“Demokracia, nuk është dëshirë cubash, as folklor mitingjesh”

July 11, 2019 16:35

“Demokracia, nuk është dëshirë cubash, as folklor mitingjesh”

Shqipëria është e para. Zoti Thano! Fjala e urtë popullore “në portën e të shurdhërit trokit sa të duash”, në Shqiperinë tonë, mbi një shekull është bërë proverbiale. Le të bijnë këmbanat e alarmeve, askush politikan s’ka dashur t’i dëgjonte.

Këto këmbana ranë në vitet 1912, 1919, 1924, 1927, 1939, 1944, 1960, 1990, 1997, 2008 e po bien ende, po fatkeqësisht askush s’dëshiron t’i dëgjojë. Sot ndodhemi përsëri përpara një situate politike e sociale që vetëm me demokracinë s’ka të bëjë.

Ajo, demokracia, nuk është dëshirë cubash, as parodi folklorike mitingjesh, as mallkime e burgime, demokracia është kulturë politike, besim, zbatim i ligjit dhe përgjegjësi për të sotmen e të ardhmen e vendit tonë. Politikanët tanë, fatkeqësisht e për fatin e keq të vendit, kanë mbyllur veshët dhe sytë prej eksperiencës botërore. Shpëtimi është shporrja e tyre. Përshëndetje!

Mihal Xhamo

 

July 11, 2019 16:35
Komento

3 Komente

 1. 85% e pislliqeve dhe krimieve fatkqesise dhe mizerjes qe ndodh ne shekuj ne ate Shqiperi i dedikohet fares se Djallit July 11, 17:16

  Kta mbajne flamurin per cdo Pisllik Kombetare

  cdo tradheti ,mizerje , shkerdhim me te hujt

  e gjithcka Negative cfar ka ndodhur e vazhdon ti ndodhe

  Shqiperise ,qe nga nji der kombet me te medha ne siperfaqe e Ballkan

  fale kalbesires se kombit u deformuar e reduktuam

  ne me te voglin ne Ballkan !

  Dhe cudia eshte se e thoe me mburrje ,qe kjo fare bastradesh ,
  85% te Fatkesive te ktij Kombi i kane kryer kta ,

  kermat qe jane bakteria qe po shperben Shqiperine !

  Reply to this comment
 2. Jimi July 11, 22:19

  Mire i shporrem, po kush do te vije?

  Reply to this comment
 3. Gege Kosova July 12, 08:46

  As zgjedhjet nuk jane plotesim deshirash per militantet dilettante rrugesh, te prir nga delirantet ambicioz per pushtet dhe shpitim nga kriminalizimet e se kaluares.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim