Dënimi i ‘xhihadistëve’ shqiptarë, ndryshon Kodi. Felaj: Përbëjnë rrezik

April 7, 2014 17:20

Dënimi i ‘xhihadistëve’ shqiptarë, ndryshon Kodi. Felaj: Përbëjnë rrezik

Mazhoranca dhe opozita të paktën te siguria kombëtare kanë qenë në një mendje. Me qendrim unanim deputetët në Komisionin parlamentar  të Ligjeve kanë miratuar ndryshimet në Kodin penal, që parashikojnë dënimin deri në 15 vite burg për çdo shtetas shqiptar që merr pjesë në konflikte jashtë vendit.

Por edhe pse në fund ranë dakord, debatet me palëve nuk munguan.

Deputetja e PS-së Ermonela Felaj duke kërkuar miratimin e amendamenteve shprehu shqetësimin se ka shtim të numrit të shqiptarëve që shkojnë të luftojnë jashtë vendit.

“Ka rrezik që në vend të kthehen njerëz të inkriminuar,” tha ajo.

Nga ana e tij Ish-Ministri i Drejtësisë, deputeti i PD-së Eduard Halimi, kritikoi qeverinë e cila sipas tij ka kthyer në prioritet sulmin ndaj Presidentit dhe jo hartimin e nismave ligjore nga Ministrat e saj.

‘ ‘Pse qeveria nuk është shqetësuar për terrorizmin. Pse propozimi nuk vjen prej saj. Sipas tij aktualisht kjo veprimtari po hetohet nga prokuroria a mos po dëmtojnë këto propozime hetimin. A mos po bëhet propogandë?’’, tha Halimi

Ka qenë deputi Pandeli Majko që ka ndërhyrë duke thënë se kjo është çështje e sigurisë kombëtare. “Nuk është i nevojshëm disktutimi politik. Nëse opozita nuk është dakord ne tërhiqemi”, tha Majko

Ndryshimet

Shtetasit shqiptarë, që marrin pjesë në përmbysjen e rendit kushtetues, të një shteti të huaj dënohen me 5-10 vite burg.

Shtetasit shqiptarë, që marrin pjesë në një konflikt të armatosur në një shtet të huaj dënohen me burg nga 3-8 vite.

Shqiptarët që nxisin rekrutojnë apo financojnë pjesëmarrjen dënohen nga 5 deri në 15 vjet burg.

Me këto ndryshime ligjore, synohet parandalimi i përfshirjes së shqiptarëve në konflikte të armatosura, si ai i Sirisë. Një nismë ligjore e ngjashme është ndërmarrë edhe në Kosovë..

April 7, 2014 17:20
Komento

5 Komente

 1. JURISTI I PAVARUR. April 7, 19:43

  eshte qesharake te folet per denime 3-5-8 apo edhe 15 vite per nje xhihadist ne siri,dhe xhihadist mbrenda ne shtetet ku gjinden,ku nje xhihasite ka mundur dhe kane bere dhjetra apo qindra viktima te pafajshme ,pa perjashtuar mijra.

  .se pari sulmet me armet kimike me gazin sarin deri me sot nuk jane vertetuar se ka bere ushtria e shtetit sirian,ku kane vdekur qindra dhe shifra munde te shkoje edhe me 2-3 mije viktima.
  .pra sipas te gjithe ekspetave ushtarak te peredimit jane prononcuar se shume lehte mund ta ket ber xhihadistat islamik kto sulme kimike ku ka depo te braktisura nga ushtria siriane nga sulmet e xhihadistve dhe kane ra kto arme ne duart e mjekrroshave vrases,qka me dhjetra brigada te ndryshme te tyre islamo-xhihadike ka edhe ish inzhinier te shteteve arabe te specializur ne kto sulme kimike dhe tani ushtar te xhihadit te al.kaides.

  .pra per xhihadist shqiptar ne qofse kane marre pjes nekto sulme kimike me qindra apo mijra viktima ne femije te mitur dhe te denohen vetem me 3-5 vite,eshte qesharake,ku per 2 viktima ne evrope eshte denimi me BURG te PERJETSHUM.

  .problemi se qeverit e kosoves e shqiperis fare nuk e kane kuptuar mesazhin e amerikes,ku kerkojn 15 vite burgum per ata persona qe vetem kane shkuar,pa prova se kane vrare e masakrruar,por per personat qe kane bere viktima qdo raste duhet te denohet sipas krimeve te bera deri me denimin me vdekje qe praktikohet per terrorista.

  Reply to this comment
  • Arben April 7, 20:13

   Shiko enderra me sy hapur o jurist i pavarur.

   Pergjegjesia kryesore per gjithe kete eshte e Obames, i futi fitilat Asadit dhe e la punen ne mes, gjithe ata njerez qe besuan tek ai tani po behen pershesh.

   Me e keqja eshte se sot 2 milion Siriane kane lene vendin e tyre, por edhe ata qe jane brenda as nuk vene ne pune, as nuk cojne femijet ne shkolle njelloj si ne ne 97-ten.

   Dhe ti flet sikur ka nevoje per ekspertize te posacme situata ne Siri.

   Gjithskush mund te beje gjithshka dhe ta kaloje ate qe ben per gjithshka tjeter.

   PERGJEGJESIA ESHTE E ZEZAKUT QE I MORI NJEREZIT ME QAFE KOT SE KOTI.

   PRANDAJ ESHTE ZGJEDHUR NE KRYE TE BOTES, PER TI BERE LLOGARITE MIRE, KUR NUK I DILNIN LLOGARITE PSE FILLOI LUFTEN????!!!!!!!

   Reply to this comment
 2. JURISTI I PAVARUR. April 7, 22:28

  ore TURKU i VOGEL nga prizereni,mamusha turke,apo i fshatit sudovina qerkeze ne viti gjilan me nofken ( ARBEN ) ju jeni i njoftur per te gjitha portalete gazetave te kosoves dhe tani kini futur hundet edhe ne shqiperi njesoje qyshe taborret e juaja e futen vehabo-tuko-otomano salafizmin ne 15 vitet e fundit ne shqiperi duke shperndar kurana falco mashtrues tipik te furnizuar nga AL-KAIDA.

  .pra njifeni si nje NACIONALIST IRREDENTIS TURK dhe mundoheni tju qitni hy syve publikut duke e maskuar me nofka te rrejshme si shqiptar.

  turku shiqoni,eshte hera e fundit qe ju perdorni taktikat mashtruese te GJON-TURQVE qe paradi i qni me dhune shqiptaret ne xhamia,e pasdite i MASAKRRONI.pra kujdes turkoshak se te prejs dy veshet,se une i SHKELOMOJE IMPONIMET OTOMANO-TERRORISTE.

  Reply to this comment
 3. fat man April 7, 23:21

  Po per xhihadistin Sali C4, qe na futi ne Konferencen e Vendeve Islamike, ku ishte i padiskutueshem referendumi popullor, sa vite burg ka parashikuar Halim Heqimi, qe punon me kandele te lagura dhe nuk i merret vesh asnje gje.

  Reply to this comment
 4. Asnjeanesi April 9, 13:02

  Jam me ty , JURISTI I PAVARUR . Ky Artan , Arben , Ilir , shkruan me tre pseudonime dhe eshte tamam nje irredentist turko-islamo-salafito-vehabist , natyrisht i paguar nga keto rryma semundjesh infektive per te bere jo vetem propagande , por qellimi final , per te rrekrutuar edhe njerez kokeboshe e injorante , te pa mesuar , te pa shkolluar e trushkulur , per t’i manipuluar e derguar neper luftrat e çmendura xhihadiste . Meqenese jemi shqiptare , nje keshille po i jap : Hiq dore nga marrezira e çmendurira islamike , shiko punen e jeten tende normale , Allahu eshte nje pjelle e fantazise njerezore , nuk ka ekzistuar e nuk ekziston kurre , çdo njeri eshte Zot i vetvehtes dhe Zot tjeter nuk ka . Mos u mundo te besh njerez per vehte , sepse sipas ligjit te ri , denohesh me burg . Neqoftese je p..rdhur ti nga trute , mos bej te pir..en trute e te tjereve .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

A ËSHTË EDI RAMA I MAJTË?

Shiko rezultatin