Daçiç: I frikësohemi mesazheve të Edi Ramës në Preshevë

October 30, 2014 18:52

Daçiç: I frikësohemi mesazheve të Edi Ramës në Preshevë

Programi i vizitës së kryeministrit Edi Rama në Serbi më 10 nëntor është duke u përgatitur dhe nuk është ende e sigurt se çfarë do të përfshijë. Këtë e konfirmon ministri i Jashtëm serb, Ivica Daçiç.

Në një intervistë për Radio Televizionin e Serbisë, Daçiç pranoi se çështja më e nxehtë nuk është nëse duhet të shkojë, apo jo, Rama në Preshevë, por çfarë mesazhesh do të përcjellë prej andej.

Së bashku me Ramën pritet të udhëtojnë edhe ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, dhe ai i Ekonomisë, Arben Ahmetaj, të cilët kanë qenë në Beograd disa ditë më parë.

Daçiç konfirmoi se një nga propozimet e palës shqiptare është vizita në Preshevë.

“Pyetja nuk është nëse dikush duhet të shkojë apo jo, por mesazhet që do të dërgojë. Ne presim që mesazhet të dërgohen të jenë në përputhje me parimet themelore dhe objektivat e vizitës, si dhe për zhvillimin e marrëdhënieve tona të mira”, tha Daçiç.

Vizita e Ramës në Beograd ishte programuar më 22 tetor, por u shty për shkak të përshkallëzimit të tensioneve edhe në radhët e politikanëve pas incidenteve të ndodhura në ndeshjen e futbollit Serbi-Shqipëri, të vlefshme për kualifikueset e Euro 2016.

October 30, 2014 18:52
Komento

5 Komente

 1. Meteh October 30, 19:05

  Pse o SERBOMADH po trembesh.Rama nuk eshte vetem i gjat si trup,por & me mendje Europjane dhe ai dhe vendi i tij Shqiperia nuk ka pasur synime teritoriale,luftenxitese,dashakeqse.NQS doni miqesi te mire,jepini pavarsin KOSOVES dejuro & kthejini syt nga BE & jo nga Rusia.

  Reply to this comment
 2. Arben October 30, 19:37

  SOT NE SERBI JETOJNE 1 MILION SHQIPETAR NDAJ TE CILEVE SERBIA USHTRON POLITIKA ASIMILUESE.

  CDO AFRIM I SERBISE ME SHQIPERINE DO TI AFRONTE SHQIPETARET E SERBISE ME VELLEZERIT E TYRE DHE DO TE MINONTE PERPJEKJET E SERBISE PER ASIMILIM.

  KY ESHTE THELBI I KETYRE PROBLEMEVE QE PO DALIN, SI ME NDESHJEN ASHTU EDHE ME DEKLARATAT E VUCIC-IT QE NA DUKEN SI PA LLOGJIKE.

  SERBIA DO TA ANULOJE VIZITEN E RAMES PER KETE ARSYE.

  E NJEJTA SITUATE ESHTE EDHE ME HUNGAREZET E VOJVODINES (E CILA ESHTE SA 2 KOSOVA BASHKE) ASHTU EDHE ME NJE PAKICE RUMUNE.

  Reply to this comment
 3. ErMal October 30, 23:06

  E tha mire Rama ne takimin qe kishte me studente dhe pedagoge ne Harvard se mos kujtoni se ata jane te forte, 32,000 veta qe bertasin “vritini shqiptaret” tregon dobesi dhe jo force.

  Reply to this comment
 4. 888 October 30, 23:12

  iu mbiu lepuri ne bark

  Reply to this comment
 5. ... October 30, 23:19

  Sapo e skualifikuan nga gara për kryetar të AMA-s dhe ai shpërtheu në FB.

  Ishte aq i ligështuar dhe stresuar sa u shkroi mbështetësve të vet: … Epo kështu bëhen punët në Shqipëri! Fut hundët Athina dhe Beogradi. Nuk e lënë këtë vend ta qeverisin dhe ta menaxhojnë shqiptarët por duan grekët, serbët, vllehët dhe cdo sllav apatrit qe e shet brenda ditës vendin e tij…”

  Me këtë shpërthim pedagog Zylyfi në departamentin e Gazetarisë në Universitetin e Tiranës e ndërkombëtarizoi konkurrimin e tij, duke aluduar se shërbimet sekrete të vendeve fqinje e kanë skualifikuar nga gara për të qenë numri 1 në AMA. Shërbimet inteligjente kanë kapur një element shumë të fortë në patriotizmin e pedagog Zylyfit: faktin që ai nuk di asnjë gjuhë të huaj dhe kjo sipas arsyetimit të vetë Zylyfit “është një pengesë për armiqtë e kombit shqiptar që të negociojnë apo të fusin hundët në punën e tij”.

  Pedagog Zylyfi ka refuzuar të mësojë një gjuhë të huaj deri më tani, pavarësisht se ka patur në duar metoda të mësimit të anglishtes shune të sofistikuara, qe ta mësojnë për 5 ditë ose maksimumi 1 muaj gjuhën. Por ai nuk ka pranuar të dijë gjuhë tjetër vec shqipes, sepse kjo e mbron në kauzën e tj atdhetare dhe patriotike.

  Ndaj dhe Beogradi e Athina e kanë halë në sy këtë shkencëtar që cdo shpikje, ide dhe kërkim i bën në gjuhën e rreth 7 milion shqiptareve që banojnë në të gjithë botën. Pedagog Zylyfi nuk ka përmendur Shkupin, ose shërbimet inteligjente maqedonase, nëse ato kanë gisht apo jo në pengesat qe po i bëhen në karrierë.

  Por mbase për këtë nuk ka një qëndrim të qartë akoma.

  Megjithatë pedagog Zylyfi e ka shtuar në CV e tij se ka qenë kandidat për kryetar të AMA-s, gjë që e shikon shumë pozitivisht për karrierën në të ardhmen.

  Reagime dhe opinione për pedagog Zylyfin në rrjetet sociale

  “…Në Fejzbuk kam lexuar që është tip spiuni. Që se ka për gjë të raportojë për gjithcka i zë syri dhe veshi, sidomos për pedagogët në Departament. Edhe sot e kësaj dite pronari i gazetës Shekulli K.Kokdhima e ka fiksimin se në redaksinë e tij e kishte desantuar shik-u dhe sa herë që shante përsëriste fjalën “ballaboksi”, si duket kishte mësuar dhe për pseudonimin e tij potencial….. Ne fakultet nuk ka lënë njeri pa spiunuar. Dhe kur nuk ka lajme për ndonjërin ose ndonjërën Zylyfi i sajon që ti bëj qejfin lajmmarrësit… Nga këto shërbime nuk i ka dalë keq në fakt…”

  ————

  Ky far pedagogu është një tip manjaku i pështirë. Ju vihet pas cupave të fakultetit dhe i duket se kush e shikon ja luan. Në fillim ne e kemi pat frikë se mos na bënte ndonjë gjë, por pastaj kuptuam se ai nuk kishte qëllime serioze, por donte vetëm të të prekte nga pak. Kaq e kishte fiksimin. Të ftonte në zyrën e tij dhe me buzën në gaz dhe me sytë që i zhvendoseshin ne skaj të pëshpëriste: E ke provuar ndonëherë? Mos u trenb se nuk të bëj gjë. Desha të shikoj linjat… E ke bërë ndonjëherë? Kush është ai? E njoh une? Prit të shoh ma nxirr pak ta shoh…Fare pak Nuk te bëj gjë ja ta shoh një sekondë… E trajton apo e mban të patrajtuar… Ja dhe pak ta prek me dorën tjetër… Një skenë që e ka përsëritur disa here… Zot cfare mban kjo tokë

  ——————-

  Më ka treguar Orjana nga grupi tjetër. Ishte dhe Sabi Rexha dhe Gert Muci present. Kur fuste ndonjë vajzë në zyrë e humbte fare toruan, Ky Zylyfi bëhej prush i kuq me pulla mavi. Kur i nxirrte vajzat nga zyra në fshehtësi me vrap kthej në zyre duke qëndruar gjatë. Duhet të masturbonte disa herë se kur dilte nga zyra e tij nga prush i kuq bëhej limon i verdhë. Eh sa cupa ka prekur ai! Vetëm kaq, se nuk përballonte dot më shumë…

  ———————–

  Po cfre prêt Eneida, shumë i pështirë. Ka një dreq zakoni që kur të takon të jep dorën. Të cilën e ka gjithmonë si me graso. Si me rrëshirë që të ngjit… Uf cfarë këllire. Sidomos kur del nga zyra. Ta cpif për zotin, se ku nuk të shkon mendja me këta që masturbojnë gjith ditën. Shumë i pështirë është. Keta dhe Ergisa Ne vajzat e quajmë GRASATORI, se dorën e djathtë e ka gjithmonë si me graso… Ua e tmerrshme, shumëe cpifur! Edi që mban në zyrë një foto të Zajminës me këmishë nate që e përdor sa herë që do të përshpejtojë gjërat… Paguajme taksa ne që këta Zylyfët të kenë komoditet për perversitete

  ——————–

  Në verën e vitit 2011 Zylyfi erdhi në burg dhe donte të mblidhte me shpejtësi krijime dhe mbresa të burgosurve. Takoi disa prej shefave dhe personelit dhe insistoi për vjersha, poezi, bejtje, apotregime e hartime nga të dënuarit. Pati pak shumë gatishmëri, por ai shkoi vetë në disa qeli dhe iu mbushte mendjen që të dënuarit të dorëzonin gjithshka, sepse do zhvillohej një aktivitet i madh në Tiranë ku do të kishte shumë e shumë profesorë, akademikë, politikanë dhe shefa të burgjeve. Të lodhur dhe të raskapitur nga hallet dhe shqetësimet e tyre në qeli të dënuarit u bezdisën shumë nga kërkesa e tij (Zylyfit). Njëri prej të dënuarve, më agresivi dhe më i shkrehuri, gati sa nuk ia theu brinjët, duke e nxjerrë me dhunë jashtë nga qelia. Tërë nerva mori një këlluf jasteku dhe me sprai shkroi një parrullë të cilën e vari në dritaren e dhomës së ajrimit duke e lexuar disa herë me sa zë kishte në fyt: “Ore Zylyftar, ore Zylyftar, pse je kaq shum e shum K..” Kjo ishte një përgjigje fyese dhe denigruese për një vizitor të burgut dhe që duhej ndëshkuar nga shefat. Por administratës dhe në mënyrë të vecantë psikologes që kishte patur më shumë kontakte me atë (Zylyfin) i pëlqeu vjersha e varur në dritare. Për 24 orë të tjera asnjë nga drejtuesit nuk reagoi për dy vargjet e të dënuarit dhe vetëm më pas këllufi u hoq nga dritarja e dhomës së ajrimit, pasi ca të burgosur filluan të ulurasin në korr dhe kjo u pa si shkak për ndonjë trazirë dhe revoltë e tyre

  ———————

  Kam lexuar në rrjetet sociale se ky pedagog Zylyfi ka bërë para disa kohësh një letër anonime për Departamentin ku ka akuzuar një koleg të tij për cështje personale. Kjo nuk do të ishte ndonjë gjë e re sepse ai njihet si raportues i zellshëm tek shefat brenda dhe jashtë universitetit, brenda dhe jashtë LSI, por si duket me porosi të vecantë, në atë letër ai ka hedhur akuza për një nga pedagogët më të mirë dhe me intergritet të Gazetarisë, i njohur dhe në media për qëndrime serioze dhe intelektuale. Si duket duke ju përmbajtur porosisë, si vepron “ballaboksi” gjithmone, në këtë letër elektronike që ka shkruar në adresat e pedagogëve të tjerë ka synuar që të sulmojë dhe të përflasë pedagogun e respektuar. Por kjo nuk i ka ecur, sepse është evidentuar menjëherë që letrën e ka shkruar ai dhe e ka dërguar në konspiracion nga emaili i një ish punonjësi të KKRT-së, një person parazit dhe vemje që nuk është dhe aq i panjohur për trupën pedagogjike të fakultetit…. Të dy bashkë si në rastin e ekspeditave gjobëvënese që bëjnë ndaj pronarëve të mediave në rrethe, ata përgatitën sulmin ndaj Departamentit, por kjo skemë oridnere është mëse e qartë për të gjithë…”

  ————-

  Nuk më duket i drejtë që keni shkruar ndaj Zylyfit, sepse duket se keni gjetur nje hallkë të dobët të Departamentit dhe e përdorni si kalë beteje. Nuk është profesionale që të gjesh diku një anë të errët, një negativitet dhe ta përgjithësosh. Një shkrimtar amerikanolatin është shprehur se edhe në Mahnaten po të shkosh do të gjesh mut. Edhe atje ka banjo, edhe atje njerëzit përmjerin dhe dhjesin…. Edhe mbretëresha e Anglisë si gjithë paraardhësit e saj, shkon dhe kryen nevojat personale….Logjika e këtij shkrimtari duket qartë, që nuk mund të përdorin një negativitet për të vlerësuar të tërën. Ju keni gjetur një mut dhe doni tani që të ndyni gjithë Departamentin, gjithe fakultetin e filologjikut. Do ishte njësoj sikur reportazhi për Barkingam palace të bëhej vetëm në banjot e pallatit mbretëror, sa herë ul e ngre mbathjet me tantellë mbretëresha… Kjo nuk më pëlqen aspak, sepse Departamenti i gazetarisë ka njerëz të shkëlqyer, të dashur dhe shumë të respektuar për studentët dhe stafin. Nuk mund ti përfaqësojë ata një mut muti që i paska ngel në derë atyre… Ndaj ndërpritini shkrimet menjëherë…”

  ——————–

  “…është profil mosmirënjohësi, dikur i rrinte si servil ish shefit të Departamentit, por sa ai mbaroi mandatin, nuk la akuzë dhe shpifje nfaj tij, duke rënë në dashur menjëherë me shefin e ri. Por dhe nja dy vjet sa ti mbarojë mandati dhe këtij, do ta kthejë patjetër pllakën. Ka nisur të testojë kthesën kur në biseda të ndryshme shprehet se është “totalisht i cmendur…” Por këtë e ka dhe si taktikë që të fitojë zemrën e ndonjë të pakënaquri, që më pas ta spiunojë…”

  ————————–

  Të burgosurit e duan pedagog Zylyfin sepse i tregojnë vjershat, bejtet dhe poemat me shumë faqe që krijojnë dhe Zylyfi bë shkencë me to madje disa nga krijimet e të burgosurve i ka pasqyruar dhe në punimin doktoral. Kontributi i tij i vetëm është përfshirja e kujtimeve dhe ditareve të të burgosurve, sepse pjesën tjetër të temës ja kanë shkruar të tjerët. I burgosuri për përdhunim të dyfishtë S.H gati sa nuk iu sul ta përdhunonte një gardian të vjetër kur mësoi se vjersha e tij që e kishte bërë gjatë procesit të jashtëqitjes në banjon e improvizuar të qelisë është përfshirë në punimin e doktoraturës së Zylyfit.

  I rrethuar këtu me tela

  po rri dhe mendoj

  Mendoj për të dashurën time

  që s’po e shikoj

  Kur alkolin kam filluar

  jetën time kam shkatërruar

  I lutem zotit të më ndihmojë

  nga kjo errësirë të më lirojë

  ———————

  Zylyfi ka arrit të bindi këngëtarin më të madh të qarkut të Beratit, Dule Malindi që ti dedikojë një këngë. Kënga do i kushtohet figurës, aktivitetit dhe impaktit shkencor të pedagog Zylyfit.. Ky është një nga prioritetet e pedagog Zylyfit, sepse Dulja ka një ndikim shumë të madh te qarku i Beratit. Ai ka mbi 130 këngë të transmetuara dhe rreth 250 vija melodike këngësh të gatshme për porosi, nga klientë të sërës së lartë, të sërës së mesme, te sërës së ulët dhe të sërës përtokë fare që jetojnë me ndihmë ekonomike. Tekstet i ka po të gatshme në konstruksion, por vetëm plotëson emrat e porositësve. Këngëtari Dule njihet si autor i këngëve për udhëheqësit më të mëdhenj të politikës shqiptare nga Ali Pasha deri te Fatnir Mediu (të gjalle ose vdekur), për figura të shquara të huaja, si Klinton, Obama, Uesli Klark, Greta Garbo, Perez Dekuelar, Osama Bin Laden, Enver Petrovski,, Al Pacino, Pele, Pitkinin, Zdravko Colici, Tom Kruiz, por dhe figura popullore si Komisar Katani, Komisar Megre, Komisar Havari, Tomi dhe Xheri, Heri Poter, Shamikuqja, Myzaferi dhe Amazi, Sali Protopapa. Pirati i Karaibeve Zapata,Herkuli, Dik Sheltoni, Helena e Kucovës, Sabri Fjezullahu e shume të tjerë që banorët e qarkut të Beratit i këndojnë në dasma e vaki, në fejesa dhe parafejesa, ne ditëlidje dhe synetllëqe. Kjo është hera e parë që Dulja mbyll një kontratë për të bërë një këngë për një shkencëtar shqiptar. Për 30 euro paradhënie dhe 40 euro pasdhënie Zylyfi ka rënë dakord me Dulen që ta bëjë këngën dhe para se të shfaqet në televizionin popullor bbf, DVD-ja do të perhapet falas në gjithë zonën nga Bogova, në Potom, Cepan, Gjerbës në Vëndreshë Leshnjë etj.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*