Del ekspertiza, si ndodhi aksidenti dhe kush është fajtori

February 23, 2018 17:31

Del ekspertiza, si ndodhi aksidenti dhe kush është fajtori

Fajtor për vdekjen e taksistit dhe një vajze në aksidentin në Maminas është Fatjon Zhaporja, drejtuesi i Benz-it. Ai po udhëtonte me 150 km në orë, në të njëjtën korsi me taksinë, që ishte me 80 km në orë.

Akti i ekspertimit autoteknik, tashmë është në duart e organit të akuzës. Ekspertët e aksidenteve në Durrës kanë nxjerrë si përgjegjës të aksidentit që i mori jetën Eleni Abdillarit, 23 vjeç dhe taksistit Bujar Agalliu, 60 vjeç, drejtuesin e automjeti benz Fatjon Zhaporja.

Referuar dinamikës së ngjarjes, ata shprehen se taksia e drejtuar nga Bujar Agalliu po lëvizte në korsinë e shpejtësisë me rreth 80 km në orë, ndërsa makina tjetër me shpejtësi me mbi 150 km/orë. Sipas aktit, drejtuesi i mjetit Benz i ka kërkuar të hapë krahun dhe pikërisht në atë moment taksia u godit në pjesën e majtë të prapakolpit. Si pasojë taksia doli nga rruga në gjendje të lirë duke ecur më shumë se 50 metra.

Marmita e taksisë ka prekur në trotuar, duke bërë disa rrotullime për t’u përplasur më pas me reklamën e karburantit. Përplasja ka qenë aq e fortë sa i ka shkaktuar vdekjen e menjëhershme vajzës dhe drejtuesit të taksisë. Kurse mjeti benz u gjet disa metra më larg. Në sediljen e shoferit kishte njolla gjaku ç’ka tregon që edhe drejtuesi i benzit është dëmtuar.

Por, krahas vlerësimit të ekspertëve do të jetë prokuroria ajo që pritet të vlerësojë më tej situatën.

Për ta mbetet ende e paqartë se pse drejtuesi i mjetit benz e ka braktisur atë, duke ngritur dyshime për një goditje të qëllimshme. Për organin e akuzës ngjarja pritet të zbardhet vetëm me arrestimin e drejtuesit, i cili që prej së enjtes është shpallur në kërkim. Dëshmitë e familjarëve të personave të përfshirë në aksident nuk kanë qenë ndihmuese, pasi të gjitha palët kanë pohuar se personat nuk kishin njohje me njëri – tjetrin.

Po kështu, uniformat blu kanë sekuestruar të gjithë kartelat e klinikave private dhe qendrave shëndetësore shtetërore, pasi ka dyshime që Zhaporja mund të jetë mjekuar e më pas të jetë larguar përsëri. Kjo tezë nuk është vërtetuar ende nga grupi hetimor, duke krijuar dyshimet se autori që shkaktoi aksidentin me dy të vdekur mund të mjekohet në një banesë private, shkruan abcnews.

o.j/dita

February 23, 2018 17:31
Komento

9 Komente

 1. N.V. February 23, 17:47

  Mjerisht,
  do ti kete dhene te pije edhe ketij Xhaxhait Cigare Magjike,kjo Zonja APO Zonjusha,
  qe i ka ngritur Tensionin deri ne 150…!
  Zot na ruaj!…

  Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku February 23, 21:55

   O Vjosa, o idiot noterik, o budalla katastrofal, o hajvan fenomenal, po perse komenton pa e lexuar shkrimin mor shkerdhate me dhembe te rena, a nuk e merr vesh ti qe taksia ishte ne pune te vet dhe e ka perplasur ai psikopati qe vinte me 150 ne ore, qe me siguri duhet te jete ndonje kusheri i joti. Apo lexon titullin dhe fillon e perfytyron skenare perverse, nga ato qe nuk i ben dot vete tani se nuk te punon me bilja.

   Reply to this comment
   • N. February 24, 02:10

    O Qen Plak,
    E pashe, por mos bej si Kurve!… Pandeha se ish shkaktari ai plaku…Na paske zbuluar Ameriken ti Surrat mut!…Ti ke shkruar me qindra here traplleqe dhe nuk te kam share keshtu si rrugac!…

    Reply to this comment
    • intelektuali February 24, 11:42

     Ore ti Neti Enveristi,

     Por edhe pranon qe ke gabuar dhe fyen e shan te tjeret qe jane me te sakte

     PO KUSH TE KA MESUAR ME KETO FINTE ENVERISTE?

     sepse

     Duket sikur je kopje e Erjon Fadromistit te Edvin Genjeshtarit

     Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku February 24, 13:49

     Une nuk shkruaj traplleqe, kushedi ajo qe shkruaj une nuk te pelqen ty, po kjo nuk i ben traplleqe ato qe shkruaj une. Kurse ti, te pakten ne kete rast e kishe bere mutin ne dyshemene e dhomes se pritjes se e kishe ngaterruar me halene.

     Reply to this comment
     • N.V. February 24, 17:13

      O Xhuxh,
      Dhija nje here ja pa Deles, ndersa Delja ja shikonte perdite…!

     • Plaku Xhuxhumaku February 24, 17:53

      Neti Shurra ik e pastro mutin nga dhoma e pritjes, hajde, pa leri delet e dhite ne pune te tyre se nuk te ndihmojne dot kesaj rradhe qe e kishe pare gazeten me syte e bythes. Zakonisht njerezit e mençur (po ti nuk je nga ata, ti je nje cope dru me dy sy dhe nje vërrë per te dhjere) kur kapen ne gabim o kerkojne falje, o mbyllin gojen me turp. Po ku di ti c’eshte turpi, edhe shoku yt i vjeter anticensura ta piu lengun me ne fund e te beri lanet.

    • Plaku Xhuxhumaku February 26, 22:32

     Me ne fund e mbylle qenefin o Neti Vjosa Shurra.

     Reply to this comment
 2. Une... ti... ne te gjithe... February 23, 21:48

  Trapi do ket qene i dehur, i ga godityr kot me kot dhe ka ikur si psikopat se e di se do jetoj i lire dhe i lumtur pa pasoja. Fjala kujdes dhe ndergjegje u vra ne shwiperi me ardhjen e skerdhatokracise.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*