Rama, Nishanit: Dekretet verore do t’i zmbrapsim që në seancën e parë parlamentare

August 22, 2014 15:12

Rama, Nishanit: Dekretet verore do t’i zmbrapsim që në seancën e parë parlamentare

Kryeministri Edi Rama parlajmëroi zmbrapsjen e dekreteve të Presidenit Bujar Nishani në lidhje me ligjet e kthyera për rishqyrtim në Kuvend që në seancën e parë të sesionit të ri parlamentar.

Në një reagim ndaj kthimit të ligjeve nga Kreu i Shtetit, Rama konfirmoi se shumica parlamentare do të zmbrapsë dekretet.

Kreu i Qeverisë është shprehur i bindur se reformat qoftë në fushën e drejtësisë ashtu edhe në atë të territorin nuk do të ndalen.

“Në seancën e parë të sesionit të ri shumica parlamentare do të zmbrapsë dekretet verore të Presidentit  #Drejtesia #Territori # Reforma s’ndalet”, shkruan Rama në rrjetet sociale.

Presidenti Nishani ka rikthyer për shqyrim në Kuvend ligjin për Policinë e Shtetit, atë të shkollës së Magjistraturës, ligjin për funksionimin dhe organizimin e KLD, si dhe ligjin për ndarjen e re territoriale.

Nishani është shprehur se ato bien ndesh ose me Kushtetutën ose me ligje të tjera ekzistuese. Të tjera argumente në kthimin e ligjeve, Nishani ka përmendur cënimin e kompetencave të institucioneve, përfshi këtu edhe ato të Presidentit të Republikës.

August 22, 2014 15:12
Komento

13 Komente

 1. misteri August 22, 15:50

  Po do ja maresh ne goje sic ja more GJIN GJONIT,.KLD-es FULHAJNIT dhe pas pak kohesh do ja maresh ne goje dhe popullit .Ti je fare idjote mjere populli kujt i besoj te qeveriste nje njeriu qe mohoj djalin per shum vjet nje njeriu PERVES qe vetem flet e vjedh organizon vrasje per te humbur gjurmet nga skandalet si kjo e BSH.Te gjitha mallkimet dhe ajo e 5 minatoreve qe i vrave dhe ai SANTOSIT do te zene o RIVDEKES QELBESIRE

  Reply to this comment
 2. korcari August 22, 16:01

  @ misteri, qenke e-i semure keq me Salken, apo ke rene ne sevda me te ????

  Reply to this comment
 3. Mark uk August 22, 16:31

  E si do ndryshosh kur as vete nuk e dine se cfar flet.Sa here qe ka ngul kamb qe do bej kshtu te kunderten ke bere o gjatosh kokbosh.Nuk do largohemi nga greva e uris dekleronte ky njeri koti,umundue e gjith shqiperia e vendet e BE,po nuk i mbushej mendja,ne fund si puna e gomarit qe u mundue e gjith qyteti ti mbushe mendjen per te pire uji e nuk ndigjonte.Ne fund ju mush mendja e piu vete.Po ashtu do hapim kutit ne fund u terhoq vete po me faqe te zeze.Me habisin shoket e tij qe shkojn mbas ati idioti.Nje her kur ky loste basketboll me dinamon shkoj ne nje qytet te vendit per te luajtur me ekipin.Ne ket qytet kishte qene edhe nje vite ma pare.Aty ne dhomat e xhveshjes nje shok i skuaders kishte vendos rrobat ne raftin ku nje vite ma pare kishte vene rrobat Edi.Edi me nje mendjemadhesi te cilin e karakterizoni ashtu si tash qe per fate te keq te vendit eshte kryeminister i thot : Hiq rrobat se ktu eshte vendi ime.Shoku nuk nigjon se te gjith te dinamos kishin njerzit e vete ne funksione te ndyshme nuk nigjoj.Nga friga qe mos ju bene keq nepermes te jatit apo dajes S Koleka u detyruan ti lironin vendin.Nje njeri qe nuk dine te administroj familjen si do drejtoj shtetin.Ket e tregon se eshte martuar 5 here.Lene ma fotot nudo te bera ne France qe nuk i falen,po nejse mire thoshte ajo kanga e grupit te tij:Gjithca mund te ndodh jetoj ne TIRANE.

  Reply to this comment
 4. mali August 22, 16:57

  Moderatori qenka rufjan i lezetshem. Ka zgjedh foto te Rames si Duçja. tamam
  Rama ka zhgenjyer pjesen me te ndershme dhe me ta paster te popullit te vuajtur qe kishte besim te Musolini i Shqiperise, se do te bente RILINDJE

  Ligjit dhe Kushtetutes i referohet sipa interesit.dhe i perdor ato si ja do prapanica, Duket qenka i pergjegjshem qe vota nuk merr me dhe mendon te marre e te rrembje cfare te mundet. Edhe saliu takonte figura te rendesihme ne Europe por ai shpellar dhe gjarper mbeti dhe nuk u be kurre njeri. Rama mos flluturoje me presh ne b.. dhe te matet me hijen e mengjezit. Ishte ky popull qe ky e degjeneron qe e zgjodhi dhe e beri qe ky te takoje Merkelin.

  Reply to this comment
 5. Kris August 22, 17:03

  saliu ishte nje Skenderbe pa kale,kish lene kalin ne Vucidoll se kish gjet mushka ne Tirane.E-di esht nje skenderbe modern,ka mbledh gjithe kuajt ne qeveri

  Reply to this comment
 6. shpatar August 22, 17:28

  Cfare jeni ju qe komnetoni me kaq mllef ndaj nje K/Ministri qe e pruri populli ne pushtet .Ju jane prishur takemet e shtet Rrum-Palle qe benit qejfe me djersen e popullit .Apo ju vjen keq per hashashin qe po u pervelon ne duar. Mos kini lene vendet e punes qe i fituat duke uluritur me dy gjishta larte .Ju jeni plehra qe jeni mesuar te imitoni me fjalorin tuaj Sulltan Saliun .Qe nuk jeni shqiptare kjo z’do shume mende .I beni duva ketije populli qe mban dhe cibanet ne gjirin e tije.

  Reply to this comment
 7. Jozi August 22, 17:33

  MORE KETIJ NISHANIT KUSH JA MBAN ATE MIKUN PER TE BER SHUREN?? E DINI ME KA VAJTUR MENDJA TEK SALA SE AI EBEN MIR KETE PUN DHE GJITHSESI LLAFOSEN NANJECICKE I JEP SALA CA UDHEZIME JARIT SE JAR MAVRIS SIPUNON AZGJE

  Reply to this comment
 8. beni August 22, 17:57

  Rama ka thene nu fund te 4 vjecarit do ballafaqohemi tani duhet mbeshtetur, se 8 vjet e pame nishanin. Por e keqa eshte se nuk po shohim ndryshim ende, ne te gjtha strukturat vazhdojne te meren vetem me hallexhinjte dhe te dobetit.

  Reply to this comment
 9. Tom August 22, 18:55

  Ore po ngelet majmuna shpellash gjithe jeten cfar ju duhet me jeten private e tjetrit .ka dale pa breke se ka cfare te tregoje kurse ju edhe para grave tuaja xhvisheni me driten fikur edhe tjetra eshte burre dhe jo bure qe ka frike nga grate se mos e tredhin

  Reply to this comment
 10. Sali komunisti August 22, 18:56

  Edi do te beje shume mire qe do t’I zmbrapsi qe ne seancen e pare te kuvendit ne shtator dekretet e firmosura nga sakati dhe tru tallashi Kapter Jari, qe iu derguan nga SHQUP-i,i Saliut, por te njejtin vullnet tregoje edhe per Hajvanin Full-hajn,ku po ne kete seance te zbythet e t’a dergonte para drejtesise me pranga nga ato me vida te kohes se diktatures. Kur foli per Guvernatorin ish komunist, zeri i Edit degjohej i dobet si miza ne qyp dhe na serviri qe eshte I pavarur. Cfare pavarsie ka Full-hajni qe te grabisi dhe shperdoroj leket e shqiptareve edhe ne ciflikun e babait Jani po te ishte do te qe me I permbajtur ky kusar.Edi je votuar te mbrosh popullin e jo hajna, si balozi Full-hajn. Pagat e punonjesve te BK jane marramendese, pa futur shpenzimet e luksit per udhetime jashte shteti, vete Full-hajni merr 8,4 milion leke ne muaj, te gjithe ne banke paguhen me 16 rroga mujore pa cka se viti ka 12 muaj e mbi te gjitha

  punonjesit e bankes si fukarenj trajtohen me nje dreke falas per cdo dite pune, shuma qe paguan per kete ushqim falas, Full-hajni ne vit per keta punonjes rreth 560 vete eshte 90 milion leke. Firma qe e ka fituar kete tender eshte brenda rrethit te ngushte te familjes Full-hajni, shperblimi per fund viti per punonjesit e BK eshte 2,6 milion dollare, ka dhe shume gjera te tjera te llahtarshme ku per momentin nuk kemi kohe t’I tregojme. Z Edi deboje nga BK grabitqarin Full-hajn,eshte I pa afte dhe fatkeqesi kombetare. Ky person qe mban postin e Givernatorit eshte nje bythlepires i ka hershem qe nga koha e monizmit dhe i cdo kryeministri pas viteve ’90. Z Edi heshtja jote se e Ilir Kokekatrorit dihet, te ngarkon me pergjegjesi dhe do vleresohesh ne ata njerez qe Full:hajni i ka futur ne thes ne ndermjetesimin e kalimit te milionave euro ne vendet qe quhen “Parajsa Fiskale”,ashtu sic ka bete me Shkerdhenin e Berishes e shume te tjere. Z. Edi distancohu nga ky kryehadut, duke I kekuar esap per vjedhjen e vjedhjet, per blerjen 30 milion euro te hotel Dajtit qe do po aq pet tu vene ne pune, per qerne vjetore te zyrave me nje shifer prej 7.5 milion $ ne vit, per kalimin e te gjitha afateve kohore ne vite ne rikonstruksonin marramendes ne vlere te selise se bankes e te asaj shreds. Ka tre ekipe sporti ne BK, volejboll cents, badketbolli e futbolli qe bejne ndeshje nderkombetare duke u a kaluar me shpenzime edhe federatave profesioniste etj, etj…

  Reply to this comment
 11. makth-i August 22, 19:50

  -Mendoj se Rama eshte nje lider,qe njgjall besim dhe shprese .Kur masa eshte e bindur per kete ..s’ka president kukull apo ne hije qe fiton Nuk mendoj se u eleminuan te metat,se e meta kryesore eshte politika e pacilivizuar qe nuk hap rruge…shoh nje Rame qe ç’do dite ndryshon pozitivisht,duke perdorur argumentin dhe distancuar nga fjalori provokativ i lamansheve te djeshem…dhe duke fituar pike si politikan.
  -Ky ujku i markut s’me cudit ,se ka te njejten stil te shprehuri si ish njeshi,qe sheh nga brima e celesit posht carcafit te gjithkujt..dhe i ka pelqyer Rama nudo ..{ketij perversi}

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*