“Das Deutche Stadion”/ Propozimi i Hitlerit për Lojëra Olimpike gjithmonë në Gjermani

January 3, 2018 14:14

“Das Deutche Stadion”/ Propozimi i Hitlerit për Lojëra Olimpike gjithmonë në Gjermani

Adolf Hitleri njihet për idetë e çmendura që ka pasur gjatë jetës së tij. Një nga ato ishte të organizonte Lojërat Olimpike në Gjermani… Përgjithmonë. Po, ai mendoi të organizonte Lojërt Olimpike në vetëm një shtet. Dhe për atë eveniment ai planifikoi të ndërtonte stadiumin më të madh në historinë e njerëzimit me 400,000 vende.

Stadiumi që do të merrte emrin “Das Deutsche Stadion” (Stadiumi Gjerman) u planifikua të ndërtohej në Nurenberg, në jug të Gjermanisë. Ndërtimi i stadiumit filloi në shtator të vitit 1937 dhe pritej të përfundonte në vitin 1943. Projekti u krijua nga arkitekti Albert Speer.

January 3, 2018 14:14
Komento

1 Koment

 1. Pellazgos January 3, 18:09

  Ideja Helenike e kultures se Saj ndricon akoma pamvaresisht qe Fete Arabe si te Krishtera ashtu edhe Myslimane kane qene kanceri i Evropes.
  Kete e tregon Rilindja Evropiane pse?
  Se kishte vdekur,kaq e thjeshte.
  Duket e paragjykuar,por menyra e te jetuarit e Grekeve te Lashte qe nga Mitbollogjia,Perendite jane Simbole dhe Fantazi qe jane kaq Reale me fantazinw e pakapshme te Mendjes se Helenistit,sa qe ne nuk mund ta perceptojme se sa te Lire,te I agjinueshem,te aresyeshem,te Ditur ishin Ata.
  Kjo duket qe nga urrejtja e vete te Krishterreve kunder kesaj bote te Mahnitshme.
  Nje fakt domethenes qe tregon qe Fete nuk besojne ne Zot.
  Parthenonin,Tempullin e Dijes Simbolin e Civilizimit Evropiane te Krishteret e kthyen ne Kishe dhe me vone Myslimanet ne Xhami.
  Pse?Se urrejtja fetare eshte kaq e madhe sa qe detyrojne besimtaret e tyre te vetesakrifikohen ne emer te Fese.
  Po nuk u sakrifikove apo nuk shfrytezon kohen per ato qe beson,atehere nuk je besimtare i perkushtuar por hipokrite.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*