Dalin koeficientet e provimeve me zgjedhje dhe shkollave të mesme

March 10, 2015 18:00

Dalin koeficientet e provimeve me zgjedhje dhe shkollave të mesme

Të gjithë ata maturantë të cilët duan që të ndjekin studimet e larta, kanë mundësi që të njihen me koefiçientët e lëndëve me zgjedhje.

Ministria e Arsimit dhe Agjencia Kombëtare e Provimeve kanë miratuar listat zyrtare të koeficienteve për lëndët me zgjedhje dhe llojin e shkollës së mesme.

Fakultetet kanë vlerësuar me koeficientet 1,0, 1.2, 1.3 dhe 1.4 të gjitha lëndët me zgjedhje dhe llojin e shkollës së mesme që maturanti ka ndjekur. Po gjatë ditës së djeshme ka nisur zyrtarisht edhe procesi i aplikimit online, për plotësimin e formularit A1 nga maturantët e kryeqytetit.

Për renditjen e dy provimeve me zgjedhje maturantët duhet të tregojnë kujdes dhe të konsultohen më parë me koeficientet, për të shmangur zgjedhjen e gabuar që mund të çojë në uljen e pikëve për të fituar universitetin.

Koeficentët e lëndëve me zgjedhje, MSH 2015

Koeficentët e profileve të shkollave, MSH 2015

Udhëzues për aplikimin online nga Portali Qeveritar, MSH 2015

 

March 10, 2015 18:00
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim