Dëbohet çifti shqiptar nga Italia. Dyshohet se do të shkonin për xhihad në Siri

August 7, 2015 12:03

Dëbohet çifti shqiptar nga Italia. Dyshohet se do të shkonin për xhihad në Siri

Dy shtetas shqiptarë, një burrë dhe një grua, në lidhje me njëri-tjetrin janë dëbuar nga Italia, si kontigjent i dyshuar për t’u përfshirë me terrorizmin dhe gati të shkonin për xhihad.

Mediat italiane rapotojne se shqiptarëve, banorë në Perugia, emrat e të cilëve nuk bëhen me dije u është komunikuar urdhri i dëbimit.

Vendimi vjen pas urdherit të Ministri i Brendshëm i Angelino Alfano në bazë të “parandalimit të terrorizmit”.

August 7, 2015 12:03
Komento

5 Komente

 1. Goni August 7, 13:15

  Po po tani filloni me shqiptaret, se e keni gjetur mire shenjestren. Te parin qe kapet e liruat se s’kishte lidhje me terrorizmin po ishte myslyman, keshtu qe vazhdoni gjuani fort, kur ne s’dime te mbrohemi nga racizmi juaj.

  Reply to this comment
 2. nje shqiptar ne Itali August 7, 14:08

  Kush jane raciste , more Goni , italianet ? Une , familja ime dhe dhjetra shqiptare qe njof dhe bashkpunoj me ta , nuk kemi verrejtur kurre shenja racizmi nga Italia , madje kemi marre shumica prej nesh nenshtetesi italiane dhe kemi te njejtat te drejta me italianet . Per dy shqiptaret e ekspulsuar , po te them qe , rekrutonin myslymane shqiptare dhe marokene , tunizine e somaleze , per te luftuar ne Siri . Meqenese , veprimtaria e tyre , ishte ne tentative e siper dhe akoma nuk ishte konsumuar krimi , nuk u arrestuan , por u debuan nga Italia me urdher te ministrit te brendshem , pa te drejte hyrje ne BE , per 10 vjet . Ku e shikon racizmin ketu , more Goni , si te vepronte shteti , t’i jepte nga nje medalje trimerie atyre bajgave islamike , me mjekra deri ne brez , qe nuk benin as pune e as zanat , por e kalonin diten ne xhami , e naten , veprimtari e propagande terroriste ? Mos je edhe ti , ndonje dashamires i muxhahidineve mjekerqelbur ?

  Reply to this comment
  • Goni August 8, 00:00

   Shiko ka gjithmone nje si ty, qe del , ua greket racist, s’behet llaf, madje na thone qe jemi grek, ua italianet racist s’behet llaf etj ejt/ Por e dime shume mire si vejne punet andej. Te thuash s’ka racism eshte driteshkurtesi, sepse i kam ndjekur mediat italiane, qe dhe kur ndodhi ai krimi i tmerrshem me adoleshent, media nxorren qe keta te dy ishin shqiptar dhe s’thane qe dhe viktima ishte shqiptar. Po ti ke media ne Itali qe shpifin sikur ISIS bene stervitje ushtarake ne Durres. Keshtu qe lere kete muhabet. Sot eshte shume lehte me kap cdo njeri e ti akuzosh per cdo gje,por kur te mblidhen prova e te vertetohen atehere i besoj une. Ti mblidhni provat ti fusnin ne burg,( se futesh dhe per tentative), jo te besh show qasme deportove emigrant, qe te friksosh marokenet qe ke ne vet tat. Edhe para ca kohesh kapen nje tjeter shqiptar dhe s’GJETEN ASNJE prove dhe e lane te lire. Keshtu qe kujdes mos mendo se meqe te ka vajt jeta vaj ty e kane te gjithe. Le qe eshte tocllik ta mendosh njehere.

   Reply to this comment
 3. Emigranti rimini August 7, 18:08

  Mire ja kan bo te debohen dhe mos te lejohen per gjithe jeten ne BE ska rracizem ne itali eshte i vetmi shtet ne europe qe te huajt kane marre shtepia komune dhe paguajn 100 euro ne muaj per familjet me te ardhura te vogla, keta plera rane ne panine te bardh dhe asfalt tani kerkojne te semes derri don balte jo asfalt se rrezohet

  Reply to this comment
 4. nje shqiptar ne Itali August 8, 15:20

  More Goni , po mire o zoteri , dua te di , nga ku flet ti , se une kam 22 vjet ne Itali , ti po me prezanton Italine ? Po une kam jetuar me shume ketu se ne Shqiperi . Te them te drejten , me vjen turp kur shikoj shqiptare idiote e injorante , dike e kam njohur prej vitesh , qe mbajne mjekra te qelbura dhe as pune e as zanat , por tere kohes ne xhami , bashkuar me marokine , egjiptiane e arabe te tjere . Çfare bejne valle dite per dite ne xhami ? Kush i ushqen ata dhe familjet e tyre ?! Perse kane erdhur ne Itali , ne nje vend katolik ? Madje Italia i ka siguruar xhami e objekte per t’u falur myslymaneve , ata bejne plane per xhihad . Race e felliqur .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*