Deklarata bombë e Bolton: Shkëmbimi i territoreve nuk ishte ide amerikane, e kërkuan Thaçi dhe Vuçiç

July 4, 2020 22:53

Deklarata bombë e Bolton: Shkëmbimi i territoreve nuk ishte ide amerikane, e kërkuan Thaçi dhe Vuçiç

Më në fund ish-Këshilltari për Siguri Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Bolton ka vënë gishtin për të treguar ideatorët e vërtetë të idesë së shkëmbimit të territoreve.

Ai ka përmendur me emër Hashim Thaçin dhe Aleksandër Vuçiçin si ideatorë të një projekti që ai nuk e ka kundërshtuar.

“Nuk ka qenë ideja ime shkëmbimi i tokave, janë liderat e Kosovës dhe Serbisë që e kanë kërkuar” ka thënë ai për emisionin Fokus të gazetarit Robert Papa që transmetohet në Fax News.

Bolton në intervistën ku ka folur edhe për librin e tij të ri kundër Trump, ka pranuar edhe se kjo ide kundërshtohej nga disa vende europiane, por ka theksuar ai nëse dy vendet arrinin marëveshjen, vështirë se dikush do të kishte forcë ti dilte kundër.

“Një nga gjërat që do të diskutonim ishte këmbimi i tokave, por në Ballkan dhe Europë u prit me kundërshtime se kishin frikë se një shkëmbim tokash atje mund të ndodhte edhe në Europë gjetkë.

Kjo ka ndodhur në histori, diçka me të cilën duhet të jetoni, ta pranoni. Nëse Kosova dhe Serbia do kishin arritur marrëveshjen, dhe do të ishte një pjesë e saj ndërrimi i tokave, dhe një pjesë e BE do ishte kundër dhe do e kundërshtonte vallë? Kjo nuk do ndodhte” ka thene ai.

 

d.a. / dita

July 4, 2020 22:53
Komento

38 Komente

 1. Emigranti July 4, 22:56

  I doli koka mostrave.
  Filloni rreni tani antishqiptaret qe kerkonin shkembim territoresh..

  Reply to this comment
  • Ylli July 5, 10:49

   Ministri Gent Caka te ktheje leket dhe dijetat e vajtjes ne Washington DC pas deklarimit te ishkeshilltarit Bolton se propozimi per ndarjen e territoreve ka ardhur nga dyshja Thaçi-Vuçiç. Me lehte e kishte te shkonte ne Prishtine te Thaçi per konfirmim

   Reply to this comment
  • Mri qeta July 5, 15:38

   Baton Haxhiu ta spjegon tashti qe ky amerikani rren si qen se Thaci asht qelibar

   Reply to this comment
 2. Berati July 4, 23:10

  He mo trima. Dilni e bertisni tani. Shpifjeeeee

  Reply to this comment
 3. Zigur Qarri July 4, 23:15

  Tani e ka fjalen miku i Vuçiçit,zhgarravitesi drogaxhi Edvin Escobar D’Rama,se kush eshte rroli i tij ne kete pazar te ndyre ne dëm te interesave te kombit shqiptare.

  Reply to this comment
 4. intelektuali July 4, 23:16

  ME NE FUND “GJAPERI ME ZILE” I SHBA, BOLTON TREGOI ME GISHT “NEPERKEN” KOSOVARE THACI

  qe:

  Po e terrheq Kosoven ne gropen septike me MUT krimi kunder njerezimit duke negociuar me Vucicin per te ndare trojet shqyptare si:

  BYREKU NE TEPSI

  Ne terrin e nates dhe bashke me Edi Ramen si nje alibi per te negociuar me Boten Demokratike per faljen e krimeve te tij monstruoze me trafikun e organeve njerezore ne Shtepine e Verdhe ne Burrel ne bashkepunim me Fatos Nanon qe po gezon parate e krimit ne Vjene, por edhe me vone ne Kliniken Medicus ne Prishtine me Lukunine e krimineleve qe kishte emeruar vete ne pushtet,

  HE MO FANATIKE TE ENVERIT QE MBUSHET GAZETEN DITA ME DACIBAO ANTI-IMPERIALISTE PER TE MBESHTETUR “PATRIOTIN” PREJ ZVICRE HASHIM THACI,

  Qysh keshtu?

  Reply to this comment
  • NEPERKEN” KOSOVARE THACI : July 5, 10:38

   t hongert neperka kosovare te perlaft inshalla dhe mos te ler shenj mbi dhe !

   ti hani mutin Thacit ju monstra te felliqura qe helmoni dynjan me shpifje Ju dikmartin -karri im dhe karladelponte !
   Ju vemje kalbesirash qe perhapni epidemi shpifjes ju jeni shpirt katran Ti hani mutin Thacit Haramushit

   Reply to this comment
   • intelektuali July 5, 17:39

    Puna eshte se NEPERKA Hashim Thaci ka ngrene shume organe njerezore edhe ne Llapushnik, edhe te Shtepia e Verdhe ne Burrel, edhe te Klinika e tij Medicus ne mes te Prishtines dhe kjo nuk mbaron me kaq: Neperka zviceriane Hashim Thaci tani del qe ka kafshuar gjithe Kosoven, po te kish kafshuar vetem intelektualin kjo do te ishte Palo Gje kujt i plas per nje intelektual me pak ne trojet shqyptare?

    Reply to this comment
 5. Qemali July 4, 23:33

  Po pse fjalet e Robert Papes, zarit te Sali Berishes do marrim ne per baze?
  Keto jane deklarata tymnajë te cilat i perhap PD nepermjet zagareve te saj.

  Reply to this comment
  • intelektuali July 5, 08:43

   Qemal Stafa:

   PD-ja e Saliut dhe e bedelit te tij Lulzim Basha, dudum injorant dhe pa dipllome qe nuk di se nga lidhet gomari te beje deklarata me zerin e ish keshilltarit te Trumpit, deklarata qe kane mbushur gjithe median nderkombetare per “Gjarperin nga Kosova”, Hashim Thaci dhe secili mund ta lexoje vete ne internet pa asnje siklet?

   KJO ESHTE TEJET E EKZAGJERUAR

   Jo me kot te spiunoi Enveri te fashistet ty, o Qemal Stafa Fanatiku i Partise kur e kuptoi se ishe totalisht nje

   BUDALLA KOMUNIST

   Reply to this comment
 6. mirel July 4, 23:37

  Dhe thone pastaj qe keshtu do Amerika.
  Ramut plera, prandaj shkoi ne Kosove dhe i puthi duart Haradinajt. E di qe eshte i zhgerryer ne mut.
  Kriminele tradhetare.

  Reply to this comment
 7. Treshi Maç July 4, 23:59

  Nuk ia fuste kot Albini jo.

  Reply to this comment
 8. PD ja kjo shpifese e madhe July 5, 00:48

  Nuk merret per baze ky legeni Robert Papa, pasi ky tipi punon per PD-ne ne Amerike.

  Reply to this comment
 9. USA July 5, 04:03

  Me porosi apo me urdher nga lart……. propozimi per shkembimet e territoreve u be nga poshte.

  Reply to this comment
 10. sabo July 5, 04:09

  Ne qofte se Hashim Thaçin nuk i pergjgjet kesaj akuze te rend ,atehere ai eshte tradhetar

  Reply to this comment
  • micsokoli July 5, 12:07

   Po perse jeni kunder shkembimit te teritoteve o idiota qe mezi prisni te masakroni H.Thaqin..o te paditur.Kosova ne veri,lokalitetet,Zubin Potok,Leposavic dhe disa fshatra jane 99% te banuara me serbe dhe shteti i Kosoves nuk ka kurfar kontrolli.KOMUNAT ME SHUMICE SHQIPTARE(qe po zbrazen shume shpejte)ne serbi pse mos i bashkohen Kosoves.Shqiptaret jetojne me shume se gjysma jashte shtetit ame ,ndryshimi i kufijeve duhet te jete prioritet.Ne skemi cka humbim,vetem se fitojme,tokat e banuara me shqiptare qe na perlane tjeret.

   Reply to this comment
   • mirel July 5, 17:48

    Ke te drejte mor miush, dhe jo micsokol
    Ti japim territoret dhe te perulemi para ushtareve serbe, sic beri Thaci.
    Keshtu na meson Ramut Dulja.
    Dhe te vazhdojme te ngrejme varreza greke ne Jug, per hir te Paqes.
    Ne vend qe ti kerkohej Serbise llogar per te drejtat e popullsise qe po i zbraz nga komunat me shumice shqiptare, do u japim dhe toka te tjera.
    Mendje e bukur kjo, alla dule alla ramut.,
    Pse nuk loboi Ramut qelbesira ne BE per shqiptaret qe po i shperngul Serbia?
    Pse nuk vuri kusht per bisedime pikerisht keto akte te Serbise, me njohjen e Kosoves te paren?
    Ne vend te kesaj Ramuti shkoi dhe beri pazar territoret dhe e beri Vucicin qytetar nderi ne Tirane.
    Plera qe duheni vrare me buke goje. Qelbesire. Dhiar muti, qe nuk di as te shkruash, analfabet muti i Ramutit

    Reply to this comment
 11. Adih July 5, 05:35

  Dihesh ky muhabet ,fjalet nuk dilnin kot .Bile ne kete duet te Thacit dhe Vucic ,ishte dhe Rama (pra trio) ,pamvaresisht qe nuk i doli emri . E kenaqen Vucic me MINISHENGENIN , fare ashiqare ,duke e anashkaluar dhe duke mos e ftuar ne tryeze kryeministrin e Kosoves ???Si shpjegohet ,qe nuk doli nje burre shteti me karakter , me principe ,qe ti perkushtohet interesave te atdheut ,dhe kurre mos mendonte per te vjedhur e per tradheti nda atdheut .Pse doje te ndihmoje serbet ,Vucic ,Bile ata te renet trima ne lufte kundra serbeve ,do te cohen nga varret dhe me thonj do te perpijne o Thaci . E kam thene shkaktaret e keti mizerabiliteti si ne shqiperi dhe ne Kosove ,eshte vetem per fain e politikaneve anti komb ,ku jane pro Serb ,dhe ben ligjin serbi ne trojet tona ,dhe kjo per fat te keq ,eshte qe ne 41 me Mugoshen ,e deri me thyerjen e embargos , nga PD ,per te furnizuar me karburant tanket e milloshevicit , e qe vazhdon edhe deri me sot ?? .Sinqerisht nuk e kuptoj , Si nuk i vjen turp ,tradhetojne interesat e kombit ,ku nje shtet si Amerika qe eshte matane oqeanit ,i cjerr masken tradhetareve dhe ndihmon Kosoven .. Turp .
  Prandaj o Thaci pregatitu per ne gjykaten speciale ,cfare mbolle dje ,po ate te korresh sot .
  Poshte tradhetaret dhe rrofte populli Shqiptar kudo ku eshte .

  Reply to this comment
 12. Tori July 5, 06:59

  Ky eshte heroii Rames ,Thaçi.

  Reply to this comment
 13. Thaci jo me kot me nick-un 'Gjarperi' July 5, 07:32

  Ja pra, rrofte sinqeriteti! John Bolton thote aq sa i mjafton nje mendje normale te kuptoje se kush eshte ky i famshmi president ne detyre Thaci (qe jo me kot e paska patur nick-un “Snake” Gjarperi)

  Reply to this comment
 14. Sokol July 5, 08:38

  Mjaft më. Mjaft dhe atyre që pas çdo hije që pengon shqiptarët, shohin vetëm PD e kundërshtare politike.Kombi ynë ndodhet në udhëkryq. Të reagojmë si një I vetëm e I pandarë kjo duhet tani.Kështu nuk do kemi më të bëjmë me plehrat e historisë si këto që donin të bënin ndarjen e trojeve.Thaçi s’është i vetëm.

  Reply to this comment
 15. Gege Kosova July 5, 08:42

  Z President.Thaci.vazhdimisht dhe pa anje ndryshim,ka kerkuar qe, Referendumi i Lugines se Presheves, t e eprkrahet per bashkim me Kosoven.Pa asnje dnryshim dhe korigjim tjeter te kufijve.kete “karte’ Thaci e ka luajtur deri sot, te clen disa lider partiak,kendej e andej Drini, sikur e kane formesuar per interesa e leverdi personale e grupore partiake.Ketu lireshem duhet thene,keshtu vepruan LDK,AAK dhe PD e LSI nadje Dr ini, dhe jo pak “analiste e intelektual” ne media elektronike dhe publikime te shkruara.Kjo ishte dhe mbetet deri sot fushata e sulmeve ndaj Thacit..

  Reply to this comment
 16. perca e sundo July 5, 08:58

  Thaci nuk ka dhe nuk ka pas asnji autoritet te te bej shkembime para Thacit dhe mbi Thacin eshte nje Parlament Keto jane thashetheme qe nxisin konfuzione dhe bejne me te komplikuar situaten e zgjidhjeve reale te problemeve qe kane sot shqiptaret eshte nje largim i vemendjes
  JETOJME NE KOHEN E FAKE NEWS

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 5, 16:23

   o ti që kërkon të sundosh
   këto përkojnë me thënjet e thaçit!!
   dhe mbi të gjitha thaçi në kohën kur i tha këto fjalë bënte presion me “kështu ka thënë Bolton,dhe ne duhet ti bëjmë me patjetër!duhet ti mbarojmë deri në mars se është momenti i fundit”,sikur po mbaronte mishin i derrit a i pulës!!
   ju mbrojeni bythën e këtij tradhëtari sa të doni se nuk jeni as të parët e as të fundit!!ka shumë si ju që bëjnë atdhetar esat toptanin!!
   prandaj nuk ngrëmë kokë ne shqipot!!
   ne mbrojmë tradhëtinë me thikë në dhëmbë!!
   të tjerët ja ngulin thikën në fyt tradhëtisë!!
   tipave si ty edhe kur jua vënë në pjatë,ju prapë nuk doni ta pranoni!!e quani mutin,mjaltë!!

   Reply to this comment
 17. intelektuali July 5, 10:21

  Ja cfare eshte treguar me pare:

  PERMBLEDHJE NGA SHTYPI NDERKOMBETAR

  New York Times

  “Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë John Bolton ka thënë se Shtetet e Bashkuara nuk do të kundërshtojnë një shkëmbim territoresh midis Kosovës dhe Serbisë për të zgjidhur mosmarrëveshjen e tyre të gjatë – me kusht që Prishtina dhe Beogradi të punojnë për një zgjidhje reciprokisht të kënaqshme “ndërmjet tyre. Bolton i bëri këto vërejtje në 24 gusht 2019 në një konferencë për shtyp në Kiev, ku ai u pyet se çfarë mendonte për idenë e shkëmbimit te territoreve per popullsi shqyptare midis Kosoves dhe Serbise.”

  Politico

  “Presidentët e Serbisë dhe Kosovës e sqaruan qarte se po shqyrtojnë ndryshimet e kufijve për të arritur një zgjidhje historike të paqes dhe i bënë thirrje Bashkimit Evropian të sigurojë nje mbështetje thelbësore për përpjekjet e tyre. Deklaratat e Aleksandar Vuçiqit të Serbisë dhe Hashim Thaçi të Kosovës në një panel diskutimi në Austri e vendosin BE-në në një pozitë të vështirë. Udhëheqësit e BE-së kanë kundërshtuar prej kohësh ndryshime të tilla në bazë të asaj që ata mund të çojnë në kërkesa që kufijtë te tjerë të cvarrosen dhe te nxirren nga arkivolet e historise në Ballkan, me gjasë rikthimin e dhunës etnike të luftërave të viteve 1990”

  Bloomberg

  “Bashkimi Evropian duhet të pranojë një marrëveshje midis serbëve dhe shqiptarëve etnikë për të zgjidhur mosmarrëveshjen e tyre të gjatë mbi Kosovën, tha zyrtari i lartë amerikan, Bolton duke kërkuar të pakësoje frikën qe mbizotëron ne BE se çdo ndryshim kufiri në Ballkan mund të rikthejë grindjet në rajonin e paqëndrueshëm… “aq më shumë kur ata vetë e duan këtë gjë”… perfundoi deklaraten e tij Boltoni” .

  “It’sshtë fjala për një zgjidhje bilaterale e cila nuk duhet të shërbejë si një plan për çështje të tjera,” tha Komisioneri i Zgjerimit Johannes Hahn të dielën në një konferencë shtypi në Austri me presidentin e Serbisë dhe Kosovës, Aleksandar Vucic dhe Hashim Thaçi. Të dy shtetet e Ballkanit duhet të normalizojnë marrëdhëniet për t’u kualifikuar për anëtarësimin në BE dhe “pasi të ketë një marrëveshje, ajo duhet të respektohet” nga të gjithë anëtarët e bllokut më të madh tregtar në botë, tha ai “( Bloomberg )

  PERMBLEDHJE DHE PERKTHIM NGA: INTELEKTUALI

  Me shprese qe edhe fanatiket e [email protected] te Hashimit qe shikojne ne REZILIN antishqyptar te Hashim Thacit doren e Lul Budallit dhe te pD-se enveriste te tij, te fillojne me ne fund te kuptojne sado pak te verteten dhe gradualisht:

  TE HANE PYKA LLOGJIKE

  sepse:

  Kur Hashimi eshte tradhetar dhe antishqyptar,

  PO EDVINI CFARE ESHTE?

  qe:

  Automatikisht ngre edhe pyetjen tjeter per Politiken tone Kombetare:

  PO ENVERI CFARE ISHTE?

  Reply to this comment
 18. llapi July 5, 12:45

  Ku jan XXXL dhe aktashi qe atyre qe e mbrojn Kosoven dhe interest KOMBTARE u vejn etiket se ne damaret e tyre rrjedh gjak serbi ? Kungulli doli mbi uje !!!!!!!

  Reply to this comment
 19. Vatra July 5, 12:50

  Gënjeshtar i poshtër nëse te Thaqi keni mbrri të bëni të dyshuarin te Vuqiç kursesi serbët nuk janë si shqiptarët ata i besojnë kryetarit të tyre që edhe si si Thaqi vazhdumisht mohon dhënje teritoresh serbe dhe kështu 2 me 1 humbë ky Bolton

  Reply to this comment
 20. Xxxl July 5, 12:54

  Këte do ta vërteton edhe gazetarja spiunuse Jeta kara

  Reply to this comment
 21. Vlora 9 July 5, 14:42

  Mareveshja nuk mund te komentohet per sa kohe ajo nuk njihet ne detaje. Jo cdo Mareveshja me shkembimb teritoresh eshte e demshme per interes at tona. Nuk mundet te jete Thaci me pak atdhetar e Berisha, dhenderi I Beogradit, me shume atdhetar se ai

  Reply to this comment
  • mirel July 5, 18:01

   Cfare thua mor Vlora. Mareveshjen Thaci e ka bere publike qe ne FB kur zihej me Merkel vitin e kaluar, apo harruat?
   Cudi si beni sikur harroni kaq shpejt gjithe ate vale propagande per te shkembyer kufijte.
   Te jeni kaq njerez plera …Kjo eshte fatkeqesia e ketij kombi qe ka kaq shume pushte dhe burra bushtra si puna e Ramutit dhe e zagareve qe e pasojne,
   Ramuti e keshilloi Thacin ti bente publike pazaret ne FB.
   Merkel e kundershtoi direkt ne llogarine e Thacit., dhe Thaci ju pergjigj direkt qe “shkembimi do behet”.
   Kjo ishte porosia e Ramutit, aq u desh qe te hapej debati dhe te mesoheshin njerezit qe shkembimi ishte gje e mundur dhe nje e “mire” e domosdoshme.
   Falanga e spiuneve serbe te Ramutit u versul mediave dhe blogjeve online, sic jane ketu, per te na mbushur mendjen se shkembimi eshte gje e mire.
   Ramuti e reklamoi Vucicin si njeriun e moderuar te Jugosllavise dhe Ballkanit, duke bere dhe Minishengenin, duke perjashtuar dhe Kosoven, si “problematiken” e Ballkanit, dhe harroi te kerkonte L
   1- Njohjen e Kosoves
   2- Respektimin e te drejtave te shqiptareve ne zonat serbe, komunat shqiptare te Presheves ..
   3- Kerkim falje per krimet ne Kosove.
   4-Bllokimin e mallrave serbe qe hyjne ne Shqiperi
   5-mbeshtetjen e takses 100% te Kosoves
   6-Denoncimin e Serbise ne cdo lloj institucioni nderkombetar dhe te punonte qe te mos pranohej Serbia per bisedime nese nuk i plotesonte kushte.
   Kete bene serbet ne raport me kosovaret, ne vend qe ta benim ne.
   Po Ramuti e beri Sandrin vella, Vucicin, dhe e beri Kosoven te dukej si shtet banditesk akoma.
   E beri Minishengenin me te mire nga BEne dhe kercenoi dhe Evropen, se meqe eshte hajdut dhe nuk i ploteson dot kushtet per zhdukjen e korrupsionit, fajin e ka Evropa qe ve kushte, dhe e mira eshte te behemi nje shtet me Serbine.
   Tani do thoni qe keto i shpik Berisha?
   Ky eshte kulmi i maskarallekut, dhe ju akoma e mbroni.
   pusht milet

   Reply to this comment
   • Xha Jaho July 5, 21:06

    Mirel, mund tecdergosh nje link ku Thaci kerkonte shkembim territori? Ai thoshte duam Presheven e gjithcka shqiptare ne lindje. Por a e di pse? Per t’i prere hovin Vucic e te huajve qe perkrahnin idene e shkembimit per t’u thene: “mos luani me zjarrin”. Se Lugina e Presheves eshte me e rendesishme per serbet se Veriu Kosoves dhe Thaci e dinte kete.

    Reply to this comment
 22. Xha Jaho July 5, 21:10

  Thaci thoshte duam Presheven e gjithcka shqiptare ne lindje. Por a e dini pse? Per t’i prere hovin Vucic e te huajve qe perkrahnin idene e shkembimit si per t’u thene: “mos luani me zjarrin”. Se Lugina e Presheves eshte me e rendesishme per serbet se Veriu Kosoves dhe Thaci e dinte kete. Sic e dime te gjithe. Se ajo eshte dalja e Serbise ne jug. Tani te gjithe kane futur bishtin ne shale.

  Reply to this comment
  • mirel July 5, 22:44

   Jo more, per ti thene qe “Mos luani me zjarrin” ju lut qe ti jepte Mitrovicen, Trepcen dhe Liqenin, dhe i detyroi qe te jepnin Presheven..
   Kur i shikon keto endra, ne dreke apo ne darke

   Reply to this comment
   • Xha Jaho July 6, 00:33

    Te pyeta me siper, me dergon nje link ku Thaci ka folur per Mitrovicen e Veriut, Trepcen e Liqenin? Pastaj po ta tregoj se kush sheh endrra diten me sy hapur. Po nuk gjete, me e pakta eshte te mbyllesh gojen. Ndryshe ik pirdhu e mos ha kot!

    Reply to this comment
 23. betixho July 5, 23:25

  Si një qytetar i thjeshtë dhe i përgjegjshëm për historinë e Shqiptarëve në shekuj e mijëvjeçarë, ju shpreh gjithë autorëve dhe komentatorëve për marrëveshjen Shqiptaro-Serbe, se ajo është e pa evitueshme, dhe se autorësia u përket ta zgjidhin ata që bënë luftën së bashku me trashëgimninë e Rugovës,që janë të dyja pjesë e filozofisë Kosovare për arrijtjen e suksesit.
  Do dëshëroja të rrinim larg thirrjeve nacionaliste dhe akuzave të ndërsjellta.Janë kohë historike dhe nuk ka vënd për konfuzion dhe tensione.

  Reply to this comment
 24. thjesht... July 6, 10:26

  meqe “une” dhe kadareja ishim per komunizmin shkencor, deshironim qe si popull, te ishim pak me i madh ne numur, per te udhehequr kampin socialist ne bote . tani qe jemi ne tjeter sistem, ku vlera e nje kombi varet po nga numuri, por “secili per vete, zoti per te gjithe”, duam te jemi bashke (si shqipetare) . mirpo, nje pjese shqipetaresh ndodhen ne serbi dhe nje pjese serbesh ne shqiperi (kosove) . ketu eshte normale, ose te nderrohen teritoret ose popullatat me njeri tjetrin . po…te lene “patriotet” e tipit xhufi, push p..idhi mema e sataniket zheji, te debatosh per kete teme ?..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim