Berisha replikon me të gjithë: Ju jeni alienë

February 6, 2014 12:32

Berisha replikon me të gjithë: Ju jeni alienë

Në seancën e sotme parlamentare po diskutohet për çmimin e energjisë elektrike. Deputeti i PD, Berisha i kërkoi Kuvendit të marrë vendim për të mos lejuar rritjen e çmimit të energjisë se sipas tij ky do jetë fundi i qeverisë: “Do të jetë fundi i qeverisë, nëse vijohet me rritjen e çmimit”, tha ai, duke akuzuar qeverinë se po gënjen qytetarët me fatura aforfe.

Ministri i Energjisë, Damian Gjiknuri, në reagimin e tij ironizoi Berishën për etiketimet e Shqipërisë si superfuqi energjetike. Për shkak të përjashtimit nga rregulli mbi kohën e replikave, Berisha replikoi disa herë:

“Gjiknuri del dhe flet këtu me një koeficient mizerabël. Politika jonë energjetike e ndjekur ishte e suksesshme, sepse solli kompanitë më të mëdha në Shqipëri, po ndërtohen kryevepra në Fan, që as fantazia jote nuk i rrok dot”, tha ai.

Ndërsa zv.kryeministri Peleshi tha në fjalën e tij se Task Forca e ngritur së fundmi për energjinë i solli buxhetit të CEZ 10 milionë dollarë vetëm gjatë janarit. “E ke lënë sistemin me 200 milionë dollarë shpërdorim e vjedhje – i tha ai deputetit Berisha.

Replika e Berishës ndaj Peleshit  nisi me një akuzë ndaj zëvendëskryeministrit.

“Është e dhimbshme të dëgjosh njeriun që u bë zv.kryeministër, për pikturat e vjedhura të Vangjush Mios. Ju u shisni shqiptarëve mashtrime të turpshme se doni të rrisni çmimin.  Pyesni Nasip Nacon, Haxhinaston dhe zotin Meta. Ju jeni alienë!”, thirri ai.

Më tej, fjalën e mori deputeti socialist, Erion Braçe, i cili tha se Berisha duhet të mbajë përgjegjësi për gjendjen në të cilën u katandis sistemi energjetik gjatë qeverisjes së tij.

“Sistemi elektroenergjetik shqiptar gjatë 8 viteve të fundit është totalisht në humbje dhe me borxhe. Falimenti vjen në një treg ku kompanitë funksionojnë si monopol. Kompanitë kanë akumuluar humbje gjatë 5 viteve të fundit, për shkak të borxheve të ndërsjellta dhe marrëveshjeve korruptive. KESH është kompani me humbje, me një borxh dramatik. CEZ kompani me humbje dhe me një borxh të madh të akumuluar. A mban përgjegjësi ky zotëria për atë çfarë i ka bërë sistemit energjetik? Privatizimi i CEZ totalisht politik, që nuk u mbështet askund mbi ligjin”, tha Braçe.

February 6, 2014 12:32
Komento

19 Komente

 1. arbri February 6, 12:46

  kurve plakush sa i thimset populli i shkret keti plaku .

  Reply to this comment
 2. drejtesi February 6, 13:02

  ah po e di une cfare do ky…burrat qemoti thonin nje shprehje…KY DO NJE HU NE BY..

  Reply to this comment
 3. DEMONI February 6, 13:08

  N.q.s kjo qeveri do rrise cmimin e energjise per popullaten atehere ata qe bejne komente pro kesaj palo-qeverie jane te cmendur. Ky pastaj do sjelle rritje cmimesh te gjithanshme. Mos shohim se kush e thote e kush e mbron por vetem nje pyetje ti bejme vetes : A na leverdis rritja e cmimit te energjise? Kaq.

  Reply to this comment
  • OKTAPODI February 6, 13:47

   E ka rritur Saliu cmimin e dritave dhe ujit o Demon pafundesiht thuajsse cdo vit. Ke paguar ndonjeher fatura ti?

   Reply to this comment
 4. Naftetar Vjeter February 6, 13:14

  Hahhahh Kamza dhe Zhelea Mziu kane 24 vjete qe nuk paguaje pse thone rrote udheheqesi ky flete per fatura afrofe po ti dhe pianeci Tos ku tha qe te falen faturat e pa paguara e shkaterruat fare sistemin energjitik tani flisni perralla.Gjysma paguan per pjesen tjeter qe se pagun faturen dhe kjo eshte peshqeshe nga ju qe keni drejtuar per vite me radhe duk mos ber as minimumin e mundshe.

  Reply to this comment
 5. drejtesi February 6, 13:20

  NESE TE GJITHE ATA QE KA SJELLE shpellari me vete ne tirane do te paguajne energjine qe harxhojne atehere populli do te kete drita 24/24 ore…por a jane mesuar cecenet e saliut me kete??? kjo eshte pyetja

  Reply to this comment
 6. tanino February 6, 13:36

  historia e nastradinit vazhdon.shperdorohet dhe abuzohet me pasurine e popullit ,fillojne akuzat dhe konstatimet e ketyre abuzimeve majtas djathtas dhe asnje nuk mban pergjegjesi qe te dale perpara drejtesise.perfundimi dhe zgjidhja e ketij problemi mbetet marja borxh nga FMN dhe ngritja e cmimeve per te mbuluar keto humbje pra baren ta marim ne populli. dashje pa dashje te lind pyetja nese duhet te paguajme taksa per te dhjamur keto fare speciesh?

  Reply to this comment
 7. Horri i Bulevardit February 6, 13:41

  Nuk eshte rritje cmimi per Konsumatorin por ndermjet enteve, ska lidhje me bleresit me qytetare

  Reply to this comment
  • Shkëmbi i Kavajës February 6, 14:47

   Si ta kuptoj këte? Ma shpjegon pak?Kur thuhet rritje çmimi kjo vlen për çdo lloj konsumatori.E nëse ndodh kështu pritet rritja e çdo gjëje tjetër, pra varfërim i mëtejshëm.Nëse do qeveria t’i bëj të paguajnë të gjithë konsumatorët që të mos rriti çmimin.Dhe nëse ka vullnet për më shumë të bëj sekuestro të pasurive të vëna në mënyrë të paligjëshme.Por kjo qeveri me axhamij në krye nuk e kupton se çdo të thptë që një pensionist të mbaj frymën me 100-150 $ pension në muaj.
   Ky asht një hap tejet i gabuar i shtetarëve që do e çojë popullin në kahe të kundërt.

   Reply to this comment
 8. valbona February 6, 13:58

  O Demon,te flasish per popullin,ne emer te popullit, eshte krejte ndryshe te besh per popullin.Nje vrases i popullit,nje hajdut i popullit,nje armik i popullit ,jo qe nuk mund te beje gje te mire per popullin, por eshte marrezi te ndigjohet . Realisht po durohet shume pa dhene llogari para drejtesise.

  Reply to this comment
 9. Petro February 6, 14:06

  po vdis o aman

  Reply to this comment
 10. Dituri Koka February 6, 14:18

  O KAFSHE e ndyre. NA LER REHAT ! O Sali Funderrina .MBYLLE ATE HALE(goje). se na QELBE!

  Reply to this comment
 11. lejleku February 6, 15:13

  Disniveli intelektual dhe kulturor i bijve tane sot me brezin e disa prej parlamentareve eshte si dita me naten,po kujt i thua …
  Mire tha profesori i nderuar duhet te lajmerojme qe seancat te ndiqen nga 18vjet e lart.
  Ky nuk eshte KUVENDI i burrave por mund ti themi “KARAGJOZAT e vendit” qe te qeshim te pakten mos na vije turp nga vehtja e femijet tane kush na drejton !
  Populli e din shume mire tani sa e doni dhe po roptoi per te jeni gati te peni edhe portjerin edhe pastrusin e zyrave te parlamentit vetem mos ikni qe aty edhe pse me gjithe ato grada e tituj qe mbajne shpatullat e gjora!!!
  Sa fatlume paskemi qene….!

  Reply to this comment
 12. nastradini February 6, 19:08

  RRITJA E CMIMEVE TOTALISHT NE SHQYPNI ESHTE I PASHMANGSHEM.

  Sepse sot vendi yne nuk eshte nje SHKEMB graniti i izoluar sic ishte ne Kohen e Qepes te Enverit dhe kur ne Bote vazhdimisht rriten cmimet nuk ka se si te mos reflektohen edhe ne vendin tone. Ceshtja eshte:

  NE CFARE MASE DO TE RRITEN CMIMET?

  dhe kjo pyetje thelbesore eshte detyra e opozites po te kishte deputete inteligjente dhe te shkolluar ne Parlament dhe jo druvare “dru me pre”, te gjithe fanatike te Sali Komunistit.
  Cmimi i biletave duhet te rritet sepse ndryshe nuk do te kete transport urban. Bile rritja nga 300 ne 500 LEKA eshte e pamjaftueshme ne kushtet e rritjes se cmimit te karburanteve dhe te rritjes te cmimeve te sherbimeve te tjera te ketij transporti publik. Ne autobuse duhet te hiqen fatorinot si REZILI yne ne syte e Botes dhe te vendosen aparatet e vetetaksimit shoqeruar me nje kontroll te rrepte qe te ulen shpenzimet. Mendoj se fillimisht cmimi i biletave te behet 1000 LEKA, qe do te thote 1 USD, qe do te thote se shqyptaret udhetojne me bileten me te lire ne Evrope. Ky cmim do te qetesonte situaten kaotike dhe do te krijonte interes investimesh per privatin ne kete biznes. Po keshtu per energjine elektrike. Nuk ka si te mbetet ne nivelet me te ulta ne Bote ne nje kohe qe karburantet ne Shqypni po kapin majat e cmimeve, por e rendesishme eshte qe njekohesisht te ulet shkalla e vjedhjes makaber te energjise nga rajone te tera te vendit me tolerim te politikes dhe pushtetit per qellime elektorale, qe solli edhe falimentimin e CEZ-it ne Shqypni. Nga ana tjeter cmimi i ulet dhe vjedhjet brenda vendit do te stimulojne eksportin e energjise qe nga kjo BAMIRESI qe i ka dhene Zoti Vatanit te fitohet sa me teper. Qe do te thote nga ana tjeter se per biznesin tone kombetare do te mbeten vetem KRUNDET dhe GDP-ja e prodhimit tone kombetar do te mbetet si ne Kohen e Qepes te Enver Hoxhes.

  Reply to this comment
  • DREAM February 6, 20:14

   Nastradin ,cfare po thua ose cfare po flet ?
   Cfare ka lidhje ktu “shkembi i granitit ” dhe koha e ever mavrise me 23 vitet e hajduterise ?
   Perse rritet cmimi i naftes ? Ku po shkon nafta jone ? Perse idhulli i juaj ,Edvin fotozhenia ,nuk publikoi emrat e gjithe hajduteve te shqiptareve ne distributor ?
   Ku po shkon sera e Selenices dhe perse rruget tona nuk krahasohen as me fshatrat e Afrikes ? Nuk i ka ber Edvini ? Po perse E DRAMA do te japi miliona dollare ktyre qafetrashurve nga tenderat qe i ngrysen borxhli dhe u gdhine miliardere?{sepse ata e pruren ne pushtet}
   Nastradin ,perse tritoli nuk po degjohet nga vilat e Gjirizit te Lalzit ,ne mes te Tiranes rrojne deputete e kryetare ne qindra hektar toke te zaptuar
   Perse Edvin mavria dhe fotografia ,nuk mbush arken e shtetit me sekuestrimin e pasurive te ktyre perbindeshave ?
   Me cfare Fatmir Mediu ,ka ngritur gjithe ate vile ne Lalez ??
   Une e di me cfare ,me gjakun e Gerdecit …po shteti e di ??
   Po Ridvan Baci me cfare e ka ngritur ?? Une e di …po shteti e di ??
   Perse u dashka qe te rritet cmimi i naftes vetem per popullin e thjeshte sepse ata barkderra qarkullojne me naften e shtetit ..paguhet me leket tona …i kemi zyrtare ,perse te ngrihet bileta 1 mij leke ku demin do e pesojne vetem ato qe shkojne pastrojne shtepite e zyrtareve tane te trashur dhe ata qyqaret qe shesin bidonat e qumeshtit per te ngrene vetem buke thate …jo sepse autobusin sigurisht nuk e marrin qeveritaret ….
   Cfare dreqin krahason ketu me Europen ??
   Rrogat ,pensionet ,ndihmen ekonomike apo fotoksinen ???
   Jo qe dhe Tirana eshte 100 vjet drite larg nga Europa ,por nqs dilni nga rrethi juaj i ngushte ,neper qytete te ze tmerri .
   Nqs bileta shkon 1000 mij leke …po buka sa do shkoje ???
   Kjo ishte inteligjenca e ngritjes se cmimit te naftes dhe prit se efekti zinxhir nuk ka filluar ende …ose me sakte askush nuk flet .
   Si si ,keni shkruar …te parandalohen vjedhjet e popullit ?? Ahahahahahahah
   Po atij bllokut 700 mij euro per hidrocentral si tia bejme ?? Po lagjeve te gjitha ku kemi ate te fortin e fushates qe na vodhi bleu vota ku nuk hyn faturiste dritash ,faturiste uji ,polic dhe djall te kerkoj esap perse kercet atomatiku per cdo ditelindje, si ta quajme ??? Ah ,po pra po ,populli ,ai populli qe ne shtepi ka vec nje tv Butrinti dhe nje rezistence qe as veten nuk ngroh nga tensioni qe na japin kta hajdute te ndershem .
   E di cfare i nderuar Nastradin ?
   Te pakten Enferr mavria nuk kish politikane te dhjamur …i dergonte ne Spac per trajnim dietetik kurse tani i zgjedhim 23 vjet rresht .
   Tani ende nje si Ty thote : Ne emer te popullit …paguaj o popull !

   Reply to this comment
 13. Aliu nga Selenic February 6, 19:52

  Si ne te gjith sektoret e jetes ne shqiperi pore ne sektorin e energjitikes me shume Berisha ka ven dore ne shkatrrimin e tije. Ne ket sektor jane bere gjera te poshtra dhe te ndyra.
  Te gjith militantet e Partise Demokratike qe kane banesa private asnjeher nuk kane paguar energjin elektrike.Kjo per arsye se Berisha vete u ka then te mos e paguajne.Kjo si shperblim per “kontributin” qe ata kane dhene personalishte per sALI Berishen.
  Problem tjeter eshte ferenimi i ngritjes se veprave energjitike ne shqiperi.
  Ju te nderuar Deputet te Parlamentit shqiptar referohuni pak Pajtim Bellos i cili thote: Sali Berisha ne vitin 1993 ka firmosur nje kontrate me firmen energjitike evropiane qe deri ne vitin 2011 ne shqiperi te mos ngrihet asnje veper hidro energjitike pasi sipas tyre shqiperia nuk ka kapacitete per ti ngritur ato.” Kjo kontrate firmoset nga Berisha ne nje kohe kure neve kishim dy ndermarrje te fuqishme per ngritjen e H/Ceve sice ishte ajo e lugines se Drinit dhe ajo e Banjos. Pra qe te dy keto ndermarrje te fucishme u shkatrruan dhe mjetet e tyre u shiten per skrape. Keshtu ngelen ne themel H/C Skavice,H/C Bushat, H/C Kalivace dhe Banjo ne gjysme. Pra ky eshte sabotimi me i madhe qe i behet sistemit energjitik ku neve sote do te kishim te pakte kater H/C te medha te ndertuera po te ishte vazhduar me ritmin qe na la sistemi i kaluar.
  Berisha sabonimin ne sektorin energjitik e ka filluar me nderprejnen e ndertimit te H/C e ve me shitjen pa kriter te tyre dhe deri edhe tek linja e interkonjuksionit Tiran Prishtine.
  Sote ky i mallkaur dele dhe replikon per te mbuluar poshtersite e tija si ne te gjith edhe per sektorin e energjitikes te cilen e ka fundosur skajshmerishte.!

  Reply to this comment
 14. LORA February 6, 20:05

  Brace djali ,nuk duhet te harroni ,ne cdo dekike,qe nje milion shqitaret ju votuan per ta vene gishtin ne plage dhe per ta sheruar ate.Kjo do te thote,jo te prisni qe brekedhjeri i historise te kete turp per ci ka bere shqiptareve,por te publikoni pergjegjesite dhe ti sekuestroni deri ne kanatjere.
  Duke mos e bere ende kete,plaku brekedhjere vijon te birbilose.Leni lojrat,keni 23 vjet duke bere lojra ne kurriz te qytetarit te ndershem,se vetem ai i paguan faturat.Duam akte te verteta ndeshkimi per zullumqaret e qeverisjes bandite.

  Reply to this comment
 15. Bocari February 6, 23:09

  Cdo fjale qe shkruani keni te drejte o milet, por kush ju degjon. Deputeti ka lidhje me zgjedhesit deri sa zgjidhet dhe pastaj shkon ne parlament dhe behet ushtar qe zbaton urdherat. Pas 4 vjetesh kujtohet prape per zgjedhesit dhe u ben ca sherbime, ca peshqeshe plus shume premtime dhe shkon prap ne parlament. Popullin po te duash ta besh bashke se ben dot, se ne nuk dime te bejme muhabet, keshtu qe tek ne po njesoj do ngelet, skllever dhe skllavopronare. Ulet hoxha ngrihet prifti, e keshtu me radhe.kush eshte pacavure hypen lart kush ka ndershmeri rendon shume e bie poshte. Si ishte ajo fjala e bukur e viteve 90? U ulen malet u ngriten halet.

  Reply to this comment
 16. baba nga durrsi February 7, 23:15

  Me sa di une privatizimin nga ana CEZ-it e kemi dhuro nga LSI dhe personalisht e LIKE KOKLOPES qe shkoi atehere ne CEKI dhe ne kembim te heqjes se vizave sepse presidenca ceke qe kryesonte atehere ishte kunder heqjes se vizave dhe si kembim ju la dore e lire ne sist energj shqiptar!Kusuri se si shkuan punet dihet….Pak gjasa ka qe situata te ndryshoje

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*