Debati për fenë në shkolla, ministrja Nikolla: Do të jepet nga mësuesit, jo klerikët

April 11, 2016 12:53

Debati për fenë në shkolla, ministrja Nikolla: Do të jepet nga mësuesit, jo klerikët

Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla pas deklaratës së Kryeministrit Edi Rama për futjen e fesë në shkollë, ka sqaruar se bëhet fjalë për një projekt pilot që do të aplikohet në vitin akademik 2016-2017 në vetëm 10 shkolla.

Lënda e re do të quhet “Historia e besimeve fetare” dhe do të mësohet në shkollat 9-vjeçare dhe të mesme.

“Fillimisht projekti do të zbatohet në 10 shkolla pilot, në klasat e gjashta dhe në vitin e parë në gjimnaz”, sqaroi ajo në Komisionin e Arsimit.

Debati për fenë në shkolla u hap nga Edi Rama dy ditë më parë kur tha se kemi një projekt për futjen e fesë në shkolla. “Ky projekt konsiston jo në cënimin e laicitetit, por në forcimin e themeleve të kulturës laike, e cila është e dobët dhe e pafuqishme të përballet me format e ekstremizmit të dhunshëm”, deklaroi Rama.

Sipas kreut të ekzekutivit, shkolla publike duhet të jetë një hapsirë njohesë jo vëtëm për shkencat, por edhe për fenë.

April 11, 2016 12:53
Komento

8 Komente

 1. maks April 11, 13:03

  jeni politikan te pa pergjeshem po fusni pecarjen kombetare .po ju skeni gajle sepse keni pare dhe largoheni shpejt nga shqiperia dhe sherrin ja lini popullit sa turp

  Reply to this comment
 2. illi April 11, 13:07

  Nje vit, ose edhe dy, por gjimnas besoj se do te ishte i bollshem per nje kulture te pergjithshme jo vetem te historise se besimeve, por edhe te praktikes fetare ne pergjithesi. Duke u kufizuar ne elementet e pergjithshem nuk ka arsye qe lenda te jete me zgjedhje te lire. Kjo eshte ana kryesore. Krahas saj vjen dhe problemi i mesuesve, per te cilet ne nuk kemi nje drejtim teologjik as ne universitete e as ne institutet pedagogjike. Ku d ti gjeje Nikolla keta mesues, qofte edhe per projektin pilot?! Pra vazhdojme ti bejme punet partizance edhe sot e kesaj dite

  Reply to this comment
 3. Durrsaku April 11, 13:32

  Unë mendoj se shkolla duhet t’u mësojë nxënësve që feja është një ideologji dhe një botëkuptim i caktuar krahas botëkuptimeve të tjera dhe kushdo duhet te përqafojë atë ideologji që i duket më e drejte dhe më bindëse. Duhet kuptuar drejt, që besimi në një fe te caktuar, nuk eshë obligim dhe as e trashëgueshme, siç e konsiderojne
  shpesh shumica e shqiptareve. Sejcili ka të drejtë të besojë apo të mos besojë një ideologji të caktuar pa marre parasysh se cfare mendojnë të tjerët apo t’u imponohet te tjerëve qe mendojnë ndryshe.

  Reply to this comment
 4. ??? April 11, 14:44

  Ketu ne Britani jo feja, por edukimi per besimet e ndryshme fetare ka kohe qe behet neper shkolla ne menyre qe femijet te kene nje ide te pergjithshme per besimet fetare dhe me pas kur jane te rritur te mos behen extremist si disa neper forume gazetash qe fajesojne fene dhe jo njeriun.

  Reply to this comment
 5. gjermani i fundit April 11, 15:07

  Kujtova se Rama beri nje qyfyre te re, por qenka projekt serioz. Ne fakt ka ore religjioni ne shkollat fillore, por ne vende me themele te thella mbi nje fe te vetme, ku edhe atje nuk eshte lende ku aplikohet nota negative.Ky i Rames eshte eksperiment, mesa di une, i pari ne llojin e vet, nqs do shpjegohen tre- kater religjione se bashku.Tallni b..then se mban i gjori milet.

  Reply to this comment
  • ??? April 11, 15:45

   Eshte edukim per besimet fetare dhe jo per fe specifike mor gjo e “zgjut”!
   Sa njerez te trashe e te prapambetur ka ne Shqiperi dhe diaspore, eshte me te vertete per te ardhur keq.

   Reply to this comment
 6. kris 1 April 11, 15:15

  Rilindasit e vertete me feja e shqiptarit eshte shqiptaria bashkuan popullin.Pseudo rilindasit ne shkollat qe mezi mbahen duan te fusin dhe edukaten fetare.
  Ne vend qe per shkollat te gjykojne specialistet po vendos Tonton Makuti i rilvdekjes.

  Reply to this comment
 7. meshari gjon buzukut April 11, 15:37

  z ministre ndeshkimi juaj qe keni ndermare per futjen e leximit te kurvanit ne shkolla!eshte zgjidhje e gabuar per ju.Sali berisha kur ishte ne pushtet kercenonte shqipetaret se do ti mesonte gjuhen Kineze dhe ruse,ndersa ju po kercenoni te ardhmen e mbare kombit shqiptare me imponimin e futjes se fese myslime.
  çfare do ti mesoni femijeve ne shkolla ,genjeshtrat e muhemetit,i cili zbriti nga qielli kuranin,apo do ti mesoni martesen e allahut me 9 vjeçaren.Kush ju detyron te vendosni pa pyetur popullin para se te merni vendime te tilla anti kombtare.KOMBI SHQIPTARE PO VUAN PREJ SHEKUJSH PLAGEN SHEKULLORE TE FESE MYSLIM I CILI U IMPORTUA NGA PUSHTUESI GJAKATAR OSMAN.FEJA ZGJIDHJE PERSONALE,POR NE ASNJE MENYRE E DETYRUAR NGA SHTETI.KY AKT PO VIKTIMIZON TE ARDHMEN E RINISE SHQIPTARE.PER PAK PARA TE SPONSORIZUARA NGA QARQE ANTI SHQIPTARE PO JU VERBOjne NGA SYTE,POR NJE KOHESISHTE PREGATIT LARGIMIN TUAJ NGA PUSHTETI.3,000,000 SHQIPTARE QE JANE NE EMIGRIM DHE JETOJNE NE VENDE EUROPIANE NE SHKOLLA MESOJNE BIBLEN POR JO KURYNIN.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*