Dekorohet Vito Kapo, qeveria i jep “Medaljen e Mirënjohjes” ish-ministres së Enver Hoxhës

December 6, 2014 09:42

Dekorohet Vito Kapo, qeveria i jep “Medaljen e Mirënjohjes” ish-ministres së Enver Hoxhës

Ish-anëtarja e Komitetit Qendror të PPSH-së, Vito Kapo është dekoruar nga qeveria me “Medaljen e Mirënjohjes” për kontributin si pjesëmarrëse në luftën për Çlirimin e atdheut nga pushtuesit nazi-fashistë.

Lajmi u pohua dje  nga e veja e Hysni Kapos, ish-udhëheqësit të lartë komunist, e cila falenderon hapur ekzekutivin e në veçanti ministren e Mbrojtjes, Mimi Kodheli për vlerësimin.

“Më në fund dikush u kujtua edhe për ne. Padyshim ndihem shumë e gëzuar dhe gjej rastin nëpërmjet kësaj mundësie që më jepni ju që të falenderoj qeverinë dhe në veçanti ministren e Mbrojtjes”, – shprehet Vito Kapo, ish-ministre e Industrisë së Lehtë në kohën e Enver Hoxhës dhe të Ramiz Alisë për “GSh”.

December 6, 2014 09:42
Komento

46 Komente

 1. plaku December 6, 09:46

  Per mua nje veprim i tille i qeverise eshte nje gabim.

  Reply to this comment
  • edi December 6, 16:16

   Eshte gabim se ti je nje idiot

   Por ky eshte nje veprim tamam human dhe i pergjegjeshem sepse ajo zonja i ka dhene Shqiperise Rinine e saj dhe te burit duke luftuar ne malet e Shqiperise kunder nazisteve, dhe edhe me vone ka punuar me ndershmeri per ndertimin e shoqerise moderne shqitpare duke cliruar nga fanatizmat ekstremiste fetare te ngelura nga periudha ottomane

   Ndaj Urime zonjes , dhe urime edhe Qeverise qe u kutjua edhe per ata qindra e mijera shqitpare
   te cilet sakrifikuan rinine, jeten e tyre dhe te femijeve te tyre , per te shpteruar Shqiperine nga kthetrat e Armiqve

   Reply to this comment
   • Tartufi December 6, 19:03

    @ edi
    O ti qe fati i jetes tende te dha te hashe vetem gjemb.
    Mir qe nuk meson e te gdhendesh,por dhe nuk hesht,qe mos te te
    mesojne te gjithe qe i takon nje krijese tjeter { hajvanit }
    Kthetrat dhe armiku per popullin shqiptar kane qene dhe jane
    barbarija e kuqe o gjembngrenes.

    Reply to this comment
    • roberto December 6, 22:10

     O Tartuh fashisti!
     E keqja e ketij vendi gjithmone kane qene TRADHETARET E VENDIT,qe bashkepunuan me te gjithe pushtuesit,qe nga turqit osmanllinj e deri tek pushtuesit nazi-fashiste e SHPELLARI SALI BERISHA!
     Komunistet pervec CLIRIMIT TE SHQIPERISE,NDERTUAN NJE SHTET MODERN,ME INDUSRTI E BUJQESI MODERNE,ME ARSIM E SHENDETESI PER POPULLIN DHE FALAS, NJE USHTRI MODERNE DHE TE AFTE T’U TREGONTE VENDIN CDO ARMIKU dhe nje SHTET DINJITOZ,qe u tregoi vendin te gjitha FUQIVE TE MEDHA TE BOTES!
     Tani i vdekur ENVER HOXHA NUK FLET ME,ndaj ju hani M…. sa te doni!!

     Reply to this comment
 2. lulimiri December 6, 09:57

  Cfare turpi. E kane bere edhe me poste flitet qe te mos hapej lajmi. Doreheqjen e menjehershme ministrja e mbrojtjes. Ka kohe qe po behej rehabilitimi i ketyre figurave te shpifura por njerezit nuk duan te shikojne.

  Reply to this comment
 3. "Horri i Bulevardit" December 6, 10:09

  Kur Vito Kapo doli ne sherbim te luftes dhe me prezencen e saj femerore, te jepte pershtypjen e nje europianeje te shkolluar, nenat dhe gjyshet e debilave qe e kundershtojne kete dekorim, rrinin mbyllur me akllaj ne dore, duke bere byrek, te mbuluara koke e kembe, si femrat ne Afganistanin e sotem.

  Reply to this comment
  • raimond vlonjati December 6, 16:38

   Bravo Edi Rama !

   Kjo eshte nje gje shume e mire dhe humane nga ana e qeverise —

   Ajo zonja i ka dhene Shqiperise rinine e saj dhe gjithe jeten e saj ka punuar me perkushtim
   dhe pa asnje shperblim per ket Shqiperi qe kemi sot , duke ndihmuar femren shqitpare qe te clirohej nga prangat e fanatizmave fetare

   Urime zonjes !

   Reply to this comment
 4. beni December 6, 10:15

  Do te inatoset nexhmija tani qe ortodoksja dekoron ortodoksen e tolerancen nderfetare qe vito kish nje burre mysliman si hysniun!

  Reply to this comment
 5. avrizuja December 6, 10:44

  VITO KAPO PERPARA SE TE ISHTE MINISTRE ISHTE SEKRETARE E ENVERIT

  qe u be bashkepuntore besnike ne te gjitha krimet e Enverit, perfshire ketu edhe vrasjen me pabesi te vellait te vet Alqi Kondi, te cilen nuk e ka zbardhur akoma historia, njesoj si te gjitha vrasjet e tjera makaber te MONSTRES Enver Hoxha. Pse keshtu Vito Kapo? Sepse i kishte zbathur BREKET perpara Don Zhuanit aventurier te bordellove te Frances Enver Hoxha qe kur ishte goce e re, sepse ky kurvar famoz albanez e kishte

  HALLATIN SA BLENDI FEVZIU SHTATIN

  Mimi Kodheli perpara se te dekoroje Dinosauret Gjakatare te Partise se Punes le t’i therrase trunit fanatik qe ishte po ajo Ministre Servile e cila pergatiti Mjekesin e Elbasanit per LHL-te e Asadit ne venin tone, prandaj askush ne Shqypni nuk i beson MORALIT te saj te FEBELIT albanez. Cudia eshte qe Edi Rama, Kryeministri Fuqiplote i Shqypnise komuniste hesht dhe po mendon si te laje duart si Pilati i Ponitit me kete mesele REZILI, prandaj edhe propozimi i nastradinit eshte:

  Le ta dekorojne enveristet dhe ta bejne HERO sic e mbajne Enverin edhe Hysni Kapon qe Enveri ja gjeti Vitos per burre te divorcuar sekretares se tij pasi e kishte perdorur paq kete budallacke sekretare te Kohes se Qepes.

  Reply to this comment
 6. Christ December 6, 11:14

  Nje gafe teper e rende e EDI RAMES !
  Keta nuk jane ne vete.
  I japin medalje nje ministreje te Enver Hoxhes – gruas se Hysni Kapos.
  Quo Vadis,Edi Rama!
  Shkeputu nga diktatura dhe stalinistet rreth teje.
  Sepse, keshtu, po shgenjen edhe mbeshtetesit e tu,me fanatike.
  (Mua per shembell)

  Reply to this comment
 7. Likja December 6, 11:22

  Vito KONDI ka po aq merite sa Sali BERISHA ne eleminimin fizik te Hysni Kapos ,ndaj edhe sot ndonese me vonese dekorohet nga Administratori i kesaj kolonie me medalje.Dyshtetesia e saj thote shume si edhe e Saliut!Ndaj do te qe me e udhes qe keta persona te mos dekorohen me imponim ne Shqiperi por le te ftohen nga Perandoria e te behen “Qytetar nderi” te qyteteve me te medha te perandorise.

  Reply to this comment
 8. Sapa December 6, 11:29

  Hajde qeveri hajde.Po ata qe u kalben burgjeve te komunizmit dhe u toturuan e u vrane po nga keta shoke?Atehere jepini edhe Nexhmijes se eshte njesoj!Do zoti ngrihen shpirtrat e tyre dhe ju lene pa gjume nate e dite!

  Reply to this comment
 9. Hm... December 6, 11:52

  o milet, mos llapni me per Enverin se dhe tani po beni te njejtin avazi si ai dmth germoni biografi. Nese ka qene partizane dhe ka patur ndonje merite te vecante ne lufte sepse kane qene me mijra ne te, ndoshta i takon nje dekorate. Nese nuk ka patur ndonje merite te vecante, shume gabim se ka dhe deshmore lufte qe ndoshta nuk kane dekorata. Pra te gjykohet rasti dhe jo origjina se lame nam sic lame nam gjysemshekulli. Pastaj per ‘meritat’ si ministre, eshte tjeter hesap..edhe gazeta nuk ka perse citon ‘ka qene kjo, ka qene ajo…’ hic fare te mos ja vare se ka boll halle te tjera ky popull. Po nuk heqim dore ne kollaj nga e shkreta biografi.. edhe sot, me hak pa hak po merremi me dhendrat, mbesat…lerini te bejne cfare te duan, eshte demokraci. Po shkelen ligjet, atehere as te mos fshihen pas biografise as te mos akuzohen me biografi…

  Reply to this comment
 10. ne emer te Migjenit te Math December 6, 12:18

  PKSH me vone PPSH e sot PSSH eshte krijuar neper ferra si hadutet e mshefun dhe nuk ndersshojne kurre as sstil as model se ashtu jane ADN te pa besse e mashtrues
  Edhe kjo dekorate e dhene vjedhurazi hajdutce flet per monstrat komuniste me se miri.
  Nesse e meritonte pse hajdutce e me poste?
  O TEMPORA O MORES
  Thote latini i gjore.Dergojani edhe Nexhmijes dy dekorata me poste nje per Enverin e nje per Nexhmijen megjithse nuk beoj se i kini lene pa gje

  Reply to this comment
 11. Tirana December 6, 12:26

  Shume mire kane bere thuhet se familja Kapo ka nenshtetsi Amerika qe nga viti 1970.

  Reply to this comment
 12. avrizuja December 6, 12:31

  EDI RAMA PO I TREGON GISHTIN E MESIT BE-SE DHE BOTES DEMOKRATIKE DHE ANTIKOMUNISTE

  Do kohe me pare nastradini pyeti Kryeministrin tone ne DITA:

  A ESHTE NE TEREZI EDI RAMA?

  kur quajti TRADHETARE ata qe nuk ishin dakord me 29 nentorin e ZI jugosllav qe implementoi MURTAJEN bolshevike ne trojet tona, epidemi qe po e vuajne shqyptaret deri me sot. Tani po dekoron sekretaren e Enverit Vito Kapo qe eshte bashkepuntore dhe bashkefajtore ne te gjitha krimet e MONSTRES albaneze qe per fatin e saj te mire ka mbetur akoma gjalle dhe pa u denuar nga Drejtesia 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit, si nje REZIL i politikes sone kombetare dhe si ASKUND ne vendet e tjera ish komuniste te Evropes Lindore. Cfare ka planifikuar Edi Rama me kete PROVOKIM te shemtuar ndaj viktimave te komunizmit me te eger stalinist ne vendin tone? Duke rehabilituar nje kriminele dhe bashfajtore te Enverit ne te gjitha krimet e tij, bile duke i falur MONSTRES gjakatare edhe krimin monstruoz per vrasjen e pebese te vellait te saj Alqi Kondi, te fshehur me kujdes nga kalemxhinjte e historise shqyptare, pra me kete PROVOKIM debil per nje vend qe po i lutet Evropes per ta antarsuar dhe integruar Edi Rama nuk ben gje tjeter vecse:

  PO I TREGON GISHTIN E MESIT BE-SE DHE BOTES DEMOKRATIKE DHE ANTIKOMUNISTE

  Reply to this comment
 13. Metodik December 6, 12:38

  Me Kushtetute e me ligjet qe kemi, nuk ka tager ministrite te japin dekorata. Qeveria apo Kodheli te ndryshojne ligjin ne Kuvend, pastaj te dekorojne edhe Haxhi Qamilin po deshen, por aktualisht ligji qe kemi e ndalon dekorimin nga ministrite. Mrika ka shkelur ligjin me dekorimin, pavaresisht personit VIP qe ja ka dhene.

  Reply to this comment
 14. Noli December 6, 12:42

  Politikanet tane bejne mire qe martohen brenda gjinise.

  Reply to this comment
 15. mc Artan December 6, 12:56

  Vendimi diskretitues i Qeverise dhe Mimi Kodhelit dhene Vito Kapos kondi ajo dhe klani i saj kane qene ne sherbim te diktatures dhe moskes per dekada dhe jo ne sherbim te Shqiperise por te krimeve antinjerezore dhe varferise qe vazhdon ende, te gjithe e dine se kush eshte mimi kodheli nena gezime vat