Dekani: Ja si më ‘burgosi’ për dy muaj në zyrë rektori

March 18, 2015 09:56

Dekani: Ja si më ‘burgosi’ për dy muaj në zyrë rektori

Rektori i Universitetit të Durrësit, Mithat Mema, ka mbajtur të izoluar për dy muaj dekanin e Fakultetit të Shkencave Politiko- Juridike, Elmas Laci.

Ngjarja e pabesueshme u denoncua një ditë më parë, pas inspektimit të ministres së Arsimit, Lindita Nikolla, në Universitetin e Durrësit.

I kontaktuar nga “Shekulli” dekani Elmas Leci u shpreh se që prej 15 janarit ishte ndjerë i izoluar nga rektori Mit’hat Mema. Ai tha se gjatë kësaj kohe ishte ankuar për gjendjen e krijuar, ndërsa tregoi se kolegët e tij i janë shmangur situatës, pasi janë ndjerë të frikësuar për postin e punës.

“Gati çdo ditë duhet të paraqitesha në orën 8:00 tek burimet njerëzore të firmosja një procesverbal, të qëndroja aty i izoluar dhe pa asnjë të drejtë.

Edhe një ditë madje, që doja të pija një kafe dhe më duhej të diskutoja me dy- tre kolegë, krejt normalisht për çështje të punës, më kishte parë nga dritarja.

Kishte dërguar njerëz në atë dhomë në papafingo dhe kishte bërë një procesverbal dhe më kishte hequr ditën e punës.

Nuk kisha asnjë të drejtë.

Merrja leje te burimet njerëzore edhe për të shkuar në banjë për nevojat personale dhe ata më buzëqeshnin duke mos më thënë as jo”, thotë ai.

March 18, 2015 09:56
Komento

19 Komente

 1. cakalli March 18, 10:00

  ha haa haaa
  Edhe bejne greve studentet per “pavaresine e universiteteve”!?!!
  Ku ka kuptim pavaresia me keto mostra, qe nuk njohin sjellje institucionale por vetem sjellje diktatoriale!!!
  Kokrra e Mut’hatit

  Reply to this comment
 2. Qytetari March 18, 10:15

  Një copë budall e pa dinjitet qenke

  Reply to this comment
 3. Edi March 18, 10:15

  Quhet Workplace Bullying, fenomen që është bërë bukë e djathë në Shqipëri.

  Reply to this comment
 4. erioni March 18, 10:25

  Ja c’fare i mesojne te rinjve keta legenat e vjeter.

  Reply to this comment
 5. Luto March 18, 10:35

  Nuk e kuptoj pavaresisht presionit apo represionit te ushtruar nga Rektori kundrejt ketij Dekani fakulteti, rrolin qe a patur e ka ndoshta akoma ky fare Dekani!Eshte e pa kuptimte dhe e pa deshifrueshme se ku ka qene dekan ky njeri ,mos valle ne burg ?Dhe atje e izolonin apo ndoshta eshte me te meta mendore e per rezultat qendronte i mbyllur ne qelin e caktuar nga Rektori qe me siguri eshte emertuar ne kohen e Saliut te Dyte!Eshte turp ta japesh si lajm kete rast se ose kemi te bejme me Rektor doç ose me Dekan rryp ne Fakultetin e Shkencave Politiko-Juridike!E pa shpjegueshme!

  Reply to this comment
 6. Ilia March 18, 10:41

  Dekan pa pike dinjiteti. Duhej te kishte dhene qe diten e pare doreheqjen dhe te denonconte rektorin autokrat. Dhe kur mendon se ky universitet u paraqit si model i arsimit të larte kur u hap ne kohen e Qoftelargut, te vjen vertet neveri!

  Reply to this comment
 7. Led March 18, 10:50

  Cfare jane keto mediokritete te te sjellurit!!! Dhe ku pa … ne “djepin” e diturise dhe te civilizimit!!! Bo cfare mentalitetit te prapambetur dhe bajat

  Reply to this comment
 8. Erioni March 18, 11:57

  Eshte e pabesueshme qe ministres tone te nderuar i kane hedhur trute e gomarit dhe shkon ne Universitetin e Durresit per te mbrojtur nje intrigant te lindur dhe medioker. Rektori gaboi qe e mori ne pune dhe e beri Dekan ngaqe e kishte nga fshati Shengjergj i Tiranes. Ai nuk e dinte qe po merrte ne gji nje gjarper i cili tere jeten ka bere intriga dhe sulme ndaj njerezve te zotë. Kur Rektori e njohu, me sa duket ishte teper vone se ai kishte filluar intrigat kunder tij duke e futur ne sherr me pedagoget e tjere. Elmaz Leci eshte thjesht nje gazetar ushtarak. Ne vitin 1992-1997 ka qene kryeredaktor i gazetes “Ushtria” dhe kjo gazete shkruante njelloj si RD-ja kunder PS. Zonja Ministre te marre nje numer te ketyre viteve dhe te shohe se cfare kameleoni po mbron! Me vone kaloi me PR duke u bere kryetar i Partise Republikane per Tiranen. Keshtu perfundoi ne 2005 Shef Kabineti i Ministrit te Mbrojtjes, kryetarit te PR, Mediu. Ne 2007, i beri pucin Rektorit te Universitetit Ushtarak, fizikantit dhe pedagogut per rreth 40 vjet Pellumb Berberi, duke e shkarkuar ne menyre krejtesisht antiligjore. Pra ne 2007 filloi karriera “pedagogjike” e ketij intriganti. Nderkaq me ndihmen e PD ishte bere Doktor dhe me pas Profesor. Si Rektor i Universitetit Ushtarak djalin e tij e beri ZV/Dekan te Fakultetit te Ekonomise. Djali kishte mbaruar per inxhinieri lulesh ne Kamez. Vajza e martuar ne France lindi femije dhe ky ja pagoi lejen e lindjes nga Universiteti Ushtarak. Mashtroi me fondet duke u hequr si historian ushtarak, duke shfrytezuar disa vartes te tij. Ishte burim konflikti, fodull, megjithese nuk dinte as edhe nje fjale ne gjuhe te huaj, as anglisht. Me ne fund i doli boja dhe ne 2009 u shkarkua nga nje ushtarak i cili pati aftesine te njihte karakterin dhe paaftesine e tij pedagogjike. Cfare lende jep ky person ne Universitetin e Durresit? Ne Universitetin Ushtarak fliste per NATO-n. Por si i lig dhe vemje qe eshte ftoi edhe Luan Ramen, Nen/Kryetarin e sotem te LSI-se, ne ate kohe (2007) i papune te jepte leksione per NAT0-n si i jashtem. Keshtu ka krijuar lidhje politike te cilat ndikojne ndoshta edhe te zonja ministre. Me sa duket, ne perputhje me karakterin e tij ka filluar me te njejtat intriga dhe shkelje duke e detyruar Rektorin e Universitetit te Durresit te marre masa ekstreme. Ne e kuptojme hallin e Rektorit. Ai ka nje gjarper ne stafin e pedagogeve dhe ka dashur qe te shmang demin e tij. Ju nuk e merrni dot me mend se cfare karakteri ka Leci dhe sa shpirtkeq eshte. Zonja Ministre qe po harton ligj te ri per arsimin e larte duhet te kuptoje qe ky njeri eshte i paarsimuar per te dhene mesim. Nuk vlejne titujt dhe ligji ne raste te tilla. Nuk behet Arsimi i Larte me kameleon te tille. Pse nuk ka intelektuale te tjere qe mund ta bejne punen e tij? Ju lutemi Znj. Ministre dhe ju gazetare, MOS E BENI NJERIUN E LIG VIKTIME DHE HERO. Ata qe kane punuar me te e njohin mire se cili eshte.

  Reply to this comment
  • Ushtaraku 3 March 18, 14:19

   Luto-ja dhe Erion-i i paskan thënë të gjitha të vërtetat dhe nuk ka mbetur gjë për ne ushtarakët! Përshëndetje të dyve!

   Reply to this comment
 9. Arber March 18, 14:16

  Por cfare mut burri je ti, po me mire I vdekur se I poshteruar.

  Reply to this comment
 10. Ermiri March 18, 14:17

  Ky Erioni mo eshte Armend Balla? Ai mund ta kete shkruar me porosi te Mut’hatit

  Reply to this comment
 11. Popull March 18, 14:24

  Erion! Ky artikull nuk eshte te bejme biografine e Zt.Laci, por te shikojme si trajtohet nje petagoge I Shkencave politike-juridike…. Ne se ZOTI LACI eshte kameleone le ta po shkonte nga puna ku MUT’HATI, me augmentation dhe Jo me pordhe. Ne se Zt. Laci eshte padrejtasishte ne ate pozicionin, ngrihet pyetja… Pse e punesoi Zt. Mit’hat Turku kete njeri me komplekse??????
  Menyra qe MUT’THATI ka perdorur eshte me FASHISTE se fashizmi. Dekani I Shkencave Politike Dhe Juridike, trajtohet si te burgusurit e MATHAUZIT!!!!

  CILI ESHTE THELBI I LEKSIONIT PER STUDENTET E POLITIK-JURIDIKUT? Padyshim, Vndalizme, dhune, persekutim, teknokratidem, krim, banditizem. Ky eshte LEKSIONIT qe MUT’HATI I dha STUDENTEVE, pra te ardhmes se Shqiperise .

  NE BURG TE VEJE KU PALO REKTORE. KU KRIMINEL I LICENSUAR. PTUUUUUUUU

  Reply to this comment
 12. Paqesori March 18, 14:26

  Nuk e njoh as njerin as tjetrin, por fakte te tilla paburrerie duhej ti benin te zhdukeshin nga faqja e dheut , jo te dilnin duke marre poza “intelektuali” ne gazeta !!! Nuk keni pak turp ? Do te benit mire te ngujoheshit nje gjashtemujor neper shtepira , sa tju humbte boja…………………. O Zot ne duart e kujt eshte lene edukimi i brezit te ri ! Turp dhe po te ndodhte midis shokesh te fillores…..Mos i botoni kesisoj felliqesirash se na vjen turp nga ” bota ” !

  Reply to this comment
 13. Beni March 18, 14:36

  Mire ta kane bere, ne se eshte e vertete, Po cfar je ti mos tutkun qe te izoloka nje vagabond nepermjet sekretarise sa te te mos lejojne as te besh cicin?

  Turp te keshe. Si mund te dalesh ti para gruas, femijeve, miqeve e shokeve?

  Turp. Duket se ke ngrene ndonje luge corbe e ke frike se te vjen era

  Reply to this comment
 14. Flamurtari March 18, 15:02

  Jep doreheqjen i dashur Elmas Leci. Nuk je per ate pune. Gjithmone ke qene servil i regjimeve, i atij ne Enver Hoxhes, servil e sahanlepires i Sali Berishes. Tani kerkon te behesh servil i pushtetareve aktual, per te perfituar. Asnjehere nuk ke qene burre per se mbari.
  Duhet te dalesh ne pension, se je plotesisht i pa afte si dhe ke mbushur moshen e pensionit. Universiteteve nuk kane ç’i duhen “profesore” si puna juaj.
  Sa per Mithat Memen, nuk e di si eshte bere rektor, duhet urgjentisht te perjashtohet nga Universiteti dhe te shkoje para drejtesise per te dhene llogari.

  Reply to this comment
 15. libri March 18, 15:07

  Hahaha…
  E liroi Lindita mikun e saj?
  Nese po, ja bodhi arsimi shqiptar!
  Perpaaara shqipe!

  Reply to this comment
 16. Studenti March 18, 15:53

  Ky fakt tregon se cfar demi i eshte bere universiteteve me ate gjoja pavaresi, dhe te ashtuquajturat zgjedhje, ku drejtuesit jane kthyer ne despote dhe pedagoget e thjeshte ne cirake qe kane ulur koken dhe punojne. Privileget i marrin vetem ate qe rrine nen peme, ata prane drejtuesve, megjithese mund te jene medioker, injorante – behen dr. profesore, zv e keshtu me radhe. Sa poshte ka rene dinjiteti i pedagogeve – frike nga drejtuesit, qe ndonjeri mund te jete, me fal per shprehjen gomar. Sa e nevojeshme eshte nje reforme e thelle ne universitete, ku drejtuesit te mos zgjidhen nepermjet te ashtuquajturave zgjedhje, por te perzgjidhen nga nje komision ne perberje te te cilit te jene profesore te huaj. Vetem keshtu hidhen hapa te sigurte ne permiresimin e cilesise se punes ne universitete.

  Reply to this comment
 17. mirel drejtesia March 18, 16:50

  Shqiperia eshte kthyer ne nje peralle……………

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*