Deklarata e fortë e Majkos: Nuk na le biznesi të hapemi me Kosovën

January 7, 2018 10:43

Deklarata e fortë e Majkos: Nuk na le biznesi të hapemi me Kosovën

Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko bëri një deklaratë të fortë në RTSH, duke zbuluar arsyen që e pengon lëvizjen e lirë mes Shqipërisë dhe Kosovës.

“Pas nesh qëndrojnë bizneset dhe bizneset na thonë “prit, kujdes, mos hap kufirin, se më duhet mua konçesioni atje, mos ma hap kufirin se më ul mua çmimin e mallrave, nuk më duhet mua politika, se më intereson më mirë të hyjë malli nga ky drejtim se sa nga ai drejtim..

Pavarësisht se duket sikur po qeveris politika, gjithmonë e më tepër rregullin po e vendos biznesi. Sikur ta vendoste në fokus të interesave ia kisha bërë hallall, por ngandonjëherë vendimmarrja nën lobingun e biznesit është për të qarë hallin dhe nëse ka një pamje të ulët të keqtrajtimit që biznesi po i bën politikës është moslënia e lëvizjes së lirë të njerëzve mes Shqipërisë dhe Kosovës, është në nivelin e krimit”, – tha Majko në emisionin Përballë.

Ministri i Shtetit për Diasporën i qëndron idesë se porti i Shëngjinit, një premtim i pambajtur.

“Duhet ta kishim dhënë prej kohësh, nuk u bë realitet. Nëse sot Kosova do ta kishte portin e Shëngjinit gjërat do të ishin shumë ndryshe, qoftë në Shëngjin, qoftë në pikëpamje të marrëdhënieve ekonomike me Kosovën”, – u shpreh ai në RTSH.

b.m. / dita

January 7, 2018 10:43
Komento

15 Komente

 1. mario January 7, 11:02

  pandi ke te drejte

  Reply to this comment
  • Araniti January 7, 12:02

   Bravo…per kurajen por merr guximin e thue ne parlament…..nje shembull;
   1 m2, konfeksione…Nga Turqia ne Tirane 1300 Euro, Kosova e ka dyfish me lire.

   Reply to this comment
 2. fuck politike January 7, 11:08

  bizmesi si len me u hap me Kosoven,
  Vettingu-n
  s’i len me zbatu bandat qe kane kap Gjykaten e Prokurori .
  Greku ka kap pothuaj shtetin Shqiptare ne disa drejtime .
  Ky eshte nji shtet shkerdhatash ne pushtet dhe nuk kontgrollon asgje ne ate vend ,pervec interesave personale ,pra fitimeve personale .
  Na del Majko e ankohet si nji femije kopeshti .
  Po si mundet te pretendoje ky pushtet pushtash ,te hapet me Kosoven apo hedhi ndonji hape ne drejtimin e duhur ,qe ti sherbej jetikes ,mireqenjes,zhvillimit te shoqerise e shtetit ne ate vend (si vepron gjithe Bota)
  kur vet kta Pushta ,zgjodhen per President ,nji nder figurat me te flliqura te politikes shqiptare ,nji fshatare te peshtire ,qe ka nji veprimtari kriminele politike dhe i ka sherbyer vetem te keqes ,ndercit ne politike ,shkaktari vrasjes nga salih abdurrahman berisha te 4-shqiptareve me 21-janare , e duke i poshteruar mbas vrasjes ,e i quajtur “kokepalare” – nderkohe qe kta pushta e vleresuan kte shkerdhate politike qe ,ne realitet vec intrigave e vjedhjeve si ka dhen asgje asaj politike ,pra c’mut politikani mundet ti thuash nji maskarai te tille ? Dhe kulmi eshte ,mbas gjithe ketyre ,vjedhjes se Thesarit te Shtetit (qe kaloj ne heshtje nga shteti shqiptare ,si ne asnji vend tjeter te Botes ,kulmi Skandal) etj etj nji person qe me politiken e lidh vetem vjedhja e shtetit ! Pra ju jeni te gjithe pjes e senjejtes Hale politike ,qe guzhinjeri Aleat ju trazon ne cdo kohe qe te bini era . Kur jeni te paafte ti dilni per Zote atij vendi perse ja rendoni me shume barren atij shteti e atij populli duke vendosur kta plehra ne krye te shtetit funderina

  Reply to this comment
 3. GIOTINA January 7, 11:09

  PO EKONOMINE E TREGUT SI E KUPTON IDJOTI PANDELI-HAPJE BYTHESH!?
  DORREZO IMUNITETIN DHE DREKJTOJU BURGUT PAS KREREVE TE KRIMIT SALIUT NANOS METES E TERE ALABAKERISE QE I VUTE ZJARRIN SHQIPERISE….

  Reply to this comment
 4. A January 7, 11:28

  Ky biznes per te cilin flet PANDELI MAJKO eshte pjesa e biznesit mafioz, maskara dhe te pandershem e te pandergjegjshem i cili kerkon vetem fitimin me çdo kusht dhe çdo çmim. Ne kete moment i kapur ose me mire i pelqen ky lloj biznesi dhe zhvillimi ekonomik eshte mender barboni dhe endacaku dhe zhgarravinisti EDI KRISTAQ ANETA RAMA.
  Qe nuk eshte asgje me shume se nje pizeveng qe kerkon me çdo kusht per interesa mafioze te nje grupi te vogel oligarkesh dhe interesave te veta personale te shkateroje biznesin e vogel dhe te mesem qe ne menyra antiligjore dhe te paskrupullta gjithçka te behet monopol te disa personave me ane te anti ligjeve ne dem te mbare shoqerise shqiptare duke filluar nga koneçesionet, tenderat, ngritjes se çmimeve ne menyre te vaçante te ujit, taksave te pronave dhe duke lene akoma “me humbje” kompanite e nxjerrjes se naftes, perpunimit dhe shitjes se saj. Ne nje kohe qe per 27 vjet kompanite nuk falimentojne, por vetem nderrojne emerat, ne nje kohe qe po shkaterrojne natyren, zonen, ekonomine dhe mireqenien e mijrave personave dhe familjeve ku ata veprojne.
  Prandaj ka ardhur kohe kete pizeveng ta shporrim dhe tja dorezojme ligjit per te llene llogari duke ju sekuestruar pasuria e vendosur ne menyre te paskrupullt.
  Me kete mender te fandaksur nuk shkohet hiç gje kundi por nga varferia ne mjerim duke u pasuruar vetem disa persona mafioz dhe hajdut te shoqerise shqiptare. Tung.

  Reply to this comment
 5. intelektuali January 7, 11:39

  PANDELI MAMAJA ESHTE SERVILI LEGJENDAR I CDO PUSHTETI.

  Dhe te mendosh se kete dallkauk e preferon Spartak Ngjela si Kryeminister?

  PO KUJT I ANKOHET MINISTRI I EDVINIT SE BIZNESI I RILINDJES JA KA VENE LITARIN NE FYT KOSOVES?

  Vetem ne Kohen e Qepes te Enverit politika komandonte ekonomine, ne te gjitha vendet e Botes Demokratike dhe te Tregut te Lire eshte Biznesi ai qe percakton menyrat e zhvillimit te tij dhe shteti ka rolin e rregullatorit, por Edvini nuk e ka kuptuar akoma kete ligj te Botes Liberale dhe do te komandoje shtetin me pushtetin e tij monist per te fituar LEKA nga buxheti i shkundur i shtetit njesoj sic bente Enveri dhe Mafia e tij do kohe me pare.

  MAFTON TE HAPESH AFERAT ME KONCESIONET MAFIOZE TE EDVINIT, NE MENYRE TE VECANTE INCENERATORET-KALDAJA SI KULCEDRA PER MJEDISIN QE TE PYESESH PANDELIUN: “NE KE BOTE JETON TI MORE DALLKAUK ENVERIST?”

  Kur ishte Minister i Mbrojtjes i Fatos Nanos ky servil i lindur patollogjik shkoi tek Putini ne Rusi per t’i shitur per skrap nendetset sovjetike te Hrushcovit, sepse Toz Pijaneci kishte mbetur pa LEKA dhe pergjigja e bolshevikeve ruse ishte:

  PO NENDETSET TONA QE NA VODHET NE KOHEN E QEPES TE ENVERIT DONI TE NA SHISNI TANI PAS PILAFIT?

  Dhe Pandeli Mamaja iku me bisht ne shale pa plotesuar porosine e Toz Pijanecit. Dhe beso pastaj Spartak Ngjelen me komentet e tij megallomane-dallkauke ne TV sikur t’i kishte shkruar Cot Papuli ne revisten “Hosteni” ne Kohen e Qepes te Enverit.

  Reply to this comment
 6. salem January 7, 11:53

  Veprime te njohura mafioze.

  Reply to this comment
 7. Timonier Edvini January 7, 12:24

  Pandi Majkos, thote tè verteten. Oligarket komandojne. Edvini thjesht “noter “sbatus. Ka lefta, ka Allah, ska lovidhe, ska perendi. Almeno panduli, tha qysh jane gjerat praktikisht.

  Reply to this comment
 8. shqiptari January 7, 12:31

  Dekrata e nji pseudoShteti ,
  ose then me qarte e nji shteti Hije ,
  ose e nji shteti te Deshtuar ,
  qe jan ber pjes e kllounerise Botes
  dhe qe presin gjithcka t’ju a beje Bota e Huaj ,
  qe presin cdo dite te zgjohen vetem ateher ,
  kur maje catise e ne qender te Tepsise te kendoj kendezi kineze e ndpnjo pule qorre ti cukisi kokrrat e kallamoqit brenda kafkes se ktyre politikaneve
  te deshtuar ,te pafytyre ,mashtruse , thjeshte banda hajnash & society interesi . Kane 27-vjet dhe vetem kan zhvatur kte shtet Shqiptare ,ne cdo drejtim ,kane sjelle vetem fatkeqsi ,kane lene gjithcka ne duar te antishqiptareve ,cdo i huaj hun si me e pas Bahcen e Plakut token e Shqiperise e i rremben asaj cfar do suma e tyre ,pra perse i duhen kta Politikane ktij vendi zoteri Majko ???
  Shqiperia sa vjen e fundoset ne cdo llume ,te huajt i kane vene thonjt ne fyte atij vendi dhe ju dilni e na derdellisni sepse jeni te deshtuar ?
  Beni dorehqje nga politika ,nqs s’keni Firmosur ke Tutoret Aleate ,qe pa e hedhur plotesishte ne humneren e Djallit Shqiperine nuk hiqni dor !!!
  ptuuuuuuuuuuuuuuuuu . shkoni e beni orgji me shpellarin e fshatarin kriminelate ne presidence ,sepse vetem kjo ju ka ngel para atij populli pa bere ala

  Reply to this comment
 9. info analitike January 7, 12:57

  Po qysh keshtu more shoke! Tepsixhiu qenka i peng i oligarkeve edhe tani qe ka timonin dhe tepsine? Ku shkoi gjithe ai patriotizmi mediatik? Po tani si i behet, kujt do t’ia ngeci fajin?

  Reply to this comment
 10. Per Kujtese z.Majko e qeverrise tij ! January 7, 13:25

  Z. Majko .
  Eshte hipokrizi (por dhe jo vetem kaq)
  te dalesh sot , para Medias ,
  e deklaroshe shqiptareve , te tilla fabula !
  Ishte qevrria juaj e PS-se te cilet ,
  pa hyr ala ne Cabinetin qeverritar ,
  nenshkruat me FMN- Borxhin prej 250 Miljon €ur.
  per te shperblyer ,pikerishte kta Biznesmen ,qe i kishte ngel borxhlli sali berisha ,gjasme ,por …qe ne realitet ,ne vetvehte ishte nji mashtrim ,i zhvatjes pafund te atij shteti nga firma mashtruesish te bandave mafiozeve ishPushtetare dhe Biznesmeneve qe mbeshtesnin banden antishqiptare te sali berishit . E kuptoni se cfar Skandali keni ber ju ,me kte hap :jo vetem qe i rritet borxhin jetes ,se cdo qytetari shqiptare ,por jeni treguar te pamoralshem ,duke u bere pjes e bandave mafioze qe bashkpunonin me sali berishen ,kunder ekonomise se Shqiperise . Pra ju ,nuk keni asgje per tu cfajesuar sot para shqiptareve ,sepse jeni pjes e atij Muti te ktij Shteti te gjithe . Pastaj ,edhe sikur per nji cast ,do besonim ne naivitetin tuaj si pushtet , po kur shperblyet kto Bizmesmene te bandas se shpellarit ,nuk i kerkuat ju fare dicka si shtet ,si vute asnji kushte ne sherbim te ktij shteti ,duke ju bashkuar politikave te shtetit ne interes te fuqizimit te ekonomise Shqiptare ? – s’dua ta zgjas ,sepse e di qe eshte e kote ,te komentosh ktu gjithcka ,sepse ju as qe ju kruan diku vetem talleni .me ate popull naive ,qe akoma s’ka filluar te jetoj ,apo kush e di ,mbase s’i pelqen te jetoje (si njeri) . Jeni shume te pafytyre . Hipokrit te sinqerte ,qe s’ju justifikon asnji faje e deshtim qe i sollet ktij shteti. vfk

  Reply to this comment
 11. FORSTER January 7, 14:29

  Zoti Pandeli ju si socialista ,nuk keni ne krye nji njeri qe t’ju prije perpara ,por keni nji megalloman I cili ju thote :”beni si ju them une dhe mos veproni si bej une ,kjo vjen se ai qe ju komandon ju, eshte thjesht nji piktor ,por nuk eshte politikan,dije rastesisht shikova nji emission te 100-diteve te punes se qeverise suaj ,kur midis te tiarave pashe fytyren e Namik-Dokles ,por koha juaj ka mbaruar ,lereni brezin e ri te pa pregatitur ,nga ana juaj te majte ,apo te djathte ,apo te qendres te eci perpara ,boll me ato perosite tuaja “bollshevike “te cilat nuk e lene SHqiperine te futet ne” EUROPE”.

  Reply to this comment
 12. vasili January 7, 15:07

  Gjeja me e paket qe mund te thuhet,per pandke-bibilushin,vazhdon te na coje ne kohen e enverit,qe baba majko oficeri e mbronte me revole ne dore,kurse majko mama si sekretare me fjalen shpate te partise.
  Rama dhe per sa kohe do te vazhdosh ta mbash kete lloj kadavre komuniste,qe mbas nje truri dhe trupi ye dhjamosur i thone te poplave,ne pa buke dhe rime,por politika ne rradhe te pare?

  Reply to this comment
 13. sancopanco January 7, 16:05

  Zoti Majko ! Eshte mire t’i lini menjane ato perrallat si kjo qe perserisni prej disa vitesh: ” T’i japim Kosoves Portin e Shengjinit “. Cfare do te thote t’i japesh Kosoves Portin e Shengjinit. Porti i Shengjinit eshte pasuri kombetare dhe i ndertuar me parate e popullit shqiptar. Ai as nuk duhet dhe as mund t’i jepet as Kosoves dhe as Laberise. Eshte i te gjithe Shqiperise. ” Dhenia ” e portit Kosoves do te thote privilegj per disa bisnesmene ( fatkeqesisht shumica hajna ) dhe kurrfare fitimi per popullin e thjeshte kosovar. Atdhetarizmi qendron ne te tjera gjera dhe jo ne perrallat per dhenie portesh apo aerodromesh pasi nuk jemi ne lufte por ne paqe. Nga ana tjeter, ti Majko duhet te konsultohesh me njerezit kompetente dhe te mesosh se zgjerimi apo ndertimi i nje porti tjeter te madh afer Shengjinit eshte i pamundur per arsye fizibiliteti. Beni mire punet e tjera dhe lereni menjane karagjozlleqet.

  Reply to this comment
 14. Arben January 7, 19:15

  Sipermarres te falimentuar, njesoj si politikanet,

  pasardhes te sigurimit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?