Berisha, Ramës: Shko bëhu synet ti, se unë jam Sali Berisha

February 8, 2018 12:27

Berisha, Ramës: Shko bëhu synet ti, se unë jam Sali Berisha

Batuta dhe replika të shumta mes kryeministrit Edi Rama dhe ish-kryeministit Sali Berisha në seancën e sotme në Kuvend, teksa diskutohet për rezolutën e opozitës për votën e Shqipërisë kundër SHBA në OKB.

Në momentin që Rama i ka kujtuar Berishës, i cili fliste në foltoren e Kuvendit se “e di mirë çfarë ka ndodhur në Turqi“, Berisha i është përgjigjur me ironi “shko bëhu synet në Turqi”.

REPLIKAT

Rama: E di ti shumë mirë çfarë ka ndodhur në Turqi

Berisha: Shko bëju synet ti atje, unë jam Sali Berisha, hajde ti, e ke gabim ti, se unë i kam publike qëndrimet e mia, nuk pajtohem kurrë me deklaratën e tij.

Rama: Jeni të gjithë të trembur. Frika juaj po i tërheq zvarrë në një rrugë pa rrugë. Nisemi sot e të shohim ca do ndodhë nesër. Hajde te sheshi, te sheshi e të shohim a do bëhet përshesh.

Berisha: Pse ia mbathe ditën e protestës?

Ruçi: Ulu zoti Berisha, tregoja pastaj.

Berisha: Tregoja këtu, ku ishe, ku shkove?

Ruçi: Të tërheq vëmendjen.

Rama: Pastaj thua ‘o Guri, o Guri, hajde se po na rrahin’. Kujtoni se do vijë Guri tu mbrojë juve nga ajo që Guri po ndërton këtu bashkë me partnerët europianë, drurin e ligjit. Ju vazhdoni bërtisni ‘o Guri hajde se po na rrahin’.

o.j/dita

February 8, 2018 12:27
Komento

16 Komente

 1. io no ! February 8, 12:41

  apropo shprehja

  “un jam salih berisha “!

  Para disa vjetesh shkon salih rrumpalla si sharlatan/ rrumpall qe eshte ne Rome per te takuar Papa-n .
  Ne sallen brenda Vatikan-it ,ne pritje te nji audience me Papen shef nji nder Kameramanet e Rai-t i cili po filmonte grumbujt e te radhurve qe prisnin te merrnin lejen/miratimin ne se do ti priste Papa .

  salih shpellari ,si idiot i talentuar qe eshte ,
  shkeputet nga grupi dhe i shkon Kameramanit te Rai-t
  üerball duke i nderprere filmimin dhe i zgjat doren kameramanit duke i thene me nji italishte shpelle ,

  “un jam salih berisha” !

  Per nji monet te nervozuar nga kjo e papritur e pakendeshme , italiani shkeput kameren nga syri dhe tere neveritje shkur ja kthen ;

  UN JO !(pra s’jam idioti qe mban ate emer
  dhe i kthen kurrizin me nji shkim si te kishte pas nji qen

  Reply to this comment
 2. PRENG PJETRI February 8, 13:12

  KU DO FSHIHET BERISHA???

  Ora e demaskimit me deshmi tê gjalle po vjenë per Sali Berishen.
  Ekstradimi tashmë i konfirmuar per Izet Haxhine po bënë buje te madhe
  ne medjat vendase dhe mbare opinjonin publik.
  Haxhia është “bomba”e mbushur më barutin e zullumeve te Sali Berishes.
  Ku pritet te shpertheje se shpejti ne organet e drejtesise Shqiptare
  per të palarat dhe mekatet e Berishes.
  Izet Haxhia ishte njeriu me i afert dhe i besuar i Berishes per gjate
  viteve kur u kryenë dhjetra krime makaber nen derigjimin e Sali
  Berishes.
  Per afro 20 vite Berisha u mundua ta eliminonte fizikisht njeriun
  arshive por pa ja arritur dot qellimit.
  Ndofta fati i mire e mbrojti Izet Haxhine nga dora vrastare e Berishes.
  Mirpo ky fat i bardh per Haxhine tashme mund të konsiderohet fat i zi
  per super banditin e kombit Sali Berisha.
  Nëqoftë se Berisha deri me sot perdorte si mbrojtes dhe informator
  personal “qytetarin dixhital” sot e tutje ka nje qytetar origjinal te
  prekshem dhe shume te njohur qe dote demaskoj gjithe veprimtarin e tij
  kriminale.
  E pikerisht ështê Izet Haxhia qytetari rreal ai qe dote fundos
  perfundimisht anijen e Shqupit bashke me kapitenin e saje killerin
  Sali Berisha.
  Kush tha se nuk po kapen peshqit e medhenjë?
  Ndofta mungonte karremi mirpo tashme gjahtaret e drejtesise po
  furnizohen me kete “lendë te pare”!
  S’thone kot qeveria e kap lepurin me qerre.
  Ja dhe lepuri me brire Sali Berisha po del nga strofulla.
  Zoti vonon..
  Por s’harron.
  Mekatet paguhen mbi toke.
  Uroj te mbahet ne jete Sali Berisha deri ne diagnostifikimin e plote
  si pacient i drejtesise.

  Reply to this comment
 3. Arben February 8, 15:10

  LITARI LITARI

  Reply to this comment
 4. Aleksander thana February 8, 16:11

  Tamam ai je: qen bir qeni 400 breza !

  Reply to this comment
 5. MH February 8, 17:58

  Kepuca e bleme taman per kembe qe kur ishin kaluar me pushtet.Ka filluar te rrudhen e te shterngojne,aty ndigjohet krisma e gishtave te pafajshem qe jetonin ne komoditet e gjanishllek prej te ardhurave pa mund e djeres qe rruanin me bllok e pa bllok ne dore.Habitem nga zelli dhe trimeria e pa shoqe e Berishes,pse nuk bane dhe nji cader me rrufepritse.Te ngujohen brenda e mos te tunden nga istikami i cadres.Te thurin Republiken e Re ma te re se e para ne cadren e Bashes e cila krijoj humor e te qeshura qe nuk din goje ti tregoj.Aty jane vete zot e hu.Te shajne e te shilojne ke t’iu vije per mbar brenda 28 700 km/2 dhe po me kaq zell,perkushtim e trimeri te gjithe lideret e botes me rradhe e pa radhe qe te mos kuptohet se i shami shan.Ne fund ti japin nji dore luster,boje cadres e te puthen me Milon drjetori i strehimit bamires ne Rec te Shkodres.

  Reply to this comment
 6. Aliu nga Selenic February 8, 18:45

  Ti je Sali Berisha pore akoma nuk ke pare gje akom.! Do te shofesh dhe do te kujtohet mire se c`fare i beri keti populli ne keto 27-vjet.!
  Edhe ne harrofsh nuk te lejne te harroshe.!

  Reply to this comment
 7. Po,Po February 8, 19:26

  Çdo dite qe vjen , po tregon edhe me qarte se çfar gomari paskemi pasur per kaq vjet president dhe k/minister ! Sado injorant dhe pa kulture te jete njeriu , nuk mund te arrije deri ne kete shkalle ! Kjo tregon se ky shtaze pylli ka degraduar aq shume , sa ka rrezik te kafshoje ndonje kundershtrar politik ne parlament , aq thelle i ka hyre paniku ! Kenaqesia me e madhe imja , do te ishte qe ta shihja te katandiste sa te zvaritej rrugeve , i shurrosur e menderosur , dhe ta zinin femijet me gure .

  Reply to this comment
 8. Shpellari i rrjedhur nga trute February 8, 19:48

  Kujt i plasi prapanica se ti na qenke nje derr i eger pylli ? Si mund te flase me kete gjuhe nje ish k/minister , qe e futi Shqiperine ne Konferencen Islamike , qe mbajti per vite e vite krah te djathte , kryetarin e shoqates islamike B.Gazidede , qe i ka hapur dyert e vendit e ka marre kontakte deri me Bin Ladenin e nje mori paudhesish , tani nxjer nga goja idjotesira dhe vetem llum ?! Mjere ky vend , se kush e mban peng dhe çfar llumi e ndjek pas nje malok te tille !

  Reply to this comment
 9. Jimi February 8, 20:02

  Tamam, e ke qare! Kur thua une jam Sali Berisha, Po ja rikujton ketij ky popull te te mos konfondoje me tjeterkend. Ky popull edhe pa ja then ti e di mire se kush je! Ka parasysh vrasesin tinzar, qe te vret naten e te qan diten, qe te vret me duart e te tjereve, nje kriminel ordiner qe fati i keq e deshi te shkoje deri ne majen e piramides shteterore, nje frikacak qe ben trimin kur e di qe perreth vetes ka nje tufe horrash me pushtet , nje hajdut i rendomte pa din e pa iman! Kur thuaq Sali Berisha, sinonim i saje eshte vete poshtersia, eshte vete Juda qe i ka te tera brenda! Tu shofte fara more xhahil qe ju paftise ketij mileti dhe nuk po e le te qete edhe pse me nje kembe ne varr!

  Reply to this comment
 10. Adih February 8, 20:34

  Pse e ke humbur o Sali ,kohet e fundit? Ti je i paster ??,ku perdhose me emrin e bukur te P.Demokratike ,te gjithe te burgosurit politik dhe pronaret ,qe i ke vene parashtesen ish.Ke shume pislleqe dhe gjynahe mbi supe o Sali ,tani do pergjigjesh para drejtesise.Por mos u merzit , sje i vetem familjarisht ,por ka dhe te tjere vellezer , me te vetmin babe ramiz aline . Efekt dominoje do ndodhe .Reci i Shkodres ,po ju pret qe te gjitheve ju ,qe gjasme ne popull hiqeni si kundershtare politike . Keni 26 vite qe po e vidhni e po e terhiqni zvarre kete popull. E tani me ndihmen e Amerikes dhe BE ,i erdhi dita shqiptareve te ndershem , tju shohin e te tallen me ju , ish kelyshat e sigurimit e anetareve te PPSH ,ne bankat e akuzuarve .Ju uroj sa me shpejt tju shohim te gjitheve ju , o fshatare te pa ngopur , ne papilonin e Recit ,se ankthi dhe pritja ,eshte me e tmershme e me e veshtire , se sa qelia e burgut . .

  Reply to this comment
 11. Alban Dega February 8, 20:41

  Elegji me curle e cifteli

  O SALI MURTAJA…
  E KAMIKAZET E TIJ !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  O mori Tropoje
  O mori Hyjni !
  Kush te ka qite
  me krye ne hi
  Sali Karaxhici…
  Me kamikazet e tij
  Rrenoi e percelloi
  mbare kete Malesi
  Flake e zjarr i vuri
  Nenemadhes Shqiperi
  O mori Serbi
  Une gardhin ta prisha
  Se mue me thone
  O Sali Berisha !
  Prisha gardhin
  Kufijte e Shqiperise
  Dyer dritare u hapa
  hordhive te Serbise
  Arme e nafte plot
  Per njerken Serbi
  Zhbeme se bashku
  shtetin Shqiperi !
  Otranto i dhash
  Une vet Kalit te Trojes
  Se kam qene dhe mbetem
  Toptani I Tropojes
  Vrases I Shqiperise
  Dhe moter Kosoves !
  Se per karrike
  Para e pushtet
  E shkerdhen e vret
  Dhe nenen e vet !
  Se mua me thone
  o Sali Berisha
  Jam jo vetem ujku…
  por edhe et Bisha!
  Sa te jem une gjalle
  Nuk ua ndali flaken
  Me tub ne sume
  Kam vetgatue nafaken
  Se nuk mban me uje pilafi
  Nuk me thone mua kot
  o Sali Kadafi !
  Nuk kam linde rastesisht
  Une tek Doli Vici !
  Nga kemba tek koka
  pjelle Miloshevici
  Ndaj s’me therrasin kot
  Sali Karaxhici !
  Kujtdo punon per Shqiperi
  Une flaken atij
  Nuk le pa ia shti !
  o me plumba
  me balte o sajime
  Se Serbi eshte
  Babe nena ime!
  Serbi nena…
  Serbi edhe gruaja
  Jemi vetem nje
  si mishi e thuja !
  Sa te jem gjalle
  E sa te marr fryme
  tym edhe flake
  do ta bej Shqiperine!
  O moj Serbi
  une gardhin ta prisha
  Kot nuk me thone
  O Sali Berisha!
  Here si ujk
  E gjithnje si Bisha!
  Sa te frymoj
  Dhe ne tjetren jete
  Vec tym e flake
  Shqiperia do kete !
  Sherr Berishe jam
  edhe kam me vdeke
  Edhe ne lum kur mbytemi
  Ne shkojme perpjete !
  Mbrapshtana se gjalli
  Ters dhe per se vdekuri
  Vec sherre e potera
  Prej nesh ndryshket
  edhe hekuri !
  Thike mbas shpine Kosoves
  Babe e Nane-
  Kam Pashic Vojvoden !
  Napalm i hedh Vlores
  2 Prill e bej Shkodren!
  Edhe ne vdekje
  une shkoj buzagaz
  Se le mbrapa
  mijera Kamikaze !
  Ne buze Shqiperise
  une i ngri gaz !!!
  O Tropoje ime
  o mori Hyjni
  Kush te qiti
  me krye ne hi!
  Te rreni me ceka te bardhe
  E me luge prej Ari
  Ishe Shojzovalle
  Te beri Kandahari !
  Ishe Zane Mali
  Te coi ne buze varri !
  Vet Sali Berisha
  eshte emri i tij
  Fatkeqesi mallkim
  Ish e mbet per Ty
  Katrahure rrenim
  per Nenen Shqiperi !
  Per 700 breza
  u shofte farà e tij !
  Si nip Berishe
  Per mua je ti Daja
  Ne jete te jeteve
  Per cdo shqiptar
  Ti me kamikazet
  Ishe e do mbetesh
  Vec Sali Murtaja !

  Reply to this comment
 12. keshtu ndodh February 8, 21:13

  Ju lutem, merrni ne pyetje Lirine, eshte bere synet Saliu, se ne qoftese nuk eshte bere do te thote se eshte djali Karaxhiçit, ortodoks. Por Liria edhe mund te genjeje, prandaj lutuni Monikes ti heqi breket ne parlament qe te vertetohet:eshte myslyman apo eshte ortodoks.

  Reply to this comment
 13. Lili February 8, 21:37

  Circusi vazhdon per te larguar vemendjen tone nga problemet ma madhore se a eshte a jo synet ky HECet, shembjet e monumenteve..kullat 30 katesh ne hapesiren historike…
  Circus bejne per ne derisa ne i degjojme edhe ne mbremje bejne marreveshje si cdo here…
  Pra mos t’i degjojme, stop pollutionit auditive e morale ,leni mutat bashke edhe shikoni punet e Atdheut e jo keta. Veproni si qytetare e jo si zagaret e tyre.
  Same shit.

  Reply to this comment
 14. MH February 8, 23:57

  Si nuk i vjen turp keti hajvanit.Ne vend te rrije urte.Hapet bythesh e rreh gjoksin se kush po asht:Une jam Sali Berisha.Po kush dreqin asht ai hajvan qe te vlerson ty se qenke Sali Berisha.Une do keshilloja kur zihen dy veta mjafton ti thuash tri here rresht Sali,Sali,Sali Berisha se ia ke thane te gjitha qe meriton zi e ma zi qe mund ti thuhet nji njeriut.Dikur ishte per ti thane shofer shofer shofer.Kohet ndryshojne dhe subjekti po ashtu.

  Reply to this comment
 15. sali bolleku per familjen e tij February 9, 08:48

  saliu eshte bere synet,kur na futi ne lidhjen islamike.
  doktoret u vonuan aq shume ne sytnetllikun e ketij shpellari sa deklaruan se nuk dime ku ta presim se ky eshte komplet car nga koka tek kembet.

  Reply to this comment
 16. ZZ February 9, 10:20

  KUJT I PLASI SE JE TI SALI SHPELLA SHKO VETE DHE PRIJE KOKEN E E VOGEL PER HERE TE DYTE SE TANI MOS TE PRESIN TE MADHEN….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*