Debati, Erion Veliaj: Teatri i ri Kombëtar nuk do të ketë kullë

February 15, 2018 20:03

Debati, Erion Veliaj: Teatri i ri Kombëtar nuk do të ketë kullë

“Teatri i ri që do të ndërtohet në Tiranë nuk do të ketë kullë”. Garancinë e ka dhënë kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj pas debatit të ditëve të fundit nga komuniteti i aktorëve. Veliaj u shpreh se në vendin që Teatri Kombëtar ndodhet sot, do të ndërtohet një i ri shumë shpejt, por pa kullë.

“Tirana do të ketë një Teatër Kombëtar modern, pa kullë në vendin ku është teatri sot. Do të jetë ndër më të mirët në Europë. Por si çdo projekt, duhet durim”, deklaroi ai.

Artistët ditët e fundit kanë protestuar duke kundërshtuar largimin nga godina e sotme e Teatrit Kombëtar dhe zhvendosjen te “Turbina” si edhe kërkuan sqarime dhe transparencë për projektin e teatrit të ri.

Por, kryebashkiaku Veliaj sqaroi gjithçka duke qartësuar të gjithë aktorët se teatri i ri që do të ndërtohet nuk do të ketë kullë.

l.h/ dita

February 15, 2018 20:03
Komento

10 Komente

 1. Epo kjo pune! February 15, 21:33

  tani aktoret mos te behen dhe arkitekte se me shijet tona do e benim pellembe e kafene, thuaj qe po te zgjedhin mes disa varianteve me te mirin, sa per vendin, ku te jete me e volitshme ndersa godinen e vjeter duhet ta restaurojne dhe te kemi dy teatro e me shume bile si gjithe bota. Sa per kullen, idiotizma me brire, kulla mund te jete pozitive, si pike vrojtimi, nje kafene per miletin, thuaj qe te ardhurat te jene te teatrit por jo te mos kete kulle, edhe BigBeni ne Angli nuk do te ishte po te ishin keta tanet bashkohes te Shekspirit atje. Ka ardh puna, me saju kauza se helbeti iken java shpejt dhe hopa ne Hollande!

  Reply to this comment
 2. preng February 15, 21:57

  AKTORET NE AKTRIM TE GABUAR….

  Nuk mundent as kush t’jua mohojë mundin dhe djerërsen që kanë derdhur
  në punën e tyre krijuese dhe intepertuese artistëvë tanë.
  Ashtu sikunder nuk mund të pajtohemi më rrebelimin e ngjyrosur
  politikisht të disa figurave mjafte te njohura te artit.
  Nëqoftë se artistet janë në të drejten e tyre sikurse aludojnë per
  çeshtjen e godines se Teatrit.
  Le të konsultohen më instancat perkatese dhe me ministrine që mbulon kete fushe.
  Te konsltohen më qeverinë dhe kryeministrin pasi keto janë edhe
  kujdestaret e gjithe veprimetarise social-kulturore te vendit
  aktualisht.
  Nuk është aspak dinjitoze dhe aspak korrekte që ikonat e artit
  shqiptare të pranojnë aq kollaj të bëhen gjah i politikes dhe aktoreve
  bojedalun te spektit ngerdheshas te Berishes dhe Lulush kermadhes.
  Të jesh artist dhe të pranosh te shnderrohesh në vegel te matrapazave
  te pa moral e pa dinjitet kjo vertetë të shkon hurgj tere sakrificat
  dhe mundin nder vite.
  Është krejt e pa pranueshme qe aktoter e teatrit dhe skenes artistike
  te shnderrohen tak fak ne aktore zollumqar te politikes.
  Tamam si lopa keqe qe sapo mbush koven me qumesht ja keput nje shqelm
  dhe e zbraz te gjithe mundin dhe qumeshtin në ahurin e bajgave.
  Ndaj dua ti lutem aktoreve dhe artisteve te skenes artistike.
  Prapsohuni nga skena e turpeshme e politikes.
  Dhe mos harroni Berisha dhe Basha sot jane ozupuezit dhe zaptuesit e
  SHQUPIT ju e dini besoj.
  Prandaj ju them mos kerkoni kos te magjypi.
  Se do pesoni si dhia shyte qe kerkoj brire dhe mbeti pa veshe.
  Nga Preng Pjetri
  Lezhe

  Reply to this comment
 3. Asqer Bujari February 15, 22:12

  Lerjani Bujar Aqeriut te beje edhe projektin arkitekturor. Ai i qan projektet sidomos kur ka rrekellyer dopion e gjashte dhe nje duzine qoftesh me hudhra.

  Reply to this comment
 4. zgalem February 16, 00:50

  Rebelimi i disa aktorve , per ceshtjen e teatrit , perben nje minus , ne veprimtarine e tyre qytetare . Populli, i ka dashur , per ate , qe kane bere , per artin skenik , por nuk kane bere heroizma . Ne c’do rrast jane shperblyer mbi nivelin maksimal te mesatares intelektuale . Kjo eshte mundesia e nje shteti te varfer . Perpara se te jeshe aktor duhet te jeshe qytetar i denje . Qytetari nuk jeton me te shkuaren , por me te tashmen dhe te arthmen . duhet te jene dhe te qarte , per natyren e sistemit , qe jetojme . Lipset te japin shembull ne sipermarrie private. Nuk pashe as nje mendim produktiv , qofte dhe nga aktoret e zeshem . Zgalem

  Reply to this comment
 5. Lili February 16, 04:12

  Teatri i vjeter eshte trashigim edhe duhet ruajtur.ka vend e nevoje per nje teater ne nje vend tjeter per shoqerine Patos te Zotove ,qe do fitoje tenderat e kryeqyetetit pa problemsi cdo here.

  Reply to this comment
 6. Drejtesia do te behet,doni apo nuke doni ju o dobicer te palles se ligesise,qe mbetet po mije kenetash e mizakali. February 16, 12:19

  Po mire mor kriebashkiak,por cfare te mundon qe nuke e ben publike planimetrine e Teatrit te ri Kombetare,pao nuke keni rene ne ujdi me ramovicin,arkitektin dhe zbatuesin e kesaje vepre?Mjaft me,me loira fjalesh e lloqe kavajsish;thote populli qe ne shumice i bojkotoje zgjedhjet e fundit parlamentare duke ju nxjerre,te dhjere por “krenare”ju dhe tere seren e politikave bastarde te Tiranes zyrtare ne dite e vite.Ne te gjithe boten e civilizuar,te lire e demokratke projekte qe do zbatohen marrin mendimin e qytetareve,kurse tek ne deri me sot ka vendosur riciklimi i botes se krim-korrupsionit-mafjozo-imoralo-politik ne te tre pushtete nen moton “ngaj i ati,tek i biri,nipi apo mbesa dhe nje djalle e gjysem me ta”.O erionovic,dridhuni e perdridhuni,po vjen minuti qe nga trasta peme e kalbur jasht do t’hidhet doni apo nuke doni ju o te pabreke qe ju la dita dhe miljonere ju ngysi nata.O veliajvic,po vjen minuti qe e djeshmja dhe e sotmja do t’u mbetet nje enderr,krse e nesermja e afert nga bange e akuzes ne burgun e Recit ne nje ferr pa fund dhe binduni e besoni se nuke do te kete leke te piset e pushtet brenda soit e djalli si brenda ne Shqiperi dhe jashte saje t’u shetoje si autore apo bashkeautore ne shkaterrimin e indentitetit te Tiranes,si dhe pjese amtive me boten e krim-korrupsionit-mafjozo-imoralo-politik ne te tre pushtetet,plus ate pjese te biznesit e medjas dhe bankave qe vazhdojne te pastrojne leket e piset.Jane mijra nena e gra te veshura me te zeza si dhe mijra femije te mbetur jetim,pa harruar nje pasuri kombetare e private te grabitur e tjetersuar nga politikat bastarde te pangopesise per leke te piset e pushtet pa kufi brenda djallit qe kerkon Drejtesi dhe jo mashtrimet te rradhes.Besoni,binduni dhe rrefeuni qe populli,USA,BE dhe Zoti t’u meshirojne.

  Reply to this comment
 7. info analitike February 16, 19:37

  Qenkan mbledhur specialistet e partise per te gjykuar aktoret! Po keta arkitektet e rilindjes na u kthyen ne gjithologe more shoke, keta bejne si ing. gjeologe, artiste, piktore, historiane, gjuhetare e ne fund si arkitekte po dallohen vec ne shemtimin e Tiranes. duke e shperfytyruar krejtesisht ate ne nje grumbull kullash pa lidhje e pa harmonizim me qytetin. Qe ngjitur me teatrin do te behet ne mega kulle kjo tashme ka marre aprovimin e kriepsikopatit po nejse juve jeni mesuar vec te genjeheni e te bertisni fajin e ka saliu ndaj vazhdoni.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim