Dënohet me 5 vite burg Artur Zoto

May 11, 2018 14:46

Dënohet me 5 vite burg Artur Zoto

Artur Zoto ish-drejtori i Përgjithshëm është dënuar më 5 vite burg nga Gjykata e Krimeve të Rënda. Ai nuk ishte në sallë kur togat e zeza lexuan vendimin duke u përfaqësuar vetëm nga avokati tij.

Gjithashtu gjykata vendosi t’i heqë të drejtën për të ushtruar funksione publike për 5 vite.

Zoto akuzohet nga Prokuroria për korrupsion dhe abuzime me tenderët e ushqimeve gjatë kohës që ushtroi detyrën.

Sipas Prokurorisë Zoto sëbashku me ish-nëndrejtorin e burgjeve Iljaz Labi edhe ky në gjykim për të njëjtat akuza kishin krijuar një skemë korruptive, duke paracaktuar fituesin e tenderëve te ushqimeve për të burgosurit.

Labi në këtë hetim kishte dhe statusin e bashkëpunëtorit të drejtësisë, duke treguar të gjithë skemën.

Në bazë të deklarimeve të tij, tre biznesmenë përcaktonin fituesin ndërmjet tyre duke paguar si ryshfet 2 milionë leke të reja. Këto para sipas Labit ai i ka dorëzuar në zyrën e Artur Zotos.

Por akuzat nuk u pranuan asnjëherë nga Zoto, duke mohuar se kishte marrë para apo njihte biznesmenët. Ndërsa avokati tha se vendimi do të apelohet, pasi klienti i tij u dënua pa prova dhe fakte.

o.j/dita

May 11, 2018 14:46
Komento

6 Komente

 1. xxx May 11, 15:10

  Bravo prokuroria

  Reply to this comment
 2. Ilir May 11, 15:18

  Mascara ka punuar ne Rinas 21 vite me pare qelbesire

  Reply to this comment
 3. Arben May 11, 15:59

  Po parate ku vajten

  Reply to this comment
 4. perkthyesi May 11, 17:07

  Pervec burgut qe paska zene, problem mbeten parate! Ata duhet ti kthehen shtetit deri me nje, se i ka vjedhur! 5 vjet, asgje nuk jane! Jam gati dhe une te vjedh ate sasi lekesh, dhe te bej burg aq vjet sa eshte denuar kjo specie, por, “fatkeqsisht”, dhe ketu qendron e keqja, nuk e bej qe nuk e bej dot, prandaj jemi kaq te varfer, jo vetem une, por qindra e mijra te tjere si une!

  Reply to this comment
 5. Kaçi i zi May 11, 17:08

  Keshtu. Te filloje drejtesia ne kete vend.

  Reply to this comment
 6. Sala May 11, 17:30

  Zakonisht te gjithe funksionaret tek ne qe shfrutezojne postin per te bere leke e kane kthyer gjene e grabitur ne mall dhe nje verifikim i dalin sheshit te gjitha se me rrogat dihet tek ne vetem ushqehesh. Dhe tjeter gje e rendesishme qe duhet te funksionoje per cilindo bashke me denimin duhet edhe sekuestrimi.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim