Ambasadori i BE: Vendimi për Dajtin, rishikim urgjent nga KLGJ

February 10, 2019 19:33

Ambasadori i BE: Vendimi për Dajtin, rishikim urgjent nga KLGJ

Ambasadori i Bashkimit Europian, Luigi Soreca ka reaguar lidhur me vendimin e Gjykatës së Apelit për të dënuar me 25 vite burg, Dritan Dajtin, të akuzuar për vrasjen e katër policëve.

Në postimin e tij në tuiter, Soreca kërkon vlerësim urgjent të vendimit, ndërsa shkruan se reforma në drejtësi është e pakthyeshme.

Vendimi i Gjykatës së Apelit për reduktimin e dënimit të të pandehurit që u dënua për vrasjen e 4 policëve, kërkon vlerësim urgjent nga KLGJ dhe Prokurori i Përgjithshëm. Reforma në drejtësi është e pakthyeshme dhe do të prekë  të gjitha nivelet e gjyqësorit”, shkruan Ambasadori.

v.l/ Dita

February 10, 2019 19:33
Komento

11 Komente

 1. Popullore February 10, 20:35

  Skandal nderkombetar i pedegjusr! Duhen shkarkuar urgjent te gjithe anetaret e Gjykates se Apelit te Krimeve te renda!

  Reply to this comment
 2. Hajduti me bllok me ne dore. February 10, 21:04

  Mos u lodhni me me Shqiperine. ajo eshte nje kazan i mbushur me mut, mos harxhoni dhe investoni per te, po kazan i mbushur me mut do te mbetet.

  Reply to this comment
 3. Adih February 10, 21:38

  Ndoshta eshte dhene urdher nga lart , mbi keta degjenerata gjygjtare te papergjegjshem .As edhe nje ,nuk e nxjer koken ? Detyrimet ,te dhenat , presionet ,kush i di . ?? Se ska mundesi ,te vrasesh ,kater police ,kater bire nenash,kater prinder ,e kater djem ,ne sherbim e siper , dhe te talleni me keto denime ??? Jemi bere kampjon bote te mos ndeshkimit .. Por nje gje dihet ,na diskritituar faqe perendimoreve ,dhe kjo eshte pasqyra me e paster , se ju o Gjyqtare ,te korruptuar , nuk e doni integrimin e shqiperise ne BE ,nuk e doni reformimin e SPAK .Duhet te miren masa urgjente ,prokuroria te beje kallxim penal , kunder ketyre lamasheve gjygjtare ,qe tallen me ligjin ,si me qene te pa prekshem .

  Akoma nuk e keni mesuar o delenxhinj gjygjtare.se,

  DREJTESIA ESHTE E PAMVARUR NGA POLITIKA por
  ESHTE E VARUR KOKE E KEMBE NGA LIGJI:.

  Reply to this comment
 4. TNK February 10, 23:26

  KY AMBASADORI MUNDE TE KETE TE DREJTE OSE JO, DUHET PARE ARESYETIMI I GJYKATES POR MENYRA E NDERHYRJES NE SISTEMIN GJYGJESOR NE KETE MENYRE ESHTE SHUME I RREZIKSHEM , PERBEN PRECEDENT PER NDERHYRJE TE POLITIKES NE GJYGJESOR, PRA ATE QE ATA E NDERTUAN ME SHUME VESHTIRESI PO E DEMTOJNE VETE ME SHUME LEHTESI. KA MENYRA TE TJERA DIPLOMACIA PER TE KERKUAR DREJTESI JO NE KETE MENYRE.

  Reply to this comment
  • Bureto February 11, 09:49

   Duhet ndërhyrja e të gjithë faktorëve dhe aktorëve nga brenda dhe jashtë vendit, bile më energjike, sepse rasti është i paprecedent. Kur qëllohet shteti, që përfaqësohet në luftën kundër krimit nga uniformat blu, çfarë mbetet më? Pse i duhet shoqërisë një kriminel i lirë? Akrobacitë me leximin e ligjeve, nga gjyqtarë të kooruptuar, dhe në rradhët e tyre, ka jo pak të tillë, siç po e tregon vettingu, nuk duhet të anashkalohen me sllogane të tilla si pavarësia e gjyqësorit (gjyqtarëve të korruptuar), dhe të drejtat e njeriut (të kriminelit në këtë rast). Ndaj rekursi në Gjykatën e Lartë nga ana e prokurorisë dhe vendimi i asaj gjykate në kohën e duhur, do t’i vejë pikat mbi ‘i’.
   Këto ditë është informuar dhe për miqësinë familiare të Avni Dajtit, babait të D. Dajtit me familjen Berisha. Gjithashtu disa dyshime që krimibeli është ndihmuar nga Agron Kulipaj, drejtor i krimeve nl policinë e shtetit dhe nëndrejtor i përgjithshëm i saj, kur kryeministër ishte monstra, që derdh lot sot krokodili për vendimin në fjalë të gjykatës, gjoja të ‘kapur’ nga Edi Rama. Dhe cilët gjykatës, ata që ka emëruar vetë me anën e presidentit Nishani, kukull të tij, si kryetar i KLD.
   Kur ministrat e Ramës të revoltuar ndaj këtij vendimi, kërkojnë masa ndaj gjyqtarëve, monstra sokëllin se Rama po ndihmon kriminelin dhe sulmon gjyqtarët, duke intimiduar drejtësinë!!!
   Fakt është se gjyqtarët në proces nuk i janë nënshtruar vetingut. Të ndërgjegjshëm (ndoshta) se nuk e kalojnë atë, ata të shpërblyer mirë nga krimi, kanë marrë vendim t’i bëjnë monstrës shërbimin e fundit, ashtu siç më herët, me kuliçajt në burgje realizuan arratisjen ‘spektakulare’ të Dajtit.
   Një gjë tjetër, që koha do na e sqarojë, është zbardhja e personalitetit të këtyre gjyqtarëve, cila ka qenë veprimtaria e tyre në vite, kush i ka emëruar në gjykatat e apelit dhe si u zgjodh kjo trupë prej pesë anëtarësh, për të gjykuar dosjen e kriminelit Dajti, për të apeluar vendimin e dënimit të tij me burgim të përjetshëm për një vrasje të katërfishtë mbi katër policë, sot dëshmorë. Çështjes i duhet shkuar deri në fund në tërësinë dhe thellësinë e saj, për të dëshmuar se Shteti dhe Drejtësia nuk mund të jenë një shaka/lodër në duar të të papërgjeshmëve dhe të korruptuarve. Përkundrazi është shumë më shumë se ç’ka mund të mendohet. Sigurisht kur këto veprojnë me vendosmëri. Le të jetë, më në fund, ky rasti për të na e treguar forcën e tij dhe opinionit publik mundësinë për t’i besuar, besim i cili për hir të së vërtetës, ppr faj të tyre, është bjerur shumë.

   Reply to this comment
  • Damini February 11, 10:25

   ti tanku qenke gjeni fare, mos je gje gerd hoxha i caktimit se pazareve?

   Reply to this comment
 5. absurditete Made in EU February 11, 08:57

  Vendimi per Dajtin eshte treguesi i qarte i deshtimit total qe ka drejtesia ketu e monitoruar, udhezuar, diktuar nga i famshmi Faktor nderkombetar. Nga ky Faktor na kane ardhur heqja e denimit me vdekje per vrasesit si dhe me absurdi, heqja e 1/3 denimit kur pranohet gjykim i shkurtuar(!) Sa kohe keto dy absurde do vazhdojne te aplikohen, nuk do kete kurrfare drejtesie ne Shqiperi.

  Reply to this comment
  • Lisander February 11, 10:29

   Po asnjeri nga ata te pes gjyqtaret funderina nuk eshte futur akoma ne vetting o kokebole se po te ishin futur asnjeri nuk e kalonte me atro qe kane bere

   Reply to this comment
 6. ETHEM LALAJ February 11, 09:54

  VENDIMI PER KRIMINELIN DAJTI ESHTE KRIM I RENDE.ME.PRAPAVIJE POLITIKE.SEPSE:
  1-BABAI I KRIMINELIT KA QENE KUXHINERI I SALIUT PRESIDENT PER FATIN TON TE KEQ.
  2-ESHTE KJO ARSYEJA QE GJYQET U SHTYNE 9-10 VJET RRESHT ME PROÇEDURE SI EDHE PER LULI-HOLLANDEZIN.
  3-U CAKTUAN 5 GJYQTARET ME TE DEGJENERUARE 3 SHKODRAN E 2 VLONJAT TE ETUR PER PARA NE VITE.
  4-VENDIMI U MOR DHE NUK ANULLOHET ME NGA ASNJE GJYKATE TJETER PASI KA TE BEJE ME SALIUN DHE BANDAT E TIJ.NDAJ SALIU NUK IKEN NGA POLITIKA.
  5.NESE NUK NDERHYN BE+SHBA PER DENIMIN ME VDEKJE TE DD KJO DO TE THOT SE KA “TRADHETI ND/KOMBETARE”.
  6-DUHET TE KRIJOHET NJE TRUP GJYKUESE ND/KOMBETARE PER DENIMIN E M A M U TH V E NE POLITIKEN TONE TE DEGJENERUARE 28 VJEÇARE.
  7-GAZETA DUHET TI PUBLOKOI ME FORT KETO FENONENE TE RENDA E DUKE MARRE ME SHUME OPINIONE NE POPULL.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*