DASH, ‘ultimatum’ partive shqiptare: Futuni në zgjedhje

April 21, 2017 08:56

DASH, ‘ultimatum’ partive shqiptare: Futuni në zgjedhje

Departamenti Amerikan i Shtetit u bëri thirrje të gjitha partive politike në Shqipëri të marrin pjesë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Në një deklaratë të lëshuar të enjten, thuhet se Nënsekretari amerikan i Shtetit për Çështjet Politike, Ambasador Thomas A. Shannon, u takua me ministrin e Jashtëm të Shqipërisë Ditmir Bushati, për të folur mbi interesat e përbashkëta në marrëdhëniet dypalëshe dhe në rajon.

Nënsekretari Shannon, thuhet në deklaratën e Departamentit të Shtetit, riafirmoi partneritetin e ngushtë midis Shteteve të Bashkuara dhe Shqipërisë, mbështetjen e fortë të SHBA ndaj përpjekjeve të Shqipërisë për reformën e gjyqësorit dhe angazhimin e përbashkët ndaj vlerave demokratike, sundimit të ligjit dhe respektimit të të drejtave të njeriut.

Shannon, thuhet në deklaratë, theksoi gjithashtu rëndësinë që të gjitha partitë politike në Shqipëri të marrin pjesë në zgjedhjet e ardhshme parlamentare.

Ky është  reagimi më i fortë deri tani që vjen nga administrata Trump.

April 21, 2017 08:56
Komento

12 Komente

 1. C'a bohet kshtu April 21, 09:16

  Pirdh o Shannon pirdh, perse u drjtohesh te gjitha partive per te marre pjese ne zgjedhje?
  Ju e dini shume mire qe kete pune ne dore e ka vetem nje njeri qe ka 27 vjet qe po shkerdhen Demokracine shqiptare, ku perjashtim nuk beni ju (USA) e as BE qe e keni mbajtur si ujin e paket, kriminelin Sali.
  Turp.

  Reply to this comment
  • Luli Basha April 21, 12:10

   Prape nuk e quaj! USA duhet te thote qe” te futen ne zgjedhjet e 18 Qershorit”. Sic e ka thene,une ne rregull jam. Ne zgjedhje do futem por jo ne Qershor.

   Reply to this comment
 2. naivi April 21, 09:21

  ahaa ,po nuk foli vete Donaldi i une s,luj prej çadre .

  Reply to this comment
 3. ??? April 21, 09:42

  Donald, duck Donald, duck!

  Reply to this comment
 4. spata April 21, 10:06

  Amerikanet nuk e njohin situaten politike ne Shqiperi. Keto jane njoftime personale te dipllomatve qe nuk e njohin realitetin.Te vine tek cadra te mesojne se per cfare po luftojne trimat e Celo Berishes.
  Ku eshte fshehur Luja se ai i di te gjitha .Ka dy muaj qe nuk thote asnje fjale per revolucjonin e “Republikes se Re” nga e cila do marri shembull gjithe bota dhe Amerika . Porosit amerikanet qe te kene kujdes se do te kete trazira .
  A te lumsha more Berisha .Ja mblodhe Evropes dhe i mbylle gojen Amerikes . He trimi i pa mposhtur i shqiptareve .Nga nje fitorje ne tjetren si shkemb graniti ne brigjet e Adriatikut .I mbushen breket armiqte e betuar te shqiptarve .

  Reply to this comment
 5. Patrioti April 21, 11:03

  Pas ultimatumit do theksohet qarte kush Parti.eshte per per dhunen dhe terrorin (cenimin e zgjedhjeve te 18 Qershorit )dhe kush per demokraci dhe ligj ! Kush eahte per rruge parlamentare dhe kush eshte Haxhi Qamilist , per “revolucion popullor agearo fshatar katundar !

  Reply to this comment
 6. Luani April 21, 11:53

  Te marrin pjese ne zgjedhjet e ardhshme parlamentare.
  Kjo eshte deshira e gjitha partive. Asnji parti nuk eshte kundra. Puna eshte se kur do behen keto zgjedhje dhe me cilen qeveri. DASH keto nuk i thote. E le per me vone ( si ne rastin e Maqedonise ).

  Reply to this comment
  • Artur April 21, 15:32

   @Luan topja,
   Qeveria eshte zgjedhur nga nje milione mbeshtetes dhe e ka mandatin deri ne 18 Qershor. Vazhdon te ushqesh trurin me diarene e Luloqes dhe Saloqes. Keqardhje per “luane” dhe “luanesha” cadriste.

   Reply to this comment
 7. demo April 21, 12:09

  Prisni!Amerikanet jane te pa informuar,Europianet jane te ndikuar,kurse gjermanet jane te majte komuniste.I gjithe populli malokar eshte futur ne cader dhe po pret Marsianet. Ujku nuk i ndahet stanit ku ka shqyer.Aq del maloku prej cadre.
  Rinia kryeqytetit qe u be promotor i proceseve demokratike,nuk priti reformat asgjesuese te malokut per nje jete me te mire,por emigroi neper bote.Ne tirane u versulen maloket me sinjalin e kryemalokut dhe pushtuan tokat dhe pronat tona; “Toke e xanun”,pushtuan vendet e punes:policine,ushtrine,drejtesine,…Maloket u pasuruan duke shitur tokat dhe pronat tona,duke zaptuar lulishtet,parqet,fermat,me drejtimin e sulltan malokut,derisa e bene Tiranen Kandahar…Ajo cader i siguroi,qe cfaredo qe te benin nuk do t`u prekej nje qime.Prandaj nuk del maloku prej cadre si rriqna.Riqna do shtypur.Duhet edhe njehere nje levizje qytetare kunder malokeve.Qytetare te Tiranes dhe gjithe Shqiperise! E keqja jone jane tufat e malokeve qe na kane zaptuar dhe i kane dhjere qytetet tona.T`i shporrim ne Vucidol!

  Reply to this comment
 8. Z/K April 21, 15:53

  Ketu kemi difekte te kuvendit ne miratime ligjesh.
  Duhet te miratohet ligji demokratikisht qe asnji parti nuk duhet te bojkotoje zgjedhjet.Subjekti bojkotues te dalin jasht ligjit.Si dhe te gjobitet.

  Reply to this comment
  • Bureto April 21, 19:32

   Shume e drejte! Por jo vetem kjo. Per te konsiliduar shtetin kerkohen dhe ndryshime te tjera kushtetuese, duke anulluar patjeter dhe ndryshimet qe u bene ne 2008. Por jane dy partite e medha PS dhe PD,te cilat duke dashur te ruajne monopolin dhe te gjejne shesh e te bejne pershesh, mbajne kete kushtetute dhe kete ligj zgjedhor. Të ashtu quajturat parti te vogla dolen para disa muajve me nje platforme ku rendisnin disa nga keto ndryshime, por nuk u degjuan nga ata qe kane votat per te bere ndryshimet, por edhe ata nuk u ndien më, sepse kryetaret i fusin partite e medha ne listat e tyre dhe keshtu behen deputete. Ata kete hall kane dhe jo hallin e shtetit dhe demokracise. Dhe në nje rradhe me PS -PD, me ta u rendit edhe Ilir Meta, i cili ne 2008, perkunder tyre hyri ne greve urie mu ne sallen e parlamentit. Kur beri koalicon me Berishen ne 2009, dhe aq me shume me Ramen ne 2013, pse nuk u ndie, per te qene koherent me aspiraten qe e futi ne greve? Sepse friken e eliminimit qe kishte ne 2008, fale dhe aleancave me keto dy parti, e shpetuan. Tani po u vjel frytet atyre ndryshimeve dhe me ‘qetesi dhe dashuri’ na luan rolin e ‘king maker’-it. Ndryshimet duhen, bile jane bere emergjente, po kush do t’i beje? Nga klasa e sotme politike zor se pritet zgjidhje. Ajo ‘Republika e re’ qe deklaron Basha me hipokrizi, i presupozon edhe keto, po pse nuk i artikulon dhe pse nuk i ve si kusht per zgjedhjet sot? Prandaj duhet reforma ne drejtesi, se nepermjet saj do te behet me ‘shprese te zotit’, sic thote populli, dhe pastrimi i kesaj mender klase politike. Le te shpresojme.

   Reply to this comment
 9. Aliu nga Selenic April 21, 18:33

  Ne keto situata duhet te kemi shume kujdes kur shkruajme.
  Nuk dua ti dale zote Malokut.Jo ai nuk eshte Malok, pore eshte tradhetar e shkuar tradhetise.
  Pore kjo nuk duhet te perkufizohet ne nje malok. Jo ne nje Malok, pore tek vija politike e Partise demokratike e cila ne vizionin e saj kishte shkatrrimin e shqiperise.
  Me vjen keq kure e gjith kjo vije politike kalohet ne nje nje njeri ose ne nje grupe njerzish cofshin ket edhe Maloke.
  Jo Vllejzer, Vija politike e Partise demokratike pavrasishte se eshte sunduar nga Berisha ajo ka marre dimensione politike.
  Edhe ne Permet eshte shkruar ne nje lapidare.
  U vrane keta persona nga Cecent e Veriut.!
  Ateher linde pyetja . Perse deputete e Tiranes , te Elbasanit, te Durrsit, te Jugute te shqiperise nuk distancohen nga ky grup malokesh.?
  Krejte e thjesh eshte,Ne se distancohen 20 deputet te Jugut te shqiperis qe militojen ne Partine Demokratike at per 24 ore e ndryshojn situaten ne shqiperi.?
  Pra ketu nuk kemi te bejm me nje person apo grup personash, pore me vije politike e cola ka marre dimension te te saj kombetare, ndaj argumenti qe paraqet DEMO eshte nje argument i pa baze me qellim te caktura perqarse gje qe nuk i sherben aspka vendit tone.
  Po cila eshte zgjidhje ne ket situate.
  E thjeshte BOJKOTONI MALOKUN, BOJKOTIMI BRENDA P[ARTISE DEMOKRATIKE DO TE JET CELSI I SUKSESIT. Ne keto kushte Vecidolesi nuk do te gjej streh ase ne Vecidol.
  I dashur DEMO. kapu pase rrenjes dhe jo pas degesh, dega keputet ndersa rrenje qendron gjithmone.!
  Rrenja eshte DISTANCIMI I DEP[UTETVE NGA KRIMINELI BERISHA.!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*