Depozitat bankare, 3% kanë më shumë se 97% e shqiptarëve së bashku

April 6, 2019 09:08

Depozitat bankare, 3% kanë më shumë se 97% e shqiptarëve së bashku

3.2% e shqiptarëve zotërojnë së bashku rreth 4.1 miliardë euro depozita bankare.

Pjesa tjetër prej rreth 97% e individëve, e marrë së bashku, zotëron rreth 3.2 miliardë euro.

Publikimi i raportit vjetor të ASD, Agjencisë së Sigurimit të Depozitave është kthyer një lloj barometri për të matur pabarazinë financiare të shqiptarëve.

Në fund të vitit të kaluar, fondi i ASD për sigurimin e depozitave në banka arriti në afro 39 miliardë lekë ose rreth 310 milionë euro.

Kjo shumë mbulon 5.83% të vlerës së siguruar të depozitave, çka përfaqëson edhe nivelin më të lartë të regjistruar ndonjëherë.

Ligji për sigurimin e depozitave parashikon që ky raport të jetë të paktën 5% dhe prej tre vjetësh fondi i sigurimit të depozitave qëndron sipër nivelit ligjor të kërkuar.

Sipas ligjit, ASD siguron depozitat bankare të individëve dhe bizneseve deri në 2.5 milionë lekë, si edhe depozitat në shoqëritë e kursim-kreditit deri në 2 milionë lekë.

n.s. / dita

April 6, 2019 09:08
Komento

3 Komente

 1. Shpetimi Debatik April 6, 11:15

  E viva regime feudalocapitalistico albaneso installato tramite il controrevoluzione di anni 90 ( novanta) .
  Gente di epoca di pietra , non meritate piu buona.

  Reply to this comment
 2. mirel April 6, 15:38

  Ky eshte rekord boteror. Vjedhja e 97% te Shqiperise dhe shqiptareve behet nga 3 %
  Hani mut dhe beni tifo per partite

  Reply to this comment
 3. BK April 6, 21:46

  Ky eshte me ne fund produkti i kapitalizmit,apo shtetit te se zhdrejtes, me falni, te “drejtes”.

  Gabimet, prapesite qe bene qeverite komuniste, nuk duhet tja faturojme vetem sistemit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim