Dash Shehi: Nëse duam duar të pastra dhe fytyrë të larë, s’duhet të merremi me Berishën

June 13, 2015 10:02

Dash Shehi: Nëse duam duar të pastra dhe fytyrë të larë, s’duhet të merremi me Berishën

Dash Shehi thotë se opozita s’duhet ta kthejë më kokën nga e kaluara.

Sipas tij, ajo duhet të shohë përpara.

Duke iu referuar Berishës, Shehi thotë se nuk mund të ndërtohet politika e së nesërmes, me njerëzit e së djeshmes.

“Nëse do t’u delegohet sërish kohëve të vjetra për të zgjidhur kohët e reja, unë gjykoj që kjo është një nga gabimet opozitare.

Absolutisht kjo është një nga gabimet opozitare. Për të ecur përpara nuk kthehet koka pas.

Nuk mund të ndërtojmë politikën e së nesërmes me njerëzit e së djeshmes.

Këtu hyjmë në kontradiksion.

Pra, një ndarje definitive me të kaluarën e vet, një reflektim autokritik për gabimet që ka bërë sepse vetëm kjo na jep duart e pastra, fytyrën e larë, moralin e lartë për të kërkuar për qytetarët ndryshim dhe për të qenë kritikë mbi ata që janë sot”, thotë ai për Mapo.

Unë gjykoj që Berisha duhet të qëndrojë në lavdinë e vet, në shenjtërinë e vet.

Nëse do të bëhet interpretues, unë kam idenë që do të krijojë një mjegullnajë dhe një dyzim të pushtetit brenda PD-së dhe një mosmbyllje definitive të etapave.

Pra nuk fillojmë një cikël të ri, por rrotullohemi rreth vetes”, vijon më tej ai.

June 13, 2015 10:02
Komento

24 Komente

 1. andromeda June 13, 10:08

  Futi një dopio raki, ti Dasho, dhe zgjohu pas 21 qersh. për të parë se si do jetë zgërdhi e djathta jote e dashur.

  Reply to this comment
 2. LORA June 13, 10:27

  Padyshim qe nuk .mund te ndertohet politika e se nesermes me deshtaket e se djeshmes,sikurse je ti o zv.krueministri I eksplozionit te shtetit te shqiptareve ne 1997-en.

  Reply to this comment
 3. lejleku June 13, 10:35

  Eshte fat i madh qe te kesh INTELEKTUALE dhe NJERES te mire si Dash Shehi…
  Urime per mendimet BRILANTE !

  Reply to this comment
  • aty June 13, 11:39

   Tiranasit nuk jane shquar ndonjehere qe te ndrisin sot, vetem per tave dheu shquhen ata e shtepi qerpici per te tjerat merre me leng se mishi mbaroi.

   Reply to this comment
   • ben June 13, 22:41

    Dashi nuk eshte tirons,sa per dijeni eshte nga Tepelena,me origjine.Ne Tirane ka lindur dhe eshte rritur,por nuk eshte tironc 100 karatesh

    Reply to this comment
  • Bureto June 13, 16:11

   Mendimet nuk mund te ndahen nga veprat. Ka qene dhe mbetet bashkepunetor i Berishes, edhe pse eben kete me dinakeri dhe here-here me kujdes. shikoni vetem kurben e perkrahjes se tij. ne zgjedhjet e 2009 mori si LZHK mbi 11.000 vota, dhe ne 2013 afro 4.000. Populli edhe pse duket si i pa mesuar me demokracine, javash-javash po kupton. Nese Dashi dhe LZHK, do te benin nje lufte me te mencur dhe konstruktive duke kritikuar dhe denuar disa vepra shume, shume te padenja per PD dhe dhe Berishen, do t’i rriteshin kuotat dhe mund te behej nje faktor i se djathtes, shqiptare qe i mungon aq shume Shqiperise. T’i leme perrallat se te djathten e perfaqeson Berisha me Mediun. Eshte nje loje katoviciane qe tashme i ka dale boja. Gjynah qe Dashi humbi pike per nje post deputeti. Duhej te tregohej më idealist dhe kemengules ne aspiratat mbi te cilat u kriju LZHK ( vete emri duhej justifikuar-Levizja per Zhvillim Kombetar) Eshte me e denje qe te deklaroje shkrirjen e saj, e asaj qe ka mbetur, ne se ka mbetur, dhe te perfshihet ne siglen e PD. Aty nga brenda po qe i zoti le te luftoje per demokratizimin e saj.

   Reply to this comment
 4. emigranti June 13, 10:49

  Berisha nur eshte koh e shkuar si zotrote na deklaron ketu, keto jan genjestra qe dhe vete ti nur i beson. Berisha vashdon te beje akoma nje jete politike si perpara nje viti por me nje stil te ri hudh gurin dhe fsheh doren. Berisha duhet te luftohet ne vashdimesi dhe pa kompromis qe te shporret nje here e pergjithmone kjo rrace e ndyre. Ne qoftese kemi bere kete atehere Do te eci shqiperia perpara. Rrofte shqipria Rrofte liria rrofte demokracia.

  Reply to this comment
 5. intelektuali June 13, 10:52

  LLOGJE BOSHE ME DEMAGOGJI BALLISTESH

  O Dash Ballisti po boll more mavri elozhe dhe lavderime per Sali Vrastarin dhe Sali Kusarin. Po nuk te vjen pak turp more Mavri Ballistesh te Kohes se Qepes qe me nje levizje te gishtit do te shuash dhe te fshish:

  VIKTIMAT E GERDECIT?
  VIKTIMAT E 21 JANARIT?
  REMZI HOXHEN?
  KOSTA TREBICKEN?

  po vjedhjet makaber te fondeve publike ne rrugen e pambaruar te Kombit more Dash Mavria e harrove?

  po 1997-n e harrove o Dash Mavria me gjithe Piramidat e Faraonit Berisha me hyzmeqarin e tij Bode?

  Reply to this comment
 6. I.Troplini June 13, 11:06

  “Une gjykoj qe Berisha duhet te qendroje ne lavdine e vet, ne shenjterine e vet”,

  kur shkodranet te urrenin dhe donin te te shihnin me mire te vdekur se te gjalle por nuk donin te shpreheshin hapur nga ana gjuhesore, “te uronin” nga zemra,,,,,,,TE PAFSHA NE MOTORR.
  Z. Shehi nuk eshte me origjine nga Shkodra. E vetmja gje, qe e lidh me ate qytet, eshte qytetaria dhe vlerat kulturore te mjedisit ku u rrit. Perpjekja e tij per ti thene dikujt,,,,,THEFSH QAFEN,,,,,,duhet pare ne kete aspekt.
  LAVDI dhe SHENJTERI,,,,,,jane atribute te deshmoreve te Kombit, te atyre qe kane paguar shtrenjte, per te ndihmuar shoqerine, te atyre qe kane vene vendin dhe idealin mbi interesin personal. Te vetmit, qe kane paguar shtrenjte, ne rastin VICIDOLI, jane qytetaret e kesaj Republike. E kane paguar me jete njerezish, me miliarda leke te humbura ne piramida, me shkaterrimin e cdo shprese per jetese, ne vendin e tyre.
  LAVDI dhe SHENJTERI apo me mire THEFSH QAFEN.?

  Reply to this comment
 7. Toni June 13, 11:45

  Po ku rri ndonjehere esell ti more dash qe te te maresh seriozisht,duar+fytyra te pastra SHQUP-i ti enderroje se aktulisht krimbet ne vrases-hajdute-spiune-regjimsa-etj….

  Reply to this comment
 8. shpati June 13, 11:49

  Dy dite me pare gazeta faqezeza “RD” shkruante se gjykata “VDIQ” . Kishte harruar e shkreta te shkruante se PD VDIQ. PO , po, PD vdiq.! E une do te shkruaj:
  Vdiq PD,vdiq PD
  Lumja ti moj SHOQERI
  Vdiq PD po kendoni
  Te ndertojme ket SHQIPERI.
  oDASH! pER NGA FJALE

  Reply to this comment
 9. shpati June 13, 11:53

  JE I MADH,PO VEPRIMET TE KANE FUNDOSUR. Ke te drejte ne ato qe thuaj ,
  NUK ecen PD me me Sali e Lulzim Hajdutet e kriminelet. Turp per ata qe shoqerojne , por me shume turp per ata qe shkojne dhe degjojne nje hajdut 230 milionesh e vrases i 4 qytetareve ……………

  Reply to this comment
 10. lypsi June 13, 13:30

  kerkonte lypsi per buk,vetem nje lek,dhe gjeti kete shkrim,ku ti flisje me barkun plot e i kollarisur.
  hej ti,
  qe ne 97 deklarove si burre ne parlament nje thenie ;kujdes me vloren se vlora ka bere histori..
  dhe nuk te degjuan dje ata qe ti sot keta vrases i shmang nga vemendja,te harrohen ,ai gogoli eshte njeri burim me i madh i se keqes shkaterrimare te vendit,
  burrimi tjeter jeni ti, PS,LSI dhe te gjthe qe nuk vendosenasnjehere ligjin per drejtesi.
  per ty ka rendesi rroga qe merr, e sepse te tjeret vuajne nga milionat e vjedhura e qe duhet ti kthehen popullit……..
  hej ti ke veshur prap kostum te ri per zgjedhjet…..
  ta kane bere dhurate me parate e vjedhura nga shfrytezim i punes se femijeve ,qe nuk mund luanin me lodra ne fshatin gerdec, por q u vrane ,por qe punonin edhe 10 vjecare

  per buken e varferise, se kesaj mynxyre politike,dhe ku femijet e tu nuk e kuptojne,kete shfrytezim qe i bente femijeve 10 vjecare familja qe ju e mbroni……

  Reply to this comment
 11. Zoro June 13, 14:46

  Politikan rromuzaxhi, je shume i vonuar me keto qe thua !

  Reply to this comment
 12. sabrina June 13, 14:47

  Si lahen duart kaq kollaj nga krimet e berishes & co. Dhe kjo thenia e Dash Shehut eshte shume me hile, sepse te ishte per ju do kishit hequr dore me kohe, por eshte berishe ai qe nuk ju leshon me ju. Berisha e ka kapur fort PD dhe se leshon, sepse e ka biznes familjar, biznesi me fitimprures i te gjitha koherave. Ai jo vetem qe s’ka ikur vete dhe ben ligjin per cdo gje ne PD, por po pergatitet ta lere PD ne duart e familjes se tij.

  Reply to this comment
 13. santana June 13, 15:14

  Dash, nuk beht me poçe e re me balten e vjeter , por ju e keni kuptuar prej kohesh qe te mos vdesesh nga etja duhet te mesohesh te pish edhe uje te qelbur …i cili vazhdon akoma te pihet nga ju…

  Reply to this comment
 14. metlaj June 13, 15:14

  ZOTI DAshi ju ve jepni disa disa krahasime se per te ecur para nuk ktehet koka pas kjo eshte shume e vjeter per kohen e re sepse lidin si shprehje kur shqiptaret dhe qeveritaret e tij kishin sinqeritet dhe burreri KURSE sot te gjithe mondohen te shikojne mbrapa se e kaluara e aferte ka shume borxhe ndaj tyre (SIC jane ndeshkimet e pa drejte dhe prishjet dhe vjedhjet qe duhen te paguhen nga urdheruesit ana tjeter eshte se nje pjese e popullates nga halli ose lakmia kane shume borxhe qe po te dalin ne skene ndeshkohen keshtu do ta mbrojne deri ne vdekjen ose afer vdekjes se tyre fatkeqesish e paguaj zbatuasit e thjeshte qe j ane paguare pak dhe jane ndeshkuare kurse ideatoret bejne jet sheikesh dhe demtohen nga lufta e tyre e brendeshme

  Reply to this comment
 15. Arben June 13, 15:18

  PO TI TE JESH NJERI ME TRU NE KOKE, FLET PER ATE SE ME CFARE DUHET TE MERREMI QE TE JEMI ME DUAR TE PASTRA DHE FYTYRE TE LARE.

  PERSE TE DJEG KAQ SHUME SE ME CFARE NUK DUHET TE MERREMI.

  NE KEMI 25 VITE QE MERREMI, PIKERISHT ME GJERAT QE NUK DUHET TE MERREMI, SE U MORREM EDHE KESAJ HERE, CFARE PROBLEMI KA??!!

  Reply to this comment
 16. Turi June 13, 15:36

  Sigurisht qe i ka mendimet e vyera…po pse nuk i ka shpalosur keto mendime vite me pare…Dash Shehi,merr Fatri Tafajin e ndonje tjeter dhe shkoni e pini nga nje dopio raki dhe mendoni kohet e parazatizimit tuaj shekullor…

  Reply to this comment
 17. skifteri June 13, 16:08

  *****Z.Dasha Shehi ,eshte e vertete se S.Berisha u zbua nga pushteti si qen i zgjebosur ,por ai perseri vazhdon duke lehur !..,e degjuat ne Krass-Montana?, Saliu nuk eshte ne krye te P.D-se por eshte berishizmi si rryme. pa zhdukur Berishizmin nuk zhduket Berisha ate e kemi ketu te gjalle me gjithe rreziqet e mdha qe paraqet kunder interesave te shqiptarve .P.D-ja sot eshte nje bande qe i thote vetes parti,ata kane bere krime , dhe S.Berisha i ka shperblyer ,ne vende qe te ndeshkoheshin . /Asnje vend ,nuk eshte grabitur kaq mizorisht,nuk eshte plakçitur kaq barbarisht ,nuk eshte vrare nga mafja e drejtesise kaqe turpesishte se sa SHQIPRIA .Keto jane kryer nga S.Berisha, tani ju thoni ,ky Sali qe vodhi qe vrau ,qe shiti teritorin,qe perkrahu gjithe vjedhesit dhe vrasesit,qe kane punuar dhe punojne me vetedije kunder interesave te shqiptarve ti leme ne qetesine e tyre mbretrore!!!!!? Turp o Dashamir SHehu ti je nje mashtrues !.Ti flet si ne vakefe!!??..Shqipria eshte te gjithe vakefe !…,ku te gjithe te degjojne ,dhe te mos kene reagime???!!./Keshtu e keni henger ju gjaketat e vjetra?…VAKEFE.!…Marrja me Saliun dhe te gjithe kriminelet eshte detyre imedjate per te ecur perpara, tu sekuestrohet pasuria dhe te pergjigjen penalisht .Rruge tjeter nuk ka.~~~~~~~~~~~~~~~~~#

  Reply to this comment
 18. skifteri June 13, 16:10

  faleminderit MODERATOR!…

  Reply to this comment
 19. Kopaçe June 13, 16:17

  Berisha tani eshte me mire te shkoje o ne Tufine o Sharre. Zgjedhja eshte e tij….

  Reply to this comment
 20. Cukali June 13, 19:43

  Me këtë shprehje tënden për ti pëlqyer Saliut, ke harruar se acaron popullin që mund të ketë pasur njëfarë respekti për ty.
  Për ne, Saliu është ai gjaksori që është dhe që NUK MUND TË HARROHET,AS TË FALET.
  Ti ndaje mendjen: o me salehin, o me popullin.

  Reply to this comment
  • Zaho Puci June 13, 23:14

   Me ate fytyre oMr. Buza dhe me ate parti madheshtore qe ke ti o i mjere, duhet shkosh e t’i pish shurren cdo dite Sali Berishes. Prej tij ke 26 vjet qe nuk i thene miremengjes punes dhe e ke dredhur bithen sa andej ketej, ku te ka dalur interesi o spurdhjek. Mos harro se karrieren si politikan klasi e ke filluar si roje se bashku me Rozen ( qenin e PD -se ) tek dera e Partise Demokratike e prandaj tall bithen sot. Pusht burre.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*