Dasma e nipit të Zogut, historia që përsëritet si parodi

July 10, 2016 09:33

Dasma e nipit të Zogut, historia që përsëritet si parodi

Kjo është ftesa e dasmës së nipit të Ahmet Zogut, pasardhës i familjes mbretërore, me aktoren Elia Zaharia. Ata kanë shpallur 8 tetorin e këtij viti, si ditën e dasmës.

Çifti ndodhet në Vjenë dhe po merret me përgatitjet e dasmës, e cila pritet të jetë madhështore.

Zogu i dytë dhe e fejuara e tij Elja Zaharia kanë publikuar në facebook, ftesën e dizenjuar nga Avni Delvina, pasardhës i Hiqmet Delvinës, dikur Ministër Drejtësie në qeverinë e Ahmet Zogut dhe dëshmitar në dasmën e tij.

Në profilin e tij në facebook, ka publikuar një fotografi të dasmës së Ahmet Zogut me mbretëreshën Geraldinë dhe në krah të tyre është edhe Ministri i Drejtësisë Hiqmet Delvina.

“Historia përsëritet në mënyrën e vet”, shkruan Princ Leka, por thekson se asgjë nuk është rastësi. Përmes një mesazhi të shoqëruar me këto fotografi, Princi jep detaje të përgatitjes së ceremonisë duke nisur nga ftesat. “Të dashur miq! Dëshiroj të ndaj me ju disa fotografi të marra gjatë plotësimit të ftesave nga artisti i mirënjohur, z. Avni Delvina.

Përveç punës së tij si piktor dhe grafist, këtë herë ai me mjeshtëri te veçantë po përkushtohet në kaligrafinë e emrave të të ftuarve.

Por, ajo që e bën akoma më të veçantë dhe simbolik këtë moment kaq të bukur të përgatitjeve, është historia që i lidh dy familjet tona. Në foton e dasmës së gjyshërve të mi, Mbretit dhe Mbretëreshës, është pikërisht paraardhësi i tij i nderuar, z. Hiqmet Delvina, asokohe Ministër Drejtësie, para të cilit çifti mbretëror firmosi aktin e martesës.

Historia përsëritet në mënyrën e saj, asgjë nuk është rastësi…Ju uroj një fundjavë të mbarë!”, shkruan Leka Zogu.

elia-pergatitejt-e-dasmes-mbreterore

ftsa-e-dasmes-se-princit princi

July 10, 2016 09:33
Komento

19 Komente

 1. qiri July 10, 10:11

  Legenerira Arben. Cfare pret nga skraparlliu Meta apo kapteri Nishani? Njerez pa ideale dhe karakter. Levezhga te kohes. Sot kerkon t’i njohesh ata ti? Po te mos ishin te tille shqiptaret nuk behej Zogu mbret. Shqiptari e thote vete: q..e nenen te te them baba.

  Reply to this comment
  • paci October 11, 16:33

   27 Brigada partizane u mbushen me te rinje e te reja shqiptare per te mbrojtur nderin e trojet e te pareve ,. per te cliruar vendin qe u desh te derdhej gjaku i 28 mije te rinje e te reja shqiptar , per te cliruar e mbrojtur pavaresine e Shqiprise , per te rreshtuar vendin me fituesit e luftes se dyte boterore .
   Per te perjetesuar emrin e Brigadave heroike , pallati i ish mbretit tradhetar mori emrin Pallati i Brigadave .
   Nuk ka turp me te madh se ti dorezosh celsat e Tije tradhetareve te bejne darsem ne te dhe te ju besh edhe hyzmeqarin .

   Reply to this comment
   • maks October 11, 16:34

    faji esht i joni qe kur vjen koha e votimeve au japim voten ketyre sojsezeve langaraqe qe shesin mend me dy lek te vjedhura nga gjaku i popullit

    Reply to this comment
   • MH October 11, 16:35

    Pa kurrfare iluzioni,vargjet e Dukes jane vargje madheshtore te fukarait te ndershem qe u perlesh me tradhetaret dhe me kryetradhetarin “Naltmadhenia”Mbret” i shqiptarve Zogui pare.
    Turp ta kene ato qe shkuane ne ate dasem e qe nuk i perkasin klases te tradhetis mbretenore.A dijne ato qe shkuane ne ate dasem ti bejne kronologjine e vetvetes ne kohen e lulzimit te Mbretenis kush ishin.Po me siguri kane shkue ne ate dasem si 5illi ne dasem.

    Reply to this comment
    • tina teri October 11, 16:36

     ARBEN DUKA
     JU,JENI I MADH.
     Ne se kadare qe i madh ne ate Kohe ,nga vete Koha, JU jeni i madh nga e verteta e thene me te vertete pa frike. S’KA NEVOJE TE PERDOREN METAFORA E METAFORIZMA E PLOT FANTAZIME PER TE THENE, E TE MBROSH TE VERTETEN, S’DUHEN KOMENTUESA E KRITIKE .E VERTETA ESHTE TEJET E THJESHTE .

     Reply to this comment
     • MeteH October 11, 16:37

      JU LUMT O ARBEN,
      QE CYTE KETE TEME,
      SE NA VJEN TE PLASIM,
      JEMI BERE VEREM.

      SE NE DASME VATE,
      META ME MONIKEN,
      PO JU NUK E PREKET,
      SALIN DHE LIRIKEN.

      KJO ESHTE TRADHETI,
      TE KEMI NE MBRET,
      JEMI REPUBLIKE,
      TE BERE PER I B R E T E.

      POPULLI PO SHEHE,
      SI PO SILLEN” TRIMAT”
      ME PARET E TIJ,
      SI PO FRYHEN HAJNAT.

      FAIN E KA RAMA,
      ERIONI E TAHIRI,
      QE I BEJNE LESHIME,
      GJYSHIT DHE TE BIRIT.

      KJO FARE E KEQE,
      DO SHKULUR NGA RRENJET,
      SE PAS DASMES MADHE,
      DO KERKOJNE ME SHUME.

      KETE PO THOT ZHEJI,
      NE STUDJON E TIJ,
      ANALIST I “MADH”,
      SUKUR SHOK I TIJ.

      NE KETE VENDIN TENE,
      PO NDODHIN ÇUDIRA,
      SE NE KRYE TE SHTETIT,
      KEMI CA B…Q..RA.

      JU O ARBEN DUKA,
      UNE U QOFSHA FALE,
      QE NENA E BABA,
      LINDEN NJE DELIDJALE.

      DHE GAZETES D I T A,
      I KERKOJ TU BJERE,
      SE PO NA NEPERKEMBIN
      KETA MYTEBERE.

     • Monika Kryezeza,ish prostitute tani gazetare e shtetare October 11, 16:37

      ARBEN DUKA,
      Para se te shkruash keto vargje bej autokritike qe te jesh mire me ndergjegjen PSE:
      -25 vjet nuk ke kuptuar nje tub qe ky vend eshte koloni e diaspores me antishqipetare te AmeriQise!
      -Qe ne kete vend 25 vjet kane qUrravisur qeverri kujslinge nga Sali Serbi,tek Nano Greku nga Like Floriri tek Pandi Bythka,e deri tek Edvin Zogolli!
      -Nuk ke kuptuar nje tub qe kjo SEVILOSJE behet per ‘IMUNITET’ qe qarqet me reaksionare te AmeriQise tu japin imunitet krimit e korrupsionit pas reformes!
      -BEJ AUTOKRITIKE NE EMER TE TERE MENDER SOCIALISTEVE SHQIPETARE QE KANE VOTUAR 25 VJET TE ‘MENGJEREN E BYTHES’ E LSI sh-Levizja socialSSaliste ne Shishtufine!

      Ketij krye.arit te bashkise qe ka zene vendin e Qazim bej Mulletit ti kerkohet doreheqje jo vetem qe nuk ka kerkuar heqen e tere simboleve 25 vkjet qe kane perdhunuar kryeqytetin e shqipetareve por i ben TEHMENARA simboleve te KRIMIT.PS po qe se ka ngelur ndonje shqipetar duhet ti kerkoje doreheqje nga tere funksionet partiake e si kryetar bashkije e nese nuk shkon te zanati i vjeter te shese FIQ ti hiqet keshilli bashkiak me votat e se majtes po kerkojme shtetin e shqipetareve e bashke me te kryeqytetin kthyer ne bordello te krimit korrupsionit e zonjezave lulushka apo HAJRI HONMIT ! Ke ke votuar 25 vjet o poet!?

   • Mondi October 11, 16:41

    Lavdi Enver Hoxhes dhe familjes tij https://www.youtube.com/watch?v=CxK6e4U88OM

    Reply to this comment
 2. intelektuali July 10, 10:18

  PO PSE MARTESA JU DUKET PARODI BOLSHEVIKE O GAZETA DITA?

  25 vjet pas renies se Murit te Berlinit dhe pas kapitullimit te komunizmit totalisht ne Evrope dhe Bote si nje MURTAJE shkatarruese per vendet dhe popujt, ju flisni me cinizem enverist per “PARODI” lidhur me nje martese qe i kujton Botes se Shqypnia dikur ka qene nje shtet qe respektohej nga Bota e Civilizuar, me institucione serioze shtetformuese, me LEKUN shqyptare prej floriri qe kembehej me shume deshire kudo ne Bote dhe me pasaporta shqyptare qe njiheshin nga te gjitha anet e Botes dhe me nje beznes kombetare qe po ecte perpara me kembet e veta, ne dallim nga Shqypnia e Enverit qe ishte bere si nje CIFLIG feudal mesjetar me popullate spiune vullnetare dhe skllever me pune te detyruar ne vendin e vet te rrethuar anekend me tel me gjemba, e molepsur nga ideollogjia komuniste me shpelarje truri totalisht per mjeranet pa breke ne bythe nga Mafia e Kuqe me pushtet, ashtu sic ka mbetur deri me sot nga politika kombetare nga enveristet Nano-Berisha-Meta-Rama me soje e sorrollope te Sigurimit te Shtetit nga pas, te gjithe te korruptuar deri ne palce.

  SHIKONI SI ENVERISTET DUAN TE SJELLIN NE SHQYPNI PLEHRAT E BOTES DHE KOMENTONI ME PAS PER LEKA ZOGUN SA TE DONI

  Reply to this comment
  • fshatari pafshat July 10, 14:03

   O intelektual pa intelekt.
   Stambolli digjet Kurva krihet. Tamam Parodi eshte kjo martese me tam-tame, per nje cop mishi me dy sy sic eshte ky Zogu i Vogel. Krahasuar me Zogun Ahmet qe shiti Shqiperine, dhe ia mbathi me te katerta mejhaneve te botes. E kupton se cfare traplleku eshte qe te besh haeng me cingije ne kohen e Koleres. Dasma eshte normale per njerez normale. Po per njerez padinjitet kombetar si Zogu i Vogel, te besh dasem te Madhe, per buje, eshte nje sjellje jointelektuale. Veprim i pazgjuar, padelikatese, pacipe, pandjenje pergjegjesie per hallet e vendit etj. Eshte njelloj si ti besh karshillek nje hallexhiu. Prandaj thote Konica per maloket e Matit ” te dhjere po krenare”. Pune kalamajsh, mes trupmedhenjeve, mustaqerdredhur me mendje kalamani – me pak fjale. Futi edhe ti nje dasem, tunde demokracine tunde, 0 i madhi Intelektual – nese ke pare. TUNG.

   Reply to this comment
  • normali October 12, 12:29

   o intelektuali idiot! vendosa sot te te shkruaj dy llafe se ti je bere si ajo vrima e halese se zeze: Ti shane gjithe keta njerez per enverista apo komunista apo quaje ti si te duash. Te rekomandj qe ti numurosh dhe mbi bazen e te drejtes lirise demokratike qe ti besoj se e pranon, te pranosh humbjen kur jane shumice. Apo mos tu vodhen votat dhe ketu? Se per çdo gje te kundert me ty dhe ca bastarde, jane enveriste, komuniste, internacionalist, vetem nuk jane balliste e zogolliste. Ti paske nje goje me keq se goja halé e Saliut 24 ore. Kaq nga mua dhe nuk te theme me kurre gje.

   Reply to this comment
 3. Mark uk July 10, 10:29

  Sidoqoft nuk besoj se do ja kaloj Erjon Velis qe beri dasmen me dy seri.Dhe gjith kjo dasem e pagoj e ema.Sidoqot ky vjen nga familje mbretrore e jo nga familje e thjesht qe djali qe martohej ishte nje shites fiqesh.

  Reply to this comment
  • Gregor Lato October 11, 23:02

   Po, ky eshte me prejardhje mbreterore, nga mbreterit shekullore te Burgajetit, me tradita mbreterore.
   Pika tyre Marku i ujkut.

   Reply to this comment
 4. Darius July 10, 10:41

  Po po kane gjak mbreteror 100%.
  Shqiptaret perfundimisht jane nje popull i cmendur!!!

  Reply to this comment
 5. Babkulla July 10, 12:01

  O Darius , meqense nok e di ,po ta tregoje une : familja Mbretrore eshte 7 breza ( gjenerata ) pasha . Keto emertime fitoheshin dhe nuk dhuroheshin, ( do te kisha deshire qe t’paret e mi te ishin te tille ) pastaj rrjedh nga gjaku i KASTRIOTIT . Pra thene me fjale te tjera familja Zogolli me 300 vitet e fundit ka merita te veçanta ne historine Arbnore . Une i uroi çiftit mbretrore jete te lumtur dhe trashgimi .

  Reply to this comment
 6. Guri July 10, 12:10

  Ku e gjeti Ahmet Zogolli “gjakun mbreteror”? Nje fshatar nga fshati Burgajet i Matit na u gjend nje dite “mbret”. Mesoni nga historia si u shpall mbret, pastaj flisni mbroçkulla dhe perralla “me mbret”. Ahmet Zogun e shpalli mbret Asambleja Konstituente (Kushtetuese), te cilen ai vete e kishte zgjedhur me ane votash te blera, sepse deputetet ishin zgjedhur, jo nga direkt nga populli, siç duhej te ndodhte normalisht dhe te kishte njefare dukje demokratike, por nga zgjedhes te dyte, te zgjedhur nga populli. Pra kjo pakice zgjedhesish te dyte ishin me lehte te korruptueshem dhe, ne te vertete ashtu ndodhi. Deputetet e Skraparit (çfare perqasje!) propozuan qe beu i Matit te shpallej mbret dhe, pasi u derdhen parate lume, Zogolli u “shpall”. Pse nuk beri Zogolli referendum te lire? Sa per nipin e Zogollit, ai le te trashegohet si çdo dhenderr tjeter, por sa per “gjak mbreteror?!”, mos e ndotni komentin tuaj, ju lutem.

  Reply to this comment
 7. gogo July 10, 12:27

  Ku e gjeti gjakun e Kastriopteve familja matjane Zogolli?Pashallare mund te kene qene,me gradat e Turqise,por gjak mbreteror kurrsesi!Ahmeti mblodhi servilet e tij te parlamentit dhe u veteshpall mbret,pa asnje merite dhe pa qene kurre familje mbreterore! Ndaj,edhe ketij spurdhjaku i therrisni gabimisht Princ, se nuk eshte i tille,mbasi gjyshi i tij,Ahmeti,u vetequajt mbret! Edhe pasurite qe i dha Saliu,jane te popullit,mbasi i ka fituar gjat kohes si mbret i veteshpallur dhe nuk i takojne aspak! Pasurite e tyre jane vetem pronat ne Burgajet,prona qe i kishte para se te shpallej mbret! Ne Republiken e Shqiperise,nuk ka asnje mbret apo princ,mbasi eshte nje REPUBLIKE DHE KAQ!

  Reply to this comment
 8. Mark uk July 10, 12:48

  Per mbret e njohu Europa,si dhe vendi i tij.Vetem komunistet nuk e donin se donin te mbanin vendin te okupuar sic e mbajten.Tani as pjella e tyre siduket nuk duan ta dine si familje mbretrore.Komunizmi iku,po kan ngelur bishtat e tyre qe na lexojn tesh e pare histori komunistash te ndyre.

  Reply to this comment
  • Manastiri July 10, 14:07

   Cfare njohur I beri Europa .
   Nje mbreti qe vodhi e vrau patriotet e medhenj.
   Qe sla vend pa shetitur me pasurine e vjedhur dhe asnje vend nuk e mbajti.e perfundoi ne afrike.
   Fatkeqesi qe akoma shqiptaret nuk Po njohin te vertetat.
   Nuk ja mohon zogut cfare beri e cfare nuk beri si ai edhe Enveri duam apo nuk duam.POR me cfare paraja Po prishin keta lakarucet e rinj qe duan te martohen me dasem perrallore. Vazhdon paraja e vjedhur ?
   Turp e turp turp qe flasim e ju gazetare na thoni princi.
   E cfare familje mbreterore qe vrau per nje karrike.
   Qe shiti trualle nga nga toka shqiptare serbeve qe e sollen ne bashkepunim me ruset e bardhe e greke.
   A e kuptoni ?

   Reply to this comment
 9. A.GRAMSH July 10, 13:41

  ZOGOLLI ZOGOLLJANET DHE NJEREZIT ME BISHT apoTE NEANDERTALIT NE SHEKULLIN E 21-te NE KRAHINEN E BATHORES!?
  —————————————
  Zogolli simboli i injorances obskurantizmit tradhetise dhe antishqipetarizmes nga simboli i gazetarise se shekullit te 20-te Indro Montaneli cilesohet si mafjoz nga familje mafjozesh te Matit e krahesohet me mafjozet e Kalabrise e siçilise ne Itali!
  Ne dasmen e ‘naltmadhenise ‘ te vete emeruar e aprovuar nga kolonizatoret italjane ‘Delvina’ eshte kujslingu e sherbetori i radhes po e dini kush ka qene ‘NUNI I NUSES’ apo ay ‘qe fjeti naten e pare’ per ta pare nese ish e virgjer(pse nuk botohet kjo fotografi?) As me pak e as me shume por burri i bukur e simpatik konti ÇIANO dhenderri i kreut te fashizmit italian Benito Musolinit ose MINISTER I JASHTEM I ITALISE FASHISTE qe m von do deklaronte 1 jave para pushtimit ambasadorit gjerman ne ROME:’LAlbania e la prioprieta della mia famiglia’!?
  Kush do jete ‘NUNI’ i nuses ne ‘parodine ‘ e radhes:plaku neofashist Sali apo zogolljanet Edvin LIKE FLORIRI qe i bene homazhe vjerrit KADAVER ne parlamentin e shqipetareve para ca vitesh bashke me jagon Nano q qe qelbet ere akoma !?

  p.s Kush do jete roli i krushkave Doda,Dade,Dude e tere monikave te leshit te topallit ne kete dasme ‘medioevale’!?Po e krushqeve ‘metiste’ e socialSSaliste nga Blushat tek Braçet si kryr.ar i komisionit te ‘ekonomise se salise’ per te mbuluar shpenzimet e dasmes e fishekzjarret me parate e femijeve shqipetare te pa ngrene e qe perjetojne mjerimin 25 vjet MIGJENIAN——‘PER TE DALLEDISUR FUKARANE’!?

  Reply to this comment
 10. katarakti July 10, 13:48

  Princ leshi. Me nje gjysh te vetshpallur mbret! Shqiperia eshte Republike dhe e tille do te mbetet. Se eshte vullneti i popullit. Te gjithe njerezit jane te barabarte ne lindje. pastaj diferencohen nga pasuria, karakteri etj etj. Nuk ka “gjak blu”. Ka vetem njerez qe sundojne mbi te tjeret me force ose dredhi.

  Reply to this comment
 11. Kellumb pulla July 10, 14:48

  Kisha mendim qe ishte gay ky bythaci.

  Reply to this comment
 12. l ri July 10, 16:59

  Panairi i injorantëve ,karshillëk karagjozash të rënë nga vakti,panair vemjesh të pështira,ku servilët e përjetshëm e puthadorë tradhetarësh injorantë ,tip intelektualësh halesh,apo parazitë bythkuajsh si ujku mark,që kanë varur shpresat e meritave të tyre tek antishqiptarë të deklaruar e të shitur,tek tradhëtarët,kërkojnë kështu të tregojnë se janë gjallë,kur epitaf ju është shkruar me kohë mbi kokë,,,,,: të ikur për lesh e pa lavdi,,,të paktën këta ,çifti I ri kanë të drejtën njerëzore të kenë jetën etyre,për të cilën I urojmë ,,TË TRASHËGOHEN,E ME JETË TË LUMTUR,.
  Gjejnë rastin vemjet trashëgues e të mizorive e të tradhti e tu bëjnë jehonë gjithë fare lapangjozëve ,e bashkëpunëtorëve të armiqve të Shqipërisë.Zogu ,zogiste e zogjtë e sorrave ju që vini ende nga pas,kini hyrë tani të dënuar në muzeun e historisë.Karnavalet tuaja me in teleshikuesit ujqër oborri zogiste mbaruan që më 29 nëntor 1944.

  Reply to this comment
 13. fteri July 10, 18:07

  *****Termi , Intelektuali ka të bëjë me :Mëndjen, me arsyen,e me gjykimin .Por ti asnjë nga këto veti nuk i ke ! .Je një idjot imoral i pa ndreqëshëm.njeri i lig E PA VLERË.shkretirë e shkret Por s,është për tu quditur jemi në kohë tradhëtarësh.
  -Populli shqiptar e ka ditur dhe e di shumë mirë se figura e Ahmet Zogut mbetet një nga figurat e urryera e të zeza te një tradhëtari dhe kusari . Sepse me 7 prillë 1939 u vetëshpall tradhëtar dhe kusar,duke lënë shqipërinë nën zjarrin e pa mëshirëshme të pushtimit te forcave ushtarake të fashizmit italnian dhe më vonë atë nazizmit gjerman.
  -Në vendë që të luftomte të dilte në malë si Skëndërbeu që luftoi me sukses hordhitë osmane 10 herë më të fuqishme në numur , dhe doli fitimtar mbi turqit duke shkruar faqe të lavdishme të historisë legjendare luftës popullit shqiptar nën udhëheqjen e SKËNDERBEUT. –.Ose të dilte në mal si dolën Partizanët dhe bënë luftën e lavdishme nac- çlirimtare të vendit nën udhëheqjen e komandantit suprem E.Hoxha. dhe arritën fitoren.
  -.Kurse ky A. Zogu iku si ai burracaku i dhyer në brek pa gjak shqiptari duke pre në besë popullin shqiptar që kërkonte armë për të luftuar me fashistët por mbreti nuk u dha por i sabotojë duke u hequr shulat armëve.Ky burracak iku në greqi duke vjedhur edhe thesarin e shtetit arkat me flori të popullit varfër shqipëria vuante nga zija e bukës .Ky nuk ka gjak i katërjotit të trazhguar ,si shkruan njëri njeri i pa ditur më sipër.Ai iku si pulë e lagur.
  – në kohën e sundimit të tijë ky palo mbret që i jepni vlera të pa merituara shqiptarët vuanin nga vrasjet e gjakmarrjet ,zia e bukës dhe sëmundjet bënin kërdinë.në popull ,kohë e mjerë siç shkruante MIGJENI.në vitin 1936 ,mjerimi ,uria ,konservatorizmi ,patëriarkalizmi,degjenerimi i dijnjitetit legjendar i malsorit dhe i malsores dhe i qytetarit varfër kanë marrë fund dhunohen e mbrohen me ligjë nga gomarët e babatasit e Zogu. Kurse krahasimi me E.Hoxhën është si dita me natën ,ai e siguroi 100% bukën
  e popullit , zhduku varfërinë në sofrën e popullit.njëher e përgjithmon .
  -Në kohën e Zogut shqiptarët jetonin në një përmitivitet e errësirë mesjetare,ndriçimi bëhej me dru pishe e kandili me vajguri që sigurohej me shumë vështërsi se vajgurin e patosit e kishte dhënë me koncesion italnianve që në vitin 1927 .Transporti kryesor bëhej kryesisht me çerre e gomar.Në kohën t tradhtarit Ahmet Zogu 90% e shqiptarve ishin analfabet.etj,etj plagë .si shëndetësia mjerane ,ushtria pa taktikë dhe strategji në mjerim ..-.Vendi vuante për veshje dhe ushqim populli i leckosur ,vuante për bukën e gojës toka ishte përmbytur në ujë ,malarja bënte kërdin.Kurse mbreti notonte në bollok e pasuri prrallore ,bënte dasma sheikësh me pasuri të vjedhur , pasuri që ja rrëmbeu e vodhi
  popullit.
  -DËSHIROI ti them këtij pinjollit Zogistë që do martohet se historia nuk do përsëritet kurrë me mbretër e sulltan në shqipëri ,me bejlerë e agallarë injoraantë bajrektar që popullit i kanë bërë të zezën dhe i kan pirë gjakun..
  -Por do të ishte mirë z.pinjoll i derës zogolljane, ti ktheni popullit të gjitha pasuritë që vodhi gjyshi juaj sepse janë gjaku dhe djersa e popullit shqiptar nuk janë të tuat , dhe ti të gëzoshë jetën siç meritohet me djersën tënde.***************************************************

  Reply to this comment
 14. Arber July 10, 20:10

  Une jam antizogist me rrenje e me fare, kam nje mije arsye te tjem i tille. Vetem ketij djali, i quajtur Leka II, i njoh nje merite: e mbajti per vete trashegimine e Mbreterise Shqiptare dhe nuk ia dha Sali Perbindshit, sepse Shqiperine do ta kishte marre lumi vertet!

  Reply to this comment
 15. lexuesi July 11, 09:06

  Injorantet jane Intelektualet e vetequajtur,ata jane saluket ,uket e tartufet.Mbreti shqiptar qe nje fshatar,qe vinte nga nje baba qe kishte titullin pasha sepse paguhej nga pushtuesi turk, qe t’i sherbente si raja,Te gjithe ata qe lepinin ndonje kocke te hedhur prej tij dhe nuk e dinin ç’eshte skllaveria,bertasin ende sot “Rrofte Mbreteria!”.Injorancen e mpleksur nga marrezia dhe te sterilizuar nga arsyeja, e mban gjalle nostalgjia per primitivizmin e brekusheve e çitianeve qe mbante mbreteria.Ky djali te trashegohet,Nga dasma e gjyshit le te na tregoje dhuratat e malokeve,delet e deshet qe i çuan bejleret brekushexhinj dhe “kumbaren” mekembesin e Italise,qe po i bente varrin Shqiperise.

  Reply to this comment
 16. Briklona October 11, 17:40

  Uaaaauuuu, u martua Skenderi?!
  Te na falni se nuk e dinim t’i thoshim mbase e kthente, ta bente 7 prill qe te kujtonte gjyshin dhe babane, i cili ishte disa ditesh dhe t’u thoshte qe ka akoma florinj nga ata qe vodhen kur iken dhe e shiten Shqiperine.
  Po ndonje nga kontrabandistet me te cilet bashkepunonte i ati dhe gjyshi nuk erdhi?
  Si ja hodhen poshte gjithe ate pune qe ka bere per Shqiperine?Ai u tret se nuk u be dot me mbret, po keshtu dhe i biri qe rrembeu armet dhe kerkonte vota me doemos te behej mbret.
  Ruajna zot, mos zgjohet ndonje dite Skenderi dhe i thote Sales: une dua te behem mbret!
  Aha, ketu jane keq punet se Saliu do qe te behet vete!
  Jemi ne nje hall te madh!

  Reply to this comment
 17. Sala October 11, 18:14

  Ahmet Zogu nuk bente dot femije sepse kishte marre nje semundje te keqe nga qe i binte bythes, kur ishte ne shkolle ne Stamboll. Ne muajin Korrik 1938, “virgjeresha” e Budapestit shkoi tek gjinia e vet ne Apony dhe u mbars me nje oficer hungarez, dy metra i gjate dhe me koken thate.

  Reply to this comment
 18. lili October 11, 19:12

  Mbret i veteshpallur a jo,ai eshte i konsideruar si mbret nga familjet mbretnore qe erdhen aty e nga familjet jo mbretnore qe luftuan per te pasur nje ftese aty!…
  Cfare faj ka ky djal i ri pse njerezet qe ju i votoni si socialiste apo komuniste ju tradhetojne juve? Merruni me ta ,jo me ciftin e Di,i cilin vete kerkon vete t’i shtoje pak dignitet Shqiperise e t’i beje nje publicitete te mire-bile pa pare! Mos u béni kaq te zi,se ju vete po i tregoni botes sa pak keni ndryshuar…e se s’ia vlen me investuar ne kete vend ku lufta vazhdon,edhe pse partia komuniste nuk existon mev!
  Po ndoshta duhet qe ju ate parti ta rilindeni qe mos te jeni me te deshpruar nga levizjet e njerezeve qe votoni vete,apo ndoshta edhe ketu zogistate Kane faj se ju i votuat?

  Reply to this comment
 19. kris 1 October 11, 19:55

  gjithe politikanet,mavi ,roze e blu e bene nje ne pallatin e brigatave sot pallati mbreteror.Kjo duhet te na gezoje se per ceshtje madhore ata jane nje.Nje gabim ne njoftim ku u shkrua eshte dasma e Lekut ne vend te dasmes se Lekes dhe Stafi i sharlatanit te rilindjes u sul bashke me Floririn(dhender mbreteror,Manki eshte nga Mati)Saliun e pare dhe Lulzimin e demokracise qe te ishin si gjithmone prane Lekut.
  Ju thoni u martua Leka.Po me lekun cfare behet?

  Reply to this comment
 20. demo October 11, 20:30

  Vrave ke deshe
  shoqe dhe shoke
  dasmen ne pallat
  nuk e bere dot

  Si mbret mbreterove
  Kjo si sulltaneshe
  por dasmen e bere
  porsi arixheshke

  Me gjak sundove
  me plumb e me palle
  por nuse vajte
  me nje kale gerdalle

  Pash`i Burgajetit
  eshte oxhak i pare
  beut mos i hip
  te behet gomar

  harbuti do shkoje
  andej nga ka dale
  Nuk behet oxhaku
  Haur dhe Qilar

  Plasen halerat
  dyzet e pese vjet
  Enveri i Gjylos
  u be permbi mbret

  Ja si vijne kohet
  lumi kthehet prape
  se Leka i Lekes
  Eshte fis dhe oxhak

  Pallati i mbretit
  Oxhak i Burgajetit
  nuk e qas lubine
  Nexhin e Makbethit

  Porsi dy pellumba
  cifti i bardhe
  engjelli Geraldine
  dhe Zogu i pare

  Reply to this comment
 21. Zogu Thiut October 11, 20:31

  Ngjarjet e fundit dhe qendrimet pro zogiste te kryepartiakeve katovicae duket se ka per qellim rehabilitimin e tradhetareve hajdute, dhe pregatitjen kushteve te pershtatshme, per kthimin ne rast rreziku te republikes ne monarki.

  Zbatimi i reformes se drejtesise mund te krijoje situate te tensionuar politike, dhe kete situate do mundohen ta shfrytezojne te prekurit prej saj, duke shpresuar ne perkrahjen pa ekuivok te reaksionit te brendshem, dhe qarqeve antishqiptare.

  Rilindja lindi e vdekur, o i madhi Duke! Nuk eshte asnjehere vone te distancohesh prej saj. Socialiste Jane kthyer ne fashiste, ai qe nuk e kupton eshte thjesht sylesh

  Reply to this comment
 22. intelektuali October 12, 00:10

  MBRETI YT ESHTE HOMO ENVERI
  O DUKE BEJTEXHIU SI MYTEBERI
  SE MBRETI YT TJETER LIKE FLORIRI
  ASHT DUKE VJEDHUR PAQ ME SE MIRI
  POPULLIN BUDALLE QE I KA IKUR FIQIRI
  SE VOTON HAJNAT QE JANE SI VAMPIRI
  PER SALI VARKARIN PER EDI GENJESHTARIN
  PER LULZIM KOQEN DHE FULLAN KUSARIN

  prandaj:

  O DUKE FANATIKU MOS VILL ZJARR
  MOS U BE I LIG DHE FANATIK ZILIQAR
  SE CIFTI MBRETEROR E KA PAS PAR
  QE SHQYPNIA TE BAHET SI BOTA MBAR

  Reply to this comment
 23. alphade October 12, 04:42

  Ngrihu Enver se ne se ke bere ndonje “mekat” shqiptaret
  do ta falin ……..!!!

  Reply to this comment
 24. rapsodi popullor October 12, 09:08

  Ben Duke mjerani ke harruar valle?
  Ai qe martoi Leken, ne 2 dasma u zderhall!
  Me ” pension te mamit ” dy here nga 600 vete,
  keto ishin dasma me shum se nje mbret.
  Po ateher ku ishe ore Duka i shkrete?
  Te tregoje dasmat e shitesit fiqve te shkrete?
  Nje ne Tirane, tjetren ne Gjirokaster,
  me ” pension te mamit ” e ku ka me ” paster “!
  Dy dasma mbretnore si Lal Er Velise,
  nuk behen sot as ne oborr te Britanise.

  Reply to this comment
 25. luan October 12, 12:18

  Keni ngelur po ata qe keni qenë.
  Turpi dhe mllefi ka ngelur ne zemrat tuaja. Jeni vec pjell e keqe ne shqipri

  Reply to this comment
 26. LILOLABJA October 12, 17:41

  Jeni i madh Zoti Duka
  !
  Problemi nuk jane palo zuskat dhe horrat ,por jemi ne vegjelia ,qe jemi bere memece, te shurdher dhe qorre me dashjen tone .Ata jane te njejtet ,ata qe shiten Shqiperine, ata qe syrgjynosen bijte e bijat e ketij vendit ne burgje e kampe perqendrimi ,ata qe nuk ju dridhej dora te digjnin shtepite e vegjelise ata qe ju bshkuan okupatorit ,ata qe dhe humbjen e quanin fitore ,ata qe duart per shtate breza i kane te lyera me gjakun e bijve te ketij populli dhe na bejne karshi 25 vjet dhe pa ju dridhur syri bejne dhe dasmat ne Pallatin e Brigadave me bekimin e me nder Erion Velise dhe Ilir Metes.
  Problemi jemi ne !
  Ne qe haruam gjakun qe u derdh.
  Ne qe haruam djersen dhe mundin e prinderve tane ,te derdhur ne aksionet vullnetare per te ndertuar rruge ,hekurudha, per te thare keneta ,per te ngritur hidroçentrale ,,per te kthyer malet ne fusha ,per te çuar arsimin ,shendetsine edhe atje ku pula hante gur ,per te mbjelle kodrat me agrume ,per te siguruar buken ne vend, per te pasur bonifikim ne tere vendin dhe te gjitha keto, me pune vullnetre ,degjuat me pune vullnetareeeeeeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Ne vend qe ta kishim koken perpjete e kemi futur me nder ne b……….. dhe perse ? Sepse kemi frike te na quajne te majte ,socialiste ,ekstremiste ,staliniste e ku ta di une .
  Ne ,qe kemi njemije e nje arsye te jemi krenare per gjakun, ,djersen qe paraardhesit tane dhane per Shqiperine .
  Lejojme qe para syve tane te shkelet gjaku dhe djersa e nje populli te ndershm ,qe te vetmin mekat qe ka bere eshte, se dedikuan jeten dhe rinine e tyre per nje Shqiperi me te mire nga ajo qe na la
  Zogu.

  Reply to this comment
 27. tuti October 13, 08:39

  Shko ore se na merzite dhe ti palo shkrimtare torollak

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*