Daçiç-Hoxhajt: Ule zërin e mos u bë më katolik se Papa

August 30, 2014 10:10

Daçiç-Hoxhajt: Ule zërin e mos u bë më katolik se Papa

Seanca për Kosovën në Këshillin e Sigurisë të OKB-së është shoqëruar me debate të ashpra.

Ministri i Jashtëm kosovar, Enver Hoxhaj, nuk është ndalur vetëm tek problemet në Kosovë.

Ai ka akuzuar Rusinë për atë që po bën në Ukrainë.

Madje, Hoxhaj ngriti akuza për përfshirjen e ushtarëve serbë në këtë konflikt.

Kjo ka sjellë reagimin e ashpër të homologut të tij serb, Ivica Daçiç.

“Mendoj se Kosova nuk është në pozicionin që të mbajë ligjërata për konfliktet ndërkombëtare. Nuk e di pse ju duhet të përmendni Rusinë, kur po flasim për dialogun me Serbinë”, ka thënë Daçiç.

Ai ka kërkuar nga Hoxhaj dhe pjestarët e tjerë të qeverisë kosovarë, të ulin zërat dhe të mos bëhen më katolikë se Papa.

August 30, 2014 10:10
Komento

18 Komente

 1. beni August 30, 10:34

  Kur diskutohet per kosoven te debatohet vetem per te e jo tek ukraina e rusia ashtu sic degjova ne berlin tek pyeteshe nga gazetaret shqiptare per ukrainen, a thua se shqipria e ukraina bene pjese ne ballkan, konferenca e berlinit nuk ka lidhje me ukrainenen por pikerisht per ballkanin! Kesaj i thon te besh avokaturen e interesave te shteteve te tjera e jo te kosoves! Bravo dipllomacis serbe!

  Reply to this comment
  • elio August 30, 11:52

   Dacic eshte tullumbac I fryre karagjoz dhe do nje pergjigje te forte nga Kosovaret sikurse edhe nga shqipetaret. Vetem diplomaci nuk eshte por arrogance…qe I duhet vene freri..

   Reply to this comment
  • Pellazgu August 30, 14:06

   @beni
   Mor beni-qeni, mor qenef antishqiptar, kështu vazhdo mor hale se edhe pak të ka mbetur pa të ta q. gjithë Kosova buçen kurvë që të ka pjellë.

   Reply to this comment
 2. Moisi Golemi August 30, 10:43

  Mire i ka thene.

  Reply to this comment
 3. ILIRET August 30, 12:16

  Ja paska thane shume mire. Kush pjerdh per Kosoven ne bote, aq me shume Russia. Po c’te keqe ka njiher, qe te kesh marredhanie te mira edhe me russine?
  Ja merrni shembullin e Gjermanise. Shumicen e marredhanieve tregtare dhe ekonomike e ka me russine.

  Reply to this comment
 4. orienti August 30, 12:25

  -Mendoj se Daçiç ka pasur te drejte,politika duhet te jete me e sakte si “shkence”dhe ne komunikim.

  Reply to this comment
 5. Lleshi August 30, 13:01

  Mos mendoni se rasti i Ukraines nuk ka lidhje me Shqiperine dhe Kosoven ! Po i le jashte diskutimit ceshtjet juridike nderkombetare !

  Por gjeopolitikisht eshte me shume lidhje . Gjermania iu drejtua Ballkanit imediatisht , dhe vecanerisht Shqiperise , vetem si kunderpeshe e levizjeve ruse ne Ukraine ! Perzgjedhja e elementit shqiptar si “perfaqesim” , kishte vetem kete domethenie ! Te tjerat qe u sajuan nga shtypi apo vete palet , sipas mendimit tim ishin vetem genjeshtra !

  Sa do te zgjase nevoja e tundjes se flamurit shqiptar si “kercenim” ndaj Rusise ne Ballkan , kjo eshte ceshtje tjeter ! Sa serioze do te jene me faktorin shqiptar Gjermania , Europianet dhe vete SHBA-ja , duke perkrehur zhvillimin e tij , perseri kete do ta shohim ! Por koha ka treguar se ata gjithnje nuk kane qene serioze !

  Prandaj , ju vjen mire apo keq , per fatin tone te bardhe apo te zi , ju drejtohem bashkekombasve te mi me thirrjen e Enver Hoxhes : “Ta zhvillojme Shqiperine me forcat tona !” , ose duke e modernizuar pak me theniet e Merkelit dhe te Departamentit te Shtetit te SHBA-se : “nuk keni bere detyrat e shtepise …. nuk keni arritur …… etj etj…”

  Ne cdo rast , po te duam zhvillim duhet te punojme fort per nje shtet shqiptar , per nje ekonomi shqiptare , per financa dhe ushtri shqiptare ! Te huajt , sado miq (qe ne kapitalizem nuk ka) vetem ndihma do te na japin dhe me miell hua nuk rrohet !

  Prandaj nuk duhet te tolerojme as Berishat , as Fullhanet dhe as heshtjet e Edit per Fullhano kompanite !
  Shqiperia eshte e jona , shqiptareve , dhe jo e Berishave , Edrave , apo Merkelave !

  Reply to this comment
  • Pëllumb zaimi August 30, 19:28

   Lleshi ? Në një mëndje me ju? Në Shqipëri duhen politika strategjike,ekonomike,ushtarake etj.më identitare e me fizionomi më shqiptare d.m.th më kombëtare!? Shqipëria duhet te ketë zërin e saj të identitetit e të integritetit në fushat kryesore të zhvillimit etj.etj? U hallakata kot për të thënë dicka por sidoqoftë po e mbyll duke qënë në dakordësi te plotë me vështrimin tuaj më vizionar? Tung!

   Reply to this comment
 6. Iliri August 30, 13:28

  Shume mire I ka thene, po srrin dot shqiptaret pa dhene mend te tjereve se ajo zgjuarrsi e madhe duhet te shperthej diku.

  Reply to this comment
 7. iri August 30, 15:29

  Je nje qen I paguar antishqiptar ti beni kudo ben avokaturen e boshtit te dhjere tresh , Moske Beograd Athine. Ka gati 130 vjete qe ky bosht I pengon Shqiptaret te prosperojne si popull. ! Diplamatikish ushtarakisht e vemja karte tzni ne perdorim ka mbetur feja qe lamashet greke me deshperim po e perdorin, por skane per te arritur zsnje rezultat .Kosoven e shkeputem , do bashkojme edhe pjeset e tjera qe na kane grabitur ish fuqite e medha.Era po fryn per Shqiptaret, janullet edhe dacicet qe skerkuan asnjehere falje per ckane bere ndaj shqiptareve do dalin te humbur.Keta balot ketu le te lehin skane cte na bejne ,.!!!

  Reply to this comment
  • beni August 30, 20:17

   Or trangull pa fara,! Nga ju kopilat e turkut europa na ndau ne 5 shtete ne ishim ne 1 e nga ju u bem ti therasim dushmanit vlla! Vlla qe kerkon tu mare e driten e syrit te krishterve shqiptare,! Pu fare e poshter ku populli shqiptar ju hapi shtepite kur serb i ju vuri perpara dhe po u perseritte jo shtepite por halete do te hapim per ju se e meritoni,!

   Reply to this comment
 8. puntori August 30, 15:47

  po cpati dacic i preken dashurine e madhe rusin mire beri qe e tha se ata leshkoter e rusis e pengojen njohjen e kosoves nga kombete e bashkuara dhe ka bere shume shume mire qe e tha qe te meren veshe qedhimete te tyre per destabilizimin e ballkanite nepermjet serbisdhe saper katolik ne kemi nga te gjitha por te shohi dacic se mos behet katolike qe kerkon te hyje ne evrop xhotdulle me ngjyra

  Reply to this comment
 9. Nardi August 30, 17:25

  Kiji inatin, por foli hakun. Ministri Kosovar nuk perqendrohet tek ceshtjet e veta, por ia keput si kau peles, flet per gjera qe as i takojne dhe as ia vezhellen kush, por ka folur taman si servil, me bindjen se do te fitonte simpatine e Keshillit te Sigurimit. Mirepo per budallanjte ka dajak. I e4dhi ne shteg Serbit dhe ai ia ka mbyllur gojen. Mire ia ka bere shqiptarit qe ka dale e thote jemi kosovare, atehere le ta presi pergjigjen meqenese flet si kosovar.

  Reply to this comment
 10. xhino August 30, 19:14

  KESHTU BEJNE KETA KOSOVARET DHE PASTAJ E KA FAJIN SERBIA

  Reply to this comment
 11. ALBANO September 2, 16:04

  ky enver trapi se pari duhet te nderroje emrin e vet ose mbiemrin se na boni me turp pastaj te mendohet kr te flasi ,,, te mberroje shqiptaret kosoven dhe shqiptaret gjithandej por mos te flasi per rruset se Europa i mbylle syte dhe ben sikur ;;; kaq gje nuk e kupton apo eshte i trashe ;;; ;;; me ne fund te gjithe enveret jane rrota k ;;;;;;; debila nuk e nxjerrin mizen nga qulli ;;;; ng kush katun eshte ky i varferi hoxha ;;;; dhe nje serb ja futi 2kepucet ne nje kembe ;;;kosova ka njerez te zgjuar hiqeni kete rroten ;;

  Reply to this comment
 12. xhaxhi enver September 2, 17:32

  shikoni te lani surratin tuaj ,mos i fusni hundet ne canakun e te medhenjeve ,ka cecua bicak atje dhe ta vret veshin ,bolet dhe cfare te ka ngelur tjeter ,o kokerrro.ke zgjidhni problemet e brendeshme ,me fnjinjet dhe asgje me tutje .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim