Lubonja: Reagimet pas shkrimit për Vaçen? “Santa Semplicita!”

February 26, 2014 13:13

Lubonja: Reagimet pas shkrimit për Vaçen? “Santa Semplicita!”

Analisti Fatos Lubonja u është kundërpërgjigjur akuzave dhe kritikave publike të ardhura në adresë të tij pas shkrimit për Vaçe Zelën pak ditë më pare ku fliste për një “debilizim të shoqërisë” për mënyrën sesi u përcoll ajo. Duke marrë shkas nga reagimet, sidmos nga reagimi i këngëtares Aurela Gaçe, Lubonja shkon më tej, duke thënë se nëse ceremonia për Vaçen dëshmoi një “debilizim të shoqërisë”, sjellja ndaj shkrimit të tij tregon shenjat e një “dehumanizimi e kanibalizimi të shoqërisë”:

“Po a ka provë më bindëse se këta vajtonjës dhe vajtojca të shpërfytyruar? Tjetri shkruan se kjo histori kërkon reflektim mbi atë se “sa” dhe “si” jemi ndarë ne me diktaturën, se nuk i pëlqejnë këngët e asaj kohe për një, dy tri, arsye, duke futur edhe atë që sot duhet të ishte bërë pjesë e ligjit:- pasi glorifikojnë një sistem kriminal që ka shkatërruar jetën e një populli të tërë,-e këta , që paradoksalisht janë pjesë e këtij populli të shkatërruar por në fakt pikërisht për këtë, pasi të thonë se ti je i “lig”, “i marrë”, “antishqiptar”, “i paguar nga serbi”,”greku”, se “duhet të kishe hyrë në burg që në ‘68” e të tjera si këto, nuk të lënë alternativë tjetër veçse  të zgjedhësh  mënyrën sesi të vrasësh veten: me plumb apo litar. “Santa Semplicita!” çfarë gazetarie! – shkruan ai

*******

Aurela: Nuk dua të bëj më gam-gam

Disa ditë pas lamtumirës për Vaçe Zelën, një konflikt me fjalë vërtet të rënda ka shpërthyer online, pas një shkrimi të Fatos Lubonjës që ngjalli shumë debate. Shkrimi në fjalë ngacmoi edhe “nervin” e këngëtares vlonjate, Aurela Gaçe, e cila postoi një përgjigje për Lubonjën në Facebook që shumë e konsideruan po aq të tepruar sa dhe vetë shkrimi i Lubonjës.

“Dita” kontaktoi  këngëtaren, për të kuptuar më shumë mbi atë çka e shtyu për reagimin që bëri aq shumë bujë. Aurela ishte e prerë: “Nuk kam ç’të shtoj më. Ju lutem, mos ta ngacmojmë më këtë sepse nuk dua të bëj gam- gam. Ju falënderoj”. Ky ishte mesazhi i qartë i Gaçes, me dëshirën për t’i dhënë fund këtij debati.

February 26, 2014 13:13
Komento

93 Komente

 1. bledi usa February 18, 12:10

  O Fatos, do perfundosh edhe ti si Faik Konica dhe te tjeret si ai. Do thuash “shqiperi te kam dhjere” dhe do zhdukesh 🙂

  Reply to this comment
  • Vlora1912 February 19, 08:59

   Helm me tepri nga Aurela.

   Ky Lubonja e “Ka mbush kupen” qe heret.

   Akuzoi luftetaret e UCK per krime, per te cilat ai ishte deshmitar “Okular” qe nga Tirana…..Nderkohe qe krimin shteteror te 21 Janarit ne mes te Tiranes nuk e kishte ven re!!!!!

   Per 8 vite rresht, me nje gjuhe te shtire e te shpifur, duke lozur me gjysem te vertetat, u be legjitimuesi kryesor i nje regjimi bastard familjar..

   Vjen nga nje familje qe pati rol kryesor ne ngritjen dhe legjitimimin e nje sistemi perbindesh nga i cili e pesuan edhe vet…

   Arrin te peshtyje ndaj cdo gjeje Shqiptare pa pasur asnje kompleks….

   Gjithsesi, Aurela e ka tepruar ne kete postim.

   Helmi, edhe pse eshte me i but se i Lubonjes, prap eshte me shum tepri per nje kengetare si Aurela qe i ka dhen shum muzikes Shqiptare

   Reply to this comment
  • mendim i lire February 19, 09:55

   Sulm i tepruar dhe fyerje emocionale nga ana e Aureles per Lubonjen. Ai ne fakt nuk e kishte fyer Vacen.Kishte mbajtur nje qendrim te vetin personal. Dhe e thoshte “personal”. Po dhe ne mos ka patur “debilizem masiv” ndaj kengeve me teksy per partine dhe diktatorin, ne fakt debilizem masiv kishim dhe kur duartrokisnim dhe brohorisnim kur denoheshin njerezit e pafajshem ne litar apo pushkatim, edhe kur qanim me kuje diktatorin e vdekur, edhe kur kendonim kenge masivisht per partine dhe shokun Enver.
   Ne fakt Aurela duhet ta dije se Djalli dhe te derguarit e tij, nuk i thone hapur mendimet e tyre, qofte dhe te hidhura, sic ben Lubonja qe eshte intelektual i klasit te pare per mendjet e hapura, anipse nuk na pelqen per shume gjera. Se ne qe t’i pelqejme gjerat qe na i thote tjetri duhet medoemos te jene ne perputhje me mendimet tona ose me interesat tona. Po nuk u thane gjerat ashtu atehere ai qe na i thote te vertetat eshte i lig, me sy te keqij, oficer i Hitlerit etj. Po na lajkatoi, edhe syte behen te bukur edhe fytyra behet e embel.
   I derguari i Djallit eshte perkundrazi fjale-embel, lajkatar, servil, qellimi i tij eshte te te vere ne gjume…dhe te te coje ne humnere si somnambul.

   Reply to this comment
  • Artan February 19, 10:08

   Te lumte dora Aurela. Bravoooooo.

   Reply to this comment
  • rezart February 20, 00:55

   PROTESTE!!
   – Shoqata kombetare e te VARURVE DHE VET-VARURVE NE LITAR,ME RRIPIN E MESIT TE PANTALLONAVE,ME USHKURIN E BREKEVE,ME CARCAFET E SHTEPISE,ME TELA ELEKTRIKE,por edhe sipas VENDEVE TE NDRYSHME SI NE,
   -QELINE E BURGUT!
   -NE HALENE E SPITALIT!
   -Ne degen e fikut ne oborr te shtepise!!!
   -Prapa deres se WC-se!!!
   -Me litar ne qafe e gure te rende ne lume apo liqene etj,etj!!!
   Per vete permasat TRAGJIKE,MORALE,TRIMERORE,FISNIKERIE dhe BURRERIE qe lene pas ANTARET E SHOQATES TONE TE NDERUAR NE KETE JETE,do te ishte TURP I MADH,qe t’i rekomandohet kalemxhiut INATCOR ME VETEN e me te gjithe boten,perfshi edhe ata qe i bene koken,qe ti propozohet ……….VARJA NE LITAR!!!
   Me korrupsionin e madh,qe keni kudo ju mund ta kaloni ate te VARUR ne DOGANEN shqiptare te SHARRES APO SHTISH-TUFINES,por te jeni te sigurte,se ne boten tone te PAFUNDME NEN DHE,ai do ktheket mbrapsht nga DOGANA E JONE E ZONES NEUTRALE,ku verifikohen CV-te e secilit per t’i ndare ne PARAJSE APO NE FERR!!!
   Sa t’i shohin CV-ne ketij LUBONJES,me pyetjen e pare qe do bejne se :AKA QESHUR NDONJE HERE KETO 23 VJET KY NJERI?
   Pergjigja do jete negative!!!
   Pra ai nuk mund te PRANOHET AS NE FERR e jo me ne PARAJSE!!!
   Ju lutemi merrni ne konsiderate keshillat tona te sinqerta!!!
   Per ndryshimet e metejme.qe ky NOKSAN NJERI mund te beje ne te ardhmen,na njoftoni ne email-in tone [email protected],moc!!!

   Reply to this comment
  • Shkembi i Kavajes February 20, 16:24

   Me dyqind e ca komente, Aurela u bë kampione polemikash në rrjetin social.Të lumtë Aurela!

   Reply to this comment
 2. mentari February 18, 12:23

  Po qe kishte nevoje ky i perkedheluri i bllokut per nje dush alla-Aurela. Nje analize e thjeshte e kuptushme nga te gjithe per kete birbon e kurdisur qe nuk ke se cfar ti heqesh e cfar ti shtosh. Te lumte moj Aurela. Me thene te drejten une matesha kaq here te beje nje komente per te po ja qe gjej vetem me shume se sa mendoja une per kete gje ne leteren e Aureles. Te lumte.

  Reply to this comment
 3. student February 18, 12:23

  Aurela qenka nje analiste mjaft bindese. Nqs Lubonja ben cka Aurela propozon. Un Propozoj qe boshllekun qe do leri Lubonja te zeri Aurela….te marri dhe Marselin se jane patriote 🙂

  Reply to this comment
 4. miri February 18, 12:36

  @aurela gace…..kam nejt dj ne disco per 20 vjet kam lujt menc…..jo te rrish si lubonja 20 ne spac e kupton ti sa rende eshte, cdo dite i lyejne trurin me vaj armesh, e raki plepi dhe ja ferkojne me gjethe mullage kur dhjesin qente ne 4 te mengjezit.

  Reply to this comment
 5. Horri i Bulevardit February 18, 12:36

  Te Lumte Aurela, bindese ne skene dhe bindese ne reagimin tend plotesisht te drejte.
  Kush hedh poshte Vacen, gjithmone do te kete mbi kurriz, shqiptaret qe Vacen e kishin Yllin e tyre.
  Te uroj gjithe te mirat Aurela. Fati qofte me ty dhe te dashurit tuaj ne familje e shoqeri.

  Reply to this comment
  • ALBANO February 18, 17:48

   AURRELA NUK E KA JETUAR JETEN SI NE SI LUBOJA ///PRANDAJ ESHTE E LEHTE TE FLASESH KESHTU ///POR UNE PO TE THEM TY MOJE VAJZE E ZGJUAR ////NE NE KOHEN E VESHTIRE KUR DEGJONIM NJE KENGE BEATTLES //OSE MICK JEGER ///ABBA /BON JOVI NA JEPTE ZEMER NA BENTE ME TE FORTE PERNDRYSHE DO TE VRISNIM JETEN ME KENGET E VACES AVNIUT GAQOS ///KETO KENGE ISHIN BERE PER PROPOGANDE/MOJ AURELA ////PO KU E NJOJTE JETEN TI ////TI NUK E KE RREZIKUAR JETEN SE PO DEGJOJE NJE MUZIKE TE HUAJ ////NUK TA KANE MARRE RADION KOMUNISTAT /POLICAT NE TREN ///NUK TE KANE KAPUR PREJ FLOKES /////AURELA PO TE MOS EXISTONTE MUZIKA QE FLET LUBOJA ///SHUME SHQIPTARE DO TR KISHIN VRARE JETEN ///NUK KAME ASGJE PER VACEN SI KENGETARE ///POR NUK KISHIM ASNJE NDJENJE ASNJE KUJTIM KUR DEGJOJE VACEN ///UNE DEGJOJE ///NOVI FOSILI /PHIL COLLINS ZDRAVKO ..TRAVOLTA ///KETO ISHIN ATO QE NA BENIN TE ENDERRONIM /////POR TI JE RRITUR ME TELE DHE JE BE E NJOHUR /////NUK E KUPTON /////LUBOJA KA FOLUR PER SHUME SHQIPTARE TE VUAJTUR QE KOMUNIZMI I MEPRIZONTE DHE E VETMJA GJE QE KISHIM PER TA LUFTUAR ///ISHTE RROCK EN RROLLI/////TE FUS NJA 5 VJET NE BURG PASTAJ TE VEJE TE DEGJOSH VACEN ….DHE PER 2 DITE DO VRASESH VETEN //////

   Reply to this comment
   • Eri February 18, 22:40

    Zoteri ne radhe te pare mesoni te shkruani shqipen letrare, ne radhe te dyte mos shkruani me shkronja kapitale pasi quhet injorance dhe agresion kjo forme shkrimi ne gjuhen e Internetit dhe me pas ejani te beni apologjine tuaj.
    Koha qe ju po i referoheni ne ndryshim me kohen e Lubonjes, besoj se i perket fundit te viteve ’80 ku cdo gje degradoi ne ekonomi dhe per te rinjte ishte me e lehte te intervenonin mes valeve radio-televizive dhe te shfaqeshin “huajshem” me floke te gjata te palara e pantallona kaubojsish. Ne kete periudhe ka pas dhune policore, e me pak burgosje, por ishte e nje shteti ne agoni qe e kishte kuptuar dhe e ndjente fundin e vet te shpejte.
    Me sa kam jetuar, pare dhe degjuar nga ajo kohe, mund te them qe as 5% e shqiptareve nuk e kishin kete dellin “perendimor” ne kohen e monizmit dhe nga keta “rebele”, shumica ishin femije Blloku apo qe kishin lidhje te aferta me ta sikurse Luboja apo Ngjela. Pjesa me e madhe e shqiptareve as qe dinin realisht se c’ndodhte matane kufijve te Shqiperise per shkak te izolimit hermetik qe u ishte bere, ku mijera familje me zor kishin nje radio Iliria a Mimoza ne shtepi, se me televizor shume vone u pajisen. Megjithese ne kete bote me horizonte te kufizuara, keta njerez gjeten motivet e tyre te jetes ne kenget e Vaçes, Avniut dhe Gaqos, paçka se shume prej tyre i thurrnin lavde nje realiteti te rreme. Eshte mese normale te manipulohesh ne kushte te tilla, jo fort e pranueshme eshte te manipulohesh ne kete kohe ku informacioni dhe hapesirat jane pakufij. Nuk do te thote se kur Sinatra etj. i kendonin lumturise amerikane ne vitet ’50-’60 njerez me ngjyre nuk vuanin pasojat e luftes racore ne jug te Shteteve te Bashkuara.
    Per shkak te ketij 5% ose edhe 10 % qe ka vuajtur nga sistemi, nuk mund te konsiderohet pjesa tjeter debile me mbeturina komuniste ne tru per shkak se jane magjepsur nga madheshtia e Vaçe Zeles.
    Sa per Lubonjen me duket njeri ekscentrik qe shpesh rreshket ne nje prrua psikik dhe aty shfaq gjithe talentin e tij si notar i ujrave te turbullta.

    Reply to this comment
    • @Eri February 19, 10:48

     Meqe qenke partizan i shqipes letrare ne cilin fjalor i gjuhes shqipe e ke gjetur kete “intervenonin”?

     Reply to this comment
   • rezart February 20, 00:30

    @Albano!
    Qe te jetoje JETEN ne ate periudhe nuk shkonte kufiri LIRI A VDEKJE tek kenget e Beatles apo Kollons-it!!!
    Jeta e nje njeriu me parametra FIZIKE,MENDORE,PSIKIKE,KULTURORE E NJEREZORE eshte e PAKUFISHME!!!
    Jeta shijohet qe kur lind duke degjuar NINULLEN e nenes apo gjyshes prane djepit!!!
    Pastaj femija i ngazellehet jetes duke ledhatuar macen,qenin,lepurin,qingjin apo kecin!!!
    Fusha me lule e bar,lendina prane lumenjve qe gurgullojne etj kane qenje nje pjese aq e bukur e femijerise sa nuk harrohet tere jeten!!!
    Kopshtet me edukatore me shkolle te larte e program mesimor,nxisnin tek femijet pasionet e fshehura,qe me pas do shperthenin ne shtepite e pioniereve,ku mesinin vegla muzikore,gjuhe te huaj,sporte te ndryshme,luanin pjese teatrale etj,etj!!!
    Shkolla ishte ne nivele te ndryshme ku nxenesit e sudentet nuk shijonin DROGEN,DISKPT E PUB-et ne oret e mesimit,ndonese shkonin ne vere edhe ne AKSIONE per ndertimin e hekurushave,taracave ne Lukove me portokalle e mandarina qe te kenaqeshin syte kur i shikoje!!!
    Jeta e te rinjve atehere ishte e pastert ne pergjithesi,ndersa nje pjese e vogel e DEGJENERUAR FIZIKISHT E MORALISHT,nuk e shihte jeten ne keto DIMENSIONE HUMANE,por tek QEJFI DHE E HUAJE!!!
    Te pyes:
    -A KA KUJTIM ME TE BUKUR SE KENGET EGJYSHES para gjumit apo perrallat e gjyshit PARTIZAN???
    Doemos,se atyre qe gjyshin apo babain e kane patur BASHKEUNTOR ME PUSHTUESIT,Nuk kane si t’i tregojne FYTYRE E TYRE ANTISHQIPTARE,se VRISNIN PARTIZANET,PERDHUNONIN VAJZAT E FSHATIT,VIDHNIN SHTEPITE BOSHE etj!!!
    Sojen tende nuk e ka lidhur ne Shqiperi me asgje nga ato,qe kendonte VACE ZELA dhe te tjeret si ajo,se ju keni menduar KUNDER INTERESAVE TE POPULLIT FUKARA,se ju ZENGJINET na keni shikuar ne te tjereve nga maja e kalit!!!
    Kur e kerkuan Vace Zelen te pershendeste SAN REMON,dikur,komisioni organizator italian nuk kishte ne mendje keto PLEHRA qe ke ti sot per Vacen,por vleresoi NIVELIN E LARTE TE INTERPRETIMIT TE SAJ,ZERIN E MREKULLUESHEM etj!!!
    Edhe kur kendonte neper bote me ANSAMBLIN E KENGEVE,publiku e perseriste ne skene disa here vacen,por me qellimin tend mjeran se gjoja donin ta ofendonin apo ta lodhnin!!!
    PJELLA E JUAJ KA MBARUAR SE QENI NJERES,NDERSA SHQIPTARE NUK KENI QENE KURRE!!!
    Me mire HESHTNI,qe te mos ju degjojne HELME TE TILLA PERBUZESE!!!
    Mire me Enverin,por kur shani edhe VACE ZELEN,MALLKUAR QOFSHI O ARMIQ TE SHQIPERISE!!!

    Reply to this comment
   • rezart February 20, 00:38

    @Albano!
    Qe te jetoje JETEN ne ate periudhe nuk shkonte kufiri LIRI A VDEKJE tek kenget e Beatle-s apo Kollins-it!!!
    Jeta e nje njeriu me parametra normale patologjike ,FIZIKE,MENDORE,PSIKIKE,KULTURORE E NJEREZORE eshte e PAKUFISHME!!!
    Jeta shijohet qe kur lind duke degjuar NINULLEN e nenes apo gjyshes prane djepit!!!
    Pastaj femija i ngazellehet jetes duke ledhatuar macen,qenin,lepurin,qingjin apo kecin!!!
    Fusha me lule e bar,lendina prane lumenjve qe gurgullojne etj kane qene nje pjese aq e bukur e femijerise sa nuk harrohet tere jeten!!!
    Kopshtet me edukatore me shkolle te larte e program mesimor,nxisnin tek femijet pasionet e fshehura,qe me pas do shperthenin ne shtepite e pioniereve,ku mesonin vegla muzikore,gjuhe te huaj,sporte te ndryshme,luanin pjese teatrale etj,etj!!!
    Shkolla ishte ne nivele te ndryshme ku nxenesit e studentet nuk shijonin DROGEN,DISKOT E PUB-et ne oret e mesimit,ndonese shkonin ne vere edhe ne AKSIONE per ndertimin e hekurudhave,taracave ne Lukove me portokalle e mandarina qe te kenaqeshin syte kur i shikoje!!!
    Jeta e te rinjve atehere ishte e pastert ne pergjithesi,ndersa nje pjese e vogel e DEGJENERUAR FIZIKISHT E MORALISHT,nuk e shihte jeten ne keto DIMENSIONE HUMANE,por tek QEJFI DHE E HUAJA!!!
    Te pyes:
    -A KA KUJTIM ME TE BUKUR SE KENGET EGJYSHES para gjumit apo perrallat e gjyshit PARTIZAN???
    -Doemos,se atyre qe gjyshin apo babain e kane patur BASHKEUNTOR ME PUSHTUESIT,Nuk kane si t’i tregojne FYTYREN E TYRE ANTISHQIPTARE,se VRISNIN PARTIZANET,PERDHUNONIN VAJZAT E FSHATIT,VIDHNIN SHTEPITE BOSHE,pinin raki e hanin pula te plekura tere naten etj!!!
    Sojen tende nuk e ka lidhur ne Shqiperi me asgje nga ato,qe kendonte VACE ZELA dhe te tjeret si ajo,se ju keni menduar KUNDER INTERESAVE TE POPULLIT FUKARA,se ju ZENGJINET na keni shikuar ne te tjereve nga maja e kalit!!!
    Kur e kerkuan Vace Zelen te pershendeste SAN REMON,dikur,komisioni organizator italian nuk kishte ne mendje keto PLEHRA qe ke ti sot per Vacen,por vleresoi NIVELIN E LARTE TE INTERPRETIMIT TE SAJ,ZERIN E MREKULLUESHEM etj!!!
    Edhe kur kendonte neper bote me ANSAMBLIN E KENGEVE,publiku e kerkonte ne skene disa here Vacen,por jo me qellimin tend mjeran, se gjoja donin ta ofendonin apo ta lodhnin!!!
    PJELLA E JUAJ KA MBARUAR SE QENI NJERES,NDERSA SHQIPTARE NUK KENI QENE KURRE!!!
    Me mire HESHTNI,qe te mos ju degjojne HELME TE TILLA PERBUZESE!!!
    Mire me Enverin,por kur shani edhe VACE ZELEN,MALLKUAR QOFSHI O ARMIQ TE SHQIPERISE!!!

    Reply to this comment
   • Nikolaj February 27, 10:12

    Albano!
    Si njè “Poliglot” apo “Eciklopedist” dhe njohès i mirè i gjuhès Shqipe ke shkruar njèlloi si lubonja qè nè se e lexon do tè ktehet kundra sepse èshtè edhe kundra vet-vetes.Bravo .

    Reply to this comment
 6. qytetar i thjesht February 18, 12:38

  Ndoshta gabimi i Lubonjes eshte “nje kile”,kritika e Gaces eshte nje ton.

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F. February 18, 16:20

   Qytetar! Kur “gabimi nje kile” eshte ekuivalent me nje kile helm, masa “1 toneshe” e kritikes serish eshte jo e mjaftueshme.

   Reply to this comment
 7. Azizi February 18, 12:45

  E fare veten me litar
  Oooo Dinooo
  E shoqeria spo ta var
  Oooo Dinooo
  Je anti vler e je si K..
  Oooo Dinooo

  Reply to this comment
 8. Ervin February 18, 13:05

  Sa mire qe ja bere qenit se na eshte bere si lugat kur flet e shkruan…. Une as qe e honeps fare dhe nuk e marr mundimin e kohen te lexoj cfare shkruan, po kjo pergjigje e Aureles me ben te kuptoj qe ky te prek ne palce, te thyen zemren e ndoshta te acaron aq shume sa te ben te nxjerresh kthetrat dhe ta mbysesh ne vend,

  Besoj mesazhi eshte: Lubonja, zhduku nga skena se nuk je per ate pune, dhe ty neqoftese nuk te pelqen Shqiperia, historia e saj, arti dhe kultura qe ka prodhuar, ik. Sa me larg, ik. Ik qe te gjesh nje bote tjeter ku ti kuptohesh dhe respektohesh per ate qe je,

  Besoj qe e ke bere kaq te kollajte qe njerezit te krijojne antipati ndaj teje saqe per veten time tani nuk lexoj as gazetat e kudo qe boton zotrote. E tha mire Aurela je nje vrases me pagese, gjakftohte, me ate mendjen djallezore qe ke.

  Ndoshta dhe sistemi i atehershem e kishte kuptuar me ke kishte te bente dhe nuk kishte zgjidhje tjeter per ty. Ti nuk pefaqeson askend, prandaj mos flit percart dhe ik mbushu tani.

  Reply to this comment
 9. OKB-SHBA February 18, 13:12

  KENGETARJA PA FAT TOLLOVA QE KERKON TE HYJE NE POLITIKE.

  Keshtu mund ta quash kete kengetare teneqe me gjen lab gjysem opinge, qe brodhi Boten per fame nga Evropa deri ne SHBA, por nuk i hodhi njeri syte dhe u kthye me bisht ne shale ne Shqypni qe te shaje dhe te fyeje Fatos Lubonjen si nje ordinere rrugace, qe pas makiazhit me kremera dhe pudra tregon nje pise pa edukate dhe pa kulture.

  Tollovaja Gace duhet ta dije se politika dhe historia e popujve nuk eshte tollova qe mund te kendohet ne lokal duke vertitur bythen per te thithur me BIS ithtare debile dhe dallkauke, sepse nga politika varet fati i popujve dhe kjo gje eshte nje detyre me pergjegjesi te madhe dhe BIS-et ne politike i kane treguar shqyptareve se gabimet paguhen si frengu pulen.

  Prandaj nastradini i rekomandon kesaj kengetareje teneqe-shtrige dhe gojeleshuar qe nuk arriti asnjehere ne forumet e nderuara nderkombetare te Kenges Eurovizion te shikoje punen e saj dhe te mos e denoje me vrasje apo vetevrasje Fatos Lubonjen, sepse ka qene denuar njehere nga ata qe i kendonte nate e dite Vace Zela ne vesh me kitaren e saj.

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit February 18, 13:23

   Nastradin OKB e SHBA, jam i detyruar, qe ti drejtohem ministrit te ceshtjeve sociale, zotit Erjon Veliaj, qe te fusi sa me shpejt, ne listen e paaftesise, per te marre nje ndihme mujore si i pepergjegjshem, ne disa ore te dites.
   Kjo qe ke shkruajtur tani, kalon cdo kufi arsyetimi.

   Reply to this comment
   • Vëzhguesi F. February 18, 17:15

    Miku im “H.B”! Lere reliken e ndryshkur ne kalbesimin gradual te saj.
    Ky plak i rrjedhur, njelloj si dhe i biri i Todit, sikunder jane pjese e bllokqenerve,lapanjoze te perkedhelur te diktatures, sherbetore te devotshem te saj, jane dhe “bukeshkalet” e saj, viktima te skenareve dhe kurtheve qe ngrinin per te tjeret, per ata qe nuk kishin krahe dhe mbeshtetje, qe mund te ishin dhe njemije here me inteligjent se keta, por qe per fat te keq ishin bij punetoresh dhe fshataresh. Ndaj jane kaq meskine, goje shthurur, shpirtkatraner deri ne antinjerzor. Ata kane qene dhe do te mbeten gropa te zeza nga ku buron vetem urrejtje per kedo dhe per çdo gje dhe asgje tjeter. E kane nga çregullimi mendor, nga pamundesia e realizimit te endres se tyre djallezore, nga pishmanlleku i spiunimit te shokeve te burgut, apo nga te gjitha bashke nga pak?!! Kete e dine vetem ata dhe do te spjegohen vetem naten e pare ne ferr.

    Reply to this comment
    • nastradini February 18, 22:22

     Eja o vezhgues apo pergjues diten e enjte me 20 shkurt apo qe te degjosh kuartetin e nastradinit dhe te miqve te tij per pjesen e Mozartit te Madh:

     EINE KLEINE NACHTMUSIK

     qe te zbusesh shpirtin e eger dhe te shuash mllefin per Armikun e Kllases. Eja se shfaqja eshte falas pa LEKA per enveristet e perbetuar, por deshe merre edhe Prandveren me vete qe te shikoje se VALSI I LUMTURISE morri fund me 20 shkurt, kur shqyptaret rezuan dhe pshurren Enver Hoxhen dhe filluan te shikojne nga Perendimi Kapitalist dhe jo nga Lindja bolshevike.

     Eja qe te shikosh dhe te bindesh qe Koha e Qepes e Enver Hoxhes me 29 nentorin e ZI dhe LANC-et kriminale te tij kane marre fund njerehere e pergjithmone ne Shqypni.

     Reply to this comment
  • drejtesi February 27, 07:46

   ti marrke vesh nga muzika sac merr vesh gomari nga politika o okb-lesh me qime…po vk nuk ja vlen te lodhesh gishtat me skorjet shpellare

   Reply to this comment
 10. plaku nga vlora February 18, 13:39

  As nje analist s’do ja bente Lubonjes te tille analize,por z.GACE te ishte pak me e bute ne disa raste,pasi z.Lubonja eshte nje kungull qe u poq ne hije,por duke kujtuar se si flet,sikur mos te ishte shqiptar them se e meriton kete shuplake……

  Reply to this comment
 11. Aliu February 18, 13:46

  Gjith ky shkrim per kenget me tekst politik te Zeles nuk shkon .Tjeter gje vokali tjeter tekstet.Lubonja besoj se mllefin e ka tek tekstet. Lubonja meriton kritika te ashpera kure ve ne dyshim historine e Skenderbeut, luften e UÇK, rolin e R. Haradinajt,apo perbuzjen per hymnin kombetare e tjere

  Reply to this comment
 12. vullneti February 18, 13:46

  Nuk e kisha menduar qen nje kegetare e madhe si aurela .qenka edhe nje grua zonje qe ja ka qjerur masken nje idioti si lubonja. aurela nuk eshte komuniste ,por dhe babain nuk e ka patur komunist si lubonja. kam pershtypjen se enveri ka patur te drejte me keta bythlepires qe i ka denuar ,me vjen shume keq per disa figura te artit qe jane presekutuar.po permend vete sherif merdanin.ikone .kam bindjen se sherifi nuk eshte me nje mendje me lubionjen .me lubonjen jane sandri, fevziu, shkullaku ,hogja bejtja,dhe mjekroshi zheji.pa harruar qilin.

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit February 18, 13:56

   Sheri Merdanin e kam admiruar edhe une, por sic e the dhe vete, Enveri me duket se dinte kujt tja fuste, gjente me legenet dhe i shpallte armiq.
   Psh. Per Sherif Merdanin, kurre sdo te me shkonte ndermend te ishte aq shpirt zi, sa te fliste me deklarat nga me negativet, per nje kengetar te madh, sic ishte Tonin Tershana dhe kujtoj se Tonin Tershana edhe ne ate kohe, ka patur nje ze brilant, shume here me te bukur se Sherif Merdani, Tonini kendonte bukur si dashurise ne muziken e lehte si embelsise ne muziken popullore.
   Dhe bythelepirja qe Sherif Merdani i ka bere Sali Berishes gjithe keto vjet, e ka ulur prestigjin e tij si ish i denuar politik, te pakten ne syte e mi.

   Reply to this comment
  • BESIANA GUSHI February 18, 15:27

   KOHE QE IKEN

   Kur ne plazhin e Shirokes, (nga ku vjen edhe prefekti sherbele-mbledhes i Shkodres Palush Radovani) vinte Tonin Tershana, ishim nje grup admiruesish te tij, qe duke e rrethuar ne kembe, degjonim te shoqeronte me tingujt e kitarres kenget e Celentanos, Nicola di Barit, Albanos, Mines e shume te tjereve. Nuk e çonte zerin lart, per te mos u degjuar nga spiunet, qe megjithate arriten ta paditnin.
   Me pas “mini koncertet” i bente tek ishulli i Shirokes. Iken ato kohe te mrekullueshme, nuk vijne me.
   Kur sy-shtremberi Lubonja flet per Beatless-at, nga fundi i viteve shtatedhjete, dhjete vite me pare, ne mes te plazhit te gurezuar te Shirokes, ne ishim te joshur nga muzika perendimore, e kenduar me ate zerin vibrues te Tershanes qe sfidonte edhe enverin vete. Ishin koncertet e tij te para, aty nen diellin pervelues, tek bregu i liqenit te Shkodres, te mbrojtur nga hijerendi mal i shkodraneve: Taraboshi.

   Reply to this comment
   • Pellazgu February 19, 11:42

    Kishte kohë që më mundonte dilema se përse BESIANA RRUSHI shkruan kaq çartur. Më në fund ma dhe përgjigjen: ti paske mbi njëzet vjet në menopauzë. Qenke rast klinik, jo biologjik…

    Reply to this comment
   • BESIANA GUSHI February 20, 19:44

    Jot moter edhe pse ne menopauze vazhodn te shuaje epshin pellazg prodhes te romeve te Mulletit, Babruse, Bubqit dhe Paskuqanit.
    Jot eme ato te Sharres, Farkes, Shijakut dhe te Kavajes me dopio perdorim.
    Tezja, ajo bulloshja qe te pirdhte ne hunda ato te Elbasanit, gjithnje me dopio perdorim, te Viçidolit, dhe te Hollandes se Lulit qe te mbulon surratin me bardhesi spermatozoidale.

    Reply to this comment
   • Banija 01 February 20, 20:03

    VERONIKA —

    Ne ate grup qe degjonin Tonin Tershanen isha edhe une Vera Bekteshi se elbete se duke e rrethuar Ne Toninin, nuk kishte se kush ta spiunonte se ne ishim te gjithe bije te nomeklatures.

    Vera ,ju i kishit ato lehtesira per te degjuar kenget e kengetareve Italian dhe ne vende te hapura ,kurse ne i degjonim fshehurazi ne shtepi ,me frike se na degjonte komshiu.

    Ato privilegje i kame pare ne Shtator te 73-it ne Mamuras me shkollat e mesme “Petro Nini ” dhe “Ismail Qemali” ku Bashkim Shehu nuk beri asnje dite zborr dhe komandanti i Brigates kalonte para krevatit te marinarit ku ishte shtrire Bashkimi duke lexuar dhe i thoshte te mberthehej se do ftohej ( se gjimnastorken e kishte te zberthyer ).
    Ashtu si Bashkimi edhe Teuta Aliaj (me vone Hoxha) moren Flete-Lavderimi si shembullore ne stervitje (pa bere asnje dite ).

    Kurse djali i Piro Dodbibes dhe njekohesishte djali i Drejtoreshes se shkolles se mesme ” Ismail Qemali ” kishin pire nje shishe konjak vet i katert dhe ishin dehur. Nuk mund ti perjashtonin dote dhe çdo dreke behej mbledhja e gjimnazit.

    Dhe me e keqja eshte se ky takem njerezish kur bien nga fiku si Bashkimi, Vera, Lubonja ,pasi kane humbur privilegjet qe ne nuk i kemi patur kurre,behen kritiket me te medhenje te atij sistemi.

    P e ll a z g u —
    ————————-
    E mban mend VERONIKEN te tema ,na eshte pagezuar dhe PapaJani ( megjithese nuk eshte emer i krishtere )i ka vene emrin BESIANA .

    Reply to this comment
    • Banija 01 February 21, 11:13

     VERONIKA–

     Ata qe i kuptojne gjerat me vonese jane policet dhe femijet.
     Ti femije nuk je ,keshtu qe ngelesh te jeshe police.

     Kete e tregon me se miri dhe niveli i te shkruarit ,se edhe me Pellazgu-ne po ato i shkruan.

     Po te tregoje nje barcalere me policet : Dy police me sherbim, duke qarkulluar neper rruge njeri nxori paketen e cigareve dhe i thote shokut.
     Po e gjete sa cigare kame ne pakete do ti jape te dhjetat.
     Tjetri mendohet pake dhe i thote ,ti ke tete cigare ne pakete.Nuk e gjete i pergjigjet polici i pare.

     Reply to this comment
   • BESIANA GUSHI February 21, 02:49

    Tani te kujtoj edhe ty banjo me sumen jashte, qe ne intervalet nga nje kenge ne tjetren, pas ferkimeve mes mishrave te fryre, vrapoje ne liqen per te lare mekatet e pasionit tend te shume perseritshem, te pa lodhur e eksitant per ty dhe tet moter qe te bente konkurence.

    Reply to this comment
 13. Enveri February 18, 14:04

  Bravo Aurela! M.t ka qene qe ne ate kohe prandaj e futa ne burg. Tani ka pjerdhur fare dhe mos u merni më me të.

  Reply to this comment
 14. naim February 18, 14:15

  aurel sje vetem artiste e madhe per zerin qe une clodhem e lumturohem,por nuk po zgjatem ne kete pjese te medaljes por ti meriton medaljen e mecurise qe sfidon sot nje analist qe fle ne studio e fejzos dhe artikulimi juaj te bene te gjunjezohesh para teje, te lumte

  Reply to this comment
 15. loni, njeri i thjeshte February 18, 14:49

  me then te drejten per Aurelen nuk pasur vlersim vec si kengetare. si njeri me eshte dukur gjithmon banale. por me kete shkrim qe ka ber per kete skizofrenin Lubonja i them vetem bravo Aurela. te me falni per fjalorin por ky Lubonja eshte nje hale ku kane shkuar gjithe kryeministrat tane. por ai qe e perdori me Shum nga te gjithe halen Lubonja ishte Sali Verrliu.

  Reply to this comment
 16. S.p. February 18, 15:32

  E kam thene une para disa ditesh ne komentin tim se ketij mashkulli i eshte thare lengu i trurit ne burg, po ashtu edhe syte i jane shtremberuar nga shtyrja e vagonave me krom.
  Si nuk foli ky njeri nje here te vetme per vehten e tij, per arsimin e tij dhe ndonje pune te dobishme qe ka bere per te miren e popullit dhe kombit.Hale ke qene atehere kur te kane futur ne burg e hale je edhe tani me ato opinione dhe komentet e tua per njerez te nderuar te kombit tone brenda e jasht kufijve,
  Ka filluar te na prishet televizori kur del ti para ekraneve, mbase nuk ka faj televizori se je ti i prishur. Me te edukuar, kulturuar dhe te sjellshem jane ata qe mbledhin kanoce dhe bidona ne kazanet e plehrave se sa ti more zoti -“analist, opinionist, kritik apo lesh k…”.

  Reply to this comment
 17. LARY February 18, 16:08

  Bravo AURELA GACE je nje labushe e vertete. Ja bere mire nje fytyre te poshter qe ben punen e serbit .Kur nuk ka dashe as te madhen VACE ai pleher,qe u perlotem te gjithe, i tere populli shqiptar per humbjen e saj,. Fatos Lubonja ,I biri I bllokmenit te zi Todi Lubonja ,qe asnjehere skeni qene Shqiptare,por slave rumune te races gabele pa moral e dinjitet njerezor ..gipsy..i qelbur . Te vrafte ZOTI o njeri i poshter , shpirt zi.,qe do te vrases edhe VACEN TONE TE MADHE edhe pas vdekjes.Me ke lenduar ne shpirt dhe te urrej pa kufi o njeri me bote te varfer antihumane. Zonja Aurela Gace je bere dhe me e adhuruar dhe e dashur per ne ne AMERIKE,NEW YORK ,USA.Te lumte pena dhe zeri tend i arte. Lary

  Reply to this comment
  • ALBANO February 18, 18:00

   AURELA JA BERE QEFIN KOMUNISTAVE /////KE TE DREJTE NJE VLONJATE ///NUK MUND TE JETE NDRYSHE ////MEHMETI KADRIU E SHKATERRUAN SHQIPERINE ///DHE TI NUK JE ME E ZGJUAR SE ATA ////SI KENGETARE JE KOT ///POR SI GAZETARE JE NENTE UJE NJE KOS THONIM NE TIRONSIT/////MESO ME KENDUAR SE LUBOJA E BEN SHUME BUKUR PUNEN SI JOURNALIST////

   Reply to this comment
   • Horri i Bulevardit February 18, 18:59

    O Shabon meqe qeke tirons, jo tironc, ndoshta di te me shpjegosh, pse ish spiunet komuniste, sot jane antikomunistet me te terbuar?, mos eshte se ata srrine pa ju lepire bythen dikujt qe si udheheqes kishte shtetin dhe partine ne dore.

    Reply to this comment
 18. Vëzhguesi F. February 18, 16:51

  Fantastike! Nje pozicionim brilant i nje artistje te madhe ndaj ligesise se nje kllouni ekranesh qe mbahet per analist “modhern”.
  Ky shkrim apo leter i ka te gjitha.
  Do te thoja nje leksion sa popullor po aq dhe modern per gazetarine e koheve te sotme. Flake per flake, sy per sy e balle per balle.
  Nuk do ta teproja aspak po ta quaja dhe nje Shote Galice dhe Persefoni Kokedhime te Shqiperise se shekullit te XXI.
  Gjen ne kete shkrim te Aureles sone pergjigjen e njeriut te thjeshte ndaj monstruoziteteve te (ba)analisteve shpirtvegjel dhe meskine, aventuriereve dallkauk qe kerkojne te faktorizohen me antivlerat e tyre.
  Ky shkrim ka te shkrira ne nje mase te vetme,ironine, satiren dhe sarkazmen therrese ndaj steriotipave te llojit Nastradin-Lubonja, kritiken pa kurrfare kufiri ndaj sherrxhinjeve apo atyre qe ngjanje si zhurma e gureve te mullinjeve qe bluajne pa kokerra, fshikellimen e shkopit te thante ndaj kontribuesve te zellshem te rrethit vicioz shqiptar ne kete demolamashkraci.
  Nuk do ishte e tepert sikur artistja e madhe Gaçe, ti thoshte ketij palaçoje zemer zi, qe para se te zeje me goje emrin jo te Vaçe Zeles, por dhe te çdo artisti dhe kengetari te kohes se saj, ta dezinfektoje dhe ta laje ate, sepse kontributi i tyre ka qene dhe mbetet i jashtzakonshem per ate brez qe u rrit, kur babai i tij bilogjik dhe baballaret e tij shpirteror predikonin , kultivonin dhe zbatonin me fanatizem teorine famekeqe te luftes se klasave ne art dhe muzike.

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit February 18, 17:18

   Kjo ide ishte ajo qe une bluaja ne koke, prej shume kohe dhe qe desha tja bej edhe si nje ide-propozim redaksise se gazetes Dita dhe direkt zotit Thano, nje pergjigje Dhemb per Dhemb, spekulanteve te ashtuquajtur b)analiste modhern.
   Edhe kur nuk e shkruajne gazetaret e gazetes, mund ta marrin te gatshme, me mirkuptim, nga te tjeret, qofte artiste e gazetare apo dhe te panjohur, por qe japin kunderpergjigje, qe sjellin nje efekt te menjehershem, si ky shkrim i kengetares Gace, qe edhe mua me pelqeu dhe e prisja nga dikush me emer, qe ti jepte nje pergjigje ketij bastardi, qe burgu e ka matufepsur.

   Reply to this comment
   • DREAM February 18, 19:07

    po e formuloj une propozimin {me leje shoku Horri }
    FLLETERRUFE !!!!!!!!!!!!!!

    Redaksise se gazetes Dita
    Ligji :Partia
    Neni: Idiotesia
    Germa :Skizofrenia
    Zbatuesi ;Tallavaja

    Per armikun e hershem qe nuk po tregon aspak pendese ,nen gjurmet e babait armik dhe sabotator
    ti hiqet e drejta e fjales ,te rihapet Spaci {nqs LSI nuk e ka shkrire per skrap} deri ne masa ekstreme si injeksion ne damar ,plumb mbas koke , ose rrahje nga qente gardiane ,ku sigurisht baballaret e Horrit Vezhguesit do na ndihmojne ..[jo meqe pergjigjen e doni dhemb per dhemb }
    Te dalin rrugace ordinere ,te silikonuara dhe me koken zero si trans pa vlere ,qe sot quhen artiste te medhaja dhe kengetare dhe ti shpallin fajtor dhe armiq …dhe atehere keshtu benin baballaret tuaj
    Avni Mula me shoke ,kepucare qe u beren gjyqtare dhe marangoze prekurore …pergjigjia te jete e menjehershme …do kenoqet Horri
    Mos hezitoni ta denoni kte armik ,partia ka varur ne litar per nje poezi …jo me ky qe po guxon te na tregoje valsin e lumturise se realizimit te preshit
    Artistja e madhe e Vezhguesit ,te firmosi denimin …nen gjurmen e atye “artisteve te medhenj” …qe gjithe jeten fabrikuan monumente diktatoresh dhe varen ne litar …POETET !
    Rrnofte partia dhe IDIOTESIA !
    Lart e me lart flamujt e …Debilizimit !

    Reply to this comment
 19. MARKO February 18, 17:16

  Si nje trimoshe e Laberise, ja ke fut koqet ne bigell Lubonjes.

  Reply to this comment
 20. toni February 18, 17:26

  Nuk e di pse koheve te fundit kam filluar te mendoj se Enveri nuk denonte njeri kot,aq me teper per politike qe jane shume te paket ne numer.

  Reply to this comment
  • ALBANO February 18, 18:11

   TI MORE TONI BESOJ NDONJE DITE NDONJERI TJA BAJE FAMILJES TUJA DHE TY SIC NA BONI ENVERI NE ///POR TI QENKE TALLASH NGA TRURI /////TE RRONI VETE SE LIMONI TE PASKA LENE GJURDULL ////ME I ZGJUAR ISHTE HITLERI SE ENVERI /////

   Reply to this comment
 21. nastradini February 18, 17:35

  PSE ENVERISTET KANE FILLUAR TE PELQEJNE MUZIKEN TOLLOVA?

  dhe jane bere te gjithe pa perjashtim fansa te teneqes tollova Auerla Gace nga Terbaci i Vlores? Me pare keta fanatike te Enverit i kendonin me zell Partise se Punes

  NJE NJERE DORE KAZMEN
  DHE NE TJETREN PUSHKEN

  gjithe diten nga mengjesi ne mbremje, sepse naten dilnin si lakuriq nate per te spiunuar dhe per te zbuluar ARMIKUN E KLLASES. C’ne tani jane bere fansa te cmendur te gjithe pas Aurela Gaces, qe s’pati fat se s’ja vari kush ne SHBA, as ne EUROVIZION dhe tani ka gjetur frymezim tek enveristet ne Shqypni? Si ta spjegosh kete metamorfoze te fanatikeve te Enverit dhe te Partise se Punes, qe me pare i kendonte Vace Zela ne vesh para gjumit, tani kane kaluar tek HARD-i me tollovi agresive i Aurela Gaces? C’a ka bo vaki kshtu? Po si nuk u kujtuen kta burra fanatike te Ver Hoxhes qe t’i conin do LEKA Vaces se semure ne Zvicer kur ishte gjalle, ose t’i kerkonin borxh Aureles prej tollovije meqe e ka pas dash mjaft Vacen? Po vete kjo kengetare tollovije si nuk u kujtue pak qe te leshonte dicka per Vacen, nje pjese te vogel te makiazhit te saj firmato, por tani po e qan postmortium si kukumjcke pylli me korr enveristet ne DITA? He pra pse kshtu bre burra?

  Reply to this comment
  • beni February 18, 17:53

   Ka shum njerez,te priviligjuar nga sistemi i meparshem,dinake e servile,dallkauke e pelivane,qe e ndollen te keqen,dhe u kthyen ne ngjyren blu te konservatorizmit elegant Europian,por kuptoheshin shum kollaj nga keta te fundit,qe kta ishin fallco!!!??Ata qe ishin vertet elegante te konservatorizmit Europian,perfunduan ne rrugen e ferit,njelloj si i ate i Fatosit Todi!!
   Jo se ky i fundit nuk ishte komunist,por i moderuar,ashtu si shum Social-demokrate Perendimore ne idete e tyre!

   Reply to this comment
 22. nastradini February 18, 17:48

  NJE OFERTE INTELEKTUALE PER AURELA GACEN

  Diten e enjte, me 20 shkurt je ftuar ne shtepine e nastradinit per te degjuar kuartetin e te mbijetuarve nga burgjet enveriste, qe do te luajne pjesen e Mozartit:

  “EINE KLEINE NACHTMUSIK”

  ne menyre qe te kuptosh se VALSI I LUMTURISE ishte vetem nje genjeshter E MADHE qe te burgosurit ne burgun e nastradinit e degjonin pa pushim sa here vdiste nje mekatar i Partise se Punes. Por me kete muzike hyjnore Aural Gace mund te zbuse pak shpirtin e eger dhe te edukohet me vlera qytetarie dhe te mos na e vrasesh intelektualin tone Fatos Lubonja, vetem sepse tha nje te VERTETE lakuriqe per Vace Zelen.

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit February 18, 18:48

   Nastradin i dashur, dua ne rradhe te bej te qarte, te pakten per vehten time, ngaqe kemi patur dy lloj qeverisjesh, enveriane dhe berishiane, (spo i futem kohes se Zogollit) dhe duke patur vetem dy obsione, me duhet te zgjedh dhe zgjedh Enverin.
   Pse Enverin dhe jo Saliun, do pyesesh ti?
   Zgjedh Enverin, (kam bere ca kohe burg, per tentative aratisje, beson a sbeson, eshte ceshtja jote) se burgosi dhe keqtrajtoi vetem 30% te shqiptareve, kurse 60% e shqiptareve jetuan pak a shume mire per kohen, vetem 10%, ishin mbi nivelin mesatar, por edhe ky 10%, sishin pronare ne vilat ku jetuan, por paguan qira dhe kur u permbysen, dolen si gjithe te tjeret dhe jetojne ne apartamente, eshte e verifikueshme shume lehte.
   Natyra fauna, ishte nje mrekulli qe su prek, por u shumua, se kishte ligj dhe zogjte shtegtare, vinin me gezim ne habitatin e tyre, se per ta ishte nje parajse Shqiperia, po ashtu edhe per kafshet e egra.

   Saliu, ky rrufjan qe polli berishizmin dhe kaosin, masakroi dhe viktimizoi mbi 90% te shqiptareve, gati 8%, jane mire dhe vetem 2% perqind, po e krahasojne vehten me sheiket e arabise.
   Fauna, ska me, zogjte, kur i duhet te kalojne ne token e kaosit, eshte sikur kalojne Ferrin, njesoj si lugina e vdekjes ne polin e veriut, kur fokave u duhet te kalojne ne nje ngushtice, ku peshkaqenet presin prene.
   Kafshe, ska me, iken edhe ne kopshtin zoologjik, i linin pa ngrene.
   Aurela Gace kendon tallava, te pyes Nastradin, a e ke pare ndonjehere kengetaren Aurela Gace?, se ajo vetem tallava ska kenduar deri tani.
   Jo cdo gje qe eshte ne kundershtim me mendimin tend, eshte enverizem Nastradin.
   Kur te besh krahasimin me Regan, Kohl, Miteran apo ndonje politikan boteror me Enverin, atehere na quaj enveriste, ne qofte se do te jemi me politiken enveriane, por te na quash enveriste se jemi kunder Shurrtarit te Bllokut, bllokqenit Sali Berisha, me duhet te them:
   Nastradin, ke rrjedhur.

   Reply to this comment
 23. strano February 18, 18:02

  Bravo Aurela Gace! Nuk e dija qe ti shkruaje kaq bukur. Dikush dikur duhet tja thoshte Lubonjes se kush eshte ne te vertete. Nje i cmendur qe e paguan akoma Sandri me parate e popullit shqiptare qe ja jepte Familja per lepirjen e bythes qe i bente. Edhe njehere; Bravo Aurela Gace.

  Reply to this comment
 24. rezart February 18, 18:04

  Gjyqi moral!

  Më në fund fund shqiptarët do e duan Shqipërinë më shumë se sa baltën e saj të përgjakur. Më në fund, do të hapen dosjet e diktaturës- pëshpëriti gjyqtari i gëzuar në veshin e sekretares së tij. Kjo e fundit nuk i kapi qartë fjalët e eprorit të saj, sepse atë çast dy policë, me një fytyrë me seriozitet të hekurosur spicë, sollën prej krahu në sallë, një prej dhjetë të akuzuarve, ose gjelave të diktaturës siç u pëlqente t’i thërritinin poetët dhe gazetarët.
  Në sallë hynë nxitimthi të afërmit e familjes së të akuzuarit dhe viktimave. Gazetarët lëviznin të nervozuar sa majtas djathtas. Dy gra panë njërin prej gazetarëve vëngër sepse kabllot e kamerës së tij u fërkuan disa herë me flokët ose kokat e tyre.

  Sot ishte seanca e peste e gjyqit. Gjyqtari në fundin e seancës së katërt, vendosi që në gjyq të paraqitenin edhe disa prej artistëve të kohës së diktaturës. Edhe pse propozimi i tij shkaktoi zhurmë dhe kundërshtime të forta midis palëve të ndryshme, si gazetarëve, familjeve të viktimave, vrasësve, ose të pandehurve, gjyqtari nguli këmbë që në seancën e ardhshme të thirren patjetër në bankën e të akuzuarve edhe artistët e asaj kohe.
  -Ku janë artistët?- pyeti ai policët.
  Ata ngritën supet me mosvetëdije.
  Gjyqtari në vazhdim i kërkoi llogari sekretares; ajo diç i tha, por ky nuk dëgjoi asgjë sepse disa zëra nga salla pohuan fort: është e panevojshme!
  – Atëherë të thërrasim katër milion shqiptarë në bankën e të akuzuarve- shtoi një zë tjetër.
  Gjyqtari u trondit për vdekje, sepse kundërshtimet kësaj here erdhën edhe nga palët e familjes së viktimave.
  -Nuk keni turp? Edhe ju jeni kundër gjykimit, edhe pse simbolikisht të artistëve të asaj kohe? Edhe ju, fëmijtë e baballarëve të vrarë ose dënuar padrejtësisht mendoni kështu?- akuzoi gjyqtari.
  -Shkrimtarët, këngëtarët dhe humoristët e asaj kohe, na mbajtën shpirtin gjallë. Pa ta, do të kishim rënë në depresion vetëvrasës- cicëroi një grua pispilitë, me një zë të hollë, thuaj sikur kishte instaluar në fyt një filtër stërhollues fonetik.
  -Po, ata artistët (të thashë unë ty se po t’i gjykosh artistët, ata do t’i zejë paniku, sepse ata i kanë ofruar atyre një siguri, edhe pse artificiale…- e ndërpreu sekretarja duke pëshëritur në veshin e e tij.
  Gjyqtari ndaloi për pakëz rrjedhën e fjalëve, pa sekretaren i zemëruar dhe vazhdoi.
  -Po ju qënkeni popull i habitshëm. Ata i kënduan me vetëdije, jo pak, por tridhjetë vjet, duarve vrasëse të baballarëve tuaj.Hëngrën, pinë, shëtitën botën anë e mbanë, ndërkohë që ju dhe baballarët tuaj dergjeshit për një copë bukë. Nuk kemi të bëjmë këtu me ca artistë naivë, të rrëmbyeshëm që u mashtruan përkohësisht nga një teori politike, si dikur, në shekullin e kaluar, kur ca poetë përqafuan përkohësisht komunizmin ose fashizmin. Këta tanët i kënduan dhe e ngritën diktatorin në Olimp rreth dyzet vjet.
  Sot ata, duhet të paktën t’i kërkojnë një të falur të madhe, popullit të tyre, që e mashtruan atë me vetëdije. Nuk i thanë të vërtetën e madhe… Përndryshe përse u dashkërka të marrë populli lamtumirë prej diktaturës?
  -Kështu ishte atëherë!- justifikoi një zë nga mesi i sallës.
  -Epo, meqë paska qenë kështu atëherë, përse të mos jetë edhe tani si atëherë? Më kot kërkoni të hapen dosjet dhe dënohen hajdutët e jetëve të baballarëve tuaj- brofi gjyqtari, i cili pa e kuptuar edhe vetë, i shoqëroi fjalët me dy të rëna të forta me çekiç tavolinës.
  -E çtë bënin atëherë? Të iknin për dhjam qeni në kasaphanën e diktatorit?- replikoi përsëri një prej bijve të baballarëve të dënuar.
  -Të paktën të heshtinin, e ta kërkonin shpëtimin artistik në zemrën e natyrës- siç bëri Poradeci e të tjerë.
  -Heshtja është më e rëndë se sa vetë krimi- tha një djalë i ri andej nga fundi.
  Gjyqtari mori zemër prej përgjigjes së tij të thellë.
  -E thashë të paktën të heshtnin, e jo t’i këndonin rrënjëve të Partisë. Apo të hidhnin në allçi e mermer trupin e diktatorit.
  Mesa po kuptoj- vazhdoi gjyqtari, i inkurajuar prej heshtjes së shkurtër që mbizotëroi në sallë- sipas kësaj logjikës tuaj: të iknin për dhjam qeni?- atëherë edhe një ushtar mund të justifikojë dezertimin e tij të turpshëm duke thënë nuk shkoj në luftë se vritem, rrjedhimisht familja e tij të kalohet në thikën e pushtuesit?
  – Nuk i lejohet një gjyqtari të merret me politikë. Do t’ju denoncoj për gjykim të njëanshëm- çuçuriti një burrë me buzë të dridhura.
  -Mos doni të na thoni zotërote se edhe artistët që kanë bërë emër jasht shtetit dhe që janë krenaria e kombit duhet të ulen në bankën e të akuzuave?-pyeti gjyqtarin njëri prej gazetarëve.
  -Po! patjetër që po- u përgjigj gjyqtari pa iu dridhur qerpiku i trashë i zi.
  -Në thelb bëhet fjalë për një gjyq moral. Artisti duhet t’i japë popullit të tij shembullin se si mbijetohet me dinjitet në kohë të vështira. Ndërsa artistët tanë bënë paqe me diktatorin në kurriz të lirisë së popullit të tyre- shtoi ai.
  Në sallë mbizotëroi gjatë një romuz i paparë. Mbas dhjetë minutash gjyqtari arriti ta risjellë rendin e qetësisë.
  -Këtë seancë e deklaroj të mbyllur. Në seancën e pestë pres të paraqiten të gjithë artistët e njohur të asaj kohe. Nëse nuk paraqiten unë refuzoj të merrem me këtë çështje. Nuk mund të dënosh duart e vrasësve dhe nderosh me verbëri foshnjore këngëtarët e duarve vrasëse të diktatorit dhe ndihmësve të tij, siç bëni ju sot.
  I akuzuari i radhës, ia krehu miqësisht fytyrën gjyqtarit.Atij iu desh t’i bindet urdhërit të policit dhe ta ndjekë atë drejt portës dalëse të sallës së gjyqit.

  Dy ditë para seancës së pestë, gjyqtarit i komunikuan lajmin e shkarkimi të tij nga puna, pa asnjë lloj motivacioni.
  Dy ditë mbas seancës së gjashtë të gjyqit, të cilin e mori përsipër një gjyqtar krejt i ri, dhe i panjohur për të, ai faturoi një taksi, dhe vizitoi varrin e Enver Hoxhës. I ndezi atij një qiri, vendosi mbi pllakën e varrit : një thikë të përlyer me gjak, librat e yjeve të tij letrarë, disqet e këngëtarëve të mbushura me bëmat e tij heroike dhe fotografitë e skulpturave të bëra enkas dikur për diktatorin.
  “Më shumë respekt ushqej për ty, o Enver, se sa për ata hipokritë të paparë. Ti, të paktën në profesion kasap ishe, kasap mbete, dhe nuk u turpërove për duart e përgjakura. Edhe vejusha tënde, besnike të qëndroi gjatë gjithë jetës.
  Ndërsa ata…artistët që shkëlqyen nën një qiell të prangosur dhe përgjakur, sot nuk shprehin as edhe një lloj pendese, vetëreflektimi. Shumica sillen si viktima të diktaturës ndërsa disa të tjerë disidentë…

  Taksisti, po ndiqte me kërshëri prej spiuni, ecurinë e vizitës në varin e diktatorit dhe monologjet e gjyqtarit. U nis kur gjyqtari ia bëri me gisht drejt Tiranës.
  Sapo zbriti nga taksia, u përball me një turmë njerëzish që i ulërinin:
  -Sa mirë që të pushuan nga puna!!! Gjyqtar i rrjedhur!
  Gjyqtari, në një heshtje Sokratiane, ngjiti shkallët e katër kateve që e ndanin nga apartamenti ku banonte. Përpara se të hynte në shtëpi, nxorri kokën si një patë në dritaren e koridorit dhe tha: ju jeni majmunë dhe drejtësia juaj, banane që ju i hani orë e minutë duke kënduar!

  ©Rezart Palluqi
  janar, 2014 ©

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F. February 18, 18:51

   Morali i ketij tregimi, nuk besoj se mund te jete me teper se nje pohim i pamoralshem. Ky eshte nje cinizem i njerzeve qe nuk munden dot te kalojne pragun e mediokritetit dhe qe jane xheloz deri ne ekstrem, shpirtezinj pa kufi ndaj mundit, djerses, por dhe talentit te nje plejade te tere shkrimtaresh, artistesh, kompozitore, kengetare, skenariste, regjizore dhe aktore qe kontribuan per te lehtesuar sado pak peshen e rende te vuajtejve, per te sjelle dite te gezuara edhe ne momentet me te veshtira te nje jete te trazuar per shkak te nje sistemi qe veç fajeve te tjera ishte se u dha shkolle dhe i arsimoi deri jasht shtetit se ishin bij sekretaresh dhe ofiqaresh sumelepires dhe njezeve te llojit qe ishin te gatshem te benin gjithçka dhe sotluajne rolin e disidentit apo e thene me shqip te hipokritit dhe sharlatanit te shemtuar.

   Reply to this comment
   • Permeti February 19, 04:56

    Mbase ky “tregim” eshte baza reale per nje vleresim moral te kohes qe kaluam per te mis e perseritur me. Nese nderohet Solzhnici pse shkroi kunder mizorive te Stalinit, pse duhet nderuar Driteroi apo Ismaili qe shkruan vargjet qe e ngrinin ne qiell partine?? Nese nderojme Havelin qe shkroi kunder rregjimit, pse nuk duhet te denojme Te tjeret qe u bene rrogoz?
    Dhe kjo s’ka te beje me talentin, por me qytetarine dhe guximin. Dhe vetem njera nuk mjafton. Se ka disa pa tru si Aurela qe ka vetem guximin e budallait, dhe “atdhedashurine” e laberve . Por labet njihen te mire vetem per nje gje…

    Reply to this comment
 25. Asim Qerimi February 18, 18:04

  Shkruan Lubonja i shkrete,po kujte i shkruan,nje turme te verbuar,nje turme injorantesh,pa din e iman….Shikoj se cdo njeri ketu duke komentuar kerkon te beje profesorin te jape mende….Krahasohet nje arixhofke si kjo Gace me nje gjeni ,nje kengetare mehanesh,del dhe na shkruan nje leter gjasme e irituar(JAME I SIGURTE QE JA KANE DIKTUAR E SHKRUAR TE TJERE SE AJO NUK KA SHUME MENDE).Une edhe pse nuk jetoj ne Shqiperi me benri pershtypje se si po quraviteshin te gjithe per Vacen dhe ato qe e kishin te veten,por edhe lloje lloje sorllopi,pa lidhje me demek e ndjenin llimbjen,ndersa per 11 te vrare qe ngelen neper rruge ne ato dite nuk u kujtua njeri,edhe ato ishin bije nenash…..Vace Zela hengri me luge floriri fale kenges dhe servilizmit dhe spiunllukut ,ne Shqiperi nuk ka patur asnjehere te talentuar,jo se nuk ka patur por nuk i kane lene,ka pase studjues i kane groposur,ka patur artiste i kane shtypur…..Edhe nje gje me bene pershtypje ne Shqiperi semuret ndonje aktor,a deputet a cfare te theme,o bura shteti e kuron me leket e taksa paguesve jashte shtetit,semuret ndonje i gjore jo vetem nuk ndihmohet,por as ne spitalet tona te dhjera nuk trajtohet.Pra edhe ai ta zeme minatore nje lloje vlere ka me Roland
  Trebicken,ai dha humorin,ndersa minatori mineralin,pra shtete me dy standarte,njeri vajti u kurua jashte shtetit,ndersa tjetrit i ju refuzua spitali ne Tirane duke e nxjere nga spitali,se u zinte shtratin dhe u prishte pazarin mjekut (eshte raste konkret ne Bulqize).Paskemi qene vende i mallkuar den baba dene,ja pra keto gjoja artiste ja zgjaten jeten mehrumit,pra kenget e Vaces,e poezite e Driteroit,apo Kadarese, apo kenga e Sabjanit per Salihalene ,dhe duke bere kete analize i jape te drejte Lubonjes………

  Reply to this comment
 26. DREAM February 18, 18:16

  Ti ordinere e pashkolle ,shemtire ne surrat dhe ne tru
  kur ngele ti te behesh avv i V.Zeles ,kur ngele ti ,te kthesh pergjigje kunder Lubonjes …
  MJERE NE !
  Ti derivant i reformes agrare , qe katundare ke ngelur ,Ameriken e pe dhe mesove vetem te qethesh koken zero ,si trans ,sepse muziken e gabeleve qe ke kenduar brez pas brezi askush ta mori seriozisht ngado qe brodhe …vetem ktu te kta ish koperativistet e valsit te partise …vegjetojne qenie si ty .
  O injorante ,ato breza i beren fresk asaj diktature ,po si guxon dhe te shfajesosh brezin deficent qe te rriti ….po si guxon dhe te thuash qe sikur ata artiste boteror te lindnin ktu do i kendonin partise …po a e di kujt ja ke drejtuar kte pamflet pacavure …a e di pse u denua Todi ,moj idiote ??
  Ciles dashuri moj injorante i kendonte Vacja ?? Dashurise se biografise ??
  FALLSITET ,GENJESHTER ,MIZERABEL ,NE CDO QELIZE ISHIN
  Ti vemje ,po te ishe ne ate kohe ,qe se paske jetuar {s’eshte e vertete ,ti e ke jetuar si nje rrugace }…ti do kishe perfunduar ne internim si prostitute …
  Ooooooo idiote ,Lubonja nuk denigron Vacen si kengetare ,si vokal ,biles po te kishte jetuar diku tjeter do e lartesonte vertet emrin dhe atdheun e saj ,por ketu u shenderrua ne nje majmun imitues i nje valsi qe vetem lumturi nuk kishte .
  Lubonja denigron kohen dhe juve masave idiote , qe po idiot do ngeleni .
  Ate kengen qe i premton Lubonjes ,kendoje kur te vdesi rraca jote prej gabeli ,kendoja deres se rrospive qe te kane rriturr .
  Mjere Vacja , kur ngeli te mbrohet nga brezi tollova ,silikon e drogaxhinj si ty !
  {une qe te shkruaj ,te kam njohur qysh ne shkolle …ku ti thjesht vije se argetoje shoqerine}

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F. February 18, 19:10

   Shyqyr qe plehrat apo rrugaçet e sojit tend jane pak, se ndryshe do te duheshin buldozere per t’u marre me pastrimin e tyre.
   Vetem te shkrehurit, te tredhurit nga trute dhe kudo, mantinutat qe nuk ua vare me njeri torben dhe matufet sarahoshe ne shoqerine e qeneve rrugaçe, mund te etiketojne me fjalor fyeres, si ky qe perdor ti enderr me djaj dhe me buçe ne tru, ndaj nje artisteje, qe me se paku eshte nje emer i njohur dhe i dashur per nje publik pa kufij moshe. Po marr vetem nje kenge te saj qe rrenqeth mishin e çdo njeriu dhe jo antinjeriu, kenga “Deti” e kenduar nga Aurela, per te hedhur ne hale te gjitha ato jashteqitjet tua gojore. Une dhe ti dhe kushdo tjeter anonim jo vetem per shkak te nickut, mund te kritikojme, te kundershtojme argumentet e kujtdo, por jo te perdorim fjalorin fyeres ndaj atyre personave publik te cilet jane te tille shkak te kontributit te tyre dhe qe nuk lejojne baltosjen e personaliteteve prej pseudopersonaliteteve te tipit Lubonja & co.

   Reply to this comment
   • DREAM February 18, 19:48

    Seriozisht Vezhguesi
    une kurre dhe asnjeher nuk kam pasur rastin
    te degjoj kte artisten tende {asnjeher nuk degjoj muzike shqiptare ,,,shume e thjesht …nuk ka muzike shqiptare …
    jemi ndryshe, te kam thene }
    E vetmja gje qe me ka dale para syve ,eshte kur me duket se deklaronte qe do martohej ,apo kishte qethur koken …me beri pershtypje mungesa e feminilitetit ,por kurre nuk do e denjoja me dy fjale …sot e meriton ,guxoi te me fyej inteligjencen
    e kam njohur ne shkolle ,eshte me e madhe se une ,tipike rrugace,analfabete ,shkelqente vetem si …idiote {ashtu ka ngelur}
    ti e di qe une e kam te veshtire te flas ne kte menyre ,
    por te garantoj qe
    eshte e tille ,dhe jane dere gabelash .
    Do ja rishkruaja dhe do ja thoshja dhe para surratit te shpifur
    kto qe lexove .
    Duhet tu vij turp qe banalizoni fjalet e Lubonjes ,ai nuk ka asgje personale kunder Vaces …sigurisht kjo duhet te mbylli gojen .Kjo e ndyn emrin e Vaces .Ezili i saj per kto 23 vjet erdhi pikerisht nga niveli i ksaj debiles me siper .Kjo e baltos kujtimin e saj .
    Personalitetin Lubonja e ka treguar qysh ateher ,kur ti dhe baba jot ishit skllever .
    Te fala rrugaces dhe debilizmit qe ju shoqeron qysh nga lindja .

    Reply to this comment
    • Vëzhguesi F. February 18, 22:34

     Ender ne diell! Dhe megjithate…si e ka thene Galileo Galilei, Toka…… Nuk ka asgje qe mund te te fyej ty qe vetefyhesh, perveçse nje lloj pershtatje. Ajo qe guxon te baltosesh ti, pra Aurela Gaçe eshte dikushi, eshte nje personalitet i artit dhe muzikes shqiptare, qe njihet dhe respektohet nga nje mase e madhe degjuesish shqiptar dhe jo vetem, ne Shqiperi dhe jasht saj, kurse ti qe po rremon ne biografine e saj, nuk je askushi. Ah po, se desh harrova! (ky eshte stili yt i komunikimit alla halabak). Ti je nje zezveke, nje cinike dhe cmirezeze, nje fodulle virtuale, shkurt pa tru. Ti je simotra e Jozefina Topallit. Ti mund te jesh e vetmja shqiptare ne glob qe ka degjuar dhe degjon muzike (ne mos qofsh vetem nje shqipfolese) qe nuk e paska degjuar Vaçe Zelen, sepse nuk degjon muzike shqiptare. Je thjesht nje karavidhe pa vlere. Te kam paralajmeruar dhe njehere tjeter, kujdes, tim ate nuk mund ta zwesh ne goje ti nje paçavure virtual. Per mua llomotit ç’te duash. Virtualisht jemi. Sa do te hedhesh po aq do te presesh.

     Reply to this comment
     • DREAM February 19, 00:15

      Po qa thua mor njeri ,
      po lexo me qetesi
      kush permendi Vaqen
      ne ate kishim laj thaj …doje apo nuk doje …rendesi kishte qe donte partia dhe fshataresia

      e kisha fjalen per kte artisten tende te silikonit
      sot kam mundesi te zgjedh ,e pra zgjedh mos te degjoj kte gabelen tuaj
      e megjithate ajo ka qene nje rrugace …tani ndoshta eshte bere e ndershme ,jemi ne epoken e te ndershmeve ne cdo drejtim te ktij vendi
      Ndjese per babane ,eshte nje shprehje pergjithsuese ,nuk ishte e qellimshme ofeza
      te gjithe skllever kemi qene …dhe pse ti dukesh skllav i kenaqur

      …ti me shan gjithmone po une do i them Thanos …hahhaaahha

 27. "BALASHI" February 18, 18:23

  E mrekullueshme Aurela! Te ka folur zemra e jo buzet. Kjo eshte shume e rendesishme kur te flet zemra. Verteton se je me shpirt artistje. Bonoparti thoshte se:”Njeriu duhet ta kete zemren ne koke”. Me entusiazmove me shume me kete shkrim se sa me kengen tende te jashtezakonshme qe e kam aq shume per zemer: “S’ jam tribu!”. Bravo Aurela. Ti nuk je gazetare e publiciste, por duket qe ne sproven e pare te ka folur zemra, mendja e shpirti prej artistje…

  Reply to this comment
 28. ALBANO February 18, 18:32

  NE NUK JEMI RACCE E KEQE ///POR ENVERI I BERI KOMUNISTA SPIUNA FSHATARET////I MORI NGA KENETAT I PRURI NE TIRANE ////I SPIUNUAN TIRONSIT DHE TANI JANE TE KENAQUR // SE FUTEN NE BURG ///I VODHEN PASURINE TE PASURVE /ENVERI TE GJITHE BIJTE E SPIUNEVE I COI NE SHKOLLE /// DHE SI PERFUNDIM ////JA KONKLUZIONI /PRANDAJ KEMI NGELUR MBRAPA EUROPES SE AKOMA JANE FEMIJET E SPIUNAVE QE KOMANDOJNE DHE BEJNE KORRUPSIONIN //LUBONJA ESHTE NJE SHKRIMTAR I MADH DHE I SINQERTE ////POR DISA COBANE NUK MUND TA KUPTOJNE ///DUHET TE JETOJNE NE PARIS ROME …BRUKSEL ///SI MUND TA KUPTOJE NJE FSHATARE SI AURELA //

  Reply to this comment
  • babo February 18, 20:12

   BRAVO ! Vacen e moren nga varferia ne Lushnje dhe e sollen ne Tirane per cingie. zelanjaket e varfer te lushnjes u bene te gjithe komuniste,sekretare partie e spiuna me ne krye injorantin kryetar keshilli Xhaf Zela.
   Dhe Vacja i punonte qindin ne organizaten baze kolegeve te punes, ishte e perkedhelura e udheheqjes dhe i priste shpata ne cdo ane.
   por kjo bije e PPSH sapo nenes parti i rane breket shkoi tek kapitalistet e Zvicres per nje cap buke, harroi sa i kishte share me kenget e saj, si nuk i erdhi turp ?
   Po ku kane cipe komunistet ? Tani del kjo cingia komuniste tjeter e mbron cingine nene…..

   Reply to this comment
 29. rezart February 18, 18:44

  nje analize aq boshe, saqe te ben te turperohesh se je shqiptar! Aurela, je kot fare!
  Ik e kendoji trendafileve e tironsve, e mos e caj koken per gjarperinjte e kuq, se ata i ke xhan ti dhe vace zela! kendo, pra, kendo, Aurela, e mos e caj koken qe gjarperinjte e fshehur ne trenafilet qe ti i kendon, kafshijne vellezerit tuaj

  Reply to this comment
 30. zevzeku February 18, 19:20

  Platoni : ” Te diturit flasin sepse kane dicka per te thene. Te marret flasin sepse duhet te thone dicka “.

  Reply to this comment
  • Permeti February 19, 04:58

   Une do shtoja se gjeja me e mire per te marret eshte qe ta mbyllin qe keshtu te mos e marrin vesh se jane te marre.

   Reply to this comment
 31. Genti February 18, 19:25

  Jemi me ty aurela, Atij lubonjes mire ja bere se eshte horr , Asnjeri nuk ka te drejte te uli artisten Vace Zela, Poshte HORRAT QE MBJELLIN URREJTJE DHE PERCARJE TEK SHQIPTARET.

  Reply to this comment
 32. lisi February 18, 19:32

  Të jemi realistë, DIKTATURA ENVERIANE i shfrytëzonte talentet për shpëlarjen e truve, për mbajtjen në kllapi deliri dhe të droguara masat e popullit.Kështu kemi “Shqiponjat fluturojnë lart”, “Nënë Shqipëri” apo “Valsi i lumturisë”…Nuk është faji i këtyre talenteve që shkruan, apo kënduan “marshe” të tilla neveritëse, sepse ishin po këta gjeni, në rastin tonë Vaçja, të cilët këndonin këngë të tjera, që, po të mos i këndonte Vaçja, jo që nuk do të jepeshin, por këngëtari i shkretë do të futej në birucë.Shumë ritme të Vaçes ishin njëlloj me të perëndimit.Nuk na ka hije neve sot, qoftë për njërin, qoftë për tjetrin, të pështyhemi me gjuhë diktature.

  Reply to this comment
 33. rezart February 18, 19:34

  vezhguesi F, ose do te thoja me mire: vezhguesi i krokodileve!

  disa sharlatane thone: duhet t’ i jemi mirenjohes yjeve artiste te kohes se Dulles, sepse ata na e zbuten dhimbjen e diktatures. Une them: ata na bene te jemi krenare per diktaturen ose te kendojme per plaget qe na hapte cdo dite qeni hoxhist!

  Ata qe mendojne ndryshe, le te me japin nje shembull, se ne cfare menyre na i zbuten artistet dhimbjet e dhembeve te krokodilit hoxhist?
  duke i kenduar krokodilit si te ishte bilbil, apo thurur elozhe burgut tone te zi?

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F. February 18, 22:56

   O zoti Palluqi! Po ti mbahesh dhe per shkrimtar , gazetar e me the te thashe. Ketej nga Shqiperia nga flas apo komentoj une nuk ka krokodile, zotrote mos je diku ne xhungel dhe je duke kryer pikertsisht kete pune. Ji me dashamires ndaj kritikes dhe mos kerce perpjete! Te vika keq zotrote pse une thashe nje mendim kritik per ate vepren tende qe ngele ta publikosh si koment!!!
   Ti kujton se ato pallavrat e tua mund te na i shesesh per vlera! Sipas logjikes tende, ata intelektuale, artiste shkrimtare, kompozitore, skenariste, regjizor, kengetare, aktore te mrekullueshem, jane krijesa dhe produkte te mendjeve sharlatane ndersa ti dhe ndonje nastradin apo nastradine nga ndonje qytet apo fshat si Peqini, Kolonja , Patosi apo Çerma e Lushnjes qenkeni ata qe paskan humbur, disidentet qe vone u paska shperthyer muza sepse i paska frenuar diktatura! Eh Palluq, Palluq, nuk matesh dot as ti dhe askush tjeter me i mire se ti, as me nje te qinten e Vaçes, Avniut, Sandrit dhe Kadriut, Mentorit dhe Driteroit, Viktorit (Gjikes) dhe Pandit (Raidhit), Rifati (Teqja) dhe Ferdinandit (Dedja) dhe dhjetra dhe qindra njerez te shquar, qe shkrin jeten e tyre per artin dhe kulturen shqiptare. Nder dhe respekt atyre dhe turpi qofte me ju dhe per ju kameleone te markes Lubonja &co.

   Reply to this comment
 34. nastradini February 18, 20:08

  APEL NGA NASTRADINI PER ENVERISTET FANSA TE AURELA GACES;

  Mos e vrisni o fansa enveriste te Aurela Gaces mjeranin Fatos Lubonja me nje plumb pas koke si Hitleri, sepse ku do te gjeni nje njeri tjeter qe t’ju mesoje te VERTETEN per VALSIN E LUMTURISE te spinunit te Sigurimit te Shtetit Avni Mula, qe ishte makthi dhe tmerri i te burgorsurve, sa here vdiste ndonje mekatar i Partise se Punes ne burgun e nastradinit, por edhe ne burgje te tjera.

  Mos na vrisni ne mjeraneve dhe mekatareve te Partise se Punes o fansa agresive te Aurela Gaces, kengetare qe ne vend te kendoje kenge per dashurine midis njerezve kerkon te na vrase ne, mjeraneve qe i mbijetuam FERRIT enverist me nje plumb pas koke si Hitleri, apo sic vrau Enver Mehmetin ne gjumin e nates.

  Zbuteni shpirtin o fansa enveriste te Aurela Gaces se Shqypnia eshte ne NATO dhe po kerkon te integrohet ne BE ku njeriu nuk e vret njeriun me plumb pas koke vetem pse ka mendim ndryshe nga doktrina e Partise se Punes, por eshte nje Bashkesi njerezish qe nuk degjojne muziken e Avni Mules, por te Moazartit, qe do ta luaje nastradini me miq te tij ne kuartet dhe pikerisht pjesen e bukur:

  EINE KLEINE NACHTMUSIK

  Jeni te ftuar te gjithe o enverista te Partise se Punes, pa LEKA per te zbutur shpirtin dhe per te edukuar ndjenjat qe te mos vrisni njerez si zogj pule, sic vriste Enver Hoxha papushim gjate jetes se tij prej sadisti, por edhe qe Aurela Gace te mos vrase Fatos Lubonjen me nje plumb pas koke si Hitleri, sepse nuk do te kete me njeri ne Shqypni qe te na thote te VERTETEN.

  Reply to this comment
 35. babo February 18, 20:15

  Vacen e moren nga varferia ne Lushnje dhe e sollen ne Tirane per cingie. Zelanjaket e varfer te lushnjes nen hijen e Vaces u bene te gjithe komuniste,sekretare partie e spiuna me ne krye injorantin kryetar keshilli Xhaf Zela.
  Dhe Vacja i punonte qindin ne organizaten baze kolegeve te punes, ishte e perkedhelura e udheheqjes dhe i priste shpata ne cdo ane.
  por kjo bije e PPSH sapo nenes parti i rane breket shkoi tek kapitalistet e Zvicres per nje cap buke, harroi sa i kishte share me kenget e saj, si nuk i erdhi turp ?
  Po ku kane cipe komunistet ? Tani del kjo cingia komuniste tjeter e mbron cingine nene…..

  Reply to this comment
 36. No country for old men February 18, 20:19

  Aurela po ti cpate moj cupe apo te cpon elbi,Lubonja ka nje merite te madhe per ate qe ti e quan Grindavec i perhershem, ai ka lindur dhe mbetet antikonformist, kete e provon 4ciperisht shkolla e tij e burgut qe eshte ku e ku me e akredituar se cdo lloj eksperience tjeter ne perballje me jeten.Personalisht nuk dakordohem me cdo opinion te Lubonjes , dhe as me faktin qe ky njeri po e masakron imazhin e vet duke bere ekspertize gati te pernatshme per cdo fenomen jetesor, por duhet pranuar qe erudicioni i tij eshte impresionues dhe antikonformizmi i tij eshte proverbial.Sa per ceshtjen e Vaces, e respektoj aq sa respektoj edhe ate minatorin anonim qe u paralizua ne miniere , apo ate bujkun qe ushqehej me misernike , duke prodhuar buke gruri per stomakun e te tjereve, apo ate fshesarin e nates me shi.Vacja ka qene nje artiste e madhe por glorifikimi i saj mori trajta te egzagjeruara, gje e cila u be edhe me qesharake perballe atij dimensionit te saj gati mjeran dhe te pazeshem intelektual ne gjithe zhvillimet e tranzicionit ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 37. toni February 18, 21:03

  O Gace nuk ke kuptuar asgje nga konteksti i Lubonjes, me pak fjale ja ke fut kot si kur cirresh e te duket se kendon

  Reply to this comment
 38. çentrale February 18, 21:59

  bravo Aurela. Ja ke bere mire ketyre spineve te ” persekutuar “

  Reply to this comment
 39. KENI February 18, 23:15

  me duket pake keto qe i thua moj aurela por ketij karavllehu do te ishte mire qe ti japesh nji cader dhe atje ne breg te lumit te priste desantet qe do te vinine nga srbija dhe ti japin nji shlivovic raki srbe per sherbimet qe i bane aq me transparenc per srbine e per vlleh tjere por me cudit fakti se si i jipet hapsir ne opinion ketij mjerani

  Reply to this comment
 40. Bilal camurri February 19, 01:43

  Do te kisha dashur ta shihja kete Aurelen qeroske ne kolektivin e ansamblit kur kendonte Vacja,Do ta kishte qethur karre kinezce!Ka plot kolege te Vaces qe mund te “indinjohen” sot ndaj Lubonjes.Jeton e nderuara Anita Take,kengetarja qe i mbeti besnike ndjenjes njerezore, larg hossanave per partine dhe Enverin,jetojne Ema Qazimi,Sherif Merdani,plot kolege te Vaces qe mund te protestonin nese eshte shkruar nje hata nga Fatos Lubonja,por jo Aurela.Per shume e shume arsye.Aq me pak ka te drejte te “terbohet”!

  Reply to this comment
 41. Dardhari February 19, 04:16

  Z.Aurela!
  Nuk ju njof nga afer por ju kam ndjekur cdo vit te ri ne ny Jork dhe kam pare qe me ” te çirurat” e tua ke mbajtur 1000 veta duke te shoqeruar me duartrokitje .
  Po qe te beje nje shkrim kaq te sakte se besoja ,I ke dhene ate qe meriton atij I takon edhe me keq ai nuk ja vlen per asgje .

  Reply to this comment
 42. Fëndo Sula February 19, 09:44

  Te gjithe ju qe pergojoni emrin e ndritur te Vace Zeles jeni funderrina e kaluar! Me Vacen e gjetet te shpertheni ato jarget e qurravitjet tuaja per regjimin???
  Jo te gjithe dine te shkruajne bukur sepse ka edhe kjo gje artin e vet. Kengetaren Aurela Gace mos e gjykoni per kete. Ajo ka thene ato fjale te drejperdrejta ashtu si i kane ardhur. Dhe mire ka bere. Nje popull qe mohon e shkel mbi vlerat e tij eshte nje hiç! Eshte popull pa memorie. Nuk ja ka fajin e ndjera Vace Zela qe u kalb burgjeve Fatos Lubonja. I kendoi partise, bravo i qofte sepse kush nuk i kendoi partise dhe Enverit atehere???? Dikush me pene, dikush me kenge, dikush me pune! Nuk mund te mohojme e te shkelim mbi djersen, mundin, sakrificen sublime te prinderve tane o Fatos debili! Krimet e diktatures i denojme te gjithe ne kor, por ajo kohe ka mbaruar dhe nuk vjen me kurre. Vlerat, sepse e tille ishte Vacja jone per ne do ti kujtojme me mirenjohje e perulje te thelle. Shteti ska bere asgje deri me tani por ajo meriton nje monument gjigand!

  Reply to this comment
 43. LORA February 19, 10:11

  Faleminderit Aurela Gaces.

  Reply to this comment
 44. Akropoli February 19, 12:04

  Kur ka ngelur analiza ta bej gacja, i bie qe lubonjes ti japim mikrofonin. Nuk them se dhe lubonja e tepron ndonjehere duke u bere opozitare me te gjithe, por eshte vjere ne ekranet tona.

  Reply to this comment
 45. Teuta February 19, 21:42

  Po te lumte moj Aurela.Ku ke qene me pare.Te lumte.Te perqafoj.

  Reply to this comment
 46. Bocari February 19, 22:57

  Lubonja shkroi nje artikull qe mua nuk me pelqeu, por e shkroi ai.
  Gace shkruan nje artikull qe mua nuk me pelqen, por e shkroi ajo. Une nuk jam as Lubonja as Gace, por une nuk kam te drejte te fyej asnjerin prej tyre. E vetmja e drejte qe kam eshte te jap mendimin tim per problemin qe shkruhet.
  Keta dy artikuj jane problemet me te vogla ne krahasim me komentet qe shkruhen ketu. Ne keto komente del karakteristika e shqipetareve, po sje me mua je pa vlere.
  Fatkeqesia me e madhe e popullit tone, nuk e di a kemi qene gjithnje keshtu apo jemi produkt shoqeror i socializmit, eshte se ne nuk njohim alternative, ne jemi diktatore te mendimit. Truri i shqiptarit njeh vetem dy ngjyra;e bardhe ose e zeze.
  Po analizoj se cfare mund te toleroje shqiptari, deri tani per nje gje jam e bindur; Shqiptari nuk mund te toleroje dike qe mendon ndryshe nga ai. Ketu humbet dominancen e tij.
  Natyrisht qe ka dhe komente qe me pelqyen si ai B1, apo plaku nga Vlora, por egersia dhe radikaliteti i disa te tjereve mbysin driten e arsyes. Do ti propozoja redaksise, qe ata persona qe komentojne me fyerje ndaj komentuesve te fshihen, por kjo sdo kishte sukses sepse fyerjet fillojne qe nga politikanet e deri tek artikullshkruesit. Mendoj se na duhet nje proces shume i gjate i edukimit te komunikimit me njerezit. Jemi shume te prapambetur.

  Reply to this comment
 47. ani February 20, 17:49

  Po kjo CINGIJA Gace e ka kuptuar ate cfare ka dashur te thote Lubonja?????!!!! …..apo qe te kuptosh duhet te kesh TRU…..kur do dhe kjo idiote te beje si gje e zgjuar….me kete as ja vlen te merresh por ajo qe me shqeteson eshte turma qe me CINGIJEN GACE ne krye do te coje ne turren e druve Lubonjen…Lubonja eshte nje antikonformist qe i ben nder shoqerise…dhe jo si disa arriviste sharlatane qe shiten dhe blihen FALAS

  Reply to this comment
 48. pelivan February 20, 18:00

  Diku, aty nga viti 2000,me nje mikun tim ndertuam nje koncert me aktor, pacientet e spitalit te te semurve psiqik,(Cmendimi),ne Vlore. Punuam gati 40 dite me ta,Kush s’beson ,eshte i lutur te shoh kete trgim, tek libri,” Misteret e Shenmjegulles”,E dham kete koncert jashte pallatit te kultures,u mblodhen shume nga qe s’u besohej qe kjo te ndothte,(Aktor nga personeli i spitalit asnje,vetem te smuret), U hap koncerti me koferencier, kenge ne kor,solo,rexitime,muzike…. Sukses i plote,natyrisht dhe lavde per ne,kurrsesi nje kokerr leku….Nejse,po pse po ua tregoj juve?! Ja,sepse mjeket me von na thane: ” Miq, ejani prap here tjeter , na keni ndihmuar shume. Pacjentet qe lozen, ndjehen shume te kuruar dhe nje pjese se shpejti do shkojne ne shtepit e tyre….” Pra desha te theme, se sikur fati te kish dashur, qe dhe disa nga komentuesit ketu,si Draham,Nasttraudin e te tjere, te nje gjiri… te ishin ndodhur dote atje,ne ate te vlores?! Me siguri do ishin kthyer ne shtepi tani! Mirpo keta jane ne ate te Elbasanit akoma dhe… Une me ate mikun tim,ende skemi ndonje projekt tani per tani… keshtu qe ata,do e vuajne cmendin ende,ca kohe….

  Reply to this comment
 49. danilo February 20, 18:44

  Po ik Lela futi ndonje te kenduar ne ndonje pab,eshte fushe e veshtire te kapesh me Lubonjen qe ne kete raste ka te drejte,nuk eshte si fushat e Llakatundit,me kupton?

  Reply to this comment
 50. çentrale February 20, 21:04

  Aurela mos u merzit me ndonjerin ketu se djelmoshat jane bere shume moderna, megjithese ne Tirane kane qene moderna qe kohen e Dulles thjesht per ti provuar gjerat

  Reply to this comment
 51. Qyqari. February 21, 08:49

  Hileqaret mburren me dinakerine/shesin servilizmin per fisnikerine/prandaj nxoren ne krye Salarine/qe digjej per Enverin e partine/sepse “nuk donte” tiranine(!)Rrethanat Tosin e bene viktime/ te vertetat ia trazojne rinine/i rritur e i perzene prej bahçes/”bezdiset” nga kenget e Vaçes.Kjo eshte pune e maskarenjve/ e nastradineve dhe çakejve/qe nuk dine ç’bejne e ç’thone/prandaj veteveten e kafshojne.Shkojne pas Salariut te Salistanit/qe erdhi nga shpellat e malit/dhe i ra mespermes pazarit/ me njerezit e hurit e te litarit/duke u çjerre, duke bertitur/ se Salistanin e ka ndritur/duke e vrare, duke e grabitur! Ç’te bejme ne qyqaret?Na zune frymen hileqaret!

  Reply to this comment
 52. Studenti. February 21, 13:49

  Perseri e perseri ne kete vend te mbushur me çudi,ku tirania pjell demokraci nga lugetrit qe bejne prapesi, feudo-zogiste-naziste-komuniste te zi ,nuk kemi ç’themi, nuk kemi ç’bejme sepse jemi te zhytur ne padituri, te mbytur ne djallezi, prandaj e shohim veten me krenari, qe te tjeret te na shohin me qesendi.Pseudointelektuale, injorante qe “nuk dine ku bie arti me shtepi”, nuk dine si ka lindur, si eshte rritur dhe si shihet sot ne histori, sociologji dhe antropolgji, bejne te diturin duke e pare jeten “bardhe e zi” me meri, urrejtje dhe xhelozi. ‘Maozoleu”, i fildishte, nje nga shtate mrekullite e botes antike ne Asiri, perjeteson mbretin e mbretershen te “veshur” ne lavdi, qe ishin vella e moter dhe ne incest ishin martuar,siç benin disa perendi ne legjendat qe tregoheshin ne Greqi e ne Persi. Maozoleu, qe ka pushtuar boten si emertim i nje “institucioni mortal” te nje perkujtimi gjenial, çmohet si veper arti e nje mjeshtrie te rralle dhe jo per incestin e atyre qe e kane mendjen “palle”.Edhe Vaçja me artin e saj te rralle veçse ndriçon hijet e kohes se saj me djerset qe i pikonin ne balle, qe “injoruesit” e jetuan si ne perralle, duke e “puthur”tiranine fashiste-komuniste ne balle,pastaj e vuajten duke shpaguar ate qe kishin gezuar prapesisht me pare.

  Reply to this comment
 53. Toni i Madhe... February 21, 21:17

  Ky tosi kerkon me ja fute te gjithve lart e poshte,majtas ,djathtas, por do vjeri ajo dite qe do ja fusi edhe vetes.
  Leri rehat te vdekurit o tosi me syze si bythe kavanozi……. .

  Reply to this comment
 54. Horri i Bulevardit February 27, 09:13

  Mund te me thote dikush, cfare ben ky Lubonja si analist, punon diku me rroge apo jo, se kete une e shof vetem ne KLLAN, ku vetem llap budallalleqe dhe kur duhet te shaje dike qe e duan te gjithe, si duket kur e shef se nuk e kujton njeri, del dhe fut ca mufka, per te zgjuar shqiptaret, qe ta shofin se analisti Lubonja eshte aktiv.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*