Dekoratat për veteranët ‘rikthehen’ në Parlament; Rama e Balla ligj të ri për medaljet

December 21, 2015 11:21

Dekoratat për veteranët ‘rikthehen’ në Parlament; Rama e Balla ligj të ri për medaljet

Ashtu sikurse javën e shkuar, edhe në seancën e sotme të fundit për këtë sesion, po diskutohet për dekoratat ndaj veteranëve, disa prej të cilëve kanë punuar në Sigurimin e Shtetit gjatë periudhës së komunizmit.

Kryeministri Edi Rama dhe deputeti Taulant Balla kanë depozituar në Kuvend një kërkesë për ndryshimin e ligjit të medaljeve, duke kërkuar që të hiqen medalje të tilla për ish-anëtarët e Byrosë Politike. Gjithashtu, kanë kërkuar heqjen e medaljeve dhe për drejtuesit e makinerisë kriminale të komunizmit.

Edhe opozita kërkon tërheqjen e medaljeve në fjalë. Kreu i grupit parlamentar demokrat, Edi Paloka paraqiti një rezolutë me disa pika, e cila në thelb kërkon heqjen e këtyre medaljeve.

“Të kërkojë heqjen e menjëhershme të këtyre dekoratave që ka dhënë kjo qeveri për kriminelët e komunizmit, heqjen e menjëhershme të atyre që dihet se kanë lyer duart e tyre në gjakun e qytetarëve të pafajshëm për këto, meqenëse dhe kryeministri juaj na doli dhe bëri të paditurin për këtë çështje, le ta tregojë vullnetin sot dhe të bashkohet me opozitën, dhe meqë Parlamenti nuk ka seanca të tjera që mund ta kryejmë këtë akt madhor u kërkojmë që sot të ngrihet një grup të përgatisi rezolutën që të miratohet sot”, tha Paloka. /Dita/

December 21, 2015 11:21
Komento

12 Komente

 1. geg hyseni December 21, 11:37

  Paralelisht dhe pa asnje leshim duhet te hiqen te gjitha dekorimet edhe per bashkepunetoret e fashizmit dhe kuislinget. Rama dhe e majta nuk duhet te veproine me dy standarte. Per realizimin e kesaj nisme duhet me deomos paraprakisht te hapen dosjet dhe mbi bazen e nje gjykimi objektiv dhe ligjor te veprohet rast pas rasti. Keto nisma ngjajne me ato te ndryshimit te kushtetutes brenda disa oreshe,pasojat e te cilave po i vuajme edhe sot.

  Reply to this comment
  • Pellumb Zaimii December 21, 12:49

   geg hyseni ? Kuislingetet Rama i ka xhan.A nuk permendej ne nje shkrim te Z.Bedri Islami nje nga antaret e kabinetit Rama qe shprehej se “do kishte qene mire po te ishte bere kuisling”!? Rama edhe vete eshte nje kuisling dhe nje i majte importi. Rama po i kemben veteranet me kuislinget.I ka kembyer me kohe. Rama ka qene dhe eshte kunder Lanccl.Dhe kjo do te thote automatikisht se eshte me kundershtaret e saj d.m.th me kuislinget,ballistet,zogistet dhe me te gjithe bashkepuntoret e tyre? Rama eshte aksident historik ne te majten shqiptare. A e kini degjuar ndonjehere Ramen te adresoje kritika ndaj kuislingeve sidomos atyre te dekoruar ? Kurre.Nderime!

   Reply to this comment
   • KOZi December 21, 16:07

    Edhe kjo ceshtje eshte pasoje e komunizmit. Sepse komunizmi nuk denoi asnjehere kuislinget e vertete, ato qe punuan per te sjelle Italine me 7 Prill 1939. Ato qe derguan Kuroren Mbreterore ne Itali dhe ia dhuruan Mbretit t Italise Emanuelit,Ato qe shpallen bashkimin e Shqiperise me Italine.Ato qe nxorren ligje ne dem te interesave kombetare sic eshte ligji- Shqiperia eshte ne lufte me ato shtete qe eshte ne lufte Italia- Nga kjo neve kemi akoma ligj lufte nga Greqia..etj..Dhe shume nga keto kur kapitulloi Italia shkuan ne shtepi te tyre ,nuk u moren me me politike nuk vepruan kunder komunizmit dhe u harruan pasi Italia kapitulloi ne shtator 1943 dhe lufta mbaroi ne nentor 1944. .Komunizmi nen masken e Bashkepunetorit me armikun eliminoi ato qe kishte kundershtare real jo komuniste te cilet moren persiper detyra sa te kalonte situata e luftes. Prandej neve gabojme ne komente si me Lef Nosin . Dhe asnjehere nuk do e njohim personin konkret qe eshte ne foto te kohes qe ngre flamurin shqiptar me shenjat e liktorit dhe pas kapitulliomit te Italise u largua dhe femijet e tij ne 1944 u shpallen komunista. eshte emer konkret…….

    Reply to this comment
 2. LOVE December 21, 11:50

  te shkretet shqiptare thuaj
  paguaj nje ministri e paguaj teneqe
  pastaj paguaj dhe grup pune qe mos te bej asnje pune …te heq teneqet
  aman mor njerez ,ua ktheni vullnetarisht teneqete ,se late leshte duke i paguar

  dekorate vetem per ata qe i kane rene qiftelise per xhaxhin envorr 😛
  cfare ben pushteti mar njerez …Ruqi qe do te heqi dekoratat , Tonin Paloqja demonkrat ….

  ik ik ,se do antaresohem te Nexhmija dhe une 😛

  Reply to this comment
 3. ivani i madh December 21, 12:18

  Per kuislinget ,tradhetaret e baskepuntoret e fashizmit qe jane dekoruar nga Berisha e klika e tij vrastare Rama dhe kylyshi Balla nuk e ngre zene se nuk e le pronari i tij Rama qe i dhemb shpirti se nuk e kemi degjuar te pakten nje here reagimin e tij ne lidhje me to dhe monumentet e tyre ngrihen si m..e ndotin.ne mes te parqeve.Misioni i Rames akoma nuk ka mbaruar deri ne shkatrimin e te majtes dhe PS ne vecanti eshte qellimi i tij.

  Reply to this comment
 4. maks December 21, 12:21

  per mendimin tim ky parlament nuk ka te drejt tu heqi dekoratat veteraneve te luftes na-cl sepse 1- vetem populli ti lihet ne dore te kene apo jo dekoratat. 2.ky parlament te pastrohet nga hajduterit dhe shkaterruesit e shqiperise dhe tu jepet gjyqit per tradheti kombetare dhe gjenocid sepse ishim 3.5milion ne 90ten dhe kemi arrit 2.9 milion

  Reply to this comment
 5. corrovodasi December 21, 14:11

  Te faleminderit baba!

  Baba im ishte bashkpunetor i nazifashizmit. Gjat luftes spiunoi komunistet ,Disa edhe u kapen e u varen ,sepse donin te largonin pushtuesin qe baba i donte aq shume.
  Po kur pa baba se vellezerve te tij fashist e nazist u erdhi fundi u tregua perseri i mencem . Mori gruan e iku me gjermanin qe e kisht edhe mik shtepie. Une linda ne gjermani. Ne dokument kisha emrin e babes shqiptar,po nena sa here i therrisja ,o baba, ajo vinte buzen ne gaz e me shkele syrin,,,, si duket do isha i mikut gjerman. PO nuk ka shume rendesi. Rendesi ka qe sistemi komunist ra dhe keta demokratet m’a shpallen baben Hero te luftes kunder komunistave. E une sot bredh i kapardisur neper rruget e Shqiperise se babes. faleminderit baba.!

  Reply to this comment
  • Pellumb Zaimi December 21, 15:30

   Corrovodasi ? Sarkazma juaj therese ka shume kuptim per kapardisjen e sotme te bashkepuntoreve te nazifashizmit nen driten e mesimeve te shokut te tyre Rama? Nderime !

   Reply to this comment
 6. mirel December 21, 16:08

  O Ramut, dekoratat qe shperndahen nga kriminelet jane dekorata te turpit.
  Shteti I jot duhet te pushoje se funksionuari sepse prodhon vetem te keqija per Shqiperine.
  Ti je zgjatim I Berishes dhe asgje me teper.
  Nje arrivist qe iu kundervure rrugaceve te PDse vetem pse nuk u zgjodhe ti kryetar, po u zgjodh Berisha.
  Parimet per ty jane nje ender e shqiptareve, po jo praktike e jotja.
  Praktika jote eshte vazhdimi I krimit te Berishes ndaj Shqiperise.
  Populli po zgjohet dhe ti ke per te perfunduar te gjirizi mbi te cilin po majmesh.
  Plere e ndyre. skuth I felliqur, antishqiptar I urryer.
  O popull, ky kriminel po e shet Shqiperine njelloj si Saliu.
  Qeveria e Pustecit ka marre persiper te beje estrade me dron, dhe te fshehe mareveshjet e saj te felliqura, mbi koncesionet, detin, Vjosen, Radiken, naften, rruget, mjekesine, portin e Durresit, Kurum. Ka vendosur te shtrydhe familjet shqiptare qe te paguajne per shkollimin e femijeve te tyre, ka vendosur te taksoje dhe ajrin ,se tokat ua mori, dhe po I shperblen pronaret me vlera qesharake, do taksoje dhe qeraxhinjte per perdorim banese, do ju ngreje faturat elektrike prape, do kerkoje medoemos te nxjerre nga ju vleren e parave te vjedhura nga Banka Shqiptare, dhe parate qe I vjedhin nga Buxheti I Shtetit.
  Pasi ka bere tere keto krime, ka dhe “moral” te shperndaje dekorata.
  Te rente ne koke mallkimi I shqiptareve. Tu shofte rraca,, plere.

  Reply to this comment
 7. intelektuali December 21, 16:19

  Perpara se Edvini te diskutoje me Liken dhe Paloken ligjin per medaljet dhe pensionet e veteranit te LANC-it kriminal qe vrau me pabesi Aleatet angleze ne Kanalin e Korfuzit, keta BOSA mafioze me pare duhet t’i heqin titullin HERO kriminelit sadist Enver Hoxha, qe mbushi lumenj me gjak njeriu ne vendin tone dhe gjithashtu urgjentisht t’i marrin prapa medaljet e trimerise qe u dhane krimeneleve te Enverit Nexhmije Hoxhes dhe Vito Kapos me nje ushtri sigurimsash gjakatare nga pas si edhe t’u heqin pensionet shtese, sepse keto rezile bien ndesh me parimet e BE-se Antikomuniste ku kerkon te shkoje edhe vendi yne.

  Nga ana tjeter paralelisht duhet qe politika jone kombetare te zbardhe urgjentisht njollat e ZEZA te historise sone qe kane mbetur ne heshtje kriminale nga kalemxhinjte e Enverit qe nga Arben Puto e deri tek Paskal Milo me Pellumb Xhufken. Pasi te zbardhen keto njolla te ZEZA shteti dhe pushteti demokratik shqyptar duhet te zbuloje varret e viktimave te Enverit dhe jo t’i fshehe ato sic ka bere deri tani duke i dhene nje mesazh mjaft domethenes Botes Demokratike se Shqypnia gradualisht po shkeputet nha fanatizmi enverist qe e karakterizon si nje fis prej Afrike ZULU.

  Reply to this comment
 8. info analitike December 22, 17:40

  Balla qe dje i kendonte kenge xhaxhi enferrit sot i heq medaljet xhaxhi veteranit. Eh keto filizat e rinj qe rriti PPSH-ja, tani po japin frutet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim