Deputeti ish-trafikant dhe urdhëruesit e vrasjeve ”burra shteti”. Është kjo rruga e pastrimit të politikës z.Lu?

Bedri Islami July 30, 2015 09:57

Deputeti ish-trafikant dhe urdhëruesit e vrasjeve ”burra shteti”. Është kjo rruga e pastrimit të politikës z.Lu?

“Në parlamentin shqiptar ka një deputet të dënuar për trafikimin e qenieve njerëzore” – ky ishte njëri ndër konstatimet e ofruara nga Departamenti i Shtetit në raportin e tij të fundit dhe i përforcuar edhe më parë e, edhe më pas, nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë. Në fakt, një gjë e tillë është ngritur disa herë nga ambasadori Donald Lu, herë pas here nën kupolën e luftës kundër deskriminalizimit të politikës shqiptare, e ndonjë herë tjetër nën trysninë e pastërtisë së figurave politike.

Që në parlamentin shqiptar ka një precedent të tillë, kjo nuk është më gjë e re. Që, po ashtu, pas dhjetë vite pas dënimit, secili ka të drejtën të thotë se ‘tashmë jam i pastër’, edhe kjo është diçka që dihet. Normale do të ishte që në sallën e Kuvendit, ku mendohet se janë mbledhur burrat e ditur, të mençur e të ndershëm të kombit, as që duhej të mendohej të kishte një precedent të tillë. Nëse kjo është lënë të kalojë, më shumë se për atë që ndodh sot, duhet të jetë një tabu për të ardhmen.

Edhe unë, ashtu si zoti ambasador, si të gjithë shqiptarët, nuk do të kishim dashur të ishte në parlament asnjë prej atyre që, megjithë kalimin e viteve, është e vështirë t’i besohet. Do të kisha dashur që deputeti të kishte lënë vetë sallën e parlamentit, ku është jo vetëm për meritën e tij, por edhe jo pa pasur ndikim tek të tjerët. Do të kisha dashur të kishte në atë sallë burra të denjë për të zënë vendin e tyre, figura pas së cilëve mund të mbështetesh, njerëz që u japin më shumë rëndësi realiteteve konkrete, se sa të drejtave abstrakte. Mjerisht, në parlamentin shqiptar rrallë herë ka ndodhur që idetë të kenë më tepër kredi se sa fuqia, sidomos ajo financiare, dhe si duket, për vetë natyrën e zgjedhjeve në Shqipëri, kjo do të vazhdojë edhe për shumë kohë. Nëse krahason vetëm për pak çaste parlamentin e parë pluralist dhe parlamentin e sotëm, ai, i dikurshmi, megjithëse kishte mendje më të ndritura e figura shumë më intelektuale, duket si një varfanjak i rëndomtë ndaj pasunarëve të këtij parlamenti.

Zotin Donald Lu, dhe pas figurës së ambasadorit, edhe shtetin e tij, e trazon me të drejtë fakti se në parlament është një i dënuar për trafikimin e qënieve njerëzore. Si rrallë herë më parë, një strukturë e tërë diplomatike është e trazuar, por njëkohësisht është edhe pjesë e gjithë atij debati që bëhet për dekriminalizmin e politikës. Nuk ka ndodhur kështu më parë. Prkundrazi, diplomatë shumë të fuqishëm, edhe të shtetit që përfaqëson zoti Lu, kanë marrë në grykë urdhëruesit e vrasjeve dhe i kanë quajtur burra shteti, duke i rrahur krahët me përkdheli. Si duket diplomacia ndërkombëtare, pjesa e saj në Shqipëri, ka vendosur të heqë dorashkat e nënkuptimit dhe të fillojë të hedhë në tryezë karta gjysëm të hapura, për të kaluar më pas në të hapura krejtësisht. Ka dy gjëra: ose “tanët” nuk janë në gjendje të bëjnë detyrat e shtëpisë, ose “ të tjerët” e kanë humbur besimin ndaj tyre.

Mua, por besoj se edhe shumë të tjerë si unë, na shqetëson diçka tjetër më shumë se prania e një njeriu me precedent penal në parlamentin shqiptar, të cilit, më pas, mund t’i mbyllet dera. Problemi është për ata që s’i mbyll dot, edhe sikur të bëhen dhjetra deklarata nga Departamenti i Shtetit, edhe sikur zoti Lu të bëjë deklarata më të ashpra se këto të tashmet.

Një deputeti të zakonshëm, me precedentin e cituar më sipër, edhe mund t’i mbyllet dera, por një deputeti të pazakonshëm, i cili ka në bartjen e tij politike shumë më tepër se një trafikim, atij nuk ia mbyll dot askush, veçse moshës që e gjunjëzon.

Nuk e di nëse është normale diku tjetër, por jam i bindur se në vendin nga vjen zoti Lu, do të ishte krejtësisht i papranueshëm në jetën politike, aq më tepër në Senat apo në Kongres, figura e një njeriu, jeta e të cilit lidhet me humbjen e jetës së mijra të tjerëve, herë indirekt, e herë direkt. E vështirë është të kesh në parlament një të dënuar për trafikimin e qënieve njerëzore, e për më tepër, ruaje zot, të të flasë për të drejtat e liritë njerëzore; por tejet më e vështirë është të dëgjosh në secilën ditë të enjte, jo një herë a dy, por sa herë që i mbushet mendja, njeriun që ka në ndergjegjen e tij jetën e humbur të qindra e qindra të tjerëve, e që për më tepër, dha urdhër të qëllohet vetëm për të ruajtur pushtetin e tij. Nuk e di se në cilin akt të politikës, kudo qoftë, do të ndjeheshe i lirë të dëgjoje njeriun e 21 janarit, të 2 prillit, të katrahurës së vitit 1997, të humnerës financiare të vitit 2013, njeriun që bën thirrje për përmbysje të dhunshme, vetëm se nuk është më maja e pushtetit.

Departamenti i Shtetit, dhe jo rrallë herë edhe pjesa e rëndësishme e saj në Tiranë, ambasada amerikane, përmes përfaqësuesve të lartë të saj është bërë mburojë e territ politik, përmbysjeve njerëzore dhe ka heshtur kur është dashur të flasë. Apo edhe më keq, ka marrë në mbojtje kur është dashur të flasë haptas se njerëz të tillë janë të rrezikshëm jo vetëm për një pjesë të shoqërisë së sotme, por edhe të së ardhmes. Thuajse të gjithë përfaqësuesit e lartë diplomatikë kanë ardhur në këtë vend duke i rrahur krahët Berishës dhe kanë ikur duke kthyer kokën pas me zemërim. Por, ndërsa ata kanë ikur dhe kanë nisur një jetë tjetër, këtu kanë lënë vazhdën që vetë e krijuan dhe nuk e ndëshkuan politikisht, si një rrezik shoqëror.

Jam i bindur se mesazhi që ka përcjellë deklarata e dyfishtë, me burim të njëjtë; nga Departamenti i Shtetit dhe nga Amabasada Amerikane, nuk është thjeshtë vetëm për një njeri që rasti e solli të jetë deputet, pasi ia kishin përkdhelur kokën, edhe ata që e krijuan fillimisht si figurë politike, edhe ata që e morën të gatshëm dhe nuk dinë se çfarë të bëjnë. Ai ka tashmë jetën e tij, ka shlyer dënimin dhe ka të drejtën të votojë, të votohet, nëse njerëzit e pranojnë ende; por, përtej tij, si në çdo lojë të madhe, ku u bihet pragut të dëgjojë dera, ai është thjeshtë një gjetje politike.

Njerëzit u lodhën nga mishmashi i gjë a gjëzës politike, kur të parëndësishmit janë shenja për të mos goditur të tjerët, të rëndësishmit.

Shqipërinë nuk e prishën dhe nuk po e ndreqin precedentët e rrallë të një deputeti të dënuar për trafikimin e qënieve njerëzore. Shqipërinë po e prishin dhe nuk po ndreqin të tjerët; ata që kanë gjithçka në duart e tyre. Ata që bëjnë të pushtetshmin, dhe janë të pushtetshëm; ata që bëjnë të fuqishmin dhe janë të fuqishëm; ata që bëjnë të pasurin dhe janë të pasur… megjithëse ende askush nuk e di përse.

Rruga drejt pastrimit të politikës nuk kalon nga një njeri, i cili dihet tashmë se çfarë ka bërë dhe që është i përkohshëm në atë sallë. Pastrimi vjen nga tëheqja e njollave të mëdha, të stërkëqija, të stërdëmshme, të cilat , ashtu si gardhet e thurur mjeshtërisht, janë të vështira për t’i shkulur.

Kur ambasadori Donald Lu do të bëjë një deklaratë kundër tyre, si qëndrim zyrtar i shtetit të tij, atëherë demokracia do të fillojë të marrë frymë. Sepse nga këto të fundit është asfiksuar.

Bedri Islami July 30, 2015 09:57
Komento

79 Komente

 1. padrino July 30, 00:05

  O abasador leshi , e keqja e Shqipërisë nuk një hajdut, apo trafikant ordiner si ndoka, fufi, apo dhe ndonjë deputetet i kallëpit të tyre. E keqja e Shqipërisë, është Berisha klani tij, familja e tij, është lul basha si kryetar opozite, i zgjedhur nga berishovici, kjo është fatkeqësia e Shqipërisë, zoti ambasador. Sepse këta janë të komanduar athina, dhe beogradi, që nëqoftëse duan të rikthehen në pushtet, duhet të zbatojnë çfarë dikton, aleanca athine, Moskë, beograd. Pa u pastruar politika shqiptare nga këta tradhetar Shqipëria Ska për tu normalizuar Z Lu.

  Reply to this comment
  • Dedalo July 30, 08:41

   Edi Rames para zgjedhjeve te 23 Qershorit te vitit 2013-te i behej nje pyetje shume e rendesishme nga gazetaret qe e intervistonin dhe nga Shqiptaret??!!Si do i mbrosh votat e 23 Qershorit nga vjedhja dhe dhuna e Berishes dhe “Trustit te Geshtenjave te Tropojes”??Normalisht votat e hedhura ne kuti i ruan ligji,ashtu sikunder ligji nuk lejon kercenimin e njerezve per voten e tyre te lire.Por ligji ne Shqiperi ishte ne dispozicion te Maliq Berishes dhe “Trustit te Geshtenjave te Tropojes”.Njerezit kercenoheshin per voten e tyre te lire.Nese kjo nuk mjaftonte “Trusti i Geshtenjave te Tropojes” kalonte ne mbushje te kutive te votimit me dhune.Me tej vazhdohej me votues fiktive qe kurre nuk kishin votuar sepse gjendeshin ne emigracion.Nje teknike shtese ishte ajo e dublimit te listave te zgjedhesve dhe dublimit te kartave te identitetit.Besoj se te gjitheve ju kujtohet Ferdinand Poni i famshem,mjeshtri i ketyre marifeteve.Mjeti i fundit i “Trustit te Geshtenjave te Tropojes” ishte procesi i numerimit.Komisioneret Socialiste tentoheshin te bliheshin me edukate dhe nese keta te fundit nuk pranonin para ne shkembim te deformimit te procesit te numerimit,kalohej ne kercenim te tyre per jeten dhe familjen.Natyrisht se Policia behej pjese e maskarades ne vend se te ndalonte kete dhune dhe maskarade te pashoqe.Mbasi procesi deformohej,Sali Krimineli tallej dhe i thoshte Opozites.Shko ankohu ne Gjykate,Natyrisht se Gjykatat kishin Tom Ndrecen dhe Sashenken qe gjykonin se votimi dhe numerimi ishin kryer ne perputhje te plote me ligjin.DASH-i dhe Ambasada Amerikane ne instance te fundit sebashku me vezguesit Evropiane vendosnin vulen e fundit zgjedhjeve duke deklaruar se zgjedhjet e fundit ishin me te mira se zgjedhjet e kaluara.Kjo ishte tallja me e madhe.Edi Rama gjeti nje menyre per te garantuar vullnetin e Shqiptareve ne kutite e votimit dhe per te moslejuar deformimin masiv te votes.Dhunes se “Trustit te Geshtenjave te Tropojes” qe mbushnin kutite e votimit me njerez te armatosur me Kallashnikov Edi Rama i vendosi perballe njerez si Arben Ndoka.”Trusti i Geshtenjave te Tropojes” per here te pare ne 25 vjet u gjend i kercenuar nese tentonte te deformonte vullnetin e Shqiptareve.Arben Ndoka dhe kandidate te jere te PS-se ju pergjigjen “Trustit te Geshtenjave te Tropojes” me kercenimin se:Nese Trusti do tentonte te perdorte perseri dhunen dhe kercenimet ndaj votuesve,komisionereve dhe numeruesve keta do i pergjigjeshin me dhune dhe me arme.Ne kete menyre “Trusti i geshtenjave te Tropojes” u detyrua te lejonte votim te lire qe nga faza e fushates,votimit dhe deri ne proces te numerimit.Arben Ndoka dhe deputete te tjere si Arben Ndoka detyruan Saliun dhe “Trustin e Geshtenjave te Tropojes” mos tu shkonte ne mend te preknin zgjedhjet.Ne kete menyre zgjedhjet u zhvilluan te lira.Rezultati i zgjedhjeve kur keto zhvillohen te lira dhe te pa-kercenuara tashme dihet.Une jam plotesisht i bindur se Saliu Berishen dhe “Trustin e Geshtenjave te tropojes” nuk e kane kercenuar aspak Amerikanet e DASH-it dheaq me pak Ambasada e tyre ne Tirane te mos preke zgjedhjet.Sali Berishen dhe “Trustin e Geshtenjave te Tropojes” e kane detyruar nepermjet kercenimit per mos prekjen e zgjedhjeve dhe zhvillimin e tyre normalisht,pikerisht njerez si Arben Ndoka,Tom Doshi etj etj.Amerikanet e dine shume mire se perse Arben Ndoka eshte deputeti i PS-se,sebashku me Tom Doshin etj etj.Ajo e din shume mire se keta ishin te vetmit qe mund te kercenonin “Trustin e Geshtenjave te Tropojes” ne rast te futjes se duarve ne zgjedhje.Natyrisht qe Amerikanet e dine shume mire,por thjesht nuk ju vjen mire.Shkurt,paster dhe qarte ata donin qe ende ne pushtet te ishte Sali Berisha,sepse Maloku ua ploteson tekat dhe interesat e tyre ne menyre te rrufeshme.Ata e dinin se Rama nuk do ua plotesonte tekat dhe interesat aq kollaj dhe pa asnje interes per Shqiptaret.Une jam plotesisht i bindur per kete te vertete.

   Reply to this comment
 2. 21 janari= krim fashist shteteror July 30, 01:18

  Zoti Bedri..e keni ulur shume stekes e kritikes..ndoshta per aresye etike.

  problemet jane shume me thelle.

  nqs ka akoma segmente pro -berishiste ne admistraten amerikane me mendesite e 2 prillit 1991.14 shtatorit 1998 dhe 21 janarit 2011 qe bejne akoma ne ligjin ne dipllomacine amerikane eshte nje lajm i keq per te dy vendet.

  edhe nje njeri me intelekt mesatar e kupton qe podestat,wisnerat,tom rixhet kane kaluar ne fazen e dyte per fronezimin e berishes ne 2017

  me sy te lire duket qe ceshtja e ketij trafikanti eshte nje kobure qe po i vene djallit basha per te luftuar Ramen

  ne fakt ky koment i shkruar pak muaj me pare i adresohet personalisht ambasdorit Donald Lu per dy aresye; qe te ushtrohet ne mesimin e gjuhes shqipe..dhe e dyta ne ate vend nuk mban me uje pilafi..ose e pushtoni ose e shurroni sepse te vriten njerez dhe te talleni me to nuk ka ndodhur as ne fashizm as ne komunizem por vetem ne talebanet e afganistanit dhe salebanet e tropojes qe i kemi peshqesh nga ju

  Në masakren e Gërdecit pervec vrasjes se njerëzve,demeve material etj ..pati dhe një pasoje tragjike.Humbja e besimit te shqiptarve te ndershem ne sinqeritetin e administrates amerikane posacerisht te atyre qe jane ngarkuar te merren me shqiperine..Pra gerdeci me teper eshte nje ‘TRAGJEDI AMERIKANE e ndodhur ne token shqiptare.Ku ka gabuar admistrata amerikane ne ceshtjen e GERDEC-GATE:

  1- Te gjithe u befasuan kur nje 22-23 vjecar me origjine cifute merr nga shteti amerikan nje tender rreth 300 miljon dollare per armatime fishekesh ,qe tregon hapur se eshte dikush tjeter politikan-biznesmen ne Washington emri i te cilet merret me mend por nuk thuhet ne te tilla raste por sakrifikohet bedeli.Nje gje dihet e sigurte se eshte “mik” i Berishes.

  2-Egzekutimi i Kosta Trebickes
  qe denoncoi “kafshet e dala nga kontrolli =berisha dhe djali i tij” ishte nje eleminim mafjoz nga Gestapo berishes.Sjellja e ekspertit nga Virxhinia (usa) per te vertetuar se egzekutimi ishte “aksident” duhet te preokupoje shtepine e bardhe se mafja shqiptare e berishes ka dhe metastazat e saj ne Washington dhe duhet te filloje investigimet sa nuk eshte vone dhe te nderpresin leksionet qe vijne nga amerika per korrupsionin ne shqiperi

  3-Guximi i Berishes
  per te quajtur legjenden NY-TIMES leter higjenike tregon se edhe ne Amerike paraja jo vetem mund demokracine dhe fjalen e lire por arrin sa nje kriminel si mender Berisha fshin bythen me ikonen amerikane..

  4-Ne ambasaden amerikane ne rastin Doshi po tregohet nje hipokrizi e pabesueshme dhe la ta argumentojne.
  Sapo disa “skenariste te panjohur” vune ne skene serialin Toma dhe shoket e tij ku ne ballafaqimin RAMA-DOSHI ambasada amerikane si kurre me pare u pergjigj “flake per flake” pro Edi Rames.
  Ne fillim nuk e morem vesh por sot po kundermon ere te keqe te paduruesheme ky serial televiziv qe eshte prodhuar vetem per te shpetuar Berishen dhe djemte e tij nga masakrat e tij pa fund ku me kryesoret jane 21 janari dhe gerdeci.

  5-Nje nga kriminelet
  e pagjykuar te Gerdecit eshte mafjozi internacjonal Fatmir Mediu qe nuk merret vesh pse akoma eshte akoma i perkedhelur i perjetshem i ambasades amerikane, i Zerit te amerikes dhe i disa baballarve te devirolit ne amerike.Eshte turp dhe ofendim per shqiptaret qe ky kriminel eshte ne grupin e miqesise shqiperi-amerike.

  6-Por me skandalozja eshte dueli Luan Hoxha me karaduzin Shkerdhen Berisha i cili e kercenoi me jete kete gjeneral qe nuk ka ndodhur as ne Meksike,as ne Kolumbi biles as terroristet e Boko Harramit
  Ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë shqiptare, Luan Hoxha ka marrë statusin e azilantit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Edhe pse ai është dënuar me 5 vjet burg si një nga përgjegjësit e tragjedisë së Gërdecit më 15 mars të vitit 2008, ku humbën jetën 26 persona dhe u plagosën rreth 300 të tjerë, Hoxha nuk do të mund të ekstradohet në Shqipëri. Ish-zyrtari i lartë i Forcave të Armatosura, ka lënë Shqipërinë në datën 1 janar 2012, së bashku me familjen është larguar drejt Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Lajmi për përfitimin e azilit në SHBA është konfirmuar nga vetë avokati i Hoxhës, Brahim Lahi. “Interpoli mund ta ketë në kërkim, klienti im, Luan Hoxha e ka marrë statusin e azilantit politik në SHBA, çka do të thotë që edhe ata kur i kanë dhënë këtë status, kanë gjykuar për mënyrën e procedimit dhe dënimit të tij”, tha Lahi.

  Largimi 2 vite më parë i ish-shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë shqiptare u komentua gjatë në shtyp, por prokuroria dhe gjykata u shprehën se nuk kishin vendosur ndonjë masë ndalimi për daljen nga Shqipëria të ish-shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë. Gjatë gjithë seancave gjyqësore, i përfaqësuar nga avokati i tij, Luan Hoxha u deklarua i pafajshëm, duke mos pranuar asnjë nga akuzat e ngritura, që e përfshinin në ngjarjen e Gërdecit. Deri në momentin që po gjykohej, Prokuroria apo Gjykata nuk kishin vendosur ndaj Luan Hoxhës ndonjë masë ndalimi për të dalë jashtë Shqipërisë. Në këto kushte, sipas burimeve, ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura nuk ka pasur ndonjë ndalim sa i përket lëvizjes jashtë shtetit ndaj largimi u krye së bashku me familjen. “Luan Hoxha nuk është njoftuar asnjëherë për t’u paraqitur në gjyq. Këtë ankim e kam paraqitur në Gjykatën e Apelit, e cila nuk e ka trajtuar fare këtë pjesë të ankimit. Po ashtu edhe në Gjykatën e Lartë. Për këtë arsye i jam drejtuar Gjykatës Kushtetuese”, -tha avokat Lahi.

  Ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm të ushtrisë shqiptare është një nga të paktët ushtarakë të lartë të dënuar për tragjedinë e Gërdecit. Vetëm pak kohë përpara shpalljes së vendimit nga Gjykata u zbulua një kabllogram i Ambasadës Amerikane në Tiranë, e cila përcillte në Uashington informacionin që Shefi i Shtabit Luan Hoxha jepte për demontimin e predhave në Gërdec. Në kabllogram citohej se Luan Hoxha kishte raportuar përfshirjen e djalit të ish-kryeministrit Sali Berisha në biznesin e demontimit të predhave.

  7-Kabllogrami i plotë për Gërdecin

  Titulli: Ish-Shefi i Shtabit tregon historinë e tij: Gërdeci pretendon një viktimë tjetër

  Datë 20 qershor 2009
  Dërguar nga Ambasada Amerikane në Tiranë
  Merr Departamenti Amerikan i Shtetit
  Firmosur: Ambasadori Xhon Uidhers
  Klasifikuar si Material konfidencial/ deklasifikohet më 18 qershor 2018
  “Këmbëngulja dhe entuziazmi i ngjarjeve të fundit politike nga ndryshimet e diskutueshme kushtetuese në mes të prillit tek emërimi i anëtarëve të Gjykatës së Lartë në mes të qershorit nuk kanë shumë peshë…
  Në klimën e nxehtë politike, ish-Shefi i Shtabit, Luan Hoxha, kërkoi një takim me ambasadorin për të diskutuar shkarkimin e tij pak kohë më parë, bashkëpunimin e tij me prokurorinë dhe këndvështrimin për atë që ndodhi në Gërdec.
  Në një takimin e 17 qershorit, Shefi i sapo shkarkuar i Shtabit, Luan Hoxha tregoi anën e tij të historisë së Gërdecit. Ndryshe nga ish-ministri i Mbrojtjes, Fatmir Mediu, i cili ia hedh fajin e Gërdecit ushtarakëve, Hoxha deklaron se nga këndvështrimi i tij, Mediu mori të gjitha vendimet që nga zgjedhja e gërdecit për për të shkatërruar municionet, tek çfarë lloj municionesh do të përdoreshin, në çfarë kohe dhe cili do të ishte programi.
  Hoxha thotë se stafi i tij kishte për detyrë vetëm transportimin e municioneve dhe të ruanin perimetrin e jashtëm, asgjë tjetër. Hoxha thotë se kur ka vizituar Gërdecin në mes të vitit 2007, ushtarët e tij po kryenin këto dy detyra dhe në sipërfaqe nuk dukej se kishte ndonjë problem. Ai shpjegon se gjatë gjysmës së dytë të projektit, e cila filloi në dhjetor 2007, ai u drejtua nga Mediu që ti shkruante kryeministrit Berisha (të njëjtin material ta kopjonte për Topallin dhe Mediun) ku të shprehte shqetësimet e tij dhe presionet direkte me telefon nga “një djalë i ri”, i cili më vonë u konfirmua se ishte Shkëlzen Berisha, djali i kryeministrit. Ai i kishte bërë presion që të vazhdonte të dorëzonte municione të një kalibri më të lartë në Gërdec dhe këtë gjë ta kryente pa vonesa.

  I pyetur nga Ambasada nëse ia kishte raportuar këtë fakt Prokurores së Përgjithshme, Hoxha u përgjigj: PO. Ai i kishte dorëzuar të gjitha informacionet dhe dokumentet zyrës së prokurorëve, përveç informacionit në lidhje me djalin e Berishës. Për këtë ai tha se nuk ishte i sigurt të fliste se isha i kërcenuar me jetë…

  E fundit …per ambasadorin e nderuar Donald Lu

  I nderuar nqs do vazhdoni te beni seleksionim kriminelesh ju po i beni nje dem te madh jo vetem Shqiperise por dhe vete Amerikes.
  Supozojme qe eshte e vertete ai trilli qe e mbeshtesni dhe ju qe Meta kishte ndermend te vriste Doshin(qe eshte ne fakt skenar sherbimesh inteligjente)…Pra deri tani kemi vetem trullosje kombetare qe behet te mbulohen krimet e berishajve dhe per te nxjerre bashen fitues te madh.
  Lindin keto pyetje;
  Perse ambasada amerikane hesht per 4 deshmite e Izet Haxhise per te cilen ka fakte kokfortesisht te vertetuara per berishen si Terrorist dhe Kanibal me kollare ?
  Perse ambasada amerikane nuk klasifikon Shkerdhen Saleh Berishajn si terrorist I cili ne dokumentet tuaja figuron e tille ?

  Pra zoti DONALD LU (dhe ato qe jane pas jush) pse po e konsideroni Shqiperine si ferme kafshesh te Orwellit ku te gjithe kriminelet ne shqiperi jane te barabarte.. por kriminelet ujqer te PD jane me te ndershem se kriminelet keca te PS..?

  mos ka ardhur koha qe qeveria shqiptare te rilidhe marrdheniet dipllomatike te rregullta direkt me shtepine e bardhe dhe jo me lexuesin e ferrmaneve te podestave..nepunisin e e ambasades zotin Lul

  Reply to this comment
  • Vëzhguesi F July 30, 14:31

   Pershendetje!
   Ne gjykimin tim ky shkrim qe keni pasqyruar ne forme komenti, nuk eshte thjesht ne koment apo nje opinion lexuesi, kjo eshte nje analize e detajuar me ngjarje dhe fakte te pakontestueshme.

   Reply to this comment
   • Bureto July 30, 15:42

    Kane plotesisht te drejte komentuesit ketu, qe pos te tjerave, i bejne nje analize edhe me te derajuar, shkrimit gazetaresko-diplomatik te z. Islami. Situata demokratike dhe ajo e se drejtes, si pjese e saj ne Shqiperi eshte vertet serioze, ndaj dhe gjerat duhen thene padorashka. Kur eshte fjala per ceshtjet tona por edhe ne interes te tyre, te huajt na keshillojne transparencen. Po pse atehere mos jene edhe atatransparent me opinionin publik shqiptar mjaft te frustuar me at qe kane ndodhur ne Shqiperi, nen hunden e tyre dhe jo pak here me miratimin e heshtur te tyre. Ku e gjen atehere Berisha, si me kryesori, per kete gjendje forcen dhe guximin per te sfiduar ne mos popullin e vet, keta miq te medhenj te populli shqiptar qe ka 70 vjet qe i mban syte nga ata? Nje problem tjeter qe me shqeteson eshte dhe fakti nese qarqet kryesore qe merren me politikat e medha ne USA dhe BE, jane te informuar drejt nga te derguarit e tyre, per gjendjen tone ne kuadrin e demokracise reale. Nese po dhe tolerojne disa autokrate qe per pushtetin jane te gatshem te bejne cdo gje ne kurriz te popullit, vetem te kene miratimin dhe mbeshtetjen e tyre, atehere ne jemi te mallkuar. Keta politikane ne te dy blloqet si pjelle e trashegimise se nomenklatures komuniste kane ber ligje te tilla, nje nga keto Kodin Zgjedhor, qe i ka betonuar ne pushtet, pavaresisht se ato grihen si qente me njera tjetren per fronin e kryeministrit, se cdo gje tjeter e kane bashke. Gjynah, te abuzohet aq rende me popullin me te vuajtur ne Europe, qysh nga berja e vendit te tyre te pavarur 103 vjet me pare. Une mendoj se nje grup elitaresh te pavarur nga brenda dhe jashte vendit, do te duhej qe t’i drejtoheshin kancelerive te fuqive te medha me nje promemorie per fenomenet shqetesuese qe po kalon vendi, te cilat nuk do te zgjidhen kurre nese ato nuk do te vene pikat mbi ‘i’ mbi fajtoret, tanet dhe te tyret. Heperhe me shume se kaq nuk mund te behet nga ne te tjeret. Nga politika, pavaresisht demagogjise permanente, nuk presim ndonje gje te madhe, sepse u jane varur ujkut melcite ne qafe!

    Reply to this comment
   • Aristotel July 30, 18:46

    Gramizi Jr.
    Keto jane mllefe e partiake fantastiko subjektiviste
    Amaroka ja dine sa lug ka ne brez
    I kemi degjuaee e shikuar me mjira here’
    asneri nuk kritikon kete qeverri ase paaarrllament per papunesi,varferi te tejskashme per korruuttpptiivvee te sofistikuare per gjendjen e mjeruarete fshatit qe nuk can koken askush si do behet fshati modern,pa rrugge lene telefini nuk diskutohet
    Per telefona celular shqqipria ja kalongjth fshatrave te botes sepse burr e grua vaajz e djaal kene celulaar ne majen e gramozit, korabit e bjeshket e namuna
    Po nuk esht se vidhet vetem nga nje parti Sa deputet demokrat jane miljoner e sa d>danokrate
    Po ja iku tmerri I geshtenjave
    a mos erdhi tmerri I porokalave a edhe sot vidhet ne spitale korrpson nga porta deri tek drejtori.
    po mire more zot ne dokmenta sekete kush esht ai grekofon apo fillo-zllave.une I thash njrit erdha me tren
    jo tha tjertri me autobus.koorrooppssiioonnii eshte ne fshate kshilltari leshon letra fallso me marr token si ai qe nuk ka .lnd ase banur ne ate fshate ssi ne Shkoder,lushnje. denohen nenpunsit por nuk denohet ai qe e din ligjn dhe bene prsion shqiperise. nuk ja duane te miren ne fillim te demokracise serbi greku=pulezh e prun ju tha fqinjet a doni me merr votat???? po ,u pergjigjwn- sala llalla,nano e rama,ndajnj token pr fyme ,.aprovuan ligjim 7501 ,05% esht zbaztuar.Ne te 4 anet toka esht shpernda kunder ligji miratuar nga parlamenti asnje e asnjher nuk u rrezua pseja kuptohet se duhen votat,Me thote nejri se droni ka hyre deri ne drejtori rrembene me tha kan hy serbet apo veglat e tyre dhe kane marr ne e dosjes paurise pa luajtshme .une I thash gjithshka behet po nuri I dosjes nuk j e p e t,esht e kunderligjme.
    po ja qe keti zoterise ja paskan marre ke hipokrla fallsifikime shpifje e shpikje-shpikje–

    nga dallkauket e bene corb edhe ne monizem e tani na dalin me 2 f l a m u r kur ju bjen mire nxjerin k a n u n u I n e kanuni do te thote o me h a t e r o me z o r nderyshe sipas eskanunit te shkone jeta .Po a mund te shkohet e dy standate ne Europe 5% e toke me kanun e 95 % me ligj??? Prof.Dr.Ismat Elezi
    Thote “Kanuni ishte per mesjeten,Kanuni e ligji nuk munde te bashkudhtojn ase te bashkpunojne””Jo eruropa ase bota nuk prenojne 2 ftysi.E ne Europe del Europa dhe ben botniimin e rilevimi,kadastrimin Compjuterizimin ne baze te ligjit 7501,dhe merr certifikata (te dhenat ne gjndejn civile ne fshat e qytet ne shqiperi deri ne vitin 96 nuk kapatur askush 2 vend banime.Ne fakt ligji 7501 eshe ligj I k o m u n i s t v e toke per f r y m e
    po ja qe vete komuniste qeveritaret ,deputete, byroistet duan ta shkelin
    harrun 50 vjet shtypje e varfrim te regjioneve te largte e fshatve te varfera qe per nje kalli misri I varnin ne qaf e I shetisnin ne fshatra.Ti aga e ete tjeret skllav nuk bene gjth jeten.Por ja qe qenka shkrua qe ne parlamnet pask deutet ke kriminalizuar vaj halli per vendet e tjra te pune korrupsioni vjen nga v a r f r I a
    serbi funizon me marka e dollare nenpunsit I varfer hapin sirtaret e rregjistro e crregjistro dokumente,jep shifra qe vetem atij e pronari I lejone. ti dine ki shoku nga dropulli e thote bile edhe me metere e cm I kishte dhene shifar me dosje e vendime plot shifra e germa,qe ase une nuk I disha e peronari I ri qe ka linde ne selanik e rrite ne greqi kerkon token e qe ja kishte marr ne kadaster me dokumenta -kollhozi.shteti ja merr fshatrit qe esht lind aty por ka juetuar ne krieqytet e ja jep grekofonit apo sebofilite,bile dhe me pyje e liavadhe-kullota e musha dhe ujte e lumite me be rezervar per peshq e beretkosa.
    Ja kjo eshte rrumpalla nga qendra ne baze e nga baza ne qender po qysh I kerkon llogari per ndarjen e tokes nje deputet si puna atj qe eshte ne gazet nga washingtoni si trafikant I qnjeve njerzore????????
    Pushtetaret te Zbatojn lifhet si dhe qytetaret.

    Reply to this comment
 3. Kris 1 July 30, 03:10

  Gjitha fajin e ka amerika sipas Bedriut.Po Keta qe bejne listat e deputeteve dhe goditen ashore lignin elektoral Jane victims te amerikes?
  Po qe halldupi jone ka zhytur koken nje sahanin me pace amerika ja ka mesuar.?
  Po qe mbledhjet e qeveri se behen nje Dajt duhet ti terheq veshet ambasadori Lu.Terhiqja njehere dhe ti se I ka aq te gjata dhe maja e tyre arrin deri nje Berlin.Kriminelet dhe hajdutet I njeh cdo shqiptar por ata Jane blinduar nga Rama,Meta dhe saliu

  Reply to this comment
  • Dedalo July 30, 09:22

   Edi Rames para zgjedhjeve te 23 Qershorit te vitit 2013-te i behej nje pyetje shume e rendesishme nga gazetaret qe e intervistonin dhe nga Shqiptaret??!!Si do i mbrosh votat e 23 Qershorit nga vjedhja dhe dhuna e Berishes dhe “Trustit te Geshtenjave te Tropojes”??Normalisht voten e lire e ruan ligji,ashtu sikunder ligji nuk lejon kercenimin e njerezve per voten e tyre te lire.Por ligji ne Shqiperi ishte ne dispozicion te Sali Maliq Berishes dhe “Trustit te Geshtenjave te Tropojes”.Njerezit kercenoheshin per voten e tyre te lire.Nese kjo nuk mjaftonte “Trusti i Geshtenjave te Tropojes” kalonte ne mbushje te kutive te votimit me dhune.Me tej vazhdohej me votues fiktive qe kurre nuk kishin votuar sepse gjendeshin ne emigracion.Nje teknike shtese ishte ajo e dublimit te listave te zgjedhesve dhe dublimit te kartave te identitetit.Besoj se te gjitheve ju kujtohet Ferdinand Poni i famshem,mjeshtri i dublimit dhe falsifikimit te listave te zgjedhjeve??Mjeti i fundit i “Trustit te Geshtenjave te Tropojes” ishte procesi i numerimit.Komisioneret Socialiste tentoheshin te bliheshin me edukate dhe nese keta te fundit nuk pranonin Para, ne shkembim te deformimit te procesit te numerimit,kalohej ne kercenim te tyre per jeten dhe familjen.Natyrisht se Policia behej pjese e maskarades ne vend se te ndalonte kete dhune dhe maskarade te pashoqe.Mbasi procesi deformohej,Sali Krimineli tallej dhe i thoshte Opozites.Shko ankohu ne Gjykate.Gjykatat kishin gjyqtare Tom Ndrecen dhe Sashenken qe gjykonin se votimi dhe numerimi ishin kryer ne perputhje te plote me ligjin.DASH-i dhe Ambasada Amerikane ne instance te fundit sebashku me vezhguesit Evropiane,per hir te stabilitetit te Shqiperise dhe ndoshta gjithe Ballkanit, vendosnin vulen e fundit zgjedhjeve duke deklaruar se zgjedhjet e fundit ishin me te mira se zgjedhjet e kaluara.Kjo ishte tallja me e madhe.Edi Rama gjeti nje menyre per te garantuar vullnetin e Shqiptareve ne kutite e votimit dhe per te moslejuar deformimin masiv te votes.Dhunes se “Trustit te Geshtenjave te Tropojes” qe mbushnin kutite e votimit me njerez te armatosur me Kallashnikov Edi Rama i vendosi perballe njerez si Arben Ndoka.”Trusti i Geshtenjave te Tropojes” per here te pare ne 25 vjet u gjend i kercenuar nga njerez si Arben Ndoka&Co,nese tentonte te deformonte vullnetin e Shqiptareve.Arben Ndoka dhe kandidate te jere te PS-se ju pergjigjen “Trustit te Geshtenjave te Tropojes” me kercenimin se:Nese Trusti do tentonte te perdorte perseri dhunen dhe kercenimet ndaj votuesve,komisionereve dhe numeruesve keta te fundit do i pergjigjeshin me te njejten monedhe !!Ne kete menyre “Trusti i Geshtenjave te Tropojes” i kercenuar,ne rast se do prekte zgjedhjet u detyrua te lejonte votim te lire qe nga faza e fushates,votimit dhe deri ne proces te numerimit.Arben Ndoka dhe deputete te tjere si Arben Ndoka detyruan Saliun dhe “Trustin e Geshtenjave te Tropojes” mos tu shkonte ne mend te preknin zgjedhjet ne zonat e tyre te kandidimit.Ne kete menyre zgjedhjet u zhvilluan te lira.Rezultati i zgjedhjeve kur ato zhvillohen te lira dhe te pa-kercenuara dihet nga mbare Shqiptaret.Sali Maloku i humbet thelle dhe ne menyre te turpshme.Une jam plotesisht i bindur se Sali Berishen dhe “Trustin e Geshtenjave te Tropojes” nuk e kane kercenuar aspak Amerikanet e DASH-it dhe aq me pak Ambasada e tyre ne Tirane per te mos futur duart ne zgjedhjet e 23 Qershorit 2013-te.Sali Berishen dhe “Trustin e Geshtenjave te Tropojes” e kane detyruar nepermjet kercenimit per mos prekjen e zgjedhjeve dhe zhvillimin e tyre normalisht,pikerisht,njerez si Arben Ndoka,Tom Doshi etj etj.Amerikanet e dine shume mire kete te vertete dhe madje edhe arsyen se perse njerez te forte si Arben Ndoka eshte deputet i PS-se,sebashku me Tom Doshin etj etj.Ajo e din shume mire se keta ishin te vetmit qe mund te ndalonin “Trustin e Geshtenjave te Tropojes” ne rast se do beheshin perseri kercenim per deformimin e zgjedhje.”Pyka nxirret me Pyke”.Pyka e madhe Sali Vrases Berisha dhe pykat e tjera te “Trustit te Geshtenjave te Tropojes” mund te nxirreshin vetem me Pyka te tipit Arben Ndoka.Natyrisht qe Amerikanet e dine shume mire kete te vertete te madhe,por thjesht nuk ju intereson aspak kjo e vertete kaq e hidhur.Shkurt,paster dhe qarte,ata donin qe ende ne pushtet te ishte Sali Berisha,sepse Maloku ua ploteson tekat dhe interesat e tyre ne menyre te rrufeshme dhe pa kerkuar asgje ne kembim ne te mire te Shqiptareve.Amerikanet e kishin te qarte si Kristali se Edi Rama nuk do ua plotesonte tekat dhe interesat aq kollaj dhe pa asnje interes per Shqiptaret,sikunder bente Sali Berisha.Une jam plotesisht i bindur per kete te vertete.Zgjedhjet nuk u preken nga Sali Berisha dhe “Trusti i geshtenjave te Tropojes” jo nga kercenimi Amerikan dhe as Evropian,por thjesht nga frika e njerezve si Arben Ndoka.Zgjedhjet e vitit 2013-te lejuan shprehjen e lire te Shqiptareve dhe numerimin e menjehershem te votave,fale kercenimit te Arben Ndokes dhe kolegeve te tij ne Partine Socialiste.”Trusti i geshtenjave te Tropojes” u tremb dhe lejoi zgjedhje normale.Ambasada Amerikane dhe DASH-i i tyre ne Washington,kujton se Shqiptaret jane popull injorant i Botes se trete dhe nuk kuptojne asgje.Gabohen shume rende.Reputacioni i tyre ne mendjet dhe zemrat e Shqiptareve eshte demtuar ne menyre te pariparueshme.Shqiptaret pane tek SHBA-te shpresen per lirir,demokraci,prosperitet dhe drejtesi.Gjate ketyre 25 vjeteve Amerika ka kontribuar drejtperdrejt ne thyerjen e ketij imazhi te rreme,duke kerkuar me c’do kusht t’ju imponoje Shqiptareve Sali Berishen dhe banden e tij ne krye te puneve te vendit.Shqipetaret kurre nuk e pranuan kete perversitet Amerikan.Zogun e tyre te preferuar,Sali Berishen,Shqiptaret ja kane rrezuar Amerikes,dy here nga karriga.Njehere me arme,ne vitin 1997-te dhe njehere me vote me 23 Qershor 2013-te.Ne te dyja rastet,ne menyre te turpshme.

   Reply to this comment
  • ! ! ! July 30, 17:23

   Po ti,injoranti Kris-1,c`do ne kete mes?! Kujton se me qe ke koke te madhe, duhet te kesh edhe tru ?! Hiqnau nga syte more idjot !

   Reply to this comment
 4. Llazar July 30, 03:56

  Logjike e sakte. Urime Bedri Islami ! Edhe njehere e tregove veten si nje analist i mencur dhe atdhetar. Shembulli me i mire i inetektualit te vertete shqiptar.

  Reply to this comment
 5. fshai 1 July 30, 04:37

  Per kete gjetjen te ambasadorit Lu, tek ne thuhet:
  U tund mali dhe polli (lindi) nje mi (mouse)

  Reply to this comment
 6. LABI July 30, 04:46

  Pershendetje zoti Bedri! Mire e the zotrote, po kujt ja the!!!… Daullet bien per ata qe kane vesh, shurdhi nuk degjone. Qellimi i mysafireve eshte te bejne zhurme e te mbushin trastat me ryshfete, e te shkojne. Dhe krete mysafiret thane kan 25 vjete qe e bej even shum mire….

  Reply to this comment
 7. Arben July 30, 04:53

  SA SHPEJT U NGRIT PROPAGANDA KOMUNISTE KUNDER AMBASADORIT???!!!!

  Reply to this comment
 8. cilieta July 30, 06:09

  Mire ia the, bythacer dhe keta. Me Berishen, po te ishin te sinqerte, duhet t’i kishin lare duart me kohe dhe fakti qe ia rrahin krahet ende, megjithe ato qe ka bere, tregon se jane te pa sinqerte dhe se diku tjeter fle lepuri.

  Reply to this comment
 9. Toleranti July 30, 06:10

  Sakte. Kriminelet me te rrezikshem, sot jane ne PD, dhe e drejtojne ate, direkt ose indirekt. Pa u ndeshkuar kriminelet qe bene djegiet dhe vrasjet e ’91-92, 96-97, Gerdeciit, 21 Janarit, shtjen e detit shqiptar, et., shkurt pa u vene para drejtesise Sali Berishoviç dhe Lul Bashoviç, nuk ka drite ne fund te tunelit shqiptar.

  Reply to this comment
 10. fteri July 30, 06:41

  ****ky Saliu eshte burre leshi, jo burre shteti .Ata qe e quajn burre shteti Saliun e kan humbur llogjiken dhe lidhjen me ralitetin po kryejne nje regresion ,jane kunder progresit ne shqiperi qe do te thote ta mbashe shqiperin ne prapambetje.Dhe ti po ndihmon per ti shkruar me shpejt Nekrologjin e vdekjes .#################################.

  Reply to this comment
 11. andromeda July 30, 07:07

  Ç’pret nga DASH-i, O Bedri. Ata do bëjnë politikën e tyre e s’do e çajnë kokën nëse një Sali e një Lul e bëjnë lesh e li një vend të vogël, satelit i bindur i tyre. Ç’drejtësi presim, ç’demokraci proklamojmë tash e 20 vite. Kapitalizmi bazohet, për fat të keq në ligjin e pabarazisë përderisa ka motorr lëvizës konkurencën e lirë, ( që përmbledhtaz d’m’th’ fiton gjithnjë më i forti). Ndaj, vetëm një rend i ri shoqëror mund ta zhbëjë padrejtësinë e përbotëshme. Për mendësinë e USA-s, Sali Berisha është e do të mbetet ‘burri i madh i shtetit’, ndërsa Luli – ‘ylli në ngjitje’. Ata që dalin jashtë mendësisë së tyre janë ‘komunista’.

  Reply to this comment
 12. episodi July 30, 07:36

  Eshte turp per nje Ambasador qe shoqerohet me kriminela dhe ul veten e tij ne rangun njerzve me te ulet qe ne te vertete nuk perfaqson kurre shqiptaret por pjesen me te erret te shoqerise shiptare.

  Reply to this comment
 13. juliano July 30, 07:54

  shkrim i bukur dhe i goditur fiks

  Reply to this comment
 14. moisiu July 30, 07:56

  Nje artikull qe duhet te mare mesim dhe vete Departamenti i Shtetit Ameriken si dhe perfaqesuesit e saj ne Shqiperi ! Fatkeqesi qe persona te ketij niveli ,nuk marin inisjativen per tu futur ne politike dhe te konkurojne me keto plehrat qe kane mbushur parlamentin keto vite !

  Reply to this comment
 15. Mark uk July 30, 08:09

  Se pari duhet te pastrohen ish sigurimsat qe edhe ju jeni i tille.Ata te 2 prillit mire e thuani se eshte Gramoz Ruci minister i mbrendeshem qe duhet te ishte ne burk qysh ateher.Kurse 21 janari qe ju u dhemb zemra gjoja per ata terrorist qe sulmunam me gure e shkopinj e tulla ata duhet te priteshin me lule sipas metodes tuaj.SI ju si dhe atyre qe urdheruan ju dhemb zemra se nuk mund arrit qellimin te merrnit pushtetin me dhune.Edhe ktu me siguri eshte dora e jote bashk me Gramoz Rucin qe disa dite perpar dekleroj ne parlament e tha e keni mbrapa kokes po ju nuk e shifni ose te marrim shembull nga TUNEZIA permbysje me dhune.Shko ne fshat ne Fush Arres se atje te thon se kush jeni o ish spiuni i sigurimit.

  Reply to this comment
 16. SH.KOLONJA July 30, 08:40

  6ARSYET QE SALI NERONI NUK MUND TE GJYKOHET PALE TE SHKOJE NE BURG
  1-Morali nuk ka ngjyra te mengjera e te djathta ,krimi e korrupsioni ka perfshire tere ‘senatoret’ e politiqise nga ‘Blushat’ miq te Ameriqise tek ‘Berishajt’ po miq te ameriqise.
  2-Shteti i shkaterruar shqipetar sipas agjenturave nuk ka interes po per agjenturat se nuk kerkojne stabilizim ne kete vend se ndryshe nuk justifikohet ‘PREZENCA’ E TYRE.Popullin shqipetar e konsiderojne si bageti e kane frike se mos na ‘rremben’ fantazma Rusi.
  3-Shumica e ‘senatoreve’ te krimit nga ish kryetare kuvendi e kryetare shtetesh apo deputete kane firmosur neper ambasada antishqipetarizmin dhe kane BLERE ME PARA’ imunitetin ndaj krimit.
  4-Shume nga ngjarjet me pikante si 21 janari apo Gerdeci jane te lidhura direkt me ‘lobizmin’ dhe krimin ekonomik te ardhur nga Amerika e fazlliqave e kompani.KRIMI EKONOMIK KA KAPUR PER KOQESH EDHE PARLAMENTIN EDHE SENATORET MENDER SHQIPETARE PSE JO EDHE AMERIKANE.
  5-POPULLI SHQIPETAR ESHTE 25 VJET NE DUAR TE KRIMIT POR DHE INJORANCES,SI ATA QE ZGJEDHIN KOT DHE ATA QE JANE TE EMERUAR NE PERJETESI.Shkalla e injorances duket kur thuhet :RAMA PSE NUK FUT NE BURG SALINE’
  6-Perfaqesija diplomatike amerikane o per diletantizem o per arsye te lidhura me krimin ekonomik ka demtuar rende imazhin e kesaj diplomacie si shpetimtare ne keto 25 vjet.Mendoj se diplomatet amerikane jo vetem kane shkelur parimet e diplomacise duke flirtuar me ‘burrat e shtetit’ pa trasparence ne kurriz te popullit por nuk kane qene as trasparente me ADMINISTRATEN AMERIKANE DHE TE PAKTEN ME PRESIDENTIN OBAMA SI SIMBOL I DEMOKRACISE.
  P.S e VETEMJA RRUGE PER TE DEKRIMINALIZUAR ESHTE URGJENT REFORMA E SISTEMIT ELEKTORAL KU PARLAMENTI ME 70 SHQIPETARE TE ZGJIDHET DIREKT ME AS NJE EMER QE KA ME TEPER SE 2 LEGJISLATURA PERJASHTU KANDIDATEVE TE PA VARUR,jashte kesaj llogjike çdo gje tjeter eshte pordhe me rigon si ato te shokut LU si ato te shokut Bedri ! NJE PARLAMENT ‘WIKILLIKS’ I KRIMIT NUK MUND TE LUFTOJE E BEJE REFORMA KUNDER KRIMIT!

  Reply to this comment
 17. faro July 30, 08:45

  Pergezoj Z. Bedri Islami dhe Gazeten Dita, qe me guxim, kerkon me kembengulje te verteten. Ate qe i duhet Shqiperise dhe jo ate qe i duhet ndonje ambasadori, pavresisht se sa realisht perfaqeson politiken e vendit nga vjen. Madje, jo rralle edhe vete keto vende jane justifikuar me dobesineapo gabimin e perfaqesuesit.
  Edhe nje here, pergezoj gazeten e pavarur Dita!

  Reply to this comment
 18. perkthyesi July 30, 08:53

  Nje nga deklaratat me te ulta te bera ndonjehere nga nje ambasador amerikan ne Shqiperi! Ti thuash burre shteti nje njeriu qe e mori ne qafe shtetin nepermjet vjedhjeve, vrasjeve, korrupsionit te llahtarshem dhe analfabetizmit kronik te drejtuesve, eshte pak ta quash idiotesi e kulluar!

  Reply to this comment
 19. farukaqis July 30, 09:49

  vetem podesta ka burra shteti dhe vrases te 21 janarit

  Reply to this comment
 20. METEH July 30, 09:50

  Ju lumt Z.Bedri.Jeni trim burre shteti per kohen tone duke ja thene ne sy te gjitheve,edhe Z.LU se nuk e ka gjetur akoma “ILAÇIN” e sherimit te plageve te shqiperise te shkaktuara nga Salimillosheviçi,i emruar e mbeshtetur prej tyre 110% qe ne vitin 1991 nga RAJERSON dhe qe e mbrojne akoma kete hajdut e kriminel te madh,pasi Rama eshte ne drejtimin e duhur,por qe i ka kthyer syt sipas tyre-nga Europa.Dhe kjo pse Rama nuk pranoi L.kimike te Sirise-dhe mire ua beri.NQS ky ambasador nuk kthen rruge,duhet protestuar para ambasades se tij.Pse?-Kush ishte shefi i Diverolit,te tyre ne Gerdec?Pse FBI u perzu nga Saliu per Trebicken?-Pse Luan Hoxhes ju dha azil ne Amerike,-Pse vrasesin e 21 janarit Arvizu e cilesoi yll ne ngjitje dhe Saliun Burre-shteti?

  Reply to this comment
 21. osumi July 30, 09:57

  Te lumte dora dhe mendja z.Bedri!
  Ke pershkruar nje te vertete, nga e cila duhet t’i dhembin syte ambasadorit amerikan kur ta lexoje (nese e vret mendjen per detyren e tij).
  Ju e kini vene gishten ne plage. Ne plagen qe duhet kuruar sepse Demokracia shqiptare po e vuan dhe “miqte” po zgerdhihen me “keshilla”, po u japing zemer njerezve, qe populli i ka denuar me vote….
  Uroj qe z.Lu t’i therrese mendjes e te vere piken mbi I.
  Ndrushe nje “qeleshe” ne koke e te heqe valle malokshe.

  Reply to this comment
 22. caci July 30, 10:04

  Analiza e zotit Islami, me pare duhet ti sherbej ambasadorit Amerikan per ta njohur rrealitetin e djeshem shqiptar sa me pare dhe ti japi popullit shqiptar ndihmen qe, meriton per te bere pastrimin e rruges Demokratike qe, dhe ne SH.B.A. nuk eshte shume e konsoliduar. Kjo vertetohet ne veprimtarine e disa senatoreve dhe kongresmeneve amerikane qe, per perfitime personale, i kane hedhur lakun ne fyt popullit shqiptar. Pra kuptohet qe, dhe ne te ardhmen, do te vrapojme mbas ndonji lepuri te eger dhe do leme hienat, qente e eger dhe egersira te tjera te zhdukin cilindo. Kesaj duhet ti themi Demokraci? Semundjet e rrenda infektive, eshte veshtire ti luftosh mbasi kane perfshire zona dhe miliona qytetare, nese nuk i merr masat profilaktike para epidemise.

  Reply to this comment
 23. dajti July 30, 10:07

  Te lumte Bedri Islami, i ke rene pikes paçka se me dipllomaci se ashtu duhet zyrtarisht. Ai Lu-ja le te lexoje komentet dhe ta marri dozen pa dipllomaci.
  Turp per kete ambasador qe merret me nje peshk te vogel qe nuk shkakton me asnje dem ne Shqiperi. Pse nuk merret me shpellarin, me Lul trapin, Genc hajdutin, bode hajdutin, imam hajdutin, medi vrasesin qe vodhen, vrane, dogjen, shkaterruan Shqiperine?
  Pushoni dhe mos na çaj me nder prapanicen apo po ndihmon shpellarin duke i dhene goje per te sulmuar Edi Ramen.

  Reply to this comment
 24. intelektuali July 30, 10:29

  DASH DHE AMBASADA AMERIKANE DUHET T’I KERKOJE FALJE SHQYPNISE PER GERDECIN.

  Sepse ishte Pentagoni i Presidentit dallkauk Bush Xhunjori qe financoi firman private mafioze “SALIU&SON” me 300 milione USD te taksapaguesve amerikane dhe me pas pergenjeshtroi me mashtruesen Kondoliza Rajs implikimin e zyrtareve te larte te ambasades amerikane ne aferen vdekjeprurese te Gerdecit dhe te fishekeve kineze per Ushtrine Amerikane ne Afganistan. Departamenti amerikan i shtetit akoma nuk ka demshperblyer familjet e viktimave te Gerdecit sic ka vepruar ne raste te ngjashme ne Bote dhe ky eshte nje krim me i rende se deputetet mafioze te Edvinit dhe te Saliut qe kane gjetur shesh ne shtetin albanez te rrumpalles komuniste dhe po bejne pershesh me lloje-lloje dallaverash dhe pislliqesh.

  Reply to this comment
 25. Dita July 30, 10:43

  S’ësht hera e par që masakrohen të shqipëris nga qifutët e be-së.

  Reply to this comment
 26. Mero Baze July 30, 10:46

  E tmerreshme se si egzistojne mbi toke qenie te tilla si ky Bedri Islami. Merru me ndonje gje tjeter o koqe kandari dhe mos bej krahasime te tilla..

  Reply to this comment
 27. osumi 2 July 30, 11:15

  Zot D.Lu,
  Si nje punonjes si detyra Juaj, dy rrjeshta po te shkruaj:
  Ju jeni akredituar prane qeverise dhe shtetit shqiptar.
  Pyetja me lind.
  Si guxoni, si ambasador, te merreni me gazetaresket e jo ne rruge diplomatike te sqaroheni?
  Pas kesaj nje seri paqartesira per Ju, deri tek shebulli i cilit ambasadori amerikan ne Tirane ndiqni?
  Te parit dhe fundit?!…
  Keq per Ju, qe nuk e njihni situaten, opinionin e popullit.

  Reply to this comment
  • Lleshi July 30, 16:42

   Lu-ja or lulush , nuk ka ardhe ketu per popullin shqiptar dhe as per Shqiperine apo interesat e saj ! Lu-ja dhe Lu-te e tjere para tij , kane ardhur ne Shqiperi per interesat e politikes amerikane ! Kaq besoj t’i sqaron te gjitha me pas !

   Reply to this comment
  • MATI 1 July 31, 15:48

   Osumi 1.
   Sa per korrektesi.
   Zotit Lu, ju deshen pak dite, te njihte realitetin shqiptare.
   Ne pak dite, ai njohu ate realitet e njohim shu mire, ne, qe jetojme ne shqiperi e jashte saj. Ne njohim shume mire personat e perfolur, e dime shume mire me se jane marre, e si jane pasuruar. Me vajzat shqiptare, me vjedhjet e vilave, me trafik droge.
   Zoti Lu, ishte shum diplomatik. Ai para se ti bente publike qendrimet e tije, bazuar ne informacionet qe mundet tja japin çdo banore i zonave nga jane keta politikane te “nderuar”, takoi te gjithe kreret e partive, dhe i paralajmeroi: Mos kandidoni njerez me te shkuar kriminale, perndryshe qendrimin tone do e bejme publik. Nuk reagoi pothuajse asnji. Pd, terhoqi njeri, por nuk mjafton. Duhej te terhiqte edhe ndonje deputet, qe gjendet ne parlament pasi detyroi te terhiqej nga lista ai qe kishte fituar, siç beri edhe ai zoteria i perfolur i Ps.
   Kujt i thoni ju diplomaci ?? Diplomacise se zotit Rame, qe edhe perballe evidences, mohon çka eshte e shkruar e zeze mbi te bardhe.
   Dhe sa per dijeni tuajen, ne njohim jo vetem personin qe pefflitet, por edhe disa te tjere deputet, e kryetare bashkish, jashtezakonisht mire….
   Mundohuni te jeni pak me realiste, e pak me partijak, para se te mundoheni ti jepni leksione diplomacie, nje diplomati amerikan..

   Reply to this comment
 28. santana July 30, 11:20

  Shqiptaret perfundimisht mbeten NAIV !

  Reply to this comment
 29. Xhonson July 30, 11:26

  Fajtoret e vertete te KRIMINALIZIMIT te politikes ne Shqiperi jane ata qe vune Sali Berishen president,qe e ricikluan ate pas 97-tes kriminale,kur vrau 26 vete ne Gerdec,4 vete ne 21 janar,kur vodhi zgjedhjet ne 2009 dhe 2011 etj.Sali Berisha eshte krimineli me i madh ne Europe pas Milloshevicit.Te tjeret jane sardele para ketij PESHKAQENI!

  Reply to this comment
 30. imjeri July 30, 11:38

  Ti qe flet me emrin e nderuar te Mero Bazes, je batakci.
  Turp te te vije.

  Reply to this comment
 31. Monika Kryezeza July 30, 11:45

  Te kritikosh rende nje ‘ambasador’ apo perfaqesi diplomatike pse jo edhe ta shpallesh ‘TE PA DESHIRUESHEM’ eshte shenje civilizimi e atdhetarije . Kritikat dhe ‘sharjet’ ndaj nje perfaqesuesi’ te nje shteti tjeter sa do i madh qofte nuk do te thote qe je kunder popullit nga ‘AI’ vjen apo ‘administrates’ qe ‘AI’ perfaqeson qofte edhe ai Amerikan apo Rus,Francez apo Anglez,serb apo kubanez.
  TE KRITIKOSH VEPRIMET DIPLOMATIKE TE DALA NGA SHINAT E DIPLOMACISE QOFSHIN ATO AMERIKANE APO RUSE NUK DO TE THOTE TE JESH AS KOMUNIST APO FASHIST SI PROPOGANDOJNE ANTISHQIPETARET POR THJESHT TE -JESH SHQIPETAR.
  Keto lloj propogandash i ben 25 vjet politiqija shqipetare qe eshte e lidhur me krimin e korrupsionin dhe per te mos u deskritituar perdor termat ‘komunist’ antikomunist’,sistem komunist,regjim komunist……

  Reply to this comment
 32. lis dushku July 30, 12:36

  Do te falenderoj komentuesin @Dedalo per kete analize te sakte dhe pa doreza,mbi arsyen perse PS ingranoi ne mbrojtje te votave te fortet,si e vetmja mundesi per tu perballur me falangat e mireorganizuare te vjedhjes se votes te strukturuar me vite nga trusti i geshtenjave.Per ta sqaruar zotin ambasador do ti kujtoj vitin 1943 kur ushtria amerikane zbarkoi ne Sicili bashke me dhjetra mafioze te bandes se Al Capones,mes te cileve dhe Lucchi Luciano,i denuar ne SH.B.A per vrasje,kontrabande,trafik,krim i organizuar.Sepse keta mafioze organizuan popullin kunder fashizmit.

  Reply to this comment
 33. Gege Kosova July 30, 13:48

  z Lu. Praktikisht jeni para dhe ne bisede me ish-Kryeministrin shqiptar.Vrasesin e udheheqesin e krimit ne Shqiperi qe nga 1990, Ky inkriminues kur ishte ne psuhet e kur nuk ishte, Kryente vrasjet, si ato qe nga Biznismeni Hoxha,politikani Azem hajdari e deri te Olldashi dhe vrasjet me 21 janar. Ky pozitar i dkurshem,qe Shqiperine e solli ne kaos te madh politik,ekonomik,arsimor,shendetesor e legjislativ,sikur tash pask venerua nje deputet te inkriminuar.Po sa deputet ishin te inkriminuar qe nga vet ky kryeminister, e shume ministra me afera te shumllojeshme,Bode,topalli, Basha e shume te tjere,apo deputet qe nga kryeparlametarja e deri te deputetja Vokshi/ Kjo “melodi”e ketij kryeminsitri do ecte ende. mo te ishte sovrani qe me fuqi te votes e largoi, e shporri ne harres te hsitorise. Historia do ndeshkoje kete shemti kombetare ne demokratike shqiptare.

  Reply to this comment
 34. Kopaçe July 30, 14:58

  Durat te lyer me gjak.. Berisha nje Makbeth.. Lu ben tralala.. zura nje gale..

  Reply to this comment
 35. Artur July 30, 15:05

  Bedri komunisti ashtu do shkruaj, se nga i gjen mijera te vraret, ai e di, por nuk permend se ishte Blendi Gonxhe, ne emer te se majtes e me vone n/kryetar i bashkise Tirane me Ramen kryetar qe deklaronte ne konference shtypi ne 1997:”Qeveria te jape doreheqjen ose nuk do ngele ne kembe asnje institucion shteteror”. Mos e harro kete Bedrush, Berisha nuk sulmoj veten, as nuk dogji veten, por komunistet si puna tende u sulen dhe shkaterruan gjithshka, per pasoje edhe shqiptaret u vrane njeri me tjeterin. Viktimat e 21 janarit jane te Rames, ai i dergoj te sulmojne kryeministrine. Po deshe ta provosh, shko edhe ti Bedri drejt nje ndertese shteterore amerikane aty ku je ose kudo dhe provoje sa sekonda jete do te ngelen.

  Reply to this comment
  • Po,Po July 30, 17:43

   O plehu Artur! A mund te kete komunist me te devotshem dhe antishqiptar me te vendosur se sa Sali berisha,qe ti je duke i lepire prapanicen ?! Je kaq injorant,sa as ja di kuptimin fjales komunist,pa le me tej qe te dish ta perdorish kur duhet. Ja,te tille jane shtazet qe rrethojne e mbeshtesin bajraktarin feudal te Vucidolit.

   Reply to this comment
   • Artur July 30, 18:10

    te djeg e verteta ore PoPo leshi, nuk di cte thuash e vetem shan. Injorantet si ti e besojne Bedri Islam spiunin e serbeve e tradhetarin e UCK. Une nuk kam problem as Salen as Ramen dhe as nuk kisha problem Enverin, por vetem te verteten, nuk i them te zezes e bardhe se ashtu me thote kryetari. Nga rob si ti, cop mishi me dy sy vuajtem 50 vjet e do vuajme edhe 50 te tjera derisa te shuhet rraca jote e keqe komuniste. Une e kam aq moshe sa ta kem provuar diktaturen ore matuf dhe e di mire cfare jane komunistat, vetem ti nuk e dike. Pleh i kuq.

    Reply to this comment
 36. Lleshi July 30, 15:09

  Zoti Bedri ? Cfare ishte kjo qe ke shkruajtur ? Cfare po o keron LU-se ? Te largohet si “non grata” , apo te mbylle Ambasaden e SHBA-se ?

  Bedriiii ……! Te lutem ….! Ne mos je ne gjendje te rregullosh pune , mos prish te pakten ! Mos perhap tym , duke i kerkuar “ndihme” apo “qartesi” LU-se ! LU-ja asht nona !

  Reply to this comment
 37. Lleshi July 30, 15:10

  Zoti Bedri ? Cfare ishte kjo qe ke shkruajtur ? Cfare po i kerkon LU-se ? Te largohet si “non grata” , apo te mbylle Ambasaden e SHBA-se ?

  Bedriiii ……! Te lutem ….! Ne mos je ne gjendje te rregullosh pune , mos prish te pakten ! Mos perhap tym , duke i kerkuar “ndihme” apo “qartesi” LU-se ! LU-ja asht nona !

  Reply to this comment
 38. skifteri July 30, 15:57

  Zoti “21 Janari …….. ” , do ishte me e udhes qe komenti i juaj te kishte qene nje artikull per zotin LU dhe ish Lute e tjera te ambasades se SHBA-se ne Tirane te cilet ngaterresat qe bejne vete ne fund duan t’ja shkarkojne Shqiperise e Shqiptareve, them se duhet te ishte artikull sepse ata komentet nuk para i vlersojne por kur jane artikuj gazete besoj se do te kishin shpallur komunist dhe celule kunder ambasades amerikane.
  Ato qe ju trajtoni dhe pjeserisht shurtimisht i analizoni jane te verteta e nuk i luan topi, por keta kujtojne se ne jemi budallenj e nuk i marrim vesh edhe zoti Bedri e di kete dhe i ka rene pak me delikatese.
  Keta, amerikanet po jua prishe nje here deri t’ju dali e tyrja nuk pushojne , ato qe i kane akumuluar dhe rezervuar i shpalosin te gjitha kur jua do interesi.
  Besoj se ky ambasador duhet ta kete kuptuar ose ja kene thene se “Ylli” Sali ka perenduar ndersa i perzgjedhuri i tij qe nuk di te “Ngrihet” kerkojne ta pompojne.
  Zagari me zor nuk meson te gjuaj, duhet edhe talent ne politike si ne te gjitha fushat dhe jo nga hajdut e urdherues vrasjesh ne kryetar partie.

  Reply to this comment
 39. Shqipe July 30, 16:49

  Une I besoj vetem analizes se XUMES! Vetem ai me bind dhe ka fakte, argumenta dhe analize me perfundime. Fol XUME!

  Reply to this comment
 40. Zyko Kamberi July 30, 16:54

  Shqipetaret popull ‘hamshore’,
  pa bere seks lindin ambasadore
  puna ka vajtur tek ushkurat
  grate mbarsen me te huajt se mungojne burrat.

  Reply to this comment
  • Lleshi July 30, 17:09

   O Zykooo ! Eksperiencat e tua familjare , mos ua vish shqiptareve ! Dil nga shtepia dhe shiko dynja me sy ! Nuk jane te gjithe si ty !

   Reply to this comment
 41. tomsojeri July 30, 17:28

  More z.Lu ,qe po dashke te na hapesh syt me kte kriminel kur KRIMINELIN e madh e ke para syve me nje bagazh antishqiptar qe edhe femijt qe do lindin do ken te regjistruar ne trurin e tyre kte emer dhe mbiemer rrenqethes per cka ju ka ber ter shqiptareve ! Nuk ka shtepi,lokal.rug,e cdo gjethe peme ,te mos ket ndjer e “flas” ne kte atdhe, peshen e krimeve ,vjedhjeve, mashtrimeve,intrigave dhe pabesis se ktij perbindshi te historis postkomuniste qe ky popull mezi e shkuli nga trupi i tij ! Ky njeri, (me falni se vetem njeri nuk duhet ta quaj) qe si Anteu i mitologjis greke merte fuqin nga Toka mem e tij, ju bet Ju fuqia e tij ,dhe akoma i jeni krah sepse kur behet fjal per Te, skeni fare memeorje,sdini asgje per te kaluaren dhe nostalgjia per ta par aty ku ju sherbeu aq shum ,ju ben te haroni se keni humbur reputacionin ne kte popull qe hoqi shum me bekimin tuaj ! Si mundet ti qendroni afer ktij kryetari aktual te partis me te degjeneruar shqiptare !!! Vall emri i ksaj partie ju terheq apo veprat ? Ku e ke hallin per kte “kriminel” ne parlament qe ju paska prishur aq pun e don ti pastrosh rugen KRIMINELIT te madh e ksaj partie te zez ! Komentusi “Dedalo” i ben nje pershkrim te paster lojes mafjoze kriminale si ne kohen e AL Kapones tuaj ktij realiteti ! Nese don te na bindesh per predispozicione pozitive te vendit tend, qe ky popull po humb besimin te ju ,kerko arestimin e gjykimin e KRIMINELIT te madh e pastaj byjrum nderto listen e parlamentit Shqiptar ! Pas paburreris se ksaj qeverie qe spo mban premtime e qe zgjodhem me aq shpejtesi e dominim ,esht dyshimi qe juve keni gisht ! Emri i qarqeve te blera atje ne vendin tuaj nga ky KRIMINEL, lakohet ktu tek ne !Mos haro z.Lu paralajmerimin qe te beri patrioti z. Kokalari para se te vije ne Shqiperi ! Un nuk i kam haruar dhe ndonese interesimi qe parlamenti Shqiptar te jet i paster dhe Ju e ngrini zerin ,nderi juaj ,por heshtja ndaj KRIMINELIT dhe antishqiptarit te madh aspak nuk ju nderon e te mos flas per paraardhesit tuaj ! Kjo Shqiperi e vogel ,po vuan plag te medha ktu e 30 vjet e spo dua te flas per te kaluaren !Mos na tradhtoni ,mos na zhgenjeni mos u sherbeni tradhtareve qe paguajn,sepse te ju ky popull naiv kish shum besim e shum miqesi ne zemer !Me ndihmen e ktij KRIMINELI ja aritet te humbi besimi e vendin e tij e zu dyshimi……….
  Skam cfar shtoj ma se shum, komentues ktu atdhetar e thon fjalen e tyre ,me perjashtim te ndonje klyshi qe ka gelltitur corben e i ka pushtuar trurin deri ne neveri !!!!

  Reply to this comment
 42. Kol July 30, 17:44

  ne toc te kokes i ka ren Bedriu. puna esht pikerisht tek USA. shtet qe vetem propogandon veten si Demokrat pa qene aspak i till. shtet qe sulmon shtete te tjere vetem per pasuri, nafte. shtet qe shtyp cdo dite te varfrin per te pasurin. shtet qe senatoret i ka me te zinje se deputetet tane. shtet qe per para te vetet te nxjerr dhembet dhe te ben gjemen. shtet qe nuk ka kurrfare principi tjeter vec pasurise. e pra ky shtet nuk te shet dot Moral. e ka tregu keto 25 vite ne Shqiperine tone!!! duke mbeshtet kriminelin me te madh te ketij Kombi sali berishen.

  Reply to this comment
 43. koco July 30, 17:53

  E pa kuptueshme per nje qytetar te zakonte takimi i zotit Ambasador me Krye kreminelin e ketij vendi ? Takim i pa deshirueshem dhe i neveriteshem , per cilin do shqiptar te ndershem . Si ka mundesi ? po per se valle kur ai ne fakt eshte i flakur edhe nga pushteti dhe perfaqesimi i P D? Shume dinjitoz dhe domethenese ishte axhenda e Kancelares Merkel dhe e shume personaliteteve nderkombetare , te cilet e njohin dhe e dine veprimtarine e ketij agjenti anti shqiptar , misjonar i shkaterimit dhe renimit te ketij vendi. Qendrim i habitshem i cuditeshem , i pa kuptimte . i dyshimte per cdo shqiptar e me gjere .

  Reply to this comment
 44. metlaj July 30, 18:00

  VENDIMET vertetohen pasi kalon koha e dhenies se rezultateve kurse fajtoret eshte veshtire ti percaktosh se ketu kemi te bejme me paaftesine , qelimin e hyrjes per te ndertuar apo shkateruare, mbajtja e karieres politke si rezultat i aftesive apo servilizmit ndaj te forteve politik apo kapove te korupsinit ose krimit , krijon paqe dhe zhvillim per jete gjatesin e karrieres politike apo zjatjen e saj e fiton nga trubullirat , mire i keqi po imire pse nuk e permisioj dhe ndeshkoj te keqinNE gjenetike ka shembuj shume te qarte se ngjyra e zeze eshte dominante mbi ngjyren e bardhe por te trajtohen pas adhesit qe dalin nga kryqezimi i pare me te bardhen pas disa brezash do te arij ne ngjyren e bardhe ne politken tone ndodh e kundertaFAJe eshte tek kasta politke dhe akademike epara qe akoma i gezohet te keqes dhe e dyta qe s diti si te mbijetoj por o ju serviloz politikes deri sa sote me te drejte quhet e vdekur ESHTe e verte qe ambasada amerikane ja dha me te pa drejte pushtetin Saliut duke pranuare te gjitha poshtersite per te lutuar te gjithe me te votuarit e tjere ne partine demokratike si dhe kalimin ne votimet e parakohshme pas votimit te pare pluraliste pa e modernizuare PD po keshtu duke mos e ndeshkuare per 2prillin si organizatore bashke me karrieristet e tjer per sa i perkete 1997 jo vetem qe e mbrojten nga ndeshkimi por se lane as mos ta vetvriste veten politkisht duke u larguare sic e kishte planifikuare per largim nga shqiperia me vone rikthimin ne pushtet nepermjet propagandes se permirsimit te tij dhe gjoja me koopin qe e vetea tregon qe ata nuk erdhe nne shqiperi me botkuptimin e mire europian porme infeksionin e uvropian qe infektoje gjithe jeten politike dhe qeverisrte ne shqiperi dhe e keqija eshte se infektoj dhe te majten e cila sot jo vetem nuk arin ta luftoj por dhe e mbron SALIU pranon vdekjen politke dhe i ka te pranuara vete shkelje ligjore qe te marre ndeshkimin e merituare e keqja ka permasa te pallogaritsheme ne shqiperi por percaktimi idrejte i nje amistije per nivelin e ulte qeverises dhe ndeshkimin e plote te qeveritareve te larte dhe temesm po keshtudhe politikanevePO supozojme seSALIN po e theret vdekja natyrale ose e hakmarje a do te ndreqet shqiperia mendoj se jo KJo e verteuare biolgjikishte se edhe kur mikrobet aktive zduken 100% potenciali infektues sjelle gjenerata e tjera qe jane me rritje me te madhe se epara dhe rezidente ndaj matrialit disfektuse te parardheseve te tyre por ndryshimi i kushteve bene qe ato mos te riclohen

  Reply to this comment
 45. SuloKapedani July 30, 18:23

  Faktet qe z.LU i ka pèrcjell DASh jane keshillat e sales nepermjet lobimit te tij.Z Lu thuajeni emrin e atij deputeti sepse ju jeni te hapur dhe ne i duam gjerat hapur.Kur do ta thoni qe krimineli sali berisha te arrestohet.?Te tjerat jane demagogji.Mos do thoni dhe ju qe sala eshte burr shteti.Populli nuk i ha keto gjera .I dallojme te vertetat dhe genjeshtrat.

  Reply to this comment
 46. Mark uk July 30, 18:52

  TJ: Injorant jeni o karabush.Ta hangert .utin ai qe ju vesh rrobat ne mengjes.

  Reply to this comment
 47. Mark uk July 30, 18:55

  korcari:Po tu mbyllt o cobani i kapshtices.Po shko more gomar se po te humbin dhit atje ne mal.

  Reply to this comment
 48. CIU July 30, 19:19

  JU LUTEM ZOTI BEDRI ME LEXO ME VEMENDJE:

  SHIKO ME KUJDES DEKLARATEN E BASHES.

  PO E PERDOR DEKLARATEN SI NJE KOBURE QE JA KANE FALUR CA BERISHISTE TE BETUAR NE WASHINGTON..PER TE LUFTUAR EDI RAMEN.

  JANE CA REPUBLIKANE QE PER ARESYE KOHE NUK PO I PERMEND EMRIN PER ARESYE ETIKE QE U TREGUAN ANTINJERZORE E PERSERIS

  $$$$$$ ANTINJERZORE $$$$$$$$$$$$$$$$$$$

  PER NJE FOTOGRAFI QE BERI RAMA ME ZOTIN OBAMA DERI SA ARRITEN TE AKUZOJNE DHE PRESIDENTIN AMERIKAN PER KORRUPSION…….

  NUK E DI A E KENI LEXUAR LETREN E ZOTIT KOKOLARI QE I DREJTON TE CUDITSHMIT DONALD LU QE E KA NGRENE NJE LUGE CORBE ENDE PA NISUR DETYREN…

  NJIHUNI JU LUTEM ME LETREN..DHE NQS TE KA NGELUR PAK GJAK SHQIPTARI DHE TY MOS U MERR ME LU BASHEN..POR ME TUTORIN E TIJ DONALD LU QE PO E DHJET PUNEN FARE…

  Ambasador Lu: Së pari, unë do të doja t’ju përgëzoj që më në fund morët postin e ambasadorit të SHBA në Shqipëri.
  Stafi i Ambasadës mund t’ju japë më shumë informacion për biografinë time, por përmbledhtas mund t’ju them se, që nga rënia e komunizmit, unë kam qenë i përfshirë në aspekte të ndryshme të çështjeve shqiptare, duke përfshirë edhe mbledhjen e ndihmave humanitare në Shqipëri dhe Kosovë, lobimin për ndërhyrjen amerikane në konfliktin e Kosovës, përkrahjen për ndryshime në institucionet demokratike të Shqipërisë dhe ekspozimin e praktikave korruptive në Shqipëri. Këtu përfshihet dhe paraqitja që i kam bërë skandalit AEY në faqen e parë të Nju Jork Tajms, e cila rezultoi me dënimin e katër amerikanëve nga ana e Departamentit të Drejtësisë me akuzat për mashtrim të Departamentit të Mbrojtjes.
  Familja ime ka qenë e përfshirë ngushtë në çështjet e komunitetit shqiptaro-amerikan për më shumë se një shekull. Herë pas here unë kam punuar në bashkëpunim me Ambasadën dhe herë-herë jo. Unë jam i vetëdijshëm se në të kaluarën, disa anëtarë të stafit të Ambasadës kanë qenë kritikë ndaj disa përpjekjeve të mia, por unë jam gjithashtu krenar t’ju bëj të ditur se kam gjetur mbështetje të fortë për veprimet e mia midis shqiptarëve në Shqipëri dhe në diasporë…”

  “…Pas fillimit të detyrës suaj si Ambasadori ynë, janë disa çështje që unë do të doja të sjell në vëmendjen tuaj në këtë letër të hapur. Sikurse ju tani jeni në dijeni, kur u njoftua së pari nominimi juaj, qarkulluan historira në mediat shqiptare që pretendonin se ju jeni emëruar si rezultat i ndërhyrjes së grupeve lobiste që punojnë për Sali Berishën, përfshirë Grupin Podesta dhe Patton Boggs, një firmë që përfaqësohej nga Frank Uisner. Kjo nuk ka nevojë për shumë imagjinatë, për faktin se ju keni shërbyer nën drejtimin e Uisnerit, kur ai ishte ambasadori amerikan në Indi, dhe të dy keni qenë studentë në Princeton. Sinqerisht, unë kam pak konsideratë për Uisnerin, pasi besoj se ai ishte në përgjithësi një faktor keqdashës në Shqipëri. Sipas mendimit tim, ai ndihmoi Berishën në mbajtjen e një regjimi shumë të korruptuar që rrënoi shtyllat e demokracisë…”
  Natyrisht, ju keni të drejtë për të mbajtur një marrëdhënie personale me Uisnerin, dhe ka të ngjarë që gjatë disa viteve të ardhshme ju do të keni përvoja të pakëndshme në lidhje me Berishën, një të urryer, të korruptuar, bandit mendërisht të paqëndrueshëm. Megjithatë, unë dua të deklaroj prerazi se në qoftë se do të merret vesh se Uisner me ndonjë mënyrë tenton të përzihet në punët e Shqipërisë duke përfituar nga marrëdhëniet e tij me ju, unë nuk do të hezitoj për ta adresuar një aktivitet të tillë me zyrtarët e duhur qeveritarë në Uashington, dhe do të inkurajoj shqiptaro-amerikanët që të bëjnë të njëjtën gjë. Sepse unë besoj se çdo veprim i tillë nga ana e juaj, do t’i vërë në dyshim rrethanat në të cilat ju jeni emëruar dhe do të ishte e dëmshme për interesat shqiptare dhe amerikane
  “…Në lidhje me një tjetër çështje, unë kam qenë shumë i shqetësuar kur mësova se në 2 Dhjetor 2014, si një prej veprave të tua të para, pasi u konfirmuat si Ambasador, jeni takuar në Uashington me përfaqësues të Shoqatës së Himariotëve të Amerikës (HSA), një grup i vogël ngatërrestar grek (http://himarriotonsociety.org/content/news/hsa-meets-new-us-ambassador-albania-donald-lu). Misionet më të fundit të HSA dhe palëve të tjera trazovaçe greke janë identike: aneksimi nga Greqia e asaj që ata mendojnë të jetë territor grek në jug të Shqipërisë. Misioni i tyre mbështetet mbi pasaktësi historike të shkuara dhe të sotme. Me fjalë të tjera, themeli i besimeve të tyre është e ndërtuar mbi mite greke.

  Ju duhet të jetë i vetëdijshëm se objektivat e HSA dhe kolegët e tyre ngatërrestarë grekë janë në kundërshtim të drejtpërdrejtë me interesat e shqiptarëve në Shqipëri dhe në diasporën tonë në Amerikë, për të mos folur për faktin se këto keqinterpretime minojnë interesat strategjike të Amerikës në rajon…”

  Për dijeninë tuaj, në 2002, ambasadori i atëhershëm i SHBA, Xhejms Xhefri, në mënyrë të papërshtatshme priti Nikolas Gejxh në Tiranë, dhe për shkak të aktivizmit anti-shqiptar të Gejxhit, “shtrimi i tapetit të kuq” enkas për Gejxhin nga Ambasada u pa si një fyerje e rëndë nga shqiptarët. Gejxh është një ngatërrestar i mirënjohur grek, i cili së bashku me të tjerë të takëmit të tij, si kolonel Janullatos, promovojnë agjenda zjarrvënëse për tensionet mes Shqipërisë dhe Greqisë. Si reagim ndaj incidentit të Gejxhit, unë kam luajtur një rol kyç në hartimin dhe dërgimin e letrës së 9 janarit 2003 drejtuar Sekretarit të Shtetit Kolin Pauell (http://www.alb-net.com/pipermail/prishtina-e /2003-January/000583.html). Si rezultat i kësaj letre, Departamenti i Shtetit i kërkoi ambasadorit Xhefri të takohet me udhëheqës të komunitetit Shqiptaro-Amerikan në Nju Jork. Në atë takim, Xhefri kërkoi falje për gabim në protokoll, dhe për justifikim, ai pohoi se nuk ishte në dijeni të ndjenjave të shqiptarëve ndaj Gejxhit dhe ndjekësve të tij. Sinqerisht, unë nuk e besova ambasadorin Xhefri as atëherë as tani.

  Por për shkak të atij episodi, unë e bëra atë si zakon timin të njoftoj çdo Ambasador që pasoi Xhefri në lidhje me këtë çështje, kështu që nuk mund të ketë asnjë konfuzion ose keqkomunikim në këtë drejtim për të shkuar përpara. Letra e 9 janarit për Pauellin duhet të shërbejë si njoftim për ju se pretendimet e palëve ngatërrestare greke janë joserioze në rastin më të mirë, për të nxitur destabilitet në Ballkan në rastin më të keq, dhe se shqiptarët do t’ju shohin me dyshim të thellë në qoftë se ju ndihmoni ose nxisni këto palët ngatërrestare në ndonjë mënyrë. Ju lutem kuptojeni se duke lehtësuar ambiciet e tyre, ju do të shërbeni vetëm për të minuar marrëdhëniet SHBA-Shqipëri…
  Qëkurse shqiptarët e shpëtuan veten nga prangat e komunizmit, shumë ambasadorë kanë ardhur dhe shkuar. Por një gjë ka mbetur konstante: Unë kam vazhduar të mbroj atë që unë besoj se është më e mira në interes të shqiptarëve, pavarësisht politikave dhe veprimeve të Departamentit të Shtetit. Për kujtesë, unë mund të them i bindur se makinacionet e të dërguarve tanë nuk kanë qenë gjithmonë në interesin më të mirë të shqiptarëve apo interesave strategjike të Amerikës. Unë preferoj që të punojnë në frymën e bashkëpunimit të ndërsjellë, por ju lutem ta dini se unë nuk do të hezitoj për të kritikuar politikën e Departamentit të Shtetit në Shqipëri, kur të jetë e nevojshme ose të lidhem me ju në lidhje me çështjet që unë besoj se kërkojnë vëmendjen tuaj.

  Në fjalët e Volterit dhe të Njeriut Merimangë, “Nga fuqia e madhe vjen përgjegjësia e madhe”. Ju padyshim do ta kuptoni edhe vetë se pozicioni juaj si Ambasador i SHBA në Shqipëri ju jep pushtet të madh, ndërsa ju jeni në Shqipëri, çka mund të jetë unike brenda trupit diplomatik të Amerikës. Kjo është për shkak se ka pak, nëse ka, vende në botë, ku fjalët dhe veprat e një Ambasadori Amerikan vëzhgohen nga afër dhe respektohen, siç është rasti në Shqipëri. Unë shpresoj që ju do të përdorni këtë fuqi me përgjegjësi për shkak se ju do ta kini mësuar tashmë se ka pak, nëse ka, vende në botë ku Amerika është e admiruar kështu

  Reply to this comment
 49. semanjaku July 30, 21:15

  Edhe LUNE si te meparshmin,,,ndoshta edhe te tjere para tije me sa duket e komandon nje lob antishqiptar dhe proberishian. Ai para ketij perveshi menget dhe ne thame,,,tani do vendosi drejtesi per zgjedhjen e kryetarit te Tiranes,,,por doli qe atij I kishte hyre vape per te mos folur per veprimet e tjera te cilat u permenden me larte.. DMTH ata qe thirren Ramizin ne Amerik dh e detyruan te pranonte kushtet e tyre,,ata qe vune shpellarin ne krye te PDse dhe pastaj ne krye te shtetit Shqiptar,ndikojne fuqishem edhe te Luja. Pse gjithe keta ambassador mbajne te njejtin qendrim ndaj Berishes kjo duhet zbuluar. Mendoj se ministria jone e jashteme me nje tablo te plote te ketyre qendrimeve,duhet tja paraqes D.A SH. it

  Reply to this comment
 50. Leennard July 30, 21:52

  Une e kuptoj ndryshe deklaraten e Ambasadorit LU. Ai i bie prakut te degjoje Dera. Problemi nuk eshte vetem nje deputet ne Parlamentin shqiptar , Po te hapen petet se do te dalin shume personazhe , qe do te vazhdojne te nxjerrin njeri tjetrin. Kriminel nuk eshte vetem nje trafikant qeniesh njerezore po jane dhe ata qe kane shperdoruar pushtetin qe kane patur dhe qe e kane. per perfitime personale qe jane te investiggueshme se jane bere ne drite te Diellit, Ata qe kane urdheruar te vriten njerez , Ata qe kane hapur depot e armeve, Ata qe kane shkaterruar githe ato pasuri publike qe ishin ndertuar me mund dhe me djerse.

  Reply to this comment
 51. HASAN July 30, 22:19

  O i mjeri popull po pse lodheni kot me te menduar dhe me te shkruar fajin nuk e ka as amerika e as neve por Edi Rama qe na rrahu gjoksin e tha se ata qe kane bere krime do te shkojne te vrimja e ngushte deri tani hic gje .Nuk e shikoni e degjoni cdo te enjte ne parlament e deputetet e P.Se degjojne si pula te lagura bile ato qe thote me goje nuk ka dhembe se do tua bente faktikishte .Amerika dhe europa jane tallur dhe tallen me neve

  Reply to this comment
 52. albani July 30, 22:38

  “Gjaku nuk behet uje”, thote nje fjale e urte tona, dhe amerikanet kane te tyren “Blood is thicker than water”!

  Me kete dua te them se ata, si njeriun e tyre qe e kane, do ta mbrojne deri ne fund, dhe nuk eshte cudi, ta sjellin perseri ne krye te vendit, se ka paguar Berisha per kete dhe vazhdon te paguaje nga ato paret qe i ka vjedhur popullit shqiptar gjate gjithe ketyre viteve.

  Tani cfare te themi ne, ky Z. Ambasador, jo vetem nuk duhet ta takonte fatkeqesine e Shqiperise dhe te shqiptarve dhe perbindshin Sali Berisha, por as qe nuk duhet t’i
  flase, sepse ai tashme nuk eshte asgje, dhe per shkak te keqijave qe i ka sjelle Shqiperise dhe per talljet qe i ka bere Amerikes dhe vete ambasadorve amerikan. Por me sa shihet, ky ambasador, po e perkdhel, po e merr me te mire, se edhe frike ka se mos Saliu i nxjerre ndonje gje qe nuk duhet te publikohet, se ky zgjatim i Podestes eshte. Perse nuk flet ky per krimet e Sali Berishes, te dhendrrit te Saliut Lul Basha, per vrasjet, vjedhjet e tyre gjate ketyre 25 vjeteve, apo nuk i di?

  Reply to this comment
 53. Visho Vucidoli July 31, 00:14

  O Bedri gabimi jot qendron ne faktin se Berisha se pari duhet marre ne pegjegjesi penale duhet shpallur fajtor dhe pas kesaj nuk ka me te drejte te jete perfaqesues i piopullit, parimet demokratike dhe ligjore nuk shkelen.

  Reply to this comment
 54. tomsojeri July 31, 07:27

  Ktu qendron cudia ! Si esht e mundur te injorosh zemrimin e nje populli !Si esht e mundur te shtrohesh e te bisedosh me nje humbes, ku ky popull i dha dy her shuplak brenda 2 vjetesh !Si esht e mundur qe sfidon mbi 1 milion shqiptar duke u fotografuar me dhunusin e tij ! Per nje foto te Edi Rames me Obamen desh e hengret te gjall presidentin tuaj!!! A e njihni fjalen respekt ju amerikan, apo paraja esht gjithesia qe josh ndergjegjen tuaj??? A ka dikush ne Shqiperi qe ti drejtohet me peticion qeveris amerikane per kte aroganc e injorim te ktij ambasadori !!! Mos prisni nga kryeministri sepse ja kan tredhur te dya ,njeren te brendshmit e tjetren kta ! A nuk ndjehemi te fyer per kte qendrim ? A nuk ndjehemi te poshteruar shumica e shqiptareve ? A nuk ndjehemi se nuk jemi zot ne vendinin ton por skllever interesah ! A nuk kemi te drejt te dyshojm per prapaskena qe na rrenqethin kur kujtojm cna beri kryetar i ksaj partie vresese??? Cohu patriot ,cohu atdhetar e ngri zerin sa esht shpejt !Bravo Bedri Islami ,je i nderuar sepse pena yte kthjellon mendje shqiptaresh qe nuk ju mungon zgjuarsia dhe dashuria per atdheun si ne Shqiperi dhe jasht saj ! Mos u ndal se ke minimumi 1 milion shqiptar me vete !Ke ter diasporen qe vuan mungesen e atdheut ,e tokes qe i riti e mallit per njeri tjetrin e endres per nje Shqiperi te begateshme ! Ju ambasadoret e ktij vendi te fuqishem jeni ber pjes e erret e ksaj tragjedie shqiptaresh e duhet te ndryshoni strategji !Nuk jemi budallej, se dim te “shohim” edhe ne erresir edhe sado larg te jemi sepse zemra ktu na reh, sepse krimet ,mashtrimet ,premtimet e tradhetia na e “regjen lekuren”…….Ku te shkoj me keq nga jemi !!!!!!!!!

  Reply to this comment
 55. Andrea July 31, 12:00

  Mos u shqetesoni se shume shpejt do qartesohet rikthimi i Berishea ne pushtet.Injorimi i popullit per urrejtjen qe kane ndaj kriminelit Berisha dhe klikes se tij eshte shenje e sigurte qe ambasadori i nderuar cajnis nuk do qetesine ne kete vend te ballkanit por shperberjen e ketij kombi dhe shkaterimin total te ketij shteti qe zvaritet si mos me keq per te mbijetuar.Ne qofte se qeveritaret tane heshtin dhe nuk i tregojne vendin kujtdo qe mbeshtet kriminelet dhe tradhetaret e ketij kombi mjere ky poppull cka per te hequr.

  Reply to this comment
 56. Bardhosh H July 31, 12:29

  Eshte cudi,pse Amerika nuk dergon nje ambasador me te squt me te drejte dhe te njohe me mire problemet e shqiptareve.
  Ky quan kryekriminelit Sali Berishen bure shteti. Sa hipokrit.Sa injorant. Duket se keta ambasadore te sojit Lu mund te kene interes te mbrojne kriminelet e vertete. Kane qef te shohin shqiptaret duke u kacafytur e vrare njeri tjetrin.

  Reply to this comment
 57. sadik malaj July 31, 13:50

  DONALD LU eshte mik I BERISHES mbasi AI ka marre miliona dollare per lobimin me organizatat “Paton Boks”dhe”podesta grup”per SALIUN. Keto dihen dhe Gay KOKALARI e pengoi per gati nji vit ardhjen e ketij AMBASADORI te korruptuar ne Shqiperi .
  SHIKOJENI SE SI Donald lu TOKOHET ME berishen NE ZYREN E KETIJ TE FUNDIT ME DYER TE MBYLLURA. PSE???
  Qellimi I ketij ambasadori eshte se si te deskrititoje qeverine e EDI RAMES.Ky eshte palo ambassador.!!!

  Reply to this comment
 58. Zoro July 31, 15:08

  Edhe jam, edhe s’jam dakort me nje fare “versulje pa fre” qe i behet me artikuj dhe komante personelit te Ambasades SHBA-se e ne menyre te vecante Ambasadorit Lu, kjo sepse te inkriminuarit ne politiken Shqiptare nuk i futen keta por vete politikanet tane Sali Berisha, Fatos, Nano, Edi Rama, Lulzim Basha, Ilir Meta etj
  Nuk eshte detyre e diplomacise se nje shteti te dergoje informacione me shkrim Kuvendit dhe Qeverise apo edhe institucioneve te tjera ligjzbatuse se ne Parlament, Qeveri dhe Institucione te tjera shtetrore po vendosni kriminel apo persona te lidhur me ta.Kjo eshte detyre e Kuvendit vete shtetit qe te nxjerre akte dhe norma qe te pengojne dhe jo favorizojne futjen e tyre ne politike dhe punet e shtetit.
  Kur miqet tane na i thone gjerat me dashamirsi e ne ti korigjojme, ne ju versulemi duke ju thene qe perse nuk quan kriminel kete apo ate dhe perse i thate Saliut “Burr Shteti”, po i thane te cmendurit “burre shteti” qe ai te mos bente ndonje gjeme me te madhe ato dite dhe te trazonte gjitha Ballkanin e Europen Lindore e investimet e SHBA-se te shkonin dem.E megjithate ish ambasadori Arvizu kerkoj ndjese ne nje fare menyre por isha i “detyruar” tha. Ne duhet ti falenderojme qe bejne edhe punen qe duhet ta bejne vete shqiptaret me institucionet e tyre.
  Si mund ta quajn ata kriminel Saliun kur ate nuk e ka denuar asnje gjykate ne Shqiperi apo ne bote ? Ata flasin bazuar ne fakte dhe jo me fjale sic bejme ne.
  Ne nuk jemi te zote te pastrojme drejtesine qe ta marri Saliun per brekesh dhe ta denoj per cfare ka bere bashke me te tjeret dhe pastaj shikojeni se me cfare emri ta etiketojne ata.

  Reply to this comment
 59. La i July 31, 16:22

  O padrino , o kolonjar e……………….è sa pseudonimo te tjera ke perdorur per te njejten teme,

  Reply to this comment
 60. ARBER RADOMI July 31, 18:00

  Bedri Islamiku , antiamerikani patologjik , harron se nje kopje te DOSJES se tij , qe ndodhet ne Ambasaden e SHBA , e zoteron dhe Sherbimi me i forte e me i madh inteligjent i Botes , C I A !!!… Ajo hapet me hajnine e hershme , per turpin e pashlyeshem te tij , ndaj shokut te dhomes dhe grupit ne Fakultet , te ketij gazetaruci te JETES SE RE !!! ha ha ha …dhe ZP-se , e mbyllet me ” heroizmat ” tip sigurimsi alla personazhi te Mergates se Qyqeve te qyqarit Nasho Jorgaqi , birit te denje te Partise , Sigurimit dhe Nexhmijes , dhe kete palo shkrim per Ambasadorin LU , qe mund ta perdore dhe si leter higjienike !!!!

  Reply to this comment
 61. mos u tut bre bedri.. July 31, 18:48

  Me shume nga te gjithe habitem me zotin bedri islami qe ben sikur Dash-I amerikes nuk I di krimet e Saliut dhe djemve te tij legale dhe te adaptuar.

  Nqs se mazhoranca shqiptare,demokratet e ndershem dhe qeveria e Obames dhe Merkelit nuk denon regjimin fashistoid te berishajve dhe tallen me Edi Ramen & karagjozin Meta atehere ngelemi te mendojme se paria e Tiranes eshte nje teater qe po e luajne sherbimet dipllomatike dhe inteligjente euroatllantike..

  Pa denuar qeverite euroatllantike .. e perseris qeverite euroatllantike si subject dhe object I Nazi berishizmit duhet te vlersojme enver hoxhen si rasti I vetem ne bote armiqte apo kundershtaret e tij nuk e munden as te gjalle as te vdekur.

  si ka mundesi qe perbindeshi berishe ka bere keto vargmale me krime….dhe zoti Donalu merret me Arben Ndoken..qe po rrezikon shqiperine,ballkanin,europen dhe ameriken…

  Kabllogramet e ambasadës amerikane në Tiranës, dërguar DASH,

  … dëshmuan qartësisht se çfarë mendonte Uashingtoni për pushtetin e Sali Berishës. Në kabllogramet e publikuara nga Uikiliks, përmendej Luan Hoxha për një bisedë në të cilën ai kishte informuar ambasadorin amerikan Uidhers në lidhje me Gërdecin. Hoxha kishte dënuar tek Uidhers edhe kërcënimet e djalit të Berishës, nëpërmjet telefonit. “Hoxha pranoi se stafit të tij ishte thënë të transportonte municionin në atë vend dhe të ruante vendin.
  Pas kësaj, presioni mbërriti përmes telefonit nga një djalë i ri, i cili më pas u konfirmua si Shkëlzen Berisha, djali i kryeministrit, që e urdhëroi të vijonte dërgimin e municionit të kalibrit të lartë në Gërdec, pa pasur asnjë vonesë”, shkruhet në kabllogramin e ambasadës së SHBA.

  Uikiliks, SHBA: Berisha strehon të akuzuarit e Gërdecit

  Në një kabllogram të dërguar më 17 prill 2009 nga ambasada amerikane drejt Departamentit të Shtetit, thuhet se: “Të akuzuarit e skandalit të Gërdecit mbajnë postet qeverisëse në Shqipëri dhe madje, atyre po u kërkohet ndihma-ekspertizë për hetimin më të madh në vend”. Sipas amerikanëve, të pandehurit e Gërdecit hetuan veten për tragjedinë. Në kabllogram theksohet se kjo është një shaka e Ministrisë së Mbrojtjes pasi Prokurorja e përgjithshme ka dërguar një kërkesë në Ministrinë e Mbrojtjes për ndihmë me ekspertizë ushtarake në hetimin për Gërdecin, dhe kështu drejtori e gjen veten duke dhënë ekspertizë dhe këshilla për hetimin. Pasi edhe pse akuzohen për shpërdorim detyre, drejtorët nuk janë lëvizur nga postet.

  Kabllogrami, Fahri Balliu u përfshi në Gërdec

  Ish-ambasadori amerikan në Tiranë Xhon Uidhers, informoi Departamentin Amerikan të Shtetit, mbi përfshirjen e një klani të ri të familjes Berisha në Gërdec, për mbrojtjen e përgjegjësve të tragjedisë si dhe për presionet mbi Ina Ramën për të mbyllur skandalin. Në kabllogramin që mban datën 17 prill 2009, thuhet se Fahri Balliu është i përfshirë në skandalin e Gërdecit, por ai çuditërisht nuk u hetua nga drejtësia.
  Kabllogrami, Shqipëria theu embargon e armëve
  Ish-ambasadori amerikan në Tiranë, Xhon Uidhers, në një kabllogram drejtuar Departamentit Amerikan të Shtetit, trajton trafikuan e armëve dhe rolin e MEICO-s. Në kabllogram thuhet se Shqipëria ka shkelur embargon e armëve me Kongon, i ka shituar Sudanit helikopterë si dhe ka trafikuar armë sistematikisht drejt Afganistanit.
  Kabllogrami, Berisha afera me armët
  Një tjetër kabllogram që zëvendësambasadorja amerikane në Tiranë Deborah Jones i ka dërguar Departamentit Amerikan të Shtetit, flet mbi përfshirjen e kryeministrit Berisha dhe kreut të shtetit në një skandal me pronat e ushtrisë shqiptare. Në kabllogramin e saj, shpreh shqetësimin e thellë për spastrimin e të gjithë drejtuesve të lartë të ushtrisë, të cilët nuk pranuan t’u shesin pronat e ushtrisë miqve të Berishës.
  Agjent i UDB
  Sali Berisha akuzohet se është rekrutuar nga UDB, shërbimi sekret jugosllav. “Sali Berisha është spiun i UDB jugosllave. E ka vendosur Shqipërinë dhe Kosovën nën varësinë energjitike të klaneve mafioze serbe”, ka deklaruar Taulant Balla. Në këtë kuadër, dyshohet se kryeministri i ka ruajtur lidhjet e tij me të gjitha pushtet që janë instaluar në Serbi, përfshirë edhe atë të Millosheviçit.
  Bombardimi i Vlorës
  Sali Berisha deshi të mbante pushtetin me dhunë në ’97. Ai urdhëroi bombardimin e Vlorës me avionë ushtarakë, por fatmirësisht asnjë nuk ia zbatoi urdhrin. Më tej, ai tentoi të shtypte revoltat me SHIK-un famëkeq të Bashkim Gazidedes.
  SHIK-u famëkeq
  Emri i Sali Berishës lidhet me SHIK-un famëkeq. Ai ishte pjesë e një mekanizmi represiv të qeverisjes 1992-1997, me shpërndarjen e dhunshme të protestave të opozitës, me burgosjet pa shkak të kundërshtarëve, si dhe me antiamerikanizmin drithërues, që kaploi në ditët e saj të fundit, qeverisjen e parë të demokratëve.
  Zhdukja e Remzi Hoxhës
  Emri i tij lidhet me ngjarje ende të pazbardhura si rrahja për vdekje e një mitomani që e morën për gazetar, Bardhok Lalës, dhe zhdukjes së një biznesmeni kosovar, Remzi Hoxhës. Familja e të nderit Hoxha akuzon edhe sot Berishën dhe Gazideden për vrasjen dhe zhdukjen e njeriut të tyre. Thuhet se Hoxha u zhduk se ishte dëshmitar i lidhjeve të Berishës me Millosheviçin.

  Trafiku i armëve

  Kryeministri Sali Berisha dhe ministri i Brendshëm Arben Imami kanë thyer embargon e vendosur nga Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, duke trafikuar armë drejt Libisë në bashkëpunim me sekserë serbë të kërkuar ndërkombëtarisht. Ky është konstatimi i raportit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara për trafikun e armëve.

  Vrasjet e 21 Janarit

  21 Janari është ngjarja më e rëndë dhe njolla më e zezë e kësaj qeveri pas Gërdecit. Më 21 Janar qeveria vrau katër qytetarë të pafajshëm dhe plagosi me dhjetëra të tjerë. Në fillim Berisha tha se protestuesit kishin vrarë njeri-tjetrin, më pas pranoi vrasjet, por tha se Garda kishte zbatuar ligjin, pasi demonstruesit ishin vrarë brenda rrethimit. Kur u vërtetua se protestuesit ishin vrarë jashtë rrethimit, Berisha sajoi puçin e shtetit dhe ngriti një komision hetimor. Po ashtu, Berisha nuk lejoi as zbatimin e urdhrit të Prokurorisë për arrestimin e komandës së Gardës. Refuzimi i Berishës për të dorëzuar komandantët, shokoi ndërkombëtarët. Zhdukja e pamjeve filmike u vërtetua edhe nga FBI. Më pas Berisha hodhi në koshin e plehrave ekspertizën e FBI për vrasjet. Sot nuk ka asnjë të dënuar për këtë çështje.

  Vrasjet e Gërdecit

  Gërdeci është krijimi më i madh njerëzor dhe ekonomik i familjes Berisha. Tragjedia e Gërdecit është orkestruar në mënyrë të drejtpërdrejtë nga familja Berisha. Një biznes fitimprurës për kompaninë Albademil dhe SAC, por që nga shpërthimi i Gërdecit, humbën jetën 26 persona (mes tyre dhe baxhanaku i kryeministrit), u plagosën mbi 300 vetë dhe u dëmtuan mbi 4000 prona. Tre ditë më vonë jep dorëheqjen Ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu, ndërkohë që prangoset Ylli Pinari, drejtor i MEICO, Mihal Delijorgji pronar i Albademil dhe Dritan Minxolli drejtor i fabrikës. Hetimet një vjeçare vunë nën akuzë 29 persona dhe çështja shqyrtohet në gjykatën e Lartë. Korrupsioni i Gërdecit, dhe dosja hetimore nxorën në pah shumë elementë. Një ndër njerëzit që kishte influencuar në bërjen e akteve nënligjore dhe ligjore që çuan në tragjedi ishte djali i kryeministrit, Shkëlzen Berisha.
  Shitja e detit Greqisë
  Mbetet historia më e zezë e qeverisë së Sali Berishës. Është konsideruar tradhtia më e madhe kombëtare pas shitjes së Shën Naumit nga Ahmet Zogu dhe shitjes së Shkodrës nga Esat Pashë Toptani. Ky skandal identifikohet me emrin e Sali Berishës dhe Lulzim Bashës. Ky i fundit asokohe mbante postin e Ministrit të Jashtëm dhe ka negociuar në fshehtësi marrëveshjen për shitjen e detit. Në takimin midis Dora Bakojanis dhe Lulzim Bashës më 20 mars 2008 një nga temat kryesore të bisedimeve ka qenë pikërisht marrëveshja për përcaktimin e kufirit detar.
  Skandali me rrugën Durrës-Kukës
  Tetor 2007: Durrës-Kukës, plas skandali më i madh financiar i kësaj qeverie. Protagonist është sërish Sali Berisha dhe Lulzim Basha. Prokuroria filloi hetimet. Dikasteri i Transporteve u vu akuzë. Procedurat për tenderin në Shqipëri, bazoheshin mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorisë çuan deri në heqjen e imunitetit të Lulzim Bashës. Sipas KLSH, në raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri në 232 milionë euro.
  Grabitja e SHQUP-it
  Sali Berisha po tenton të largohet nga pushteti, duke marrë me vendet edhe pasuritë shtetërore. Me një vendim të fshehtë dhe në bashkëpunim me Ministrin e Mbrojtjes dhe Presidentit, Berisha tjetërsoi Shtëpinë Qendrore të Ushtrisë, duke e kthyer në seli për PD. Po ashtu ai mori edhe Shtëpitë e Oficerëve në Fier dhe Shkodër.
  Zhdukja e Kosta Trebickës
  13 Shtator 2008: Humb jetën në rrethana misterioze aksidenti ish biznesmeni Kosta Trebicka, i pari biznesmen që denoncoi aferën korruptive të Gërdecit dhe trafikut të Armëve nga Shqipëria drejt Afganistanit. Hetimet e prokurorisë dhe konkluzionet e një eksperti amerikan nxorrën se vdekja e tij në një fshat të Korçës ishte aksidentale, edhe pse në opinion ky mendim nuk gjeti vend. Më pas emri i tij u përdor për luftë politike nga të dy palët.
  Damir Fazlliç, skandali me pronat dhe Argita
  5 Tetor 2008: Prangoset në Sarajevë Damir Fazlliç. Në Shqipëri kishte krijuar firmën SRF Developments, me administrator Erjon Isufin, kunatin e Lulzim Basha. Pas zgjedhjeve 2005, regjistroi në QKR tre firma. Ndërkohë që te Kompania Rompetrol kishte punësuar mbesën e Sali Berishës, shpresa Breçani. U verifikua blerja e tokave në Porto Romano, para se kryeministri Berisha ta deklaronte këtë si një park industrial. U akuzua edhe për ndërhyrje në blerjen e energjisë për llogari të Shqipërisë nga Rudnap. Ortakja e Argita Berishës, Flutura Kola i bleu Fazllicit një kompani në vlerën e 1.7 milionë eurove për firmën Croën Acquisitions.
  Zhdukja e 1.3 miliard USD
  .3 miliard USD janë zhdukur nga Shqipëria. Organizata “Global Financial Integrity” deklaroi se elita e korruptuar ka nxjerrë më shumë se 1.3 miliard dollarë nga Shqipëria. Ministri i Financave Ridvan Bode tha se ishte krenar për këtë shifër.
  Përplasja me SHBA për SHISH
  Korrik 2010. Shërbimi Informativ Shtetëror kthehet në një mollë sherri mes amerikanëve dhe qeverisë Berisha. Partia në pushtet tentoi të miratonte një ligj në Kuvend, i cili e kthente SHISH në një vegël në duart e Berishës. Beteja përfundoi me përçarjen e mazhorancës dhe më tërheqjen e Berishës para se të humbte pushtetin.
  Shkarkimi i kreut të SHISH
  Duke sfiduar hapur amerikanët, kryeministri Sali Berisha, ia arriti më në fund që të shkarkonte kreun e SHISH, Bahri Shaqiri, duke e zëvendësuar më një kamikaz politik, me të shkuar të zezë në SHIK-un famëkeq.
  hkarkimi i Ina Ramës
  muaj para se t’i mbaronte mandati. Skandali bëri bujë ndërkombëtare. Zonja Rama u zëvendësua me një njeri të besuar.
  Spastrimet në Ushtri
  as kapjes së Presidencës, Berisha iu turr Ushtrisë. Disa gjeneralë u liruan nga detyra në mënyrë arbitrare dhe pa asnjë bazë ligjore. Në vend të tyre u katapultuan ushtarë të oborrit të pushtetit.
  Masakra në drejtësi
  Pas bllokimit dhe rrëzimit të dekreteve të Topit, Berisha arriti ta shtrinte kontrollin e tij në piramidën e drejtësisë. Ai diktoi disa emërimeve nepotike në KLD, Gjykatën e Lartë, Gjykatën Kushtetuese dhe gjykatat e shkallëve më të ulta.
  52 hidrocentrale në duart e klanit familjar
  Gjatë tetë viteve në pushtet, mazhoranca e djathtë, ka dhënë 100 leje për ndërtimin e rreth 400 hidrocentraleve të përmasave të ndryshe. Licencat për ndërtimin e hidrocentraleve i kanë marrë kryesisht kunetërit e ministrave, burrat e deputetëve, njerëz pranë familjes kryeministrore dhe sekserë anonimë. Njerëzit e pushtetit kanë marrë 52 hidrocentrale.
  20 ligje klienteliste
  Kuvendi i Shqipërisë, gjatë tetë viteve të fundit, përpos shkeljes në mënyrë sistematike të Kushtetutës dhe Rregullores së Kuvendit, është kthyer në një zyrë noteria e qeverisë, ku noterizon dhe vulos dhunën e kartonëve ligjet klienteliste. Qeveria dhe Kuvendi kanë miratuar plot 20 ligje klienteliste.
  Shitja e Albtelekomit
  . Shtator 2005: Menjëherë pas krijimit të kabinetit qeveritar, Berisha anulon shitjen e Albtelekomit. “Nuk mund të lejojmë privatizimin e Albtelekom më shifra tepër të ulëta”, tha ai për Calik. Por vetëm pak muaj më vonë, kreu i qeverisë sërish ua dha Albtelekomin turqve.

  Fshesa në administratë

  Shkurt 2007: Për shkak të ndryshimeve në administratë dhe “fshesës Berisha”, buxheti i shtetit u detyrua të paguajë 1 milionë euro për të gjithë ata që u hoqën padrejtësisht nga puna. Ishte vetë Komisioni i Shërbimit Civil që zbuloi abuzimet e bëra në administratë nga ministrat kryesorë të qeverisë.
  Fahri Balliu
  15 Shkurt 2007. Skandali, rruga Levan-Vlorë i jepet firmës “Alpine”. Firma menaxhohet nga kunata e Fahri Balliut, anëtarit të Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike dhe botues i gazetës “55”. Ndërkohë që menaxherja e “Alpine” ishte njëkohësisht sekretare e përgjithshme e Ministrisë së Kulturës. Ndërkohë që austriakët e Alpine ishin të implikuar në një proces korrupsioni në Gjermani.
  Minierat
  29 Gusht 2007: vdes punëtori i katërt në minierën e kromit në Bulqizë. Menjëherë ministria ndërpret punën në minierë derisa të plotësoheshin kushtet. Por duke filluar që nga viti 2007 e deri më sot, fabrika nuk është mbyllur dhe në Bulqizë kanë humbur jetën nën shkëmbinjtë e galerive rreth 30 punëtorë.
  Presioni ndaj Financial Times

  2 Prill 2008. Qeveria shqiptare i bën presion gazetës prestigjioze Financial Times që të shihte edicionin special në këmbim të reklamave shtetërore që duhet të merrte nga ministritë. Por gazeta nuk pranoi këtë akord. Specialja botohet pa reklamën shtetërore, ndërkohë që menaxheri i gazetës Financial Times deklaroi se Berisha prishi kontratën me këtë gazetë.

  Spotet turistike
  Prill 2008: Qeveria nëpërmjet ministrisë së Kulturës paguan 300 mijë euro për spot turistik në CNN. Dokumentet zbuluan që Pango e bleu spotin katër herë më shtrenjtë sesa normalja.
  Arben Sefgjini

  5 Maj 2008: Gjykata shkarkon nga puna Arben Sefgjinin, drejtorin e përgjithshem të tatimeve në administratën e Sali Berishës. Akuzohet për zhdukjen e biznesmenit shqiptaro-maqedonas Remzi Hoxha. Drejtori vendoset në arrest shtëpie. Gjyqi vazhdon edhe aktualisht.

  continue…

  Reply to this comment
 62. Macarena January 29, 00:12

  Përshëndetje shikuesit,

  A keni qenë ndonjëherë refuzuar një kredi në bankën tuaj dhe të institucioneve të tjera financiare, për të filluar një biznes të ri, të ndërtuar një shtëpi, të blej një makinë, të paguar faturat dhe për të setle probleme të tjera financiare të cilat ballafaqohen? jo më shumë merak, sepse në Macarena HUASË KOMPANIA ne ofrojmë kredi të individëve të ndryshëm pavarësisht nga raca, ngjyra tuaj dhe gjuhën.

  Kompania u përmend më lart emri është vetëm këtu për të mbrojtur publikun kundër mashtrimit të internetit në lidhje me nevojat tuaja financiare dhe duke ndihmuar ju që të jetë e qëndrueshme financiarisht, ne jemi të njohur, miratuar dhe huadhënës regjistruar kredi regjistruar plotësisht dhe miratuar nga organizativ ndërkombëtar i huadhënësit e kredisë në botë të gjerë .

  Pra, nëse ju jeni të interesuar dhe kanë nevojë për një kredi për të financuar biznesin tuaj, me mirësi të na kontaktoni përmes emailit: ([email protected])

  FORMULARI I APLIKIMIT KREDI
  Emri i plotë: ……………..
  Sex: ………….
  Vendi: …………….
  Telefoni: …………….
  Adresa e shtepise: ………….
  Profesioni: ………………
  Të ardhurat mujore…………..
  Shuma e kredisë e nevojshme: ……………….
  Kohëzgjatja e kredisë: ……………………
  Feja………..
  Data e lindjes……

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim