. Marrëveshja në fjalë u nënshkrua nga qeveritë e të dy vendeve në vitin 2008, kur u vendos që të ngriheshin dy varreza, një në Bularat të Gjirokastrës dhe një në Këlcyrë të Përmetit. Kisha Ortodokse (Janullatosi) do të administronte anën humanitare të varrezave në këto dy vende?!
  Bamir Topi, President i atëhershëm firmosi dekretin: “Dekretoj shpalljen e ligjit nr. 10 256, datë 25. 03. 2010 “Për ratifikimin e Marrëveshjes së bashkëpunimit ndërmjet Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë dhe Qeverisë së Republikës së Greqisë për kërkimin, zhvarrimin, identifikimin dhe varrimin e ushtarakëve grekë, të rënë në Shqipëri gjatë luftës Greko – Italiane të viteve 1940 – 1941 dhe për ndërtimin e vendprehjes për ta brenda territorit të Republikës së Shqipërisë”.
  Deputeti Tritan Shehu, i cili, duke ftuar deputetët ta votojnë atë, ka theksuar se me këtë hap shteti shqiptar respekton të rënët në luftë. “Ne nuk duhet të ngatërrojmë gjërat, ndaj duhet të miratojmë marrëveshjen si shenjë respekti ndaj të vrarëve në luftë”, – tha në Kuvendin Popullor, Shehu. Shihni sa bukur!
  Marrëveshja kaloi në Kuvendin e Shqipërisë me vetëm 5 vota kundër të deputetëve të Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet, të cilët e cilësuan të papranueshme “legalizimin” e disa varrezave inekzistuese të një ushtrie pushtuese. ” sipas shkrimit “Skandali i varreve, Greqia pranon ekzistencën e varreve pa identitet”, tek gazeta Kombëtare e datës 25 Janar 2013.
  Pra, Kosina e Përmetit dhe konflikti që ajo shkaktoi, kur në maj 2006 u zhvarrosën eshtrat e fëmijëve dhe grave të zonës me pretekstin e gjetjes së varreve të ushtarëve grekë, nuk e ndalën projektin e Athinës për të krijuar varreza ushtarësh në disa vise autoktone shqiptare të Jugut.
  Në varrezat e manastirit të Grykës së Këlcyrës, bashkë me eshtrat e ushtarëve grekë ishte planifikuar edhe vendosja e eshtrave të zhvarrosura në fshatrat e Përmetit. Atje, para se të cilësoheshin zyrtarisht si Varreza Greke me marrëveshje shtetërore, kanë qenë vetëm 36 varre të ushtarëve grekë të vrarë në betejën e malit të Golikut nga trupat e batalionit Italian, “Ujqit e Toskanës”. Ndërsa sot janë varrosur në manastirin e Këlcyrës edhe eshtrat e fëmijëve dhe grave shqiptare të Kosinës!! Ndërkaq në marrëveshjen shtetërore shqiptaro-greke u përfshi të varrosej në Shqipëri edhe personeli teknik apo klerikët që shoqëronin ushtrinë greke gjatë asaj luftës Italo-Greke në tokën shqiptare.
  Pas hapjes së pikës kufitare të Kakavijës, kur Karolos Papulias, ishte ministër i Punëve të Jashtme (me origjinë shqiptare nga Voshtina e Çamërisë), sot President i Greqisë e ndali vrapin në vizitën e parë zyrtare në tokën arbërore tek varret e ushtarëve grekë në Qafën e Kiçokut në Veri të malit të Trebeshinës. Pra, këtij Papulias i është shpëlarë gjaku i paraardhësve. Edhe Theodhor Pangallos po me origjinë shqiptare po njëlloj të shpëlarë e kishte gjakun përsa i përket Çështje Shqiptare kur kreu detyrën e ministrit të Punëve të Jashtme të Greqisë. Dhe ligji i luftës që është ende në fuqi as që i shqetëson!
  Pra, ne Shqiptarët e Shqipërisë të keqen e kemi edhe nga këta funksionarë të lartë grekë me origjinë shqiptare që kanë patur e kanë jo pak rol në ngrirjen e marëdhënieve shqiptaro-greke edhe sot.
  Problemi nuk është kaq i thjeshtë sa duket. Filloi një sulm total i Athinës zyrtare pas 1991. Në vitin 1992 filloi zbatimi në praktikë i MegaEladhës. U krye incidenti i Peshkëpisë dhe filloi një luftë e pamëshirshme diplomatike greke për lirimin e anëtarëve të OMONIA. Ndërkohë, vërshuan bankat greke të instalohen në Shqipëri për të thithur edhe ato pak remitanca që sillnin shqiptarët emigrantë dhe u bënë investime për të marrë lëndë të para nga toka shqiptare. U joshën edhe shqiptarë me pensione greke nëse deklaroheshin me dokumenta se kishin kombësi greke. Filloi kumbarizimi i Shqiptarëve të Greqisë që me dashje dhe me detyrim i bënë që të ndërronin emrat shqiptarë në grekë. U hapën shkolla greke në Korçë dhe në Himarë. U ndihmua e u ngjall OMONIA. Zëvëndësministrat e Jashtëm grekë apo edhe deputetë nuk janë kursyer të vrapojnë në Himarë sa herë atje kishte zgjedhje vendore a qëndrore apo dhe artificialisht sikundër e ndihu qeveria e djathtë shqiptare njohjen e minoritetit grek në Himarë. Së fundi, në Gusht 2013, Berisha në Facebook, shkroi për herë të parë se nuk ka patur ndonjëherë minoritet grek në Himarë.
  Klasa politike e Tiranës në këto 23 vjet me firma shtetërore dhe mbështetje totale e ka çuar ujin në mullirin grek të ringjalljes së fantazmës Vorio-Epirit. Ja praktika e Greqizimit të Shqipërisë së Jugut: Me Varrezat greke në Këlcyrë dhe Bularat,me Agimin e Artë që erdhi në varrezat e Këlcyrës e provokoi si dhe bëri thirrje për luftë çlirimtare në Himarë , me mitingjet progreke të Korçës, me Kryqin e varrezave të Boboshticës, me Himarën artificialisht të incidentuar sa herë edhe me ndihmën e OMONIA, me traktet në Jug të Shqipërisë kur kryeministër ishte Aleksandër Meksi, me ndalimin e shtetasve shqiptarë të lindur në Çamëri për moshyrje në Greqi , me racizmin më të egër të këtij mijëvjeçari në Europë pas Serbit, me nota verbale diplomatike karshi shtetit shqiptar, me vrasje e torturim të shqiptarëve të pafajshëm të Greqisë që u mbahet peng statusi i nënshtetësisë greke, sepse janë kombësia e Dytë dhe në total me Arvanitët arrijnë deri edhe katër milionë banorë dhe përbëjnë rrezik për prishjen e ekuilibrit artificial nacionalist grek, me oreksin e aneksimit të Shkëmbit Barketa në detin Jon pa e respektuar kufirin detar sipas shelfit kontinental për interesa gjeoekonomike e politike, etj si këto.
  Por ç’është më e keqja qeveria e Berishës u përfshi edhe në skandalin e firmosjes së një marrëveshje për ujrat detare midis Greqisë dhe Shqipërisë. Edhe më herët në deklaratat publike për mediat, zyrtarë të lartë të shtetit grek kanë përsëritur apelin drejtuar Shqipërisë për të zbatuar marrëveshjen shqiptaro-greke të 27 prillit 2009 për delimitimin e zonave të firmosur nga ministrat e Jashtëm të atëhershëm, Lulzim Basha dhe Dora Bakojanis. Por me kërkesën e Partisë Socialiste, Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë e quajti të pavlefshme.
  Muajin e kaluar, në korrik 2013, zëvendëskryeministri dhe ministri i jashtëm grek, Evangelos Venizelos ka theksuar, se ratifikimi i marrëveshjes për kufirin detar me Shqipërinë do të jetë një nga prioritetet e ngutshme të diplomacisë greke. Ja si nënvizon shtetari grek:
  “Me Shqipërinë, prioriteti ynë bazë është të rikthehemi në procesin e ratifikimit dhe sanksionimit të marrëveshjes për zonat detare, pas bllokimit nga gjykata kushtetuese e Shqipërisë, deklaroi Venizelos para komisionit të politikës së jashtme dhe mbrojtjes së parlamentit grek. ”
  Pra, Greqia po i sheh interesat e saj me strategji të largët asimilimi e nënshtrimi të shqiptarëve si komb dhe si truall. Edhe pse i sorollat si shqiptarët e Greqisë dhe shtetin shqiptar deri sa të realizojë me çdo lloj mënyre qëllimet ekspansioniste dhe shoviniste, edhe hapur, edhe para Brukselit, edhe para Amerikës!
  Në të njëjtën kohë Çështja Çamëria u la pas dore nga klasa politike e Tiranës, që ishte e kapur edhe nga Athina zyrtare për interesa finaciare të oligarkëve të rinj shqiptarë që kanë lidhje tregtare me Greqinë. Turpi më i madh kur udhëhiqnin socialistët , më 2004-ën dhe vitin që shkoi është sjellja antikombëtare e deputetëve shqiptarë për Rezolutën Çame e cila, nuk u botua as në Fletoren Zyrtare dhe as që u diskutua për funksionimin e saj. Pra, me një telefonatë të Athinës, Kuvendi Popullor bashkë me Kryesinë që pretendon se e bënë votimin e Rezolutës Çame nuk bënë zyrtarisht botimin?! Pra, të shitur kokë e këmbë para interesave greke si të Djathtët dhe të Majtët e politikës shqiptare.
  Kështu do edhe Athina, t’ja shtrëngojnë edhe dorën Janullatosit, siç ja shtrënguan për 100-vjetorin e Pavarësisë. Bile, edhe ta dekorojnë siç bëri Bamir Topi me Urdhrin e Flamurit! Sa bukur! Lum shqiptaria për këtë klasë politike që ka sot Shqipëria që është shfaqur më së shumti si shërbëtore e Athinës.
  Të vimë tek zbatimi i ligjit për lirimin e objektit të Pallatit të Kulturës Naim Frashëri në Përmet më 16 Gusht 2013. Si ka mundësi që Janullatosi heshti? Pse? Nuk është aq budalla Janullatos! Bile, Greqia zyrtare thotë se u bë pa miratimin e qeverisë shqiptare! Po a nuk është kjo ndërhyrje e pastër e Greqisë në punët e brendshme të një shteti sovran si Shqipëria? Si nuk u ndje Ministria e Jashtme greke dhe Presidenti grek Papulias me origjinë shqiptare kur bashkëkombasi i tij, anëtar i Agimit të Artë bëri thirrje për luftë çlirimtare në Himarë? Si ka mundësi? Po Brukseli a trupi diplomatik a ka dijeni për këtë ngjarje?
  Pra, pse ka kaq shqetësim Athina? Kur nuk lejohen fëmijët shqiptarë të kalojnë në Greqi edhe pse kanë lindur në Greqi?
  Përkujdesja e qeverisë greke dhe heshtja e Janullatos janë kalkuluar mirë, që Janullatos të mos njolloset se e kemi dekoruar me Urdhrin e Flamurit Kombëtar, të atij flamuri gjigant që u shpalos në Këlcyrë më 27 Tetor 2012 para Agimit të Artë si dhe flamurit që u rivendos tek Pallati i Kulturës Naim Frashëri në Përmet.
  Është kaq delikate marrëdhënia Greko-Shqiptare sepse më shumë zjarrin e shtyjnë grekët e Athinës, por edhe shërbëtori i tyre Janullatos që josh segemente të politikës shqiptare me kryqin e legjionarëve të shenjtë që erdhën nga burgjet e Kretës dhe dogjën e plaçkitën 300 fshatra shqiptare e therrën shqiptarët e pafaj në Grabockë të Korçës, në Peshtan dhe Hormovë të Tepelenës, në Kuqar dhe Kosinë të Përmetit, në Delvinë etj njëqind vjet më parë në Shqipërinë e Jugut me masakrat greke në emër të fantazmës Vorio-Epir.
  Ka një heshtje varri nga Tirana zyrtare sa herë që në truallin tonë shqiptar ç’varrosen eshtra shqiptare si në Kosinë apo përdhosen varre si në Boboshticë, ka shkelje të hapura të sovranitetit me thirrje në tokën shqiptare apo dhe në mes të Athinës me këngë antishqiptare!
  Pra, kjo është Greqia e përkëdhelura e Europës që na keqtrajton si më 1913-1914? Pse çdoni ju shtetarë shqiptarë të bëjnë më shumë se kaq? Ëndrrën e tyre? Me tjetërsim harte në favor të tyre?
  A nuk e shikoni se ujrat edhe ngrohen e zbuten nga Janullatos apo nga interesat e ndyra financiare të shtetarëve grekë që rropën tokën shqiptare, pasurinë tonë kombëtare e deri sovranitetin me varreza greke në kufijtë e Epirit të Vjetër që është tokë shqiptarësh si dhe Çamëria e përdjegur dhe e përndjekur!
  Prandaj, zotërinj shtetarë grekë nuk mban më kurrizi i Shqiptarëve të Greqisë, i tokës shqiptare nën sovranitetin e Republikës së Shqipërisë që varret sipas oreksit Tuaj dhe merr po bekimin Tuaj me Janullatosin e kompani.
  Qeveria e re socialiste shqiptare, e cila është pasardhëse e problemeve që krijoi Berisha dhe Nano apo edhe shtetarëve të tjerë të të dy palëve Greke e Shqiptare duhet së pari të jetë me vetëdije kombëtare për të ngritur me forcë problemin e Çamërisë, të statusit të Shqiptarëve të Greqisë si dhe të shkuljes dhe shpënguljes së Varrezave Greke në BE dhe OKB duke i kërkuar falje edhe popullit shqiptar për këto pamendësi kombëtare.
  Të shpresojmë që deputetët shqiptarë të rinj dhe të ricikluar ish-komunistë dhe pak demokratë do shfaqen si kombëtarë të vërtetë! Se Greqia nuk ka turp edhe pse e dimë ç’lojë shovinizmi bën edhe kur na buzëqesh në Athinë apo në Bruksel.

  Reply to this comment
 9. palyus March 31, 19:20

  Nuk jemi mysliman! .ne jemi shqiptare dhe ivetmi popull otoktone ne ballkan.shqiptaret e duan ameriken,dhe eu.Arsyeja jemi nje popull qe s’kemi lidhje si me sllavet,po ashtu edhe me fene myslim.Kultet myslim i ndertoi dhei shumoje p demokratike pa e pyetur popullin shqiptare.

  Reply to this comment
 10. shpatar March 31, 20:43

  Me llogjiken e thjeshte nuk percaktohen perkatesite fetare nga vete delkarimet apo opinjonet .
  Zbulimet arkelogjike vertetojne se shqiptaret jane pagan dhe shume shekuj para Krishtit kemi elementet e pare te kthimit me bindje fetare .Ne se vertetohen tezat mbi ritet fetare ku kemi dhe elemente te lashtesise ne Butrint ,sic eshte vendi ku bekoheshin (Baptisi), del qe jane shqiptaret qe kane hedhur elementet e pare te fese Kristjane . Vendi ku ktheheshin ne nje fe ka fornem e kryqi.Ne cvend te botes kemi nje rit te tille para Krishtit .
  Mbi kete baze z.Mojkom Zeqo hedh drite se shume shekuj me pare ne trojet qe jetojne sot shqiptaret kryej nje rit i tille fetar .
  Te tjerat jane te shpjegueshme .U pushtuam nga romaket dhe vendiku shqiptaret u vetequajten Katolik.U pushtuam nga Bizanti u kthyem ne Ortodoks .U pushtuam nga Osmanet u quajtem osmanllinje me fe Myslymane .Kaq eshte e qarte qe CNN te mos beje gabim pamvarsishte egzistences se besime te pushtuesve .
  Dihen vendet ku eshte shtrire Myslymanizmi .Me qe fuqite e Medha kane bere tregeti me shqiptaret e kane per kollaje te na quajne sipas oreksit .Shqiptaret nuk ariten te krijojne shtet fetar dhe sot popullsia vetequhet sipas preferencave te pushtuesve .
  Me qe sot jemi me shume me politiken amerikane, qe nuk na ka pushtuar me dhune, pse te quhemi Myslyman .

  Reply to this comment
 11. Kasandra March 31, 23:40

  Për Znj. Frida Ghitis
  Ndërsa vlerësojmë përpjekjet dhe vullnetin tuaj të mirë, na duhet të vemë në dukje se:
  1. Ta quash Shqipërinë “Një vend mysliman” nuk përputhet as me vetë përmbajtjen e artikullit tuaj, dhe, natyrisht, as me realitetin e Shqipërisë ku mbisundon mendësia moderne, pra uniteti midis besimtarëve të gjitha feve dhe jobesimtarëve, agnostikëve dhe ateistëve, sidomos për çështje kombëtare.
  2. T’i quash shqiptarët “kombi i vogël me shumicë myslimane në Ballkan” nuk është korrekt krahasuar me kombet e tjera ballkanas. Shqipëria e sotme i ngjan një trupi pa kokë, pa krah e pa këmbë në saj të Konferencës së Ambasadorëve në Londër në vitin 1913 që coptoi gjysmën e territorit shqiptar midis fqinjëve tanë lakmitarë.
  3. Të thuash se “Presidenti W. Wilson përkrahu Shqipërinë” në Konferencën e Parisit më 1919 është e rëndësishme, por të thuash se ai përkrahu drejtësinë është më e rëndësishme.
  4. Të thuash se ai e “ndaloi planin për coptimin e Shqipërisë dhe për t’ia ndarë copat fqinjëve të saj…” është e vërtetë, por të thuash se ai e ndaloi planin për sopëtimin e mëtejshëm të vendit…dhe shpalljen e tij i paqenë (siç bënë me Kurdistanin) është e vërteta e plotë dhe kjo e bënë mirënjohjen tonë për Presidentin Woodrow Wilson të përjetëshme.
  5. Të pyesësh njerëz të rastit në rrugë jashtë SHBA për zgjedhjet presidenciale amerikane nuk ka kuptim. Pëfaqësues të popullit shqiptar do të kishin thënë: Ne do të respektojmë dhe besojmë në zgjedhjen më të mirë që do të bëjë populli amerikan.
  6. Kushdo që mendon se Shqipëria (të gjithë shqiptarët kudo që ndodhen), “një vend me shumicë myslimane është një kandidate e dobët për të qenë inkurajuese në skuadër për Amerikën” nuk na njeh ne, as historinë tonë. Kasandra.

  Reply to this comment
 12. Xhimi April 1, 02:20

  Te gjitha komentet jane te shkelqyera.Nuk ka cfare te shtosh,Sidomos komenti rreth myslimanizmit dhe Janullatusit.M.gj.ate dua te shtoj kete qe do te shkruaj me poshte.
  Me kujtohet nje film Italian qe kishte te bente me mafian Italine ne ate vend.Para 40 vjeteve.Edhe kur komisariati i policise arrinte ti zbulonte kriminelet e mafias, perseri gjykata i nxirrte te pa fajshem per krimet e tyre.Kete cdo njeri e kupton pse.Keshtu qe nuk dua te zgjatem rreth kesaj.Por qellimi im eshte qe ajo qe me ka bere pershtypje tek ai film, se si tek ai film regjizori paraqiti krijimin e nje grupi ilegal nga te rinje te dale nga familje te popullit qe i ekzekutonin keto kriminela,nga qe nuk kishte menyre tjeter se si vendosej drejtesia ne vend.
  Edhe ne Shqiperi une mendoj se duhet nje grup i tille.
  Duke filluar nga:
  Sali berisha,Shkelzen Berisha dhe familja.
  Ilir Meta,Fatos Nano,Lulzim Basha,Kryetarin e partise se Omonias dhe te tjere.Janullan nuk diskutohet dhe ne fund Edi Ramen dhe te tjere por nuk mund ti shkruaj te tere se eshte liste e gjate.
  Por dua te theksoj se eshte shume e rendesishme ekzekutimi i body gards te tyre.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*