Delegoi kompetencat, Meta: Leskaj të qëndrojë në krye të KLSH-së

January 9, 2019 19:24

Delegoi kompetencat, Meta: Leskaj të qëndrojë në krye të KLSH-së

Presidenti Ilir Meta kërkon që Bujar Leskaj të qëndrojë në krye te KLSH-se deri në zgjedhjen e kryetarit të ri.

Për sa i takon ushtrimit të mandatit si Kryetar i Kontrollit të Lartë të Shtetit pas përfundimit të afatit 7-vjeccar të tij, kjo çështje është e zgjidhur nga vet ligji nr 154/2014 ‘Për organizimin dhe funksionimin e Kontrollit të Lartë të Shteti’ ku në nenin 24 parashikohet shprehimisht se: “Pas përfundimit të mandatit të Kryetarit të Lartë të Kontrollit të Shtetit, ky i fundit qëndron në detyrë deri në zgjedhjen e Kryetarit të Ri”, thuhet ndër të tjera në një letër që Presidenti Ilir Meta i ka dërguar Leskajt, dhe për dijeni të kryeparlamentarit Gramoz Ruçi.

Letra vjen pasi KLSH njoftoi më herët gjatë kësaj të mërkure se pas përfundimit të mandatit, Lesak i kishte dëleguar kompetencat e Kryetarit të këtij institucioni, zv/Kryetarit zj.Lindita Milo.

v.l/ Dita

January 9, 2019 19:24
Komento

4 Komente

 1. Malsori January 9, 19:35

  O LIke Floriri,mos fluturo me presh ne b… po dergoj parlamentit 2-3 kandidatura per K L Sh.O Like nuk je Ekzekutivi qe te japesh urdher.Shtrij kembet sa ke jorganin,jo per ndonje gje por po vjen SPAK-u.Malsori Boston

  Reply to this comment
 2. mirel January 9, 21:53

  Kryemafiozi Meta kerkon kryemafiozin Leskaj te rri ne krye te KLASH

  Reply to this comment
 3. bart72 January 9, 22:35

  Me vulen e Edi Kokaines

  Reply to this comment
 4. Konti i Monte Krrabes January 10, 10:38

  O presindent i LSI-se, leri keto shkresa se nuk te justifikojne por zbato kushtetuten qe ti e don shume, dekreto pasardhesin dhe mos luaj me kushtetuten. Kjo tregon se ti kerkon pazarin e radhes me K/ministrin Mosedekretimi ne afat eshte precedent per t’u shkarkuar me ceremoni nga Kuvendi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim