Demiraj përjashton mundësinë e të qenit si ministër në qeverinë “Rama 2”

August 17, 2017 09:13

Demiraj përjashton mundësinë e të qenit si ministër në qeverinë “Rama 2”

Ministri i Brendshëm Dritan Demiraj në një postim në Facebook, ka bërë dhe një analizë të punës në 12 javë detyrë, duke theksuar se prioritet ka qenë për tolerance zero ndaj drogës.

Ai shton se në bashkëpunimi me policinë e shtetit u sekuestruan 37 tonë kanabis, u shkatërruan 40 mije rrënjë kanabis, u konfiskuan 13 skafe si dhe u ndaluan mbi 75 persona.

Jo vetëm kaq Demiraj përjashton mundësinë e të qënit si ministër i Brendshëm në qeverinë “Rama 2”

“Mendoj se duhet te sqaroj se cdo kontribut i imi në qeverisje eshte bere ne funksion te realizimit te qellimeve te treguara me lart ne kuader te detyres time si minister teknik, e sigurisht jo ne kuader te perfshirjes time ne qeverine e ardhshme te mazhorances aktuale. Kam qene dhe vazhdoj te jem i vendosur per te kontribuar ne drejtimin e agjensive ligjzbatuese qe merrem me ceshtje te sigurise dhe mbrojtjes kombetare.”

Postimi i plote

Te nderuar Miq!

Keto 12 jave ne detyre si Minister i Puneve te Brendshme ka qene nje nder i jashtezakonshem ti sherbeja vendit, qytetareve dhe te gjithe shtetasve qe jetojne e punojne ne Shqiperi.

Deshiroj qe ti shpreh mirenjohjen me te thelle kryetarit te Partise Demokratike, Z. Lulzim Basha per besimin per te kryesuar kete dikaster ne nje moment te veshtire per vendin dhe per mbeshtetjen e Tij te vazhdueshme shtetare per te realizuar detyrat tona kushtetuese.

Bashkepunimi me koleget ne qeveri, znj Mandia, Vukaj, Karabina, Kertusha, z Bardhi dhe Beqiri, koleget e shkelqyer te MPB, policise se shtetit, SHISH, Prokurorise se Pergjithshme, Prokurorise se Krimeve te Renda, Avokatin e Popullit dhe gjithe agjensive ligjzbatuese te vendit, kane qene ne frymen institucionale dhe me kete rast shpreh nje falenderim te madh per perballimin e nje sere sfidash te medha sic ishin mbarevajtja pa incidente e procesit zgjedhor, lufta pa kompromis ndaj kultivimit dhe trafikimit te lendeve narkotike, trafikimit te qenieve njerezore, lufta kunder terrorizmit, emergjencave civile dhe sigurimi i nje sezoni turistik te qete.

Prioriteti im per tolerance zero ndaj droges ne bashkepunimi me policine e shtetit prodhoi disa rezultate te dukshme: 37 tone kanabis i sekuestruar, 40 mije rrenje kanabis te shkaterruara, 13 skafe te konfiskuara dhe mbi 75 vete te arrestuar per kultivim dhe trafikim te lendeve narkotike. Masat për të goditur fenomenin e kanabisit kane qene maksimale duke i drejtuar operacionet dhe arrestimet dhe personalisht ne terren dhe jo masa prapagandistike.

Bashkëpunimi me Prokurorinë e Përgjithshme, Shërbimin Informativ dhe të gjitha institucionet e përfshira në planin e masave ka qene shumë i lartë, intensiv dhe smart. Kontrolli absolut i territorit ka qene dhe do te jete detyrë që çdo individ me uniformë policore duhet te angazhohet maksimalisht.

Nje falenderim per cdo efektiv te ndershem te Policise se Shtetit. Organizata e Policise se Shtetit ka punonjës të përkushtuar, qe jane ne front te pare në luftën kundër trafiqeve te paligjshme në përgjithësi dhe trafikut te lendeve narkotike ne vecanti. Une, ashtu si dhe cdo qytetar i ketij vendi, mendoj se ka individe te korruptuar, te implikuar e kontribues ne ideimin dhe zbatimin e te ashtuqujturit plan i kanabizimit te vendit, dhe per kete duhet bere nje pune me e mire ne vazhdim nga prokuroria dhe gjykatat per te mos lejuar keta individe te kthehen ne fenomen te shoqerise shqiptare. Ne gjykimin tim reagimi qytetar ndaj ketyre fenomeneve duhet te shtoje presionin ndaj cdo institucioni ligjzbatues per te bere detyren dhe risjelle sundimin e ligjt ne vend.

Kam dhe nje falenderim te sinqerte per gazetaret dhe median e lire. Kam pasur nje bashkepunim te mire e jam ndjere i vleresuar qe media ka perkrahur e percjelle publikisht mesazhet qe une ne cilesine e Ministrit te Brendshem kam pasur per qytetaret ne ushtrim te detyrave te mia. Thene kjo, mendoj se duhet te sqaroj se cdo kontribut i imi ne qeverisje eshte bere ne funksion te realizimit te qellimeve te treguara me lart ne kuader te detyres time si minister teknik, e sigurisht jo ne kuader te perfshirjes time ne qeverine e ardhshme te mazhorances aktuale. Kam qene dhe vazhdoj te jem i vendosur per te kontribuar ne drejtimin e agjensive ligjzbatuese qe merrem me ceshtje te sigurise dhe mbrojtjes kombetare.

Pune te medha e presin perpara Shqiperine!

Ju faleminderit. DD.

August 17, 2017 09:13
Komento

3 Komente

 1. Jevi August 17, 10:46

  Ky mesazh eshte shume kondradiktor me raportin dhe mendoj se kjo eshte afer realitetit.Te thuash qe ka element te korruptuar eshte me se normale por ta pergjithesosh per gjithe Shqiperine do te tho te nxish te verteten.

  Reply to this comment
 2. Zgalem August 17, 13:51

  Ministrat e PD , kane qene me te drejtperdrejt se Ministrat e LSI se , ne qeverrine trinitike , sic e quan Moikomi . Ministrat e LSI disa here dhe ne forme revolte kane bere thirrje , qe te zevendesohej Kryeministri , nga i cili vareshin dhe prej tij merrnin rogen . Ket thirrje e kane perseriur te tere Ministrat LSIste te ndihmuar nga deputeti Vangjel Tavo dhe Drejtoret qendrore te LSI se , qe kane parazituar dhe kane vjedhur qeverrine Rama. Si rregull , nje minister qe rebelohet , duhet te flaket nga drejtimi , po qe se nuk jep dorheqjen . Vreni me kujdes : Me perjashtim te L. Kokes , ministrat dhe drejtoret LSIste , kane qene inproduktive . Me thoni nje nisme , qe kane marre vec thirrjeve histerike : Meta kryeminister ¡ Eshte shume e habitshme , qe kete qendrim nuk e kane mbajtur , kur ishin ne aleance me Berishen . Populli hakmerret . Kjo hakmarrje nuk u mbyll ne 25 Qershor . Kur e kaluara harrohet , je i detyruar ta perjetosh per here te dyte . Zgalem

  Reply to this comment
 3. Xhemoli August 17, 15:46

  Mossssssss ike nderi Saligradit dhe Jar mafishes. Nderi leshit qe je mos ik, pse na le keshtu? Kush do i degjoja perrallat tuaja?? Se nuk arrite te beje nje tender persembari sic beje tek batalioni. Nuk morre asnje lek nga policet sic merrje nga ushtaret nga 3 mije euro per mision.
  E hodhe helmin dhe policise ne fund me raportin. Po pse nuk i kallzove ne prokurori me emra kush kish shkele ligjin? Sta mbajti bytha o frikacak e legenaxhi? Ishe ministruc kishe gjithe kopetencat pse nuk i kallzove?
  Apo kishe shpresa se do mashtroje ndonje e do kapje ndonje post, jo amerikanet se ata nuk i genjen dot, te njohin mire ata, e dine se cfare ke bere me ata miqte nga lindja, po ndonje tjeter.
  do svidaniya kompan’ony

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*