22 faqe copy-paste (!) Edhe Gjylameti, me doktoraturë të vjedhur

February 12, 2019 11:31

22 faqe copy-paste (!) Edhe Gjylameti, me doktoraturë të vjedhur

Deputetja e Partisë Socialiste, Blerina Gjylameti, njëkohësisht kryetare e degës së Tiranës, rezulton ‘kampione’ në vjedhjen intelektuale.

Bëhet fjalë për doktoraturën e Gjylamentit me titull: “Ndikimi i manaxhimit strategjik të burimeve njerëzore në performancën organizative – Rasti i organizatave të sektorit publik lokal”, në të cilën janë kopjuar së paku 22 faqe.

Sipas studiuesit Vladimir Kola i cili është edhe denoncuesi i vjedhjes, udhëheqësi i kësaj doktorature është Prof. Dr. Perlat Lame.

Pak muaj më parë po kjo deputete u akuzua nga studiuesi Taulant Muka se kopjonte artikujt që publikonte në revista në bashkëpunim me Ervin Demon, ish-zv/ministër i Arsimit.

Denoncimi në atë kohë solli dorëheqjen e Demos nga posti, ndërkohë që Gjylameti nuk ka mbajtur asnjë qëndrim.

 

l.h/ dita

February 12, 2019 11:31
Komento

31 Komente

 1. Kokpalari 21 janarit February 12, 11:44

  Pse thoni kryetare e deges se Tiranes o Dita?
  Kjo eshte e pavotuar per aty.
  Thjesht e ka vendosur kryetari, po nuk eshte votuar

  Reply to this comment
  • Edvin Kri Rama: February 12, 12:19

   Po pse mua kush me ka votuar ?
   Natyrisht populli qe me ka dhene tere tepsine dhe timonin.
   Me tepsine bej si dua,e ndaj me cilin te dua…
   Kokpalar do nje thele..?

   Timonin mos ma kerko…

   Reply to this comment
   • Kush eshte Kola dhe Cfare Autoriteti ka? February 12, 20:32

    Per fat te keq keto denoncime nuk jane zyrtare. Prandaj keta njerez nuk duhet te merren me gjera te tilla sepse asnje nuk e di nese denocimet e tyre jane te verteta apo jo. Njerezit ngrihen duke share e mallkuar por asnje nuk e di te verteten. Dhe vetem nje autoritet i zgjedhur me shkencetare te njohur dhe te konfirmuar dhe nje komitete i aprovuar nga qeveria apo Universitetet mund te bejne nje gje te tille. Nuk mund ti merret erezi njerezve ne menyre diletante. Kush eshte Vladimir Kola? Cfar kredencialesh ka ky njeri? A ka doktorature apo jo? Po sikur edhe doktoratura e tij te jete plagjiature?

    Reply to this comment
    • Fidel Kastro February 12, 22:08

     Eshte kush eshte Kola ai duhet besuar, per arsye se te gjithe hajdutet apo kopjacet nuk jane ndier fare ,por,
     heshtin, heshtin si djalli e ne nje kohe kur jane ne mode denoncimet ne prokurori per shpifje!!!!!!!!!!

     Reply to this comment
    • Takipirina February 13, 17:10

     Nqs shkrimi eshte copy-paste i nje tjetri te meparshem nuk ka nevoje as te jesh shkencetar dhe as te kesh komitet. Mjafton te dish te shkruash dhe lexosh. Eshte shume e thjeshte

     Reply to this comment
   • Plagji February 12, 20:51

    22 faqe plagjiature kjo deputete dhe kryetare e PS se kryeqytetit?
    Jooooo moreeeee!
    Dhe une i shkreti i kerkoj takim ne zyre per nje hallim tim,por meazallah,qe me jep pergjigje!
    Dikur edhe po t’i shkruaje diktatorit Enver Hoxha,brenda javes te vinin ne shtepi 3 instruktore te KQ te PPSH dhe te zgjidhnin hallin,ndersa sot nuk takohesh dot as me pastruesen e selise se PS-se!
    Si kane ndryshuar kohrat ne demokraci!
    Me kollaj takon presidentin e SHBA se kryebashkiakun socialisto-ballist te Tiranes,pa le kete kryetare Gjylameti,qe edhe trute do t’i kete me plagjiature!
    Prandaj kjo merhume nuk merret me punet e saj,por bredh neper Shqiperi gjoja per bashkeqeverisjen me alianet se qytetaret i kane ne vend te gomarit qe e therrasin ne dasem vetem per uje!

    Reply to this comment
  • Zef Kastriot Gjergj Shpatari February 12, 16:31

   Marrim shkas nga fjalimet e shkruara, për neveri nga shkundja e dorës përverse të Edi Ramës, në gojët e deputeteve të tij, te cilat i lejojnë vetes lloj-lloj palaçërie, të sigurta që po japin provat e besnikërisë ndaj diktatorit të PS dhe si e vetmja formë për të qëndruar në “tavë”.

   Blerina Gjylameti është portreti më tipik i haremit të pashoq në Europë.

   Blerina, jo vetëm ka një paraqitje që lë për të dëshiruar, por shpreh tërë etjen e njeriut rastësor, që ka rënë në pushtet.

   Artikulimi i saj është baraz me një gjimnaziste shumë nën mesataren. Arsyeja që ti je sot pedagoge, doktorante me doktoraturë të vjedhur, është falë Saliut, Monikës, shokëve e shoqeve të saj, që vajmedet i erdhi rradha çdo njeriu banal të rreshtohet në rradhët e akedemikëve dhe po aq vajmedet për Edi Ramën që rreshtoi në rradhët e legjislativit njerëz kaq banalë e të rastësishëm.

   Ne s’na mbetet të shtojmë tjetër për ty, por sa për qeverisjen e bashkimin e PS nga Edi Rama, me njerëz si ti, qartazi duket kapja dhe përdorimi i PS për interesat e tij po aq banale, të cilave u shërben më së miri ti, Blerina. Kaq është vlera dhe afati yt i skadencës.

   Tjetër ishin njëherë e njëkohë deputetë si Znj Dade, të përkryera në artikulim publik, të afta në përballje politike e maxhoritare, që ti as në ëndërr nuk i guxon..

   Ishte tjetër kohë ajo, koha e deputeteve të fisme dhe dinjitoze për të mbajtur një qëndrim korrekt ndaj vetes, kryetarit dhe elektoratit të tyre..

   Ti s’ke as brumë, as mend dhe aq më pak arësye për ta kuptuar këtë, ndaj sugjerimi ynë është zhvat sa të mundesh në heshtje ato benefite të pamerituara dhe kur të vijë koha, thyej qafën me gjithë sojin tënd që e keni uzurpuar atë parti dhe e keni kthyer në çerdhe pleshtash.

   Reply to this comment
  • Andre February 12, 16:33

   Po prokuroria pse nuk e arreston kete qelbesire deputete. Ketu jemi prépara nje falsifikimi dokumentash dhe vjedhje e Te drejtes se autorit. Ne burg duhet Te perfundoje kjo qelbesira deputete si dhe Dhori Kule e Mynyr Koni qe kane udhehequr temen e doktaratures kesaj hajduteje dhe qe I kane miratuar titullin e vjedhur. Por duket qarte qe drejtesia tani eshte e kapur eshte ne Duarte komunisteve deri me 16 shkurt kur populli te marre ne dore fatet e tij duke pushtuar institucionet e grabitura nga keta bandite Te quajtur deputete.

   Reply to this comment
   • Rrena February 12, 20:45

    Kujdes Andre,se do zgjosh “luanin”!
    Ti kujton se kudo ne bote nuk mbrohen doktoratura me plagjiature?
    E cfare jemi ne te veprojme ndryshe?
    Nuk do zbatojme parimin komunist qe te “ecim ne rruge te pa shkelura” nga te tjeret!
    Pra perderi sa sot ne bote vidhet,vritet,behet plagjiature,ka korrupsion,buka prodhohet me miell kanceroz,mishi dhe frutat jane me hormone kanceroze etj,po ne cfare jemi?
    Nuk jemi me te mire se bota,prandaj mos na kerkoni te dalim kundra botes!
    E beri nje eksperiment te tille Enveri dhe e hengrem kokren e domates se kuqe!
    Sot mjafton te kesh dipllomen e caktuar,se kaq e kerkon ligji dhe behesh minister!
    E kush na njoftoi ne se paska ministra apo deputete me diplloma me plagjiature?
    Askush!
    He pra ku eshte e keqja ketu,qe ta kuptoj edhe une?
    Fundi cfare demi monetar i beri kjo doktorature e deputetes shtetit?
    Asnje dem!
    Pa ma thoni ju se une nuk shoh ketu asgje vec cmirezise tuaj ndaj shoqeve tona duararta,qe nuk i ka kush ne bote!
    Cfare pune bejne,do thoni ju?
    Pse pak duket qe ato te plotresojne numurin e duhur per sasine e votave pro ligjeve qe miratojme?
    Se kuptohet qe ligjet i bejne te tjeret,ndersa voten e japin keto me doktorature!
    Shko po munde edhe ti,merre nje dipllome te tille dhe pasi te plotesopsh kushtet e caktuara nga kryetari i partise,mund te behesh edhe deputet,minister etj!

    Reply to this comment
    • Lili February 12, 21:34

     Jo ,i bene dem buxhetit tone ,mbasi keta kane vendosur se me doktorature fake mundesh me u paguar ma shume se tjetri qe eshte i ndershme e pa doktorature plagjiat.
     Edhe jo n’evrope sot gjithe doktoraturat kalojne sitin e zbulimit te plagjiave,keshtu qe nuk ke me doktorature plagjiatur.

     Reply to this comment
  • eno February 13, 01:36

   Ptu…. qelbesire dhe flet dhe ben fllad ed rame kriminelit.
   Edi rama eshte bashkepunetor ne kete vjedhje spektakolare qe po i behet buxhetit te shtetit nga keta mbajtes doktorraturrash te vjedhura.
   Nje person me doktorrature i merr jo pak po 200 mije leke ne muaj shtetit me shume vetem se eshte me doktorrature. Turp.
   keta hajdute duhet te arrestohen.
   Kjo funderrine duhet te arrestohet se bashku me dekanin ose rektorin i cili ka ndjekur punimin e saj.
   Po kush ta arrestoje prokuroria dhe gjykata e edvin rrumpalles .

   Kjo hajdute e qelbur duhet te arrestohet dhe te shporret nga karriget dhe salla e parlamentit te shqiperise spse jo vetem qe ndot ate ndertese por se merr leket e popullit te varfer shqipetar vetem qe ti beje Fresk Edi Rames psikopatit qe do te shporret nga zyrat e shtetit nga populli me 16 shkurt 2019.

   Reply to this comment
 2. hasan Terkuza February 12, 12:25

  kete rradhe do te japim leven e marshit sepse timoni me ate shoqerohet

  Reply to this comment
 3. Labi February 12, 12:35

  Dikur u pushtua Kina nga minjtë. Shteti Kinez paguante këdo që dorëzonte minj të vrarë. Disa të stimuluar nga pagesa filluan ti kultivonin minjtë.
  Kështu është dhe historia e shtetit tonë me doktoraturën. U jepet rrogë më të lartë kush ka doktoraturë dhe të gjithë politikanët tanë filluan të kultuvojnë minj… .

  Reply to this comment
 4. Progeri February 12, 12:57

  Né nje kohe kur socialista e lagjes 5 Jane absolutisht me te shumtet the organizuarit ne gjithe Shqiperine,Tahiri lepuri bashke me Majko mashtruesini zgjedh kete biben.Qe edhe Stalingradin L.5 duan ta shkaterojne .O blerina shko laj 0jatat e.Tashes né Lalez.Lagja 5 dhe Tirana do nje socialist tamam jo si ti.Tahiri apo dhe Majko.

  Reply to this comment
 5. Agim February 12, 13:11

  Pra 1/8 e punimit, ose 12 %. Sa eshte % e lejuar ne vende te ndryshme te botes? Me e madhe, sigurisht!

  Reply to this comment
 6. demir dobrusha February 12, 13:19

  E si qenka e pavotuar?! Madje kjo eshte e votuar dy here,edhe nga populli edhe nga PS e Tiranes. Nese nuk e ka votuar partia atehere cdo qe kaperdiset ne krye te PS se Tiranes.Po a e dini ju se ne emer te PS kjo ka bere te gjitha emerimet ne administraten shteterore.Shkoni e pyetni ne Angjesine e kthimit te Pronave,ne ALUIZEM,ne Drejtorite Nr.1 e 2 ,ne Drejtorine e parqeve dhe rekracionit,neOSHEE, dhe do te shihni se asnje nuk eshte futur me merite. E si mund te qendroje me ne krye te PS kjo kopjace dhe injorante.Biles as si deputete se eshte shume spekulante

  Reply to this comment
 7. NjeQytetarOptimist February 12, 13:26

  Ajo te me beje copy paste mua sa here te doje 😉 .

  Reply to this comment
 8. Adih February 12, 13:51

  Ish Ministri i mbrojtes Gjeramnise ,dhe nje here kryetar partise te ekstremit te djathte ne koalicion me Merkel ,kishte kopjuar vetem “dy fjali ” ,me ceremoni e hoqen nga minister ,plus la dhe partine , perfundimisht nuk meret fare me politike dhe tani eshte person qe punon privatisht .Megjithe se Merkel e perkrahu ditet e para ,plus dhe populli Gjerman kishte shume rrespekt per te . Per kurjozitet ,:megjithese qe kundershtar i Merkelit ,ajo para se ti dilte kjo ,pat komentuar ,se ky djale ,ka prespektive dhe ne nje te ardhshme do jete patjeter kryeministri Gjerman ..(Megjte kundrshtar i Merkelit .)?
  Kurse ne Albanistanin tone ska zbatim te ligjit ,per keta hajdute te doktoraturave ,dhe ne , idiotet budallenj, ,lodhemi kot , duke humbur kohe dhe nerva ,duke shkruar komente .Dhe keta tallin bythen me ne .
  Zbato ligjin o Rama ,tamam si ne GJERMANI:.??????

  Reply to this comment
  • Zorro February 12, 23:54

   Nje kerkese per Vladimir Kolen:
   Thone qe edhe Erion Veliaj nuk ka dipllome universitare!
   Sa eshte e vertete kjo?

   Reply to this comment
 9. Edi February 12, 14:12

  Perpiquni mos gjeni ndonje rilindas Made in Rama me doktoratura a diploma te rregullta. Zor se gjendet ndonje. Ja ai kreu i rilindasve Made in Rama ne parlament, shoku katunar Balla i pari me plagjiature. Keta rrace muti kur vjedhin dhe doktoraturat mendoni c’bejne me te tjera. Jane te te perzgjedh nga Rama pikerisht per kete, aftesine per te vjedhur. Dhe kur vjedhin doktoratura mund te vjedhin gjithcka.

  Reply to this comment
 10. Gjinika February 12, 14:23

  Do te ishte mire qe studiusi Vladimir Kola dhe te merret me shume me plagjiaturat e profesoreve te universiteteve, pasi do te ishte kontribut me i madh per vendin, Ata jane pergjegjes per nivelin e pergatitjes te studenteve te tanishem,qe do te jene ata qe neser do drejtojne vendin. Doktorratura e politikaneve eshte nje luks per tu dukur dhe per te marre ca pare me shume. Ky luks ju shtua politikanit, pas viteve te para te demokracise,ku thuhej qe nuk mund te drejtohet shteti pa tituj shkencor.

  Reply to this comment
 11. Biometri February 12, 16:23

  Kjo di ca barsaleta sh t ndyra 🙂
  Mi ka tregu mua nja dy
  Dhe mburrej qe ia “kishte derguar Edi”
  Nivel ordiner, me besoni

  Reply to this comment
 12. i drejti February 12, 16:30

  Po ky Vladimir Kola vete kush eshte?
  Per cfare eshte diplomar?

  Reply to this comment
 13. Art February 12, 16:53

  Me pak fjale dhe thjeshte . Keto zonja apo keta zotrinj kane veshiur nje rrobe te vjedhur dikujt tjeter. Turp tu vije se u be MODE qe duan te shiten me shume se c’jane. Veten e dine sa vlejne por u duhet te shiten shtrenjte te intelektualet e vertet.
  Qenka mbush shqipria me doktoresha qe nuk kane lexuar as temen qe kane kopjuar dhe botuar vete.

  Reply to this comment
 14. Perkthyesi February 12, 18:29

  E kami patur deputete ne zonen time ne Tirane, por ishte nje politikane teresisht e deshtuar! Premtonte, por asgje nuk bente! Cudi te paguash taksa per keta analfabete dhe injorante!

  Reply to this comment
 15. Arben February 12, 19:39

  Per ministreshe, duhet te kesh buze te bukura, doktoraturen e ka per vete robi.

  Reply to this comment
 16. Socialist i Ndershëm February 12, 20:09

  Respekte për TAULANT MUKËN ! SUPER TAULANT MUKA po i DEMASKON gjithë HAJDUTËT dhe PLAÇKITËSIT e Politikës 28 Vjeçare , si të Majtë dhe të Djathtë .. Mos u ndal TAULANT . Të FALENDEROJ pafund TAULANT MUKA

  Reply to this comment
 17. Lili February 12, 21:43

  Problemi eshte tek shqiptaret qe vetem t’ju perplasish nje titull ,qofte ky diplome courtoisie, kujton se vertete je ba njeri . Jo .
  Intelektualet e bejne doktoraturen per qef te tyre se duan me germuar ma shume ne nje fushe qe i intereson, duan me zbuluar dicka per ne te gjithe ,duan me na ba ma te mire e Ma me dije.. eshthe nje kenaqesi pike se pari per vetin,pastaj per rrethin intelektual.
  Kurse tek shqiptaret eshte leter me fshi bythen e me shit mend keto debile, e me rahatuar vetin ne pune te shtetit ,se edhe ligjet mbrapsht i kane ba.
  Turpi eshte per Shqiperine ,edhe intelektualet e vertete apo studentete e vertete te cilet jane bere objekt tallje per diplomat e tyre neper bote per faj te ketyre horrave plagjiator.

  Reply to this comment
 18. met bathorja February 12, 22:26

  a eshte ne terezi ky ram karagjozi ? ca deputete i dalin kriminele,ca te tjere me plagjiature,ca drejtore dalin hajdute e ca ministra i merr nga Kosova. Ore nuk ka socialiste apo ti e ben kastile per ta shkatrruar PS. Po a mbahet kjo pastalle ne krye te PS,vetem se ka syte e bukur dhe shkerdhehet zyrave te pushtetareve. Largoji urgjentisht plagjiaturistet dhe hajdutet ose shume shpejt do ikesh vete. Ndryshe prano se e ke vdekur PS dhe te rrofte ripjerdhja.

  Reply to this comment
 19. arif February 13, 14:27

  Po kjo rilindase eshte vete plagjature e jo me te mare kjo doktoraturen me drejtesi. Kjo sic ka hyre ne Partine Socialiste pa kontribute po thjesht me ndonje thele te majme u katapultua deputete,nuk e dime kontributet e saj apo e bleu mandatin keta jane ta papare???

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*