DASH: Mbështesim integrimin e Shqipërisë

Redaksia Online December 20, 2013 17:30

DASH: Mbështesim integrimin e Shqipërisë

SHBA mbështet integrimin e Shqipërisë në BE. Në një deklaratë të sotme, zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Mari Harf, tha se SHBA pret me padurim integrimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë.

“Presim me padurim ditën kur këto dy vende do të integrohen tërësisht në institucionet europiane. Integrimi i tyre në institucionet europiane do të thellonte marrëdhëniet dhe partneritetin tonë me ta mes Shqipërisë dhe Maqedonisë”, ka deklaruar zëdhënësja e Departamentit Amerikan të Shtetit, Mari Harf në një reagim të saj pas shtyrjes që BE-ja dha për statusin e Shqipërisë.

Redaksia Online December 20, 2013 17:30
Komento

8 Komente

 1. gardh December 20, 11:47

  Sa here thone keshtu domethene qe… Eehhhh.. Ju thashe qe nuk ishte e lehte ti thoshim JO Amerikes per armet kimike.
  Me sa mbaj mend Arvizu e permendi statusin kur foli per perfitimet qe mund te kishim

  Reply to this comment
  • derdimeni December 20, 14:36

   DASH të mbështesë luftën ndaj korrupsionit,reformën me themel në drejtësi dhe të ndihmojë në arrestimin dhe gjykimin e Sali Berishës, monstrës së ballkanit e më gjërë.

   Reply to this comment
 2. Ilir December 20, 13:54

  EDHE NE VETE E MBESHTESIN

  Reply to this comment
 3. mergimtari fv December 20, 14:41

  Sarkazem e gjalle , dalin llafet e pleqve : miremengjes interes , ne vazhdojme me Besen si ne kohen kur u be Kanuni , por harruam ligjet e tij : me nep te nap .

  Reply to this comment
 4. Aliu nga Selenic December 20, 14:47

  Armet Kimike nuk u refuzuan nga Qeveria Rama.! Armat Kimike u sabotuan nga Berisha nga ky sejgmen antiamerikan qe vete Ambasadori Amerikan e hetoi dhe e pa me syte e vete ne kete hapsire qe u shfaqe me kete raste. Pra autori i kesaje moserealizimi jane vete Berisha dhe Basha.

  Reply to this comment
 5. Ajet Delaj December 20, 22:20

  December 20, 2013

  STATUSI CAK PER TE ARRITUR NDERMJET REFORMAVE APO DEMAGOGJI .POLITIKANET SHQIPTARE JETOJNE NE SHQIPERI?

  E para rruga pergjate procesit te integrimit gjer ne antarsim eshte konceptuar nga Europa e Bashkuar si nje process monitorimi dhe nxitje te reformave qe ne fund te fundit kane per qellim rritjen e nivelit te mirqenjes se qytetarve shqiptare duke e perafruar ate me vendet e Bashkimit Europian.
  Se dyti duhet thene qe statusi pa hapjen e negociatave eshte i manget por edhe sikur te jete i plote gje qe as qe eshte guxuar te kerkohet nga Qeveria Shqiptare prap eshte shume pak dhe as qe ja vlen te behet kaq politike me kete aspect.
  Per kete ja vlen te theksohet fakti se Turqia ka me shume se 37 vjet qe i eshte dhene statusi e akma nuk eshte caktuar nje date per antarsim pra me kete duhet theksuar fort nga institucionet shqiptare se primare eshte reformat e zbatimi i lirive e te drejtave themelore te njeriut gje qe do binin patjeter mireqenje e procesi i integrimit do ishte dicka fare normale pasi ne jemi pjese e Europes.
  Tani si Qeveria Rama dhe padyshim edhe te tjerat parardhese e kane pasur retorike te dites integrimin europian duke parashikuar edhe afate ku me shume kane haxhuar energji per demagogjine mbi integrimin sesa per reforma thelbesore pasi realisht kane preferuar te sundojne me klanin e tarafeve sesa te udheheqin nje process demokratik qe fillon me respektimin e votes e kulmon me respektimin e lirive dhe te drejtave themelore te njeriut.
  Urojme qe Qeveria Rama te mos e ndjeki kete rruge te pafrytshme e jodinjitoze pasi jo vetem nuk do kene rezultat por do konsistoje edhe e demshme pasi qeverte parardhese gjithnje kane tentuar qe me zhurmen e integrimit te mbulojne korrupsionin dhe harxhimin e parase publike for nothing Bruksel- Tirane e anasjedhtas me siguri shumehere per qef e pak per pune kure eshte ne funksion kompjuteri dhe jodomosdoshmerisht duhen takimet kur punen e ben mjaft mire edhe nepremjet e-mail.
  Tani te ndalemi tek faki se perse ende kesaje radhe nuk na u dha statusi si edhe here te tjera do gjendej disa shkaqe ne morine e problemeve qe kemi e nje shtet apo me shume dhe te jeni te bindur se prape do gjenden edhe ne te ardhmen shkaqe e shtete nese realisht shqiptaret nuk i futen punes konkrete prodhuese e te frytshme se bashku me qeverine e tyre.
  Per te kuptuar me mire pengesat ne rrugen e integrimit Europian duhet nisur nga detyrat e shtepise sesi klasa politike i ka plotesuar gjer tani.
  Ne Kushtetuten e Repuplikes se Shqiperise ka nje kapitull mjaft te rendesishem dhe arrire sic eshte ai i lirive dhe te drejtave te njeriut duke perfshire edhe kapitullin per pronen private , fundi i fundit Kushtetuta e Repuplikes se Shqiperise eshte nje kushtetute demokratike dhe goxha e arrire per nje shoqeri e shtet demokratik qe percakton detyrime te ndersjedhta ndermjet shtetit e shoqerise.
  Per te arritur tek kjo Kushtetute klases politike shqiptare ju deshen 8 vjet lufte politike e deri rrebelim ushtarak ku ne finale mezi mori ca vota mbi 50% te pjesmarrjes , nje zot e di sa e sakte ka qene numrimi megjithate sic edhe e thashe kushtetuta ne tersine e saje i ploteson parametrat dhe qellimin per te cilen edhe eshte aprovuar me asistencen e plote te partnerve nderkombetare.
  Mirpo problem madhor i Kushtetutes se Shqiperise nuk qendron tek permbajtja pasi fatemiresisht tani nuk e konteston kush sidomos pas grisjes se fleteve ne 2008 por tek moszbatimi dhe respektimi i saje ne fryme e nene qe nga dita e aprovimit deri diten e sotme pergjate 15 viteve nga Qeverite Shqiptare por as edhe nga opozita e kohes ku pergjate 8 viteve z Berisha e ka quajtur publikisht kushtetuta e Mark Avdise.
  Gjer ketu mendoj se eshte mjaftueshem per te kuptuar se nje vend ku qeveria e tije nuk respekton Kushtetuten e Repuplikes se vet eshte nje vend tribal qe noton ne kaos dhe jo vetem nuk eshte i denje qe te integrohet ne familjen Europjane por eshte nje shoqeri qe rrezikon vlerat dhe parimet e Europes se Bashkuar. Nese i shton kesaj gjendje edhe korrupsionit galopant ne tetera segmented e jetes shteterore e shoqerore te shoqerise shqiptare e zhvatja hapur e parase publike duke e lene buxhetin e shtetit zero dy here ne 13 vitet e fundit.
  Megjithate mendoj qe ta coj pak me tej analizen ne menyre me te detajuar per te kuptuar se realisht ku eshte dhe ku ndollet shteti shqiptar nese krahasohet me Europen dhe objektivat qe ka marre persiper klasa politike shqiptare.
  Shqiperia eshte tamam si ai plaku i veriut kure e pyeten se si e ke punen dhe ai u pergjigj se pasha Zotin boll mire kisha me kene me pase ato qe me mungojne por fatekeqesisht me mungojne te tera.
  Qeverite shqiptare kane 68 vjet qe mbas dorzimit te pushtetit e gerryejne buxhetin e shtetit jo deri ne qindarken e fundit por edhe disa qindra miljon dollare nen zero pra duke e grabitur buxhetin e shtetit hapur e diten per diell dhe deri tani asnje qeveritare nuk eshte ndeshkuar apo perfunduar ne burg per kete.
  Jane vrare qytetaret shqiptare para e pas shpine diten e nate me gjygj e pagjygj deri ne shkatrime e rrafshime te nje fshati te tere e vrare me dhjetra qytetare ne katun e ne mes te bulevardit e po ashtu qindra te plagosur dhe askush nuk eshte denuar per kete.
  A e di kush sa qindra qytetare Shqiptare kane fituar dhe kane ceshtje ne Gjykaten e te drejtave te njeriut ne Strasburg pasi Kushtetuta e Shqiperise ju a garanton jeten, pronen, e dinjitetin njerzor por Qeverite Shqiptare njera pas tjetres as qe duan tja dine edhe pse jane nen juridiksionin e Gjykates se Strasburgut dhe per pasoje sa miljone apo qindra miljon euro duhet te paguaje buxheti i shtetit te gjobe per kete.
  A kuptojne qytetaret shqiptare se buxheti i shtetit jane taksat e qytetaeve shqiptare dhe qeveritaret shperdorojne mundin dhe djersen tuaj dhe nuk denohet e ndeshkohet askush.
  Gjykata e Strasburgut konstaton se jane dhunuar lirite dhe te drejtat themelore te qytetarve shqiptare duke u shkelur Kushtetuta e Shqiperise u shkohet deri atje sa te cenohet edhe inegriteti toksor i shtetit konstatuar kjo nga Gjykata Kushtetuese Shqiptare dhe perseri nuk ndeshkohet kush.
  Me shume se 131 miljon dollare eshte demi i shkaktuar nga qeveria Berisha ndaj administrates publike duke e shkelur ne menyre flagrante statusin e saje pasi te qeverive pararrdhese nuk ka statistika e gjasa me siguri kaq apo me shume gje qe fatekeqesisht edhe kjo qeveri po shkon ne te njejten rruge me komisione dallkaukes partiake kur konkurset duhen zhvilluar ne system kompjuterik e korrektim me komjuter megjithse per trajnimin e administrates shqiptare nder vite perendimi ka harxhuar qindra miljon dollare.
  A ka nje segmet te vogel te institucioneve shqiptare qe e zhvillojne veprimtarine e tyre konforme Kushtetutes se vendit , lirive e te drejtave themelore te njeriut ne nje shoqeri te lire e pluraliste me rregulla te qarta te tregut te lire qe zhvillohet me konkurence e transparence qe ka ne themel pronen private dhe te drejten e autorit . Le ta gjykoje gjithsecili se ku realisht eshte shoqeria shqiptare nese i referohemi ketyre vlerave e parametrave te shoqerive demokratike perendimore.
  Perpara se analistet shqiptare te kerkojne perse Holandezet apo edhe te tjere do i vendosin veton dhenjes se statusit kandidat Shqiperise gje qe per mua nuk eshte asgje perpara realitetit te mjerueshem duhet te ngrene zerin fort per mangesite e te vendosin afate e standarte per Qeverine Shqiptare duke i hapur studio e faqet e gazettes per intelektualet e vertete e njerzit kurajoze . Ne anen tjeter te marrin fund intervista demagogjike me njerz te parapaguar duke shkuar deri atje sa shtypi online nuk te jep mundesine as per te bere nje koment se nuk po flasim per shkrime te mirefillta nese nuk je sahanlepires i mirfillte apo ordiner i dores se fundit.
  A ka shqiptar qe mund te thote se per cfare standarti Europa duhet ti afroje shqiptaret apo per meriten se klasa politike shqiptare ka debuar jashte atdheut me se pakti 50% te popullsise , rinine dhe itelektualet duke e veshtirsuar shume ndryshimin e realitetit ne kah pozitiv pasi qeveritaret shqiptare fatekeqesisht deri tani kane qene sundimtare.Ne Europe nuk shkohet me sundimtare por me lidere vizionare kete duhet ta dije cdonjeri me e pakta e punes. Per me tej ? We hope.
  Ajet Delaj
  New York

  Reply to this comment
 6. Ilir December 21, 06:32

  ORE, EDHE NE VETE E MBESHTETIM INTEGRIMIN E VENDIT TONE, PSE THA NJERI GJE???!!!!

  Reply to this comment
 7. BESIANA GUSHI December 21, 10:26

  @Mari Harf

  Tek ne, ne Shqiperi thote nje shprehje andej nga Skrapari i Ilir Metes:
  “Te qajne diten e te vrasin naten”
  Ne nuk mund te helmoheshim me 20 tonelata Sarin te Al-Asadit te Sirise, dhame e vazhdojme te japim kontributin tone ne Afganistan edhe pse modest.
  E duam dhe e respektojme demokracine amerikane.
  Pritem nga ju mrs. Mari Harf nje ndihme konkrete ne dhenjen e statusit per ne BE.
  Nuk na e dhate !
  Eshte koha t’jua kthejme mbrapa muxhaheidinet qe i strehuam ne shenje respekti per ju, sepse fale edhe prezences se tyre ne tokat tona, u konsideruam vend fondamentalist islamik nga partneret tuaj: Hollanda, Britania e Madhe, Franca, Gjermania e Danimarka.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*