Covid 19, PD: Tri masa urgjente që duhet të ndërmarrë qeveria!

March 14, 2020 16:16

Covid 19, PD: Tri masa urgjente që duhet të ndërmarrë qeveria!

Partia Demokratike ka reaguar duke thënë se janë tre masa urgjente që duhet të marrë qeveria për të mbrojtur personelin shëndetësor dhe qytetarët nga koronavirus.

Masat e propozuara nga opozita jashtë parlamentare janë:

1.Mbrojtja e personelit mjekësor me pajisje dhe mjete speciale.

2.Dezinfektim me shpejtësi në nivel kombëtar për rrugët, mjediset publike dhe ndërtesat jopublike.

3.Miratimin pa vonesë të paketës social-ekonomike për shmangien e krizës.

Reagimi erdhi pas mjekëve dhe infermierëve të spitalit të Durrësit, Beratit dhe Fierit që janë future në karantinë se i kanë shërbyer personave të prekur.

‘Po bëhet 1 javë që kur është konfirmuar rasti i parë me koronavirus, por qeveria nuk ka marrë asnjë masë që të përmbushë kërkesën kryesore për të pajisur me mjetet mbrojtëse të gjithë personelin shëndetësor në vend.

Shqipëria ka personel të kufizuar shëndetësor dhe nuk kemi luksin që ata të futen në karantinë. Nëse kjo ndodh masivisht, bie muri mbrojtës mes qytetarëve dhe virusit të rrezikshëm. Mjekët nuk do të jenë në gjendje të trajtojmë qytetarët e sëmurë.

Akoma nuk është vonë që qeveria t’i japë fund papërgjegjshmërisë me të cilën ka vepruar deri tani më raport me sistemin shëndetësor. Për ta ruajtur atë nga kolapsi, është emergjente pajisja e stafit mjekësor me mjete mbrojtëse’, thuhet në reagimin e PD.

Partia Demokratike thekson se kjo nuk është cështje dëshirash, por detyrim ligjor.

‘Neni 6 i ligjit nr. 15/2016 “Për parandalimin dhe luftimin e infeksioneve dhe sëmundjeve infektive”, sanksionon detyrimin që Qeveria të marrë masa të përgjithshme për mbrojtjen nga sëmundjet infektive të pu onjësve të shëndetësisë. Ligji detyron sigurimin e mjeteve të mbrojtjes personale të punonjësve të shëndetësisë dhe personave të tjerë të ekspozuar ndaj agjentëve infektues nga kontaminimi, infektimi dhe prekja nga sëmundjet infektive.

Kjo nuk është koha që kryeministri të shfaqë stilin e tij luksoz të jetesës, me dieta ku konsumohen 2 vakte në 8 orë. Janë të paktën 300 mijë shqiptarë që mezi ushqehen 1 herë në ditë dhe me mijëra fëmijë që flenë me barkun bosh për shkak te papërgjegjshmërisë disavjeçare të qeverisë.

Koha nuk pret më! Duke e vlerësuar kohën si mjetin më të mirë, kryeministri dhe qeveria e tij duhet të marrin disa masa të detyrueshme nga ligji’, përfundoi PD.

 

L.H/ DITA

March 14, 2020 16:16
Komento

13 Komente

 1. KANE EDHE SURRATE KARAPUTANAT QE DERI DJE SPRUCUAN VIRUES OPINIONIT March 14, 16:45

  KUR BOJN EDHE SHKERDHATAT E RRUGEVE

  SI KUR DIJN OSE PO I INTERESON JETA E SHQIPTAREVE HEJ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  I LEXOJNE KTO GJONE DIKU NE X – SHTET EUROPIAN – TRANSLATE

  I HUDHION GJASME SI MEDIMIN E TYRE NE MEDIE !!!!!!!!

  AAAAAAAAAAHAHAHAHAHAHAH

  SA KOM QESH

  SHIFNI MER BLINI SAPUNIN PER NE BURG

  ME KUFIZU PERHAPJEN E SIDES NE BURGJE

  Reply to this comment
  • Vetem mbeshtetja ekonomike e atyre ne nevoje ka kuptim March 14, 18:51

   Mjetet speciale per personelin qeveria i ka siguruar. Dizinfektimi i rrugeve eshte dicka qe nuk ka vlere kur eshte ndaluar qarkullimi i makinave dhe njerezve. Maksimumi, virusi mbijeton ne toke per 6-10 ore. Dmth po ndalove qarkullimi ska nevoje per asnje dizinfektim. Masat ekonomike jane te lidhura me potencialin ekonomik te cdo vendi. Njerezit do te rrine ne shtepi dhe cdo punedhenes duhet te vazhdoje ti paguaje. Le tju jape nje 14 dite pushim. Qeveria do te mbeshtese punonjesit e saj dhe ata qe jane ne veshtiresi ekonomike per te blere ushqime dhe ilace. E vetmja gje qe duhet bere. Por jam shume i sigurte qe qeveria po punon per kete te fundit.

   Reply to this comment
 2. Timpani i Veshit March 14, 17:09

  Kush i pyeti keta budallenjte te japin mendim?????
  Kush i degjon?!??!?

  Reply to this comment
 3. naim March 14, 17:17

  Asnje shtet ne bote e perseris asnje shtetr ne bote nuk ka reagu me shpejt e me mire se shteti shqiptare e ne vecanti shume me mire se Ilalia,Amerika,franca,Gjermania etj qe kan potencial qindar e mijra here me te madhe ekonomik e shkencor se Shqiperia.Rekomandimi,dija e PD eshte aq e vogel e e pavlere aq sa problem idiot I maskave qe ajo ngriti.E rendesishme jane ndergjegjesimi I njerezeve te prekur apo jo te prekur nga virusi per vetizolim e higjena personale per te ngadalsuar rritmin e infeksionit me virusin korona ne kete fazen te pare te infeksionit.O njerez largohuni vagabondave politik e mediatic,zbatoni keshillat e mjekeve specialist e keshillat e porosit e ninistris drejtesis.Mos pranoni ne midisin tuaj politike shkatrruese partiake,ku qellimi kryesor I tyre eshte cfrytesimi I situates epidemike botrore per qellime partiake.Virusi C-19 eshte “paparti”por vrases e ne se zbatojme rregullat e keshillat e mjekeve prefesionist e ato te ministris shendetesis besoj bashkombesit do te arrin te ulin shpejtesin e infeksionit ne kte faze te pare te infeksionit.Bravo qeveria e vecanarisht kryeministri Rama per masat e ashpera e te domosdoshme per ndadalsi shpejtesin e grades infeksionit ne kte faze te pare te zhvillimit
  Do ju lutem kujdo :lexojeni shkrimin “O SHQIPTAR” TE V.Malaj,sintez e thirrje neto drejtu shqiptarve, per perballimin e epidemis boterore e virusit C-19

  Reply to this comment
 4. PD+ Edi Meta Korona virus ! March 14, 17:32

  Ju duhet

  1-te rrisni rrogat e infermiereve.
  2-te paguani te gjithe njerzit qe jane semure ose te prekur nga koronaviruesi
  3 te paguani te gjithe ata qe jane te izoluar ne shtepi dhe nuk lejohen te shkojne ne pune one shkolle, ect

  Ku duhet ti gjeni paret ?

  Gjeni ku te doni, makar edhe nga xhepi juaj !

  Keni vjedhur boll, 30 vjet ! Tani eshte koha te paguani sherbimet per te parandaluar Korona virusin !

  Reply to this comment
 5. Luftuam bllokmenet dhe na erdhen salimenet March 14, 17:46

  Kaq te zgjuar e dine veten keta budallenjte qe per cdo gje japin mendime..
  Po kur ishin ne pushtet,ne i njohem per batakcinj,hajdute,e kriminel dhe tani qajne per hallet e popullit nga sarajet e lalzit

  Reply to this comment
 6. tomorraku March 14, 17:56

  Te ndalohet “propaganda “e shemtuar e opozites ose vet opozita ;kjo eshte situat lufte qe nuk duron urdhera te tjere pervec atyre te qeverise ;opozita po na corodit!

  Reply to this comment
 7. mali March 14, 18:37

  Jam dakort me “tomorraku”-n .Komanda ne kete situate lufte ,kunder nje armiku te padukshem dhe mjaft I rrezikshem eshte ne doren e Edi Rames e kompani.Te gjithe duhet te zbatojne urdherat e kohes se luftes pa fjale.Komandanti I forcave te armatosura eshte fshehur si Stalini kur e sulmoi Hitleri dhe e la vendin e popullin ne dore te armikut qe beri kerdine me djegie e vrasje.Vendimet e Edi Rames jane drastike per te shpetuar shqiptaret qe kane mbetur gjalle nga Saliu(virusi desha te thesha).

  Reply to this comment
 8. Tori March 14, 19:12

  Sa shpejt çoroditeni ju te paguarit e rilindjes.Ju per partine jeni gati te ofendoni dhe njerezit e familjes tuaj po i dolen kunder.

  Reply to this comment
 9. dalin qellimishte ne medie jo se ja var kush ,por me Tregu qe jane Gjalle ala March 14, 19:16

  cfar karagjozash .
  edhe nqs jeni testuar pozitive
  ska asgje te keqe .

  vdekja per njerzit eshte .
  ju s’besoj ta mbani veten per kafshe !
  shpellari si u bo ?

  vazhdon me harxhu oksigjenin e njerezimit e ?
  sa keq .

  Reply to this comment
 10. alphade March 14, 20:37

  Opozita dhe prototipi i hipokrizise,sidomos kur flet “baca”
  i Vicidolit qe sa me shume viktima te keqe aq me shume
  gezohet MONSTRA dhe “SIAMEZI”i tij ……..!

  Reply to this comment
 11. Vari Saline! March 15, 09:15

  Partia tribale e Sali kermes qe hodhi ne ere kursimet e shqiptareve me piramida, qe hodhi ne ere ushtrine dhe vendin ne 97, qe sulmonte institucionet per llogari te Milloshevicit ne 98, qe hodhi ne ere financat, pronat, industrine, urbanistiken dhe drejtesine, qe ne fund mbyti edhe veten, jep urdhera antikrize me anen e nje teveqeli te tredhur dhe te paafte qe i ka ngelur vetem vula e partise!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim