Dekorohet Vito Kapo, qeveria i jep “Medaljen e Mirënjohjes” ish-ministres së Enver Hoxhës

December 6, 2014 09:42

Dekorohet Vito Kapo, qeveria i jep “Medaljen e Mirënjohjes” ish-ministres së Enver Hoxhës

Ish-anëtarja e Komitetit Qendror të PPSH-së, Vito Kapo është dekoruar nga qeveria me “Medaljen e Mirënjohjes” për kontributin si pjesëmarrëse në luftën për Çlirimin e atdheut nga pushtuesit nazi-fashistë.

Lajmi u pohua dje  nga e veja e Hysni Kapos, ish-udhëheqësit të lartë komunist, e cila falenderon hapur ekzekutivin e në veçanti ministren e Mbrojtjes, Mimi Kodheli për vlerësimin.

“Më në fund dikush u kujtua edhe për ne. Padyshim ndihem shumë e gëzuar dhe gjej rastin nëpërmjet kësaj mundësie që më jepni ju që të falenderoj qeverinë dhe në veçanti ministren e Mbrojtjes”, – shprehet Vito Kapo, ish-ministre e Industrisë së Lehtë në kohën e Enver Hoxhës dhe të Ramiz Alisë për “GSh”.

December 6, 2014 09:42
Komento

46 Komente

 1. plaku December 6, 09:46

  Per mua nje veprim i tille i qeverise eshte nje gabim.

  Reply to this comment
  • edi December 6, 16:16

   Eshte gabim se ti je nje idiot

   Por ky eshte nje veprim tamam human dhe i pergjegjeshem sepse ajo zonja i ka dhene Shqiperise Rinine e saj dhe te burit duke luftuar ne malet e Shqiperise kunder nazisteve, dhe edhe me vone ka punuar me ndershmeri per ndertimin e shoqerise moderne shqitpare duke cliruar nga fanatizmat ekstremiste fetare te ngelura nga periudha ottomane

   Ndaj Urime zonjes , dhe urime edhe Qeverise qe u kutjua edhe per ata qindra e mijera shqitpare
   te cilet sakrifikuan rinine, jeten e tyre dhe te femijeve te tyre , per te shpteruar Shqiperine nga kthetrat e Armiqve

   Reply to this comment
   • Tartufi December 6, 19:03

    @ edi
    O ti qe fati i jetes tende te dha te hashe vetem gjemb.
    Mir qe nuk meson e te gdhendesh,por dhe nuk hesht,qe mos te te
    mesojne te gjithe qe i takon nje krijese tjeter { hajvanit }
    Kthetrat dhe armiku per popullin shqiptar kane qene dhe jane
    barbarija e kuqe o gjembngrenes.

    Reply to this comment
    • roberto December 6, 22:10

     O Tartuh fashisti!
     E keqja e ketij vendi gjithmone kane qene TRADHETARET E VENDIT,qe bashkepunuan me te gjithe pushtuesit,qe nga turqit osmanllinj e deri tek pushtuesit nazi-fashiste e SHPELLARI SALI BERISHA!
     Komunistet pervec CLIRIMIT TE SHQIPERISE,NDERTUAN NJE SHTET MODERN,ME INDUSRTI E BUJQESI MODERNE,ME ARSIM E SHENDETESI PER POPULLIN DHE FALAS, NJE USHTRI MODERNE DHE TE AFTE T’U TREGONTE VENDIN CDO ARMIKU dhe nje SHTET DINJITOZ,qe u tregoi vendin te gjitha FUQIVE TE MEDHA TE BOTES!
     Tani i vdekur ENVER HOXHA NUK FLET ME,ndaj ju hani M…. sa te doni!!

     Reply to this comment
 2. lulimiri December 6, 09:57

  Cfare turpi. E kane bere edhe me poste flitet qe te mos hapej lajmi. Doreheqjen e menjehershme ministrja e mbrojtjes. Ka kohe qe po behej rehabilitimi i ketyre figurave te shpifura por njerezit nuk duan te shikojne.

  Reply to this comment
 3. "Horri i Bulevardit" December 6, 10:09

  Kur Vito Kapo doli ne sherbim te luftes dhe me prezencen e saj femerore, te jepte pershtypjen e nje europianeje te shkolluar, nenat dhe gjyshet e debilave qe e kundershtojne kete dekorim, rrinin mbyllur me akllaj ne dore, duke bere byrek, te mbuluara koke e kembe, si femrat ne Afganistanin e sotem.

  Reply to this comment
  • raimond vlonjati December 6, 16:38

   Bravo Edi Rama !

   Kjo eshte nje gje shume e mire dhe humane nga ana e qeverise —

   Ajo zonja i ka dhene Shqiperise rinine e saj dhe gjithe jeten e saj ka punuar me perkushtim
   dhe pa asnje shperblim per ket Shqiperi qe kemi sot , duke ndihmuar femren shqitpare qe te clirohej nga prangat e fanatizmave fetare

   Urime zonjes !

   Reply to this comment
 4. beni December 6, 10:15

  Do te inatoset nexhmija tani qe ortodoksja dekoron ortodoksen e tolerancen nderfetare qe vito kish nje burre mysliman si hysniun!

  Reply to this comment
 5. avrizuja December 6, 10:44

  VITO KAPO PERPARA SE TE ISHTE MINISTRE ISHTE SEKRETARE E ENVERIT

  qe u be bashkepuntore besnike ne te gjitha krimet e Enverit, perfshire ketu edhe vrasjen me pabesi te vellait te vet Alqi Kondi, te cilen nuk e ka zbardhur akoma historia, njesoj si te gjitha vrasjet e tjera makaber te MONSTRES Enver Hoxha. Pse keshtu Vito Kapo? Sepse i kishte zbathur BREKET perpara Don Zhuanit aventurier te bordellove te Frances Enver Hoxha qe kur ishte goce e re, sepse ky kurvar famoz albanez e kishte

  HALLATIN SA BLENDI FEVZIU SHTATIN

  Mimi Kodheli perpara se te dekoroje Dinosauret Gjakatare te Partise se Punes le t’i therrase trunit fanatik qe ishte po ajo Ministre Servile e cila pergatiti Mjekesin e Elbasanit per LHL-te e Asadit ne venin tone, prandaj askush ne Shqypni nuk i beson MORALIT te saj te FEBELIT albanez. Cudia eshte qe Edi Rama, Kryeministri Fuqiplote i Shqypnise komuniste hesht dhe po mendon si te laje duart si Pilati i Ponitit me kete mesele REZILI, prandaj edhe propozimi i nastradinit eshte:

  Le ta dekorojne enveristet dhe ta bejne HERO sic e mbajne Enverin edhe Hysni Kapon qe Enveri ja gjeti Vitos per burre te divorcuar sekretares se tij pasi e kishte perdorur paq kete budallacke sekretare te Kohes se Qepes.

  Reply to this comment
 6. Christ December 6, 11:14

  Nje gafe teper e rende e EDI RAMES !
  Keta nuk jane ne vete.
  I japin medalje nje ministreje te Enver Hoxhes – gruas se Hysni Kapos.
  Quo Vadis,Edi Rama!
  Shkeputu nga diktatura dhe stalinistet rreth teje.
  Sepse, keshtu, po shgenjen edhe mbeshtetesit e tu,me fanatike.
  (Mua per shembell)

  Reply to this comment
 7. Likja December 6, 11:22

  Vito KONDI ka po aq merite sa Sali BERISHA ne eleminimin fizik te Hysni Kapos ,ndaj edhe sot ndonese me vonese dekorohet nga Administratori i kesaj kolonie me medalje.Dyshtetesia e saj thote shume si edhe e Saliut!Ndaj do te qe me e udhes qe keta persona te mos dekorohen me imponim ne Shqiperi por le te ftohen nga Perandoria e te behen “Qytetar nderi” te qyteteve me te medha te perandorise.

  Reply to this comment
 8. Sapa December 6, 11:29

  Hajde qeveri hajde.Po ata qe u kalben burgjeve te komunizmit dhe u toturuan e u vrane po nga keta shoke?Atehere jepini edhe Nexhmijes se eshte njesoj!Do zoti ngrihen shpirtrat e tyre dhe ju lene pa gjume nate e dite!

  Reply to this comment
 9. Hm... December 6, 11:52

  o milet, mos llapni me per Enverin se dhe tani po beni te njejtin avazi si ai dmth germoni biografi. Nese ka qene partizane dhe ka patur ndonje merite te vecante ne lufte sepse kane qene me mijra ne te, ndoshta i takon nje dekorate. Nese nuk ka patur ndonje merite te vecante, shume gabim se ka dhe deshmore lufte qe ndoshta nuk kane dekorata. Pra te gjykohet rasti dhe jo origjina se lame nam sic lame nam gjysemshekulli. Pastaj per ‘meritat’ si ministre, eshte tjeter hesap..edhe gazeta nuk ka perse citon ‘ka qene kjo, ka qene ajo…’ hic fare te mos ja vare se ka boll halle te tjera ky popull. Po nuk heqim dore ne kollaj nga e shkreta biografi.. edhe sot, me hak pa hak po merremi me dhendrat, mbesat…lerini te bejne cfare te duan, eshte demokraci. Po shkelen ligjet, atehere as te mos fshihen pas biografise as te mos akuzohen me biografi…

  Reply to this comment
 10. ne emer te Migjenit te Math December 6, 12:18

  PKSH me vone PPSH e sot PSSH eshte krijuar neper ferra si hadutet e mshefun dhe nuk ndersshojne kurre as sstil as model se ashtu jane ADN te pa besse e mashtrues
  Edhe kjo dekorate e dhene vjedhurazi hajdutce flet per monstrat komuniste me se miri.
  Nesse e meritonte pse hajdutce e me poste?
  O TEMPORA O MORES
  Thote latini i gjore.Dergojani edhe Nexhmijes dy dekorata me poste nje per Enverin e nje per Nexhmijen megjithse nuk beoj se i kini lene pa gje

  Reply to this comment
 11. Tirana December 6, 12:26

  Shume mire kane bere thuhet se familja Kapo ka nenshtetsi Amerika qe nga viti 1970.

  Reply to this comment
 12. avrizuja December 6, 12:31

  EDI RAMA PO I TREGON GISHTIN E MESIT BE-SE DHE BOTES DEMOKRATIKE DHE ANTIKOMUNISTE

  Do kohe me pare nastradini pyeti Kryeministrin tone ne DITA:

  A ESHTE NE TEREZI EDI RAMA?

  kur quajti TRADHETARE ata qe nuk ishin dakord me 29 nentorin e ZI jugosllav qe implementoi MURTAJEN bolshevike ne trojet tona, epidemi qe po e vuajne shqyptaret deri me sot. Tani po dekoron sekretaren e Enverit Vito Kapo qe eshte bashkepuntore dhe bashkefajtore ne te gjitha krimet e MONSTRES albaneze qe per fatin e saj te mire ka mbetur akoma gjalle dhe pa u denuar nga Drejtesia 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit, si nje REZIL i politikes sone kombetare dhe si ASKUND ne vendet e tjera ish komuniste te Evropes Lindore. Cfare ka planifikuar Edi Rama me kete PROVOKIM te shemtuar ndaj viktimave te komunizmit me te eger stalinist ne vendin tone? Duke rehabilituar nje kriminele dhe bashfajtore te Enverit ne te gjitha krimet e tij, bile duke i falur MONSTRES gjakatare edhe krimin monstruoz per vrasjen e pebese te vellait te saj Alqi Kondi, te fshehur me kujdes nga kalemxhinjte e historise shqyptare, pra me kete PROVOKIM debil per nje vend qe po i lutet Evropes per ta antarsuar dhe integruar Edi Rama nuk ben gje tjeter vecse:

  PO I TREGON GISHTIN E MESIT BE-SE DHE BOTES DEMOKRATIKE DHE ANTIKOMUNISTE

  Reply to this comment
 13. Metodik December 6, 12:38

  Me Kushtetute e me ligjet qe kemi, nuk ka tager ministrite te japin dekorata. Qeveria apo Kodheli te ndryshojne ligjin ne Kuvend, pastaj te dekorojne edhe Haxhi Qamilin po deshen, por aktualisht ligji qe kemi e ndalon dekorimin nga ministrite. Mrika ka shkelur ligjin me dekorimin, pavaresisht personit VIP qe ja ka dhene.

  Reply to this comment
 14. Noli December 6, 12:42

  Politikanet tane bejne mire qe martohen brenda gjinise.

  Reply to this comment
 15. mc Artan December 6, 12:56

  Vendimi diskretitues i Qeverise dhe Mimi Kodhelit dhene Vito Kapos kondi ajo dhe klani i saj kane qene ne sherbim te diktatures dhe moskes per dekada dhe jo ne sherbim te Shqiperise por te krimeve antinjerezore dhe varferise qe vazhdon ende, te gjithe e dine se kush eshte mimi kodheli nena gezime vata mikeshe e sul bahollit per shume vite vartese e vito kapos nders i ati pjerin vata ambasdor ne Mosk dhe ne vitet 90 udherrefyes i Sali Berishes ne sherbim te ruseve per kete e motra Alba Vata u punesua ne Ministrine e Jashtme ne ate kohe ndersa Mrika si shperblim klanet e katapultuan ne kryesine e PS e dime sa e emancipuar eshte per nga nena dhe babai familje te ulta komuniste medioker

  Reply to this comment
 16. avrizuja December 6, 13:17

  PO KU JE MOJ OPOZITA QE TE RENTE PIKA!

  Edi Rama me enveristet bolshevike pas tij po leshojne si raketa komuniste PROVOKIM pa PROVOKIMI per antarsimin e vendit ne BE duke i treguar gishtin e mesit Evropes Antikomuniste dhe Demokarike me dekorata REZILI per kriminelet e Partise se Punes dhe opozita shqyptare e Saliut dhe e sekserit te tij kamarier Rinasi jo vetem qe hesht si peshk, por i mban ison komunisteve te qeverise duke bere homazhe madheshtore tek Varrezat e xhelateve te Enverit per 29 nentorin e ZI jugosllav qe implementoi MURTAJEN bolshevike ne trojet tona.

  Prandaj edhe ne te masakruarit, te denuarit dhe te persekutuarit nga regjimi gjakatar te Enver Hoxhes qe eshte edhe MONSTRA e ambasadorit Arvizu po vajtojme sot me lot prej verteti, jo si lotet e krokodilit te Mimi Kodhelit per Vita Kapon, sepse na qan shpirti per Vatanin qe po bie ne gropen e ZEZE komuniste me nje shpejtesi te papare edhe sepse opozita shqyptare ka rene ne duart e mafies enveriste te Sali Komunistit me banditet e tij hileqare.

  Reply to this comment
  • plaku December 6, 15:13

   avrizuja,
   Komunizmi nuk kthehet me ne Shqiperi sepse jane bere ndryshime te medha si :

   _ Lejohet prona private
   _ Lejohet feja
   _ Ka pluralizem politik
   _ Ka liri te mediave shtypi dhe tv, lejohen demostratat, liri fjale etj.
   _ Kemi ekonomi socjlae tregu dhe jo ekonomi shteterore te centralizuar.
   _ Eshte eleminuar teoria e luftes se klasave si force levizese e shoqerise.

   Pershendetje

   Reply to this comment
   • persekutuar-denuar December 6, 15:36

    Nuk ka dyshim per arritjet e Demokracise shqyptare 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit o plaku ithtari i takses famoze PROGRESIVE te Edi Rames pa kurfare prodhimi kombetar, por njekohesisht duhet te veme ne dukje, se vendet e tjera ish komuniste te Kampit Socialist satelite te BRSS-se i kishin te gjitha keto arritje qe ne vitin 1956:

    – leja per te mbajtur prone private
    – leja per te mbajtur fene sipas besimit
    – leja per te llapur sipas deshires
    – leja per te krijuar parti disidentesh

    por te gjitha ne kontrollin dhe syrin vigjilent te Partive Komuniste dhe te Sigurimit te Shtetit, prandaj edhe u ngriten hungarezet ne vitin 1956 dhe cekoslovaket bashke me polaket ne vitin 1968 ne nje OPOZITE REALE kunder tiranise bolshevike, por qe per fatin e keq te tyre u mbyten ne gjak nga tanket ruse. Prandaj edhe keto vende “harruan” te paret 29 nentoret e tyre te ZINJ dhe LANC-et e tyre kriminale dhe u vune ne radhe me vrap lepri per t’ju bashkuar BE-se Antikomuniste dhe Demokratike, ne dallim nga Shqypnia enveriste e Kohes se Qepes qe i jep dekorata krimineles bashkefajtore te Enver Hoxhes dhe Hysni Kapos, Vito Kondi ne te gjitha krimet e tij kryesore perfshire ketu edhe ne krimin e pabese ne vrasjen e vellait te saj idealist Alqi Kondi.

    Reply to this comment
 17. Sokrat Marina December 6, 14:27

  Shume mire ! Shume drejte kini vepruar ! Kur Vito Kapo luftonte qe ne moshe te re per clirimin e vendit ,ju spurdhjaket e atyre qe u fshehen nen fustanin e grave nuk kishit lindur akaoma ,ose kishit lindur e shurren e benit ne breke. Pa me thoni ,ku qendron e keqa ne jeten e kesaj gruaje ?

  Reply to this comment
  • persekutuar-denuar December 6, 15:45

   TA THOTE NASTRADINI O FANATIKU DEBIL ENVERIST:

   E keqja me e madhe e seklretares se Enverit Vito Kapo ishte qe kishte rene ne dashuri te vertete me kete MONSTER me fytyre njeriu qe quhej Enver Hoxha dhe nuk kishte mbaruar asnje shkolle dhe nuk kishte asnje dipllome ne xhep sepse i kishte harxhuar lekat e kunatit te vet fashist dhe kolaboracionist Bahri Omari me kurvat e rrugeve dhe me prostitutat e bordellove ne France dhe kur u kthye nga ambasada e Zogut ne Bruksel dhe endej rrugeve te Tiranes si levend i papune i duhej nje sekretare e re dhe e pamshme qe te mos harronte zanatin e vjeter. Por historia nuk mbaron me kaq. E keqja e vertete me e madhe e Vito Kondit ishte kur spiunoi tek BOSI i saj punedhenes bukurosh qe kishte rene ne dashuri komuniste, vellane e vet Alqi Kondin per puc kunder Partise dhe ne kete menyre e paracaktoi fatin e tij me nje aksident automobilistik ne bulevard ne mes te Tiranes se zbrazur, pak a shume sic e pesuan shume te tjere nga Vasil shanto, Nako Spiro, Lym Keta e deri tek Mehmet Shehu me shume shoke komuniste nga pas.

   Reply to this comment
  • mc Artan December 6, 16:56

   E keqa eshte se vita eshte simbol i komunizimit qe ka vrare mijra Shqiptare dhe mbolli varferine Vito eshte simbol i klanit kapo apo kondi qe kane bere gjithcka ne sherbim te Serbise dhe Greqise kunder Shqiperise Vito eshte gruaja e pare qe takoj Gadafin dhe lidh me te marreveshjen per kontrabanden e armeve qe ka mbajtur gjalle klanin e saj sa per luften e dime ne sokratia sa luftetare ka lindur zagoria

   Reply to this comment
 18. lili December 6, 14:37

  Ky la/j e kenaq sali berishen,qe nuk guxoj me bâ kete per shokun kapo!

  Reply to this comment
 19. Tartufi December 6, 16:03

  Emo u var nje teneqe,nuk ju dha qese me flori. Po do qe te tallesh me nje njeri,vari nje
  teneqe ne gjoks dhe e ke bene per te qeshur. Kesaj jane varur teneqera nga dylberi per
  c do vit te kujtimit te pa haruar. Ju shtua dhe nje pafylle tjeter.

  Reply to this comment
 20. Vëzhguesi F December 6, 16:14

  O njerez! Nuk do te beheni te tille nese nuk ndaheni njehere e mire nga idiotesite qe parcelizojne dhe kerkojne te mohojne apo te privatizojne ne menyren me te paskrupullt meritat e secilit ne kohe te caktuara.
  Me sa po lexoj ajo nuk po dekorohet si ish minister e nomenklatures se kuqe, por ka marre nje medalje mirenjohje per meritat ne Luften e Madhe Antifashiste Nacional-Çlirimtare, per kontributin dhe luften e saj deri ne çlirimine vendit nga okupatoret dhe tradhetaret e vendit.
  Po pse me mendesite e antikapatit te institucionit te presidentit do te ndertohet demokracia duke dekoruar llumin dhe bashkepunetoret e nazifashizmit?!
  Luften nuk e ben “avrizute”, “nastradinet”, “ura e kastraveceve”, “te pjerdhur te denuarit” qe eshte vetem nje person, i cili perfaqeson pinjollet me te zinj te bashkepunetorve dhe bashkevrasesit nazifashiste dhe plehrat e sistemiut qe shkoi me bythelepirjet e tij qe sot kerkon t’i peshtyje, apo keta debilet e tjere qe çajne derrasa kot qe kerkojne t’u tregojne kopetencat apo çkane te drejta antaret e kabinetit qeveritar.
  O burra “trimat ” e Hysni Lepemnices kane marre yrysh si te paret e tyre dikur qe shkuan per lesh se donin te vidhnin depot e italianit kur kishte kapitulluar italia fashiste e musolinit.
  Burracaker te ndyre, matrapaze dhe delenxhilere qe prisni si dhelpra se ku do t’i bien topet dashit.
  Po nuk behet shteti i se drejtes dhe nuk mund te jem i vend demokratik si gjithe europa, me mendesite e ketyre qe nga njera ane vetequhen te persekutuar dhe nga ana tjeter , si fare e keqe qe eshte nuk bene dot pa qenllekun e luftes klasore, sepse ate metode njeh dhe ate kerkon te zbatoje.
  Shapin nga sheqeri e ka ndare qendrimi ndaj luftes dhe pushtuesit dhe nuk mbeti ta komentojne pinjollet e bashkepunetoreve te pushtuesit dhe bythelepiresit e sistemit komunist qe jane konvertuar ne antikomunist.

  Reply to this comment
  • Tartufi December 6, 19:14

   O vezhguesi , une mendoi se pjesa me e madhe e ketij forumi e ndan
   shapin nga sheqeri,por ti qe i takon llumit nga mbeturina e llumit te madh te se
   kaluares,nuk e ndan dot kush eshte shapi dhe kush eshte sheqeri.

   Reply to this comment
   • Vëzhguesi F December 7, 00:22

    Tartuf tuafi! Je nje lloj morri por nga ata morrat e kuq qe kane mikrobin e tifos. Ti duhesh shfarosur me çdo kusht me hekzaklor cikloheksan. E di kur e nxjerr gozhden me mua (ose mund ta fuse shume me thelle) nese rastisim ndonjehere, ku i dihet, kelysh bastardesh. Komenti i mesiperm i imi eshte tamam per tipa te qelbur dhe halabake te pandreqshem sojit tend.

    Reply to this comment
 21. iri December 6, 16:40

  Veprim shume I drejte bile I vonuar per medaljen qe qeveria I ka dhene z Kapo.Kjo zonje u ropat luftoi punoi per kete vend, si rralle femer ne kete vend e jo vetem por edhe familja e origjines apo e burrit jane krenaria e luftes anti fashiste .Tani pas vdekjes dalin disa burrece , te mundur , te humbur e bythe shitur tek nazisto fashistet si kolaboracioniste e tradhetare, shajne injorojne cpifin e baltosin si pa te keq.Po mire kam nje pyetje :Kush ka kontribuar me shume , ai mbret muti qe vodhi e shiti vendin e tij e qe vrau patriotet me te mire te vendit , e qe ju I ngritet monument,apo familja Kapo,,.?Ke nderoni ju more te pacipe ju qe se njihni as luften e as deshmoret e as gje te mire te bere ne kete vend, duke folur me gojen e poshteme ? Turpi do bjere mbi ju .Koha e proves mbaroi me 1944, aty u ndane hesapet mes atdhedashesve dhe mercenareve kuislinge.Kam nje kritike per ministrine e mbrojtjes qe nuk I dha nje dekorate llapaqeneve me nick arvizu dhe nastradinit ne mungese le te marin gishtin e mesit , atje tek vendi, si mirenjohje per bastarde kombetare te historise

  Reply to this comment
  • ENEA December 6, 22:14

   DELETED

   Reply to this comment
  • avrizuja December 6, 22:17

   Nuk e do nastradini dekoraten e enveristes se kamufluar Mimi Kodheli se eshte pa moral kjo zonje qe deshi te sillte ne Shqypni, ne Mjekes te Elbasanit LHL-te e llahtarshme te Asadit me te cilen e tregoi sesa i dhimbsen shqyptaret dhe Vatani.
   Sa per dijenine tende nastradini ka dekorata dhe medalje te tjera nga Demokracia Perendimor dhe pasaporte amerikane ne xhep si pinjoll i familjeve intelektuale shqyptare qe Enver Hoxha me Vito Kapon i masakruan dhe i vrane duke i grabitur pasurite dhe pronat si PREDATORE gjakatare, por ketu ceshtja qe shtrohet eshte parimore dhe jo personale me fyerje banale. Dhe kjo veshtje parimore sic e kane pyetur shume komentues ne kete faqe elektronike te gazetes DITA mund te formulohet shkurt si me poshte vijon:

   MIRE VITO KAPON E ENVERIT

   qe Kodheli dhe Edvini e dekruan per trimeri, po:

   Fiqeret Shehu,
   Liri Gega,
   Liri Belishova

   dhe shume komuniste te tjera me te moralshme se sekratarja e Enver Hoxhes Vito Kapo, nuk meritojne edhe ato nje medalje trimerie nga Mimi Kodheli dhe Edvin Rama? Te pakten keto zonja partizane luftuan me te vertet per nje ideal qe rezultoi nje ideal i gabuar totalisht sepse infektoi Vatanin me MURTAJEN bolshevike qe ja injektoi Jugosllavia e Titos, nderkohe qe Vito Kapo jo vetem qe ja kishte zbathur BREKET Enver Hoxhes, por spiunoi tek Partia e Punes edhe vellane e vet idealist Alqi Kondi qe vdiq ne nje katastrofe automobilistike ne bulevardin e zbarzur dhe bosh te Tiranes para Ambasades sovjetike, pas a shume si Lym Keta, Nako Spiru, Vasil Shanto deri tek Mehmet Shehu. Kur i japin budallackes megalomane Vito Kapo medalje trimerie duhet t’i japin edhe Mata Harit shqyptar Eleni Pashkos te njejten medalje trimerie se ka zbuluar ne krevatin e saj shume ARMIQ te Partise dhe Popullit, bile spiunoi edhe kjo vjeher e Genc Rulit dhe Rajmonda Bulkut burrin e vet Josif Pashko tek Enver Hoxha per puc kunder Partise, njesoj si Vito Kapo per vellane e vet.

   A E SHIKONI SA MEDALJE DUHET TE SHPERNDAJE MIMI KODHELI E EDVINIT?

   Reply to this comment
 22. plaku December 6, 17:18

  edi,
  Ajo zonja ka qene aneteare e KQPPSh dhe ka ngritur gjithmone doren kur jane denuar pa te drejte nga partia komunistet reformatore. Jam dakod qe ajo zonja ka kontribuar per shpetimin e Shqiperise nga kthetrat e armiqve te jashtem por ama ka ndihmuar se bashku me burrin dhe familjen per torturimin dhe burgosjen e pjeses tjeter te popullit qe ishin kunder diktatures dhe luftes se ndyre te klasave. Me e bukura ishte se kjo zonja ishte dakord me budallallekun : “Diktatura e proletarjatit eshte demokraci e vertete” ose me budallallekun tjeter qe : “Neve hedhim valla ne gojen e ujkut dhe bare do te hame dhe nga parimet ( e leshit ) nuk heqim dore.
  Mendoj se qeveria duhet te vinte ne kandar aktivitetin e plote te kesaj shoqeje te kohes se luftes dhe te kohes se diktaures.Mua me duket fyese shprehja e saj : ” Më në fund dikush u kujtua edhe për ne.”
  Pershendetje

  Reply to this comment
  • avrizuja December 6, 23:38

   Sapo behesha gadi te dergoja nje shkrim te posacem me titull:

   KUR TE PRODHOJE SHQYPTARI OREN ZVICERIANE LE TE PAGUAJE TAKSEN PROGRESIVE TE EDVINIT

   por me parakalove me kete shkrim duke me nderuar mendjen se tregove qe debati me nastradinin te ka ndikuar te kuptosh te VERTETEN. Ndryshe shikoji keta shtrembaluqe enveriste te pandreqshem ne DITA me emera te shemtuar Vezhgues-Vigjelues F, Horra-Morra te kuq Bulevardi, Iri-Neti Interneti, o Zot sa emra te shemtuar qe jane dhe krahasoji me emerat e bukra te demokracise si nastradini, avrizuja, perkthyesi, te persekutuem, tartufi i Molierit te pavdekshem qe jane si i bukri i Dheut dhe degjoji keto qe po te them:

   GEZOJU NE PENSIONIN E PLEQERISE ZVICRES KAPITALISTE DHE TE PA-ANGAZHUAR SI NJE LULE E BUKUR MALI

   dhe mos u ysht nga lajkat e UJQERVE enveriste qe kane hedhur persiper lekuren e DELES per te kthyer Kohen e Qepes te Enver Hoxhes ne vendin tone.

   Reply to this comment
   • plaku December 7, 01:56

    arvizuja,
    Ne lidhje me Zvicren, mos harro thenjen e popullit tone se nuk eshte flori gjithshka qe shkelqen. Me vjen keq por, sic ta kam thene edh here te tjera komunizmi nuk vjen kurre ne Shqiperi sepse nuk egzistojne me bazat e komunizmit dhe konkretisht :
    _ Lejohet prona private
    _ Lejohet feja
    _ Ka pluralizem politik
    _ Ka liri te mediave ( shtypi, tv etj), lejohen demostratat, liri fjale etj.
    _ Kemi ekonomi socjlae tregu dhe jo ekonomi shtetrore te centralizuar.
    _ Eshte eleminuar teoria e luftes se klasave si force levizese e shoqerise.

    Te uroj nje dite te djele te kendeshme.

    Reply to this comment
 23. December 6, 18:18

  Dekoroni edhe burrin e saj ,njekohesisht edhe kapon e burrit dhe jeni te lare. Apo keta nuk paskan pas piken e turpit , po Vito,burri i saj , kapua e burrit te saj dhe te gjitha shoqet e asaj partie i kane duart te lara me gjakun e Shqiptareve o njereeeeeeeez . Futuni mer derra ne rrugen e Zotit se late nam.

  Reply to this comment
 24. alfade December 6, 22:19

  Po ku e gjete Mimi shoqen, me falni zonjen Vito per ta dekoruar ! A e di Ti sa dekorata ka
  marre shoqja Vito nga Enveri dhe Hisniu moj e uruara Mimi ?! E po ke c’i thua kesaj ‘.Zo-
  nje nga Qyteti ” ?!

  Reply to this comment
 25. alfade December 6, 22:23

  Z. Mimi, edhe kur te behet ne te ardhmen Sali Berishovici PRESIDENT , me siguri do ta
  dekoroi perseri shoqen Vito ! Helbete , dekoratat shkojne atje ku jane mesuar t’i mbajne!
  Nje dite te bukur Vicidolasi do te dekoroi edhe mikun e tij qe i ka sherbyer per vite me
  radhe….. Dihet cilin …..!!!

  Reply to this comment
 26. M A R K O December 7, 01:00

  Mire ka bere. Ka konsesusin e Berishes. Ai ka mbajt shurren burrit te saj si te mos dekorohet e shoqja.

  Reply to this comment
 27. usa December 7, 03:13

  kjo eshte si ti japesh ministrave te hitlerit medalje.zonja ministre duhet ta dije besoj se vito kapo ka qen besnike e bindur e enver hoxhes

  Reply to this comment
 28. DIANA December 7, 10:44

  Edhe per mua eshte nje gabim shume i madh.Pse cfare beri me shume se anetaret e tjere te komitetit qendror apo ministrat e tjere? Asgje.Qe me e perkedhelur.Sot dekorohet …e perse? Qe nuk doli kunder partise se vet ? Lehtesira ka patur edhe pas demokracise…duke filluar qe nga strehimi…tani edhe medalja…E te thone pastaj Rilindadit ,se nuk kane asgje te perbashket me partine e punes…Jane pjelle e keqe e saj.E pastaj hedhin gurin e fshehin doren…ngrene fotot e diktatorit,matin pulsin popullor dhe fshihen e s’dine gje kur u terhiqet veshi.ASGJE NUK KA NDRYSHUAR:Mrika, mesa duket do ti kete patur ndonje borxh te vjeter (meqe mund te kete marre ndonje medalje gjyshi piktor)..dhe ja shperbleu keshtu Vitos.Shyqyr qe Dulla s’eshte gjalle se ku do ti vinte gjithe medaljet qe do ti jepte Rilindja!

  Reply to this comment
 29. s'ka rendesi December 7, 15:12

  Akoma me slloganet e Enverit ti o i mjere. Kur te tredhin mendjen nuk mund te kesh me mendje pjellore. Ke patur 24 vjet kohe per te kuptuar se ne cmjerim e kishte zhytur Shqiperine dhe vazhdon te besosh se Shqiperia ishte shkemb garaniti buze adriatikut ose kopsht i lulezuar buze adriatikut, sipas rastit, por kur te kane tredhur mendjen me ideologji komuniste nuk mund te kuptosh me realitetin. Po te ishin aq moderne ato qe thua nuk katandiseshim ne ate mjerim te fund viteve ’80 ku prej muajsh nuk shihnim asnje koker molle ne vitirinat e dyqanve ku binte miu dhe thyente koken. Po te ishim aq mire nuk mernin arratine miliona shqiptare. Edhe Hitleri e mori ne periudhen me te zeze te Gjermanise ku mjerimi kishte kllaposur cdo gjerman, por ne pak vite e nxorri Gjermanine nga ky mjerim dhe e beri kombin me te prosperuar ne Evrope dhe matej me Ameriken per nivelin e mireqenies. Kete e beri vetem ne 6 apo 7 vite. Me logjiken e mjeraneve si puna jote, Gjermanet duhet te jene krenare per Hitlerin, bile me shume se komunistet si puna jote per Enverin sepse tek e fundit Hitleri nuk vrau Gjermanet por armiqte e vendit, sipas mendjes se tij. Edhe ti vazhdon te flasesh per armiqte e vendit, sikur ta kesh pasur trurin ne ngrirje qe prej epokes se Enverit dhe sapo ta kane kthyer prape pas 30 vitesh. Po pse, Greqia qe nuk qeverisej nga komunizmi nuk kishte Hidrocentrale, bujqesi moderne, ushtri moderne? A nuk i kishin te gjithe ata, qe ti i quan armiqte e vendit, bujqesite dhe ushtrite moderne, arsim modern bile te gjitha keto shume here me te mira se Shqiperia. Po te flas per Greqine dhe jo per ndonje vend tjeter si Italia, sepse edhe Greqia pas Luftes ishte ne nje situate mjerane si edhe e Shqiperise. Konkluzioni ishte se 45 vjete pas Clirimit ishim ne te mjeret qe morem rruget maleve per te emigruar dhe jo e kunderta. Po te ishim kaq te prosperuar dhe moderne pse nuk erdhen Greket apo Italianet tek ne, ne kopshtin lulezuar buze Adriatikut.
  Jam i sigurt qe ndonje i tredhur menderisht si puna jote do pergjigjet se ne ishim ne zero dhe Enveri na coi deri diku. Une do tjua thoja atyre qe e mendojne keshtu qe ne 45 vjet, me tere ato buriem dhe mund te shqiptareve ne duhet te ishim si Zvicra dhe jo si Uganda. Te mos flasim fare per 6000 mijet te vraret dhe 60 mije te internuarit po nga Regjimi i Enver Hoxhes. Ne fund te fundit ai qe qeveris eshte atje per te qeverisur mire, dmth qe te kanalizoje dhe orientoje energjite dhe pasurite e nje vendi ne menyren sa me te drejte dhe te mire, ku qellim final eshte prosperiteti i vendit. Faktin qe nje vend ben hidrocentrale eshte merite e mundit te popullit se ai qe qeveris nuk detyre tjeter: nese bota siguron energji elektrike me burime te ndryshme, atehere ti nuk me vazhdosh te jetosh me kandile vaji se nuk do mbijetosh dot ose do jetosh ne mjerim. Ceshtja eshte deri ne c’nivel e ngre mireqenien e nje vendi dhe sa i lire dhe prosperuar eshte ai vend qe dikush e mer persiper ta drejtoje. Ne kete aspekt, ne perjetuam nje katastrofe historike. Pasoja e kesaj katastrofe eshte edhe mendja jote e tredhur dhe te gjithe atyre “vetereanve” me fotot e Enverit, te cilet ne 1944 ishin 1 deri ne 5 vjec.

  Reply to this comment
 30. macukull May 3, 17:37

  bandes se kuqe…buces se bandes komuniste,,,medaljet i japin kelyshet e tyre…..po cfare lufte bene keta basdarde komuniste…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim