Deklarata e Athinës për “sjelljen e Ramës”, ja si përgjigjet kryeministri

September 9, 2017 15:44

Deklarata e Athinës për “sjelljen e Ramës”, ja si përgjigjet kryeministri

Kryeministri Edi Rama tha në emisionin Përballë në TVSH se që në Shqipëri ka vetëm respekt për fqinjësinë.

Duke iu referuar deklaratave të fundit nga Athina, Rama tha se “arsyeja e këtyre lloj deklaratave është krejtësisht e paimagjinueshme, por me siguri do të bëjmë çmos që fqinjët tanë të qetësohen”.

Më poshtë pjesë nga intervista:

Qëndrojmë pak te raporti me fqinjin tonë jugor. Pak ditë më parë zëdhënësi i ministrisë së jashtme greke e ka kërcënuar kryeministrin dhe i ka thënë t’i vëri gishin kokës se do të bllokosh integrimin e Shqipërisë me sjelljen që ke. Është ky kërcënim serioz?

Nuk dua të hyj në polemikë në lidhje me këtë marrëdhënie të vështirë, aq më tepër duke pasur parasysh që arsyeja e këtyre lloj deklaratave është krejtësisht e paimagjinueshme, por me siguri do të bëjmë çmos që fqinjët tanë të qetësohen dhe të kuptojnë që në Shqipëri ka vetëm respekt për fqinjësinë dhe për të gjithë ata që jetojnë në këtë vend, si qytetar të këtij vendi me një kombësi tjetër.

Kur ju thoni se do të bëni çmos, keni parasysh mekanizma reagues, do të sqaroni Athinën? Do të sqaroni Brukselin? Do të hapni bisedime?

Do të bëjmë çmos me shembuj konkret të kujdesit, të vëmendjes, të mirëkuptimit me minoritetin grek në Shqipëri, që për mua dhe për ne është një pasuri e madhe. Ata janë qytetarë të barabartë të këtij vendi dhe janë pa diskutim një prani më shumë se sa e dëshiruar në këtë vend. Për fat të keq në këtë marrëdhënie ka shumë interferenca, ka axhenda politike jo dashamirëse, që në një mënyrë ose në një tjetër, dizinformojnë, manipulojnë, instrumetalizojnë edhe nivelet më të larta në Athinë.

Në programin e parë qeverisës keni deklaruar Greqinë partner strategjik…

Ka qenë, ka qenë…

Ju përmendët këto axhenda. Po çfarë nuk shkon. E ka Shqipëria luksin të mos ketë marrëdhënie normale me një fqinj të rëndësishëm?

Shqipëria nuk e ka luksin të bëjë sikur marrëdhëniet janë normale, kur marrëdhëniet kanë probleme. Por ne jemi në një proces bashkëbisedimi me fqinjët tanë për t’i sheshuar gjërat që I kanë penguar këto marrëdhënie të jenë të lira dhe të funksionojnë shumë më mirë si marrëdhënia prej të cilave varet një pjesë e rëndësishme e qetësisë dhe e mirëqënies të njerëzve në të dy anët e kufirit jugor.

September 9, 2017 15:44
Komento

51 Komente

 1. ada June 13, 12:38

  Po me ke i ka marredheniet mire ky rrugaç “pseudopolitikan”?
  Ky eshte nje injorant qe na ra per pjese dhe per te shpetuar duhet ta perzeme me vote.
  Pas injorances qendron fshehur diktatura.
  Hapni mendjet dhe kuptoni qe dhuna ndaj fjales se lire, dhuna ndaj zerave kritike jane paradhoma e diktatures……
  KUJDES!!!!!!

  Reply to this comment
  • KORÇARI June 13, 12:54

   @ada, po ja e hoqëm këtë po kë të vemë SALI MUTIN ANTISHQIPATRIN E EGËR??? ADA bëj një propozim të saktë me njerëz jo injorantë dhe pa korrupsion ti edhe unë të jap fjalën që do ta votoj familjarisht.

   Reply to this comment
   • Devolliu September 9, 16:32

    KorQar i dashur .

    Keto 27 vite Politika gjithmone na ka vene
    Perpara vetem Nje Alternativ .
    O Qelbesiren , Ose Lugatin .
    Une nuk jam dakort as me Lugatin Sali
    dhe as me Qelnbesiren Edvin .

    Te zgjedhim te keqen me te vogel
    u Thone Gazetaret dhe ”” Intelektualet ”’

    dhe keto 27 vite eshte populli qe e ka ngrene me
    dysh si ” Zonjat ”’ Ku ti i Pari bene Pyetjen .
    ”’uNE E DI QE Edvini eshte i keq po skam se ç’te beje , Nuk kam ke te votoj ””’

    Si saliu dhe edi ndjekin te njejten Politik ,
    duke u share me njeri tjetrin , me akuza te ndersjllta .

    Te pakten mos i Voto ,

    Reply to this comment
    • PO,PO September 9, 21:28

     Devolliu nuk shquhet shume per mencuri , ndaj edhe keto qe na thua , te futin ne rruge pa krye . Me sa shikoj une , ti jo vetem nuk ja ke haberin fare shtetit dhe kerkon nga darka ne mengjez te gedhihesh i pasur , por pa asnje lloj qeverie e ligji , i dashur Devolli !

     Reply to this comment
    • Dyrrahu September 13, 17:03

     Devolliu,
     ec njehere meso shkrim dhe paraqitu.
     Nje gje e di qe kur te mesosh shkrim e lexim, te informohesh shqip dhe vetem shqip, nuk do ta shaje Edvinin sepse ky njeri ka per t’ju futur ne Europen e deshiruar dhe ky njeri ka per ta bindur grekun se pa shqiptare nuk ka te gjalle.

     Reply to this comment
  • floriri i Bençes September 9, 16:01

   ADA, “dum baben, dum baben, dum baben”. Tani shko fli e qete.

   Reply to this comment
  • Pjepri September 9, 16:02

   Halla ADA
   Nga e njeh kaq mire kryeministrin e tanishem? Me ke e krahason, me veten? Ti je femer e ai eshte mashkull, dhe si te tille i kuptoni gjerat ndryshe.

   Reply to this comment
  • PO,PO September 9, 21:23

   Po greku yt , qe ke per zemer , me cilin vend ka shkueshmeri normale , as me thua , more cope idjot ? ! ! !

   Reply to this comment
 2. toni June 13, 12:52

  Ada nga menyra se si komenton dukesh se je nje mbeturine e nomeklatures se kaluar,sa per rrugac populli e ka pare mire ne parlament se kush eshte,per te tjerat mos u be merak se me kedo i ka marredheniet shume me mire se baba kalifi.Me sa kuptova ke probleme me kuptimin e fjales injorant,eshte mire te thellohesh dhe te mendohesh me gjate pasa se ti hysh komenteve.Ne fund mos ngaterro paradhomat e diktatures me paradhomat e Saliut.Te njoh kush je dhe prandaj te dhash kete koment.te fala kalifit

  Reply to this comment
  • Daku June 13, 13:05

   Toni, na ndriço dhe na thuaj nga cila pjese e shoqeris vjen Ada. Kurjoziteti vjen nga nevoja per te ditur ku bazohen mendimet-“opinionet” e Ada-ve qe qarkllojn ketej verdalle

   Reply to this comment
 3. politkane kurva June 13, 12:57

  Po avash moj ada.po ke do ti moj shpirt ate malokun qe u vuni zjarrin shqipris.ate pis pisi qe e beri vendin si afganistani.po Edi moj budallaqe eshte 50 vjet para nesh ska faj ai qe i ka ren my milet kafsh me i bo njerez.doni mafie e dembelizem me malokun se u msut kshu ju

  Reply to this comment
 4. Liti June 13, 13:06

  Ada,moj e zgjuara e fjetur! Nje injorante,e shumta,mund te behet pale me injorantet,por qe ta kritikoje injorancen,nuk ben vaki……

  Reply to this comment
 5. ada June 13, 13:59

  Te dashur bashkekomentues!
  Te kritikosh Ramen nuk do te thote te jesh me Berishen. Per me teper, o dashamires te Rames (une jam nje ish e tille), Berisha livadhis akoma i lire duke gezuar milionat qe vodhi, sepse ky gjatosh bukuroshi ja jep kete lloj lirie. Ky gjatoshi erdhi ne pushtet me shpresen e madhe se do burgoste Berishajt e te gjithe hajdutet e tjere qe e rropen kete popull. Po a e beri valle?????
  Jeta eshte e bukur se nuk eshte bardh e zi. Une krikoj Ramen, pasi e kam rrezuar me vote Berishen ne 2013. Por alernativa e Rames me kalamaqer te perkedhelur alla “Majft”-I nuk eshte alternative ime per Tiranen, ku kam lindur, jam shkolluar, ku jetoj e punoj e lire, e lire per te shprehur opinionin tim ne gazeten time te dashur.
  Prandaj, ne se nuk ju pelqen te lexoni komentin tim, amen….

  Reply to this comment
  • Daku June 13, 15:18

   @Ada, nese nuk te pelqejne kritikat mos shkruaj dhe asnje nuk te kritikon, amen.

   Beketi ka vjedhur edhe taksat e tua dhe ti po flet per diktature. Kemi 25 vjet tranzicion sikur te jemi ne ameriken e jugut e jo ne europe, e anashkaloje qe per komshi kemi italian grek e serb por prape shqipetaret jetojne ne te gjitha vendet e europes, prandaj, nga kjo fatkeqesi diçka te mir e kemi fituar, eksperience.

   Ramen kritikoje tek permbajtjet e propozimeve qe ben por jo per ndjekjet qe ben gjykata/prokuroria shqipetare.

   Reply to this comment
  • "Horri i Bulevardit" June 13, 16:27

   ada, eshte vete fytyrprishmja argita berisha, keshtu qe te merresh me te, eshte e kote.
   Kjo sben as per semafor.

   Reply to this comment
  • rami September 9, 16:07

   ADA, me thuaj vetem nje rast ku gjatoshi te kete thene qe do ta fuste ne burg Berishen dhe une do te jap te drejte. Jo per gje, po nuk mund te kuptohet se si nje kryeminister do jap urdher per te arrestuar dike, ky eshte rol i prokurorise, ne te gjithe demokracite.

   Reply to this comment
   • Drejtesia do te behet, doni apo nuke doni ju o miza kali dhe mije kenetash. September 11, 13:34

    O ramiovic,po qeveria dhe parlamenti celsat e kashtes berishjane mban, se ngjalen dhe peshkun e meto-berishovicit tashme e ka ngrene antishqiptari ramovic?Po si mor ramiovic nje luge supe e prishur ngrene nga pjellat e mostrat e diktatures komunist ju ben te villni tere jeten?Turpshme,marri dhe bashkefajesi sebashku. Bulevardi Deshmoret e Kombit u pergjak nga demostrues paqesore me duar ne xhepa,ju vazhdoni ti beni avokatine pandeshkueshmerise se riciklimit te botes se krim-korrupsionit-imoralo-politik ne presidence, parlament dhe qeveri, kjo nje padije, apo nje perdhosje ndaj mijra viktimave qe ne themelet per nje Shqiperi vertet te lire e demokratike derdhen gjakun e tyre ne dite e vite? Doni apo nuke doni ju tellallet ndaj kritikave ramovice, drejtesia do te behet,se e ka kerkuar SOVRANI, USA dhe BE-ja, para tyre ju avoketerit e ramovicerve te marre sebashku ishet dhe mbeteni askushi. Besoni o te pa breke qe ju la dita dhe mijonere e bashkefajtore qe ju beri nata. Dridhuni e perdridhuni se nga trasta pemet e kalbura jasht do t’hidhen,as miljardat e droges qe kultivoje ne tere Shqiperine ramovici e berishovici me shoke e shoqe,as miljardat e prostitucionit, dhe as miljardat e korrupsionit apo krimit ne pergithesi te veshur me pushtete, nuke do te mund t’u shpetojne nga drejtesia. Mallkimi i mijra nenave dhe grave te veshura me te zeza, si dhe i mijra femijeve jetim shume shpejt do t’ju ze, me ligje apo nga Zoti, se jane plage mbi plage te pasheruara akoma sot e kesaje dite.Po vjen ora ku e djeshmja dhe e sotmja do tu kujtohet si nje enderr, dhe e nesermja ne burg, si autore apo bashkeautore ne mijra krime e superkorrupsione te denoncuar me ze, figure e deshmi te gjalla sa istitucionale aqe dhe me shume popullore e medjatike. Besoni o miza kali dhe mije kenetash.

    Reply to this comment
  • shqip September 9, 23:31

   Ada paske hyre ne konflikt interesi . Tani te jap te dreje per pakenaqesite e tua . Qe kur permende Tiranen dhe “kalamajte e mjaft-it” , lidhja u be vete . Shume vete ne ate kohe e votuan Ramen . Po kur Veliaj filloi tu prishe baraket qe kishin zene sheshe e trotuare , keta u kthyen 180 grade . Qofsha i gabuar , Po kjo bie pak ere moj/mor Ada/Adush . Po mqs jemi te marrdheniet me grekun . Si e donit ju km e vendit ? Thoni ju o njerez , ç’duhet te beje nje km kur shteti fqinj te imponohet ne menyren me idiote te mundshme . Veri gishtin thote , se po bere plan rregullues per bagetite , rrezikon BE-ne . Ore e kuptoni ne ç’shkalle e siklet jane katandisur ata komshinjte ? E para rruga per ne Europe nuk kalon nga poloponezi . E dyta Europa nuk ben ligje per kioska Nerenxesh , e per votat e Bollanove . Rama qe flet keshtu e ka idene per se behet fjale . Ne e marrim si lufte mes lagjeve . Po nuk ndodh keshtu . S’ka shanse . Plus qe marrdheniet nderkombetare jane te mbushura me lojra fjalesh . Te gjitha vendet nderkufitare here pas here bejne deklarata te ndersjellta . Po me kete ngarkese , nuk jane kurre ne kufijte e vendimarrjes .

   Reply to this comment
   • mirel September 10, 17:15

    o Ada, kot merresh me beqirat, jane popull legen.
    Ramuti premtoi ne 2013 se Berisha duhet te denohej per krimet, dhe voten e mori per te vene drejtesi, per te denuar Berishen dhe kasten kriminale te hajduteve te ketij kombi.
    Ramuti iu bashkua kesaj kaste hapur. Vazhdoi veprat kriminale koncesionare te Berishes. Solli plerat dhe shkeli cdo premtim per te cilat e mori voten.
    Po ky sistem dhe ky shtet prodhon vetem qelbesira,vemje qe rrine me goje hapur per kocka.
    Te gjithe komentuesit qe te jane kundervene jane te neveritshem dhe te pa karakter,
    Me kete lloj pis mileti Berisha do mbreteroje deri sa te vdese, dhe stafeten e Berishes do e marrin keta kurva servile qe rrine pas si zagare.

    Reply to this comment
 6. Shqipe June 13, 14:20

  Ada qenke nje idjote e lindur. Duhet te besh transplant te ADN-se.

  Reply to this comment
  • Grey June 13, 14:40

   Na e jep pak kodin e ADN-se tende, t’ja transplantojme Rames. Ndoshta kjo do ishte alternativa me e mire e Tiranes tone, o shqipe e bjeshkeve te namuna.

   Reply to this comment
 7. Zogu June 13, 14:29

  Mos u lodh kot moj Ada se komentuesit jane Mjaftet e Veliajt qe rrine si skutha mbas kompjuterave per te dhunuar cdo koment qe del kunder hajduterve te pashpirt qe po jamarrin shpirtin qytetareve ja kane nxire emrin PS. Nuk e di nese je e mjte apo jo se ne 2013 votoi i gjithe populli kunder Berishes dhe jo per Ramen. Une jam Socialist,pra jam kunder Rames dhe ate qe thua ti per Berishen me soj e sorollop nuk e luan as topi. Partia Socialiste eshte marre peng,nuk flet kush kunder Rames,pervec te perkedhelurit Blushi qe sapo ti hedhin nje kocke do te heshte edhe ai. Une te falenderoj per komentin dhe me shume akoma nese nuk je socialiste. Hall i madh na ka zene se pune nuk kemi , buke nuk kemi por po na dalin keta horrat e mjaftit dhe po na ndalojne te qajme edhe hallet !! Shporruni nga portalet or shpirtezinjte e Mjaftit dhe ju siguroj se do te vije ajo dite qe PS tju dale ne enderr dhe tju duket si ps nga keni dale. Plera

  Reply to this comment
  • floriri i Bençes September 9, 16:14

   Me vjen shum keq qe qenkeni pa pune e pa buke, dhe ky fakt i justifilon me te vertete mallkimet qe ju drejtoni disave, por desha t’ju them qe nuk duhet te kini iluzione ne koke, se nje dite PS-ja do jete ashtu si e enderron ti e shume te tjere. Do iki nje EDI e, do vij nje Fatos, do shkoj Fatosi e do vije Qerosi. Te ndershmin do jetojne perhere ne kontradite me politiken.

   Reply to this comment
 8. Zoro June 13, 14:35

  Edi Rama ! Ne kemi besim tek Ty, persa i perkete paprekshmerise se kufijeve teritorial te Republikes se Shqiperise dhe shfrytezoje kete besim se nuk te leme kurr vetem ta dime se vdesim ne vijen e pare te kufirit, greku te lere dhe jo te marri ne kete vend.

  Reply to this comment
 9. Shqipe June 13, 14:41

  Urimet me te mira per zotin Rama. Strategu i kohes, kolosi e fjales, mendimit dhe evolimit te menyren se te menduarit dhe jetuarit. Guri i ekuilibrit te situatave te nxehta politike e strategjike, te Ballkanit, e te gjithe planetit. Mos haroni! Jetojme ne nje kohe te tensionuar politike, padyshime edhe perballe nje krize globale ekonomike, pa haruar, fqinjet grabitqare qe na rrethojne;agjentet e tardhataret e brendshem dhe te jashtem; ekonomine ku na zhyti qeverisja “DEMOKRATIKE” per 23 vjetet e shkuara…..Mos haroni! per 23 vjete vetem shkateruam, ate qe e kishim ndertuar me sakrifica e gjak per 45 vjete te qeverisjes Hoxha. Mos haroni! Te shkateroshe eshte me lehte se te ndertoshe!!!!, e megjithate kriminelet Berishovice, nuk aritjen ta shkaterojne plotesishte ate qe ishte ndertuar ne ate kohe, pasi nuk ariti te shkaterojne dot karakterin e shqiptarit me gjak shqiptari, shqiptarit te vertete, me gen e identitet…..Kjo eshte pikerishte ajo ku mbeshtetet RAMA sot…..
  Kuptoni ju lutem, ajo qe u shkaterua nuk mund te ndertohet per 2 vjete as per 10. E renesishme eshte qe kjo qeveri po punone shkelqyer, edhe pse “ka shum gure nen rrota”
  Ja le te permendim ca gure si kjo “ADA DEMOKRATJA”??????? qe pa pike logjike leshon brockulla qe vertete te mbushin mendjen se eshte antikapate e lindur….

  Reply to this comment
  • Pensionisti Veteran September 11, 14:15

   Pordhet me shpetuan me komentin tend o Shqipe .
   Sidomos kur fole per strateeg Ramen haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa,
   Kur the Kolosi i fjales me shpetuan fenda por pa ere ,
   mois e ke fjalen qe bene batuta no …………

   Lere Enverin Shqipe , mos e bej pis me Edvinin,
   O birbo , Edvini e Salia jane dy gjelle
   e te njejtit Guzhunjer O Shqipri ……..
   Broçkullat e tua jane sallate Naiviteti , Injoranca POR Bio ama ………….

   Reply to this comment
   • zana September 13, 17:32

    kush shan ramen eshte njeri i trashe pa orizont hej ada e te there kemi qene shtet pa shtet ,kryeminister ne kolltuk saliu ngrofte vezet ,paret i komandote xeni

    Reply to this comment
 10. Zogu June 13, 15:02

  hahahahahaha….,i ka hyre frika mjaftit se do te humbin zgjedhjet dhe tashme jane gati te shiten edhe si patriote. Duroni more te uruar se erdhi 21 Qershori dhe te gjithe ju do te jeni deshmitare te fitores se Gjergj Bojaxhiut. Socialistet e vertete nuk e votojne Erion Veliajn,nuk e harrojme luften me letra higjenike perpara Kryeministrise kunder Fatos Nanos. Votoni Gjergji Bojaxhiun shoke dhe shoqe,se vetem keshtu i japim nje mesim Mjaftit qe na shkaterroi Partine tone Socialiste. Ju bej thirrje te gjitheve qe te votoni PS dhe Gjergji Bojaxhi.

  Reply to this comment
 11. SS June 13, 15:09

  Ju ndoshta keni te drejt Ada!! Vendi ndodhet perball greminen dhe mbrapa rrymen Qe te dyja partit nuk zgjidhin gje si P D ashtu dhe P S Kanceri i korrupsionit i ka perhapur rrenjet ne vendin tone dhe e pashpres kurimi do te thoja Ketu duhet nje i tret nje burr shteti si ai qe ndroi jete ne pritje te lindin nenat nje burr te tille atehere do jete me fate shqiperia per ti dhene buzqeshjen ekonomin mirqenjen qe per 25 vjet i ka munguar nga alabaket qe kane qen dhe jane ne pushtet Atehere mund te ndryshoj vendi zonja Ada ?? Tja leme kohes Koha do te vendos dhe per te ardhmen qe ne deshirojme

  Reply to this comment
 12. mirel June 13, 15:33

  or ti SS
  Kur e mori xhaxhi Enver kete vend, ishte I copetuar nga te kater anet dhe gati per tu shqyer nga Serbe e greke..
  Ne varferi te tmerrshme dhe pa asnje lloj structure mbeshtetese, asnje gje te trasheguar nga Zogu I kurves
  E beri shtet, pa u ankuar se jo po e vodhi Zogu, jo po e sulmon greku e me the te thashe
  Ashtu te beje dhe Ramiu
  po Ramiu e ka mendjen te koncesionet se ashtu I mbushet xhepi me shpejt
  pa Populli le te helmohet dhe te vdese si po ndodh ne Marinze me Bankers, ne Elbasan me Kurum dhe si do behet shpejt me Pashalimanin dhe me plerat e tjera qe pretendojne te ciklojne ne Shqiperi.
  Pikerisht duke shkelur ato premtime me te cilat mori voten
  Vetem me kete ai eshte thjesht I paligjshem te rrije ende ne pushtet

  Reply to this comment
 13. durrsaku June 13, 16:17

  me ramen x 4 vjet jemi ne europe , me berishen maksimumi ne serbi !!!??

  Reply to this comment
 14. Emigranti June 13, 17:59

  Eshte e para here qe fai neve ja veme Sinorin te Thana . Duhet te jemi krenare qe doli dikush tju thote : te bisedojme SI te barabarte . Pse e merni kete qendrim si Patriotizem Elektoral
  Kerkoni ne arshive viziten e Presidentit Grek dhe shikoni peruljen prej Sherbetori te Berishes dhe pastaj gjykoni. Rama po na rikthen Dinjitetin e mare neper kembe nga te tjeret
  Mbeshtetje pa rezerva per Ramen se po lufton per te bere shtet Ligjor duke rezikuar edhe elektoratin e vet. Zgjohuni dhe gjykoni mos degjoni keta monstra qe e duan Shqiperine Han pa Porta

  Reply to this comment
 15. indrit June 13, 21:51

  Ka ardhur koha ti pergjigjemi hordhise mivjeçare fqinjit jugore.Tradhetia e pare pelazgeve ilire i behet kur aziatiket te kryqezuar me persian e sllav formuan elladen ne truallin pellazg ilir. Tradhetia e dyte qe i bene greket ballkanit ishte futja e serbeve ne truallin ilir.Tadhetia e trete qe i behet europes eshte kriza artificiale e greqise e cila ka per qellim destabilizimin e BEse dhe pengese per futjen e ballkanit perendimor ne EU.

  Reply to this comment
 16. Labi June 13, 23:45

  Unë Po e provoj të komentoj,por jam i sigurt që nuk do ta publikoni komentin tim,sepse këtu nuk duhet të jesh kundër madhërisë së tij,shokut Edi Rama.
  E kam thënë dhe herë tjetër,të jesh kundër politikës që Po bën Edi Rama,sdo të thotë që domosdoshmërisht je me Saliun!!

  Reply to this comment
 17. niazi June 14, 00:03

  Me vjen mire dhe ndihem i perfaqsuar si nje bashkeatdhetar sikur edhe ju…pjesa me e madhe nga komentuesitkam bindjen qe jane me te rinj se une …por me nje vizion te qarte per per ate qe ata mbrojne (e kam fjalen ketu )per kryeministrin dhe punen e tij…PUNA DHE ENERGJIA QE AI PO I JEP VENDIT..eshte vertet MBRESLENES DHE I DUHURI….no coment…kisha nje pergjigje per”aden”NUK DO T’ADIJE ,HALEJA NGA PORDHET…e shkrojta te plote dhe pa deformime shprehjen e urte popullore…qe ne e perdorim nga anet tona.

  Reply to this comment
 18. Tirana September 9, 16:16

  Kush ka dy pare ment, le te kuptoje komentin e mesiperm te INdritit

  Reply to this comment
 19. Crusader September 9, 16:36

  Dolen bolefreskuesit e Rames dhe meren me opinionet e komentuesve. Ne vend qe te japin opinionin e tyre, ngelen duke ju bere fresk allateve te Edvinit duke u kapur me komentuesit e mendimit ndryshe. O Edvin, me keta dhiaret do ta besh Shqiperine mo?

  Reply to this comment
 20. taso September 9, 16:36

  e niset nga by,,a, mereni me ada,nuk diskutoni per shkrimin,edhe une bashkohem me ju se k
  minister me te mire nuk kemi patur.

  Reply to this comment
 21. Arben September 9, 17:50

  MOS U LODH OR MIK,

  THELBI I REAGIMIT PSIKOPATIK TE ATHINES

  ESHTE FAKTI QE MBAN TE PUSHTUAR TOKAT

  TONA, QE I NDOQI SHQIPETARET ME DHUNE.

  MOS U LODH KOT, SE ATY DO TI BIEN FYELLIT

  ATA, SA TE KENE FRYME.

  Reply to this comment
 22. Thanasi nga Vunoi September 9, 18:31

  nuk kemi ç’te bejme ,
  nuk kemi ke te zgjedhim per kryeminister .
  Edi Rama eshte i Vetmi ,
  Laj , thaj , vish e zhvish ate kemi .
  Ai e meriton se eshte i gjate , djale tirone , thote batuta , te bene me qesh , vishet me çitjane ,
  Beri shtet duke denuar Fukarenjte ,
  dhe dekoronte Fullanerine si Mjeshtra te fshirjes se djerses me Evro ..

  Reply to this comment
 23. ti do tredhur vetem, se ato koqet e tua, te ndyra, i nxore publik . September 9, 18:33

  than dhe siper; te jesh kunder rames, s’do te thote te jesh me shkaktarin e luftes se disa lakejve kunder krishterimit, rrrjedhimisht kunder greqise fqinje, sali berishes . po ky, nga u armiqesua me greket ??? ti siç edhe je filmuar pa brek me deshiren tende, nga dole anti europian si enveri, qe donte t’i kthente greket ne “kerma” me plot te drejte, se ishte komunist????. po ti, antikomunisti i oreve te para, ç’pate me antaren fqinje, greqise, te europes se bashkuar, ku kerkuam te jemi pjese, qe ne diten e pare te protestave, kunder komunizmit???? mjere ti, ne se nuk marim statusin per be kete here….

  Reply to this comment
 24. Sandri September 9, 20:28

  Te nderuar komentues ja dhe lajmi i fundit:Sipas disa te dhenave te sigurta ADA na qenkerka “pjeshka” qe fenomeni “Beri” permbend ne çdo seance parlamentare!Kush e gjen se per ke behet fjale eshte fitues dhe i ofrohet nje bilete udhetimi falas me tragetn e linjes Dures -Bari.Nxitoni

  Reply to this comment
 25. alphade September 9, 22:46

  Duhet shume pune e mund nga Shqioeria ,si dhe Greqia
  qe ,ne vend qe te themi Fqinji Jugor,apo Frinji Verior ,te
  arrihet te themi Grqia mike dhe Shqiperia mike,”Dy popuj
  miq”, ne nje kontekst te ri, si dy vende qe i perkasin te se
  njejtes cati : Europes Demokratike.
  Kercunjt qe vene nen rrota forca te caktuara te errta qe nuk i duan te miren si Shqiperise dhe Greqise. Prandaj
  ketyre forcave u duhet vene kufiri te thana: propagandes
  antishqiptare te Dules,Bollanos ,etj. dhe shteti e qeveria
  greke duhen sqaruar nga Ministria e Europes dhe e Jashteme . Kjo duhet te jete prioritare bazuar ne politiken
  e fqinjesise se mire.

  Reply to this comment
 26. peoples September 10, 10:39

  Kjo ADA specialiste e midhjes dhe peshkut.Kjo i di te gjitha.Kjo duhet te drejtoj ministrine e jashtme…..

  Reply to this comment
 27. Pellazgos September 10, 16:38

  Eshte e veshtire qe shumica e popullsise “shqipetare” me identitet Arabe,Fe Arabe,Dashuri Arabe,Culture Arabe qe flet nje gluhe (glossa) 200 vjecare latino-anglezo-greko-turke te kete ndjenja vallazerore me Greket,zoti me comenton alfhade.
  Po nuk urreve nuk dashuron,eshte e thjeshte.
  Keta nuk urrejne pushtuesin turk dhe amanetin e te vrareve nga Turqia,se kujtojne qe turqit erdhen me Saze,Klarinete,me llulludhja qe trianda-filla,manusaqa, (lule,trendafila,manushaqe).
  Ndryshe nuk shpjegohet pse tradhetuat Fene e te pareve tuaj Greke Orthodokse jo Autoqefale per 1500 vjet!
  Cdo komb ka nder,dignitet,respetto,gjak per kombin dhe heronjte e tyre,kurse Sulejmanet,Abdullahet,Qemalet,Hamzate te cilet kane qene Vasil,Jeorgo,Anastas,Kostandin “shajne apo ofendojne” ke?
  Gjakun e tyre.
  Se Arvanitasit luctuan per Greqine dhane jo vetem jeten por gjithe pasurine per Atdheun e tyre Greqine,kurse keta Islamiket ose jane turq ne ndergjegje dhe bejne hipokritin shqipetare ose jane me te vertete per te ardhur shume keq.

  Reply to this comment
 28. demo September 10, 19:17

  Ec lale,se je patriot ti!!Maloku hajdut e xhines hajdutesh,;komunist katuni nga ata katunare qe te numuroshin luget dhe pjatat te beshin biografine deri brezin e shtate.nuk linte gjyq politik pa dale deshmitatr,si fanti spathi,.Mbaje ne hudut malokun,mos e lej te ngreje koke,se po e mori prape,jo vetem kufijte detare me Grekun,por edhe kufijte tokesor me Grekun nuk kane qene percaktuar qarte nga komisioni nderkombetar,.Do t`i shkule Piramidat e kufirit,do ti shkruaje me kompas shejtan Berisha deri ku e ka lene greku shejtan Kozmai.Mire hajdut dhe kriminel,por eshte TRADHETAR I SHITUR ANTISHQIPTAR.Prandaj o Edi Rama,te rrosh sa malet,se maloku Vucidolit dhe maloku Skraparit nuk marrin me vota ,se jane tradhetare..Sa te vesh ne moshen e malokut ti do te mbreterosh me votat e shqiptareve.

  Reply to this comment
 29. Ilir September 10, 21:00

  Ne krahinen e Himares dhe pergjate Bregut te Jonit, politikanet greke dhe qarqet shoviniste kembengulin se ka minoritare me shumice (!). Ne rregjimin e Enver Hoxhes pretendimet e grekerve ishin dhe jane per Vorio-Epirin, pra perfshinin nje teritor te gjere pa specifikuar pranine e grekerve ne kete territor te pretenduar. Por ne keto 26 vite te, pas renies se Pushtetit Popullor, Greqia pretendon per pranine e grekerve ne Himare dhe gjetke, pikerisht ne ato vende ku shperblimi “patriotik” me 300euro per person ka bere me shume efekt. Kam pasur 2 shoke me te cilet kam punuar deri ne v.1990, njeri ishte nga Derviciani dhe pohonte qe jam me kombesi greke, ndersa tjetri nga Himara,(eshte akoma ne Himare pasi doli ne pension), por qe asnjehere nuk e degjuam, edhe ne tavoline kur kemi folur duke qene te dy, te tre dhe me shoke te tjere dhe asnjehere nuk e kam degjuar per perkatesine greke, perkundrazi pohonte me krenari origjinen e te pareve nga Veriu i Shqiperise.
  Duhet kundershtuar, familje per familje pretendimi shovinist i Greqise per Himaren, duke deshmuar per origjinen e tyre, perkatesine e tyre. Boll me duke u nenshtruar para Qeverive te Greqise dhe lojerave te tyre per te aneksuar pjese-pjese territore te Shqiperise. E beri Saliu, Fatosi dhe Ilir Meta, nuk duhet ta beje Edi Rama dhe te tjeret qe do te vijne pas Tij.

  Reply to this comment
 30. Jevi September 10, 21:09

  Kushdo qe fajeson qeverin per qendrimin e Greqise ,eshte nje njeri koke ulur dhe i neneshtruar.Keta njerez kerkojne qe Shqiperia te jete ne varesi te Athines e te beje leshime kunder interesave te vendit.Nuk jam per krenari pa mend por neneshtrimin nuk e pranoj.Ne marrdheniet dy paleshe duhet reciprocitet dhe jo ultimatumee kercenime.

  Reply to this comment
 31. Dhimbia e madhe Popull September 11, 14:34

  O zoti kryeminiser ! Mbaj parasysh thenien popullore :
  -PYET SHTATE A TETE dhe bej si DI VETE.”- me kete vete perfshij- gjithsa ju mbeshtesin JUVE.Foconi ate unitet dhe veproni per mbrodhesi vendi.
  Nje keshille me lejoni tajap:.- Jo per dite ne”PAZAR” po me mire ralle e per mall”-.Nuk e di a me kuptoni.
  Lerini llapaqenet te flasin se veten do gajasin.
  Ju shikoni PUNEN jo GUNEN…
  E niset …BITISENI!. Votuesit ju “peshojne” cdo dite…
  Na qetesoni para NENDORIT te LIRISE me PUNEN tuaj.(e QEVERISE).
  Realizoni qe te perfitoni..
  “ADAT” dhe pasuesit le te llomotisin per vete e kane
  .
  Dhimbia e madhe POPULL..

  Reply to this comment
 32. tomorri September 11, 17:04

  Te gjithe ju qe kini bere keto komente i thençin po te uleni dhe ti lexoni vete perseri me patjeter do tju vije turp,po qe se kini sado pak dinjitet,kulture,arsimin e nevojshem dhe pak por far pak shqiptarizem.Mllefet personale dhe injorante nuk shkeuhen ne kete medje me pseudonime por trimi dhe i dituri e gjen vendin.

  Reply to this comment
 33. MH September 12, 22:00

  PO,PO
  Devolli ka mjaft njerez te mendjes dhe te pendes.Po ka dhe te till devollit si ky qe e kritikone me shume elgance.
  Pershendetje.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*