Dalai Lama, kuptimi dhe historia

March 18, 2018 03:39

Dalai Lama, kuptimi dhe historia

Kjo është një foto e rrallë e vitit 1937.

Në të shihet Dalai Lama, në moshën 2 vjeçare.

Jo të gjithë e dinë që Dalai Lama nuk është një emër personi, por një titull.

Kuptimi i fjalëve Dalai Lama është Oqean i Diturisë, një përzierje mes gjuhës tibetiane dhe asaj mongole.

Ky titull u jepet liderëve shpirtërorë të popullit të Tibetit që prej vitit të largët 1391 – shkruan DITA.

Dalai Lama i parë ka jetuar nga 1391 në 1474 dhe quhej Gendun Drup.

Dalai Lama aktual që njohim të gjithë është i 14 në radhë.

Emri i tij i vërtetë është Tenzin Gyatso dhe e mban titullin e lartë prej vitit 1940.

b.m. / dita

March 18, 2018 03:39
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*