Deputeti gjerman: Tahirit duhej t’i ishte hequr imuniteti

February 14, 2018 12:17

Deputeti gjerman: Tahirit duhej t’i ishte hequr imuniteti

Deputeti i Bundestagut gjerman, raportuesi për Shqipërinë në KE, Thorsten Frei në një konference për mediat foli për çështjen “Tahiri” duke theksuar se Parlamenti duhej t’ia kishte hequr me patjetër imunitetin ish-ministrit të Brendshëm.

“S’ka pse të mbrohen disa njerëz në situata të tilla, Parlamenti duhet t’i hiqte pa diskutim imunitetin Saimir Tahirit”, tha Frei.

Ndërsa për sa i përket Reformës në Drejtësi, ai tha se mbetet për të parë nëse do të goditen peshqit e mëdhenj.

“Konstatojmë se situata është e tillë që pikërisht në fushën e vettingut dhe luftës ndaj korrupsionit dhe krimit të organizuar ka progres, por edhe rastet e mëdha, për peshqit e mëdhenj mbetet për të parë nëse do të ketë pasoja, nëse ka vërtet goditje reale ndaj krimit të organizuar në përmasa të mëdha.

Me shumë vëmendje kam ndjekur rastin e ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri dhe kam ndjekur faktin si është trajtuar ky rast në pikëpamjen politike.

Në pikëpamjen time është një problem madhe që nuk është arritur që në Parlament, në qëndrimin tim besoj që kjo duhet të kishte ndodhur në parlament për të hequr imunitetin pa diskutime të mëdha në Parlament.

Ndaj ky rast është i rëndësishëm kur bëhet fjalë për pyetjen se cilat janë zhvillimet dhe arritjet në këtë rast dhe a është vërtet Shqipëria në gjendje që të mos ndalet përpara emrave të tilla të politikës”, tha Frei.

Ndër të tjera raportuesi gjerman, u shpreh se Shqipëria duhet të bëjë hapa të mëdhenj për të shkuar në rrugën drejt Bashkimi Europian.

Gjithashtu deputeti gjerman foli dhe për rekomandimet e OSBE/ODIHR nga ku bëri thirrje se duhet të ndiqen me rigorozitet.

“Prej 4 vitesh në theksojmë nevojën dhe rëndësinë që ka për Shqipërinë reforma zgjedhore. Ndaj dua ta përmend këtë pikë si një prej 5 kushteve për çeljen e negociatave. Mendoj që këtu duhet të ketë një zgjedhje në mënyrë që pranueshmëria e zgjedhjeve të jetë më e mirë. Për këtë ka pasur edhe rekomandime të qarta nga OSBE-ODIHR dhe këto rekomandime duhet të shërbejnë si baza për reformën zgjedhore në Shqipëri. E rëndësishme është që mos pritet shumë gjatë me këtë sepse që vitin e ardhshme do të kemi zgjedhje vendore në Shqipëri dhe mendoj se është e rëndësishme që rekomandime të bëhen realitet deri në zgjedhjet lokale në mënyrë që të rritet besueshmëria e zgjedhjeve”, përfundoi Frei.

a.s/dita

February 14, 2018 12:17
Komento

24 Komente

 1. ETHEM February 14, 13:04

  KY GJERMANI FLET PER TAHIRIN SIKUR FLET LUL BASHA 100%.TAHIRIN E KA NE DORE DREJTESIA E JO QEVERIA.DHE DREJTESIA E SALIUT NUK KA GJETUR PROVA PER TA DENUAR.SE ESHTE NJE SAJESE E SALIUT DHE PREKURORET TROPOJON TE TIJ QE DO DESHTOJNE ME TURP.SEPSE ESHTE ESHTE LOJE E SALIUT ME ZAGANIN ISH POLIC QE I FALI PRONA NE VLORE E FIER.

  Reply to this comment
  • intelektuali February 14, 13:23

   Ore ti dallkauk je apo hiqesh si budalla me keto komente idiote?

   PO A KA REZIL ME TE MADH LINCIMI QE I BERI EDI RAMA DHE BIRBOJA E TIJ MAFIOZE SAJME QORRI NJE KOMISARI POLICIE QE GUXOI TE TREGOJE ME GISHT KAPOBANDEN E HABILAJVE?

   Po ku i ke mesuar keto finte enveriste o MUT fanatik?

   PO ME KETO KAFSHE PYLLI ENVERISTE DO TE HYJE SHQYPNIA NE BE?

   Reply to this comment
   • Artemisa February 14, 15:08

    Sa lart e ke ngritur kur i thua se ben Finte.
    Ai eshte nje cope bajge qe shikon vetem ERTV dhe ha pershesh gjithe diten.
    Pse cfare kujton ti se te pranojne ne Ripjellje nese ke me shume se 100 gr. tru ?
    Lere ETHEMIN ai dru lindi dhe dru do te vdese.

    Reply to this comment
   • Intelektuali Vicidolit February 14, 18:08

    O intelektual SUMA. Ai palo komisar ishte komisari Vicidolit i denuar nga drejtesia more mytyber. Ti me thua guxoi te tregoje me gisht. Ai ishte vegla e Qoftelargut ne Polici. Qoftelargu i dha edhe toke ne bregdet ndonesi zbriti nga Bjeshket e Namuna. Thirri mendjes or toc kur shkruan. Je nje bajge e vertete,

    Reply to this comment
    • Syrja Qarri February 14, 18:34

     Levize ndonjehere kanalin e televizorit se do te behesh me shume cyryk se sa je aktualisht. Dil ndonjehere tako dhe fol me njerezit sepse e verteta nuk eshte ajo qe te serviret ty ne mbledhjet e partise.
     Sa per Zaganin duhet te dish nje gje Burra te tille i duhen sot Shqiperise dhe jo bythecer si ata qe ti i adhuron.

     Reply to this comment
 2. ??? February 14, 13:23

  Tahirit ja hoqen imunitetin, vetem arrestin nuk aprovuan. Te kane informuar gabim ata qe te kane firmosur cekun me parate e korrupsionit,

  Reply to this comment
 3. Hahahahhaha :Lan Nam me alibine e TAhos ! February 14, 13:24

  Telenovela Tahiri kalon cdo parashikim te Regjise ,
  impresioni Aleatet e gjen admirues edhe ne stanin e Hitos !

  Reply to this comment
 4. eDRAMA February 14, 13:30

  Flet realitetin qe ndodh kudo ne Europe ky deputeti gjerman.
  Por heqja e imunitetit per Tahirin eshte heqje brekesh per Edi Ramen. “Nuk keni pare gje akoma” tha Tahiri. Ju drejtu Rames me fjalet e tij. Dhe Rama qe e quajti “Dru i shtember” (nuk besoj se e ka harruar njeri), ja kuptoi mesazhin Tahirit dhe me votat e deputeteve te tij leshko, beri ate qe kurre me pare nuk kishte ngjare. Bllokoi hetimin duke mos i hequr imunitetin atij qorrit vogel.
  Tahiri ka luajtur drogen ne funksion te pushtetit te Rames. Tahiri eshte surrati i qeverise Rama, qeveri e mbajtur ne kembe me paret e trafikut te droges. Me nje Tahir qe diten ishte Minister i Brendeshem kurse naten ishte kurva ne krevatin e Habilajve.

  Reply to this comment
  • spata February 14, 18:59

   Nuk dua ta nxjerr sekretin por shprehja e Tahirit : Nuk kini par akom azgje lidhet me termetin ne oplitiken shqiptare qe pritet te bjeri.Tahiri para Dhjetorit te 2017 eshte thirur (?????) dhe e ka te qarte se cfare termeti pritet te bjeri.
   Do keti dhe ai pasoja kjo nuk dihet .Akoma skemi par gje .Pllakat kan filluar te levizin e termeti do te bjer. Deshira ime eshte qe mos ti vuaj populli i thjeshte pasojat e ketij termeti .
   Se cme vjen ne mendje.Mbas Majit dites se proletarjatit shqiptare termeti te shkaterroje piramiden politike .

   Reply to this comment
 5. info analitike February 14, 13:39

  Te drjte ke ti po hajde mbushja mendjen Neti ibretit e bejtexhiut me trimat e Dites qe Tahorrin e ngrene ne qiell. Tik tak o Neti, tik tak.

  Reply to this comment
 6. Befana February 14, 13:40

  Jam dakort me ju Ethem.
  Cfar nuk pret nga ky mashtrus.
  Nuk kuptoj kush e perkrah.

  Reply to this comment
 7. Dibrani February 14, 13:56

  . militant i zgjebosur ,..injorant dhe sllav i sistemit.

  Reply to this comment
 8. Arberia February 14, 13:56

  Paska marre nje dore te mire eurosh nga pallati i vjehrrit!

  Reply to this comment
 9. COHU ENVER NGA VARRI February 14, 13:58

  nuk e di pse me kujtojne keta tipa

  prokurorin qe erdhi nga Virxhinia -USA

  per te mbuluar vrasjen nga grupi Ciftelia

  te kosta trebickes

  me kujtojne dhe ate prokurorin gjerman qe inicioi arrestimin e nipit Enverit qe u kap sikur te ishte pablo eskobari kur ne fakt kishte vetem fakte banale

  nqs do vepronte shteti & drejtesia me te njejten “yxhym” si per Tahirin

  sot duhet te ishin ne burg

  BASHA
  XEN BERISHA ME TE ATIN
  META ME MONIKARROCKEN
  FULLANI
  GENCRULI
  BLERIMCELA
  RIDVAN BODE…ECT

  POR DHE NJA 3-4 AMBASADORE EUROATLLANTIKAS DUHET TE ISHIN PRAPA HEKURAVE

  Reply to this comment
 10. Volfgangsterr GroSSruck's invazion of Albania February 14, 14:15

  Sa herë që Sali Bisha ndodhet në pozitë të vështirë shfaqeshin ekraneve një rrjet i tërë miqsh të tij konservatorë në Francë, Itali, Austri, Gjermani etj., për t’i bërë avokatinë.

  Në nëntor 2010, kur Komisioni Europian i dha përgjigje negative Shqipërisë lidhur me statusin e kandidatit për në BE, thuajse në një kohë me Jozef Dol, u shfaq një tjetër mik i vjetër i Berishës për të kundërshtuar vendimin e KE. Quhej Volfgang Grosruck. Në Tiranë njihej prej vitesh si “Kalë Troje” i Berishës në OSBE.

  Kish qenë ndër të dërguarit e lartë të kësaj organizate për të mbikëqyrur disa procese zgjedhore dhe përherë kish mbështetur PD dhe Berishën. Madje edhe për zgjedhjet e 6 majit të vitit 1996 kur opozita u dhunua hapur, Grosruck, kish deklaruar se ato ishin të rregullta. Këtë gjë bëri edhe në vitin 2009 kur Berisha vuri si kusht pjesëmarrjen e tij në misionin mbikëqyrës zgjedhjeve për të balancuar ambasadoren Glover, që kryesonte misionin e ODIHR dhe që Berisha nuk e konsideronte mike. Grosruck erdhi dhe e kreu misionin që i ngarkoi Berisha. Afërmendsh, ai ka patur ndikimin e tij që ato zgjedhje të shpallen se plotësuan shumicën e standardeve europiane. Por ndërkaq, Grosruck iu kundërvu deri në fund transparencës së kërkuar nga opozita.

  Dhe po ky Grosruck, në nëntor 2010, mbajti një fjalë në Parlamentin Austriak duke mburrur arritjet Shqipërisë ekzaktësisht me gjuhën e propagandës së Berishës. Krejt në kundërshtim me konkluzionet e opinionit të KE, Grosruck deklaronte: “Shqipëria gradualisht si dhe gjithmonë me një ritëm më të shpejtë po i afrohet ndjeshëm Bashkimit Europian… Është kjo një arsye më shumë për të mos arritur dot të kuptoj, dhe këtë duhet ta theksoj rishtaz, se Raporti aktual i Komisionit të Bashkimit Europian e klasifikon diku Shqipërinë, pikërisht atje ku Shqipërisë ku nuk i takon të jetë”.

  Vetëm dy muaj më vonë, 4 demonstrues do të vriteshin në Tiranë para godinës së Kryeministrisë në një akt dhune të denjë për autokratët më gjakatarë të botës.

  ku ishte ky monster ne 21 janar 2011 !!

  Reply to this comment
 11. ETHEM February 14, 15:59

  OR RROT INTELEKTUAL.TAHIRI NUK KA IMUNITET SI DEPUTET.POR SKA ASNJE PROVE PER ARRESTIM.SE NUK KA VRARE SI SALIU E LULI.NUK KA VJEDHUR SI ATA.NUK KA SHKATERRUAR VENDIN SI ATA.NUK KA SHITUR DETE SI ATA.NUK MUND TE ARRESTOHET DEPUTETI SE KRIMINELET THON SE DONTE 5000-20.000 ERO.KUSH I FAKTOJ QE I MORI-YTAT APO JOT-EME.NESE U MBOLL DROGE VEÇ LAZARATIT, TAHIRI NUK DEKLAROJ SE E LEJOI VET SI SALIU-LAZAEATIN.
  DOSJA TAHIRI ESHTE SAJESE E SALIUT+ZAGANIT-POLIC DHE DO DALI I PAFAJSHEM.PROKUROREVE TROPOJAN TE SALIUT PO U VJEN TURP TA LIROJNE DHE PO I SHTYJNE AFATET SE NUK KAN PROVA..FARE…FARE..!
  PO JU BERISHISTET DUHENI FUTUR NE BUTG SE QE NGA VITI 1992 KENI VRARE MBI 6000 VET DHE KENI DJEGUR 3 HERE VNDIN E KENI VJEDHUR 100% ZGJEDHJET.
  PER RAMEN KM MERNI NJE XHILET TE RI DERI 2050.
  S’FUNDI:SHKRUAJ EMRIN E VERTET.MOS U FSHI SI SALIU-KRIMEVE QE I KA NXJERR BOJEN IZET HAXHIA NGA TURQIA…OR TRAP.

  Reply to this comment
  • Edi February 14, 17:27

   OP xha Teme, qetesohu. Je dhe burr plak e nuk te kane hije fyerjet!
   Per Tahirin Prokuroria kerkoi Heqje Imuniteti ne Parlament!
   Ashtu si ka kerkuar dikur per Bashen, Meten etj dhe gjithmone Parlamenti ka votuar Heqje Imuniteti per c’do deputet me qellim hetimin e tij nga Prokuroria, pa kerkuar qe gjygji te behet ne Parlament.
   Rasti i vetem kur Parlamenti ka votuar qe mos ti hiqet Imuniteti, eshte rasti i Tahirit. Rama eshte i pari Kryeminister qe me vota ka bllokuar heqjen e Imunitetit per ate deputetin e tij Tahir!
   Kaq, xha Teme e ketye s’e luan as topi. Ato denglat jo po nuk ka prova, jo po nuk ka fakte jane qesharake.
   Po e perseris, provat dhe hetimi nuk behen ne salle te Kuvendit.
   Sado te hidheni perpjete, keto jane faktet. Tahiri u fsheh pas nje Imuniteti si asnje tjeter para tij.
   Hajt, xha Teme, suksese ne jete.

   Reply to this comment
 12. Lisi February 14, 17:30

  Shikoni ç’qelbësira deputetë ka KE !
  Tahirit prokurorët ia kthyen shtëpinë permbys , i morën pashaportën , e thërrasin në pyetje kur u teket , sepse iu hoq imuniteti .
  Ky qelbanik deputet informohet nga Saliu , apo nga Doris Pack , nga Lulushja , nga Salianusi apo nga Grida Duma Suma ?!
  Këta plehëra e bënë Shqiperinë enveriste !

  Reply to this comment
 13. Adih February 14, 17:49

  EHTEM @…….Ato qe kritikojne Saimirin tend ,nuk jane me PD . Mos i ngaterro gjerat ,o i mjere ,pse akoma nuk e kuptuar qe Edvini i jot me pardesy te bardhe eshte byth e breke bashke me Saliun .Qe te gjithe keto parti, qe te treja (PS ,LSI e PD ) ,qe kane qene ne pushtet ne kete tranzicion post komunist ,po i vjen mendja verdalle prej vettingut . Pse nuk e ke pare e kuptuar ,qe kane pasur te njejtin program,bile pa levizur as edhe nje presje .Bile dua te hap syte ,se qe te treja keto parti kane qene kunder integrimit ne BE .Duhet te hynim ne BE edhe perpara Bullgarise e Rumanise .Nuk e duan BE se i fillon diktati i ligjit dhe transparenca e BE ???!!!. Kuptoi gjerat ,o EHTEM djali. . .Me vjen keq per ty ,sinqerisjt ,e mos e ngatero pekun me byrekun

  Reply to this comment
 14. Arben February 14, 18:38

  Mos e rruj shoku,

  ne jemi te lumtur me fjalen e partise.

  ata qe flasin ndryshe si puna jote, ose

  jane armiq, ose i ka blere saliu.

  partia nuk gabon kurre, madje as kur na e fut

  rrrrr….ken deri ne gryke.

  Reply to this comment
 15. MH February 14, 22:30

  Hetuesia ti vishet punes dhe te argumentoj me fakte penale ne adrese te Tahirit.Nese faktet jane te verteta te pa kundershtushme.Cfare e pengon mandati ekzekutimin e Tahirit me ligj.

  Reply to this comment
 16. Alban Dega February 15, 04:34

  CKA ESHTE KY ERODEPUTET APO GJYKATES SUPREM ALA AJATOLLAH RUHOLLAH KHOMEINI !?

  Reply to this comment
 17. Alban Dega February 15, 04:45

  Shkurt e bukur

  A E DI KY EURODEPUTETI GJERMAN. ABC
  E DREJTESISE BOTERORE !?

  “ Cdo njeri eshte i pafajshem perderisa fajesia e tij te jete provuar nga gjykata ligjore “ .
  Cdo koment tjeter eshte tralala zura nje gale ose ose futja kot te dali plot… na ndihmo i madhi Zot !
  Llogje Kavaje me pallavra Sofratike

  Reply to this comment
 18. info analitike February 15, 09:04

  Ua thashe more shoke qe teto Merkeli i kane vene vizen e kuqe ketij kriepsikopatit.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim