ATIPIKU RAMA

July 14, 2018 00:08

ATIPIKU RAMA

Mero Baze mendon se Rama ka patur sukses në stabilitetin ekonomik, kontrollin e territorit dhe qasjen e shqiptarëve ndaj lirive të tyre sidomos mënyrën si shohin figurën e kryeministrit krahasuar me Berishën.

Por analisti shton se Rama ka dështuar me antikorrupsionin dhe tenderimin publik.

I intervistuar nga zv.kryeredaktori i Ditës në kontekstin e debatit mbi cilësinë e qeverisjes Rama në 5 vitet e dy mandateve, Baze thotë se  ka projekte kriminale te Berishes qe po vijohen nga Rama, fituesit e PPP-ve dihen pa u bere tenderi, ka ministra pa personalitet qe ne koke kane vetem Ramen dhe asnje ide të vetën, po hidhen miliona euro ne rruge qe nuk duken dhe injorohen nevojat emergjente te vendit.

Baze shton se ka gjithnje e me pak vullnet per t’u rihapur 21 janari, Gerdeci dhe Rruga e Kombit.

Më poshtë intervista me Bazen botuar sot si kopertinë e DITA-s:

 -Zoti Baze,  qeveria “Rama” është duke përfunduar vitin e parë të mandatit të dytë. Një mandat ky që duket që ka nisur me vështirësi. Cili është mendimi juaj për qeverisjen e vendit në këto pesë vitet e fundit?

E kam të vështirë të bëj bilance “pesëvjeçarësh”, pasi për t’i bërë ato duhet të kthehemi pesë vite. Kur Edi Rama fitoi në vitin 2013, “Kasandra” thoshte se ai do të rrëzohet si Papandreu në Greqi, pasi vendi ishte në një krizë të pashembullt financiare. Përveç borxhit publik që kishte shkuar 79 për qind, vendi ishte në depresion të thellë ekonomik me rritje negative ekonomike, dhe bojkot të institucioneve financiare ndërkombëtare.

Ndryshimi i sistemit të taksimit nga taksë e sheshtë në atë progresive u duk e frikshme, por funksionoi. Sistemi i taksimit është bërë paksa më i vështirë për t’u llogaritur, por më i sigurt në formalizimin e të ardhurave. Tani mund të konsiderohet stabël, dhe i vetmi problem janë impulset elektorale që Edi Rama fut herë pas here në paketat fiskale.

Pesë vite më pas nuk është më kështu. Vendi ka rritjen ekonomike më të lartë në rajon, borxhin më të ulët publik, dhe ankesa kryesore e “kokave të financës” së Sali Berishës është pse është leku i fortë. Me sa duket i kanë ruajtur paratë në euro gjatë pushtetit dhe duan të kthejnë hallin personal në hall kombëtar.

Duket sikur është harruar, por Shqipëria ka bërë reformën më të guximshme dhe më të thellë në sistemin e sigurimeve shoqërore, atë që quhet reforma  e pensioneve. Shqipëria ishte në prag të falimentit, pasi piramida e pensioneve nuk furnizohej dot më nga kontributet dhe reforma  e guximshme e pensioneve bën që tani qytetarët të jenë të interesuar për të paguar siguracionet pasi pensioni llogaritet në bazë të tyre dhe jo siç ka qenë më parë.

Po ashtu ka bërë disa reforma të guximshme tregu, të cilat për fat të keq nuk janë përmbyllur dhe nuk janë instaluar në detajet e tyre. E di që mjekësia është një plagë e pambyllur, por është e pakrahasueshme ajo që ka ndodhur.

Reforma e tregut në arsim po ashtu ka qenë shumë e guximshme edhe pse duket sikur ka mbetur në mes për shkak të mungesës së akteve nënligjore. Parimi që të krijohet një treg konkurrues universitetesh dhe gërmadha e Universitetit publik të shpëtojë nga pronarët e emëruar nga shteti, është thelbësore. Zbatimi i shpejtë i kësaj reforme mund të na çojë në një realitet të ri për arsimin, ku vazhdojnë të prodhohen diploma pa vlera.

Janë hedhur bazat e reformimit të sektorit të kulturës dhe menaxhimit të vlerave kulturore si vlera tregu për t’i ikur parazitëve me rroga shteti.

Por aspekti më i fortë i qeverisjes janë liritë civile. Ardhja e Edi Ramës në pushtet ndryshoi historinë e lirive civile në Shqipëri dhe sjelljen e liderit ndaj publikut. Edi Rama është një beze e kuqe për liritë qytetare, një ndjellës i tyre, i frymës së protestës dhe agresivitetit personal ndaj tij dhe ai e përdor këtë me mjeshtëri. Ai u përball me protestat masive gati histerike për armët kimike dhe pranoi histerinë e publikut duke u tërhequr. Sali Berisha mund të tërhiqej pas dhjetëra të vrarësh.

Edi Rama shikohet nga të gjithë si një udhëheqës që mund ta shash, ta sulmosh, ta fyesh, të zihesh me të në facebook, në telefon, në rrugë, në restorant, mund ta trajtosh si një shok lagjeje apo fëmijërie si ish të dashur, apo hipi dhe nuk ndjehesh i rrezikuar prej kësaj. Sali Berishën duhet ta trajtoje ose si kryeministër me pushtet, ose si armik dhe për të dyja e dije çmimin.

Shumë nga këta që protestojnë tani kundër Edi Ramës i kam miq dhe i respektoj, por kur ishte puna të bëje betejë me Berishën të takonin rrugës e të thonin të ruajt zoti. Dhe i kapte paranoja mos kishin rënë në sy të Berishës dhe për këtë. Po flas për këta të mirët vërtetë. Jo ata që kur Berisha vriste në Bulevard numëronin lekët e vjedhura nga nafta në Dërmenas, kurse tani “janë me  Teatrin”.

Në këtë aspekt Shqipëria është bërë vend normal me një Kryeministër anormal për standardin që janë mësuar shqiptarët.

-Mund të rendisni tre prioritetet që qeveria i ka bërë mirë dhe tre të tjera me të cilat ka dështuar?

Mendoj se qeveria ka arritur të ruaj stabilitetin makrofinanciar, ka bërë revolucion në kontrollin e territorit dhe ka ndryshuar qasjen e shqiptarëve ndaj lirive të tyre.

Qeveria ka dështuar në krijimin e një administrate publike profesionale, ka dështuar në reformën anti korrupsion për të shkëputur qytetarët nga kthetrat e hajdutëve të administratës dhe natyrisht ka dështuar në tenderimin publik. Duket se në këtë proces kanë më shumë peshë organet e apelimit se sa gara me kritere.

-Kryeministri Rama përpara se të vinte në pushtet ka bërë disa premtime, të cilat duket se i ka zënë pluhuri i harresës. U premtua vënia përpara drejtësisë e pushtetarëve demokratë që patën abuzuar me pushtetin. Pse deri më tani nuk është parë asnjë “peshk i madh” përpara drejtësisë?

Këto nuk janë objektiva qeverie, janë objektiva politike që vijnë përmes reformës në drejtësi. Më në fund atë e ka bërë por dhe ajo ka marrë shumë plagë rrugës dhe do t’i duhet kohë të fillojë të funksionojë.

-Po e bëj pyetjen ndryshe. Mendoni se kjo klasë politike ka një marrëveshje për të mbrojtur njëri-tjetrin?

Marrëveshje nuk ka, por ka një instinkt të tillë tek gjithë politikanët. Askush nga ministrat pasardhës nuk çon dosje për paraardhësit. Krijohet një aleancë e heshtur mes tyre, por jo se ka ndonjë marrëveshje.

Por jemi akoma brenda sistemit të vjetër. Krijimi i SPAK dhe funksionimi i reformës do të trondisë botën politike.

-Z.Baze, Gërdeci, 21 Janari, Rruga e Kombit, a mund të quhen tashmë çështje të arkivuara?

Shanse për t’u rihapur ka përmes fakteve të reja që mund të nxirren, por vullnet ka gjithnjë e më pak. Lulzim Basha e ka garantuar amnistinë përmes ligjit të dekriminalizimit për të cilin bëri presion për votën, sa të shpëtonte veten, por vrasjet e Gërdecit dhe 21 janarit nuk mund të parashkruhen.

Ato janë vrasje dhe janë vrasje të një familjeje, Familjes Berisha. Pinoçeti shkoi me barela në gjyq. Sali Berisha pastë fat e shkon me këmbë, që ta mbyllë atë plagë e të mos u lërë nipave dhe mbesave gjaqe të hapura, meqë e ka qejf Kanunin.

-Ju thatë jemi ende brenda sistemit të vjetër. Por reforma në drejtësi, po ecën me ritme tepër të ngadalta. Sipas jush, ka një përpjekje për ta penguar apo ky i ngadalti është procesi normal?

Reforma në Drejtësi u plagos gjatë rrugës, u bën kompromise të shëmtuara përmes mekanizmash që banalizuan dhe cilësinë e organeve të para që u zgjodhën. U futën shumë mekanizma ngadalësues të procesit, me shumë malinjitet dhe qartësi për ta ngadalësuar atë.

Por mendoj se ky viskozitet do tejkalohet. Në momentin që do kemi një Prokuror special dhe një Prokuror të Ri të Përgjithshëm, situata do të jetë krejt ndryshe.

Në qeverinë aktuale u tha se administrata do të pastrohet nga militantët, do të luftohet korrupsioni, shteti do të jetë më i drejtë. Por raportet ndërkombëtare dhe jo vetëm ata, nënvizojnë se asnjë nga këto synime nuk është arritur. A po shfrytëzon Rama dobësinë e opozitës për të justifikuar dështimet?

Spastrimi i administratës është një sfidë që nga një anë komplikohet nga rregullat evropiane të nëpunësit civil që na janë imponuar, dhe nga ana tjetër përkeqësohet më shumë nga truket ndaj këtyre rregullave.

Kështu që mund të themi pa frikë së administrata publike është një dështim i madh. Ajo është një konglomerat të paaftësh, të pamotivuarish dhe natyrisht të prirur për korrupsion.

Në Shqipëri kur dikush të kërkon ndihmë ti gjesh punë ka parasysh gjithnjë shtetin dhe nëse i thua të gjejë tek një privat rrudhë buzët. Kjo sepse ata nënkuptojnë një vend pune pa punë dhe me ndonjë fitim nën dorë. Është një dështim që shkëlqen.

-Ju në editorialet e tua shpeshherë keni theksuar se në qeveri, Edi Rama është jo vetëm violinë e parë, por edhe se po merr përsipër dështimet e ministrave të tij. Sipas jush, a duhen bërë ndryshime në qeveri? Dhe nëse po, në cilat ministri duhet të ketë një rifreskim?

Mendoj se Rama është një kryeministër atipik, që kërkon të sundojë qeverinë dhe jo ta drejtojë atë. Shumica  e ministrave të tij ndoshta nuk e kanë ëndërruar kurrë atë vend, dhe nuk jam i sigurt se çfarë mendojnë në mëngjes kur zgjohen nga gjumi, çfarë motivi i çon në zyrë apo çfarë kanë në kokë. E sigurtë është që kanë Edi Ramën dhe jo idetë e tyre.

Një qeveri ka nevojë të ketë ministra me peshë personaliteti, që nuk e ke kollaj t’u diktosh çdo gjë përveç doktrinës politike. Berisha ka pas të tillë. Biles ka pas nja katër a pesë ministra që nuk u hynte në punët e tyre.  Nano po ashtu.

Rama thuajse nuk ka. Janë të gjithë profile si drejtorë bashkie. Por Shqipëria nuk është Bashki, është shtet.

-Cili është mendimi juaj për PPP-të. Në qeverinë Rama po zbatohet shpesh kjo lloj praktike?

PPP është mallkuar si një mekanizëm korrupsioni, por në fakt në thelb është një mekanizëm tregu në financimin e veprave publike. Është padyshim një përpjekje për të transferuar borxhin tek operatorë të fortë në treg dhe për të devijuar nga rregullat e prokurimit publik.

Problemi që kanë PPP në qeverinë Rama, janë pikë së pari ofertat e pakërkuara. Pra ne të gjithë e dimë kush do ta marrë PPP ende pa u bërë tenderi. Një tender transparent dhe rregulla të qarta monitorimi mund t’i bënin ato histori suksesi.

Siç kanë nisur nuk më duket se do funksionojnë, pasi ne qysh tani dimë se kush do ta marrë Thumanën, kush do ta marrë Tunelin e Llogarasë, kush do t’i marrë inceneratorët, etj.

Nga ana tjetër janë dhe kostot. Kostot e punëve që bëhen me PPP janë tmerrësisht më të larta për të njëjtat punë kur i prokuronte qeveria. Sado të hyjnë në mes interesat e kredive janë anormale.

Pra është ide që po degradon pa nisur. Dhe është më mirë të ndalet nëse vazhdon kështu.

-Një nga akuzat që i bëhen qeverisë Rama janë dhe koncesionet. Jo vetëm që jepen pa një studim, por përfitues në shumicë janë ish klientë të Berishës që tashmë duket se kanë kthyer krah. Shikoni ju probleme te koncesionet?

Koncesionet në thelb janë privatizim shërbimesh që bëhen nga qeveria për të shkurtuar kostot. Dhe vlejnë kur i përmbahen këtij parimi. Pra nuk duhen futur të gjitha në një thes. Ka prej tyre që janë sukses.

Por natyrisht koncesionet ashtu si PPP kanë nevojë për procedura transparente tenderi, për mbikëqyrje të fortë shtetërore në zbatimin e  kontratës dhe shmangien e abuzimeve me termat e kontratës.

Nëse pas një koncesioni qytetarët paguajnë më shumë se sa pagunin kur atë shërbim e merrnin nga qeveria, atëherë ai ka dështuar.

Shumica e PPP-se po përqendrohen në rrugë. A nuk mund ti bëjë vetë rrugët qeveria?

Kjo qeveri nuk është se nuk ka lekë për rrugë, por kjo ka një mungesë qartësie për atë çfarë është prioritare dhe çfarë është sekondare për rrugët.

Vetëm këtë qeveri kam parë, që lë pa prekur për pesë vjet dy akse nevralgjike të Shqipërisë, Bypassin e Fierit dhe rrugën e Kardhiqit dhe bën çdo rrugë tjetër që nuk i duhet njeriu në këtë vend.

Një mijë herë ti pyesësh një mijë herë ke një përgjigje idiote pse nuk bëhet Bypass i Fierit, pse nuk mbyllet tenderi dhe pse të nxihet jeta në një rrugë që ka filluar qysh më 2009.

Tani kësaj torture i shtohet dhe Bypass i Tepelenës, ndërkohë që prej 5 vitesh kanë ngelur vetëm 17 km në rrugën Kardhiq Delvinë dhe ato nuk janë prekur. Gënjeshtrat e katër viteve të para ishin se do bëhej me koncesion, pastaj me PPP tani për fat u kthjelluan dhe do ta bëjnë me lekët e buxhetit.

Bëhet fjalë për destinacionin më të kërkuar të turizmit Tiranë- Sarandë, që nëse do bëhet rruga e Kardhiqit dhe Byppas i Fierit shkon rruga 2 orë e gjysmë.  Mund të plasësh nga marazi por ato nuk bëhen.

Për ide të çmendura të Berishës e Bodes,  si Rruga Qukës Qafë Plloç, harxhohen nga Rama qindra miliona euro, kot, kot, kot, gati si një krim ekonomik që duhet të pres koka. Për një rrëshqitje si ajo në Qafë Krrabë ka 5 vite që bllokohet autostrada e Elbasanit kur kanë ngelë dhe 5 kilometra.

E gjithë kjo ka ardhur se këto pesë vite Shqipërisë i ka munguar një Ministër Transporti i qëndrueshëm, një Drejtori rrugësh profesionale dhe një vizion i qartë i kryeministrit për rrugët. Ka harxhuar miliona për rrugët, më shumë dhe se Berisha po të heqësh Rrugën e Kombit, por i ka hedhur lekët “si gjilpëra në kashtë”, në rrugë që nuk duken, dhe ka injoruar nevojat emergjente të vendit për rrugë.

Është një sëmundje e keqe, dhe tani me superministrinë e Gjiknurit kam frikë se do jetë dhe më keq, pasi kjo është një nga 200 telefonatat në ditë që ai ka si ministër.

Keni pasur disa beteja publike kundër HEC. Dukeni si një armik i tyre?

Jam i tmerruar në fakt prej tyre. Është një nga projektet kriminale që na la peshqesh Sali Berisha. Janë betonizuar gjithë përrenjtë e lumenjtë malor të Shqipërisë, të vetmet perla që na kanë mbetur për turizëm dhe kemi shkaktuar masakër në tregun energjetik.

OSHEE duhet t’ua blejë energjinë këtyre HEC me çmim të fiksuar, dhe kur ato kanë energji, pra kur kanë ujë përrenjtë tanë, çmimi i energjisë tek ne është i ulët, por ne ua blejmë HEC-ve shtrenjtë, se kanë kontratë me çmim të fiksuar. Kur nuk ka ujë, s’ka as energji dhe ne e blejmë prapë shtrenjtë jashtë.

OSHEE ka 25 milionë euro në vit humbje prej tyre, Shqipëria po betonizohet dhe fitojnë vetëm disa investitorë që i kanë blerë me lek tek pushteti licencat. Ato jo vetëm që duhen ndërprerë, por shumë prej tyre dhe duhen anuluar pasi i kanë dhe dosjet copë- copë.

Energjia në bursë mund të blihet më lirë se nga çmimi ynë i fiksuar, dhe  s’kemi pse shkatërrojmë vendin për të pasuruar disa biznesmenë.

-Meqë e lidhe me turizmin, çfarë mendon për perspektivën e turizmit në Shqipëri?

E vetmja pasuri që ka Shqipëria për turizmin, është varfëria dhe ne duhet të përdorim varfërinë për turizmin tonë. Malet tona të paprekura, fshatrat e braktisura, rrugët e  pashkelura, malet tona të mahnitshme, janë një destinacion i pazakontë turistik.

Peshtani ishte një fshat thuajse i braktisur një dekadë më parë, por unë tani shkoj çdo fundjavë dhe çdo fundjavë në fshat ka të huaj që vijnë të ngjiten maleve ose të flenë në shtëpi thuajse të këqija fshatarësh. Bregdeti po ashtu është i lirë.

Industria jonë e turizmit është në ekspasion. Ajo ka problem fuqinë punëtore të kualifikuar, një sistem sigurie për turistët dhe guidat  e trajnuara, si dhe pasigurinë për të ardhmen e saj nga kombinimi idiot që qeveritë tona bëjnë për ta zhvilluar vendin, edhe si vend turistik, edhe si vend industrial dhe për hiking dhe për HEC, dhe për hotele me pesë yje dhe për fabrika çimento.

Shqipëria duhet të zhvillohet vetëm si vend turistik, pasojë e të cilët është zhvillimi cilësor i bujqësisë dhe rikthimi i njerëzve në fshat. Kjo do na shpëtojë nga geto të tilla si Tirana, Durrësi apo Elbasani dhe do çlirojë energji të reja në vend, për të mundësuar rikthimin në atdhe së paku të shumë emigrantëve nga Greqia që kanë një lloj kualifikimi për këtë industri.

Ndryshe ne do mbetemi një vend me pleq, pa fuqi punëtore dhe me biznesmenë që në fund pasi janë bërë milioner duke shkatërruar gjithçka, nuk do të dinë ku të gjejnë pastruese t’u shërbejë.

Dhe diçka në fund. Ish presidenti Nishani ka pas një editorial kundër jush lidhur me dekretimin e gjyqtarit Thanza. Keni koment?

Bujari nuk shkruan dot se nuk i punon as dora as mendja. Shkrimi ka qenë për Berishën jo për Bujarin. Por Berisha siç ka bërë Dekretin e Thanzës në emër të Bujarit bën dhe shkrime në emër të tij.

***

Intervistoi: Erion Habilaj – DITA

July 14, 2018 00:08
Komento

38 Komente

 1. artur b. July 14, 00:32

  keshtu po, kritika te argumentuara dhe vleresim per cka eshte bere mire.
  pikpamjet e Meros mund te diskutohen por nuk jane as ne hava ,as dashakeqe.

  Reply to this comment
  • mateo July 14, 15:37

   Per mua kjo interviste e Mero Bazes eshte me e dobta!
   Merua njihet si analist me llogjike te hekur qe zhbirilon atje ku te tjeret as guxojne te mendojne se ka gje per te thene!
   Krahasimet me Berishen eshte njelloj si te matesh Ramen me Hitlerin,se Enverit as i shkon ne thember te kembves per pune!
   Rama duhet trajtuar dhe krahasuar per Europen dhe faktin qe ai pati te gjithe mbeshtetjen e popullit dhe qevereisi vetem pa shushunjat e LSI-se!
   Nuk i sherbejne me askujt lavderimet per Ramen,por tani duhet te jene ktitikje ndaj tij,se duket hapur qe atij i eshte rritur arroganca,harbutllike,perbuzja nga te varferve,tallja me popullin duke bere llogje kavaje se gjoja po bashkeqeveris me qytetaret!
   Ate nuk e qasnin tek dera ai thoshte se dua bijen e mbretit per grua!
   Keshtu edhe Rama.
   Rama ka hequr nga metoda e punes pritjen e popullit dhe trajtimin e ankesave te tyre dhe ketej ulurin se do bashkeqeveris me qytetaret!
   Rama nuk ka zene me goje te ngujuarit nga gjakmarrja,pra ne veri nuk ka shtet,ndersa Merua thote se ka ne dore teritorin!
   Droga mbillet dhe behet per t’u korrur dhe vetem kur vijne avionet e Italise qe kapet dicka!

   Uji u faturohet qytetareve per te pijshem,kur ai eshte i pijshem.
   Pra ky eshte edhe mashtrim edhe vjedhje.
   Rama hesht prej 4 vjetesh qe u botua ne media fakti kriminal se buka prodhohet me miellin serb kanceroz!
   Kancer e jo grip!
   KANCER,o Mero djali!
   Gjykata administrative eshte mbushur me dengje dosjesh nga konfliktet e qytetareve me administraten e pa afte e te korruptuar dhe Rama hesht se kujton se korrupsionin ne administraten e tij duhet ta luftoje gjykata e jo ai vete!
   Sikur asgje te mos kishte te mete tek Rama,fakti qe vitin e fundit 367 mije persona kane aplikuar per t’u arratisur nga Shqiperia eshte njolla me e zeze e deshtimit te Rames si kryeminister dhe si qeverisje!
   Asnje minister i Rames nuk ka personalitetin e duhur per ato poste!
   Bile edhe Erion Veliaj,qe eshte beniamini i Rames,per mua eshte nje fatkeqesi kombetare se eshte nje servil i Rames,shperdorues i buxhetit te bashkise dhe investon vetem atje ku i reklamohet imazhi i tij!
   SHESHI SKENDERBEJ ESHTE SKANDAL I PERMASAVE KOMBETARE,POR SERVILET E TIJ THERRASIN “MBRETI ME KOSTUM TE BUKUR” ,KUR MBRETI ISHTE KREJT LAKURIQ!
   Shkurret e mbjella,si dekor kombetar ndodhen me shumice pa leke ne rreze te Dajtit!
   Nuk gjen asnje lule me ngjyra ne kete sghesh ashtu si edhe shatewrvanet ne shesh shprehje e injorances arkitekturore dhe askush nuk flet!

   Reply to this comment
   • mirel July 15, 20:48

    Mero eshte nje nga bashkepunetoret e mafias qe po shet Shqiperine dhe duhet mbajtur pergjegjes per ndihmen qe i ka dhene krimit, si perkrah Berishes, ashtu dhe perkrah Ramutit, qe ka kontribuar ethshem ne shitjen e Shqiperise dhe tjetersimin e kufirit.
    Tradhetia e ka cmimin e larte o Mero bajga.

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 July 19, 15:31

     “Tradhetia e ka cmimin e larte o Mero bajga.”
     do të thosha se ke të drejtë,mirel,nëse do të kishim parasysh një gjerman,anglez ndoshta dhe një italian e gërk,POR mero qerosi!?
     është mall gabi!!
     pra shitet me të lirë!!

     Reply to this comment
  • Litari September 3, 10:39

   Mero Baze thote se Rama ka bere reformen e pensioneve!
   Meqenese Merua nuk e ndjen ne kurriz rrumpsllen ligjore dhe administrative e korruptive ne Sigurimet Shoqerore nuk si ta ndjeje edhe mjerimin e pensionisteve!
   Kurre nuk ka bere reforme ne pensione Rama,por Erion Veliaj e ka mashtruar ate dhe ne!
   Ai beri te mundur qe bizneset te shtonin kontributet e sigurimeve shoqerore te punonjesve,ndersa per pensionet …nje mut beri!

   Reply to this comment
 2. Fatmir Mehilli July 14, 01:28

  Mero Baze spiun corape grisur ishe corape cjerre mbete.

  Reply to this comment
 3. Besiana July 14, 04:57

  “….Mendoj se Rama është një kryeministër atipik, që kërkon të sundojë qeverinë dhe jo ta drejtojë atë. …
  E sigurtë është që kanë Edi Ramën dhe jo idetë e tyre.

  Një qeveri ka nevojë të ketë ministra me peshë personaliteti, që nuk e ke kollaj t’u diktosh çdo gjë përveç doktrinës politike. Berisha ka pas të tillë. Biles ka pas nja katër a pesë ministra që nuk u hynte në punët e tyre. Nano po ashtu. Rama thuajse nuk ka. Janë të gjithë profile si drejtorë bashkie.
  Por Shqipëria nuk është Bashki, është shtet…”

  Dmth Rama eshte ende kryetar Bashkie…
  Rrofsh Mero!

  Reply to this comment
 4. Arber I July 14, 05:45

  Bravo!

  Reply to this comment
 5. N.VJOSA July 14, 06:00

  Koplimente Mero!
  Intervista me me buke, me konstruktive, qe kam lexuar ketu tek DITA…
  Merua eshte nje nga Gjeneralet e Opinionit Publik Shqiptar!…Nga portreti nuk duket aq simpatik, por tere bukurine ja ka dhene Zoti tek Mendja…
  Nje analize realiste e Qeverisjes.Natyrisht ka shume gjera qe nuk duhet degjuar vetem Merua, por duhet degjuar edhe nga Veshi tjeter, se cfare mendojne qeveritaret, qe te arrish ne nje konkluzion te drejte, por pergjithsisht analiza dhe kendveshtrimi eshte origjinal dhe shume konkret me shume ide qe te bindin se duhet te jete ashtu sic thote Merua.
  Qe ne fillim duhet thene se Edi Rama eshte Kryeministri me i mire shqiptar qe kemi pare deri tani, ne keto vitet e pas 1990-es…. Vizionar, europian, i vertete, i vecante, Merua thote atipik, por mua do te me pelqente qe fjalen atipik ta kuptoja si te vecante, origjinal…
  Rama po punon , per aq sa ka bere, ne menyre shembullore., edhe pse kunder tij jane hedhur tonelata balte nga nje Opozite dekonstruktive dhe shpesh shpifse, denigruese.
  Edhe ato qe mund te quhen deshtime, nuk duhen kuptuar si mungese vullneti e Rames, por ato jane te lidhura edhe me veshtiresit qe ka Shqiperia, me gjendjen qe trashegoi nga qeverisja e Qoftelargut Berisha, prototipi i politikanit sharlatan, mashtrus, kusar, anarkist dhe bajraktar, inatci, hakmarres dhe
  K R Y E K R I M I N E L…!
  Te ndryshosh kryekeput drejtimin e nje shteti rrumpalle ne nje shtet ligjor, me reforma te shumta dhe te njekohshme, natyrisht qe nuk do arrish menjehere Suksesin. Eshte kjo arsyeja qe Populli shqiptar i dha besimin, Shumicen qeverisese Edi Rames dhe politikanet me te mire te Europes dhe SHBA, kane folur pozitivishjt per Ramen.
  Verejtjet qe thote Merua, jane te riparueshme dhe konstruktive.
  Suksesi ose mossuksesi i nje Kryeministri, sipas nje politikani dhe filozofi te shquar diktohet nga tre faktore:
  E para, punet vene keq, kur Kryeministri nuk eshte i zoti, popullorce, eshte Trap…
  E dyta, kur Keshilltaret e kryeministrit jane te pazote, jane trapa…
  Dhe e treta, edhe kur kryeministri edhe keshilltaret e tij jane te pazote, jane te dy palet trapa…
  Dhe kunderta, punet vene mire , kur Kryeministri eshte i zoti, kur keshilltaret jane te mire dhe e keshillojne drejt Kryeministrin dhe e treta kur edhe Kryeministri edhe keshilltaret jane te zot dhe punet shkojne prima…!
  Eshte veshtire te flasesh me kopetence, por nje gje dihet…
  Ashtu si e mori Rama qeverisjen, mua per vehte qeverisja e Shqiperise me dukej Kafshate e foret dhe shpesh kam thene se edhe Klintonin apo Merkelin tu bije shqiptareve per Kryeminister , do kishin veshtiresi…
  Une jam i bindur , me sa shikoj deri tani, Rama do ta hipe Shqiperine ne Trenin Europian!
  Bileta pothuajse eshte prere!…
  Une jam nje pike uje ne Oqean, por i uroj Atdheut tim te origjines, me te miren !
  Disa gazetare ne Shqiperi une i lexoj me kenaqsi, Meron psh dhe Duken, Thanon, Viktorin…(nuk e di eshte emri i tij i vertete, por nuk ka rendesi…)
  Arbenin e njoh personalisht dhe me pelqen inteligjenca dhe ndershmeria e tij, Meron nuk e njoh, di qe nganjehere bejne xixa me njeritjetrin, ndoshta nga qe Merua me pare ka perkrahur Berishen, por une e quaj nje merite te tij qe u shkeput nga Monstra dhe e demaskoi ate nga nje kend i afert njohjeje…
  Koplimente edhe gazetarit te intervistes, pyetje interesante dhe profesionale!…

  Reply to this comment
  • Vladimir Dushniku,pensionist. July 14, 16:04

   Rama sundon e nuk qeveris!

   Ata qe kane sunduar Shqiperine keto 28 vjet e kane rrenuar dhe grabitur te gjitha pasurite kombetare,kane percare popullin,shkaterruan arsimin,shendetesine,drejtesine dhe sot ,ndonese mburren se kemi lirine e fjales, ne fakt ASKUSH NUK TE DEGJON!
   Leter e hapur kryeministrit te Shqiperise,zotit Edi Rama.

   O si nuk kam një grusht të fortë
   t’i bij mu në zemër malit që s’bëzanë”
   Migjeni:Recital i Malesorit.

   Eh sikur ta dinte Migjeni i madh,se keto vargjet e tij do te ishin akoma realitet i hidhur edhe ne ditet e sotme ne nje Shqiperi qe krekoset se eshte demokratike,do te ngrihej perseri nga varri !
   Zoti kryeminister!
   Me te drejten qe me jep Kushtetuta e RSH-se ,po ju drejtohen publikisht,meqenese te gjitha rruget e tjera te komunikimit me ju nuk kane funksionuar!
   Ju kemi votuar per te qeverisur vendin,por ne fakt ju,si gjithe para ardhesit tuaj , vetem e keni sunduar dhe vazhdoni ta sundoni kete vend!
   Dyshoj se ju dhe te tjeret qe keni grumbulluar rreth vetes jeni pushtuar nga deliri i madheshtise dhe ndonese jeni parti qe “grabisni” votat e fukarenjve te majte,ne fakt zbatoni ate qe populli yne nder shekuj e ka stigmatizuar me fjalen e urte se “bark ngopuri nuk e kujton bark pa ngopurin”!
   Keni kohe qe trumbetoni me te madhe se po punoni per te luftuar peshkaqenet,por ju nuk doni te shikoni se “karkalecat ” rrogtare kane bere e po bejne kerdine ne popull me shume se ata!
   Ju perbetoheni se po luftoni korrupsionin dhe padrejtesite ne sistemin e drejtesise,por nuk keni kuptuar akoma se te dy keto te keqia te medha qe kane rrenuar shtetin shqiptar deri me sot ,nuk e kane zanafillen vetem tek sistemi i drejtesise ,por se pari tek administrata e kalbur shteterore e supermbushur me militante te pa afte , qe nuk punojne per shtetin e sipas ligjeve, por sipas “maliqeve”!
   Deri dje e ndanit pushtetin me “vellezerit siameze” njelloj sic ndahej ne mesjete e me tej placka e luftes midis fitimtareve,ndersa tani ne “tepsine” vetem tuajen shteterore ekziston po i njejti mentalitet!
   Shkodranet kane nje fjale popullore ,qe i shkon per shtat administrates se sotme shteterore:”Te drejte ke,por gje nuk te takon”!
   Ne shtetin e sotem i eshte dhene mundesia cdo rrogtari,qe te shkele ligjet,te beje padrejtesi dhe korrupsion sa te doje sepse hallkat e kontrollit ne te gjithe piramiden shteterore nga lart e deri poshte nuk funksionojne.
   Kjo ndodh keshtu sepse ju keni nxjerre jashte perdorimit sensoret e nevojshem jetike, qe do te mund t’u tregojne juve se si funksionojne te gjitha hallkat e pushtetit tuaj : -Pritjet e popullit dhe letrat e tyre te ankimit!
   Kjo eshte e barabarte per nga rrezikshmeria me ate qe beri Sali Berisha ne 21 janar, qe pasi fshiu te gjitha regjistrimet nga serverat e kryeministrise , vuri ne aktrim jeniceret e tij ne drejtesi,shendetesi ,media etj dhe ju akuzoi personalisht se i kishit vrare ju te 4 protestuesit fatkeqe!
   Dhe ne se nuk do te ishte, per fatin e te gjithe popullit shqiptar dhe drejtesise , filmimi i te vetmit gazetar trim , Artan Hoxha,askush nuk do ta merrte vesh jo vetem te verteten e atij krimi shteteror ,por mbase as ju nuk do ishit sot kryeminister e pa cudi te madhe ndoshta do t’u kishin futur edhe ne burg.
   Ne se ju dhe administrata e juaj do t’i vleresonte me kete llogjike ankesat e popullit,ju do te zbulonit me mire, se cdo kontroll shteteror se si funksionon administrata publike duke i “prere koken” padrejtesive dhe korrupsionit,qe ne rrenje.
   Sot nuk ben pritje populli as kryeministri,as ministrat,as kryetari i Bashkise Tirane (me nje popullsi prej gati 1 milion banore ) dhe as drejtoret poshte tyre!
   Ju mund te justifikoheni me ate se keni mbushur institucionet shteterore me dhjetra apo qindra rrogtare qe vegjetojne ne te ashtuquajturat drejtori apo zyra te ankesave,te komunikimit apo maredhenieve me qytetaret, bile akoma me shume mund te mburreni me tollumbacen qe keni ne kryeministri me emrin sugjestionues “Shqiperia qe duam” , se keni te punesuar ne administrate qindra juriste,se komunikoni ne facebook me qytetaret etj, por se cfare efikasiteti kane patur keto zyra e keta rrogtare ne mbrojtje te ligjshmerise ,zgjidhjen e halleve te popullit dhe informimin e hallkave te shumta eprore ne tere piramiden shteterore lidhur me padrejtesite ndaj qytetareve dhe korrupsionin e pushtetareve,ky mund te quhet vetem nje deshtim i plote!
   Ju vete e pranoni se ka korrupsion ne administrate,por kjo eshte vetem pasoja,ndersa shkakun nuk e keni gjetur ose nuk doni ta gjeni per arsyet qe i dini vete.
   Eshte tashme aksiome,zoti kryeminister se nuk mund te lulezoje korrupsioni, ne se nuk ka shkelje ligjore, ne se nuk behen padrejtesi, ne se nuk sorollaten qytetaret ne zgjidhjen e problemeve te tyre!
   Dhe kjo vjen se ne te gjithe piramiden shteterore punesohen njerez militante,te pa afte,qe jo vetem nuk punojne per shtetin,por edhe nuk e kontrollon njeri punen e tyre!
   Deri me sot kemi degjuar se ju doni te kapni e te denoni personat e korruptuar,pra i kerkoni ata pasi te kene bere gjemen duke vjedhur shtetin dhe hallexhinjte e jo duke ua nxire jeten atyre sapo te bejne tentativen e pare kriminale!
   Dhe ne se doni seriozisht t’ia beni sketerre jeten te korruptuarve ne administraten shteterore,kete gje mund ta beni vetem duke ua bere “shesh me lule” qytetareve qe te ankohen ne cdo kohe,me cdo menyre,me te gjitha mjetet e ne te gjitha zyrat shteterore ku e gjykojne dhe besojne se do u japin drejtesi.
   Komunikimi i juaj ne facebook apo ne twiter nuk eshte nje mundesi ankimi per shumicen e popullit,pra per ata qe mund te jene viktimat me te mundeshme te padrejtesive e korrupsionit shteteror,por u sherben juve per konsum mediatik.
   Te ashtuquajturit shtet shqiptar ne keto 27 vjet nuk i vjen turp,qe me shume investigime dhe denoncime ka bere emisioni investigativ “Fiks fare ” i Top Channel-it me gazetare te afte e te perkushtuar ndaj detyres , bile pa qene as juriste se sa me qindra te tille ne administraten shteterore !
   Eshte kjo arsyeja pse qytetaret me shume kane besim te ankohen tek ky emision se sa tek shteti!
   Bile edhe rrogtaret tuaj dridhen kur u thua se do t’i drejtohem “Fiksit” se sa te ankohesh tek eproret e tyre te cdo rangu qofshin ata!

   Ilustrimin me te plote te ketyre denoncimeve qe po bej e gjeni me te gjithe shemtine e tij ne Bashkine e Tiranes.
   Jane sajuar aty dy drejtori me emertime bombastike si ajo e “Komunikimit me Qytetaret” dhe ajo e “Maredhenieve me Publikun ” ,qe fatkeqesisht vetem me qytetaret e me publikun nuk kane asnje komunikim e asnje maredhenie !
   Me kontretisht:
   Ne prill te vitit 2017 djali im beri kerkese ne UKT per mbylljen e kontrates se furnizimit me uje per arsye te largimit me banim dhe pune ne SHBA!
   Kesaj kerkese as sot (pas 10 muajsh) UKT-ja nuk i eshte pergjigjur me shkrese zyrtare ,per me teper qe vazhdon te dergoje edhe faturat per pagesen e taksave vendore.
   I jam ankuar edhe kryetarit te Bashkise Tirane z.Veliaj,qe me shume e shpenzon kohen duke mbjelle peme dhe nuk ka kohe te merret me letrat e popullit,por rrogtaret e tij ne vend qe te verifikojne bazen ligjore mbi te cilen kam bere ankesen dhe te vene para pergjegjesise rrogtaret arrogante te UKT-se,jane mjaftuar duke luajtur rolin e postjerit duke ia deleguar po UKT-se qe ta gjykojne ankesen time!
   Pra i luten “ujkut te pranoje se e hengri apo jo qingjin”!
   Me pas u jam ankuar edhe juve si kryeminister per UKT dhe Bashkine Tirane per kete shkelje ligjore dhe padrejtesi,por ne pergjigje te ankeses time drejtoria e Maredhenieve me Publikun ne kryeministri me njofton se edhe ajo me te njejten metode , ate te postjerit perdori , duke ia deleguar perseri UKT-se ta gjykoje ankesen time!
   Ne se do te njiheni ju apo juristet tuaj me korespondencen time disa mujore me UKT-ne,drejtorite e Bashkise Tirane ate te Maredhenieve me Publikun dhe ate te Tatimeve dhe Tarifave vendore,do te kuptoni se te gjithe keta rrogtare jane jo vetem te pa pergjegjshem profesionalisht,por edhe te pa afte juridikisht!
   Une ia kam arsyetuar ankesen time bazuar ne aktet ligjore e nenligjore aktualisht ne fuqi,ndersa justifikimet dhe kundershtimet e tyre i kane bere kacakshe,pa asnje reference juridike!
   Djali im i ka kerkuar UKT-se qe te mbylle kontraten me kete ndermarje me te drejten qe i jep Kodi Civil i RSH-se,neni 659,ne pjesen per kontratat,qe percakton se,”Kontrata eshte veprim juridik me ane te se ciles nje ose disa pale krijojne,ndryshojne ose shuajne nje maredhenie juridike”!
   Sipas ketij ligji UKT nuk ka asnje te drejte ligjore te vendose veton arrogante duke e kundershtuar ate pa asnje reference ligjore!
   Por edhe drejtorite perkatese te Bashkise Tirane,ne vend qe te ballafaqojne ankesen dhe referencat e mija ligjore ,mbi bazen e te cilave kerkoj drejtesine,me veprimet e rrogtareve te UKT-se,mjaftohen duke me dhene kete pergjigje skandaloze:
   _”Kontrata e lidhur me UKT-ne per nje godine te caktuar mund te mbyllet vetem ne rastin kur godina nuk ekziston me “!
   Nje pergjigje te tille,pa iu referuar realitetit dhe asnje akti ligjor apo nenligjor eshte e denje vetem per ndonje brigadier te ish kooperativave bujqesore e jo rrogtareve te nje Bashkie kryeqyteti e te nje shteti qe aspiron per t’u bere pjese e BE-se e qe paguhen me taksat tona me rroga milionere!
   Keta te mjere akoma nuk e dine se kontratat per furnizimin me uje nga UKT lidhen me kerkesen e vete qytetareve ,per cdo familje vecmas dhe jo per te gjithe godinen 10 kateshe!
   Pra si e tille kontrata mund te mbyllet qofte edhe nga njera pale,ne cdo kohe e pa asnje kusht.
   Nga ana tjeter,ku e gjejne referencen keta rrogtaret arrogante te UKT-se qe, ne vend qe t’i pergjigjen kerkeses se qytetarit per mbylljen perfundimtare te kontrates, na sugjerojne jo mbylljen por “pezullim kontrate” dhe kete sofizem e shesin si detyrim ligjor duke faturuar taksat vendore?!
   Kuptohet se e gjithe kjo loje me mos mbylljen e kontrates behet me qellimin djallezor qe te xhvatin qytetaret gjoja demokratikisht duke faturuar taksat vendore.
   Nga ana tjeter edhe pretendimi i tyre ,se djalit tim i takon (sipas tyre ) te paguaje taksat vendore,pa iu referuar aspak vendimit nr.59/2015 te Keshillit Bashkiak Tirane,ne pjesen per taksat e pastrimit ,largimit te mbeturinave dhe tarifes se perkoheshme per infrastrukturen arsimore, verteton jo vetem pa aftesine e tyre juridike,por edhe arrogancen shteterore!
   Ja cfare percakton vendimi ne fjale:
   -“Tarifes se pastrimit dhe largimit te mbeturinave dhe takses se perkoheshme per infrastrukturen arsimore i nenshtrohen te gjithe familjet,personat fizike ose juridike,vendas ose te huaj,qe banojne dhe ushtrojne veprimtari ekonomike brenda teritorit te Bashkise se Tiranes”!
   Por djali im as banon e as punon ne Shqiperi dhe si i tille nuk i takon t’i paguaje keto taksa!
   Por rrogtaret e UKT-se dhe ata te Bashkise Tirane nuk dine ose nuk duan ta lexojne dhe interpretojne shqip kete percaktim,por hidhen “dege me dege” dhe me kthejne se fundi nje pergjigje karagjoze se,”Djali i juaj nuk hyn ne kategorite e personave qe perjashtohen nga detyrimi i pageses se taksave vendore”!
   Edhe per te qeshur,por edhe per qare eshte kjo pergjigje ,qe tregon mjerimin e tyre bashke me dhunen shteterore e mbrojtur me sofizma!
   Vertet djali im nuk hyn ne kategorite qe perjashtohen nga pagesa e ketyre taksave sepse nuk eshte as invalid e as pensionist dhe ai as e ka shtruar kete gje ne kerkesen e tij!
   Ai ka kerkuar mbylljen perfundimtare te kontrates e cila do te thote se nuk deshiron te kete asnje maredhenie kontraktuale apo detyrim me UKT-ne .
   Duke perdorur llogjiken e cartur te ketyre karagjozeve kam te drejten edhe t’i pyes:-“Po te vdekurit,zoterinj “humoriste”, meqenese nuk perfshihen ne kategorite qe perjashtohen nga ky detyrim,a vazhdoni t’i taksoni pas vdekjes” me taksat vendore ?!
   A ka juriste kjo Bashki,qe t’u mesoje ketyre rrogtareve te pa afte, se personat ,qe perfshihen ne “kategorite qe perjashtohen nga pagimi i taksave vendore” jane persona qe banojne detyrimisht ne teritorin e Bashkise Tirane dhe jane kliente te UKT-se,ndersa rasti i djalit tim nuk hyn fare ne kete arsyetim djallezor,se ai as banon e as punon ne Shqiperi!
   Por humoristet e Bashkise Tirane (konkretisht drejtori i DPTTV-se z.Arli Naska),kane harruar se ne nentor 2017,pas kembenguljes time te arsyetuar ligjore,u terhoqen ne arrogancen e tyre dhe me kerkuan me se fundi qe t’u vertetoj shkreserisht se djali im nuk eshte rezident ne Tirane,per t’a hequr perfundimisht nga detyrimi per keto taksa!
   Dhe kete nuk e bene qe ne prill 2017 kur u be kerkesa,por pas 10 muajsh duel shkresash me mua!
   Ia dergova me poste drejtorit te DPTTV-se, z.Arli Naska kontraten e banimit dhe vertetimin e institucionit ku djali im banon dhe punon ne SHBA,por nga rremuja qe kane ne koke dhe ne punet e tyre te perditeshme ,akoma pretendojne se nuk ia paskam derguar keto shkresa!
   Mire qe shkresat gjoja nuk ia paskam derguar,po shkresen zyrtare per mbylljen e kontrates ne pergjigje te kerkeses se bere para 11 muajsh,perse nuk e dergojne,ne menyre qe te hapim ceshtje gjyqesore me keta rrogtare te mjere?!
   Perfundimisht e kuptoj fare mire se tere kete rrumpalle antiligjore keta rrogtaret arrogante te UKT-se dhe te pa aftet e Bashkise Tirane,meqenese te gjithe jane treguar te nje “prerjeje”,e bejne qe te shmangin nje precedent te kesaj natyre,sepse dyshoj se keshtu do kene vepruar edhe me xhvatjen e miliardave leke nga miliona emigrante shqiptare qe as banojne e as punojne ne Shqiperi,por qe detyrohen me dhune te paguajne padrejtesisht keto taksat vendore,se ndryshe shteti demokrartik te burgos!
   Keshtu bejne keta te UKT-se edhe me mashtrimin qe bejne me faturat e ujit, te cilin na e faturojne per “uje te pijshem” kur ai nuk eshte i pijshem!
   Kjo gje i ka sjelle qindra mije banoreve te Tiranes,qe pervec pageses mujore per ujin e pa pijshem UKT-se ,qe shkon rreth 20 mije leke te vjetra per nje familje pensionistesh,te shpenzojne edhe rreth 100 mije leke shtese per te blere uje te pijshem dhe per gatim ,qe perben nje rrenim total te familjeve tona!
   Ia vlen, qe jo vetem KLSH-ja ,te ushtroje zbatimin e ligjshmerise ne UKT,por edhe Prokuroria e Pergjitheshme te hetoje per kete mashtrim me permasa skandaloze qe UKT i ka shkaktuar qytetareve per vite me radhe,ndonese vazhdojne te ngulmojne se do te rritin akoma cmimin e ketij uji qe e shesin per te pijshem!

   Reply to this comment
 6. Lola Komimi July 14, 08:22

  Nje analize e detajuar,.
  Por ne lidhje me rruget, ne se nuk do te ishin bere ato te voglat, “ te parendesishme”, te shoqeruara me transformimin e qendrave te banimit, deri Hasi e Cerriku, nuk do kishte nje rritje “ bum” te mahnitshem te turizmit..
  Te gjithe e pyesim vehten pse nuk mbaron autostrada Tirane-Elbasan , por ndoshta ka arsye me te forta se mosarsyet e Gjiknurit! Mos Baze duhet te zhbiriloje kontraten e hershme te Berishes me firmen Greke.
  Gjithsesi, analiza e tij qendron.
  Por sfida e Rames per rruget eshte shpallur ne kete mandat, se deri tani , si rruge te medha ka mbyllur vetem ato qe kishte lene Berisha..
  Ne lidhje me ministrat, ai vuri minister njerin nga emrat me te forte te financave, Shkelqim Cami.
  E ç’beri ai, nje vere ne uje, dhe nuk ishte faji I Rames.
  Rama nuk mund te jete ndryshe si Kryeminister, nga personi qe ju pershkruani , I cili ka lene frymemarje te gjere te gjithe polemizuesve.
  Dhe si Minister I Kultures, drejtoret e tij I ka lene te tregojne personalitetin e tyre profesional, si Lame psh.
  Po kur Lame donte te tregonte se ishte komplet I pavarur , kjo nuk mund te qendronte, se Gishti Iper gabimet drejtohet tek Rama jo tek ai.
  Apo si Majko, qe I duket vehtja, qe mqse e vune rastesisht kryeminister, e tund kete karte si flamur, dhe do te duket si I tille akoma.
  Por, mendoj, perfundimisht, se kur zgjedhim “ nje prift” duhet ta leme te beje punen, jo ti “ rruajme” mjekren.
  Une , kam bindjen per kete, them se Rama eshte nje patriot , njeri qe e do Shqiperine fort, por si nje njeri modern, i kulturuar.
  Kjo eshte baza kryesore qe ai eshte ndryshe nga gjithe kryemin e deri tanishem.
  Kjo eshte arsyeja qe , mgjse e gjeti Shqiperine ne momentin e falimentit, ai e ngriti, Brenda nje periudhe sh te shkurtet, 5 vjet jane akoma pak, ne nje vend qe ka filluar te shikohet komplet ndryshe nga te huajt.
  Kjo ka bere te ndryshoje rrota e zhvillimit ekonomik nga negative ne rezultate rritje,
  Kjo pjese e analizes se Bazes eshte e detajuar bukur dhe tregon ate ndryshim te rendesishem te rrotes se udhetimit te Shqiperise drejt Europes, te cilen prisnim te gjithe me padurim, rikthim ne dinjitetin tone.
  Ne fund te fundit, çudia e vershimit te turisteve I dedikohet atij dhe strategjise qe ka zgjedhur., per ndryshimin e vizionit te Shqiperise.
  Zgjedhja e kryebashkiakut (Kryeministri) te Tiranes, ishte sukses vetem e vetem I Rames.
  Ai vepron komlet I pavarur ne punen e tij, ka perkrahjen e plote te Rames, dhe rezultati eshte I mahnitshem. Ndryshimi i Tiranes ka pushtuar faqet e gazetave te rendesishme europiane.
  E theksoj kete per te thene se Kryeministri Rama nuk mendon e vepron me dy standarte:
  Nga njera ane Veliajn e Xhafajn I le te punojne si te duan, dhe kane rezultate te dukshme, kurse te tjeret i mbyt.
  Por dhe bota ka ministra politike, por ato keshilltare qe kane prapa , jane profesioniste.
  Problemet qe ka Analizuar Baze, jane te drejta, sidomos per zhvillimin e Bujqesise.
  Bujqesia eshte “thembra e Akilit” per ne.
  Prapambetja e saj ka sjelle problemet e ngritura ne cilesine e ushqimit qe marrim.
  Prapambetja e saj dhe e nje strategjie zhvillimi te industrise se lehte e ushqimore, do na zgjidhte jo vetem probleme te papunesise por dhe te sigurise se shume ushqimeve qe marrim.
  Kemi probleme shendetsore te renda te ardhura nga importet e pa kontrolluara te ushqimeve dhe produkteve ushqimore, ne nje kohe qe kemi qene aq te sigurte me pare.
  Pra ka shume probleme qe duhet te jene ne vemendjen e Rames.
  Nje nga keto, qe asnje gazetari nuk ia mban, o nuk do ta marri ne konsiderate ,eshte qendrimi I tij jo konseguent, ndaj LNcÇl.
  Shumica e atyre qe e votuan jane te majte, te lidhur familjarisht me LNcÇl.
  Shpesh Rama I lendon, dhe shume rende, me indiferentizmin e tij ndaj problemeve te shkaktuara nga manovrat e elementeve post kolaboracioniste per te ringjallur perçarjen ne popull, si kukulla idiote Nishani, qe mgjse me cinizem, e ka karakterizuar saktesisht Baze.
  Por e majta fal, sepse :
  Rendesi ka qe Rama, me nje vullnet te pathyeshem , dhe me energji pozitive, e ka levizur ne drejtimin e duhur trenin e ndryshkur, jo vetem te pamirembajtur, por dhe te çvidhosur pothuajse fare , ku kemi hypur te gjithe, ne drejtimin qe duam.
  Akoma me e rendesishme eshte qe vete ai e ka bere planin e mirembajtjes, rikonstruksionit te pjeseve te konsumuara dhe strategjine e krijimit te vagoneve te rinj.
  Ajo qe eshte me e rendesishme , eshte te vendose drejtues , qe te dine rrugen, ne kete te ardhme.
  Per kete jemi duke pritur.

  Reply to this comment
 7. info analitike July 14, 08:39

  Kaq shume i eshte dhene servilizmit qy saqe ia paska kalura edhe kriepsikos ne pershkrimin e relaitetit shqiptar. Po te ishin gjerat si thote Mjerua atehere shqiptaret emigrokan kot se ne Shqiperi gjerat po shkojne me mire e jo me keq. Amani more shoke se ky debati i hapur ne Dita mes militanteve te thekur qe vec i bejne fresk qeverise duket nje komedi e peshtire. Keta nisen gjoja per te kritikuar qeverine e perfundojne vec duke iu sulur opozites…. hahahaha hajde gazetare oborri hajde! Mos u lodhni kot shoke, kush ka lindur sherbetor nuk behet dot njeri.

  Reply to this comment
 8. ETHEM July 14, 10:30

  E LEXOVA ME VEMENDJE EDHE ANALIZEN E M.BAZES DUKE BERE “ANATOMIN”E – QEVERISJES RAMA.AI ESHTE I DREJT-PERDREJT SIKURSE SHUME ANALISTE NE GAZETEN E NDERUAR D I T A.KETE GAZET E LEXOJ PERDITE DHE KAME BERE SHUME KOMENTE PER ANALIST RE NDRYSHEM.DHE ME JANE REKLAMUAR.FLM REDAKTOREVE TE DITES.
  M.BAZE,VEÇ TJERASH CITON SE:”…RAMA NUK I KUNDERVIHET KUJT EDHE SIKUR… TI QENDROSH NE QAFE..NE KUNDERVEPRIM TE SALIUT…”KJO ESHTE GJE E MADHE PER NJE KM QE KA MAXHORANCEN ABSOLUTE NE KUVEND,POOULL & NDERKOMBETARISHT.
  KAM PERQYER ME SAKT ANALIZEN E SEVO TARIFES DHE PRECEPTIMIN E ISH-PRESIDENTIT MOJSIU…QE E CILESON RAMEN SI KM ME TE MIRE NE 28 VJET.PSE:
  1-RAMA E KA PREJARDHEN NGA BLLOKU, AI KA QENE DHE ESHTE KUNDER TYRE,NUK KA QENE ANTAE I PP,NDERSA SALIU I LEPIU BLLOKMENET DHE ME PAS I PESHTYU KEQ.KJO ESHTE ARSYEJA NR.1SE POPULLI E URREN 90 % SALIUN DHE PERKRAH RAMEN.
  2-RAMA EEDHI NE KRYE TE PS ME ZGJEDHHE SHKALLE-SHKALLE,NDERSA SALIU DUKE ELIMINUAR FIZIKISHT E MORALISHT KONKURENTET E TIJ.AI A.HAJDARIN E VARROSI PERSEGJALLI DISA HERE..DERI SA I MORI FRYMEN NE 14 SHTATOR ’98.KURSE RAMA E LA BLUSHIN NE PARTI E SI DEPUTET DERI SA IKU VET,KRIJOJ PARTIN LIBRA E DOLI FYSHEK NGA POLITIKA.
  3.RAMA I KA CILESUARE SHUME MEDJE”K A Z A N”.DHE NUK KA MBAJTUR ASJNJE MEDJE NEN SQETULL SI TV E TE SHKRUARE.BILES DUKE MBYLLUR EDHE GAZETEN E PS-ZERIN E POPULLIT.KJO ESHTE SHUME.SEPSE SHUME MEDJE I KAN BERE OPONENCE DASHAKEQE..SHPIFSE KUNDER QEVERISJES SE TIJ.VETEM GAZETA DITA,TEMA,SHQIPTARIA.COM..QE PER MENDININ TIM..JAN TREGUAR TE PAANESHME..DASHAMIRESE PER PUNET E QEVERISJES 5 VJEÇARE.
  4-RAMA E FILLOJ PUNEN ME BUXHET” 0″ NE 2013 DHE E NGRITI EKONOMIN NE 4-5 %.KJO NUK ESHTE PAK.VETEM QORRI SALI NUK DO TE SHIKOI.SE AI PREFEROI SKENARIN GREK..POR DESHTOI.
  5-RAMA URBANIZOI GJITHE QYTETET E VENDIT DUKE HEQUR ZHULIN 50 VJECAR NE MJEDISE.SHEMBULLI ME I MIRE ESHTE TIRANA,FIERI,VLORA,ETJ.KETU DEL KONKLUZIONI SE QYTETERIMIN E SHELL VIZIONARI..QYTERAEI..E JO FSHATARI I…VIÇIDOLIT.
  6-RAMA DO QUHET SI KM ME REFORMATOR NDER VITE.SE ISHTE INISIATORI I REFORMES NE DREJTESI,TE PESIONEVE,ARSIM,SHENDETESI.ETJ .ELIMINIMI UNIVERSITETEVE FANTAZME ISHTE GJE E MADHE PER KETE VEND QE SALIU I SHTYU TE RINJE NE FALLSITETIN E DIPLOMAVE TE DREJTESISE FIKTIVE,SEMUNDJE QE DO SHUME KOHE TE SHEROHET.
  7-RAMA NUK KA SULMUAR ASNJE AMBASADOR TE HUAJ E SIDOMOS ATE ANERIKAN,NDERSA SB I KA SULMUAR ATA SA HERE QE I KAN PRISHUR TEREZINE.
  7-RAMA NE 5 VITE KA PASUR MBESHTETJE SHUMICEN E POPULLIT,TE SHBA DHE BE PER REFORMAT E BERA NE TE MIRE TE VENDIT.MOSMARRJA E STATUSIT ISHTE PROBLEMI VET I BE DHE PUNES ARMIQSORE TE OPOZITES E CILA LOBOJ FUQISHEM EDHE ME RUSET KUNDRA VENDIT TE VET.
  8-RAMA NE KETO VITE KA PUNUAR SI NE RRETHIM NGA DREJTESIA E KORRUPTUAR,KLD,PD,LSI,SHIK,KLSH,PRESIDENCA..ETJ,DHE JA KA DALE.MEGJITHSE METEN E 7 % E ZGJODHI GABIMISHT-PRESIDENT,AI PERSERI THOT”..DO E ZGJIDHJA PRAP..”VISHO LIKA PUNOJ 100 % KUNDRA TIJ DHE NE FAVOR TE QYTETARIT DIXHITAL,AI E RRITI NE PERGJEGJESI.SE RAMA NUK ESHTE HAK-MARRES AI ESHTE “bollshevik” NE SHPIRT.
  9 -RAMA ESHTE 1 NE POLITIKEN E JASHTEME.AI PO STABILIZON MARDHENIET ME GREKUN QE SALIU U FALI DETN.SERBIT I KA VEN KUSHT PER NJOHJEN E KOSOVES SI SHTET,NE MAQEDONI PER TE PAREN HERE PO MERR FRYM LIRISHT POPULLSIA SHQIPETARE.
  10-RAMA NUK I ESHTE SERVILOSUR ASKUJT PER PUSHTET SI SALIU QE SHKAKTOI GERDECIN DHE SHITJEN E DETIT PER TU FUTUR NE NATO.
  NDAJ UNE MENDOJ SE RAMA ESHTE KM ME I MIRE NE KETO 28 VITE DHE I TRETI NE 1O6 VJET PAS ISMAIL QEMALIT E MEHMET SHEHUT.PIKE..PIKE.!

  Reply to this comment
  • nje vezhgues i drejte July 14, 13:31

   Ethem , me duket se te kam shkruar edhe nje here tjeter : Mos shkruaj me germa te medha , se nuk i lexon askush , eshte shume veshtire te perqendrohesh ne nje faqe te tere germash , te dhembin syte . Germat e medha jane vetem per te shkruar parulla me nje rresht , tituj te ndryshem dhe vihen pas pikes , kur fillon fjalia , si dhe tek emrat e perveçem .

   Reply to this comment
   • LILOLABJA July 14, 14:38

    HAHAHAHAHAHA i madh ! U ç’kam qesh me gjithe
    shpirt !
    Hallelujah !

    Reply to this comment
   • anticensurë25642654 July 19, 15:41

    nje vezhgues i drejte
    më duket se nuk e ke kuptuar et’hemin!!
    ai nuk ka shprehur mendim,si mendon ti!!
    ai ka shkruar një parrullë,me një rresht(jo tamam,për arsye se hasira virtuale është e tillë që nuk e lejon)poo tëshkruhej në jëten reale!!
    prandaj kujdes kur kritikon tjetrin!
    kuptoje një herë!
    ps:një gjë n uk kuptoj unë:përse temja nuk ka vënë dhe mbiemrin!?
    rama do ta zgjidhte nikopelesh,menjëherë!!

    Reply to this comment
 9. betixho July 14, 11:04

  Jam i një mendimi me analizën e gazetarit brilant Mero Baze,por natyrisht se duhen disa koefiçentë korektues sidomos për nivelin dhe aftësinë e ministrave të cilët,për situatat që përballojnë dhe sukseset që kanë arritur në sektorët që drejtojnë në një periudhe reformash të nivelit të lartë nuk mjund të jenë të pa aftë,përkundrazi treguesit janë shënjë e aftësisë dhe jo e kundërta.
  Për të tjerat jam plotësisht dakord me Vjosën dhe Komimin.
  Epiqëndra e analizës së Bazes është konkluzioni që ai nxjer lidhur me lirinë civile që mbisundon sot,dhe këjo është sakt siç konkludon Baze meritë e Ramës,pra e sjelljes së tij Europianiste,Merua e quan atipike,por unë do të thoja se neve,mentalitetit tonë të trashëguar na duket atipik.Pra,pse Ai,Rama,nuk është si neve,është shënjë e prapambetjes sonë- e konfirmuar këjo nga filozofët e sociologjisë moderne-dhe jo se Rama është “atipik”.Ai është “atipik”për ne, por është i zakonshëm për Europianët.

  Reply to this comment
 10. Maloket jane sllave sjelle si skllever nga malet e Geghames ne Armeni July 14, 11:23

  Fillova te lexoj: “… qasjen e shqiptarëve ndaj lirive të tyre sidomos mënyrën si shohin figurën e kryeministrit krahasuar me Berishën.” Dhe ketu e lashe.

  Po qe se krahasimi behet me berishen, mund te thuash me siguri se edhe c’do pushtues ka qeverisur me mire se berisha.
  Edhe maloket qe u bene copa per ta mbajtur berishen ne pushtet duke bere deri edhe transferime vendbanimesh per ta votuar me shume se nje here, nuk e mbrojne dot si nje personazh qe “ka qeverisur”, prandaj dhe e quajne “serb”, me nje fjale “vertete, shkaterroi, por inatin kijeni me serbet, jo me ne, se serb eshte, nuk erdhi nga radhet tona”.

  berisha nuk u perzgjodh nga ramiz alia per te qeverisur, se ai e perzgjodhi. berisha nuk ka asnje angazhim politik perpara viteve 90 qe t’i kishte krijuar vetes profilin e dikujt qe kupton nga politika, apo qofte edhe vetem qe eshte i interesuar per politike.

  Roli i berishes ishte thjeshte te krijonte kushtet per nje eksod masiv, duke mbyllur, plackitur dhe shkaterruar gjithe infrastrukturen prodhuese. Dhe kete rol ai e kreu. Vazhdimesia e tij politike eshte me shume e motivuar nga frika se po te vinte dikush tjeter ne pushtet do perfundonte perpara bankes se te akuzuarve per gjithe barbarine qe i shkaktoi ketij vendi, se sa shprehje e mbeshtetjes popullore per mire-qeverisjen e tij.

  Arsyeja pse maloket e mbeshteten berishen me mish e me shpirt, eshte sepse drejtesia nuk eshte ndeshkim por proporcionalitet, me nje fjale masa e ndeshkimit eshte ne proporcion te drejte me masen e demit.
  “Nese keta nuk denojne kete qe ka vjedhur dhe shkaterruar kaq shume, s’ka se si te na denojne ne per ndonje cike toke te zaptume”. – Kjo eshte llogjika e mbeshtetjes se berishes. “Per sa kohe ky asht ne pushtet nuk ka per me u ndeshkue, dhe per sa kohe ky nu ka me u ndeshkue, nuk kena me u ndeshkue ene na”.

  Dhe berisha eshte akoma ne pushtet me ramen, i cili vazhdimisht e ka amnistuar, prandaj edhe pjesen me te madhe te malokeve i ke ne mbeshtetje te rames sot. Natyrisht qe rama nuk mund te krahasohet germe per germe me berishen. Edhe sikur te donte te bente ekzaktesisht ate qe beri berisha, nuk eshte me as koha (Shqiptaret kane mesuar dicka ne keto 30 vjete) dhe nuk eshte me as vendi (nuk ka se c’fare industrishe te shkaterroje, se Shqiperia s’ka industri).

  Shenim: i shkrova emrat e individeve me germe te vogel ndersa Shqiptaret me germe te madhe, per te kompensuar “stilin” e artikullit qe fjalen Shqiptaret e shkruan me germe te vogel ndersa keta askusher me germe te madhe.

  Reply to this comment
 11. Lili July 14, 11:39

  Rama perfiton nga rritja e mireqenjes shqiptare prej emigracionit.
  Se po te ishte per punet qe kane kryer asnje cent nuk do kishim ne arke per gjithe keto shpenzime.
  Po edhe ky burrim nje dite zvogellohet,sa te kaloje gjenerata e lindur ne Shqiperi,e pastaj cfare prodhohet ne shqiperi? Me ckado konkuroje ne bote?

  Reply to this comment
 12. Kris 1 July 14, 14:13

  Te mos kish bere Saliu krimin e largimit te Meros nga familja mafioze sot do te kishim nje PD ndryshe dhe nje vend ne karrocen europiane.Shkembi i Tropojes me shkembin e kurveleshit ne themelet e shqiperise u ndane nga agjenturat e huaja dhe per pak para.Sa te kete meron ne krah Edvini do kete sukses .Iku Merua fillon mjerimi

  Reply to this comment
 13. LILOLABJA July 14, 14:42

  Per mua Zoti Baze eshte klasi i gazetarise !

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 19, 15:28

   lilooooo
   dhe për mua,pothuajse si thua ti,kulmi i gazetarisë,MASHTRUESE,MANIPULATIVE,është mero qerosi!!
   fjala e tij zë vënd vetëm tek budallenjt dhe mediokrët!!

   Reply to this comment
 14. Arben July 14, 16:59

  Nuk e ndaj dot.

  Me intelektual eshte ky qe shkruan, apo keta qe

  Komentojne.

  Vertet portal per lidra botror.

  Reply to this comment
 15. Teta olga July 14, 19:55

  Mut njoni e shurre tjetri nuk e kuptoni se ne shqiperi duhet nje force e trete qe ti znythi kto qe Kane vjedhur shqiptaret per 25 vjet duke filluar nga saliu fatosi iliri edi dhe kompani shqiperia nuk ndryshon kurre

  Reply to this comment
  • Lili. July 15, 12:15

   Ky hadet i shqiptareve per lavderim te pushtetarit do vdese kur te kemi qytetare…
   Edhe jemi larg qytetarise me ish komonsolet tone, qe prej parajeses kapitaliste na shkruajne. Si nuk shkoj askkush ne kuba a Rusi po vetem nga evropa kapitaliste e amerikes shkruajne.
   Ndersa per Meron, vlen me lexuar vetem per me dite ku po kerkon me hanger buke…

   Reply to this comment
 16. Kur u be edhe nji nder funderinat me te medha te medies Shqiptare te analizoje politiken e Shtetit Shqiptare ! July 14, 22:08

  Ky surrat byth pederastesh ka vite qe e ka kazanin e vet ne dispozicion te politikave greko-serbe
  nqs do analizoshe karakterin e temave dhe plehrave qe ky putane me side ne goje , mban Brenda kazanit te tije ,
  kupton fare qarte se ´kujt i sherben ky kerme ky fshatar me kulture rropsie ,qe i kthen buthen ,e i lepin bolet
  paguesit me te larte ,.
  o popull i mjere ,si nuk ju vjen turp e lejoni vetes te manipuloheni nga kky surrat side ,
  ky kancer i manipulimit te opinionit shqiptare ,
  i budallepsjes se shqiptareve , sherbetor besnike i grekut serbit e gjithkujt i afron ktij surrat putane me shume .

  Si nuk e vute njiher ate tru ne perdorim o te mjere dhe i lejoni vetes tju shkerdhejne jeten ,plehrat e njerezimit

  Reply to this comment
  • Lexuesi July 15, 06:40

   Sa i ashper qenke ti or burre i dheut!
   Nje diarre sharjesh nga fillimi ne fund!…
   Po ti kush je or zoteri ,
   qe i shikon te tjeret nga maja e Olimpit dhe shan edhe Popullin?!…
   “…o Popull i mjere si nuk te vjen turp e i lejoni vehtes te manipuloheni, nga ky kancer i manipulimit te opinionit…”
   Nga menyra si shkruan , te paska shkelur rende ne Kallo Merua… apo si eshte puna?!
   Asnje argument, vetem diarre, sharje!…

   Reply to this comment
   • njiher putane ter jeten i tille July 15, 09:34

    lexuesi,

    vetem nji qorr ,ose bashkpuntore i bandes se plerave
    te Kazanit mediatik ne ate vend ,
    banda e pseudoanlisteve qe ne bashkpunim me politiken
    shkaterruan ate vend e ate shoqeri ,e nuk lan shparje truri duke i ber shqiptareve ,duke i manipuluar realitetin . Ka shume si ty , ne ate vend , qe nuk kuptojne e ndjejne me cfar ndodh me ata ,sepse ju eshte injektuar thell ne tru budallepsja qe kta funderina banda anlistetsh e kazani putanerise medie ju bene per 28-vjet . Kta te gjithe kazani i plehrave ne bashkpunim me Politiken me kann shkelur mua fort ne kallo ,

    perndryshe me surratin emro bazes etj si ai un s’fshij as CARIN . Cfar argumentesh kerkon nji trap si ty ,kur je i paafte te luptosh dhe i del edhe ne mbrojtje kancerit te asaj shoqerie ! Argumentet jane pafund i gjithckaje qe mero baze etj si ai i hedh opinionit si ushqim per truin .Po si edhe thash me larte ti e shume si ty nuk ndjejn me asgje . gjithe banda e analisteve te ktyre 28-vjetev ju do shkaperdhyer fara me ne krye kte surrat byth pederi mikun tend . Prandaj vuan ai popull e ai vend ne jete te jeteve ,se ka tru te tille si ty .Mir qe ke sy per te lexuar ti sepse truri aha..

    Reply to this comment
    • Lexuesi July 15, 11:12

     Und një lexues i thjeshte jam, por ti qenke mbi Popullin, more halabak megalloman.
     Para Popullit ti je një plesht.
     Me që te pelqen kjo gjuhe edhe und te them:
     I lepifsh Menderen gjithë Popullit Shqiptar!

     Reply to this comment
   • mirel July 15, 20:50

    O Lexuesi,
    ka 100% te drejte komentuesi per Meron.
    Sherbetor i Berishes dhe i Ramutit ne shitjen e Shqiperise.
    Spiun i qelbur greko sllav eshte.

    Reply to this comment
 17. Merre me long... intervisten July 15, 08:06

  [ Të njëjtën përbuzje meritojnë edhe ata publicistë dhe medie që gjatë kësaj periudhe ose kanë heshtur ose kanë bërë avokatinë për të mbrojtur sjelljet e ulëta të sharlatanëve politikë. / Viktor Malaj ]

  Llumin e kazanit lexuesit e kane abandonuar prej vitesh masivisht, kurse ky na vjen e na ngjitet ketu si bajga pas kepuce. Tobe strafullah…

  Mbajeni larg nese nuk doni ta njollosni edhe ate pak imazh te mire qe ju ka mbetur.

  Mbajeni larg se ai nuk posedon kredibilitetin e mjaftueshem per te sherbyer si “manual”. Pikepamjet e tij jane te luhatshme. Ato s’kane shtylle kurrizore. Ky e ka humbur ekujlibrin qysh kur i sherbente me djallezi “ujkut” dhe me pas tere afendikojve te radhes. Ky eshte nga ata qe lepijne ate qe kane peshtyre dje.

  Mbajeni larg se qellimi i analizave dhe intervistave te tij eshte vetem ne sherbim te individit (eprori, njeshi, vetvetja) dhe aspak ne sherbim te shoqerise. Edhe kritika e sotme kunder tutorit te tij personal kane karakter siperfaqesor. Demi kapet nga briret dhe jo nga bishti. Le te hyjme pak ne detaje…

  “Ndryshimi i sistemit të taksimit nga taksë e sheshtë në atë progresive u duk e frikshme, por funksionoi” – thote Mjero vegla.

  Gjepura!

  Cfare funksionoi? Per xhepat e kujt funksionoi? Sa biznese u detyruan te mbyllin aktivitetin? 15-20% e popullsise u detyruan brenda dy-tre viteve te fundit te braktisnin masivisht vendlindjen. Ky eksod ishte nje “tmerr progresiv” kurse ky dhe takemi i sahanlepiresve te pushtetareve asnje analize, asnje shkrim, asnje germe.

  Reply to this comment
 18. Merre me long... July 15, 08:07

  [ Të njëjtën përbuzje meritojnë edhe ata publicistë dhe medie që gjatë kësaj periudhe ose kanë heshtur ose kanë bërë avokatinë për të mbrojtur sjelljet e ulëta të sharlatanëve politikë. / Viktor Malaj ]

  Llumin e kazanit lexuesit e kane abandonuar prej vitesh masivisht, kurse ky na vjen e na ngjitet ketu si bajga pas kepuce. Tobe strafullah…

  Mbajeni larg nese nuk doni ta njollosni edhe ate pak imazh te mire qe ju ka mbetur.

  Mbajeni larg se ai nuk posedon kredibilitetin e mjaftueshem per te sherbyer si “manual”. Pikepamjet e tij jane te luhatshme. Ato s’kane shtylle kurrizore. Ky e ka humbur ekujlibrin qysh kur i sherbente me djallezi “ujkut” dhe me pas tere afendikojve te radhes. Ky eshte nga ata qe lepijne ate qe kane peshtyre dje.

  Mbajeni larg se qellimi i analizave dhe intervistave te tij eshte vetem ne sherbim te individit (eprori, njeshi, vetvetja) dhe aspak ne sherbim te shoqerise. Edhe kritika e sotme kunder tutorit te tij personal kane karakter siperfaqesor. Demi kapet nga briret dhe jo nga bishti. Le te hyjme pak ne detaje…

  “Ndryshimi i sistemit të taksimit nga taksë e sheshtë në atë progresive u duk e frikshme, por funksionoi” – thote Mjero vegla.

  Gjepura!

  Cfare funksionoi? Per xhepat e kujt funksionoi? Sa biznese u detyruan te mbyllin aktivitetin? 15-20% e popullsise u detyruan brenda dy-tre viteve te fundit te braktisnin masivisht vendlindjen. Ky eksod ishte nje “tmerr progresiv” kurse ky dhe takemi i sahanlepiresve te pushtetareve asnje analize, asnje shkrim, asnje germe.

  Reply to this comment
 19. anticensurë25642654 July 16, 13:16

  “Ai u përball me protestat masive gati histerike për armët kimike dhe pranoi histerinë e publikut duke u tërhequr. ”
  i quan “histerike” ato protesta o mero??
  mos mor mos,se na u bëre më keq se falli bari,a si mutin e ka pas emrin ai tipi i berishës!!
  rama na qënka liberal ngdaj protestave??
  po harro o mero se çfar propagande bën ti dhe të tjerët si ti,që tashti jeni më shumë se ç’kishte berisha në anën e tij,për të bllokuar çdo lloj proteste kundër ramës??mir mor mero llushtrafingoja,kur flitet për demostrata që opozitës që duan ti marrin pushtetin ramës,por kur flitet për demostrata sensibilizuese,përse ti dhe shokët e tu pengoni,trëmbni dhe terrorizoni popullin??
  harrove se çbëre ti dhe këta të ditës për demostratën për bisedimet me gërkun??
  rama nuk është më i mirë se berisha,vetëm se ai i nxjerr gështenjat me duart tuaja,o mero lemeria!!
  ti mbush xhepin dhe në të sëmës shqipëria!!
  mero ku doni të dilni me këtë valë që keni filluar??
  si shumë e organizuar duket kjo valë “kritikash”!?
  mos vallë po pregatiteni ta mbroni për mutin e madh që po bën gati rama??
  mua më duket kështu!!
  kur do ta dëgjojmë muzikën e vërtetë o mero qerosi???

  Reply to this comment
  • mirel July 16, 16:59

   Shume e sakte.
   Ramiu me siguri po pergatit ndonje mut te madh, si psh ndryshimi i kufirit,,dhe Mero po e quan progres drejt Evropes.
   Eshte fakt tashme qe po ndodh, po shqipot vdesin dhe shesin dhe Atdheun per RiPisat e Ramutit

   Reply to this comment
   • zhdukni banden e medies toxike July 16, 18:15

    cfar thote Mero – mirel ?

    Progres drejt Europes ?????????????

    hahahhahaa

    Po pse di ky mbeturine plehrash politike ,
    se cdo te thote Progres dhe Europe?
    o zot ,
    eshte cmenduri se si ai popull i lejon vetes
    ala kte bande te rrezikeshme( Politike Kazan)
    te tallet me ate popull naiv.

    banda me e rrezikeshme ne Shqiperi eshte ajo
    e Kazanit me mbetje Toxike Brenda ,
    sherbetoret e politikes jane me te rrezikshem se vet Politikanet plehra te atij vendi.

    Shqiptaret duhet te zhdukin banden e medies
    me pare ,nqs duhet ti shpetojne kurthit te madhe
    skllaverise ca shkerdhatave njerez pa karaktere e morale Shqiptari . Te gjithe i monitoron Greku ai i shkedhen te gjithe mediat i ka nen kontroll .Sepse ai vend s’ka zote .Prandaj edhe shijne kto kerma toxike banda mediesh
    t

    Reply to this comment
   • anticensurë25642654 July 18, 07:46

    mirel gëzohem që lexoj emrin tënd në komente!një farë kohe humbe fere!!
    ska rëndësi,tashti je në “mesin tonë”!
    ka dhe një variant tjetër për këtë sulm që po i bëhet palloshit të tironës!shih kohën dhe ndodhitë që po ndodhin në këtë muaj ose më mirë 1/2 muaj të fundit!!
    ka mundësi që të tërë këta “analistë” që i bëjnë presion palloshit,të marrin rrogën diku!!nga e njëjta qëndër!!
    por kjo nuk do të thotë që palloshi është i pastër!!ai vetëm për shtet nuk e ka mëndjen!!ai ka vetëm të tijën dhe atë të pjerdhur fare!!
    nuk mund të bëhet mjalt me grerëza dhe sikur të jesh mbretëreshë bletësh,e jo më një copë idioti!!

    Reply to this comment
 20. Messerschmitt July 18, 16:43

  Je ca pusht ti mero je, por mos kujto se ste kuptojne!
  Rracedhjeri Mero qe per nje dore para shtit dhe familjen po ben Analist Polqito-Ekomiqe …PIKA….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim