Delegacioni i BE: Të mos pengohen votimet e 30 qershorit

June 28, 2019 12:25

Delegacioni i BE: Të mos pengohen votimet e 30 qershorit

Delegacionit të Bashkimit Evropian në Shqipëri ka dalë sot me një deklaratë për shtyp, ku e cilëson 30 qershorin si “votime” dhe jo “zgjedhje”.

Ata kërkojnë që të dielën qytetarët shqiptarë të ushtrojnë të drejtën e tyre për të votuar në mënyrë të rregullt dhe paqësore.

Deklaratë e Delegacionit të Bashkimit Evropian në Shqipëri

Qytetarët shqiptarë duhet të jenë në gjendje të ushtrojnë të drejtën e tyre për të votuar në mënyrë të rregullt dhe paqësore. Duke pasur parasysh votimet që do të zhvillohen më 30 qershor 2019, është e domosdoshme që qytetarët që ushtrojnë të drejtat e tyre ta bëjnë këtë në një mënyrë të rregullt. Është përgjegjësi e drejtpërdrejtë e të gjithë aktorëve politikë për të siguruar që veprimtaritë e votimit të mos pengohen.

Demonstrata e zhvilluar në Tiranë më 21 qershor 2019 ishte e paqësore dhe të njëjtat parime dhe vlera demokratike duhen ruajtur këtë fundjavë. Çdo veprim i dhunshëm apo çdo formë nxitjeje për dhunë janë absolutisht të papranueshme në çfarëdo lloj rrethane. Të gjitha palët politike duhet të tregojnë përmbajtje dhe të shmangin retorikën provokuese. Procesi i votimit do të vëzhgohet nga një mision ndërkombëtar i drejtuar nga OSBE/ODIHR që përfshin vëzhgues nga disa vende anëtare të Bashkimit Evropian.

Të gjitha palët duhet të angazhohen në një dialog të mirëfilltë, sa më shpejt që të jetë e mundur, për të kapërcyer situatën aktuale politike në mënyrë që t’i përqëndrojnë përpjekjet e tyre në mbështetjen dhe konsolidimin e progresit të bërë nga Shqipëria deri më tani në procesin e reformave në rrugën e saj të integrimit në Bashkimin Evropian.

j.l./ dita

June 28, 2019 12:25
Komento

19 Komente

 1. Kauri pe korce June 28, 12:37

  Degjuat mo PeDera e LeShelIra !?

  Reply to this comment
 2. intelektuali June 28, 12:38

  Bejini te fala shefit te OSBE-se Lajcak qe eshte komunisti i oreve te para te Partise Komuniste cekosllovake dhe agjent aktic i KGB-se se Putinit,

  por:

  Mund t’i beni te fala edhe spiunit te Moskes dhe kreut te PES-it sovjetik te BE-se qe drejtohet nga miku per koke i Edvin Droges, Sergei Stanishev qe ka lindur ne Rusi me prinder sovjetike dhe qe mban pasaporten e KGB-se ne xhep,

  por:

  Mos harroni t’i coni te fala hajdutes Vllahutini, ambasadores famoze te BE-se te komunistes Mogherini qe vodhi taksapaguesit evropiane si nje kulceder e papare, 5 milione euro vetem nga nje afere mafioze per nje vile ne Farke te Tiranes duke mbyllur syte per kanabizmin total te Shqypnise bashke me sorosianin e pacipe dhe te panerum, ambasadorin karagjoz Lu.

  Reply to this comment
  • Prostituta e "virgjer" LULUSHE ! June 28, 16:18

   Po te djeg aq shume marmida , sa nuk ka oficine qe te del per zot ! Deri me dje , kishim degjuar per marmiden e Grides , por ajo e paska gjetur melhemin e nuk po ndihet ! Pyete nje here se cfar ilaci ka perdorur , qe po i “mbyllet” plaga . Beje kete , si perpkekje te fundit te ruajsh “nderin” e “intelo- boles ” !

   Reply to this comment
   • intelektuali June 28, 17:05

    Lere marmiden e Grides, por shiko BYTHEN se do te digjet sic ja dogji George Sorosi arabeve ne Sirine Irak, ne Libi dhe Liban, e ke pare Sirine si eshte bere, ja ajo e prej Shqypnine me vemjet e ketij krimineli te Edvin Droges qe interesohet vetem per lekat qe fiton nga vala e emigranteve duke fituar miliarda nga OJQ-te e pershtira te tij “Shoqerite e Lira”, e ke pare qendren e Brukselit qe ngjan me shume me lagje gabelesh?

    LERI LLOGJET E BUDALLIT SE ZJARRI QE PO NDEZ GEORGE SOROSI NE SHQYPNI ME VEMJET E TIJ DO TE DJEGE TY DHE FAMILJEN TENDE

    dhe:

    Do te kujtohesh per intelektualin kur te bredhesh si cifuti ne shkretetire per te gjetur nje Atdhe tjeter, kur Banker Petrolium te kete thithur edhe piken e fundit te naftes dhe shqyptaret do te duken ashtu si popullata e Sirise qe pasi e shkaterruan totalisht SHBA ja fali Putinit dhe Asadit.

    Reply to this comment
 3. Piro June 28, 13:00

  Ore “intelektual”. po nuk na the asnje fjale per Trumpin dhe Departamentin e shtetit qe thone se zgjedhjet duhet te zhvillohen me 30 qershor dhe penguesit e dhunshem te PDse (“Je dhe ti nje nga ata” do te toshte Fan Noli)) te denohen me tere forcen e ligjit.
  Sa gjynah qe dhe nje intelektual anonim qe ka Shqiperia e la mendja para se te na linte shendene!

  Reply to this comment
  • Shoku Koqo Danaj, Shoku Lisienko Bashkurti June 28, 13:05

   Ky pellazg vertet mendin se e ka kafken supriore.

   Reply to this comment
  • intelektuali June 28, 14:07

   Nuk e ka thene Trumpi qe nuk i plas fare se cfare ndodh ne Shqypni, por spiunet e George Sorosit ne DASH, ishte ky spekullant dhe bamires i Edvin Droges qe financoi Kulcedren Hillari Clinton me 400 milione dollaro USD per te fituar zgjedhjet presidenciale ne SHBA, dhe per te ndezur valen e emigranteve nga Lindja e Mesme ne Evrope per te fituar miliarda firmat e tij OJQ-te sorosiane “Shoqerite e Hapura” si shushunja qe pine gjakun e taksapaguesve te gjithe Botes. Ja lexoje meqe nuk ha pyka llogjie:

   Analiza në “The Washington Times”:

   Pse DASH përfshihet në këtë formë në politikën e brendshme shqiptare:

   “…Eshte shkruar shpesh për “Never Trumpers” (Kurrë Trumpistë-t) në Departamentin e Shtetit të cilët punojnë kundër axhendës së Presidentit Amerikan në Ballkan, dhe posaçërisht në Shqipëri. Ambasadorja amerikane hebre e ngarkuar me detyrë Leyla Moses-Ones u kap nga ish drejtori i FBI James B. Comey duke shpërndarë në Twitter mesazhe anti-Trump. Publikimet në Twitter u fshinë vetëm pasi u publikuan. Emërimi i ish Ndihmës Zv/Sekretares Kathleen Ann Kavalec për të qenë ambasadore në Shqipëri u anullua në fillim të këtij viti pasi u mësua se ajo kishte biseduar me autorin e dosjes skandaloze “Steele” mbi Presidentin Trump. Por rezistenca ndaj politikave të z. Trump nga Foggy Bottom vazhdon ende. Në një skandal të raportuar gjerësisht, qeveria socialiste e kryeministrit Edi Rama u kap përmes përgjimeve në bashkëpunim me figura të krimit të organizuar në Shqipëri përpara zgjedhjeve kombëtare të vitit 2017 për të blerë vota. Partia Demokratike, i krahut konservator, ka udhëhequr protesta të mëdha në kryeqytetin shqiptar për disa javë duke bërë thirrje që qeveria Rama të japë dorëheqjen. Presidenti shqiptar, Ilir Meta, i vetmi autoritet kushtetues i cili mund të shpallë datën e zgjedhjeve, kishte dekretuar që zgjedhjet vendore të planifikuara për të dielën duhet të zhvendosen në nëntor për t’u marrë së pari me krizën qeveritare, por qeveria e Ramës e injoroi dekretin. Dhe hyn në lojë Departamenti Amerikan i Shtetit. Matthew Palmer, i cili kryeson Byronë në Departamentin e Shtetit për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike, tashmë ka deklaruar publikisht se zgjedhjet duhet të vazhdojnë, duke e anashkaluar presidentin shqiptar dhe kushtetutën shqiptare. Ish ambasadori i SHBA në Shqipëri, Donald Lu, gjithashtu shprehte mbështetje hapur për qeverinë, aq e theksuar ishte ajo sa madje nisi të anullonte vizat në Shtetet e Bashkuara për zyrtarët e opozitës perfshire ketu Kryeprokurorin. Për më tepër ka fakte se kryeministri shqiptar Rama është shpallur me zë e figurë si anti-Trump dhe është një njeri i besuar i afërt i miliarderit liberal amerikan Xhorxh Soros, madje duke marrë pjesë në martesën e tij të fundit personalisht me familjen. Edi Rama pak kohe me pare deklaroi nga CNN:

   “Unë do të shpresoja shumë që z. Trump do të kuptonte se ajo për të cilën ai po flet nuk është aspak një mënyrë e duhur për ta bërë Amerikën përsëri të madhe, por ai po e turpëron Amerikën në sytë e botës dhe në sytë e të gjithë atyre që e shohin Amerikën si qytetin e ndritshëm përmbi kodër “.

   Rama i tha njësisë “Think Tank” të Këshillit të Atlantikut në Uashington në vitin 2016, siç raportohet nga ForeignPolicy.com. Ka disa pyetje që duhen bërë. Pse Departamenti i Shtetit i SHBA duket ashiqare se përfshihet haptazi në politikën e brendshme shqiptare? Dhe pse Shtëpia e Bardhë e ka lejuar Departamentin të japë mbështetjen e saj për një qeveri socialiste që akuzohet për përfshirje në veprimtari kriminale dhe që e ka treguar mungesë respekti edhe ndaj vetë Presidentit Trump? Kush po e drejton politikën e jashtme amerikane? Mike Pompeo mund të jetë Sekretari i Shtetit, por shumë njerëz nga administrata e kaluar në Departamentin e Shtetit duket se nuk e kanë vënë re se populli amerikan zgjodhi një udhëheqës të ri me një axhendë të re në nëntor të vitit 2016. Mesazhe të përziera po shpërndahen në një rajon aq të paqëndrueshëm si Ballkani duke i bërë gjërat edhe më keq. Departamenti i Shtetit madje as që ka bërë ndonjë deklaratë mbi bashkëpunimin e dyshuar të qeverisë Rama me figura të krimit të organizuar. Ka pasur një heshtje të çuditshme për polemikat dhe pyetja është pse? A mund të jetë për shkak se Departamenti i Shtetit simpatizon në heshtje axhendën liberale të kufijve të hapur të zotit Soros, legalizimit të drogës dhe qeverisjes globale? Vetë fjalët e zotit Rama ia vlejnë të studiohen si përgjigje. Siç ai tha dikur, sipas ForeignPolicy.com:

   “Europa ka Donald Trump-ët e saj si këtu edhe atje që erdhën përpara Donald Trump-it, të cilët praktikisht e turpëruan Europën me pikëpamjet e tyre mbi emigrantët, me pikëpamjet e tyre mbi muslimanët, me pikëpamjet e tyre mbi vetë Bashkimin Europian. Ju keni Shtetin Islamik dhe keni një lloj, siç e dini, ekstremistësh gjakftohtë në anën tjetër të medaljes. Është e pabesueshme.”

   Reply to this comment
   • I drejtohem Lul Bashes dhe Intelektualit pa intelekt June 28, 15:27

    Je shume aguridh e folklorik more intelektuali Vicidolas, mor “krenari e Shqiperise”, qe te kuptosh mekanizmat e fuqishme reale te politikes amerikane para te cilave cdo individ (Trump, Soros, Obama e te tjere) jane vetem “zedhenes”, jo hartues, te nje politike qe hartohet nga te tjere per interesat e sotme dhe afatgjata te SHBAse.
    Ky qendrim i yti me kujton karabushlleqet e Lul Bashes e te Sali Beiishes se me ardhjen e Trumpit ne Shtepine e Bardhe erdhi dita e tyre dhe politika Ametikane per Shqiperine do te ndryshonte nga politika “sorosiane” e Obames. Po tani?
    U zhgenjyet keq e do te zhgenjeheni aloma me keq ne te ardhmen me kete mendim te ceket politik qe keni per natyren dhe funksionin e politikes amerikane.

    Reply to this comment
    • intelektuali June 28, 16:23

     Beji te fala Bush Junjorit qe financoi Sali Varkarin e Enverit dhe djalin e tij me 300 milione dollare USD, para te thata nga Pentagoni per firmen private Saliu&Son qe do te conte fisheke te ndryshkur per Ushtrine amerikane ne Afganistan, por qe edhe beri te mundur masakren e Gerdecit qe groposi 26 mjerane, femije dhe prinder ne nje grope prane Vores dhe qe askush nga katunaret budallenj si puna jote nuk i kerkoi pergjegjesi askujt, dime vetem qe Edvin Droga i rahu Saliut krahet dhe i tha:

     TE RONI VETE!

     Per ta ngushelluar per baxhanakun qe kishte ardhur nga Anglia per te kontrolluar biznesin famekeq te paguar dhe financuar nga amerikanet. Kur Sekretari i Ambasades amerikane dha alarmin per implikimin e zyrtareve te larte perfshire edhe ambasadorin Withers ne kete afere mafioze vrastare, ne terrin e nates mberriti ne Tirane, Merimanga e Zeze e Bush Junjorit, Kondoliza Rajas per pergenjeshtruar implikimin e SHBA ne aferen mafioze te Gerdecit qe familjet e viktimave te mos demshperbleheshin me asnje kacidhe nga shteti amerikan e yshtur nga heshtja kriminale e Bamir Topit qe deklaroi se as ai si BABA i Kombit dhe as SHIK-u nuk e dinin se ku bie ne harten e Botes Gerdeci i Saliut, dhe SHBA veproi me masakren e Gerdecit qe u be i mundur me financim bujar nga Pentagoni i Bush Junjorit ashtu sic ka nuk ka vepruar asnjehere ne raste me pak te renda ne vende te tjera,

     prandaj:

     MOS I TREGO BABAIT ARAT ME LLOGJE BUDALLI

     dhe:

     Ju BOLEVE fanatike idiote te Enverit dhe Edvinit ju kam thene me mijra here:

     MOS JA NGJISNI SALIUN DHE LULIN SI MUTI PAS KEPUCE INTELEKTUALIT,

     sepse:

     Jane nga lloji juaj i peshtire i Partise se Punes qe nuk dine te hane pyka llogjike, ja shikojeni si reagon Bota per Shtetin Shqyptar, nuk e njeh fare Presidentin dhe ka injoruar totalisht Presidentin, Ilir Meta poston zgjedhje ne Kohen e Qepes te Enverit, por nuk e kupton fare se Bota e i konsideron shqyptaret si:

     NJE FIS PREJ AFRIKE ZULU PA SHTET DHE PA INSTITUCIONE

     dhe:

     Kjo te kujton Kohen e Preshit te Bismarkut shume kohe me pare kur deklaronte perpara Fuqive te Medha te Botes se:

     SHQYPNIA ISHTE VETEM NJE SHPREHJE GJEOGRAFIKE

     Reply to this comment
 4. Zogo-Vatikanistja Gonxhe Bojaxhi lule tek varri i zogo-fashistit Enver Hoxha June 28, 13:02

  Sataniket e BE urdherojn qe pellazget me kafka superiore ta zhvillojn cirkun e radhes.

  Reply to this comment
  • Monika , neperka pika - pika June 28, 16:24

   O gomari i beut te Matit , turkoshakut Zogolli , nuk ke tru te kuptosh e diskutosh per keto probleme ti , se je ende ne moshen parashkollore , si njeri me zhvillim te vonuar mendor ! Hiqu me nje ane e leri te flasin njerezit !

   Reply to this comment
 5. ! June 28, 13:09

  Si nuk te rrin bitha rehat ore mavri intelektual.Po sa shume te ha.

  Reply to this comment
 6. Aleksander Thana June 28, 13:15

  Turkofagu hamzaraqis ka ndertuar uniforme, nga palikaris janullaqis ne korrofillaqis pa kafke. Jasu greko maskaras. Por te thuash ate qe eshte, e flet frasi arvanitikon.

  Reply to this comment
 7. intelektuali June 28, 17:06

  Lere marmiden e Grides, por shiko BYTHEN se do te digjet sic ja dogji George Sorosi arabeve ne Siri, ne Irak, ne Libi dhe Liban, e ke pare Sirine si eshte bere, ja ajo e prej Shqypnine me vemjet e ketij krimineli te Edvin Droges qe interesohet vetem per lekat qe fiton nga vala e emigranteve duke fituar miliarda nga OJQ-te e pershtira te tij “Shoqerite e Lira”, e ke pare qendren e Brukselit qe ngjan me shume me lagje gabelesh?

  LERI LLOGJET E BUDALLIT SE ZJARRI QE PO NDEZ GEORGE SOROSI NE SHQYPNI ME VEMJET E TIJ DO TE DJEGE TY DHE FAMILJEN TENDE

  dhe:

  Do te kujtohesh per intelektualin kur te bredhesh si cifuti ne shkretetire per te gjetur nje Atdhe tjeter, kur Banker Petrolium te kete thithur edhe piken e fundit te naftes dhe shqyptaret do te duken ashtu si popullata e Sirise qe pasi e shkaterruan totalisht SHBA ja fali Putinit dhe Asadit.

  Reply to this comment
 8. r.th. June 28, 18:46

  Shqiperi rrumpallje! Presidenti i nje vendi europian, i mire apo i keq, ka nxjerre nje dekret te caktuar mbi zgjedhjet, duke u bazuar tek ligjet, tek ato ligje qe jane bere sipas udhezimeve te BE-s. Dhe kjo BE, (delegacioni i saj ne kete vend europian) as qe e perfill fare kete dekret presidenti!!! Tani nuk po marrim vesh! A i beri BE-ja ligjet ne Shqiperi? PO! A po i shkel tani po vete BE-ja keto ligje? PO! Une nuk kuptoj me se cfare behet ne kete bote! Kesaj i thone: me Shqiperine tall bythen kushdo!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim