Cana-Platinisë: Po sikur tifozët serbë të kishin thika?

October 20, 2014 08:52

Cana-Platinisë: Po sikur tifozët serbë të kishin thika?

Deklarata e Mishel Platinisë, se çfarë do të ndodhte nëse droni që ngriti flamurin shqiptar në Beograd do kishte bombë, ka acaruar shumë shqiptarët.

Platinisë i është përgjigjur kapiteni Lorik Cana, në një intervistë për prestigjiozen franceze “L’Equipe”.

Cana pyet se çfarë do të kishte ndodhur nëse tifozët serbë do të kishin thika në duar.

Çfarë do të kishte ndodhur nëse në vend të karrigeve ata huliganë që kanë zbritur në fushën e lojës të ishin me thika në duar?

Jetët tona ishin në rrezik të madh.

Në stadiumin e Partizanit të Beogradit ka qenë një situatë lufte që nga fillimi deri në momentin e ndërprerjes së ndeshjes në minutën e 42-të.

Shqiptarët u sulmuan nga çdo anë, ashtu si edhe nga forcat e sigurisë. Njerëzit që kishin për detyrë të siguronin jetën tonë, duke qenë se kishim ardhur për të luajtur futboll, në vend që të na afronin siguri dhe mbrojtje, na kanë goditur njësoj me huliganët”, ka thënë Cana.

Deklaratat proserbe të Platinisë duken paksa të çuditshme, po të kemi parasysh se Armando Duka jo vetëm ka votuar për të, por edhe ka lobuar për zgjedhjen e tij në krye të UEFA-s.

 

October 20, 2014 08:52
Komento

12 Komente

 1. mëno October 20, 10:10

  Pergjigjia e Canes jo vetem qe eshte e drejte dhe objektive, por ne te njejten kohe eshte edhe nje thirrje per reagim nga ana e jone. Platinia veçse eshte nje provokator me shqiptaret tregon se eshte edhe nje klysh serbi. Mjer futbolli se çmund te pres nga ky bixhosçi qe mjerisht duhet te drejtoje edhe nje institucion te futbollit. Ky me shume se nje interesaxhi eshte nje antar i MFIAS europiane te futbollit. Prandaj shqiptaret nuk duhet te presen asgje te mire prej tij. Edhe nje here Bravo Lorik Cames. Do te jemi gjithnje krenar per çfare beri ne ate ndeshje me Serbine.

  Reply to this comment
 2. Rea October 20, 10:50

  Lorik mos u merre fare me nje tjeter serb si ai me emerin Platini.Stop EBOLA SERBE

  Reply to this comment
 3. Kris 1 October 20, 11:33

  Nuk e besoj se Platinia eshte antishqiptar por mendoj se ka cregullime psiqike dhe nuk eshte ne gjendje te analizoje faktet

  Reply to this comment
 4. Arben October 20, 11:53

  Cfare injoranti ky proserbi Platini ! Edhe shefi i UEFAs bile?!!

  Ne vend qe te pergezoje publikisht ideatoret dhe realizuesit e shfaqes me dronin ne Beograd, te pergezoje dhe te pershendese reagimin e patrioteve Lila dhe Xhaka dhe te denoje per racizem dhe barbari popullin serb (jo vetem per reagimin e tifozeve po edhe per historine e 100 viteve te fundit) ky perpiqet si e si te mbroje monstruozitetin e tyre..! Ne fakt, akt barbarie bene edhe francezet ne Nice kur turma u turr ne fushe kunder nje flamuri korsikan! Nuk kane qene rastesisht serbet dhe francezet aleate gjate luftes se pare boterore … i lidh dicka keta dy kombe! Madje bejme mire ne, si Shqiperi te kerkojme edhe perjashtimin e Platini nga UEFA edhe perjashtimin e Frances e Serbise nga kompeticionet nderkombetare derisa kombet e tyre te civilizohen…!!!!! Turp per ta!!

  Reply to this comment
 5. mustafa October 20, 12:01

  Ata kishin edhe thika Lorik. Thuaj shyqyr qe nuk i perdoren. Se po ti perdornin do futej tere stadiumi brenda. Peshkaqenet gjak duan. Pastaj Platini do ta ndante po njesoj fajin.

  Reply to this comment
 6. Apojo October 20, 12:28

  MOS ESHTE EDHE M.PLATINI NONJI KOPIL SHQIPTARI SI VUÇIÇI VJEN INAT QE SHQIPTARET UA KANE KALERU MAMAÇKAT?
  Zot na e rruj çfar po na digjojn veshet.

  Reply to this comment
 7. ali October 20, 13:12

  Mos ka marre ndonje dore para nga Serbet ky Platina mor aman, ose e ka lene mendje e kokes !!!

  Reply to this comment
 8. orienti October 20, 14:04

  -Platinia ka firmosur deshtimin e tijme kete gjykim.Uroj te jete ivetmi ne kete analize te çmendur.

  Reply to this comment
 9. siringa October 20, 14:45

  i madh kapiteni yne, shume i madh …..sa per Platinin…mjafton te themi qe …..VERTETE MUND TE HYNTE NJE BOMBE POR HYRI NJE FLAMUR ore qorr……

  Reply to this comment
 10. siringa October 20, 14:58

  nuk ka faj as Platini…(.jam juventin edhe eshte ai qe me ka bere tifoz te JUVE-s)…disa gjera i kuptojme vetem neeeee

  Reply to this comment
 11. shqip October 20, 15:21

  o i madhi ish futbollist platini
  humbe shume pike ne syte e botes se qyteteruar
  humbe shume pike ne syte e njerezve qe e duan sportin
  hunbe shume pike ne syte e brezit tend te sportit
  humbe shume pike ne syte e shqiptareve qe aspirojne per gjykim te drejte.
  pse
  ngateron shkakun e vertete me bomben i magjinare
  ngateron dhunen e tifozave ne fushe me moralin e cdo sportisti
  qe sporti luhet ne fushe futbolli
  e jo ne fushe beteje
  ku edhe jeta mund te mbetej peng
  i shovinizmit te eger e primitiv
  qe gjynah qe ka zene edhe syte e platinise.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim