De Telegraaf: Holanda bllokon negociatat për Shqipërinë

June 21, 2018 16:27

De Telegraaf: Holanda bllokon negociatat për Shqipërinë

Holanda mund të mos japë dritën jeshile për Shqipërinë për hapjen e negociatave në datë 28 qershor. “Holanda po bllokon pranimin e Shqipërisë në BE”. Kështu shkruan një ndër gazetat kryesore holandeze ‘De Telegraf’, që citon prononcimet e ministrit të Jashtëm dhe disa politikanëve.

Sipas gazetës, shumica në Dhomën e Përfaqësuesve i ka dërguar qeverisë mesazhin se Shqipëria ende nuk është gati për hapjen e negociatave. Problemi që shqetëson Holandën është krimi dhe korrupsioni.

“Ne kemi shqetësime serioze në lidhje me luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar. Më shumë përparime duhet të bëhen në këto pika”, thotë ministri i Jashtëm Stef Blok, por sipas gazetës holandeze, qeveria ende nuk e ka mbyllur përfundimisht derën për Shqipërinë.

Deputeti i CDA (Kristian Demokratëve) Van Helvert është i vetëdijshëm për ndikimin në rritje të Rusisë dhe Kinës në Ballkanin Perëndimor, por kjo sipas tij nuk është arsye pazar.

Nuk janë kritere për të bërë pazar për anëtarësimet. Përsa i përket reformës në gjyqësor nga 800 gjyqtarë vetëm dhjetë janë testuar. Atëherë nuk mund të thuash: vendi është gati për negociata për anëtarësim” tha ai.

Në Holandë vetëm progresistët e ‘D66’ janë pro hapjes së negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë. ‘Negociatat nuk do të thotë se ata mund të bashkohen tani me ne” tha deputeti Verhoeven i D66.

Lajmin e “De Telegraaf” e lexoni KETU 

o.j/dita

June 21, 2018 16:27
Komento

28 Komente

 1. HAHA ! HOLLANDA ESHTE NJI NDER VENDET ME TE DEGJENRUAR E KORRUPTUAR NE BE June 21, 16:34

  HOLANDA

  DEGJENRIM TOTAL
  PROSTITUCIONI E PERVERSIONI I CDO NATYRE
  PORTI ROTERDAMIT ESHTE PORTI KU BEHET TREEGETIA ME E MADHE E DROGAVE ME TE RREZIKESHME
  ME BOTEN
  DHE BAZA E FURNIZIMIT TE EUROPES

  NJI SHTET QE STREHON TERRORISTE ISLAMIK SI BASHA
  KRIMINELE TE CILET I MBESHTET ME GJITHCKA
  TE SHKATERROJNE SHETIN NGA VJEN
  NE SHKEMBIME TE SJELLJES SE VOLUTES
  NE BANKAT E HOLLANDES

  PRA SHKOFSH NE PIAJDH TE GRUAS SE LYLIT
  HALLOND PROSTITUTE

  DHE FALENDERIT PER SINQERITETIN TAT PREJ PUTANE EUROPIANE

  Reply to this comment
  • Walter June 21, 17:11

   Nuk jan Hollandezet qe bejne ato gjera. Por Mafiat Lindore.

   Reply to this comment
   • lexuesi June 21, 18:42

    Eshte e vertere, por hollandezet merren me pazare prej te cilave fitojne miliarda, prandaj nuk merre me drogen. Merren me financen Offshore, te paligjshme per BE, si dhe me shoqeri finanziare fantasma, te cilat i kane selite ne Hollander.

    Reply to this comment
   • ivan Lobacewski June 21, 18:51

    Walter ,

    ne lindoret vetem si Polonia Hungaria Lituania
    Bullgaria Rumania e Sllovakia ,

    vetem me Prostituta e furnizojme Europen
    dhe Hollanden ,
    por me kanabis dhe droge ?

    Hollanda eshte qendra e Botes .

    Reply to this comment
 2. Z/K June 21, 16:42

  Vendi me kurva ma te shumta ne europe kerkon ndershmeri perfekte tek te tjeret.Ky shtet ka shtetas Lulezim Bashen.merreni me mend se cfare ndershmerie ekziston ne ate shtet.Nuk thone kot.Merreni si te doni.Me difto me ke rrin.Cilin ke shtetas te te them se kush mutin je.

  Reply to this comment
  • Lili June 22, 00:09

   Po pikerisht kete po te thot : hiqemani bashen,arrestoni kete se keni pse e deri sa ky nuk arrestohet nuk e meritoni evropen,apo edhe ti bene sikur nuk qeveria qe kishe nuk e kupton cfare po te lypin kur te thone luftone korrupsionin..
   Po keta vetem vazhdojne korruptionin sikur e pranoj vete veliaj kur deklaroj se Fushen ma ka sjell Basha.
   Krejt kane pritur se me 1million vota te ndeshkohen basha berisha and co,edhe krejt evropa qe i perkrahu per kete qillim e pa se keta vetem vazhdojne krimin e korruptionin,nuk e luftojne hiç

   Reply to this comment
 3. anticensurë25642654 June 21, 16:43

  duhet me i dhon det dhe hollandës,por mbi të gjitha dhe të drejta për minoritetin e saj në shqipëri!ndoshta dhe ata vorojnë pro nesh!!
  deri dje kishim vetëm gërku,sot u bë dhe hollanda!!
  grekut i japim jugun hollandës veriun!!
  me një fjalë me a pa aprovimin e gërkut,ne nuk do ta marrim atë që duam!!
  a ja vlen ti jepen grekut ato që kërkon??
  ai nuk na ka dhënë asgjë neve!!

  Reply to this comment
 4. intelektuali June 21, 16:46

  Ky nuk eshte nje lajm i mire per Vatanin,

  por:

  Mesiguri BE-ja ka vendosur qe te mos tutet nga kercenimet e Edi Kaqolit me ruse dhe kineze alla Sulltan Erdogan, qe me fjale te tjera Evropa duke perdorur Hollanden ka vendosur qe:

  EDI RAMES NUK MUND T’I HAPET PARASHYTA PER NE BE ME KERCENIMET ENVERISTE

  Po ku shkuan Fleckenshein-at dhe Mogherin-at e Edvinit qe e bene si “Fushe me Lule” hapjen e negociatave pa kushte qe e paraqiten si nje SIHARIQ enverist do kohe me pare duke futur ne Thesin e mashtrimeve edhe Kancelaren Merkel qe si qorra mbyllin syte per kanabisin, por i tremben vetem kokaines me banane te Rilindjes Enveriste dhe nuk shikojne Kapobandat e droges qe Edi Karagjozi i emeron si Ministra Rendi njeri pas tjetrit dhe qe i ka varur Reformen ne Drejtesi.

  PO PSE ME MASHTRIME ENVERISTE DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE?

  Reply to this comment
 5. alphade June 21, 16:59

  Lulush Pederasti ishte i ngazellyer sot ne Parlament,ku
  deklaroi, rrejti dhe mashtroi se fjoja Gjermania ishte kun-
  der hapjes se Negociatave me Shqiperine. Cdo t’i thote
  neser shqiptareve kur ky batakci i ores se pare te dale
  se Gjermania ka qene pro Negociatave me Shqiperine.
  Ky njeri s’ka fytyre,as turp dhe as namuz kur rrene diten
  per diell. Nuk e kupton se sa i peshtire dhe i neveritshem
  behet para shqiptareve kur del si genjeshtar dhe mash-
  shtrues . Ka marre huqet e kryekriminelit,kryehajnit,krye-
  mafiozit shqiotare te te gjitha kohrave, Monstra e Vicido-
  lit. Gjyqi i Izet Haxhias u hap,zoti Qoftelarg ! Nuk e evi-
  ton dot ballafaqimin,pavaresisht demagogjise dhe mash-
  trimit tend pergjate 27 vjeteve qe i ke bere shqiptareve.
  Vrasesi i Azem Hajdarit je Ti dhe vetem Ti. Ti je autori
  intelektual i vrasesjes se Azem Hajdarit edhe sikur xhahi-
  let Haxhia ta kene ekzekutuar ate. Por Ti, perbindesh i
  Vicidolit nuk do t’i shmanges perballimit me krimin ndaj
  kriminelit qe tash prehet atje ku nuk duhet ta kishte ven-
  din sepse perdhos te gjithe ata qe dhane jeten ne lulen e
  rinise ne Luften e Madhe antifashiste, NCL. Turpi i botes!
  Dhe kete turp as qeveritaret she as shqiptaret nuk e sho-
  hin,ashtu sic nuk shohin qe ne mes te bulevadit ngrihet
  shtatorja e faqeziut shqiptar qe vodhi dhe grabiti shqip-
  ptaret dhe pastaj ia mbathi nga syte kembet. Tjeter Turpi
  Botes ! Shqiotaret mbajne mbi kurriz pergjate ketyre 28
  vjeteve me mijra turpe…Po kalojne letargjine dimerore
  28 vjecare. Kur do te zgjohet ? Eshte fenomen i frikshem
  iketij populli duke patur parasysh antecedentat: 500 vjet
  nen thundrren e perandorise Osmane e Turke ..?!!,,,,,

  Reply to this comment
 6. Tarrasi June 21, 18:01

  E kush na do ne ne Europe kur nuk duam njeri tjetrin

  Reply to this comment
 7. Idjotesia nuk po njeh kufij June 21, 18:28

  z.Alphade ,Berisha , Basha me taborrin e tyre nuk e kane per gje , qe … , ate qe peshtyjne ne darke , ta lepijbne neser ne mengjes ! Jane njerezit me cinike e te pa cipe , qe ka njohur ky vend ! Basha duket i lumtur qe nuk do celen negociatat !

  Reply to this comment
 8. info analitike June 21, 19:03

  Po keta hollandezet nuk i kane pare “punet e mira” te lali Dhjerit? Qysh bejne keshtu keta me shoket e rilindjes qe kete punen e shtetberjes e kane marre aq seriozisht sa vettingun ia lane ne dore Tahorrit dhe Xhafajt. Sukseset ne luften kunder droges hollandezet i kane provuar ne zemren e qyteteve hollandeze ku bandat kriminale shqiptare u vrane e u copetuan duke terrorizuar banoret e atjeshem qe nuk jane mesuar me nje pershkallezim te tille dhune kafsherore.

  Reply to this comment
 9. Epiriot me Zemer e Shpirt June 21, 19:34

  Vendi me i poshterqe jeton ne saje te krimit.Vendi ku imoraliteti percohet si vlere njerezore.
  Vendi qe po kerkon te legalizoje pedofiline.Vendi qe ka legazuar drogen edhe kurverine.
  Vendi ku prindi shkerdhen femijen e vet.
  Vendi qe ende ka koloni neper bote.
  Vendi qe lejon vetvrasjene dhe vrasejen klinike.
  Vendi qe ka aq shume krime edhe qe hoqi skllaverine i fudnit i detyruar.
  Vendi qe strehon me shume kriminele lufte serb,
  Vendi qelejoi masakren e mijera civileve ne Bosnje.
  Vendi ku pirateria eshte tradite e percuar si vlere.
  Vendi ku cifutet jane ne shtepine e tyre edhe ligjberes.
  Vendi qe pavareisht ekxtremizmit rracist edhe intrige ligkundrejt te huajve eshte destinuar ne nje te ardhme jo te larget te jete popullsi eperziere.
  Ne cdo pes femije qe lindin dy jane arabo aziatik afrikane.
  Keto jane perpelitjet e fundit te kontinentit edhe popujve me gjakatare qe ka njohur historia eketij planeti.
  E popujve te ashtuquajtur evropiane ,qe kryesiht jane bij te neandertalit edhe turkmneve stepo kaukazik. + sllavoret e stepave.Sado te mundohen me intriga e vrasje ,krime te hapura apo te fshehura ,jane te destinuar te zhduken nga ky planet.
  E atehere sigurisht dot e jete nje bote me e mire pa keta kriminela djallezore.
  Mekatet e popujve evropiane apo hollandezeve vecanerisht ,nuk ka det ti laje.
  Nuk Fe qe i shpeton nga gjynahet edhe krimet e tyre.Kane kryer edhe kryejne krime cdo diteecdo minute kunder te pafuqishmve.
  Ja Hak!!
  Nuk ka Hak pa marre e gjak pa lare ne kete bote.
  Tashi me nje cinizem diabolik qenkan kunder Shqiptareve.
  Gjene mire ,te pakten tregojne hapur fytyren e vertete qe kane.Do tju shkerdhejme rrobt nje dite.Per te gjitha ato krime qe keni kryer kunder nesh si shqiptare personalisht.
  Nje dite ndoshta une se arrij dot por nje pasardhes i imi do ta arrije do marshojme triumfues ne rruget tuaja.Ashtu si marshuan stergjysherit tane dikur nen flamurin Romak.Edhe ju lidhen si lope.E atehere do te lahen te gjitha krimet tuaja kunder nesh.
  Perandoria Eurosllave eshte drejt fudnit te saj pashmangerisht.Ka filluar renia pa ndalesa.Nuk e ndalojne dot kete renie aspopujt sllavelindore dikur baanore stepash si polaket apo turkmenet hungareze,as gabelet rumunofone.As jevgjit bizsnin grekofone.
  Fundi juaj eshte i pashmangshem!

  Reply to this comment
 10. tomorraku June 21, 19:43

  Ne qofte se Hollanda ka akoma rezerva per Shqiperine kjo ndodh nga qe nuk ka legalizuar drogen qe Hollanda ta kete te ligjeshme kultivimin e saje ne Shqiperi , pra te shese fare te zgjedhur hashashi dhe te bleje cilesi te larte droge si dikur nga Lazarati . Problemi tjeter qe Shqiperia , sipas Hollandezeve nuk ka plotesuar eshte martesat e homoseksualeve pra krijimi i kushteve si ne Hollande , se sic duket Hollandezeve u pelqekan shume Shqiptaret ; Por mund te kete edhe nji arsye te trete dhe kjo mund te jete me peshe ndikimi i Shqiptaro-Hollandezit Lulzim Basha me bashkeshorten e tij i ndihmuar nga idhulli ateror i tij Sali Berisha . Te gjitha keto e bejne Hollanden kundershtaren me te rrepte te Shqiperise , por sic thote edhe Pandeli Majko po te jete per kete kurre te mos hapen negociatat megjithse ai e thote per nji arsye tjeter . Me ne fund u muar vesh boterisht se e keqia e ketij vendi eshte PD dhe Saliu.

  Reply to this comment
  • Lili June 22, 00:18

   Tomoraku,
   Po ndoshta eshte edhe mosarrestimi i bashes berishes and co nga qeveria jote qe i bene hollandezet me dyshuar se kjo a jote nuk e ka pasur e nuk e ka nerdmend me luftuar krimin e korruptionin?

   Lufta tregohet me veprime jo me lam lam…e kriminelet kryesore te ketyre 28 vite shqiptaret i dine fort mire kush jane,e lere ma qeveria e ministri i rendit…
   Pra pse nuk veprojne? Kjo eshte pyetja per ty,qe te bejne hollandezet…

   Reply to this comment
 11. DRENICA E KUQE June 21, 23:06

  Holanda eshte mike e vjeter e Serbise fashiste dhe njesoj fashiste e anti shqiptare si Serbia e Jugosllavo-Rusia!!!…

  DRENICA E KUQE

  Reply to this comment
 12. Plaku Xhuxhumaku June 21, 23:36

  Papapapapa mer Rilindas nuk po dini cfare te shpikni e kujt t;ia veni fajin. Shifni or shtepine tuaj se era e keqe prej atje vjen dhe mos e shani shume Europen se doni s’doni asaj do t;ia lepinin prapanicen dhe sa te jete jeta nje mut do te futeni po nuk u shporren Edvini, Likja, Saliu etj; etj;

  Reply to this comment
 13. Lili June 22, 00:03

  Jo,bre
  Hollanda po ju thot,pa e arrestuar lulzim bashen, qe na beri rezil me ate pashaport amerikan e ate kredit kishe te dhane nga nje banke hollandeze,ju nuk i keni krye punet!
  Aq e thjesht me e kuptuar,po keta ketu behen kishe te shurdhe kur hollandezet kerkojne aktion kunder korruptionit e krimit….
  Pritni tash Francen ku ish ministresha Harito ka derguar millionat e vjedhura,sikur kumbaro…edhe keta kujtojne se Po ia hedhin qeverive franceze e hollandeze me lam lamin e tyre e me çmimet alla çmimi i kortezize te berishes qe marrin duke paguar…

  Reply to this comment
 14. Voa June 22, 06:07

  Hollanda eshte qendra e pederastise dhe korrupsjonit BOTEROR. 1 nder vendet me kriminale ne planet.

  Reply to this comment
 15. info analitike June 22, 08:03

  O Zot shiko deri ku arrin idiotesia e militanteve qe ti turren Hollandes me lloj lloj akuzash. Nuk ua ka fajin Hollanda shoke por nje qeveri e narko korruptuar, nje sistem drejtesie ne sherbim te pushtetit dhe te parase qe nuk mund te rinovohet duke tentuar te kapet nga pushteti i radhes, nje opozite hajvanesh, bashkepunetore e pushtetit, nje vend qe po plackitet pa meshire e qytetaret qe per te mbijetuar po detyrohen ta braktisin ne mase.

  Reply to this comment
  • info VUVUZELAT e BABAHALESE ne histeri te plote June 22, 10:32

   i-a,
   kujt Zoti i drejtohet pjella e Djallit ?!

   nga cili kendveshtrim na ben gjasme mbrojtesin e kritikave te Komentueseve te endimit te Hollandes

   Vuvuzela prej shpelles se BABAHALESE ?

   si mundet te flasi per Drejtesi nji kriminel i ndyre i shqiptareve ,
   si mundet te flase per nder nji putane politike e atij vendi ,
   si mundet te flase per Pushtet Paraje nji qe shfarrosi gjithe Buxhetet e Shtetit destinuar per Ndertimin e vendit ,
   per trafiqet fetare e droge ,

   perfaqsues i nji bande plehrash ,qe nuk njohin
   asnji Kode Njerezor e asnji kode qytetri ,ardhur nga pidhi semes ne qytete si kafshe te egra ,

   pikerishte kta qe e shndruan Shqiperine ne Afganistan ,

   etj etj etj !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   Cfar drogash ju rrasin ne ato vryma Tutoret e Huaj
   qe ju pallojne c’ju permban pragu ,
   qe ju
   Vuvuzelat e Babahalese , ju duket sikur nuk jeni ata kriminele e funderina
   qe gjithe shqiptaret dhe Bota ju njef ,
   por haha qe ju duket vetja e padukshem perball Realitetit ?!

   Shkoni e futuni nga ajp shpell qe keni dal ,

   o info Haleje analitike ,

   bashke me Vuvuzelat qe perdorni portaleve ,
   sepse s’i beni shqiptaret dhe Boten e huaj
   me me qesh ,
   por i shtoni urrejtjen dhe habisni se si ,kjo Rrace qe nga pamja duket si me qen Njerez ,
   te jen pjes e shoqerise Njerezore ,

   Reply to this comment
 16. Dash June 22, 09:06

  “EPIRIOT…” ….i ke vene vulen hidherimit tim dhe te shqiptareve te vertete…Bravo..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim