Dekorimi i Gafur Mazrekut, vajza e Azem Hajdarit: Akt i shëmtuar

June 18, 2018 19:34

Dekorimi i Gafur Mazrekut, vajza e Azem Hajdarit: Akt i shëmtuar

 

Me 13 vota pro dhe 1 abstenim, Këshilli Bashkiak i Hasit shpalli Gafurr Mazrekun, “Qytetar Nderi”, me motivacionin “Personalitet Intelektual, me kontribut të pashoq ne Pushtetin Vendor”.

Gafur Mazrreku njihet si politikani që ka shkrehur një armë në ambientet e Parlamentit.

Ishte viti 1997 kur Mazreku, atëherë deputet i Partisë Socialiste, qëlloi në drejtim të rivalit të tij demokrat, Azem Hajdari, duke e plagosur atë.

Për këtë, Gafur Mazreku u dënua me 8 vjet burg, ndërsa 21 vjet më pas nderohet nga Këshilli Bashkiak i Hasit.

E bija e Azem Hajdarit, Rudina, tashmë deputete, tregon si e përjetoi këtë vendim.

“Ky është një akt i shëmtuar. Nuk dua t’i futem thellë shumë këtij debati, sepse i gjithë opinioni publik e di që ky është një akt shumë u shëmtuar për popullin shqiptar. Për vetë faktin se ky njeri ishte i pari që bëri një akt të tillë në Parlament. Ky është një njeri që është dënuar dhe është kriminel. Nuk ka hapësirë për të justifikuar këtë gjë. Por nga ana tjetër të mos harrojmë se ishte Azem Hajdari që e fali këtë njeri. Më vjen keq që ne po promovojmë që persona të tillë të lartësohen në këtë mënyrë”, u shpreh për Top Channel, Rudina Hajdari.

a.s/dita

June 18, 2018 19:34
Komento

14 Komente

 1. Aty June 18, 19:42

  Ti eshte mire te heshtesh,PSE nuk doni te rihapet gjyqi i vrasjes se babas tende,apo nuk do babà sali qe u la dhene cfare keni dashur.Po u rihap gjyqi shko e para atje te mesosh te verteten,kush Kane qene miqt e armiqt e bebes tat.

  Reply to this comment
 2. Referendum per arrestimin e koleres sali June 18, 19:59

  Ka akt mete shemtuar se banda e saliut me pisqollen azem qe shkatrruan dhe vodhen vendin.
  A e di ti moj bibe qe po ha djersen e shqiptareve qe re la yt at sherxhi dhe provokator.
  A e di ti qe saliu e perdorte ate si ja donte politika perca sundo.
  A e di ti so i ka bere paret ai me mamin tat.
  A e di ti cdo te thote korrupsion dhe prinderit e tu jane sinonim i korrupsionit.
  Lexoje pak se cfare shkruhet per keto monstra qe na mashtruan

  Reply to this comment
 3. Aliu nga Selenic June 18, 20:38

  T Goca e Azem Hajdarit je akoma e re dhe nuk e kupton akoma se c`fare do te thot Demokraci.
  Ti akoma nuk e kup[ton se c`fare do te thote drejtesi.
  Ti akoma nuk e dine se kush ishte babai yte dhe te vete mendja e vertet eshte “hero”
  Jo zonje Jo. Azemi yte ate ishte nje perbindesh i demokracise , nje kriminel i demokracvise. ishte antinjerzore. Kure ti te piqesh edhe ca e ta kuptoshe se kush ishte yte Ate athere ti do ta heqish ate buste me duar e tua dhe do ta dergojsh ne plehra.
  Ndersa per bemat qe ai ka ber ne popull ti pa tjeter qe do te biesh ne gjume para popullit shqiptar per krimet qe yte ate Azem Hajdari ja ka ber popullit shqiptare.!
  Keshtu qe me mire mos u merre me problemet e yte ate, pore veshgoje deri ne qelizat e fundit te veprimtaris se tikje kriminale. E pasta fshije nga tefteri.!
  Fati juaj qe baban nuk do tua lejoj ndergjegjeja qe ta kujtoni kure ti meson keto qe u thashe.!

  Reply to this comment
 4. kole shuli June 18, 21:00

  Dakort moj vajze e Azemit,moj deputete,nuk duhet te dekorohen kreminelet ,po a e dine kete Saliu dhe NIshani te partise ku militoni edhe ju qe nuk kane lkrminel pa dekoruar ata qe kane vrare djem e vajza te pa fajshem vetem se donin qe shqiperia te ishhte e lire,me dije e kulture.

  Reply to this comment
 5. fteri June 18, 21:03

  Po mir që e paska falë ,por Azemi e goditi e turpëroi Gafurrin publikisht nuk kshte sy e faqe të jetonte në shoqëri me nderë e integritet ,dhe goditja fizike është më e turpëshme se plumbi që ky i dha Azermit ,atëherë ky duhet të mos dekorohet ?..A’ është dekoruar edhe vetë A,Hjdari për krimet që ka bë ?,atëherë përse të mos dekorohet edhe Gafur Mazreku ?..

  Reply to this comment
 6. fatekeqesia jone keta June 18, 21:04

  Kriminelat heronje, por vetem ne njeren ane. Psh. Azem Hajdari hero i krimineleve, hajduteve dhe trafikanteve, ndersa Gafur Mazreku nje i perdhunuar nga krimineli Azem Hajdari . Ja, une jam pjese e publikut moj vajza e Azemit, deputete, Po Saliu ta beri Azemin çarçaf aq sa mundi dhe ti e jot’eme nuk ndiheni fare. Ju thoni shyqyr qe u vra Azemi qe rrojme ne mire. Juve nuk u dhimbset as vetja e jo me Azemi qe nuk ishte per tu dhimbsur. Pse merreni me keto pune kur kriminelet si te gjalle ashtu dhe te vdekur flasin.

  Reply to this comment
 7. ganiu June 18, 21:40

  Mi goca e Azomit, nuk është hera e parë që bëhen ndyrësira të tilla. Dhe tët atë e bënë “Pishtar demokracie”.
  Kështu është bota.

  Reply to this comment
 8. perkthyesi June 18, 22:38

  Ti besh kaq shume temenara Hajdarit dhe familjes se tij, eshte jo vetem humbje kohe, por dhe nje paradoks i jashtezakonshem, kur dihet nga te gjithe (perjashto ende ithtaret e tij llosha), se ku shkelte kemba e Hajdarit, aty derdhej gjaku. Raste te tilla jane rregjistruar ne kujtesen e njerezve, dhe ata sigurisht nuk i harrojne! Kurse nga familja, nuk pritet te kete reagim ndryshe, dhe kjo eshte e shpjegueshme!

  Reply to this comment
 9. Arch Investor shpk , pastrim parash June 18, 22:41

  Gafur Mazreku nuk duhet ta marre titullin jo per faktin se qelloi Hajdarin por pse nuk e vrau.

  Reply to this comment
 10. XXXL June 19, 01:15

  Moj ti vajza e Azemit, po a ka me kriminel se yt ate, kontrabandist armesh dhe killer, qe e qeroj pa asnje medyshje krimineli tjeter Sali Kara-xhic.
  Kjo eshte fatkeqesia shqiptare qe kriminelet dhe mafiozet e vertete nuk jane denuar por u ngrene monumente, pune qelbesirash.

  Reply to this comment
 11. Adih June 19, 13:28

  Moj deputete ,qe nuk e meriton fare ,fare ,fare ,Nuk te vjen turp , qe je me nje parti me Sali Berishen ,ku e ke me figure dhe me ze , Saliu eshte shprehur gjithe mellef kondra babait tend ,duke e akuzuar se Azem Hjdari ka qene spiun i felliqur i diktatures famekeqe te diktatures , prandaj mbytu ne shurren tende ,ti bashke me te teme . Rrace e ndyre..Kurse une jam i ofenduar ,dhe i perdhunuar ,kur ti e bija e azemit je deputete ,gjoja e te “djathes “Kohe shume te veshtira ,po jetojme ne njerezit e ndershem e me principe ,na i keni cuar e pjerdhur dinjitetin ne nul 0 …….???!!

  Reply to this comment
 12. Adih June 19, 13:29

  Moj deputete ,qe nuk e meriton fare ,fare ,fare ,Nuk te vjen turp , qe je me nje parti me Sali Berishen ,ku e ke me figure dhe me ze , Saliu eshte shprehur gjithe mellef kondra babait tend ,duke e akuzuar se Azem Hjdari ka qene spiun i felliqur i diktatures famekeqe te diktatures , prandaj mbytu ne shurren tende ,ti bashke me te teme . Rrace e ndyre..Kurse une jam i ofenduar ,dhe i perdhunuar ,kur ti e bija e azemit je deputete ,gjoja e te “djathtes “Kohe shume te veshtira ,po jetojme ne njerezit e ndershem e me principe ,na i keni cuar e pjerdhur dinjitetin ne nul 0 …….???!!

  Reply to this comment
 13. ak June 20, 02:39

  …KJO ESHTE E VOCKEK POR DKUSH TI TREGOJE SE AZEMI KA QENE THJESHTE NJE HORR.JO HERO…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*