Covid-19 përshpejton plakjen? Studimi i fundit: Ja çfarë i ndodh pas 2 vitesh një 30-vjeçari të infektuar

August 15, 2020 12:00

Covid-19 përshpejton plakjen? Studimi i fundit: Ja çfarë i ndodh pas 2 vitesh një 30-vjeçari të infektuar

Një grup mjekësh gjermanë po studiojnë pasojat afatgjata te pacientët me Covid-19. Sipas tyre edhe kur kalon lehtë, infektimi dëmton rëndë edhe te të rinjtë disa organe që shkaktojnë probleme në të ardhmen.

Drejtuesi i grupit studimor, prof. dr. Stefan Schreiber, mendon se virusi SARS-CoV-2 mund të përshpejtojë procesin e plakjes tek personat e infektuar. Në një intervistë për gazetën “Die Welt” ai tha se “përveç pasojave specifike të sëmundjes, virusi Corona përshpejton gjithashtu edhe proceset e plakjes së organeve të brendshme, por fillimisht pa u vënë re. Kështu p.sh. një 30-vjeçar që infektohet tani me Covid-19 mund të ketë pas dy vjetësh mushkëritë ose zemrën e një 40-vjeçari, apo pas dhjetë vjetësh mushkëritë ose zemrën e një 60-vjeçari “.

Një nga fushat e studimeve të prof. dr. Stefan Schreiber dhe grupit të studimor në Qendrën Mjekësore Universitare Schleswig-Holstein në Kiel janë lidhjet mes infeksioneve kronike dhe procesit të plakjes.

Virusi Korona mund të shkaktojë dëmtim të rëndë të organeve

Edhe pse Covid-19 prek më shpesh rrugët e frymëmarrjes ose mushkëritë, ai në fazën akute mund të prekë shumë sisteme të organeve të tjera. Sipas të dhënave aktuale të hulumtimeve mjekët supozojnë se prej Covid-19 mund të ndodhin edhe dëme afatgjata të organeve. Studime të ndryshme tregojnë gjithashtu se dëmtime të tilla të përhershme janë të mundura edhe nëse dikush e kalon sëmundjen lehtë.

Covid-19 është një e ashtuquajtur sëmundje endoteliale, shpjegoi Schreiber. “Endotele quhen qelizat që krijohen tek muret e enëve të gjakut. Ato gjenden kudo ku në trupin tonë ka enë gjaku. I ashtuquajturi endotel është si të thuash organi ynë më i madh. Dhe me sa duket endoteli është një nga pikat e preferuara të viruseve. Përmes infektimit të këtyre qelizave infeksioni përhapet më tej tek organet e tjera ” – tha ai./DW

o.j/dita

August 15, 2020 12:00
Komento

3 Komente

  1. Jovan bregu August 15, 13:03

    Na dhe lajm te mire, ishalla te paret ata qe e krijuan virusin ne laborator, lekure verdhet nga Kina, te dytet ata qe e dine kete pune dhe bejne te fortin me popujt e dobet por nuk marrin masa per shpikesit e virusit. Kina meriton nje gjobe te madhe nga gjithe bota si edhe embargo totale. Ka ndonjeri byth e melci ta bej. Nqs jo, mbylleni sqepin SHBA, BE,.. etj.. etj…

    Reply to this comment
  2. Lili August 16, 23:16

    Merrni mend e kujdes se nuk eshte aq i lehte sa lali eri apo Zoja hoxha hu thone!

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim