CV e Berishës modifikohet, “harrohen” momente e figura të rëndësishme

Redaksia Online June 4, 2013 10:05

CV e Berishës modifikohet, “harrohen” momente e figura të rëndësishme

Kryeministri Berisha ka “retushuar” CV e tij në krahasim me vite më parë. Në faqen zyrtare të fushatës elektorale të PD-së është publikuar jetëshkrimi i Berishës, i cili nga një krahasim i thjeshtë me atë të vitit 1996, ndryshon shumë. Sipas të përditshmes “Shqiptarja.com”, e cila ka bërë krahasimin e CV-ve të Berishës, në variantin e vitit 2013 mungojnë disa momente si angazhimi në PPSH, zgjedhjet e vitit 1991, kur u zgjodh president Ramiz Alia dhe Berisha ishte pjesë e votimit apo bashkëpunimi me Azem Hajdarin në momentin e krijimit të PD.

Gjithashtu, disa modifikime të tjera që bien menjëherë në sy, aq më tepër për ata që e njohin trajektoren politike të Berishës, janë p.sh.: dorëheqja e tij në 1997-n.

Në CV e vitit 2013 thuhet se “Në vitin 1997, menjëherë pas revoltave të organizuara nga ish-komunistët, të cilët përfituan nga rënia e skemave mashtruese piramidale, Berisha dha dorëheqjen nga posti i presidentit dhe PD kaloi në opozitë”.

Faktikisht, në vitin 1997, Berisha u rizgjodh në postin e presidentit në kulmin e protestave. Ai u dorëhoq pas zgjedhjeve parlamentare, në të cilat PD-ja humbi  thellë. Berisha u largua në atë kohë me argumentin se nuk bashkëpunon me qeverinë e majtë, pjesë e të cilës ishin edhe disa prej bashkëpunëtorëve të tij të sotëm, si : Arban Imami, Kastriot Islami dhe Lufter Xhuveli.

Një tjetër fakt që nuk përmendet është edhe ai se Berisha është rizgjedhur në krye të PD-së në 1997, 1999, 2004 dhe 2009, një detaj që çdo lider partie në botë do ta përfshinte në CV e tij.

Redaksia Online June 4, 2013 10:05
Komento

24 Komente

 1. raqi June 4, 10:10

  komunist tipik..si shoku enver qe e nisi me 200 petrita e perfundoi i vetem!!!!

  Reply to this comment
  • Gentjani June 4, 10:21

   Ke te drejte raqi, por enveri kur iku e la Ramizin dhe Ramizi la salen qe te shkonte djathtas dhe te merrej me manipulimin e demokrateve te Shqiperise. Prandaj sala sillet si enveri se ka mesuar mire nga shkolla e partise.

   Reply to this comment
   • Haxhiu June 4, 10:36

    Komunizmin e larguam, tashme ka ardhur koha ta largojme komunistin e fundit qe po qeveris vendin, ky komunist na ka shkaterruar Shqiperine ne 8 vitet e fundit, ti japim fund diktatures qe ka vendosur sala, ta rrezojme me voten tone ne 23 qeshor. POSHTE SALIU POSHTE KOMUNISTI QE SHKATERROI SHQIPERINE.

    Reply to this comment
   • Keli June 4, 10:43

    CV e sales eshte nje VVC e pasur e cila ka filluar qe ne kohen e komunizmit kur saliu eshte angazhuar me partine e punes, pas mbarimit te shkolles se partise sala u aktivizuar me partine e punes (PPSH). Pasi arriti poste te rendesishme ne PPSH u urdherua nga drejtuesi i PPSH, RAMIZ ALIA, qe te shkone dhe te drejtonte levizjen studentore dhe te merrte kontrollin e PD (partia e pare opozitare). Me marrjen e kryesimit te PD Sala filloi te udhehiqte vendin si nje komunist i vertete duke e cuar ne LUFTE CIVILE ne 97′ dhe pastaj me marrjen e pushteti perseri ne 2005 e coi perseri ne rrenim total, derisa u largua nga pushteti ne 23 qeshor 2013.
    Marre nga CV origjinale e S.B.

    Reply to this comment
  • dudu June 4, 11:06

   po normale njeri me komplekse eshte saliu dhe ska se si mos te filloje te fshije ato qe nuk i pelqejne nga CV tamam si diktatoret neper bote ky njeri eshte i semure prandaj duhet te largohet sa me shpejt nga pushteti eshte nje rrezik konstant per demokracine

   Reply to this comment
  • s.timi June 4, 11:09

   sala ka frike nga e kaluara e tij??? kjo do te thote qe ka per cfare te kete frike sepse po te ishte i paster ne ndergjegjie nuk do te fshinte te kaluaren. TURP!!!

   Reply to this comment
  • ale June 4, 11:45

   Po cte thot i shkreti, kam gjith jeten tim ne krye te partise? Po mbron kauzen: Posht Enveri! Tani e kuptoi qe eshte kunder me cthot e cben.

   Reply to this comment
  • Mark.uk June 4, 13:22

   psikoza ta modifikoje si te doje cv-ne tij te ndyre po filoserb ngelet …

   Reply to this comment
  • Rapsodi June 4, 14:32

   POR PER SALEN VARGJE THURRIM NE…
   NJE VARG—NJE EURO
   ESHTE MOTUA JON’ E RE…
   SHIKONI KETU E ATJE

   Reply to this comment
 2. Andi June 4, 10:14

  Po sigurist qe do modifikohej CV e Berishes, pse si te thone ata te PD qe sala dikur ka qene pjese ne byrone politike???

  Reply to this comment
 3. Dritani June 4, 10:17

  Sa keq qe e ndryshuan CV-ne, do ishte bukur te krenoheshin se kemi pasur ne pushtet per 8 vitet e fundit nje ish-komunist si Berisha, por kjo fatkeqesisht nuk mund te shkruhet se do i prishte imazhin sales. Ska gje populli e di qe sala ka qene dhe eshte komunist 24′ karatsh.

  Reply to this comment
 4. luftim June 4, 10:22

  ka haruar pjesen me te rendesishme te karieres se tij si sekretar partie

  Reply to this comment
 5. Naftetar Vjeter June 4, 10:36

  Po ku ka popull ketu vari leshte ketu mbreteron sa te duash dhe si te duash vriten 4 vete ska pike reagimi nga ky popull vital qe vrite per vijen e ujit dhe ju thoni popull.Baca e nje mire mentalitetin prandaj ben si te doje.

  Reply to this comment
 6. shqipfolësi June 4, 11:19

  Sado ta ndryshojë CV apo VVc berisha, prapë berishë do ngelet edhe në letër edhe në jetë. Ujku qimen e ndërron, por zakonin se harron!!! VVc-ja e salës nuk fshihet dot me gomë…ata që i shkojnë mbrapa salës, le të shkojnë në tropojë e ta bëjnë kryeqytet po të duan dhe t’na lejnë rehat ne të tjerëve në tironë që duam ndryshim dhe RILINDJE! Pa hajdutë e mashtrues, pa mafiozë e vrasës! PUNË PËR TË GJITHË! PASURI KOMBËTARE PËR TË GJITHË! E jo vetëm për kalamajtë e babi berishës…që do me na u vetshpall mbret !!!

  Reply to this comment
 7. Sajmir June 4, 11:35

  Nje retushim i dukshem mesuar prej tij nga Ramiz Alia!
  Buze varrit politik!…Turp per Shqiperine te votohet duke manipuluar me voten e bardhe..

  Reply to this comment
 8. denari June 4, 12:01

  po ik or komunist dreqi leji reaht shqipatret se ke zene karriken e kryeministrit dhe je kthyer ne nje diktator te pa shterur qe mendon vetme per puhstetin e tij dikattorial

  Reply to this comment
 9. albana June 4, 12:02

  ky po qe qenka lajm diktatori slai ebrisha modifikon cv e tij sepse normale nuk ak shkruar q ene kohene komunizmit i ka sherbyer me nder partise komuniste dhe enver hoxhes ndaj turp i amdh ky

  Reply to this comment
 10. ergi June 4, 12:04

  shikoni se cfar ben kryeministri i vendit pastron cv e tij nga pjesa e errret dhe mundohet tu shese shqipatreve pjesen e tij te mire mundohet tu sheshes shqipatreve pjesene etij t ebukur qe ne fkat dhe keto jane t emodifikuara,katastorfale

  Reply to this comment
 11. ergi June 4, 12:06

  kryeminister me injorant e me batakci e me intrigatnt e me mashtrues nuk kemi pasur ndonjeher endaj duhet ta shporrim qelbesiren se nuk po le te qete shqipatret dhe po mendon vetem ti genjeje

  Reply to this comment
 12. elona June 4, 12:07

  genjeshtar esht emekati me i amdh i nje kryeminsitri dhe kete nuk duhet ti falin shqipatret sali ebrishes dhe ket eshqipatret sduhet ta tolerojne ate ndaj klloun sali ebrisha ska me vend ne shqiperi

  Reply to this comment
 13. arber June 4, 12:09

  2 qershori duhet te jete dita e ndeshkimit te ketij diktatori genejshtar qe mundohet vetem e vetem te mashtroje shqipatret ne cod kohe dhe ska paln e alternative per vendin eas nuk ka pasur ndnjehere

  Reply to this comment
 14. O.R June 4, 13:07

  Sigurisht qe do e modifikoj, sepse nuk ka cte shtoi me. Ate pun do bej do ndryshoi te dhenat sipas interesit te vet.Shyqyr qe ska shkruar aty qe kishte parashikuar se ne vitin 2007 do hynte ne NATO, se do ishte Edi Rama kundershtari tij e blla blla blla. Ah more Sali, ste beson me njeri jo. Se per pushtet ti shet edhe lirin, jo me te tjera.

  Reply to this comment
 15. Gramoz June 4, 14:45

  nuk ja vlen te flasesh per kete faqe nxire na ka bere te flasim me vete ,ik plere se na diskretitove te gjithe kombin ..mark uk me se fundi e pranove qe berishici eshte serb..poshte berisha rofte shqiperia e madhe

  Reply to this comment
 16. Landi June 4, 14:57

  Sali Berisha nuk eshte komunist por eshte jashteqitje e komunisteve. Komunistet ishin ata qe sakrifikuan jeten per popullin dhe interesat e tij , nuk ishin komunista qente e byros politike dhe as zagari i tyre Sali Berisha.
  Se kush ishte Sali Berisha ne vitet 90 dhe si ardhi e qendroj ne pushtet , ndiqeni me vemendje kete video domethenese.
  http://www.youtube.com/watch?v=iramcReU3HQ

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?