Dënohen me burgim të përjetshëm 2 ish-spiunët jugosllavë

August 3, 2016 13:07

Dënohen me burgim të përjetshëm 2 ish-spiunët jugosllavë

Një gjykatë në Gjermani i ka dënuar sot me burg të përjetshëm dy ish-shefa të inteligjencës së Jugosllavisë, për orkestrim të vrasjes së një disidenti në Gjermani, para  30 vjetësh.

Kroatët, Josip Perkoviç, 71 vjeçar, dhe Zdravko Mustac, 74 vjeçar, zyrtarë të lartë të periudhës së komunizmit në shërbimin sekret të ish-Jugosllavisë, janë shppallur fajtor për bashkëpunim në vrasjen e kroatit, Stjepan Durekoviç, në Bavari në vitin 1983.

Këta dy persona, Kroacia i ka ekstraduar në vitin 2014.

Prokurorët kishin dyshime se vrasja e Durekoviçit ishte urdhëruar nga politikanët udhëheqës jugosllav.

August 3, 2016 13:07
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*