DASH apelon për dialog: Kosova dhe Serbia mjaft me provokime

June 22, 2019 15:03

DASH apelon për dialog: Kosova dhe Serbia mjaft me provokime

Shtetet e Bashkuara të Amerikës vazhdojnë që të përkrahin dialogun, të cilin e ndërmjetëson Bashkimi Evropian, për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës, ka thënë Departamenti amerikan i Shtetit, në një deklaratë për Zërin e Amerikës, me rastin e anulimit të takimit të liderëve nga Kosova dhe Serbia, i cili ishte paraparë të mbahet më 1 korrik në Paris.

Në një deklaratë me shkrim nga Departamenti i Shtetit, theksohet që “Beogradi dhe Prishtina duhet të largojnë pengesat, t’i shmangin provokimet dhe t’u kthehen bisedimeve”.

“Ne jemi të gatshëm që t’i dëgjojmë dhe ndihmojmë të dyja palët dhe BE-në, si ndërmjetësues, që të gjejnë zgjidhje, për të cilën do të pajtohen të gjithë”, kanë thënë nga Departamenti amerikan i Shtetit për Zërin e Amerikës.

Ndërkaq, senatori Ron Johnson, kryesues i nënkëshillit për Evropë dhe bashkëpunim për siguri rajonale, në Këshillin e Senatit për Punë të Jashtme, ka thënë se është “dëshpëruar që takimi në Paris ndoshta nuk do të mbahet”.

“Arritja sa më parë e marrëveshjes, do t’i kontribuonte stabilitetit të Serbisë, Kosovës dhe gjithë rajonit. Shpresoj që liderët në Beograd dhe Prishtinë të takohen së shpejti, të vazhdojnë bisedimet dhe të vazhdojnë të punojnë për arritjen e marrëveshjes”, ka thënë Johnson.

Takimi në Paris, i paralajmëruar për 1 korrik, në të cilin është dashur që të takohen përfaqësuesit më të lartë të Serbisë dhe Kosovës, në praninë e presidentit francez, Emmanuel Macron dhe kancelares gjermane, Angela Merkel, është shtyrë për afat të pacaktuar.

l.h/ dita

June 22, 2019 15:03
Komento

19 Komente

 1. FAKT, Milloshevici pajisi UCK-n me zyre perfaqsuese ne Prishtin. Fakt, Milloshevici ishte MEGAFONI I UCK-s. June 22, 15:11

  Milua veteran i UCK?
  Ishte UCK-ja qe realizoi spastrim etnik ne Mitrovic kunder shqiptareve fill pas “clirimit”.

  Reply to this comment
  • Turk=grek=serb June 22, 17:18

   Ja turkoshaket si i dalin ne mbrojtje Miloshevicit !
   Keto mbetje osmane kane bashkuar armet me sllavet si dikur p.osmane. Sot Erdogani qe i jep pjaten e supes ketij morrit me lart per te mbjelle percarje mes shqiptaresh eshte miku i Putinit.
   Morrat turkoshake jane hedhur ne sulm kunder integrimit europian te shqiptareve.
   RROFTE AMERIKA QE SHPETOI SHQIPTARET NGA GENOCIDI SERB. o morr turkoshak dum babist.

   Reply to this comment
 2. ante June 22, 15:47

  Sot duket qe nuk e keni
  pire aloperidolin

  Reply to this comment
 3. fery June 22, 17:17

  Vuciq para pak castesh sapo dekkaroi ne TV ” PINK ” serb se :
  “edhe po te benin presion 350 miljon anerikan mbi te per ta njohur pavaresine e Kosoves , ai kurre nuk do ta bente nje gje te tille , ai kurre nuk do ta poshtroj as vehten e tij as Serbine ”
  Kjo pra ishte pergjegjeja e zyrtarit me re karte serb Vuciq , apelit te DASH te permbajtjes se dy paleve Serbise e Kosoves nga provokimet

  Reply to this comment
  • RROFTE AMERIKA June 22, 18:19

   Po ti ca je zedhenes i Vucic? Po cdo ti thote ai serbeve fanatike nacionaliste? Ne fund do behet cdo Amerika dhe pike.

   Reply to this comment
  • Pellazgu qe shkruan turko-grek-serb nuk e di qe te gjithe keta i ka krijuar Europa. June 22, 19:40

   Vucic dhe keta “tanet” jane te gjithe VEGLA. Vucic e ka me te veshtire ne Serbi se sa keta plehrat tane ne Shqiperi dhe Kosov. Keta i shesin trojet shqiptare copa-copa ose te gjithe njiherit dhe nuk i hyn gjemb ne kemb.

   Reply to this comment
   • RROFTE AMERIKA June 22, 21:08

    Hakradinaj dhe Thaci kane luftuar per lirine e Kosoves. Askush nuk e do Kosoven me shume se ata.

    Reply to this comment
    • Dada Gonxhe Bojaxhi tek varri i zogo-fashistit Enver ne SEKONDEN qe i duhej KATOVICES. June 22, 21:16

     Ky dje thoshte , rrofte BRSS.

     Mund te na tregosh luftrat qe kane bere keta te pa bes?

     Reply to this comment
     • Turk=grek=serb June 23, 11:56

      Luftrat i di gjithe Kosova qe i do dhe i respekton ushtaret e UÇK. Ju turkoshakeve u prish pune patriotizmi shqiptar se ju doni percarje mbi baza fetare. Doni te ndani vllazerine midis shqiptareve te krishtere e muslimane si shqiptare te nje gjaku. Beni te njeten loje si serbi e greku bile jeni me te ligj se ata.
      Ska me perandori te dhjere osmane. Ik pirdhuni ne anadoll te baba o dum baiste te Haxhi Qamilit.
      RROFSHIN THAÇI E RAMUSHI. RROFSHIN USHTARET E UÇK. RROFSHIN HERONJTE E KOMBIT. RROFTE AMERIKA.

      POSHTE MUTRAT TURKOSHAKE , SERBOMADHE E GREKOMANE.

      More vesh o turkoshak shqipfoles.

      Ne Anadoll e ke vendin jo ketu. Mbetje osmandhjere.

    • fery June 22, 21:29

     Te moshuarit e tregojne nji perralle RROFTE AMERIKA kur nji person njiher mbytej ne nji lum
     Kercen shpetimtari , e nxorri nga uji dhe e vari ne nji dege peme ne breg
     Tha , se i mbyturi ishte lagur shume andaj e vari te terej ne diell por ne fakt ,shpetimtari pasi e shpetoi nga uji , e mbyti ne litar
     Nqs. ata kane luftuar , luftuan per vehten e tyre por jo ketij populli te ia rjepin lekuren ngase populli gjithe atyre qe luftuan asnji borgj si ka . Borgj i ka vetem atij qe e cliroi

     REOFTE AMERIKA

     Reply to this comment
   • Turk=grek=serb June 22, 21:38

    Ik o mongol injorant na mbushe mendjen. Te fala Erdoganit mikut te Putinit.

    Reply to this comment
    • fery June 22, 22:46

     Une tregova cfare dij une , ti
     turk=grek=serb tregove cfare dine ti dhe , kjo mese meje dhe teje bene diferencen apo jo …?

     Reply to this comment
     • Turk=grek=serb June 23, 12:22

      Fery. Une se kisha fare me ty komentin por me kete turkoshanin qe kerkon te percaje me nickname Dada Ginxhe… Behu i zgjuar o Fery se sado pakenaqesi te kesh me lidertet e Kosoves ata perseri jane shqiptare. Ata ishin ata qe veshen shollet dhe dolen ne mbrojtje te Kosoves. Keto pakenaqesi nuk duhet te sherbejne per percarje mes shqiptaresh. Ne e kemi shume te lehte per ta quajtur tjetrin tradhetar. Nga keto percarjet tona histrikisht kane perfituar armiqte tane turq, serbe e greke. Shikoje kete morrin turkoshak me lart si kerkon te hedhe balete mbi njerzit me te shquar te kombit shqiptar. Pse e ben thua ti? Se u do te miren shqiptareve? Jo ta them une se do percarjen. Se e do ate cope te Shqiperise ne Anadoll perseri si ne kohen e qoftelargut. Keta turkoshake nuk kane problem ti ndajne shqiptaret me serbet dhe greket si ne kohen e qofte largut te p.osmane kur falte toka shqiptare sic beri me Plaven, Gucine, Ulqinin etj sa here hante drua nga Rusia. Edhe sot kete duan keta turkoshake prandaj ndjellin percarje. Heronjte tane si Skenderbeu, Rilindasit etj ketyre turkoshakeve u zene syte se ata i nashkojne shqiptaret dhe jo ti ndajne sic duan keta dumbaiste sipas fese. Ne kete kuptim prandaj kerkojne te denigrojne dhe luften e UÇK dhe luftetaret e saj. Se ajo ishte nje lufte per komb.
      Shembulli qe jep ti sherben per analogji. Bile me vjen keq ta them por tregohesh i leshte dhe cinik me ate qe shkruan. A nuk ishin SHBA te cilat vendosen veton me 1925 per nje mos ndarje te dyte te trojeve shqiptare?
      A nuk ishin SHBA qe urdheruan aleatet e NATO per sulmin mbi Jugosllavine e Miloshevicit?
      A nuk ishin SHBA dhe presidenti Bush qe deklaroi nga Tirana qysh para te gjitheve se Kosva do behej e pavarur?
      A nuk e ka mbeshtet SHBA krijimin e ushtrise se Kosoves?
      SHBA ka per te qene ajo qe ne fund do e zgjidhe dhe antaresimin e Kosoves ne OkB si shtet.
      Po si mund te jemi ne kaq mosmirenjohes kundrejt nje miku kaq te madh qe historikisht ka qene ne krah te shqiptareve?
      Po crendesi ka nqs SHBA ka interesat e saj? Kjo bote mbi baza interesash eshte ndertuar. Ku ka shtet qe nuk ka interesa dhe mund te jetoje i vetem ne kete bote? Rendesi ka qe ne na perputhen interesat me SHBA dhe mire qe shtetit me te madh ne bote i perputhen interesat me ne.
      Po cfare doni ju ? Rusine e sllavete mbi koke apo doni te lejoni shperfytyrimin e kombit ne azjatike te pacivilizuar sic perpiqet Erdogani me politiken e tij neo osmane duke shfrytezuar fene?
      Miljarda euro ka ivestuar BE ne Shqiperi e Kosove deri me tani. Eshte ivestitori me i madh. Po seshte faji i tyre qe ne shqiptaret hame kokat e njeri tjetrit dhe nuk dime tw punojme te bashkuar per te bere shtet.
      Me inkijdeshem o Fery se nuk eshte eveshtire ti thuash tradhetar tjetrit sikur i thua mirmengjes. Se turku, serbi e greku gati jane. E kane gjet gjithmone gjihen kunder nesh ata.

 4. llapi June 22, 22:39

  Deri sa keshilltar i thaqit deri dje ishte UDBA shi nikolic me mire te quhej dialogu serbi-serbi , Per cka te permendet Kosova edhe ashtu asnje interes qe shkonte ne llogari te Kosoves nuk diskutohej , qellimi ishte qe te shperblehej serbija per te gjitha krimet qe I beri ne Kosove !

  Reply to this comment
  • fery June 22, 23:22

   Ashtu llapi,ashtu eshte si shkruan ti , fjala e drejte eshte e rende ( per RROFTE AMERIKA ose , per kete tjetrin turk=grek=serb ) por ama , eshte e drejte . Gjitha ato avantazhe qe pati Kosova madje , ishem edhe viktime serbe por , tani keta qe po dijaligojne ne emer te Kosoves na shendruan ne agresor vetem pse mbrojtem pragun e shrepive tona

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim