Çudit imami i njohur: Festa e Pavarësisë është haram, mos e festoni

November 29, 2017 17:01

Çudit imami i njohur: Festa e Pavarësisë është haram, mos e festoni

Imami shqiptar, Armad Ali ka shkaktuar shumë reagime me shpjegimin “teologjik” për festat tona kombëtare.

Imami nënvizon se festa e Pavarësisë së Shqipërisë dhe festat e tjera kombëtare janë haram.

Sipas tij, një besimtar i devotshëm mysliman duhet të festojë vetëm festat fetare.

Qëndrimi për festat kombëtare

Festa e Pavarësisë dhe festat e tjera kombetare nuk i lejohen muslimanit qe ti festoje e as te uroje per to pasi nuk ka asnje argument fetar qe ta lejoje nje veprim te tille.

Edhe pse evenimente te ngjajshme mund te realizoheshin ne periudhen e gjenerates se pare te Islamit kur ishte gjallë i Derguari sal lAllahu alejhi ue sel lem dhe kater kalifët e drejte pas tij, megjithate ata nuk vepruan dicka te tille.

Kjo tregon se dicka e tille nuk eshte vecse zakon i jobesimtarëve dhe besimtarët musliman jane urdheruar qe mos ti ngjasojne atyre ne asgje.

Festat e Pavaresise ne vendet e ndryshme muslimane nuk u shfaqen vecse me pushtimin e tyre nga pushtuesit e huaj. Pas largimit te tyre nga vendet e ndryshme, njerezit e ndikuar nga kultura e pushtuesve i zgjodhen ato dite per ti quajtur Ditë Pavarësie dhe filluan ti festonin.

Nese do thellohesh sado pak rreth Ditëve te Pavarësisë do te shikosh se ato dite i sherbejne politikes se huaj perëndimore per përçarjen dhe copëzimin e vendeve islame. Keto copezime ishin fryt i marrveshjes mes vendeve aleate (fituese te dy lufterave boterore) per ta copetuar trupin e umetit islam.

Ne realitet keto kufij te imponuara dhe dite festash pavaresie ne cdo vend dhe copëz toke nuk jane dite qe besimtarët muslimanë ti festojne por jane ditë per te cilat ata duhet te vajtojnë. Nje shembull i vetem do tju mjaftonte per ta kuptuar kete gje.

Shikoni Shqiperine dhe Kosovën te cilat edhe pse jane te populluara nga nje komb i vetem askush nga vendet perendimore nuk ka lejuar dhe nuk do te lejoje qe te bashkohen. Madje edhe vete politikanët e te dy vendeve nuk do ta lejojne dicka te tille.

A mendoni se do te lejoje bota perendimore bashkimin e dy copezave toke te cilat u ndane me urdherin e tyre?

Festa Pavaresie apo perkujtime te tjera kombetare nuk i festoi e as i ligjeroi i Derguari sal lAllahu alejhi ue sel lem. Ai nuk e festoi shpernguljen e tij (hixhretin), as krijimin e shtetit te pare islam. Keto festime dhe urime nuk u vepruan as nga katër kalifët e drejtë e të udhëzuar. Nuk u vepruan as nga kalifët emeuit kur pushteti kaloi ne duart e tyre.

Nuk u vepruan as nga kalifet abasit kur hypen ne pushtet. Nuk u vepruan as sulltanët e Perandorise Osmane. Gjate gjithe kesaj historie te gjate islame me shtete dhe perandori qe njohen zgjerime dhe tkurje te ndryshme askush nuk festoi festa te tilla. Kjo tregon se ky lloj festimi ju imponua muslimanëve nga jobesimtarët.

Origjina tek muslimanet jane vetem dy festa vjetore, Bajrami i Fitrit dhe Bajrami i Kurbanit. Kur i Derguari sal lAllahu alejhi ue sel lem shkoi ne Medine i gjeti banoret e saj qe festonin e lodronin ne dy dite te vitit. Pasi i pyeti rreth tyre, ju tha: “Allahu jua ka zevendesuar me dy dite me te mira, Diten e Fitrit dhe Diten e Kurbanit.”

Ky eshte argument i qarte qe tregon se eshte harram per besimtaret muslimanë cdo lloj feste tjeter vjetore kombëtare, pavarësie, ditëlindje profeti, ditelindje personale, martese dhe cdo lloj perkujtimi tjeter ne shenje hidherimi per vdekjen e dikujt, cilido qofte ai.

Pervec dy festave vjetore muslimanet kane edhe dite te vecanta ne te cilat nuk ka festime por ka adhurime te vecanta sic jane dhjete ditet e para te muajit Dhul Hixheh ku perfshihet Dita e Arafatit dhe Kurban Bajramit, dita e Ashurasë ose tre ditet e Teshrikut. Dite e vecante eshte edhe dita e Xhuma qe vecohet me adhurim te vecante.

Pervec dy festave dhe ketyre diteve te vecanta, nuk ka ardhur asnje argument tjeter fetar qe te lejoje dicka tjeter vec tyre.

Udhezimi me i mire eshte udhezimi i Profetit sal lAllahu alejhi ue sel lem dhe rruga me e mire eshte rruga qe na qartesoi ai dhe qe e pasuan shoket e tij.

Çdo mirësi per muslimanin gjendet ne pasimin e gjeneratave te para te zgjedhura qe kaluan ndersa çdo e keqe gjendet ne shpikjet dhe bidatet e atyre qe erdhen me pas.

Nese deshiron te jesh besimtar i vertete, hec ne gjurmet e te pareve te cilet jetonin me Islam 24 ore ne dite pergjate 12 muajve te vitit.

E nese deshiron te jetosh si dicka tjeter, ke opsione te zgjedhesh sa te duash por mos harro ate dite kur te kthehesh tek Allahu, e pastaj gjithkush do te shperblehet per ate qe veproi e askujt nuk do ti behet padrejtesi.

November 29, 2017 17:01
Komento

22 Komente

 1. DRENICA E KUQE November 29, 17:27

  Ky soj anti shqiptaresh duhet te zhduket nga Shqiperia…
  E paqi ‘haram’ more imam-hamama buken e tokes shqiptare, anekend trojeve etnike shqiptare!

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
  • I lire nga feja November 29, 18:23

   Ja perse Enver Hoxha beri mire qe i ndaloi keta maluketer t; drejtojne jeten shpirterore te Shqipetareve.
   Ne tashti Kemi grekun Janollatus qe drejton kishen ortodokse dhe idiote si ky qe duan te na tregojne se duhet te kishim vazhduar nene turqine tere jeten.

   Reply to this comment
   • shqipe-pelivani November 29, 22:07

    ” Jo mor jo,s’ka pyll pa derra!…’
    Thote,nje thenje shum’ e lashte.
    Ja qe ka dhe fe te rrema,
    te liq,sa dy derra bashke

    Ç’far’ i prut ju njerezis
    Ju veç hundet kini futur
    Ju,pjella e shterpesise,
    qe s’lat’ me vende pa ndukur.

    Kush eshte sot realiteti?
    Jeni mijra parazit.
    Me prona me shume se shteti
    ha e pi,e .., e vidh!…

    Zoti çdo dite del ne pune!
    Ju si hunje tutje,tu..
    Andaj Zoti fle tek une
    Kurresesi,nuk fle tek ju.

    Jeni ca fetar te mjere,
    (Gjasme nga Zoti bekuar)
    Dhe kujtoni,marki vlere,
    Nga qe rrini te pa rruar!….

    Ikni more pergjerata,
    qe tundi mbi yzengji,
    se per ne mbeten urata
    Tre vellezrit Frashellije…

    Sos do dreqi dhe nje here,
    qe te ngjallej ai miku,
    ai qe te paskej “There”,
    me nje te mbyllur qerpiku.

    Ai, qe thënur u pati,
    bubuzhinave te zeza:
    – Ja lopata,ja dhe shati
    Dhe, m’i shkulni ato mjekra!…

    Kaq do thoshte gjalmeziu,
    (Aqsa shkon e fryne nje erë..)
    Kush s’degjoj, edhe, e piu…
    se nje llaf s’ta thosh dy here.

    portokalle vjen kjo bote…
    Ne daç quamni enverist!
    Por ai ka dash t’u thote:
    “Buka gjendet ndene plis!”

    Reply to this comment
 2. Shkopi November 29, 17:34

  Ti je një plehër, qelbësirë, por kurrësesi shqiptar. Ik sikterrisu në arabistan.
  Po ti moj gazetë leshi paske ngelur keq për klikime arabistanësh? Turp !

  Reply to this comment
 3. Koci November 29, 17:37

  Ku ha m.., me se ron ky besimtar i Majmunit pedofil alejhi ue sel lem, prijani parate e zeza qe marin nga burime kriminale dhe te dale te punoje ky tru shplare se vetem nga puna mund ti vine mente ne vend.

  Reply to this comment
 4. Plaku Xhuxhumaku November 29, 17:37

  Thuaj ti pastaj qe keta si puna e ketij nuk kane probleme te renda me shendetin mendor.

  Reply to this comment
 5. tz November 29, 17:44

  pse habiteni o DEBILA me kete bajge,kur ne te njejten kohe keni politikanet si bajga tjeter SALI BERISHA me kompani qe thone pothuajse te njejten gje…….

  Reply to this comment
 6. I paudhi November 29, 17:53

  Nik dëshiroj të komentoj përsa thotë imami. Por dëshito tti jap një këshillë. Si ti e të tjerë si ti bëni.mirë të luteni, faleni në shfëpitë e Allahut, atje mbani vaz, bëni zira, dhe uromi për njerëzit të kenë sa më dhumë gëzime? Festa ditëlindjesh, fejesa, martesa, të maarrin lajme sa më shumë të gëzuara, të cilat përmblidhen edhe me festat e Atdheut për këdo. Nëse ti nuk i gëzohesht ditëlindjes së Atdheut të.jesh i sigurtë se nuk do e gëzosh as të voglin dhe as të.madhin Bajram
  Sikumdër edhe besimtarët e feve të tjera po nuk pstën të.pavarur dhe të.lirë Atfheun e tyrenuk fo kenë festat e riteve ktistiane. Prandaj mos u.merr me gjëra që nuk arrin ti përtypësh sepse del si kallami me boshllëk brenda tij. Ose si dufllak, nëse e di se ç’farë do të thotë. I padituri që.mendon se është i ditur, me duart dhe mendjen e tij, vetshtron rrugëne ferrit.
  Lanet paç. .Tung
  I paudhi

  Reply to this comment
 7. te veproje ligji . November 29, 17:57

  po kush tha, se ky eshte imam . po kushtetuta nuk e njeh nje individ, qe kryen aktivitet antikushtetus . apo kushtetuta jone, bje me poshte nga kuptimi, se truri i ketij orangutangu ? dhe ky …duhet arrestuar me njehere .

  Reply to this comment
 8. Thanasi qe ta plasi November 29, 18:07

  Nuk e kuptoj pse disa njerez qe jane me normal se ky i mbyllin ne cmendine ndersa ky shetit i lire rrugeve

  Reply to this comment
 9. Epo kjo pune! November 29, 18:34

  or tyt, nuk e lidh identitetin shqipoja me fene, ik ne Arabi se aty fillon e mbaron me fene dita, ne jemi pellazg pagan, besojme tek familja, vetja dhe shoqeria… te tjerat jane mbaje veten me gajret, jemi nje grimce pluhuri ne hapesire ndaj jetoje jeten i lire dhe pa zota mbi koke se nje jete ke o tyt

  Reply to this comment
 10. Jimi November 29, 18:41

  Mos na i neverisni shtypin me te tille debilash!

  Reply to this comment
 11. Vicens November 29, 18:59

  Nje Imam dembel qe nuk ka asnje profesion ne jete pervec dogmave qe predikon perdite perpara injoranteve, te cilet jane edhe keta pa shkolle .Pse duhet ti kushtohet kaq vemendje ?!!

  Reply to this comment
 12. Vëzhguesi F. November 29, 19:38

  Edhe gomari i nastradinit ka mend me teper se ky hajvan me mjeker.

  Reply to this comment
 13. DASHAMIRESI November 29, 20:15

  Dhe hajde mos i zer per bythe e t`i hedhesh ne koshin e plehrave keta idjote , qe quhen klerike dhe kerkojne qe t`i ndjekin besimtaret ! Qofte dhe vetem per kete kategori funderinash , duhet kujtuar me respekt Enver Hoxha !

  Reply to this comment
 14. Po,Po November 29, 20:20

  Qenka gomar fare ky koketuli ! Lidheni more qenin , se mos kafshoje njeri !

  Reply to this comment
  • xixa November 29, 22:00

   JO KY NUK ESHTE GOMAR, KETE EMER E MERITOJNE ATA QE E KANE KTHYER KUSHTETUTEN E LIGJET NE PACAVURE E LETRA HIGJENIKE,DUKE E LENE TE LIRE KETE LLOJ GJARPERI.

   Reply to this comment
 15. Artur November 29, 20:38

  Ahhh keta mjerane apo pseudo imame kane marre fund. Ju lutem shume ikni ne arabi apo vende te thera myslimsne dhe mos na cani koken shume me gommarlleqet tuaja.

  Reply to this comment
 16. Arben November 29, 21:03

  Mos na kujtoni enverin se edhe ai ishte injorant si ky, vecse ai ne nje menyre tjeter. Si enveri ashtu edhe mandi ne mendje dhe veprime jane te varfer per popullin dhe ndjekesit e tyre. Kush i ndoqi keto plumbin kokes dhe shpaten brinjeve moren.

  Reply to this comment
 17. tapiri November 29, 21:57

  ky eshte TOC KUKLLE dhe i jepni hapsire ne web

  Reply to this comment
 18. hë për hë.... November 29, 23:56

  Ky nuk eshte as imam dhe nuk ka ne shpirt asnje ideal e dogme fetare perveçse nje njeri pervers qe kerkon te jetoje me mashtrime duke “ushtruar” e recituar sure te kuranit qe ne fakt nuk egzistojne Eshte nje sharlatan çam me origjine qe kerkon te luaj per interesat e grekut qe predikon pambarimisht se çamet jane turq shqipfoles. Shteti nuk duhet te qendroje indiferente ndaj individeve qe nuk figurojne ne asnje bashkim religjioz per qe veçmas derdellisin çmenduri qe bien ndesh me ligjin e shtetit shqiptar. Sot , se neser eshte vone.

  Reply to this comment
 19. Mark U.K November 30, 09:37

  Mirse ky ka pjerdhur,po ata qe nigjojn brrockullat e kti turku qe fatkeqsisht flet shqip.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*